Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • πρίν από 3 λεπτά , Eflenew είπε:

      Συγνώμη αν κάνω χαζή ερώτηση αλλά δεν έχω δει παλιότερα posts. Γιατί θα γεννήσεις μέσα στο μήνα? Πότε θα σε δει ο εμβρυολογος?

      Συμφωνώ! 🥰Το να φτάσω ποτέ 30 βδομάδες το θεωρώ απίστευτο και όνειρο!

      😁🙏

      ειμαι με περιδεση από 22η εβδομάδα λογω τραχήλου και με συσπάσεις από 17η ! ε λίγο αυτό λίγο το μωράκι είναι χαμηλά, λίγο ο γιατρός μου κάτι βλέπει και υπολογίζει τα δικά του! ε μου είπε μέχρι 35η εβδομαδα! 

Μανούλες Μάρτιου 2021


Recommended Posts

Just now, valentina23 είπε:

Μόλις γύρισα και γω πριν λίγο από υπερυχο. 1327γρ η μπέμπα!! Όλα καλά αμνιακό, πλακουντας το μωρό ψηλά. Όλα φυσιολογικά. Το μόνο με μάλωσε γιατί του είπα ότι έχω ψιλό πονακια σαν πόνοι περίοδοι τελευταία και μου είπε να μην κουράζομαι με δουλειές. Ένα φαΐ και κάνα πλύσιμο πιάτων. Όχι σκούπισμα, σφουγγάρισμα, ξεσκόνισμα κάθε μέρα. Εκτιμώμενο βάρος που θα γεννηθεί 3κιλα με 3200.Επισης μου μέτρησε πίεση 10 με 7,5.Τωρα αναμονή για το Doppler 4 Ιανουαρίου. 

Πωωωω πωωωω μιλάμε για ντοπλερ;;; ουαααου...

Η μπεμπουλα ειναι υπέροχη μπράβο σας ... αυτά τα πονακια τα εχω και εγω ,εχει δικιο ο γιατρός στο είχαμε ξαναπεί αν θυμάμαι καλά.. ε; σε λιγο καιρο δεν θα έχεις δικαιολογία να τεμπελιασεις θα τα κάνεις και θα τα ξανα κανεις .. τωρα απόλαυσέ το σε παρακαλώ!!!

  • Μου αρέσει 1

 PpoEp2.png AvlAp2.png 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 8,1k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Μπράβο, κορίτσια, για τους υπερήχους!!! Μια χαρά τα μωράκια σας μεγαλώνουν!!! Εκτιμώμενο βάρος γέννησης δε μου έχει πει ο γιατρός μου έως τώρα.. πώς το βρίσκουν; Με βάση τα γραμμάρια που είναι τώρα; 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

Εγώ πάλι βρε κορίτσια να γκρινιάξω λίγο ,χθες πάλι εμετό έκανα.εχω κουραστεί πια με αυτές τις αναγουλες.αφηστε που ξυπνάω κάτι άγριες ώρες κ δεν μπορώ να ξανακοιμηθω από τις αναγουλες.πφφ

2 ώρες πρίν, Evoulini24 είπε:

Μπράβο, κορίτσια, για τους υπερήχους!!! Μια χαρά τα μωράκια σας μεγαλώνουν!!! Εκτιμώμενο βάρος γέννησης δε μου έχει πει ο γιατρός μου έως τώρα.. πώς το βρίσκουν; Με βάση τα γραμμάρια που είναι τώρα; 

Ούτε εμένα μου έχει δώσει εκτιμώμενο. Βέβαια σου λένε πάνω κάτω αν θα βγει μικρό μεγάλο κτλ.

