Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • πρίν από 10 λεπτά , Nels είπε:

      Αυτές που δεν γράφονται είναι το γονιδιακό πακέτο ελέγχου. Μόνο ενα (το MHTFR) από τα περίπου 20 γονίδια γράφεται και σε κάποια κέντρα αφορούν το ποσό αυτό από το πακέτο. Εκεί που τις έκανα πχ εγώ κόστιζε 180 ο πλήρης γονιδιακός έλεγχος και μου αφαίρεσαν τα 50 ευρώ από το MHTFR που γραφόταν μέσω ΕΟΠΠΥ. Όλες οι υπόλοιπες εξετάσεις θρομβοφιλιας που δικαιολογουνται μέσω ΕΟΠΠΥ και μπορείς να τις κάνεις και στο Ελενα τελείως δωρεάν (χρόνος προθρομβινης, αντιφωσφολιπιδικο κλπ) ήταν μια χαρά αλλά από τον γεννετικο βγήκε ότι είχα το γονίδιο της προθρομβινης που ευθύνεται για θρομβωσεις στην εγκυμοσύνη οπότε και έκανα αντιπηκτικες και με παρακολουθουσε και αιματολογος ανά 2-3 μήνες στην εγκυμοσύνη για να βλεπουμε αν έχει αλλάξει κάτι οπότε  να χρειάζομαι μεγαλύτερη δόση. Η αδερφή μου είχε το γονίδιο Leiden που και αυτό προκαλεί θέματα σε εγκυμοσύνη οπότε πήρε και αυτή αντιπηκτικη αγωγή σε εγκυμοσύνη με φυσική σύλληψη. Να τις κάνεις όλες τις απαραίτητες εξετασεις πριν την ετ γιατί είναι πολύτιμες οι υγιεις βλαστοκυστες, μην αφήσεις τίποτα στην τύχη.

      Να σε ρωτησω μιας και αναφέρεις τη φυσική σύλληψη. Ποτε ξεκίνησε τις ενέσεις η αδερφή σου; Ρωτάω γιατί εγω είμαι στην 7η βδομάδα και τώρα το ανακάλυψα και φοβάμαι μην είναι αργά.. 

Μανούλες Μάρτιου 2021


Recommended Posts


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 8,1k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Just now, Popaki2011 είπε:

Μόλις παρέλαβα φακελάκια θηλασμού από h&m!είναι παρα πολύ καλά!το λέω σε περίπτωση που κάποια θελει.ειναι τα μόνα οικονομικά που βρήκα.

Και τώρα θα σε ρώταγα τι είναι τα φακελάκια θηλασμού... :tongue:και γω πήρα φανελάκι θηλασμού. Τέλειο είναι!!! Αχ ας πάνε όλα καλά να θηλασουμε.. Να μιλάμε μετά για το θηλασμό!! Εγώ θέλω να πάρω επιθεματα και κοχύλια αλλά ρε κορίτσια δεν ξέρω ποια εταιρεία. Εσείς ποια θα πάρετε; Επίσης θα πάρω και ψευδοθηλες απλά να υπάρχουν γιατί έχω επίπεδες θηλες.. Στην έσχατη θα τις χρησιμοποιήσω. Τέλος για λανολινη άκουσα της Medela την purelan. Είναι πόλυ καλή!! 

  • Χαχα 1
Link to comment
Share on other sites

Just now, valentina23 είπε:

Και τώρα θα σε ρώταγα τι είναι τα φακελάκια θηλασμού... :tongue:και γω πήρα φανελάκι θηλασμού. Τέλειο είναι!!! Αχ ας πάνε όλα καλά να θηλασουμε.. Να μιλάμε μετά για το θηλασμό!! Εγώ θέλω να πάρω επιθεματα και κοχύλια αλλά ρε κορίτσια δεν ξέρω ποια εταιρεία. Εσείς ποια θα πάρετε; Επίσης θα πάρω και ψευδοθηλες απλά να υπάρχουν γιατί έχω επίπεδες θηλες.. Στην έσχατη θα τις χρησιμοποιήσω. Τέλος για λανολινη άκουσα της Medela την purelan. Είναι πόλυ καλή!! 

Λανολινη προτείνουν όλοι της Medela.να σου πω όμως εγώ το εξής.στην πρώτη μου κόρη οι θηλες είχαν σκιστεί απ το μαιευτήριο. Ο,τι και να έβαζα δεν φτιαχνοταν. Και purelan και γάλα, υπέφερα απ τον πόνο.συο τέλος κομπρεσες με αλατόνερο έκανα.

