Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • πρίν από 6 λεπτά , Fay_ είπε:

      Ο γιατρός μου κάθε φορά μου λέει η δίδυμη κύηση έχει καφέ και μπορεί να δεις και αίμα και μην κανεις τίποτα κτλ. Γι αυτό δεν θέλω να τον πάρω..

      Ακούγεται να μην ανησυχεί. Αν εσυ όμως ανησυχεις, πηγαινε να σε δει ή ξεκουράσου και παρακολούθησε το. 

      • Ευχαριστώ 1

ΜΟΜS FEBRUARY 2021 :)


Recommended Posts

Just now, BettySt said:

Δεν αναφέρουμε στη διαφορετική γνώμη, ο κάθε ένας έχει το δικαίωμα να λέει αυτό που πιστεύει.  

Αναφέρουμε στα λόγια που ξεκινάει και όλας το μήνυμα σού. Στα κάνω " copy - paste" Καταρχην ξέρεις πως και ποσό πρέπει να τοβάλεις ; Κατά δεύτερον είναι καθαρά αυτά πουπας να βάλεις ;   Αλλά δεν πειράζει, δεν έχω καμία διάθεση να το κάνω θέμα και να απασχολω τα κορίτσια με αυτά. 

Καλά να είναι τα παιδάκια μας, εδώ είμαστε να μοιραζόμαστε εμπειρία και γνώμες και όχι τι , γιατί και πως έκανε η μια και η άλλη στο παιδί τής.

Να σου θυμίσω ότι όταν ρώτησες τις εμπειριες μας για τη δυσκοιλιότητα κ τι κάναμε ήμουν από τις πρώτες που σου απάντησε με τη δίκη μου εμπειρία για να σε βοηθήσω. 
Και η γνώμη που επισης εξέφρασα συμφωνώντας με μια άλλη κοπέλα ήταν  ότι θεωρώ ότι είναι επικίνδυνο να χρησιμοποιήσεις την μπατονετα. Οι λόγοι που το πιστεύω αυτό ήταν ακριβως στις ερωτήσεις που σου έθεσα. Και γι αυτό κ τις έγραψα (όχι για να σε κρίνω / προσβάλω / επιτεθώ ...)
Αρα την εμπειρία και τη γνώμη μου εξέθεσα.
Εσυ το πήρες προσωπικα , όμως σκεψου ότι μια νέα και άπειρη μαμα μπορεί να διαβάζει και να προσπαθήσει κάτι αντίστοιχο χωρίς να ξέρει τι και πως οπως εσυ (που απάντησες ότι ξερεις τι εκανες γιατί σου έχουν δείξει - υποθέτω ο παιδιατρος σου) και χωρίς να ρωτήσει καν τον παιδίατρο της κ να τραυματίσει το παιδί ή να νομίζει ότι μπορεί να κάνει κάτι τέτοιο κάθε λίγο κ λιγάκι άφοβα. Θεώρησα σωστό να πω και την αντίθετη γνώμη. 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 12,1k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Just now, BettySt είπε:

Δεν αναφέρουμε στη διαφορετική γνώμη, ο κάθε ένας έχει το δικαίωμα να λέει αυτό που πιστεύει.  

Αναφέρουμε στα λόγια που ξεκινάει και όλας το μήνυμα σού. Στα κάνω " copy - paste" Καταρχην ξέρεις πως και ποσό πρέπει να τοβάλεις ; Κατά δεύτερον είναι καθαρά αυτά πουπας να βάλεις ;   

Αλλά δεν πειράζει, δεν έχω καμία διάθεση να το κάνω θέμα και να απασχολω τα κορίτσια με αυτά. 

Καλά να είναι τα παιδάκια μας, εδώ είμαστε να μοιραζόμαστε εμπειρία και γνώμες και όχι τι , γιατί και πως έκανε η μια και η άλλη στο παιδί τής.

Καλησπέρα! Αλήθεια, κάνει δουλειά, ε; Δεν το ήξερα, θα το έχω στο νου μου, αν χρειαστεί( μακάρι να μην).

Ναι κανει δουλειά! Τελειως ακινδυνο και αποτελεσματικο!

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

On 3/4/2021 at 8:58 ΜΜ, chris79 είπε:

Θα συμφωνήσω μαζί σου!

Μου το συνέστησαν όλοι (μαμα, πεθερά κ γνωστοί) να το κάνω αλλά δε μου άρεσε σαν ιδέα. Η παιδίατρος μου ανέφερε μόνο το υπόθετο γλυκερινης! 

Εμείς που είχαμε το ίδιο πρόβλημα μας έδωσε η γιατρός σταγόνες προβιοτικων και τώρα είναι μια χαρά!!! Αυτές είναι για τη χλωρίδα του εντέρου!

