Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • 10 ώρες πρίν, Eflenew είπε:

      Σήμερα είναι 9η ημέρα.. ήταν να κάνω αύριο χοριακη αλλά λόγω Κυριακής θα την κάνω Δευτέρα. Την προηγούμενη Παρασκευή εβαλα 2 βλαστοκυστες. Ξέρεις όμως τι με προβληματίζει? Ότι βγήκε τόσο αχνό 9η ημέρα...δεδομένου ότι κανονικά αύριο θα γινόταν η χοριακη θα έπρεπε να είχε πολύ πιο σκούρη γραμμή. Όχι τόσο αχνη μια μέρα πριν τη χοριακη...

      Καλημέρα! Πετάγομαι κι εγώ στη συζήτηση χωρίς να συμμετέχω ενεργά για να δώσω εμψύχωση... Κι εγώ την 9η μέρα έκανα τεστ και ήταν έτσι αχνή και τελικά έχω δίδυμα! Οπότε απόλαυσε το ότι ανιχνεύεται η χοριακή και μη σκας, όλα καλά θα πάνε! 🥰😇🥰😇

Μανούλες Μάρτιου 2021


Recommended Posts

3 ώρες πρίν, Mighty86 είπε:

καλημέρα!εγώ ψωνίζω διάφορα αλλά ρουχάκια ακόμα δεν έχω μπει στην διαδικασία. το πρωτόγαλα που λέτε τι είναι;εγώ έχω ανεπαίσθητα λίγο άσπρο σα κακαδάκι στις θηλές μου και από πιο νωρίς από 3-4 μήνα.αυτό μόνο. @Basiliki92 από το moromoy πήρα δυο πιτζάμες κ μια νυχτικιά μια χαρά τα φοράω από τώρα. είναι μια χαρά ποιοτικά ,λεπτούτσικα αν κ χειμωνιάτικα που αυτό είναι οτι πρέπει για το μαιευτήριο που λένε οτι κάνει ζέστη. 

επειδή με ενδιαφέρει μιας κ δεν βρίσκω εύκολα σουτιέν στο νούμερο μου,μόνο στα μαρκς εντ σπένσερ. όταν θα φοράτε φανελάκια δεν θα φοράτε σουτιέν;

Δεν έχω βάλει ξανά φανελακι θηλασμού.εχω δει όμως φανελάκια που στην περιγραφή τους γράφουν ότι έχουν στήριξη στο στήθος.Εγω τα πήρα για διευκόλυνση στο θηλασμό,αλλά θα φοράω σουτιέν. Θα δεις ότι όταν γεννήσεις με το καλό και κατέβει το γάλα δεν θα μπορείς χωρίς σουτιεν,είναι βαρύ το στήθος. 

  • Μου αρέσει 3
  • Ευχαριστώ 1

NmUgp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 8,1k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Just now, vivi.nik. είπε:

Τι τέλεια νέα!!!! Υπέροχη εγκυμοσύνη, όλα φυσιολογικά κ η μικρούλα σου μεγαλώνει σούπερ!!!! :x Πλησιάζει κιόλας το ντομπλερ! 

Ακόμα αναγούλες ε;; πόσο εξαντλητικό... Σε πειράζει κτ συγκεκριμένο; 

Απίστευτο πραγματικά! Εγώ μπαίνω στον έβδομο τα Χριστούγεννα! 26 κ 1 σήμερα! Πρωτογαλα εγώ δεν έχω, ούτε στο γιο μου είχα μέχρι που γεννησα. Εσύ; 

αχ αστα. πολύ πίκρα. με πειράζουν οι έντονες μυρωδιές. κ δεν μπορώ με τίποτα να βάλω στο στόμα μου αυγό κ κότα.

@Evoulini24 θα τις δω μολις παω σπίτι κ θα σου πω γιατί πραγματικά δεν θυμάμαι. 

  • Ευχαριστώ 1
  • Λυπημένη/-ος 1

AuQnp2.png

Link to comment
Share on other sites

20 ώρες πρίν, Evoulini24 είπε:

Ούτε εγώ έχω εμφανίσει πρωτογαλα...αχ λέμε για τον τοκετό κλπ αλλά και το θέμα του θηλασμού με τρομάζει!! Πρέπει να είναι πολύ επώδυνος...από αυτά που ακούω δηλαδή..

Πόσο ήταν δηλαδή στον τελευταίο υπέρηχο; Και σε ποια εβδομάδα ήσουν; Θα τον ρωτήσω κι εγώ στο επόμενο ραντεβού... λογικά θα μου πουν και στο Doppler..

