Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • πρίν από 25 λεπτά , Lila ki είπε:

      Εμένα ήταν στα ύψη η χοριακη 3 μέρες καθυστέρηση 4000 μετά έφτασε 10000 ημπγν Ελλάδα εδώ στηβ Αγγλία όταν γύρισα δεν μετρήσαμε χοριακη προχωρησαμε σε απόξεση μάλιστα  2 εβδομάδες μετά …Όοτε σκέψου τώρα τι τράβηξα στην αναμονή μέχρι τιν απόξεση … με αιμορραγίες φοβερές άστο ...  πρώτη εγκυμοσύνη μετά από τόσο καιρό και μ βγήκε από τη μύτη … το μετά δεν στο περιγράφω που είχα συμπτώματα έως και τρεις μήνες μετά .. έπειτα επιτέλους μας δέχτηκαν για εξωσωματική λόγω μεγάλης αναμονής και εκεί που συζητήσουμε ακόμα και για δωρεα ωαρίων γιατί δεν βλέπαμε πολλά ωάρια με αρξετα χαμηλή αμη έφτασα σε ένα καλό σημείο να μετράω 5 βλαστοκυστες … 4 τις βάλαμε κατάψυξη … τώρα τι να πω δεν σφιζω και από τύχη στο θέμα μητρότητα αλλά δεν χάνω τη πίστη μου … αλλά αισιόδοξη δ είμαι .. κάτι τρέλα μου κάνει π οργανισμός μου . Μια ξυπνάω με πόνους στήθος την άλλη τίποτα, μια είναι πρησμενο μια όχι … σήμερα δ έχω τίποτα δηλαδή . Το τεστ αχνο χθες  σήμερα η γραμμή ανάθεμα κ εάν ήταν εκεί .. και από τα βίντεο που βλέπω στο εξωτερικό οι γραμμές είναι εκεί κ μετά από ένα μήνα .. κάτι δηλαδή δ μ κολλάει .. όποτε ότι είναι να γίνει ας γίνει πραγματικά κουράστηκα …

      Σε ταλαιπώρησαν πολλές μέρες..φαντάζομαι τον πόνο που πέρασες και ειλικρινά δεν αξίζει σε καμία γυναίκα να το περάσει όλο αυτό.

      Μην κοιτάς τα συμπτώματα,δεν υπάρχει στάνταρ.Μια ερχονται,μια φεύγουν..Ευχομαι μέσα απ' την καρδιά μου να είσαι έγκυος και να μην ταλαιπωρηθείς άλλο❤️  Πότε πας για χοριακη είπαμε?

Μανούλες Μάρτιου 2021


Recommended Posts

Κορίτσια καλησπέρα! Μπορεί να μου θυμισει κάποια για το pat pat εχει μεταφορικά ή τελωνείο? Κ τα νούμερα πως είναι? Κ επίσης κάποια κοπέλα είχε πει ότι έχει κουπόνια?


XtYXp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 8,1k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Just now, Mareva είπε:

Κ γω το πρωτο στο ιδιωτικο που θα παω κ τωρα.. Επειδη στην ίδια κλινικη γεννησε πριν 2,5 μηνες κ η νυφη μου, αυτα της ζητησαν, βλέπεις δεν αλλαζουν κ πολλα. Εχω δει λιστες εδω στα Χανια κ απο αλλες υποψήφιες κλινικες (ειχα κανει ερευνα αγορας τοτε κ τωρα η νυφη μου) κ ολες ζητανε τοοοσα πολλα.. Επαρχεια εδω, γκρρρρρ... 

Στο πρωτο θηλασα 4,5 μηνες. Δε με βοηθησαν οι ψευδοθηλες η αλήθεια ειναι, δε με βολεψαν... Απλα εγω για 4,5 μηνες θηλαζα κ αντλουσα, διοτι δουλευα απο 8 ημερων λεχωνα. 

