Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • πρίν από 38 λεπτά , bcd18 είπε:

      Σε ευχαριστώ πολύ!! Ναι το ότι έγινε εμφύτευση είναι θετικό. Μπορεί να ξαναμεινει. και οπως λες οι κοπελες αυτές είναι νεότερες, οπότε τα ωάρια καλύτερα ποιοτικά. Κατω των 30 ισως

      Την επόμενη εβδομάδα θα μιλήσουν τελικά με ιακεντρ. 
      Είναι ένα αγχος μέχρι να βρεθεί κοπέλα , να δώσει ωάρια. Να γίνει εμβρυομεταφορα. Και αν θα πετυχει και  με την πρώτη..

       

       

       

       

      Σίγουρα έχει άγχος, τα ποσοστά είναι πολύ ενθαρρυντικά όμως! Καλό θα είναι να κάνει μια καλή συνεννόηση η φίλη σου και να ξεκινήσει με ξεκάθαρη εικόνα. Πχ, να ρωτήσει αν τα ωάρια που θα της δώσουν στην τιμή που θα της πουν είναι για μια προσπάθεια ή αν φτάνουν και για δεύτερη. Επίσης έχει σημασία στην αναμονή αν έχει και η ίδια κάποιες απαιτήσεις ιδιαίτερες πχ, να έχει κοινά εμφανισιακά με τη δότρια ή αν την ενδιαφέρει η ομάδα αίματος.. αν το ψάξει λίγο στο ίντερνετ υπάρχουν πλέον αρκετές εμπειρίες από δωρεά. Να πάει με έτοιμες ερωτήσεις για να μη βρεθεί προ εκπλήξεων! Μακάρι να της πάνε όλα καλά!

Μανούλες Μάρτιου 2021


Recommended Posts

@ba_lilyτι να πω μεγάλη ταλαιπωρία περάσατε!! Άστα όλα πίσω τώρα το μωράκι σου προέχει να είναι καλά και να το πάρεις σπιτάκι σου. Δυστηχως λάθη γίνονται απλά έτσι να γίνει. Σου εύχομαι μέσα απ τη καρδιά μου να πάνε όλα καλά από δω και πέρα!! 

@ΒαλεντιναΧ σ ευχαριστώ πολύ για την απάντηση!! Θα το ψάξω σίγουρα μιας και είναι και οικονομική λύση. Τα peg perego, inglesina Δυστηχως είναι λίγο ακριβά για μας. Οπωτε ψάχνουμε κάτι πιο οικονομικό.

@vivi.nik. Αχ να το ξερά νωρίτερα.. Στο γιο μου ήμουν τελείως αμαθη. Ήμουν και μικρή δεν γνώριζα. Μου είπαν να βάλω αμεσω ψευδοθηλες στο μαιευτήριο γιατί είχα επίπεδες. Το μωρό όμως όσο καιρό θήλαζα με αυτές-από καουτσούκ είχα θυμάμαι-όλο έκλαιγε. Σαν να μην χόρταινε.. Είμαι σίγουρη ότι αυτό έφταιγε.. Τώρα ναι θα προσπαθήσω χωρίς θηλες κι άμα φτάσω στο αμήν τότε θα χρησιμοποιήσω θηλες.. 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 8,1k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Just now, vivi.nik. είπε:

@Mareva κοριτσάκι μου σε ποιο μαιευτήριο στα ζήτησαν πα αυτά; εγώ γέννησα Ιασω. Φορμάκια του φορούσαν εκεί τα δικά τους και παρείχαν πάνες, σερβιέτες, τα πάντα...

@valentina23 οι ψευδοθηλες από εμπειρίες φίλων μου, έχω καταλάβει ότι κάνουν ζημιά. Γιατί το μωρο ρουφάει κ αέρα, οπότε μπορεί να μην τρέφεται σωστά συν του ότι δημιουργούνται κολικοι. Απευθείας στο στήθος να το παλέψεις, ζήτα βοήθεια απ τις μαίες, για να κάνετε καλή αρχή κ εσύ κ το μωρό. Και φυσικά να μην αγχώνεσαι όσο μπορείς, όντως η φύση ξέρει. Αν δεν πάρεις ούτε μπιμπερό, ούτε θηλες, ούτε τπτ και το πάρεις απόφαση ότι ένας είναι ο δρόμος, θα τα καταφέρεις. Βοηθάει πολύ να είναι κ παιδίατρος σωστά ενημερωμένος. Εμάς η δική μας είναι κ σύμβουλος θηλασμού. Κ ήταν πολύ υποστηρικτικη. Γιατί παίζει τεράστια παραπληροφορηση. Μπες να διαβάσεις άρθρα του Παπαβεντση. Έχει κ πολύ ωραία βιβλία επίσης για θηλασμό, διατροφή, διαπαιδαγωγηση. 