Είναι επώδυνος κυρίως αν δεν κρατάς σωστά το μωρο... Και γενικά τον πρώτο μήνα μέχρι να σκληρύνει η θηλή, νιώθεις ενόχληση έντονη. Βοηθάςι πολύ να βάζεις λίγο γάλα ή purelan κρέμα και να μένει όσο γίνεται το στήθος χωρίς σουτιέν κλπ. Να παίρνει αέρα. Αλλά τελειώνει σύντομα όλο αυτό κ μετά θηλάζεις κ κρεμασμένη από δέντρο ανάποδα! Και είναι τόσο απολαυστικό αυτό το ταξίδι κ πολύτιμο επίσης για μωρό κ μαμα:x θέληση να υπαρχει κ σωστή ενημέρωση, καθοδήγηση. 

Just now, Popaki2011 είπε:

Δεν έχω βάλει ξανά φανελακι θηλασμού.εχω δει όμως φανελάκια που στην περιγραφή τους γράφουν ότι έχουν στήριξη στο στήθος.Εγω τα πήρα για διευκόλυνση στο θηλασμό,αλλά θα φοράω σουτιέν. Θα δεις ότι όταν γεννήσεις με το καλό και κατέβει το γάλα δεν θα μπορείς χωρίς σουτιεν,είναι βαρύ το στήθος. 

Μεγαλη αλήθεια αυτό που λες. Εγώ από τότε φοράω κ στον ύπνο ακόμα... 

  • Μου αρέσει 3
Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια εγώ δεν έχω πάρει τπτ ακομη. Πως διαλέγουμε σουτιέν, με βάση το κανονικό μας μέγεθος ή πρέπει να πάρω πιο μεγάλο? Και εαν ναι, ένα νούμερο ασ πουμε? Που να ξέρω εγώ από τώρα πως θα ειναι το στήθος τον Μάρτη? 


LJRHp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Just now, Kassandras είπε:

Στο μαιευτήριο βολεύει νυχτικό καλύτερα? Όχι μπιζαμα? 

Εγω στο γιο μου είχα πιτζάμες. Κι ας είχα κάνει και καισαρική. Το νυχτικο δεν το μπορώ με τίποτα όμως!! Να κοιτάξεις να έχει κουμπάκια μόνο από πάνω για ν ανοίγεις το στήθος. Επίσης οχι πολύ χοντρά κάνει πολύ ζέστη μέσα στο μαιευτήριο. Εγώ φαντάζομαι τώρα για παντελόνι πιζαμας βαμβακερό, ένα φανελάκι θηλασμού και από πάνω τη πουκάμισα της πιζαμας με τα κουμπιά. Παντόφλες και μια ρόμπα σε περίπτωση που θες να κατέβεις στο σαλόνι η να βγεις απ το δωμάτιο. 

  • Ευχαριστώ 1
Link to comment
Share on other sites

Just now, Kassandras είπε:

Στο μαιευτήριο βολεύει νυχτικό καλύτερα? Όχι μπιζαμα? 

Εμένα την πρώτη μερα με βόλεψε καλύτερα το νυχτικο, μιας κ έρχονταν πιο συχνά να με δουν από κάτω κλπ. Τις επόμενες μέρες έβαλα πιτζαμα. 

  • Ευχαριστώ 1
Link to comment
Share on other sites

πρίν από 7 λεπτά , Kassandras είπε:

Στο μαιευτήριο βολεύει νυχτικό καλύτερα? Όχι μπιζαμα? 

Εχει μεγάλη σημασία πως θα γεννήσεις. Φυσιολογικά ή καισαρικη εγω ειχα παρει και πιτζαμα και νυχτικο. Κι ότι βολευτείς ετσι κι αλλιώς χαμένα δεν πανε 

  • Ευχαριστώ 1

 PpoEp2.png AvlAp2.png 

Link to comment
Share on other sites

Just now, vivi.nik. είπε:

Εμένα την πρώτη μερα με βόλεψε καλύτερα το νυχτικο, μιας κ έρχονταν πιο συχνά να με δουν από κάτω κλπ. Τις επόμενες μέρες έβαλα πιτζαμα. 

Φυσιολογικά γεννησες; 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγώ κορίτσια τελικά μόλις παρήγγειλα. 2 πιτζάμες, παντόφλες, εσώρουχα εγκυμοσύνης, φανελάκι θηλασμού και ένα σουτιέν θηλασμού. Αγχώθηκα γιατί έχουν κλατάρει και οι ταχυμεταφορες έρχονται και Χριστούγεννα και προβλέπω ν αργούν πολύ. Δεν βλέπω ν ανοίγουν τα μαγαζιά Δυστηχως και πρέπει σιγά σιγά να συγκεντρώνω πράγματα. Δεν με άφησε το άγχος καθόλου να κάνω τα ψώνια μου:(Αντε έλεγα μετά την αυχενικη, μετά τη Νιπτ, μετά τη Β επιπεδου.. Να πω και τώρα μετά το ντομπλερ;;; θα γεννήσω σε λιγο:-Pξεβρακωτη θα πάω στο μαιευτήριο... Θυμάται καμία κοπελα που έχει γεννήσει σε ιδιωτικο τι χρειαζόμαστε στη βαλίτσα μαιευτήριου; πφφφ πάνε και 12 χρόνια δεν πολύ θυμάμαι. Νομίζω πιτζάμες, παντόφλες, μια ρόμπα, τα ρούχα μου εννοείται, τα ρούχα εξόδου του μωρού και τη καλαθουνα για τη μεταφορά. Νομίζω αυτά. Σερβιέτες κτλ τα παρέχει το νοσοκομείο. Θυμίστε μου τι άλλο;; 

