Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • πρίν από 13 λεπτά , Fay_ είπε:

      Κορίτσια Καλημερα! Ετοιμάζομαι για τη χοριακη μου και με έχει πιάσει απίστευτο άγχος ενώ χθες ήμουν καλά. Φοβάμαι μην θα είναι βιοχημική λόγω των καφέ που βλέπω. Να πω πως χθες βράδυ έκανα ξανά τεστ και η γραμμή ήταν ακόμη πιο έντονη. Επίσης τα τεστ που κάνω συνειδητοποίησα πως δεν είναι early ανιχνεύουν από 25 μονάδες και πάνω. Οι βιοχημικές τι συμπτώματα έχουν; 

      Καλημέρα! Δεν έχει κάποια ιδιαίτερα συμπτώματα η βιοχημική. Έχεις μια θετική χοριακη, όχι ιδιαίτερα υψηλή μάλλον, που η δε διπλασιάζεται ποτέ ή μένει σταθερή και κάποια στιγμή μηδενίζει..  εύχομαι να σου πάνε όλα καλά, να δεις μια ζουμπουρλουδικη χοριακη σήμερα και μια καλή αύξηση σε δύο μέρες! 

      Δύναμη και πίστη στο/στα εμβρυακι/α σου!

      • Μου αρέσει 1

ΜΟΜS FEBRUARY 2021 :)


Recommended Posts

2 hours ago, Ani!! said:

Μου ειπε οτι με τον καιρό θα υποχωρήσει ο πόνος και ότι δεν υπάρχει λόγος ανησυχίας αφού με εξετασε, έκανα κ υπέρηχο κ εξετασεις αίματος κ ειναι ολα οκ. Το μωρο γεννήθηκε 3.050 οχι κ μεγαλο απλα ειμαι κάπως κλειστή από κάτω μ είχε πει κ στη πρώτη γεννα.κ το κεφαλάκι του ήταν 36cm. 

Η αλήθεια ειναι πως μέχρι κ σήμερα είδα να υποχωρούν τα τελευταία ραμματα κ απο κατω ειναι ακόμα ανοιχτή..συγνώμη για τις λεπτομέρειες. Αυτα!

Εχεις δίκιο , δεν είναι κ πολύ μεγάλο το παιδί αλλά αν πράγματι ήταν τόσα πολλά τα ράμματα και έπεφταν μέχρι κ σήμερα μπορεί να είναι αυτό. 
Ελπιζω σύντομα να νιώσεις καλύτερα. Πολύ κρίμα να ταλαιπωρεσαι έτσι με φτ.

  • Ευχαριστώ 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 12,1k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

4 ώρες πρίν, Renula είπε:

Kαλημέρα στα κορίτσια, καλή δύναμη για τα παιδάκια μας.
Θηλάζω και δίνω συμπλήρωμα γιατι δεν του φτάνει του αγοριού μου.. αλλά δεν έχουμε κενώσεις καθημερινά.. 3-4 φορές την εβδομάδα.
Εσείς πως πάτε?

Κορίτσι μου και εγώ έτσι ξεκίνησα να δίνω το humana γιατί δεν του έφτανε το δικό μου και παρατήρησα ότι τον έπιανε δυσκοιλιοτητα περίπου για 12 ώρες ζοριζοταν πολύ και δεν μπορούσε να κάνει κακά και το γυρίσαμε σε humana ac για κολικούς και δυσκοιλιοτητα όπου ήρθε και στουμπωσε τελείως, δεν έκανε κακά για 2 μέρες. Μετά από επικοινωνία με την παιδίατρο του βάλαμε μπατονετα με λαδάκι στο κωλαράκι του και ξελαφρωσε ο καημένος, μετά από 24 ώρες πάλι το ίδιο οπότε το επαναλαβαμε και είπαμε αν ξαναγίνει θα αλλάξουμε γάλα αλλά από τότε φτου φτου δουλεύει ρολόι! Η συμβουλή μου είναι να ρωτήσεις την παιδίατρο μήπως δοκιμάσετε άλλο γάλα εφόσον ζορίζεται με τις λίγες κενώσεις, αν δεν ζορίζεται μπορεί να είναι και το φυσιολογικό του.. 