Χανια κοριτσι μου.. Δυστυχως απο 3 κλινικες που εψαξα, ολες εχουν ακριβως τις ιδιες απαιτησεις στη λιστα... Κ το χειροτερο... Υποτιθεται ότι ειναι ιδιωτικες κ παρεχουν τα παντα... 

Συμφωνω, βαλεντινα μου, διαβασε αρθρα του Παπαβεντση. Βρες μαθηματα ανωδυνου, γινονται δωρεαν, θα σε βοηθησει η μαια! 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

Just now, ba_lily είπε:

Κορίτσια τι κάνετε. Εγώ είμαι καλά σπίτι έχω αρχίσει να πάω και στη δουλειά μερικές ώρες κάθε μέρα. Το μωρο σταθερά καλά στο νοσοκομείο έχει διαφορά προβλήματα το καλο είναι πως τα ξεπερνά. Περιμένω τη μέρα που θα μας πει πως δεν χρειάζεται πια οξυγόνο. Συμπέρασμα για τη έχει συμβεί ολο αυτό. Από την περιδεση έχω πάθει λημοξει που 10 μέρες μετά την περιδεση στης εξετάσεις δεν φάνηκε . Το βράδυ πριν γεννήσω άρχισε να με πονα η κοιλιά σαν πόνος περιόδου λίγο όχι πολύ. Το πρωί που ξιπνησα άρχισε να με πονα ολο και περισσότερο αλα πλέον ο πόνος δεν ειταν σινεχια ερχόταν και έφευγε σαν της συσπάσεις ανά 2 με 3 λεπτά. Στης 10 πήρα τηλέφωνο στο γιατρό μου πάω στη κλινική η συσπάσεις πλέον ειταν ανά ένα λεπτό μου είπε πως πρέπει να μου βάλουν κάποιο ορο για να σταματήσουν η συσπάσεις αλλά πως το καλύτερο είναι να παω στο νοσοκομείο να μου το βάλουν σε περίπτωση που δεν γίνει τίποτα και γεννήσω η κλινική δεν είχε τμήμα για πρόωρα. Έτσι έφτασα στο νοσοκομείο με συσπάσεις ανά 30 δευτερα μου δώσανε πολλά φάρμακα αλλά πλέον ειταν πολύ αργά παρολ το πονο μου είπαν πως θα το αφήσουν μεσα οσο αντέχει μια ωρα μια μερα είναι κερδος. Το απόγευμα στης 6 σπάσανε τα νερα δεν γινοταν τίποτα άλλο μονο το ραμα από την περιδεση κρατούσε για να μην γεννήσω μπικαμε χειρουργείο και κάναμε κεσαρικι για να μην το ταλεπορισουμε παραπάνω. 

Και τώρα λέμε πως ίσως αν δεν θα είχαμε κάνει περίδεση και βάζαμε πεσω ίσως δεν θα φτάναμε σε αυτό το σημείο αλλά δεν το ξέρουμε επειδή είχα πολύ μικρό τραχιλος το πεσω μπορεί να μην κρατούσε. Όταν έκανα περίδεση από το νοσοκομείο μου είχαν πει πως μια λιμοξι μπορεί να είναι πολύ επικίνδυνο. Ότι έγινε έγινε προχωράμε και ελπίζουμε να πάνε όλα καλά και να τον πάρουμε σπίτι γρήγορα 

Να το πάρετε σπίτι το μικρακι σας το συντομότερο γερό και δυνατό κοριτσάκι μου ! 

Τωρα παει πέρασε, οτι εγινε εγινε ετσι δεν ειναι ;; η περίδεση και ο πεσος θελουν ποοολυ προσοχή στο θεμα μικροβίων.. 

Ειχα παει μετα την περίδεση με ανεβασμένη crp έφυγα για το Έλενα και ΜΕ ΕΔΙΩΞΑΝ .. λεγοντας μου " αν έχεις ένα μικρόβιο, εδω θα κολλήσεις 1000 " ουτε λεπτο μην κάθεσαι.  Ωστόσο μου έκαναν έναν έλεγχο στα γρήγορα και έφυγα. Ειχα παντρευτεί στην κυριολεξία τα ντετολ σε ολες τους τις μορφές ακομα και για το πλυντήριο ρούχων. Ειναι πολύ επικίνδυνο δυστυχώς και δεν πρέπει να επαναπαύεσαι.. βέβαια έχει να κάνει και με τη σωστή ενημέρωση από τον γιατρό! 