Αλήθεια; εγώ νόμιζα ότι τις πάνες τις παρέχει το νοσοκομείο. :huh:Αμάν κι αυτοί ένα σωρό λεφτά θα πάρουν... Εγώ έχω επίπεδες θηλες και χρησιμοποιούσα ψευδοθηλες. Αλλά το μωρό νομίζω δεν αντλούσε όσο έπρεπε με αυτές. Τέλος πάντων δεν μπόρεσα να το ψάξω περαιτέρω. Σταμάτησα το θηλασμό στους 2 μήνες λόγω σοβαρού ατυχήματος που είχα και νοσηλευτηκα σε νοσοκομείο.... 

Σκέφτομαι να προσπαθήσω χωρίς αυτές αυτή τη φορά.. Η τουλάχιστον ενναλαξ.. 

Just now, Natasapal είπε:

Κορίτσια καλησπέρα! Μπορεί να μου θυμισει κάποια για το pat pat εχει μεταφορικά ή τελωνείο? Κ τα νούμερα πως είναι? Κ επίσης κάποια κοπέλα είχε πει ότι έχει κουπόνια?

Νομίζω μέχρι 40 ευρώ πρέπει να κάνεις παραγγελία για ν αποφύγεις τελωνείο. Είναι πολύ οικονομικά αλλά από ποιότητα δεν γνωρίζω... Είναι κινέζικα πάντως και δες για 100%βαμβακερα αν έχει. Η παιδίατρος μου είχε πει ότι τα μωρά πρέπει να φοράνε βαμβακερα. Επίσης έχε υπόψη σου ότι οι μεταφορικές έχουν σημαντικές καθυστερήσεις!! Έρχονται και Χριστούγεννα... Και γω σήμερα παρήγγειλα κάτι πιτζάμες γιατί φοβήθηκα με αυτά που συμβαίνουν.. 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Mareva είπε:

Αγάπη μου ο θηλασμός δεν είναι επωδυνος, ειναι ομως, πως να το πω κομψα, λιγο δυσκολος στην αρχη.. Πρωτες μερες ναι σε ποναει το στηθος, οι θηλες, ειδικα αν πιανει το μωρο με δυσκολια, ή με λαιμαργια.. Μετα ειναι ευκολο, κ πολυ βολικο.. Οσον αφορα τον τοκετο... Αν εγω γεννησα φυσιολογικά χωρις επισκληριδιο, μπορουν ολες ειτε φτ ειτε καισαρικη. Εγω πχ τρεμω την καισαρικη. Δε θελω, δεν ξερω τι γίνεται, κ θελω να παει φτ οπως το πρωτο. Μη φοβασαι, ολα η φυση τα προνοησε, ειτε φτ κ θηλασμο, εθτε καισαρικη κ ξενο γαλα, το conection σου με το μωρο ειναι μελετημενο 1000αδες χρονια κ το σωμα σου θα ανταπεξελθει. :)

Στο μαιευτηριο νυχτικο βολευει πιο πολυ. Αν γεννησεις κιολας φυσιολογικα, σκεψου βαλε βγαλε παντελόνι, που θα αλλαζεις τη σερβιεταρα αεροστατο καθε τρεις κ λιγο. Εγω ειχα παρει ενα νυχτικο κ ενα σετ πανω κατω κ τελικα το νυχτικο βολεψε. Τωρα πηρα ενα ακομη απο pat pat με 5 ευρω!!! 

Κ γω αρχισα δειλα να κανω παραγγελιες, ημουν ικανη απο το φοβο μου, να ψωνισω μετα που γεννησω, αλλα το παλεψα κ ειπα οτι θα αντιμετωπισω τα αγχη μου... Ψωνιζοντας με αισιοδοξια! 

Στη βαλιτσα: 2 σετ πυτζαμες, ρομπα, εμας ελεγαν κ σερβιετομανι, εσωρουχα ανετα κ βολικα, ρουχα εξοδου, πετσετα, παρε κ ενα ζευγαρι σαγιονάρες, να βγαινεις απο το μπανιο διχως να βρεξεις τις κανονικες σου, κρεμα purelan για το στηθος, καλλυντικα καθαρισμου εγω πηρα δικα μου.. Κ για το μωρο... Την Αρτα και τα Γιάννενα... Ζητανε καρεκλακι αυτοκινητου-αυγο. 8 εσωρουχα, 12 πανες, παμπερς μια συσκευασία, καλλυντικα του μωρου, ενα σετ σεντονια, κ ενα κουβερτακι κ κορμακι κ  φορμα εξοδου, για οταν θα βγειτε. Μετακομιση ολοκληρη. Ε π ι σ η ς, εγω η ψωναρα στην πρώτη γεννα ΕΦΕΡΑ την κομμωτρια κ με καλοχτενισε. Τωρα θα παρω πιστολακι & πρεσα (τρελη ναι το ξερω!) 