Link to comment
Share on other sites

Just now, Ρια new mum είπε:

Κορίτσι μου και εγώ έτσι ξεκίνησα να δίνω το humana γιατί δεν του έφτανε το δικό μου και παρατήρησα ότι τον έπιανε δυσκοιλιοτητα περίπου για 12 ώρες ζοριζοταν πολύ και δεν μπορούσε να κάνει κακά και το γυρίσαμε σε humana ac για κολικούς και δυσκοιλιοτητα όπου ήρθε και στουμπωσε τελείως, δεν έκανε κακά για 2 μέρες. Μετά από επικοινωνία με την παιδίατρο του βάλαμε μπατονετα με λαδάκι στο κωλαράκι του και ξελαφρωσε ο καημένος, μετά από 24 ώρες πάλι το ίδιο οπότε το επαναλαβαμε και είπαμε αν ξαναγίνει θα αλλάξουμε γάλα αλλά από τότε φτου φτου δουλεύει ρολόι! Η συμβουλή μου είναι να ρωτήσεις την παιδίατρο μήπως δοκιμάσετε άλλο γάλα εφόσον ζορίζεται με τις λίγες κενώσεις, αν δεν ζορίζεται μπορεί να είναι και το φυσιολογικό του.. 

Κορίτσι πόσο ξένο του δίνεις κ κάθε πότε; Εγώ θηλάζω περίπου μισή ώρα 6 φορές την μέρα κ δίνω και 6 συμπληρώματα των 90 και πάλι γκρινιάζει σα να μην του φτάνουν...humana optimum.δεν είχε ποτέ θέμα δυσκοιλιοτητας ως τώρα ούτε κολικούς. Ως τώρα ξαναλέω φτου φτου.αν δυσανασχετεί μασάζ στην κοιλιά κ γονατο


AuQnp2.png

Link to comment
Share on other sites

Just now, Mighty86 είπε:

Κορίτσι πόσο ξένο του δίνεις κ κάθε πότε; Εγώ θηλάζω περίπου μισή ώρα 6 φορές την μέρα κ δίνω και 6 συμπληρώματα των 90 και πάλι γκρινιάζει σα να μην του φτάνουν...humana optimum.δεν είχε ποτέ θέμα δυσκοιλιοτητας ως τώρα ούτε κολικούς. Ως τώρα ξαναλέω φτου φτου.αν δυσανασχετεί μασάζ στην κοιλιά κ γονατο

Του δίνω 2 με 3 φορές τη μέρα 90ml και τον θηλάζω συνέχεια και βγάζω και συνέχεια με το θηλαστρο γιατί αυτός δεν μου αδειάζει το στήθος. Να του δίνεις να τρώει όσο θέλει, μην αγχώνεσαι ότι είναι πολύ. Εγώ επειδή θέλω να του δίνω δικό μου όσο πιο πολύ γίνεται τον έχω συνέχεια στο στήθος και ξεχνιέται αλλιώς και ο δικός μου τόσο θα έτρωγε! Πεινάει συνέχεια! Αλλά και εγώ δεν θα μπορώ να το κάνω για πολύ ακόμα αυτό γιατί θα αρχίσουμε και δουλειά σιγά σιγά οπότε θα δίνω σίγουρα περισσότερο σκόνη. Το ότι τον έχω συνέχεια στο στήθος δεν σημαίνει ότι χορταίνει απλά τον ξεγελαω για κάποιες ώρες.. 

  • Ευχαριστώ 1
Link to comment
Share on other sites

Just now, Ρια new mum είπε:

Του δίνω 2 με 3 φορές τη μέρα 90ml και τον θηλάζω συνέχεια και βγάζω και συνέχεια με το θηλαστρο γιατί αυτός δεν μου αδειάζει το στήθος. Να του δίνεις να τρώει όσο θέλει, μην αγχώνεσαι ότι είναι πολύ. Εγώ επειδή θέλω να του δίνω δικό μου όσο πιο πολύ γίνεται τον έχω συνέχεια στο στήθος και ξεχνιέται αλλιώς και ο δικός μου τόσο θα έτρωγε! Πεινάει συνέχεια! Αλλά και εγώ δεν θα μπορώ να το κάνω για πολύ ακόμα αυτό γιατί θα αρχίσουμε και δουλειά σιγά σιγά οπότε θα δίνω σίγουρα περισσότερο σκόνη. Το ότι τον έχω συνέχεια στο στήθος δεν σημαίνει ότι χορταίνει απλά τον ξεγελαω για κάποιες ώρες.. 