  • Μου αρέσει 2

 PpoEp2.png AvlAp2.png 

Link to comment
Share on other sites

Just now, ba_lily είπε:

Κορίτσια τι κάνετε. Εγώ είμαι καλά σπίτι έχω αρχίσει να πάω και στη δουλειά μερικές ώρες κάθε μέρα. Το μωρο σταθερά καλά στο νοσοκομείο έχει διαφορά προβλήματα το καλο είναι πως τα ξεπερνά. Περιμένω τη μέρα που θα μας πει πως δεν χρειάζεται πια οξυγόνο. Συμπέρασμα για τη έχει συμβεί ολο αυτό. Από την περιδεση έχω πάθει λημοξει που 10 μέρες μετά την περιδεση στης εξετάσεις δεν φάνηκε . Το βράδυ πριν γεννήσω άρχισε να με πονα η κοιλιά σαν πόνος περιόδου λίγο όχι πολύ. Το πρωί που ξιπνησα άρχισε να με πονα ολο και περισσότερο αλα πλέον ο πόνος δεν ειταν σινεχια ερχόταν και έφευγε σαν της συσπάσεις ανά 2 με 3 λεπτά. Στης 10 πήρα τηλέφωνο στο γιατρό μου πάω στη κλινική η συσπάσεις πλέον ειταν ανά ένα λεπτό μου είπε πως πρέπει να μου βάλουν κάποιο ορο για να σταματήσουν η συσπάσεις αλλά πως το καλύτερο είναι να παω στο νοσοκομείο να μου το βάλουν σε περίπτωση που δεν γίνει τίποτα και γεννήσω η κλινική δεν είχε τμήμα για πρόωρα. Έτσι έφτασα στο νοσοκομείο με συσπάσεις ανά 30 δευτερα μου δώσανε πολλά φάρμακα αλλά πλέον ειταν πολύ αργά παρολ το πονο μου είπαν πως θα το αφήσουν μεσα οσο αντέχει μια ωρα μια μερα είναι κερδος. Το απόγευμα στης 6 σπάσανε τα νερα δεν γινοταν τίποτα άλλο μονο το ραμα από την περιδεση κρατούσε για να μην γεννήσω μπικαμε χειρουργείο και κάναμε κεσαρικι για να μην το ταλεπορισουμε παραπάνω. 

Και τώρα λέμε πως ίσως αν δεν θα είχαμε κάνει περίδεση και βάζαμε πεσω ίσως δεν θα φτάναμε σε αυτό το σημείο αλλά δεν το ξέρουμε επειδή είχα πολύ μικρό τραχιλος το πεσω μπορεί να μην κρατούσε. Όταν έκανα περίδεση από το νοσοκομείο μου είχαν πει πως μια λιμοξι μπορεί να είναι πολύ επικίνδυνο. Ότι έγινε έγινε προχωράμε και ελπίζουμε να πάνε όλα καλά και να τον πάρουμε σπίτι γρήγορα 

Ευχομαι συντομα να ξεπερασει το μικρο σου θαυματακι ολα τα προβληματα, σύντομα να αναπνεει ολομοναχο κ να μεγαλωσει καλα καλα κ να το πάρετε σπιτι. Σε νοιωθω, μπορει εμενα το πρωτο μου παιδι να εμεινε πολυ λιγο δτην ΜΕΝΘ, κ γνωριζω την αγωνια κ τους φοβους, την ανασφάλεια κ τα αγχη σου... Εμεις σε σκεφτομαστε, ολες, κ σύντομα θα χετε βγει νικητες.. Παρε δυναμεις για σενα, κανε πράγματα για σενα, κ προετοιμασου, το μωρο σας συντομα θα ναι σπιτι! 

Link to comment
Share on other sites

Όσο για τις θηλες..και εγω επίπεδες εχω .. και επίσης η σωστή καθοδήγηση ειναι το παν .. εμενα της έδωσαν ξένο χωρίς  να με ρωτήσουν.. οπως και να έχει το μυστικό είναι στο πως θα πιάσεις την θηλή σου να την κάνεις "πιπίλα" ευτυχώς ήταν ΜΙΑ που μου έδειξε τον τρόπο και πράγματι είχε δίκιο.  Τη ζούλας αρκετά μεχρι να την πιάσει το μωρο . Συμβουλέψου μια μαια @valentina23 μου . Και μην πάρεις ψευδοθηλες.  


 PpoEp2.png AvlAp2.png 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Just now, ba_lily είπε:

Κορίτσια τι κάνετε. Εγώ είμαι καλά σπίτι έχω αρχίσει να πάω και στη δουλειά μερικές ώρες κάθε μέρα. Το μωρο σταθερά καλά στο νοσοκομείο έχει διαφορά προβλήματα το καλο είναι πως τα ξεπερνά. Περιμένω τη μέρα που θα μας πει πως δεν χρειάζεται πια οξυγόνο. Συμπέρασμα για τη έχει συμβεί ολο αυτό. Από την περιδεση έχω πάθει λημοξει που 10 μέρες μετά την περιδεση στης εξετάσεις δεν φάνηκε . Το βράδυ πριν γεννήσω άρχισε να με πονα η κοιλιά σαν πόνος περιόδου λίγο όχι πολύ. Το πρωί που ξιπνησα άρχισε να με πονα ολο και περισσότερο αλα πλέον ο πόνος δεν ειταν σινεχια ερχόταν και έφευγε σαν της συσπάσεις ανά 2 με 3 λεπτά. Στης 10 πήρα τηλέφωνο στο γιατρό μου πάω στη κλινική η συσπάσεις πλέον ειταν ανά ένα λεπτό μου είπε πως πρέπει να μου βάλουν κάποιο ορο για να σταματήσουν η συσπάσεις αλλά πως το καλύτερο είναι να παω στο νοσοκομείο να μου το βάλουν σε περίπτωση που δεν γίνει τίποτα και γεννήσω η κλινική δεν είχε τμήμα για πρόωρα. Έτσι έφτασα στο νοσοκομείο με συσπάσεις ανά 30 δευτερα μου δώσανε πολλά φάρμακα αλλά πλέον ειταν πολύ αργά παρολ το πονο μου είπαν πως θα το αφήσουν μεσα οσο αντέχει μια ωρα μια μερα είναι κερδος. Το απόγευμα στης 6 σπάσανε τα νερα δεν γινοταν τίποτα άλλο μονο το ραμα από την περιδεση κρατούσε για να μην γεννήσω μπικαμε χειρουργείο και κάναμε κεσαρικι για να μην το ταλεπορισουμε παραπάνω. 

Και τώρα λέμε πως ίσως αν δεν θα είχαμε κάνει περίδεση και βάζαμε πεσω ίσως δεν θα φτάναμε σε αυτό το σημείο αλλά δεν το ξέρουμε επειδή είχα πολύ μικρό τραχιλος το πεσω μπορεί να μην κρατούσε. Όταν έκανα περίδεση από το νοσοκομείο μου είχαν πει πως μια λιμοξι μπορεί να είναι πολύ επικίνδυνο. Ότι έγινε έγινε προχωράμε και ελπίζουμε να πάνε όλα καλά και να τον πάρουμε σπίτι γρήγορα 

Αχ βρε κορίτσι μου... Τι ατυχία, πάθατε ακριβώς αυτό που φοβούνται για την περιδεση σε προχωρημένη εγκυμοσύνη... Προσπάθησε να τα αφήσεις όλα αυτά πίσω σου, να κοιτάξετε από δω κ πέρα τι γίνεται. Πάνω απ όλα να είναι καλά το μωρακι σου και να γυρίσει σύντομα στην αγκαλιά σας. Φαντάζομαι πόσο δύσκολο ψυχολογικά θα είναι ολο αυτό... Καλή δύναμη μέσα απ την καρδιά μου! 

Link to comment
Share on other sites

Just now, Aria konsta είπε:

Όσο για τις θηλες..και εγω επίπεδες εχω .. και επίσης η σωστή καθοδήγηση ειναι το παν .. εμενα της έδωσαν ξένο χωρίς  να με ρωτήσουν.. οπως και να έχει το μυστικό είναι στο πως θα πιάσεις την θηλή σου να την κάνεις "πιπίλα" ευτυχώς ήταν ΜΙΑ που μου έδειξε τον τρόπο και πράγματι είχε δίκιο.  Τη ζούλας αρκετά μεχρι να την πιάσει το μωρο . Συμβουλέψου μια μαια @valentina23 μου . Και μην πάρεις ψευδοθηλες.  

Δυστηχως τότε δεν με βοήθησε καμία!! Είχα πλήρη άγνοια. Το μόνο που κάναν ήταν να μου πασάρουν τις θηλες:mad:Τίποτα άλλο.. Άστο το άλλο που ενώ έλεγα ότι θέλω να το θηλασω μου το έφερναν ταισμενο... Τέλος πάντων αυτό που έμαθα από όλο αυτό είναι ότι πρέπει εμείς να υπομενουμε και να ειμαστε γενικώς υποψιασμένες.Δεν έχω εμπιστοσύνη πουθενά ειδικά σε γιατρούς, φυσικά υπάρχουν και εξαιρέσεις που δύσκολα θα συναντήσεις... Επισης να τονίσω ότι μένω σε επαρχία. Σε χωριο πολύ μικρό οπωτε δεν υπάρχουν επιλογές αν θες κάτι. Πρέπει να ταξιδέψεις στην πλησιέστερη μεγαλούπολη. Τώρα ειδικά με το κορονοιο βραστα. Φοβάμαι μην μου συμβεί και τίποτα. Για νοσοκομείο ούτε λόγος... 