  • Ευχαριστώ 1

AuQnp2.png

Link to comment
Share on other sites

On 10/12/2020 at 5:04 ΜΜ, ba_lily είπε:

Κορίτσια μου είμαστε καλά σιγά σιγά βγηενουν στο φως ότι έχει συμβεί όταν θα μαζέψω όλες τις πληροφορίες θα σας πω. Μια συμβουλή εσείς που έχετε πρόβλημα με τον τραχιλος απετιτε από τους γιατρούς να σας βλέπουν πιο συχνά και εξετάσεις κορίτσια για λοιμωξεις αν έχετε κάνει περίδεση η βάλατε πεσο 

Κοριτσι μου σε ειχα στο μυαλο μου, κ ανησυχουσα, δεν ειχα δει το μνμ σου.. Ολα καλα θα πανε, δυνατο το μωρακι σου κ εσεις. Θα τα καταφερετε.. Εκμετάλλευσου το χρονο τωρα για τη δικη σου σωματικη κ ψυχολογικη ανάρρωση γιατι δεν ηταν κ λιγο αυτο που περασες.. Μια αγκαλιά απο εμενα, περιμενουμε νεα σου.. 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

11 ώρες πρίν, Evoulini24 είπε:

Μπράβο, κορίτσια, για τους υπερήχους!!! Μια χαρά τα μωράκια σας μεγαλώνουν!!! Εκτιμώμενο βάρος γέννησης δε μου έχει πει ο γιατρός μου έως τώρα.. πώς το βρίσκουν; Με βάση τα γραμμάρια που είναι τώρα; 

Απλά κάνουν μια εκτίμηση με βάση τα γραμμάρια που είναι σε κάθε εβδομάδα. Και γω τον ρώτησα να μου πει στο περίπου. Πάντως και οι υπερυχοι έχουν μια αποκλιση. Εμένα μεσαίο βάρος. Ούτε πολύ μεγάλο μωρο ούτε πολύ μικρό. Γερό να είναι!! 

Just now, Aria konsta είπε:

Καλησπερα .. !! 

27week, απο σήμερα μπήκα  3ο τρίμηνο.. μου φαίνεται απίστευτο πως πέρασε ο καιρός ετσι ...  έχει εμφανίσει κάποια πρωτογαλα;;

Αχ είδες πως περνάει ο καιρός!! Φτάνει ο καιρός που θα λέμε και για γέννες!! Ήδη μια στο φόρουμ έκανε την αρχή!! Πρωτογαλα όχι δεν έχω. Έχεις εσύ; 

  • Μου αρέσει 2
Link to comment
Share on other sites

Just now, Aria konsta είπε:

Καλησπερα .. !! 

27week, απο σήμερα μπήκα  3ο τρίμηνο.. μου φαίνεται απίστευτο πως πέρασε ο καιρός ετσι ...  έχει εμφανίσει κάποια πρωτογαλα;;

Μπραβο με το καλο!!! Αντε κ τελειομηνη εγκυμοσύνη!!!! Χαίρομαι να ακουω να προχωραμε! 

Πρωτογαλα απο πολυ πολυ νωρις εμφανισα! Απο τον 4ο. Δεν ξερω αν παιζει ρολο που κ στο πρωτο παιδι ειχα παρα πολυ γαλα.. Μπορεί να ναι του οργανισμου..η παραγωγη σαν αγελαδα! 

  • Χαχα 6
Link to comment
Share on other sites

Just now, Mareva είπε:

Μπραβο με το καλο!!! Αντε κ τελειομηνη εγκυμοσύνη!!!! Χαίρομαι να ακουω να προχωραμε! 

Πρωτογαλα απο πολυ πολυ νωρις εμφανισα! Απο τον 4ο. Δεν ξερω αν παιζει ρολο που κ στο πρωτο παιδι ειχα παρα πολυ γαλα.. Μπορεί να ναι του οργανισμου..η παραγωγη σαν αγελαδα! 

Οντως τώρα;;; απο τον 4ο;;; και ακόμα έχεις; 

Εχεις ρωτήσει το γιατρό; 

Μακαρι με τη βοήθεια του Θεού και της Παναγίτσας μας να φτάσουμε ολες μεχρι το τέλος και το baillaki μας να παρει σύντομα αγκαλιά το μωράκι της και να πάνε σπίτι τους!

Just now, valentina23 είπε:

Απλά κάνουν μια εκτίμηση με βάση τα γραμμάρια που είναι σε κάθε εβδομάδα. Και γω τον ρώτησα να μου πει στο περίπου. Πάντως και οι υπερυχοι έχουν μια αποκλιση. Εμένα μεσαίο βάρος. Ούτε πολύ μεγάλο μωρο ούτε πολύ μικρό. Γερό να είναι!! 