Αααα, υγρα.. Το ιδιο, κ γω πιο γαλακτωδη... 

Τι ωραία που τα είπες...με καθησυχασες λίγο γιατί φοβάμαι ώρες ώρες όταν το σκέφτομαι...ο γιατρός μετά τον φτ έρχεται κάθε μέρα και σε παρακολουθεί από κάτω ;; Ή όχι;

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια έχετε κάνει έρευνα αγοράς για καρότσι;;; Έχω βρει μάρκες οικονομικές τη bebe stars, kikaboom, lorelli bertoni και moni. Έχετε καμιά ιδέα απ αυτά; έχει πάρει καμία απ τα παραπάνω; έχω πελαγώσει και όσο βλέπω ότι τα μαγαζιά δεν πρόκειται ν ανοίξουν μάλλον, οι ταχυμεταφορες πολύ φόρτο πρέπει κάπου να κατασταλαξω. 

Link to comment
Share on other sites

Just now, valentina23 είπε:

Αλήθεια; εγώ νόμιζα ότι τις πάνες τις παρέχει το νοσοκομείο. :huh:Αμάν κι αυτοί ένα σωρό λεφτά θα πάρουν... Εγώ έχω επίπεδες θηλες και χρησιμοποιούσα ψευδοθηλες. Αλλά το μωρό νομίζω δεν αντλούσε όσο έπρεπε με αυτές. Τέλος πάντων δεν μπόρεσα να το ψάξω περαιτέρω. Σταμάτησα το θηλασμό στους 2 μήνες λόγω σοβαρού ατυχήματος που είχα και νοσηλευτηκα σε νοσοκομείο.... 

Σκέφτομαι να προσπαθήσω χωρίς αυτές αυτή τη φορά.. Η τουλάχιστον ενναλαξ.. 

Νομίζω μέχρι 40 ευρώ πρέπει να κάνεις παραγγελία για ν αποφύγεις τελωνείο. Είναι πολύ οικονομικά αλλά από ποιότητα δεν γνωρίζω... Είναι κινέζικα πάντως και δες για 100%βαμβακερα αν έχει. Η παιδίατρος μου είχε πει ότι τα μωρά πρέπει να φοράνε βαμβακερα. Επίσης έχε υπόψη σου ότι οι μεταφορικές έχουν σημαντικές καθυστερήσεις!! Έρχονται και Χριστούγεννα... Και γω σήμερα παρήγγειλα κάτι πιτζάμες γιατί φοβήθηκα με αυτά που συμβαίνουν.. 

Βασικά πυτζάμες και νυχτικα κοιτούσα κ λέω να παραγγείλω γτ με βλέπω να πηγαίνω να γεννήσω με τις μπλούζες του άντρα μου που φοράω τώρα για πυτζάμα. Συγκεκριμένα ειδα μια πυτζάμα 7€ και ακριβώς την ίδια σε ελληνική σελίδα 35€. 

  • Μου αρέσει 1

XtYXp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Just now, Natasapal said:

Κορίτσια καλησπέρα! Μπορεί να μου θυμισει κάποια για το pat pat εχει μεταφορικά ή τελωνείο? Κ τα νούμερα πως είναι? Κ επίσης κάποια κοπέλα είχε πει ότι έχει κουπόνια?