Έχει καμία κοπέλα πονακια περιόδου και τσιμπηματα από κάτω;; Επίσης τα υγρά μου έχουν γίνει από διάφανα πιο πυκνά, γαλακτώδες να το πω, άσπρα πάντα. Ο γιατρός μου είπε ότι προς το τέλος αλλάζουν τα υγρά και δημιουργούνται και μύκητες. Για τα πονακια ξεκούραση μην έχουμε άλλα... Και να μην ξεχνάω το μαγνήσιο. 

Link to comment
Share on other sites

4 ώρες πρίν, Evoulini24 είπε:

Δεν είναι όμως το λάστιχο που σφίγγει ανάλογα με το μέγεθος της κοιλιάς ε; Γιατί είχα πάρει από αλλού κάτι πιτζάμες με λάστιχο που το σφίγγεις αλλά κρεμόταν και δε μ αρεσε!!

Όχι τώρα τα είδα είναι απλό λαστιχο

  • Μου αρέσει 1

AuQnp2.png

Link to comment
Share on other sites

On 16/12/2020 at 5:13 ΜΜ, Evoulini24 είπε:

Ούτε εγώ έχω εμφανίσει πρωτογαλα...αχ λέμε για τον τοκετό κλπ αλλά και το θέμα του θηλασμού με τρομάζει!! Πρέπει να είναι πολύ επώδυνος...από αυτά που ακούω δηλαδή..

Πόσο ήταν δηλαδή στον τελευταίο υπέρηχο; Και σε ποια εβδομάδα ήσουν; Θα τον ρωτήσω κι εγώ στο επόμενο ραντεβού... λογικά θα μου πουν και στο Doppler..

Αγάπη μου ο θηλασμός δεν είναι επωδυνος, ειναι ομως, πως να το πω κομψα, λιγο δυσκολος στην αρχη.. Πρωτες μερες ναι σε ποναει το στηθος, οι θηλες, ειδικα αν πιανει το μωρο με δυσκολια, ή με λαιμαργια.. Μετα ειναι ευκολο, κ πολυ βολικο.. Οσον αφορα τον τοκετο... Αν εγω γεννησα φυσιολογικά χωρις επισκληριδιο, μπορουν ολες ειτε φτ ειτε καισαρικη. Εγω πχ τρεμω την καισαρικη. Δε θελω, δεν ξερω τι γίνεται, κ θελω να παει φτ οπως το πρωτο. Μη φοβασαι, ολα η φυση τα προνοησε, ειτε φτ κ θηλασμο, εθτε καισαρικη κ ξενο γαλα, το conection σου με το μωρο ειναι μελετημενο 1000αδες χρονια κ το σωμα σου θα ανταπεξελθει. :)

3 ώρες πρίν, Kassandras είπε:

Στο μαιευτήριο βολεύει νυχτικό καλύτερα? Όχι μπιζαμα? 

Στο μαιευτηριο νυχτικο βολευει πιο πολυ. Αν γεννησεις κιολας φυσιολογικα, σκεψου βαλε βγαλε παντελόνι, που θα αλλαζεις τη σερβιεταρα αεροστατο καθε τρεις κ λιγο. Εγω ειχα παρει ενα νυχτικο κ ενα σετ πανω κατω κ τελικα το νυχτικο βολεψε. Τωρα πηρα ενα ακομη απο pat pat με 5 ευρω!!! 