  • Μου αρέσει 1

bCX6p3.png

Link to comment
Share on other sites

4 hours ago, Τουτουνι said:

Εμείς που είχαμε το ίδιο πρόβλημα μας έδωσε η γιατρός σταγόνες προβιοτικων και τώρα είναι μια χαρά!!! Αυτές είναι για τη χλωρίδα του εντέρου!

Εμείς παίρνουμε και σταγόνες κάθε μέρα εδώ και πολύ καιρό και κάνω και το ξενο γάλα με χαμομηλονερο πάντα αλλά κ πάλι υπάρχει το θέμα :( 

Μας είπε ο παιδο γαστρεντερολόγος ότι αυτό στρώνει μόνο του μετά από κάποιους μήνες. Ουσιαστικά συμβαίνει (στην περίπτωση μας τουλάχιστον) επειδή δεν ξέρει πως να σφιχτεί το μωρό για να κάνει κακά.
Εμ που θα πάει κ αυτό θα περάσει ! 

Link to comment
Share on other sites

3 ώρες πρίν, chris79 είπε:

Εμείς παίρνουμε και σταγόνες κάθε μέρα εδώ και πολύ καιρό και κάνω και το ξενο γάλα με χαμομηλονερο πάντα αλλά κ πάλι υπάρχει το θέμα :( 

Μας είπε ο παιδο γαστρεντερολόγος ότι αυτό στρώνει μόνο του μετά από κάποιους μήνες. Ουσιαστικά συμβαίνει (στην περίπτωση μας τουλάχιστον) επειδή δεν ξέρει πως να σφιχτεί το μωρό για να κάνει κακά.
Εμ που θα πάει κ αυτό θα περάσει ! 

Κι εμείς βάζουμε χαμομήλι σε 3γευματα. Έχουν ψιλοστρωσει...όχι απόλυτα ακόμη, αλλά είναι νωρίς! Είναι φυσιολογικό μας είπε η παιδίατρος μας οπότε δεν ανησυχώ...

Όλα θα πάνε τέλεια!!!

Τώρα χαμογελάμε κάνουμε φωνουλες..μας κοιτάζουν, ακολουθούν τους ήχους απ' τις κουδουνιστρες ( όταν έχουμε όρεξη βέβαια, όχι πάντα!!) Αλλά είναι τόσο όμορφα!!!!

  • Μου αρέσει 6

bCX6p3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

23 hours ago, Τουτουνι said:

Κι εμείς βάζουμε χαμομήλι σε 3γευματα. Έχουν ψιλοστρωσει...όχι απόλυτα ακόμη, αλλά είναι νωρίς! Είναι φυσιολογικό μας είπε η παιδίατρος μας οπότε δεν ανησυχώ...

Όλα θα πάνε τέλεια!!!

Τώρα χαμογελάμε κάνουμε φωνουλες..μας κοιτάζουν, ακολουθούν τους ήχους απ' τις κουδουνιστρες ( όταν έχουμε όρεξη βέβαια, όχι πάντα!!) Αλλά είναι τόσο όμορφα!!!!

Ναι κ εμάς !! 
Πολλα πολλά χαμόγελα και οι 2 και γελάκια κανονικά σιγά σιγά ο μπέμπης. Και εμας κάνουν φωνουλες και κάνουν και «αγκού». 

Ουτε εμένα έχουν στρώσει ακόμη αλλά υπάρχει μια βελτίωση μπορώ να πω. Σε 15 μέρες τελειώνουμε κ με την αποστείρωση !!! 
Την άλλη εβδομάδα θα κάνουμε κ το πρώτο εμβόλιο (εκτός synagis). Χθες έκανε και το χειρουργείο η μπεμπουλα μας και όλα πήγαν καλά. Έφυγε αυτό το αγχος! 
Άντε να μπούμε σε μια σειρά σιγά σιγά! 

  • Μου αρέσει 1
  • Ευχαριστώ 1
Link to comment
Share on other sites

Just now, chris79 είπε:

Ναι κ εμάς !! 
Πολλα πολλά χαμόγελα και οι 2 και γελάκια κανονικά σιγά σιγά ο μπέμπης. Και εμας κάνουν φωνουλες και κάνουν και «αγκού». 

Ουτε εμένα έχουν στρώσει ακόμη αλλά υπάρχει μια βελτίωση μπορώ να πω. Σε 15 μέρες τελειώνουμε κ με την αποστείρωση !!! 
Την άλλη εβδομάδα θα κάνουμε κ το πρώτο εμβόλιο (εκτός synagis). Χθες έκανε και το χειρουργείο η μπεμπουλα μας και όλα πήγαν καλά. Έφυγε αυτό το αγχος! 
Άντε να μπούμε σε μια σειρά σιγά σιγά! 