Τα νούμερα είναι πώς θα τύχει. Παράδειγμα πήρα ένα φορμακι 0-3 και είναι αρκετά μεγαλύτερο. Επίσης πήρα ένα σετακι κορμάκι με παντελονάκι σορτς σε νούμερο 3-6 και είναι τόσο μικρό που δε παίζει να χωρέσει με το παμπερς. Καταταλλα σαν υφάσματα ωραία ειναι, πήρα κι άλλα φορμακια που μαρεσαν. Γύρω στα 5-6€ είναι τα μεταφορικά 

  • Μου αρέσει 1

rqbzp3.png

Link to comment
Share on other sites

Just now, valentina23 είπε:

Κορίτσια έχετε κάνει έρευνα αγοράς για καρότσι;;; Έχω βρει μάρκες οικονομικές τη bebe stars, kikaboom, lorelli bertoni και moni. Έχετε καμιά ιδέα απ αυτά; έχει πάρει καμία απ τα παραπάνω; έχω πελαγώσει και όσο βλέπω ότι τα μαγαζιά δεν πρόκειται ν ανοίξουν μάλλον, οι ταχυμεταφορες πολύ φόρτο πρέπει κάπου να κατασταλαξω. 

Καρότσι Bebe stars έχει η μία κουμπάρα μου και δεν έχει πάθει τίποτα!! Και μάλιστα με πολλή χρήση!! Εμείς πήραμε το carello M30 που είχε δώρο και το κάθισμα αυτοκινήτου..μου το πρότεινε η άλλη μου κουμπαρα και μου άρεσε πιο πολύ το σχέδιο!!

  • Ευχαριστώ 1
Link to comment
Share on other sites

7 ώρες πρίν, Natasapal είπε:

Κορίτσια καλησπέρα! Μπορεί να μου θυμισει κάποια για το pat pat εχει μεταφορικά ή τελωνείο? Κ τα νούμερα πως είναι? Κ επίσης κάποια κοπέλα είχε πει ότι έχει κουπόνια?

Ψώνισα 31ευρω, 43ευρω, 47ευρω και  50ευρω. Σε καμία δεν είχα πρόβλημα με το τελωνείο. Ίσως όπως μας είπε κ η κοπέλα που μας το έμαθε (by the way so much thank you! ) τα χαμηλά ποσά δεν τα πιανει. Στη διαδρομή της παραγγελίας μόλις δεις το custom clearance completed σημαίνει ότι το πέρασες το τελωνείο :)

Μεταφορικά θα δεις ανάλογα την παραγγελία, στα αφαιρεί απο μόνο του, με το που θα περάσεις τα 28,29,30 ευρώ :)

6 ώρες πρίν, Evoulini24 είπε:

Τι ωραία που τα είπες...με καθησυχασες λίγο γιατί φοβάμαι ώρες ώρες όταν το σκέφτομαι...ο γιατρός μετά τον φτ έρχεται κάθε μέρα και σε παρακολουθεί από κάτω ;; Ή όχι;

Εβουλινι μου ναι ο γιατρος έρχεται καθε μερα οπως κ ο νεογνολογος. :)

5 ώρες πρίν, Natasapal είπε:

Βασικά πυτζάμες και νυχτικα κοιτούσα κ λέω να παραγγείλω γτ με βλέπω να πηγαίνω να γεννήσω με τις μπλούζες του άντρα μου που φοράω τώρα για πυτζάμα. Συγκεκριμένα ειδα μια πυτζάμα 7€ και ακριβώς την ίδια σε ελληνική σελίδα 35€. 

Στην πρωτη γεννα πήγα κ γω κ ψωνισα απο γνωστη εταιρεια τα πυτζαμοειδη... 30 κ 35 ευρώ. Τωρα pat pat με 5ευρω. 

6 ώρες πρίν, valentina23 είπε:

Αλήθεια; εγώ νόμιζα ότι τις πάνες τις παρέχει το νοσοκομείο. :huh:Αμάν κι αυτοί ένα σωρό λεφτά θα πάρουν... Εγώ έχω επίπεδες θηλες και χρησιμοποιούσα ψευδοθηλες. Αλλά το μωρό νομίζω δεν αντλούσε όσο έπρεπε με αυτές. Τέλος πάντων δεν μπόρεσα να το ψάξω περαιτέρω. Σταμάτησα το θηλασμό στους 2 μήνες λόγω σοβαρού ατυχήματος που είχα και νοσηλευτηκα σε νοσοκομείο.... 

Σκέφτομαι να προσπαθήσω χωρίς αυτές αυτή τη φορά.. Η τουλάχιστον ενναλαξ.. 