Link to comment
Share on other sites

Just now, valentina23 είπε:

@ba_lilyτι να πω μεγάλη ταλαιπωρία περάσατε!! Άστα όλα πίσω τώρα το μωράκι σου προέχει να είναι καλά και να το πάρεις σπιτάκι σου. Δυστηχως λάθη γίνονται απλά έτσι να γίνει. Σου εύχομαι μέσα απ τη καρδιά μου να πάνε όλα καλά από δω και πέρα!! 

@ΒαλεντιναΧ σ ευχαριστώ πολύ για την απάντηση!! Θα το ψάξω σίγουρα μιας και είναι και οικονομική λύση. Τα peg perego, inglesina Δυστηχως είναι λίγο ακριβά για μας. Οπωτε ψάχνουμε κάτι πιο οικονομικό.

@vivi.nik. Αχ να το ξερά νωρίτερα.. Στο γιο μου ήμουν τελείως αμαθη. Ήμουν και μικρή δεν γνώριζα. Μου είπαν να βάλω αμεσω ψευδοθηλες στο μαιευτήριο γιατί είχα επίπεδες. Το μωρό όμως όσο καιρό θήλαζα με αυτές-από καουτσούκ είχα θυμάμαι-όλο έκλαιγε. Σαν να μην χόρταινε.. Είμαι σίγουρη ότι αυτό έφταιγε.. Τώρα ναι θα προσπαθήσω χωρίς θηλες κι άμα φτάσω στο αμήν τότε θα χρησιμοποιήσω θηλες.. 

Λυπάμαι τόσο πολύ που τα περισσότερα μαιευτήρια κ οι γιατροί δεν ενημερώνουν τις νεες μαμάδες κ πολλές φορές τις παραπληροφορουν κιόλας. Και στις φίλες μου μαίες τις σύστησαν τις ψευδοθηλες κ μετά είχα θέμα με το βάρος των μικρών. Με το που τις πέταξαν πήραν τα πάνω τους τα μικρούλια. Αλλά ακόμη καλύτερα να ξεκινήσετε το θηλασμό απευθείας, γιατί μετά η αλλαγή είναι κ αυτή ζόρικη,οταν έχει μάθει έτσι μαμά κ μωρό. 

Just now, Mareva είπε:

Χανια κοριτσι μου.. Δυστυχως απο 3 κλινικες που εψαξα, ολες εχουν ακριβως τις ιδιες απαιτησεις στη λιστα... Κ το χειροτερο... Υποτιθεται ότι ειναι ιδιωτικες κ παρεχουν τα παντα... 

Συμφωνω, βαλεντινα μου, διαβασε αρθρα του Παπαβεντση. Βρες μαθηματα ανωδυνου, γινονται δωρεαν, θα σε βοηθησει η μαια! 

Απίστευτο πραγματικά! Ήμουν σίγουρη ότι θα είχες γεννήσει σε δημόσιο μαιευτήριο. Εδώ, στην Αθήνα δεν έχω ακούσει ποτέ κτ τέτοιο. Άρα καλύτερα να ρωτήσει η κάθε κοπέλα συγκεκριμένα στο μαιευτήριο που γεννάει, αφού υπάρχουν τέτοιες διαφορες.

  • Μου αρέσει 1
  • Ευχαριστώ 1
Link to comment
Share on other sites

Just now, Aria konsta είπε:

Οτι ειναι καλύτερο.. να τον βάλετε να ησυχασετε.. ποσο εβδομάδων εισαι τωρα που θα βάλεις; Προσοχή στα μικρόβια κοριτσάκι μου.. παντρεψου το ντετολ σπρέι.  

Βρε κοριτσια πειτε και σε εμενα 9ως λειτουργεί αυτό το πατ πατ .. γενικά δεν εχω ξανα ψωνίσει απο κάτι ανάλογο φοβαμαι να ψωνίζω με κάρτα κλπ . 

Είμαι στην 29η! Dettol ε;; Σε εξωτερικές τουαλέτες κλπ;; Ευτυχώς δεν πάω πουθενά..όλο στο σπίτι είμαι...

Just now, valentina23 είπε:

Κοπελα μου μην φοβάσαι όλα καλά θα πάνε. Έτσι θα είσαι και σίγουρη. Σε ποια εβδομαδα είσαι τώρα; 

Τη Δευτέρα 29 εβδομάδων ακριβώς! Ευτυχώς έχω θετική σκέψη πλέον...