Αχ είδες πως περνάει ο καιρός!! Φτάνει ο καιρός που θα λέμε και για γέννες!! Ήδη μια στο φόρουμ έκανε την αρχή!! Πρωτογαλα όχι δεν έχω. Έχεις εσύ; 

Οχι ,δεν εχω το διάβασα στο εβδομαδιαίο ημερολόγιο του Ιασω και λεω κατσε να ρωτησω .. αν δεν κανω λάθος καπογ τωρα είδα στην κόρη μου 7ο μηνα . Προς το παρόν τιποτα και γενικά είναι ήρεμο το στήθος μου χαχχαχα να ανησυχώ; 

  • Μου αρέσει 2

 PpoEp2.png AvlAp2.png 

Link to comment
Share on other sites

Just now, Aria konsta είπε:

Οντως τώρα;;; απο τον 4ο;;; και ακόμα έχεις; 

Εχεις ρωτήσει το γιατρό; 

Μακαρι με τη βοήθεια του Θεού και της Παναγίτσας μας να φτάσουμε ολες μεχρι το τέλος και το baillaki μας να παρει σύντομα αγκαλιά το μωράκι της και να πάνε σπίτι τους!

Οχι ,δεν εχω το διάβασα στο εβδομαδιαίο ημερολόγιο του Ιασω και λεω κατσε να ρωτησω .. αν δεν κανω λάθος καπογ τωρα είδα στην κόρη μου 7ο μηνα . Προς το παρόν τιποτα και γενικά είναι ήρεμο το στήθος μου χαχχαχα να ανησυχώ; 

Δε ρωτησα τη γιατρο μου ουτε κ στο πρωτο παιδι! Το χα θεωρησει φυσιολογικο στο μυαλο μου, ξερετε αυτα που θεωρουμε απο μονες μας χα χα, οποτε κ δεν εδωσα σημασια.. Εδωσα βαση μονο στο οτι εν τελει οταν γεννηθηκε ο μπουμπουκος μου, με ειχε βοηθησει η μεγαλη παραγωγη που ειχα (ανα αντληση 500ml, καλως την αγελαδα), να τον βοηθησω να αναπαρει γρηγορα, να φυγει ακομη πιο γρηγορα ο ικτερος κ να βγει απο τη ΜΕΝΘ :') 

  • Μου αρέσει 1
  • Χαχα 1
Link to comment
Share on other sites

Εκτίμηση βάρους γέννησης δε μου έχει πει αλλα από τον προηγουμενο υπερηχο μου είπε πει ότι είναι μεγάλο μωρό δηλ. πάνω από το μέσο όρο και ότι είναι φυσιολογικό εφόσον είμαστε κ οι 2 γονείς μεγαλόσωμοι ψηλοί

  • Μου αρέσει 3

XtYXp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Ούτε εγώ έχω εμφανίσει πρωτογαλα...αχ λέμε για τον τοκετό κλπ αλλά και το θέμα του θηλασμού με τρομάζει!! Πρέπει να είναι πολύ επώδυνος...από αυτά που ακούω δηλαδή..

Just now, Natasapal είπε:

Εκτίμηση βάρους γέννησης δε μου έχει πει αλλα από τον προηγουμενο υπερηχο μου είπε πει ότι είναι μεγάλο μωρό δηλ. πάνω από το μέσο όρο και ότι είναι φυσιολογικό εφόσον είμαστε κ οι 2 γονείς μεγαλόσωμοι ψηλοί

Πόσο ήταν δηλαδή στον τελευταίο υπέρηχο; Και σε ποια εβδομάδα ήσουν; Θα τον ρωτήσω κι εγώ στο επόμενο ραντεβού... λογικά θα μου πουν και στο Doppler..

