Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • πρίν από 8 λεπτά , linaa είπε:

      Νομίζω ο προεμφυτικος θα σου δώσει αρκετές απαντήσεις. Κρυφή ενδομητριωση Κ να μένεις έγκυος εύκολα δεν έχω ακούσει να σου πω την αλήθεια . Ίσως εάν επαναλαβεις τις εξετάσεις για καθεξιν αποβολές υπάρχει τμήμα στο Έλενας μπορείς να κάνεις δωρεαν. Εγώ ανεξήγητες καθεξιν αποβολές Κ υπογονιμότητα έχω ακούσει για κρυφό διαβήτη . Δηλαδή το ζάχαρο φαινόταν φυσιολογικό ή ότι ρυθμίζετε φυσιολογικα Κ τελικά δεν ήταν χρειάστηκαν κορυφαίοι ενδοκρινολόγοι για να το λύσουν . 

      @Melusa54 συμφωνώ με την Λινά στο Ελενας να πας! 

Μανούλες Μάρτιου 2021


Recommended Posts

2 hours ago, Mighty86 said:

Πολλους ξέρω κ από εδώ κ γνωστούς μου.  η μία μου η κουμπάρα μου δεν το έκανε κ η άλλη το έκανε στα μουλωχτα σαν εμενα.ο γιατρός σου ντοπλερ έχει;σου δίνει ανάλυση κτλ κ κοιτάει αυτά που γράφει η Βαλεντίνα;

Κ εμένα ξεκάθαρα για οικονομία το κάνει. Θεωρεί κάποια πράματα υπερβολές. Αλλά είναι εσύ τι θες να κάνεις κ πόσο εμπιστοσύνη του έχεις 

 

Αυτά τα κάνει κ ο γιατρός μου που δεν είναι πιστοποιημένος αλλά έχει ντοπλερ κ τα κάνει πολύ αναλυτικά. Απλά δεν είναι πιστοποιημένος εμβρυολογος. εμενα δεν με νοιάζει αυτό τόσο όσο ότι θέλω να πάρω κ μια δεύτερη γνώμη κ σε αυτήν την φάση της εγκυμοσύνης.απο Δευτέρα ξεκινάω κ ινσουλίνη. 

Κάποιοι δεν έχουν όμως ντοπλερ κ καινούρια μηχανήματα κ πάλι δεν σε στέλνουν σε εμβρυολογο. 

Δε ξέρω αν έχει ντομπλερ..νομιζω όχι.. Όταν πάω για τον υπέρηχο πάντα με ενημερώνει για τα υγρά, τον πλακούντα και τον τράχηλο, κάνει τις μετρήσεις του μπέμπη για να βγάλει τα κιλά και ακούμε και την καρδουλα... Ας πάω και στο επόμενο ραντεβού να δούμε τι θα μου πει και βλέπουμε... Εμπιστοσύνη του έχω 100%, θα είναι καθαρά ψυχολογικό το θέμα για το τι θα αποφασίσω.. Αν αυτός μου πει δε χρειάζεται... Στην αυχενικη και στη Β επιπέδου ερχόταν μαζί στον εμβρυολογο.. 

  • Μου αρέσει 2
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 8,1k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

9 ώρες πρίν, giwta_86 είπε:

Δε ξέρω αν έχει ντομπλερ..νομιζω όχι.. Όταν πάω για τον υπέρηχο πάντα με ενημερώνει για τα υγρά, τον πλακούντα και τον τράχηλο, κάνει τις μετρήσεις του μπέμπη για να βγάλει τα κιλά και ακούμε και την καρδουλα... Ας πάω και στο επόμενο ραντεβού να δούμε τι θα μου πει και βλέπουμε... Εμπιστοσύνη του έχω 100%, θα είναι καθαρά ψυχολογικό το θέμα για το τι θα αποφασίσω.. Αν αυτός μου πει δε χρειάζεται... Στην αυχενικη και στη Β επιπέδου ερχόταν μαζί στον εμβρυολογο.. 

Αφού υπάρχει εμπιστοσύνη να κάνεις ότι σου πει αλλά μπορείς να του θέσεις κ τον προβληματισμό σου κ αναλόγως πράττεις.

  • Μου αρέσει 1

AuQnp2.png

Link to comment
Share on other sites

Εμενα ο γιατρος μου ,μου ειπε οτι το ντοπλερ ειναι μια πολύ ενδιαφέρουσα και σημαντική εξέταση.  Ειναι μια εξέταση που σου δίνει πολλές και σημαντικές πληροφορίες κυρίως για τον τοκετό.  Πέρα τις μετρήσεις του μωρου .. 

Μας δείχνει καθαρά ποσο εχει επηρεαστεί το μωρό είτε από σάκχαρο, είτε από θυροειδη κοκ. Μας δίνει ποσοστό μεχρι που μπορεί να φτάσει η εγκυμοσύνη μας και αλλα πολλα . Θα πάρουμε μου λεει πολλες και πολυ χρήσιμες πληροφορίες για την εξέλιξη της εγκυμοσύνης οσο πλησιάζουμε στο τέλος! 