Μωρέ θα τον είχα κεγω στο στήθος όλη την ώρα αλλά δεν κάθεται.αγανακτει κ κλαίει οπότε τρώει το μπιμπερο του.ετσι έμαθε τώρα. Από την στιγμή που του έδινα σε κάθε γεύμα ξένο για να πάρει το βάρος που έπρεπε τώρα μάλλον δεν έχω πολύ γάλα για να τον δελεασω κ με την άντληση το έκανα για μια εβδομάδα αλλά δεν άντεξα προτιμώ τον χρόνο που θα αντλούσα να τον έχω στήθος όσο αντέχει κ αυτός κ εγώ.. άσε κεγω πρέπει να γυρίσω έστω κ για λίγες ώρες στην δουλειά κ δεν ξέρω πως θα τον αφήσω δεν θέλω καθόλου...

Άμα παίρνει βάρος κ εσύ αντέχεις ,να το συνεχίσεις κ εγώ κάτι τέτοιο ήθελα να κάνω αλλά εντέλει μάλλον οδηγούμαι προς τον αποθηλασμο.τεσπα...ειναι πάντως αδυνατουλης όλοι όσοι τον βλέπουν αυτό λένε.οποτε δεν με παίρνει άλλο για πειράματα αφού δεν το έχω. 

 

 


AuQnp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Just now, Mighty86 είπε:

Μωρέ θα τον είχα κεγω στο στήθος όλη την ώρα αλλά δεν κάθεται.αγανακτει κ κλαίει οπότε τρώει το μπιμπερο του.ετσι έμαθε τώρα. Από την στιγμή που του έδινα σε κάθε γεύμα ξένο για να πάρει το βάρος που έπρεπε τώρα μάλλον δεν έχω πολύ γάλα για να τον δελεασω κ με την άντληση το έκανα για μια εβδομάδα αλλά δεν άντεξα προτιμώ τον χρόνο που θα αντλούσα να τον έχω στήθος όσο αντέχει κ αυτός κ εγώ.. άσε κεγω πρέπει να γυρίσω έστω κ για λίγες ώρες στην δουλειά κ δεν ξέρω πως θα τον αφήσω δεν θέλω καθόλου...

Άμα παίρνει βάρος κ εσύ αντέχεις ,να το συνεχίσεις κ εγώ κάτι τέτοιο ήθελα να κάνω αλλά εντέλει μάλλον οδηγούμαι προς τον αποθηλασμο.τεσπα...ειναι πάντως αδυνατουλης όλοι όσοι τον βλέπουν αυτό λένε.οποτε δεν με παίρνει άλλο για πειράματα αφού δεν το έχω. 

 

 

Η ζημιά που κανουν τα μπιμπερό ειναι η εύκολη θηλή και το εύκολο γάλα. Μια καλη περιπτωση πιπιλας έχουν  τα medela χρειάζονται την ίδια προσπαθεια με το στήθος. Ποσα κιλά ειναι τωρα ο δικος σου;


wRSzp2.pngUIzHp2.png

Link to comment
Share on other sites

Just now, Καντι είπε:

Η ζημιά που κανουν τα μπιμπερό ειναι η εύκολη θηλή και το εύκολο γάλα. Μια καλη περιπτωση πιπιλας έχουν  τα medela χρειάζονται την ίδια προσπαθεια με το στήθος. Ποσα κιλά ειναι τωρα ο δικος σου;

Ήταν 4 και κάτι ψηλά την προηγούμενη εβδομάδα ακριβώς.γεννηθηκε 3500 μετα έχασε κοντά μισό κιλό κ έχει δύο βδομάδες που πήρε τα πάνω του. τωρα ακόμα δεν τον ζυγισαμε. Μωρέ δεν τρελενεται με το humana οπότε προσπαθεί όσο μπορει.αλλα δεν έχω κ πολύ γαλα.ειδικα από το αριστερο.επισης η μία μου η θηλή είναι εισεχουσα κ τον δυσκολεύει πολύ.18ημερων έπιασε πρώτη φορά θηλές ,πιο μπροστά ήταν με ψευδοθηλες που μου κάνανε όλη την ζημιά κ από εκεί μου έχανε κ βαρος...