Κι εγώ είχα επίπεδες θηλες,βγαίνουν μόνο λίγο όταν κρυώνω ας πούμε.αλλα λένε ότι δεν έχει σημασία η θηλή γιατί το μωρό για να θηλάσει σωστά πρέπει να πιάνει τη θηλεα άλω.οι ψευδοθηλες δεν με βοήθησαν.Σ αυτή την εγκυμοσύνη οι θηλες μου άλλαξαν.εχουν βγει προς τα έξω.

Μάρκα συγκεκριμένη για επιθέματα δεν έχω να σου προτείνω.πηρα της chicco εγώ όπως και κοχύλια. Εχω παραγγείλει όμως και επιθέματα πλενομενα, να δω πως θα είναι οοοοταν έρθουν!

  • Μου αρέσει 1

NmUgp3.png

Link to comment
Share on other sites

Just now, valentina23 είπε:

Και τώρα θα σε ρώταγα τι είναι τα φακελάκια θηλασμού... :tongue:και γω πήρα φανελάκι θηλασμού. Τέλειο είναι!!! Αχ ας πάνε όλα καλά να θηλασουμε.. Να μιλάμε μετά για το θηλασμό!! Εγώ θέλω να πάρω επιθεματα και κοχύλια αλλά ρε κορίτσια δεν ξέρω ποια εταιρεία. Εσείς ποια θα πάρετε; Επίσης θα πάρω και ψευδοθηλες απλά να υπάρχουν γιατί έχω επίπεδες θηλες.. Στην έσχατη θα τις χρησιμοποιήσω. Τέλος για λανολινη άκουσα της Medela την purelan. Είναι πόλυ καλή!! 

Purelan ναι, δοκιμασμενη. Επιθεματα κικο. Δοκιμασμενα κ αυτα, κ πολλα κ φθηνα συγκριτικα με αλλες εταιρειες. :)

  • Μου αρέσει 1
  • Ευχαριστώ 1
Link to comment
Share on other sites

Just now, valentina23 είπε:

Και τώρα θα σε ρώταγα τι είναι τα φακελάκια θηλασμού... :tongue:και γω πήρα φανελάκι θηλασμού. Τέλειο είναι!!! Αχ ας πάνε όλα καλά να θηλασουμε.. Να μιλάμε μετά για το θηλασμό!! Εγώ θέλω να πάρω επιθεματα και κοχύλια αλλά ρε κορίτσια δεν ξέρω ποια εταιρεία. Εσείς ποια θα πάρετε; Επίσης θα πάρω και ψευδοθηλες απλά να υπάρχουν γιατί έχω επίπεδες θηλες.. Στην έσχατη θα τις χρησιμοποιήσω. Τέλος για λανολινη άκουσα της Medela την purelan. Είναι πόλυ καλή!! 

Ούτε που το είχα δει!!!!!αχαχαχαχαχαχαχα,ο κορεκτορας φταίει για όλα!!!!!

  • Χαχα 1

NmUgp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

16 ώρες πρίν, Popaki2011 είπε:

Κανονικά απαγορεύεται το μωρό στην καλαθουνα μέσα στο αυτοκίνητο.δεν είναι ασφαλείας, δεν δενει πουθενά.θελει μόνο στο καρεκλάκι, το αυγό δλδ.

Κ γω αυτο ηξερα. Να πω ομως οτι εχω δει εξω απο κλινικη να βγαζουν το μωρο με την καλαθουνα.. Δεν ξερω βέβαια αν στο αμαξι το βαλαν μετα στο ειδικο καρεκλακι. Κ γω οταν γεννησα, αυγό μου πα. Τωρα μπορεί να χει αλλαξει κ κατι, μην την καταμπερδεψω την κοπελα. εγω θα πω να ρωτησει ξανα οπως κ αλλου. 

  • Ευχαριστώ 1
Link to comment
Share on other sites

Και σε εμας εδώ στην Ρόδο αυγό μας είπαν ότι χρειάζεται. Αλλιώς λέει δεν μπορούμε να πάρουμε το μωρό από το μαιευτήριο. Γιαυτο κοιτάω τα καρότσια 3 σε 1.

Τι είναι το φανελάκι θηλασμού? Νόμιζα ότι χρειάζομαι μονο σουτιέν θηλασμού και 1-2 νυχτικά για το μαιευτήριο. Τα κοχύλια τι είναι? Αχ πολλές άγνωστες λέξεις!

Επίσης τα νυχτικά κοντομάνικα η μακρυμάνικα? Μου είπαν έχει πολύ ζέστη μέσα αλλά Μάρτιος ειναι ακόμα χειμώνας.


xLfdp3.png

Link to comment
Share on other sites

Just now, georgia1988 said:

Και σε εμας εδώ στην Ρόδο αυγό μας είπαν ότι χρειάζεται. Αλλιώς λέει δεν μπορούμε να πάρουμε το μωρό από το μαιευτήριο. Γιαυτο κοιτάω τα καρότσια 3 σε 1.