 

  • Μου αρέσει 4

 PpoEp2.png AvlAp2.png 

Link to comment
Share on other sites

Just now, Aria konsta είπε:

Εμενα ο γιατρος μου ,μου ειπε οτι το ντοπλερ ειναι μια πολύ ενδιαφέρουσα και σημαντική εξέταση.  Ειναι μια εξέταση που σου δίνει πολλές και σημαντικές πληροφορίες κυρίως για τον τοκετό.  Πέρα τις μετρήσεις του μωρου .. 

Μας δείχνει καθαρά ποσο εχει επηρεαστεί το μωρό είτε από σάκχαρο, είτε από θυροειδη κοκ. Μας δίνει ποσοστό μεχρι που μπορεί να φτάσει η εγκυμοσύνη μας και αλλα πολλα . Θα πάρουμε μου λεει πολλες και πολυ χρήσιμες πληροφορίες για την εξέλιξη της εγκυμοσύνης οσο πλησιάζουμε στο τέλος! 

 

Την τρίτη πάω για ντοπλερ σε εμβρυολογο. Θα σας πω ακριβώς τι διαφορά έχει με το ντοπλερ που μου κάνει ο μαιευτήρας μου. Έχω πολύ αγωνία...

  • Μου αρέσει 4

AuQnp2.png

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια μου και εγώ σήμερα είχα υπέρηχο 1200 γρ η μπεμπουλα μας όλα καλά μας είπε ο γιατρός!!!Εγώ θα κάνω 28 ντομπλερ παρόλο που τα ελέγχει και αυτός...απλα δεν είναι εμβρυολόγος...

  • Μου αρέσει 2

aDkXp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

@Evoulini24 με το καλό και η τελευταία εξέταση!! Όλα καλά θα είναι. Θα δείτε και 3d φατσουλα!! Κοντευουμεεεε!!!

@Basiliki92 μια χαρά η μπεμπούλα σας!! Με το καλό και το ντομπλερ.

Πάντως κορίτσια νομίζω το περισσότερο άγχος απ όλες τις μεγάλες εξετασεις το είχα στη Β επιπεδου!! Όλα πήγαν καλά όμως έκανα και το ντοπλερ και τώρα μπήκαμε στη τελική ευθεία!! Εύχομαι όλα να κυλήσουν ομαλά μέχρι τέλους και για μένα και για όλες μας. 

  • Μου αρέσει 3
Link to comment
Share on other sites

@valentina23 Σε ευχαριστώ κορίτσι μου!!!Αυτό που με ρώτησε όμως όταν μου έκανε τον υπέρηχο κ με προβλημάτισε αλλά δεν ρώτησα το γιατί ήταν άμα καπνίζω....δεν ξέρω αν είδε κάτι απλά απάντησα όχι...αλλα δεν μ ανέφερε κάτι ίσα ίσα ου είπε ότι όλα είναι πολύ καλά!!!

 


aDkXp3.png

Link to comment
Share on other sites

10 ώρες πρίν, Basiliki92 είπε:

@valentina23 Σε ευχαριστώ κορίτσι μου!!!Αυτό που με ρώτησε όμως όταν μου έκανε τον υπέρηχο κ με προβλημάτισε αλλά δεν ρώτησα το γιατί ήταν άμα καπνίζω....δεν ξέρω αν είδε κάτι απλά απάντησα όχι...αλλα δεν μ ανέφερε κάτι ίσα ίσα ου είπε ότι όλα είναι πολύ καλά!!!

 

Αφού είναι όλα καλά μην σε απασχολεί. Εμένα 29 εβδ ήταν 1300 γραμ περίπου και 32 εβδ 1600γρμ.Λιγο μικροκαμωμενη αλλά μέσα στα φυσιολογικά πλαίσια. Είναι στην 12η εκατοστιαία θεση. Ο γιατρός φαντάσου μου είπε καλύτερα πιο μικρό να βγει και πιο ευκολα:wink:. Επίσης οι υπερυχοι έχουν πάντα αποκλιση. Τώρα θα πάω από εβδομάδα να δω πόσο έχει πάει. 

Εγω Δυστηχως καπνίζω 3 τσιγάρα τη μέρα. Όμως πρέπει να το κόψω τελείως γιατί θέλω να θηλασω!! Πριν κάπνιζα 1 με 1μιση πακέτο..... 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

Just now, valentina23 είπε:

Αφού είναι όλα καλά μην σε απασχολεί. Εμένα 29 εβδ ήταν 1300 γραμ περίπου και 32 εβδ 1600γρμ.Λιγο μικροκαμωμενη αλλά μέσα στα φυσιολογικά πλαίσια. Είναι στην 12η εκατοστιαία θεση. Ο γιατρός φαντάσου μου είπε καλύτερα πιο μικρό να βγει και πιο ευκολα:wink:. Επίσης οι υπερυχοι έχουν πάντα αποκλιση. Τώρα θα πάω από εβδομάδα να δω πόσο έχει πάει. 