Μπράβο κορίτσι μου!!!! Να ναι καλά τα παιδάκια και η μπεμπουλα που έκανε την επέμβαση της!!! Τελειώνετε κιόλας την αποστηρωση??? Εμείς έχουμε ακόμη!!! Πόσο είστε τώρα???? 

Εμείς έχουμε κάνει το πρώτο τετραπλό εμβόλιο και στις 12 του μηνός πάμε για το 2ο...( Εκτός το σινατζις που δεν θα κάνουμε άλλο, κάναμε και τις δύο δόσεις!!)


bCX6p3.png

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα! Έχει κάποια κοπέλα ενεργοποιήσει άυλη  συνταγογράφηση στο μωράκι; 
Ενώ  έχει ασφαλιστική ικανότητα, βάζω το ΑΜΚΑ και λέει αδυναμία ευρέσεως δεδομενων. Παρακαλώ ελέγξατε τον αριθμό ΑΜΚΑ. 
ευχαριστω πολύ!

Link to comment
Share on other sites

Just now, bcd18 said:

Καλημερα! Έχει κάποια κοπέλα ενεργοποιήσει άυλη  συνταγογράφηση στο μωράκι; 
Ενώ  έχει ασφαλιστική ικανότητα, βάζω το ΑΜΚΑ και λέει αδυναμία ευρέσεως δεδομενων. Παρακαλώ ελέγξατε τον αριθμό ΑΜΚΑ. 
ευχαριστω πολύ!

Καλημέρα 

Εχω κάνει εγώ άυλη χωρίς πρόβλημα.

το αμκα το μωρό πήρε από τη γέννηση , σωστά ;

μετα πηγές στο ΙΚΑ να πάρεις αριθμό μητρώου για το μωρό ; Αν όχι αυτό θα φταίει. 

  • Ευχαριστώ 1
Link to comment
Share on other sites

Just now, chris79 είπε:

Καλημέρα 

Εχω κάνει εγώ άυλη χωρίς πρόβλημα.

το αμκα το μωρό πήρε από τη γέννηση , σωστά ;

μετα πηγές στο ΙΚΑ να πάρεις αριθμό μητρώου για το μωρό ; Αν όχι αυτό θα φταίει. 

Καλημερα! Γέννησα στο Μητέρα και πήρε ΑΜΚΑ εκεί. Γενικά είπαν ότι δεν χρειάζεται να πάμε πουθενα. Έγιναν όλα εκεί.

δεν πηγα ΙΚΑ για αριθμό μητρώου. Δεν το ήξερα. Αρα κλείνω ηλεκτρονικά ραντεβού στο  ΙΚΑ; Θυμασαι τι επιλέγω;

σε ευχαριστώ παρα πολύ!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


10 hours ago, Τουτουνι said:

Μπράβο κορίτσι μου!!!! Να ναι καλά τα παιδάκια και η μπεμπουλα που έκανε την επέμβαση της!!! Τελειώνετε κιόλας την αποστηρωση??? Εμείς έχουμε ακόμη!!! Πόσο είστε τώρα???? 

Εμείς έχουμε κάνει το πρώτο τετραπλό εμβόλιο και στις 12 του μηνός πάμε για το 2ο...( Εκτός το σινατζις που δεν θα κάνουμε άλλο, κάναμε και τις δύο δόσεις!!)

Εμείς είμαστε 3,5 μηνών. Η αποστείρωση είναι μέχρι τους 4. 
Ε το τετραπλό μάλλον θα κάνουν και εμένα.  Απλά το πήγαμε λίγο πίσω εξαιτίας της επέμβασης. Δεν έπρεπε να έχει κάνει για 3 βδομαδες εμβόλιο πριν το χειρουργείο. 
Τα synagis κ εμείς 2 κάναμε μόνο κ τέλος. 

Αντε κ σε λίγο θα μιλάμε για φαγητά !! Στους 5 μας ξεκινάει εμάς :) 

Just now, bcd18 said:

Καλημερα! Γέννησα στο Μητέρα και πήρε ΑΜΚΑ εκεί. Γενικά είπαν ότι δεν χρειάζεται να πάμε πουθενα. Έγιναν όλα εκεί.

δεν πηγα ΙΚΑ για αριθμό μητρώου. Δεν το ήξερα. Αρα κλείνω ηλεκτρονικά ραντεβού στο  ΙΚΑ; Θυμασαι τι επιλέγω;

σε ευχαριστώ παρα πολύ!!