Just now, valentina23 είπε:

Εγώ κορίτσια τελικά μόλις παρήγγειλα. 2 πιτζάμες, παντόφλες, εσώρουχα εγκυμοσύνης, φανελάκι θηλασμού και ένα σουτιέν θηλασμού. Αγχώθηκα γιατί έχουν κλατάρει και οι ταχυμεταφορες έρχονται και Χριστούγεννα και προβλέπω ν αργούν πολύ. Δεν βλέπω ν ανοίγουν τα μαγαζιά Δυστηχως και πρέπει σιγά σιγά να συγκεντρώνω πράγματα. Δεν με άφησε το άγχος καθόλου να κάνω τα ψώνια μου:(Αντε έλεγα μετά την αυχενικη, μετά τη Νιπτ, μετά τη Β επιπεδου.. Να πω και τώρα μετά το ντομπλερ;;; θα γεννήσω σε λιγο:-Pξεβρακωτη θα πάω στο μαιευτήριο... Θυμάται καμία κοπελα που έχει γεννήσει σε ιδιωτικο τι χρειαζόμαστε στη βαλίτσα μαιευτήριου; πφφφ πάνε και 12 χρόνια δεν πολύ θυμάμαι. Νομίζω πιτζάμες, παντόφλες, μια ρόμπα, τα ρούχα μου εννοείται, τα ρούχα εξόδου του μωρού και τη καλαθουνα για τη μεταφορά. Νομίζω αυτά. Σερβιέτες κτλ τα παρέχει το νοσοκομείο. Θυμίστε μου τι άλλο;; 

Έχει καμία κοπέλα πονακια περιόδου και τσιμπηματα από κάτω;; Επίσης τα υγρά μου έχουν γίνει από διάφανα πιο πυκνά, γαλακτώδες να το πω, άσπρα πάντα. Ο γιατρός μου είπε ότι προς το τέλος αλλάζουν τα υγρά και δημιουργούνται και μύκητες. Για τα πονακια ξεκούραση μην έχουμε άλλα... Και να μην ξεχνάω το μαγνήσιο. 

Κ γω αρχισα δειλα να κανω παραγγελιες, ημουν ικανη απο το φοβο μου, να ψωνισω μετα που γεννησω, αλλα το παλεψα κ ειπα οτι θα αντιμετωπισω τα αγχη μου... Ψωνιζοντας με αισιοδοξια! 

Στη βαλιτσα: 2 σετ πυτζαμες, ρομπα, εμας ελεγαν κ σερβιετομανι, εσωρουχα ανετα κ βολικα, ρουχα εξοδου, πετσετα, παρε κ ενα ζευγαρι σαγιονάρες, να βγαινεις απο το μπανιο διχως να βρεξεις τις κανονικες σου, κρεμα purelan για το στηθος, καλλυντικα καθαρισμου εγω πηρα δικα μου.. Κ για το μωρο... Την Αρτα και τα Γιάννενα... Ζητανε καρεκλακι αυτοκινητου-αυγο. 8 εσωρουχα, 12 πανες, παμπερς μια συσκευασία, καλλυντικα του μωρου, ενα σετ σεντονια, κ ενα κουβερτακι κ κορμακι κ  φορμα εξοδου, για οταν θα βγειτε. Μετακομιση ολοκληρη. Ε π ι σ η ς, εγω η ψωναρα στην πρώτη γεννα ΕΦΕΡΑ την κομμωτρια κ με καλοχτενισε. Τωρα θα παρω πιστολακι & πρεσα (τρελη ναι το ξερω!) 

Αααα, υγρα.. Το ιδιο, κ γω πιο γαλακτωδη... 

  • Μου αρέσει 5
  • Ευχαριστώ 1
Link to comment
Share on other sites

@Mareva μου τόσα πολλά για το μωρό;; Εγώ σε ιδιωτικό θα γεννήσω στο Ρέα. Δεν νομίζω να θέλουν φόρμακια, πάνες κτλ στα παρέχουν μέσα αυτά. Θήλασες στο πρώτο; είχες δοκιμάσει ψευδοθηλες; 

Link to comment
Share on other sites

Just now, valentina23 είπε:

@Mareva μου τόσα πολλά για το μωρό;; Εγώ σε ιδιωτικό θα γεννήσω στο Ρέα. Δεν νομίζω να θέλουν φόρμακια, πάνες κτλ στα παρέχουν μέσα αυτά. Θήλασες στο πρώτο; είχες δοκιμάσει ψευδοθηλες; 

Κ γω το πρωτο στο ιδιωτικο που θα παω κ τωρα.. Επειδη στην ίδια κλινικη γεννησε πριν 2,5 μηνες κ η νυφη μου, αυτα της ζητησαν, βλέπεις δεν αλλαζουν κ πολλα. Εχω δει λιστες εδω στα Χανια κ απο αλλες υποψήφιες κλινικες (ειχα κανει ερευνα αγορας τοτε κ τωρα η νυφη μου) κ ολες ζητανε τοοοσα πολλα.. Επαρχεια εδω, γκρρρρρ... 

Στο πρωτο θηλασα 4,5 μηνες. Δε με βοηθησαν οι ψευδοθηλες η αλήθεια ειναι, δε με βολεψαν... Απλα εγω για 4,5 μηνες θηλαζα κ αντλουσα, διοτι δουλευα απο 8 ημερων λεχωνα. 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...