Just now, ba_lily είπε:

Κορίτσια τι κάνετε. Εγώ είμαι καλά σπίτι έχω αρχίσει να πάω και στη δουλειά μερικές ώρες κάθε μέρα. Το μωρο σταθερά καλά στο νοσοκομείο έχει διαφορά προβλήματα το καλο είναι πως τα ξεπερνά. Περιμένω τη μέρα που θα μας πει πως δεν χρειάζεται πια οξυγόνο. Συμπέρασμα για τη έχει συμβεί ολο αυτό. Από την περιδεση έχω πάθει λημοξει που 10 μέρες μετά την περιδεση στης εξετάσεις δεν φάνηκε . Το βράδυ πριν γεννήσω άρχισε να με πονα η κοιλιά σαν πόνος περιόδου λίγο όχι πολύ. Το πρωί που ξιπνησα άρχισε να με πονα ολο και περισσότερο αλα πλέον ο πόνος δεν ειταν σινεχια ερχόταν και έφευγε σαν της συσπάσεις ανά 2 με 3 λεπτά. Στης 10 πήρα τηλέφωνο στο γιατρό μου πάω στη κλινική η συσπάσεις πλέον ειταν ανά ένα λεπτό μου είπε πως πρέπει να μου βάλουν κάποιο ορο για να σταματήσουν η συσπάσεις αλλά πως το καλύτερο είναι να παω στο νοσοκομείο να μου το βάλουν σε περίπτωση που δεν γίνει τίποτα και γεννήσω η κλινική δεν είχε τμήμα για πρόωρα. Έτσι έφτασα στο νοσοκομείο με συσπάσεις ανά 30 δευτερα μου δώσανε πολλά φάρμακα αλλά πλέον ειταν πολύ αργά παρολ το πονο μου είπαν πως θα το αφήσουν μεσα οσο αντέχει μια ωρα μια μερα είναι κερδος. Το απόγευμα στης 6 σπάσανε τα νερα δεν γινοταν τίποτα άλλο μονο το ραμα από την περιδεση κρατούσε για να μην γεννήσω μπικαμε χειρουργείο και κάναμε κεσαρικι για να μην το ταλεπορισουμε παραπάνω. 

Και τώρα λέμε πως ίσως αν δεν θα είχαμε κάνει περίδεση και βάζαμε πεσω ίσως δεν θα φτάναμε σε αυτό το σημείο αλλά δεν το ξέρουμε επειδή είχα πολύ μικρό τραχιλος το πεσω μπορεί να μην κρατούσε. Όταν έκανα περίδεση από το νοσοκομείο μου είχαν πει πως μια λιμοξι μπορεί να είναι πολύ επικίνδυνο. Ότι έγινε έγινε προχωράμε και ελπίζουμε να πάνε όλα καλά και να τον πάρουμε σπίτι γρήγορα 

Κορίτσι μου, σου εύχομαι ολόψυχα να τελειώσει γρήγορα όλο αυτό και να πάρετε το μωράκι σας στο σπίτι γερό και δυνατό!! Δηλαδή δε φάνηκε στην κολπική καλλιέργεια η λοίμωξη, έτσι; Πόσο άτυχη ήσουν!! Κι εγώ αύριο θα βάλω πεσσο και από ο,τι λένε τα κορίτσια πρέπει να προσέχω πολύ... υπομονή και κουράγιο!!

Just now, Aria konsta είπε:

Όσο για τις θηλες..και εγω επίπεδες εχω .. και επίσης η σωστή καθοδήγηση ειναι το παν .. εμενα της έδωσαν ξένο χωρίς  να με ρωτήσουν.. οπως και να έχει το μυστικό είναι στο πως θα πιάσεις την θηλή σου να την κάνεις "πιπίλα" ευτυχώς ήταν ΜΙΑ που μου έδειξε τον τρόπο και πράγματι είχε δίκιο.  Τη ζούλας αρκετά μεχρι να την πιάσει το μωρο . Συμβουλέψου μια μαια @valentina23 μου . Και μην πάρεις ψευδοθηλες.  

Έχεις δίκιο!! Το ίδιο ακριβώς έκανε και σε μια φίλη μου η μαία στο νοσοκομείο!! Έχει κι αυτή επίπεδες θηλές και τις ζουληξε για να μπορέσει να θηλάσει το μωρό...πονουσε εννοείται αλλά όλα πήγαν καλά και τα κατάφερε!! 

Link to comment
Share on other sites

Just now, vivi.nik. είπε:

Λυπάμαι τόσο πολύ που τα περισσότερα μαιευτήρια κ οι γιατροί δεν ενημερώνουν τις νεες μαμάδες κ πολλές φορές τις παραπληροφορουν κιόλας. Και στις φίλες μου μαίες τις σύστησαν τις ψευδοθηλες κ μετά είχα θέμα με το βάρος των μικρών. Με το που τις πέταξαν πήραν τα πάνω τους τα μικρούλια. Αλλά ακόμη καλύτερα να ξεκινήσετε το θηλασμό απευθείας, γιατί μετά η αλλαγή είναι κ αυτή ζόρικη,οταν έχει μάθει έτσι μαμά κ μωρό. 