Νομίζω μέχρι 40 ευρώ πρέπει να κάνεις παραγγελία για ν αποφύγεις τελωνείο. Είναι πολύ οικονομικά αλλά από ποιότητα δεν γνωρίζω... Είναι κινέζικα πάντως και δες για 100%βαμβακερα αν έχει. Η παιδίατρος μου είχε πει ότι τα μωρά πρέπει να φοράνε βαμβακερα. Επίσης έχε υπόψη σου ότι οι μεταφορικές έχουν σημαντικές καθυστερήσεις!! Έρχονται και Χριστούγεννα... Και γω σήμερα παρήγγειλα κάτι πιτζάμες γιατί φοβήθηκα με αυτά που συμβαίνουν.. 

Θα προσοαθησεις βαλεντινα μου, κ θα τα καταφερεις. Βοηθεια παρε απο μαια, ισως η λυση ειναι πιο απλη αρκει να ναι καποιος κοντα να σε βοηθησει. Και... Οσο κ να ακούγεται περιεργο, το αγχος!!! Αν αγχωνεσαι το νοιωθει το μωρο κ δυσκολευεται να θηλάσει. Για αυτο χαλαρά, εσυ θα λες θα θηλασω διχως ψευδοθηλες, εκτός αν τελικα αυτη τη φορα βολεψουν, κ θα δεις που θα πανε ολα καλα. Κ στην εσχατη αν δεν, αφου θα το χεις προσπαθησει δεν εγινε τιποτα. :) μια χαρα ειναι κ το αλλο γαλατακι. 

  • Μου αρέσει 1
  • Ευχαριστώ 2
Link to comment
Share on other sites

13 ώρες πρίν, Evoulini24 είπε:

Φυσιολογικά γεννησες; 

Φυσιολογικά, ναι. 

12 ώρες πρίν, valentina23 είπε:

Εγώ κορίτσια τελικά μόλις παρήγγειλα. 2 πιτζάμες, παντόφλες, εσώρουχα εγκυμοσύνης, φανελάκι θηλασμού και ένα σουτιέν θηλασμού. Αγχώθηκα γιατί έχουν κλατάρει και οι ταχυμεταφορες έρχονται και Χριστούγεννα και προβλέπω ν αργούν πολύ. Δεν βλέπω ν ανοίγουν τα μαγαζιά Δυστηχως και πρέπει σιγά σιγά να συγκεντρώνω πράγματα. Δεν με άφησε το άγχος καθόλου να κάνω τα ψώνια μου:(Αντε έλεγα μετά την αυχενικη, μετά τη Νιπτ, μετά τη Β επιπεδου.. Να πω και τώρα μετά το ντομπλερ;;; θα γεννήσω σε λιγο:-Pξεβρακωτη θα πάω στο μαιευτήριο... Θυμάται καμία κοπελα που έχει γεννήσει σε ιδιωτικο τι χρειαζόμαστε στη βαλίτσα μαιευτήριου; πφφφ πάνε και 12 χρόνια δεν πολύ θυμάμαι. Νομίζω πιτζάμες, παντόφλες, μια ρόμπα, τα ρούχα μου εννοείται, τα ρούχα εξόδου του μωρού και τη καλαθουνα για τη μεταφορά. Νομίζω αυτά. Σερβιέτες κτλ τα παρέχει το νοσοκομείο. Θυμίστε μου τι άλλο;; 

Έχει καμία κοπέλα πονακια περιόδου και τσιμπηματα από κάτω;; Επίσης τα υγρά μου έχουν γίνει από διάφανα πιο πυκνά, γαλακτώδες να το πω, άσπρα πάντα. Ο γιατρός μου είπε ότι προς το τέλος αλλάζουν τα υγρά και δημιουργούνται και μύκητες. Για τα πονακια ξεκούραση μην έχουμε άλλα... Και να μην ξεχνάω το μαγνήσιο. 

Νομίζω όλα τα θυμήθηκες! Εκτός κι να χρειάζεσαι κτ άλλο προσωπικό για σένα. Τα υπόλοιπα είναι καλυμμένα απ το μαιευτήριο. 