Πιπίλας όταν λες εννοείς του μπιμπερο την θηλή η πιπίλα κανονικη;η αλήθεια είναι ότι αφού του έδωσα πιπίλα έπιασε απευθείας το στήθος μου μια της αβεντ ,βέβαια τώρα την φτηνει δεν την θελει


AuQnp2.png

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 10 λεπτά , Mighty86 είπε:

Ήταν 4 και κάτι ψηλά την προηγούμενη εβδομάδα ακριβώς.γεννηθηκε 3500 μετα έχασε κοντά μισό κιλό κ έχει δύο βδομάδες που πήρε τα πάνω του. τωρα ακόμα δεν τον ζυγισαμε. Μωρέ δεν τρελενεται με το humana οπότε προσπαθεί όσο μπορει.αλλα δεν έχω κ πολύ γαλα.ειδικα από το αριστερο.επισης η μία μου η θηλή είναι εισεχουσα κ τον δυσκολεύει πολύ.18ημερων έπιασε πρώτη φορά θηλές ,πιο μπροστά ήταν με ψευδοθηλες που μου κάνανε όλη την ζημιά κ από εκεί μου έχανε κ βαρος...

Πιπίλας όταν λες εννοείς του μπιμπερο την θηλή η πιπίλα κανονικη;η αλήθεια είναι ότι αφού του έδωσα πιπίλα έπιασε απευθείας το στήθος μου μια της αβεντ ,βέβαια τώρα την φτηνει δεν την θελει

Γεννήθηκε με πολυ καλο βάρος οποτε εχετε μεγάλο πλεονέκτημα. Εμενα 4 κιλά εγινε 40 ημερών.

 Εννοω του μπιμπερό. Προσομοιάζει στον θηλασμό και πρεπει να κανει προσπαθεια το μωρο να τραβήξει γάλα.

 Πιπιλα εμενα δεν πηρε ποτε τον αηδιαζε δυο σχέδια δοκίμασα. Αλλα ουτε και μασητικα βάζει στο στόμα του. Μονο μπουνιτσα και αντίχειρα. Πρεπει να του παρω μασητικα ψυγείου μηπως θελήσει.


wRSzp2.pngUIzHp2.png

Link to comment
Share on other sites

Just now, Καντι είπε:

Γεννήθηκε με πολυ καλο βάρος οποτε εχετε μεγάλο πλεονέκτημα. Εμενα 4 κιλά εγινε 40 ημερών.

 Εννοω του μπιμπερό. Προσομοιάζει στον θηλασμό και πρεπει να κανει προσπαθεια το μωρο να τραβήξει γάλα.

 Πιπιλα εμενα δεν πηρε ποτε τον αηδιαζε δυο σχέδια δοκίμασα. Αλλα ουτε και μασητικα βάζει στο στόμα του. Μονο μπουνιτσα και αντίχειρα. Πρεπει να του παρω μασητικα ψυγείου μηπως θελήσει.

Ουσιαστικά κ εμενα 4 έγινε 32 ημερών.γιατι πιο μπροστά μια έχανε κ μια δεν έπαιρνε καλό βάρος.ειχα καλό πλεονέκτημα αλλά το έχασα.βασικα όταν γεννήθηκε κοιμότανε πολλές ώρες κ ήταν λειθαργικος μου λέγανε οι μαίες τι καλό κ ήσυχο παιδί.κ αυτός έχασε μπαμ μπαμ μισό κιλό. Νομίζω ότι έπαθε σοκ λόγω διαβήτη κύησης.αλλαξε απότομα περιβάλλον.τωρα που τον μπουκωσα καθόλου ήσυχος δεν είναι κ αν πεινάει γίνεται το σώσε...


AuQnp2.png

Link to comment
Share on other sites

14 ώρες πρίν, Ani!! είπε:

Πήρα 2η γνώμη και μου ειπαν πως σε ελάχιστες περιπτώσεις η ανάρρωση διαρκεί έως 3 μήνες. Κ ότι κάνει καλό το περπάτημα για να καθαρίζει κ ο οργανισμός πιο γρήγορα κ για ψυχολογικους λογους εννοείται να βγαίνω λίγο έξω.

Καλά θα κάνεις να βγαίνεις έξω. Εγώ σκέψου πονούσα και 8 μήνες μετά την 1η γέννα, όπου έμεινα πάλι έγκυος. Αλλά είχα άλλο πόνο στο περίνεο. Οπότε περίμενε μήπως περάσει, αφού τώρα έπεσαν τα ράμματα.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


6 ώρες πρίν, Nikoleta... είπε:

Καλά θα κάνεις να βγαίνεις έξω. Εγώ σκέψου πονούσα και 8 μήνες μετά την 1η γέννα, όπου έμεινα πάλι έγκυος. Αλλά είχα άλλο πόνο στο περίνεο. Οπότε περίμενε μήπως περάσει, αφού τώρα έπεσαν τα ράμματα.