Τι είναι το φανελάκι θηλασμού? Νόμιζα ότι χρειάζομαι μονο σουτιέν θηλασμού και 1-2 νυχτικά για το μαιευτήριο. Τα κοχύλια τι είναι? Αχ πολλές άγνωστες λέξεις!

Επίσης τα νυχτικά κοντομάνικα η μακρυμάνικα? Μου είπαν έχει πολύ ζέστη μέσα αλλά Μάρτιος ειναι ακόμα χειμώνας.

Εγώ πήρα κοντομανικα και μια ρόμπα! 

  • Μου αρέσει 1

rqbzp3.png

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 47 λεπτά , georgia1988 είπε:

Και σε εμας εδώ στην Ρόδο αυγό μας είπαν ότι χρειάζεται. Αλλιώς λέει δεν μπορούμε να πάρουμε το μωρό από το μαιευτήριο. Γιαυτο κοιτάω τα καρότσια 3 σε 1.

Τι είναι το φανελάκι θηλασμού? Νόμιζα ότι χρειάζομαι μονο σουτιέν θηλασμού και 1-2 νυχτικά για το μαιευτήριο. Τα κοχύλια τι είναι? Αχ πολλές άγνωστες λέξεις!

Επίσης τα νυχτικά κοντομάνικα η μακρυμάνικα? Μου είπαν έχει πολύ ζέστη μέσα αλλά Μάρτιος ειναι ακόμα χειμώνας.

Το φανελάκι θηλασμού είναι ένα απλό φανελάκι που στις τιράντες του ανοίγει όπως το σουτιέν θηλασμού. Εγώ τα πήρα για να τα φοράω μέσα από τις πυτζάμες μου στο μαιευτήριο 

Τα κοχύλια εφαρμόζουν στο στήθος ώστε να μην έχεις διαρροές γάλατος και λερώνεται το σουτιέν.

Όντως έχει πολύ ζέστη στα μαιευτήρια.θα σου πρότεινα κοντομανικα κυρίως να πάρεις κ ίσως 1 μακρυμανικη πυτζάμα αλλά λεπτή. 


NmUgp3.png

Link to comment
Share on other sites

Κατάλαβα.. Να ρωτήσω κάτι άσχετο.. θα κάνετε φύλαξη βλαστοκυττάρων? Με ρώτησε η γιατρός μου και δεν ήξερα καν ότι γίνεται.. είπα να το ψάξω λίγο αλλά δεν ξέρω κάποιον που να έχει κάνει.


xLfdp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


1 hour ago, georgia1988 είπε:

Και σε εμας εδώ στην Ρόδο αυγό μας είπαν ότι χρειάζεται. Αλλιώς λέει δεν μπορούμε να πάρουμε το μωρό από το μαιευτήριο. Γιαυτο κοιτάω τα καρότσια 3 σε 1.

Τι είναι το φανελάκι θηλασμού? Νόμιζα ότι χρειάζομαι μονο σουτιέν θηλασμού και 1-2 νυχτικά για το μαιευτήριο. Τα κοχύλια τι είναι? Αχ πολλές άγνωστες λέξεις!

Επίσης τα νυχτικά κοντομάνικα η μακρυμάνικα? Μου είπαν έχει πολύ ζέστη μέσα αλλά Μάρτιος ειναι ακόμα χειμώνας.

Και γω θα πάρω και αυγό τελικά να είμαι σίγουρη. Είδα οικονομικά είναι με 40 ευρώ. Και γω για το μαιευτήριο πήρα φανελάκι. Είναι πολύ άνετο. Εγώ δεν μπορώ με τίποτα τις νυχτικες!! Πήρα κοντομανικες πιτζάμες λεπτές και 2 ρόμπες μια χοντρή που έχω και μια λεπτή που πήρα τώρα. Στο γιο μου είχα πάρει σατέν πιτζάμες μακρυμανικες και είχα βγάλει τη μπεμπελη!! Ήταν και το σατέν σαν υλικό που κολλαει πάνω... Τωρα μόνο βαμβακερες. Αν σε βολεύουν όμως τα νυχτικα νομίζω είναι καλύτερα. Μην πάρεις χοντρές μακρυμανικες. Κάνει πολύ ζέστη. Τουλάχιστον στο Μητέρα που είχα γεννήσει εγώ. 

Καλή Προτωχρονια να έχουμε κορίτσια μου!! Εύχομαι ο καινούριος χρόνος να είναι γεμάτο ευτηχια, αγάπη και υγεία για όλους μας. Και του χρόνου με τα μωράκια μας!! 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

Εμενα δε με βόλεψαν ποτέ τα νυχτικα..! Όπως και να έχει κοντομάνικο και μια δυο ρομπιτσες γτ θα βγαίνετε και εξω ..σίγουρα τα κλιματιστικά δεν ξερω αν θα λειτουργούν σε όλους τους χώρους λογο covid . Στα δωμάτια σίγουρα θα έχει! 