  • Ευχαριστώ 1
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα, κορίτσια!! Αύριο το πρωί θα πάω στον γιατρό να μου βάλει πεσσο..τον μέτρησε σήμερα 24 χιλιοστά αλλά μου είπε ότι είναι δυναμικός δηλαδή ενώ τώρα είναι 24, σε λίγο μπορεί να πάει 22!! Οπότε για να είμαστε οκ, θα μου τον βάλει αύριο..και λογικά θα μου τον βγάλει στην 37η εβδομάδα...
Αυτά τα νέα μου!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Just now, Evoulini24 είπε:

Καλημέρα, κορίτσια!! Αύριο το πρωί θα πάω στον γιατρό να μου βάλει πεσσο..τον μέτρησε σήμερα 24 χιλιοστά αλλά μου είπε ότι είναι δυναμικός δηλαδή ενώ τώρα είναι 24, σε λίγο μπορεί να πάει 22!! Οπότε για να είμαστε οκ, θα μου τον βάλει αύριο..και λογικά θα μου τον βγάλει στην 37η εβδομάδα...
Αυτά τα νέα μου!!

Οτι ειναι καλύτερο.. να τον βάλετε να ησυχασετε.. ποσο εβδομάδων εισαι τωρα που θα βάλεις; Προσοχή στα μικρόβια κοριτσάκι μου.. παντρεψου το ντετολ σπρέι.  

Βρε κοριτσια πειτε και σε εμενα 9ως λειτουργεί αυτό το πατ πατ .. γενικά δεν εχω ξανα ψωνίσει απο κάτι ανάλογο φοβαμαι να ψωνίζω με κάρτα κλπ . 

  • Ευχαριστώ 1

 PpoEp2.png AvlAp2.png 

Link to comment
Share on other sites

Just now, Evoulini24 είπε:

Καλημέρα, κορίτσια!! Αύριο το πρωί θα πάω στον γιατρό να μου βάλει πεσσο..τον μέτρησε σήμερα 24 χιλιοστά αλλά μου είπε ότι είναι δυναμικός δηλαδή ενώ τώρα είναι 24, σε λίγο μπορεί να πάει 22!! Οπότε για να είμαστε οκ, θα μου τον βάλει αύριο..και λογικά θα μου τον βγάλει στην 37η εβδομάδα...
Αυτά τα νέα μου!!

Κοπελα μου μην φοβάσαι όλα καλά θα πάνε. Έτσι θα είσαι και σίγουρη. Σε ποια εβδομαδα είσαι τώρα; 

  • Ευχαριστώ 1
Link to comment
Share on other sites

@Mareva κοριτσάκι μου σε ποιο μαιευτήριο στα ζήτησαν πα αυτά; εγώ γέννησα Ιασω. Φορμάκια του φορούσαν εκεί τα δικά τους και παρείχαν πάνες, σερβιέτες, τα πάντα...

@valentina23 οι ψευδοθηλες από εμπειρίες φίλων μου, έχω καταλάβει ότι κάνουν ζημιά. Γιατί το μωρο ρουφάει κ αέρα, οπότε μπορεί να μην τρέφεται σωστά συν του ότι δημιουργούνται κολικοι. Απευθείας στο στήθος να το παλέψεις, ζήτα βοήθεια απ τις μαίες, για να κάνετε καλή αρχή κ εσύ κ το μωρό. Και φυσικά να μην αγχώνεσαι όσο μπορείς, όντως η φύση ξέρει. Αν δεν πάρεις ούτε μπιμπερό, ούτε θηλες, ούτε τπτ και το πάρεις απόφαση ότι ένας είναι ο δρόμος, θα τα καταφέρεις. Βοηθάει πολύ να είναι κ παιδίατρος σωστά ενημερωμένος. Εμάς η δική μας είναι κ σύμβουλος θηλασμού. Κ ήταν πολύ υποστηρικτικη. Γιατί παίζει τεράστια παραπληροφορηση. Μπες να διαβάσεις άρθρα του Παπαβεντση. Έχει κ πολύ ωραία βιβλία επίσης για θηλασμό, διατροφή, διαπαιδαγωγηση. 