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

Just now, Mareva είπε:

Δε ρωτησα τη γιατρο μου ουτε κ στο πρωτο παιδι! Το χα θεωρησει φυσιολογικο στο μυαλο μου, ξερετε αυτα που θεωρουμε απο μονες μας χα χα, οποτε κ δεν εδωσα σημασια.. Εδωσα βαση μονο στο οτι εν τελει οταν γεννηθηκε ο μπουμπουκος μου, με ειχε βοηθησει η μεγαλη παραγωγη που ειχα (ανα αντληση 500ml, καλως την αγελαδα), να τον βοηθησω να αναπαρει γρηγορα, να φυγει ακομη πιο γρηγορα ο ικτερος κ να βγει απο τη ΜΕΝΘ :') 

Τι καλα ... τότε ! 

Δεν το είχα ξανα ακούσει αυτό μου έκανε εντύπωση! 

Just now, Evoulini24 είπε:

Ούτε εγώ έχω εμφανίσει πρωτογαλα...αχ λέμε για τον τοκετό κλπ αλλά και το θέμα του θηλασμού με τρομάζει!! Πρέπει να είναι πολύ επώδυνος...από αυτά που ακούω δηλαδή..

Πόσο ήταν δηλαδή στον τελευταίο υπέρηχο; Και σε ποια εβδομάδα ήσουν; Θα τον ρωτήσω κι εγώ στο επόμενο ραντεβού... λογικά θα μου πουν και στο Doppler..

Ειναι επώδυνος η αλήθεια είναι αλλα οχι για πολύ το μυστικό είναι να βάζεις απο το γάλα σου γύρω στις θηλες σου το καλύτερο φάρμακο.  

Και εμενα την τελευταία φορά μου ειπε ακριβώς το ίδιο.. 25 εβδομαδων 862 γρ. 

  • Μου αρέσει 2

 PpoEp2.png AvlAp2.png 

Link to comment
Share on other sites

Just now, Evoulini24 είπε:

Ούτε εγώ έχω εμφανίσει πρωτογαλα...αχ λέμε για τον τοκετό κλπ αλλά και το θέμα του θηλασμού με τρομάζει!! Πρέπει να είναι πολύ επώδυνος...από αυτά που ακούω δηλαδή..

Πόσο ήταν δηλαδή στον τελευταίο υπέρηχο; Και σε ποια εβδομάδα ήσουν; Θα τον ρωτήσω κι εγώ στο επόμενο ραντεβού... λογικά θα μου πουν και στο Doppler..

@Evoulini24 για μένα δεν ήταν επώδυνος ο θηλασμός αλλά πολύ κουραστικός!! Ανά 3 ώρες θήλαζα, ήμουν αυπνη, εξουθενωμενη. Επίσης έβαζα ψευτοθηλες γιατί δεν έχω μεγάλη ρογα.

Στις 29εβδ 1320γρ...Παντως σχετικό είναι το εκτιμώμενο βάρος.. Δεν είναι απόλυτο 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

Just now, valentina23 είπε:

@Evoulini24 για μένα δεν ήταν επώδυνος ο θηλασμός αλλά πολύ κουραστικός!! Ανά 3 ώρες θήλαζα, ήμουν αυπνη, εξουθενωμενη. Επίσης έβαζα ψευτοθηλες γιατί δεν έχω μεγάλη ρογα.

Στις 29εβδ 1320γρ...Παντως σχετικό είναι το εκτιμώμενο βάρος.. Δεν είναι απόλυτο 

Ωχ δηλαδή εμένα που μου είπε στις 27+1 ότι είναι 1100 τι θα βγει; Και είμαι και κοντή, δε θα μπορέσω να το βγάλω... βέβαια δε μου είπε ποτέ ότι είναι πιο ανεπτυγμένος...

Link to comment
Share on other sites

Ζουζουνες καλησπέρα!!! Πήρα τα αποτελέσματα από την καμπυλη ζαχάρου. 

0' - - - - > 70mg/dl

60'-------> 121mg/dl

120'------> 87mg/dl

Νομίζω είμαι καλά, αλλά περιμένω και ενημέρωση από τον γιατρό μου. 

Επίσης, τα λευκά μου είναι λίγο ανεβασμένα 11.6 με όριο το 10. 0 αλλά περιμένω να δω τι θα μου πει και γι αυτό... 

Οσον αφορα το πρωτογαλα, εγω τπτ δεν εχω ακομη.. Βέβαια είμαι μόλις στην 26η βδομάδα κύησης. 

  • Μου αρέσει 3

LJRHp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...