Όσο για το θηλασμό.. εγω προσωπικά δεν τρελαίνομαι να παιρνω να παίρνω να παίρνω.. γτ τελικά τιποτα δεν θα χρησιμοποιηθεί.. τοσο πολυ οσο πιστεύεις.. ενα σουτιέν και επιθέματα..δεν χρειάστηκε κατι αλλο .. και φυσικά πιτζάμες ή νυχτικα με κουμπιά μπροστά.  

Αυγο ..και μόνο αυγό για την ασφάλειά τους πάνω από όλα.. και μετά για το αν στο επιτρέπει το μαιευτήριο.  

Καλη χρονιά φουσκιτσες μου με υγεία.. και για να ειμαι ειλικρινής.. εμενα μου φέρθηκε μια χαρα το 2020 μέχρι στιγμής μου χάρισε την εγκυμοσύνη μου ..και δοξα το θεό να λέμε είμαστε όλοι καλά! 

 

  • Μου αρέσει 6

 PpoEp2.png AvlAp2.png 

Link to comment
Share on other sites

3 ώρες πρίν, georgia1988 είπε:

Και σε εμας εδώ στην Ρόδο αυγό μας είπαν ότι χρειάζεται. Αλλιώς λέει δεν μπορούμε να πάρουμε το μωρό από το μαιευτήριο. Γιαυτο κοιτάω τα καρότσια 3 σε 1.

Τι είναι το φανελάκι θηλασμού? Νόμιζα ότι χρειάζομαι μονο σουτιέν θηλασμού και 1-2 νυχτικά για το μαιευτήριο. Τα κοχύλια τι είναι? Αχ πολλές άγνωστες λέξεις!

Επίσης τα νυχτικά κοντομάνικα η μακρυμάνικα? Μου είπαν έχει πολύ ζέστη μέσα αλλά Μάρτιος ειναι ακόμα χειμώνας.

Κοντομανικα με ρομπακι μακρυμανικο. Θα χει ζεστη στο δωματιο :)

1 hour ago, georgia1988 είπε:

Κατάλαβα.. Να ρωτήσω κάτι άσχετο.. θα κάνετε φύλαξη βλαστοκυττάρων? Με ρώτησε η γιατρός μου και δεν ήξερα καν ότι γίνεται.. είπα να το ψάξω λίγο αλλά δεν ξέρω κάποιον που να έχει κάνει.

Δεν εκανα στο γιο μου.. Τωρα να πω την αλήθεια μαλλον οχι. 

πρίν από 3 λεπτά , Evoulini24 είπε:

Καλή χρονιά με υγεία και πολλές όμορφες στιγμές!!! Άντε να φύγει αυτός ο παλιοχρονος!!! Και σε λίγες εβδομάδες να κρατάμε αγκαλιά τα ζουζούνια μας!!!

Αμην Παναγία μου!!! Με το καλο, να μας ερθει η νεα χρο, κ να παρει πισω ολα τα ασχημα!!! 

  • Μου αρέσει 2
Link to comment
Share on other sites

5 ώρες πρίν, georgia1988 είπε:

Και σε εμας εδώ στην Ρόδο αυγό μας είπαν ότι χρειάζεται. Αλλιώς λέει δεν μπορούμε να πάρουμε το μωρό από το μαιευτήριο. Γιαυτο κοιτάω τα καρότσια 3 σε 1.

Τι είναι το φανελάκι θηλασμού? Νόμιζα ότι χρειάζομαι μονο σουτιέν θηλασμού και 1-2 νυχτικά για το μαιευτήριο. Τα κοχύλια τι είναι? Αχ πολλές άγνωστες λέξεις!

Επίσης τα νυχτικά κοντομάνικα η μακρυμάνικα? Μου είπαν έχει πολύ ζέστη μέσα αλλά Μάρτιος ειναι ακόμα χειμώνας.

Καλησπέρα  κορίτσια.  Με το καλό τα μωράκια  σας.  Εγώ ήμουν μανούλα Μάρτιου  το 2019 κ   τώρα θα γίνω πάλι μανούλα  τον Ιούλιο  του 21. Επίσης μένω Ρόδο.  Δεν ξέρω αν θα γεννήσεις  στην κλινική  Euromedica ή νοσοκομείο...  Πάντως εγώ Μάρτιο  γέννησα 30  Μαρτίου  κ χρειαζόμουν  μακριά πιτζαμα .  Δεν είχε κ τόσο ζέστη μέσα... Με το καλό... 

  • Μου αρέσει 2

 

ydztp2.png
To get the code: 
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...