  • Μου αρέσει 2
Link to comment
Share on other sites

11 ώρες πρίν, valentina23 είπε:

Κορίτσια έχετε κάνει έρευνα αγοράς για καρότσι;;; Έχω βρει μάρκες οικονομικές τη bebe stars, kikaboom, lorelli bertoni και moni. Έχετε καμιά ιδέα απ αυτά; έχει πάρει καμία απ τα παραπάνω; έχω πελαγώσει και όσο βλέπω ότι τα μαγαζιά δεν πρόκειται ν ανοίξουν μάλλον, οι ταχυμεταφορες πολύ φόρτο πρέπει κάπου να κατασταλαξω. 

Πετάγομαι στην συζήτηση για να πω ότι στην κόρη μου είχαμε πάρει το cangaroo moni pavo και χρησιμοποιήθηκε 2γεματα χρόνια μιας και τώρα που είναι δύο ακριβώς το εκωψε και μπήκε στην άκρη άθικτο για το επόμενο παιδάκι που θα έρθει με το καλό το καλοκαίρι δεν έπαθε το παραμικρό ελαφρύ κλείνει εύκολα καταπληκτικό και οικονομικοτατο....

  • Μου αρέσει 1
  • Ευχαριστώ 1

G0IYp3.png0Ivbp2.png

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια τι κάνετε. Εγώ είμαι καλά σπίτι έχω αρχίσει να πάω και στη δουλειά μερικές ώρες κάθε μέρα. Το μωρο σταθερά καλά στο νοσοκομείο έχει διαφορά προβλήματα το καλο είναι πως τα ξεπερνά. Περιμένω τη μέρα που θα μας πει πως δεν χρειάζεται πια οξυγόνο. Συμπέρασμα για τη έχει συμβεί ολο αυτό. Από την περιδεση έχω πάθει λημοξει που 10 μέρες μετά την περιδεση στης εξετάσεις δεν φάνηκε . Το βράδυ πριν γεννήσω άρχισε να με πονα η κοιλιά σαν πόνος περιόδου λίγο όχι πολύ. Το πρωί που ξιπνησα άρχισε να με πονα ολο και περισσότερο αλα πλέον ο πόνος δεν ειταν σινεχια ερχόταν και έφευγε σαν της συσπάσεις ανά 2 με 3 λεπτά. Στης 10 πήρα τηλέφωνο στο γιατρό μου πάω στη κλινική η συσπάσεις πλέον ειταν ανά ένα λεπτό μου είπε πως πρέπει να μου βάλουν κάποιο ορο για να σταματήσουν η συσπάσεις αλλά πως το καλύτερο είναι να παω στο νοσοκομείο να μου το βάλουν σε περίπτωση που δεν γίνει τίποτα και γεννήσω η κλινική δεν είχε τμήμα για πρόωρα. Έτσι έφτασα στο νοσοκομείο με συσπάσεις ανά 30 δευτερα μου δώσανε πολλά φάρμακα αλλά πλέον ειταν πολύ αργά παρολ το πονο μου είπαν πως θα το αφήσουν μεσα οσο αντέχει μια ωρα μια μερα είναι κερδος. Το απόγευμα στης 6 σπάσανε τα νερα δεν γινοταν τίποτα άλλο μονο το ραμα από την περιδεση κρατούσε για να μην γεννήσω μπικαμε χειρουργείο και κάναμε κεσαρικι για να μην το ταλεπορισουμε παραπάνω. 

Και τώρα λέμε πως ίσως αν δεν θα είχαμε κάνει περίδεση και βάζαμε πεσω ίσως δεν θα φτάναμε σε αυτό το σημείο αλλά δεν το ξέρουμε επειδή είχα πολύ μικρό τραχιλος το πεσω μπορεί να μην κρατούσε. Όταν έκανα περίδεση από το νοσοκομείο μου είχαν πει πως μια λιμοξι μπορεί να είναι πολύ επικίνδυνο. Ότι έγινε έγινε προχωράμε και ελπίζουμε να πάνε όλα καλά και να τον πάρουμε σπίτι γρήγορα 

  • Μου αρέσει 6
  • Λυπημένη/-ος 2
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...