Σοβαρα;;; γιατι ετσι;;;

Link to comment
Share on other sites

12 ώρες πρίν, Ani!! είπε:

Σοβαρα;;; γιατι ετσι;;;

Δεν ξέρω γιατί. Ίσως επειδή σκίστηκε όλο το περίνεο μέχρι πίσω. Άλλαξα γυναικολόγο μετά.

Είχα επαφές με τον άντρα μου μόνο με λιπαντικό και πάλι στην αρχή κάθε φορά υπέφερα. Εδώ κολπικό υπέρηχο μου έκανε ο γιατρός στην 2η εγκυμοσύνη και πονούσα. Εσύ όμως έχεις άλλο πόνο. Εγώ δεν πονούσα όταν ήμουν όρθια και είναι και πολύ νωρίς. Οπότε μπορεί να περάσει.

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα μανούλες και μπεμπακια! Τι κάνετε, πώς θα πάτε με τα μωρά σάς; 

Έχω ένα θέμα , οποία μπορεί να με βοηθήσει. Κανω μικτή διατροφή στη μπέμπα και ξαφνικά έχει να κάνει κακά 2 μέρες, από εκεί που έκανε 5-6 φορές την ημέρα.

Ίσως φταίει το γάλα σκόνη. Οποία κοπέλα έχει αντιμετωπίσει κάτι τέτοιο τι γάλα δίνει στο μωρό της και αν έχει αποτέλεσμα; 


OQ1lp2.pngUFlDp2.png

Link to comment
Share on other sites

Just now, BettySt είπε:

Καλημέρα μανούλες και μπεμπακια! Τι κάνετε, πώς θα πάτε με τα μωρά σάς; 

Έχω ένα θέμα , οποία μπορεί να με βοηθήσει. Κανω μικτή διατροφή στη μπέμπα και ξαφνικά έχει να κάνει κακά 2 μέρες, από εκεί που έκανε 5-6 φορές την ημέρα.

Ίσως φταίει το γάλα σκόνη. Οποία κοπέλα έχει αντιμετωπίσει κάτι τέτοιο τι γάλα δίνει στο μωρό της και αν έχει αποτέλεσμα; 

Εγώ το έπαθα αλλά μετά από αλλαγή στη σκόνη. Έδινα humana no1 και λόγω κολικων το γυρίσαμε σε humana ac για κολικούς και ξαφνικά σταμάτησε να κάνει κακά. Περίμενα 2 μέρες και μετά βάλαμε στο κωλαράκι του μπατονετα με λαδάκι και τα έκανε, μετά από 24 ώρες πάλι τα ίδια και μετά έστρωσε. Μάλλον ήθελε λίγο καιρό να συνηθίσει το καινούριο γάλα. Να σημειώσω ότι έπαιρνε ήδη τις σταγόνες προβιοτικα και εγώ είχα κόψει τα γαλακτοκομικα (τελικά δεν έπαιζε ρόλο και τα ξανάρχισα). Τώρα είμαστε καλά απλά λίγο πριν κάνει τα κακά του ζορίζεται. Όλα αυτά μετά από συμβουλή παιδιάτρου η οποία είπε ότι αν συνέχιζε έτσι για μια βδομάδα (με μπατονετα) θα αλλάζαμε γάλα. 

  • Ευχαριστώ 1
Link to comment
Share on other sites

Just now, BettySt said:

Καλημέρα μανούλες και μπεμπακια! Τι κάνετε, πώς θα πάτε με τα μωρά σάς; 

Έχω ένα θέμα , οποία μπορεί να με βοηθήσει. Κανω μικτή διατροφή στη μπέμπα και ξαφνικά έχει να κάνει κακά 2 μέρες, από εκεί που έκανε 5-6 φορές την ημέρα.

Ίσως φταίει το γάλα σκόνη. Οποία κοπέλα έχει αντιμετωπίσει κάτι τέτοιο τι γάλα δίνει στο μωρό της και αν έχει αποτέλεσμα; 

Καλημέρα ! Εμείς το πάθαμε με τη μπεμπουλα. Έκανε κάθε 5 μέρες κακά κ μόνο με υπόθετο γλυκερινης για 3 εβδομάδες ... τελικά πήγαμε σε παιδο γαστρεντερολόγο και μας έδωσε το frisolac ac. Το παιδί είναι πολύ καλύτερα κ κάνει μόνη της κάθε 3 μέρες αλλά για μας αυτό είναι βελτίωση !! Όλα τα παραπάνω με συμβουλή της παιδιάτρου μας πάντα ! 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...