Απίστευτο πραγματικά! Ήμουν σίγουρη ότι θα είχες γεννήσει σε δημόσιο μαιευτήριο. Εδώ, στην Αθήνα δεν έχω ακούσει ποτέ κτ τέτοιο. Άρα καλύτερα να ρωτήσει η κάθε κοπέλα συγκεκριμένα στο μαιευτήριο που γεννάει, αφού υπάρχουν τέτοιες διαφορες.

Ακριβως!! Κ σε μαιευτήριο που το χρυσοπληρωνεις. Μονοκλινο με δεύτερο κρεβάτι για το συνοδο. Κ παρολα αυτα... Παμπερς, σερβιετες ολα απο εμας. 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Just now, Evoulini24 είπε:

Είμαι στην 29η! Dettol ε;; Σε εξωτερικές τουαλέτες κλπ;; Ευτυχώς δεν πάω πουθενά..όλο στο σπίτι είμαι...

Τη Δευτέρα 29 εβδομάδων ακριβώς! Ευτυχώς έχω θετική σκέψη πλέον...

Κορίτσι μου, σου εύχομαι ολόψυχα να τελειώσει γρήγορα όλο αυτό και να πάρετε το μωράκι σας στο σπίτι γερό και δυνατό!! Δηλαδή δε φάνηκε στην κολπική καλλιέργεια η λοίμωξη, έτσι; Πόσο άτυχη ήσουν!! Κι εγώ αύριο θα βάλω πεσσο και από ο,τι λένε τα κορίτσια πρέπει να προσέχω πολύ... υπομονή και κουράγιο!!

Έχεις δίκιο!! Το ίδιο ακριβώς έκανε και σε μια φίλη μου η μαία στο νοσοκομείο!! Έχει κι αυτή επίπεδες θηλές και τις ζουληξε για να μπορέσει να θηλάσει το μωρό...πονουσε εννοείται αλλά όλα πήγαν καλά και τα κατάφερε!! 

Σε καμία περίπτωση δεν αναφέρομαι σε εξωτερικό χώρο :-D . Για το σπίτι σου μιλάω εννοείται δεν πας πουθενά εξω τουαλέτα.  Υπερβολική αλλα το προτιμώ! 

Στην αρχη ποναει λιγακι ναι μετα ομως ολα καλα .

  • Ευχαριστώ 1

 PpoEp2.png AvlAp2.png 

Link to comment
Share on other sites

Just now, valentina23 είπε:

@ba_lilyτι να πω μεγάλη ταλαιπωρία περάσατε!! Άστα όλα πίσω τώρα το μωράκι σου προέχει να είναι καλά και να το πάρεις σπιτάκι σου. Δυστηχως λάθη γίνονται απλά έτσι να γίνει. Σου εύχομαι μέσα απ τη καρδιά μου να πάνε όλα καλά από δω και πέρα!! 

@ΒαλεντιναΧ σ ευχαριστώ πολύ για την απάντηση!! Θα το ψάξω σίγουρα μιας και είναι και οικονομική λύση. Τα peg perego, inglesina Δυστηχως είναι λίγο ακριβά για μας. Οπωτε ψάχνουμε κάτι πιο οικονομικό.

@vivi.nik. Αχ να το ξερά νωρίτερα.. Στο γιο μου ήμουν τελείως αμαθη. Ήμουν και μικρή δεν γνώριζα. Μου είπαν να βάλω αμεσω ψευδοθηλες στο μαιευτήριο γιατί είχα επίπεδες. Το μωρό όμως όσο καιρό θήλαζα με αυτές-από καουτσούκ είχα θυμάμαι-όλο έκλαιγε. Σαν να μην χόρταινε.. Είμαι σίγουρη ότι αυτό έφταιγε.. Τώρα ναι θα προσπαθήσω χωρίς θηλες κι άμα φτάσω στο αμήν τότε θα χρησιμοποιήσω θηλες.. 

Και για εμάς τότε έτσι ακριβώς ήταν ακριβά γι'αυτό επιλέξαμε αυτό μετά από μπόλικο ψάξιμο σε αυτήν την κατηγορία.....

  • Ευχαριστώ 1

G0IYp3.png0Ivbp2.png

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 11 λεπτά , ba_lily είπε:

Κορίτσια τι κάνετε. Εγώ είμαι καλά σπίτι έχω αρχίσει να πάω και στη δουλειά μερικές ώρες κάθε μέρα. Το μωρο σταθερά καλά στο νοσοκομείο έχει διαφορά προβλήματα το καλο είναι πως τα ξεπερνά. Περιμένω τη μέρα που θα μας πει πως δεν χρειάζεται πια οξυγόνο. Συμπέρασμα για τη έχει συμβεί ολο αυτό. Από την περιδεση έχω πάθει λημοξει που 10 μέρες μετά την περιδεση στης εξετάσεις δεν φάνηκε . Το βράδυ πριν γεννήσω άρχισε να με πονα η κοιλιά σαν πόνος περιόδου λίγο όχι πολύ. Το πρωί που ξιπνησα άρχισε να με πονα ολο και περισσότερο αλα πλέον ο πόνος δεν ειταν σινεχια ερχόταν και έφευγε σαν της συσπάσεις ανά 2 με 3 λεπτά. Στης 10 πήρα τηλέφωνο στο γιατρό μου πάω στη κλινική η συσπάσεις πλέον ειταν ανά ένα λεπτό μου είπε πως πρέπει να μου βάλουν κάποιο ορο για να σταματήσουν η συσπάσεις αλλά πως το καλύτερο είναι να παω στο νοσοκομείο να μου το βάλουν σε περίπτωση που δεν γίνει τίποτα και γεννήσω η κλινική δεν είχε τμήμα για πρόωρα. Έτσι έφτασα στο νοσοκομείο με συσπάσεις ανά 30 δευτερα μου δώσανε πολλά φάρμακα αλλά πλέον ειταν πολύ αργά παρολ το πονο μου είπαν πως θα το αφήσουν μεσα οσο αντέχει μια ωρα μια μερα είναι κερδος. Το απόγευμα στης 6 σπάσανε τα νερα δεν γινοταν τίποτα άλλο μονο το ραμα από την περιδεση κρατούσε για να μην γεννήσω μπικαμε χειρουργείο και κάναμε κεσαρικι για να μην το ταλεπορισουμε παραπάνω. 

Και τώρα λέμε πως ίσως αν δεν θα είχαμε κάνει περίδεση και βάζαμε πεσω ίσως δεν θα φτάναμε σε αυτό το σημείο αλλά δεν το ξέρουμε επειδή είχα πολύ μικρό τραχιλος το πεσω μπορεί να μην κρατούσε. Όταν έκανα περίδεση από το νοσοκομείο μου είχαν πει πως μια λιμοξι μπορεί να είναι πολύ επικίνδυνο. Ότι έγινε έγινε προχωράμε και ελπίζουμε να πάνε όλα καλά και να τον πάρουμε σπίτι γρήγορα 

Κορίτσι μου λυπάμαι τόσο πολύ για όλο αυτό που χρειάστηκε να περάσεις και που μπορεί να περάσω και εγώ .Θέλω να σου πω ότι εγώ έβαλα πεσσο με μικρότερο τραχηλο από εσένα και έφτασε μέχρι τα 3 χιλιοστά και ακόμα κρατούσε τώρα ξαναμακρυνε λίγο αλλά όσο αντέξει.αντεξε 8 εβδομάδες.σχεδον δύο μήνες δλδ.κολλαει πιο δύσκολα μικρόβια από τα ράμματα για αυτό και τον προτιμάνε πλέον οι γιατροί.ειδικα σε προχωρημένη εγκυμοσύνη.φυσικα και τον πεσσο μπορεί να τον πετάξει ο οργανισμός αλλά πιο δύσκολα.Ευχομαι μέσα από την καρδιά μου να πάρεις το μικρό σου σπίτι επταγερο!!

  • Μου αρέσει 1

aDqFp2.png

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια εγώ τη τελευταία φορά που πήγα στο γιατρό ενώ του παραπονέθηκα για ψιλό πονακια περιοδου και βάρος χαμηλά μου είπε ξεκούραση και το μαγνήσιο 2 φορές τη μέρα όπως το παίρνω και όταν μου έκανε υπερυχο μου είπε δεν χρειάζεται να σου μετρήσω τράχηλο το μωρό είναι ψηλά. Στέκει αυτό;;; δεν έπρεπε να μου το μετρήσει; μόνο στη Β επιπεδου το χε μετρήσει ο εμβρυολογος. Ήταν 35

Link to comment
Share on other sites

Just now, valentina23 είπε:

Κορίτσια εγώ τη τελευταία φορά που πήγα στο γιατρό ενώ του παραπονέθηκα για ψιλό πονακια περιοδου και βάρος χαμηλά μου είπε ξεκούραση και το μαγνήσιο 2 φορές τη μέρα όπως το παίρνω και όταν μου έκανε υπερυχο μου είπε δεν χρειάζεται να σου μετρήσω τράχηλο το μωρό είναι ψηλά. Στέκει αυτό;;; δεν έπρεπε να μου το μετρήσει; μόνο στη Β επιπεδου το χε μετρήσει ο εμβρυολογος. Ήταν 35

Εγω το απαιτώ πλεον .. αυτο να κάνεις και εσύ.  Μπορεί να είναι όλα αψογα.. τι καλύτερο από το να το ακούσεις και να εισαι ήσυχη;;; 

Και πλέον ενώ δεν μου έλεγε μήκος τον βάζω κ μου λεει . 

  • Μου αρέσει 1

 PpoEp2.png AvlAp2.png 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...