Αντε γμτ δε θυμάμαι... ειχα το τηλέφωνο τους όμως κ νομίζω τους ειχα πάρει και το είχαμε κλείσει τηλεφωνικά το ραντεβού για τον αριθμό μητρώου

  • Ευχαριστώ 1
Link to comment
Share on other sites

Just now, chris79 είπε:

Εμείς είμαστε 3,5 μηνών. Η αποστείρωση είναι μέχρι τους 4. 
Ε το τετραπλό μάλλον θα κάνουν και εμένα.  Απλά το πήγαμε λίγο πίσω εξαιτίας της επέμβασης. Δεν έπρεπε να έχει κάνει για 3 βδομαδες εμβόλιο πριν το χειρουργείο. 
Τα synagis κ εμείς 2 κάναμε μόνο κ τέλος. 

Αντε κ σε λίγο θα μιλάμε για φαγητά !! Στους 5 μας ξεκινάει εμάς :) 

Αντε γμτ δε θυμάμαι... ειχα το τηλέφωνο τους όμως κ νομίζω τους ειχα πάρει και το είχαμε κλείσει τηλεφωνικά το ραντεβού για τον αριθμό μητρώου

Θα δω αν το κάνουν τηλεφ ή θα κλείσω ραντεβού.

σε ευχαριστώ παρα πολύ!!! Δεν μπορούσα να καταλάβω που ήταν το πρόβλημα. 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

Just now, chris79 είπε:

Εμείς είμαστε 3,5 μηνών. Η αποστείρωση είναι μέχρι τους 4. 
Ε το τετραπλό μάλλον θα κάνουν και εμένα.  Απλά το πήγαμε λίγο πίσω εξαιτίας της επέμβασης. Δεν έπρεπε να έχει κάνει για 3 βδομαδες εμβόλιο πριν το χειρουργείο. 
Τα synagis κ εμείς 2 κάναμε μόνο κ τέλος. 

Αντε κ σε λίγο θα μιλάμε για φαγητά !! Στους 5 μας ξεκινάει εμάς :) 

Αντε γμτ δε θυμάμαι... ειχα το τηλέφωνο τους όμως κ νομίζω τους ειχα πάρει και το είχαμε κλείσει τηλεφωνικά το ραντεβού για τον αριθμό μητρώου

Τόσο νωρίς??? Εγώ νόμιζα στους 5 μήνες κόβουμε την αποστηρωση, τότε που ξεκινάμε το φαγητό!!! 

Εμείς είμαστε 3 μηνών και 3 ημερών!!! Πώς περνάει ο καιρός!!!! 


bCX6p3.png

Link to comment
Share on other sites

Just now, bcd18 είπε:

Καλημερα! Γέννησα στο Μητέρα και πήρε ΑΜΚΑ εκεί. Γενικά είπαν ότι δεν χρειάζεται να πάμε πουθενα. Έγιναν όλα εκεί.

δεν πηγα ΙΚΑ για αριθμό μητρώου. Δεν το ήξερα. Αρα κλείνω ηλεκτρονικά ραντεβού στο  ΙΚΑ; Θυμασαι τι επιλέγω;

σε ευχαριστώ παρα πολύ!!

Κλείνεις ραντεβού ηλεκτρονικά στο μητρώο της περιοχής σου μέσω ηλεκτρονικού ραντεβού στο efka.gr. Επιλογή απογραφή αν θυμάμαι καλά. Πρέπει να έχεις μαζί σου ληξιαρχική πράξη γέννησης του παιδιού, και αν το ασφαλίσεις εσύ μια υπεύθυνη δήλωση από τον άντρα σου ότι σου επιτρέπει να το ασφαλίσεις. Αντίστοιχα αν θέλεις να το ασφαλίσει ο σύζυγος κάνεις εσύ μια υπεύθυνη δήλωση ότι επιτρέπεις στο σύζυγο να το ασφαλίσει. 

Για την υπεύθυνη δήλωση τη βγάζεις μόνη σου εύκολα απευθείας από το gov gr.

  • Ευχαριστώ 1

kJQgp2.png

Link to comment
Share on other sites

Just now, Hope.2019 είπε:

Κλείνεις ραντεβού ηλεκτρονικά στο μητρώο της περιοχής σου μέσω ηλεκτρονικού ραντεβού στο efka.gr. Επιλογή απογραφή αν θυμάμαι καλά. Πρέπει να έχεις μαζί σου ληξιαρχική πράξη γέννησης του παιδιού, και αν το ασφαλίσεις εσύ μια υπεύθυνη δήλωση από τον άντρα σου ότι σου επιτρέπει να το ασφαλίσεις. Αντίστοιχα αν θέλεις να το ασφαλίσει ο σύζυγος κάνεις εσύ μια υπεύθυνη δήλωση ότι επιτρέπεις στο σύζυγο να το ασφαλίσει. 

Για την υπεύθυνη δήλωση τη βγάζεις μόνη σου εύκολα απευθείας από το gov gr.

Σε ευχαριστώ παρα πολύ!!! 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...