Εγω Δυστηχως καπνίζω 3 τσιγάρα τη μέρα. Όμως πρέπει να το κόψω τελείως γιατί θέλω να θηλασω!! Πριν κάπνιζα 1 με 1μιση πακέτο..... 

αυτό με την εκατοστιαία θέση δεν το ήξερα. θα ρωτήσω σήμερα τον γιατρό. δηλαδή αυτό πως πάει περίπου;


AuQnp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


@valentina23 μπορεί να με ρώτησε κιόλας επειδή είναι πολύ μικρούλα...δεν ξέρω με ανησυχεί λίγο αυτό με το βάρος αυτή την φορά δεν είχε αναπτυχθεί πολύ είναι στο όριο ακριβώς κ βάρος κ περίμετρος κοιλίας ενώ τις άλλες φορές ήταν καλύτερα...μου έδειξε κ εμένα την καμπύλη κ τα κοίταξε όλα με λεπτομέρεια και μου είπε ότι πάμε καλά κ ότι είναι μια πολύ καλή εγκυμοσύνη αλλά όσο να ναι εγώ ανησύχησα γιατί και εμείς οι γονείς δεν ήμαστε μικρόσωμοι..

  • Μου αρέσει 1

aDkXp3.png

Link to comment
Share on other sites

@Basiliki92 και γω μια απ τα ίδια έπαθα. Ενώ ήταν κοντά στην Πητ άρχισε να μην παίρνει τόσο βάρος... Φυσικά ανησύχησα πάρα πολύ αλλά ο εμβρυολογος δεν έδειξε ν ανυσηχει.Αμα είναι μέσα στα φυσιολογικά όρια δεν υπάρχει φόβος. Μπορεί την επόμενη βδομάδα να πάρει περισσότερο βάρος. Επίσης απ τη στιγμή που η ροή του αίματος στο πλακούντα είναι φυσιολογική, οι αρτηρίες, το αμνιακό σημαίνει ότι τρέφεται σωστά.. Παρεπιπτοντως ούτε εμείς είμαστε μικρόσωμοι. Ο άντρας μου κοντά στο 1,90 και γω 1,68.Επισης στο ντοπλερ με είχε ρωτήσει πόσο είχα γεννηθεί εγώ παίζει ρόλο μάλλον. 3κιλα είχα γεννηθεί. Η μπέμπα από 2,5 έως 3 μου είπε θα γεννηθεί. Αλλά τίποτα δεν είναι απόλυτο. Οι υπερυχοι ποτέ δεν είναι ακριβείς.

@Mighty86 ανάλογα με τις μετρήσεις του μωρου(κεφάλι, κοιλιά, ποδαράκι) σου βγάζουν το μέγεθος και σε ποια καμπύλη βρίσκεται. Φαντάσου όμως λίγο να τους ξεφύγει η μέτρηση σε κάτι αλλάζει και η θέση. Το φυσιολογικό είναι από 3 η 5 μέχρι 95 εκατοστιαία θεση. 

@Mighty86 σήμερα έχεις ντοπλερ;; 

  • Ευχαριστώ 2
Link to comment
Share on other sites

14 ώρες πρίν, Basiliki92 είπε:

Κορίτσια μου και εγώ σήμερα είχα υπέρηχο 1200 γρ η μπεμπουλα μας όλα καλά μας είπε ο γιατρός!!!Εγώ θα κάνω 28 ντομπλερ παρόλο που τα ελέγχει και αυτός...απλα δεν είναι εμβρυολόγος...

Τι ομορφα!!! Ολα τελεια να πανε μεχρι τελους! Σημερα ειχα κι εγω υπερηχο, ειναι μικρουλης ο δικος μας και λογω των θεματων που εχω με τον πλακουντα θα τον παρακολουθουμε πιο στενα, Σε 2,3 βδομαδες ντομπλερ κι εγω! 

Just now, Basiliki92 είπε:

@valentina23 μπορεί να με ρώτησε κιόλας επειδή είναι πολύ μικρούλα...δεν ξέρω με ανησυχεί λίγο αυτό με το βάρος αυτή την φορά δεν είχε αναπτυχθεί πολύ είναι στο όριο ακριβώς κ βάρος κ περίμετρος κοιλίας ενώ τις άλλες φορές ήταν καλύτερα...μου έδειξε κ εμένα την καμπύλη κ τα κοίταξε όλα με λεπτομέρεια και μου είπε ότι πάμε καλά κ ότι είναι μια πολύ καλή εγκυμοσύνη αλλά όσο να ναι εγώ ανησύχησα γιατί και εμείς οι γονείς δεν ήμαστε μικρόσωμοι..

ο δικος μας Βασιλικη ειναι 1100 γραμ, πιο κατω απ την μπεμπα σας και συνηθως τα αγορια ειναι και λιγο πιο μεγαλα. Να σκεφτεσαι οτι υπαρχουν μικρα και μεγαλα μωρα, εξισου φυσιολογικα, οπως ολοι μας που δεν εχουμε τις ιδιες διαστασεις μεταξυ μας. Εγω εχω αιματολιμνες στον πλακουντα, εξου και η ανησυχια, επειδη δεν τρεφεται σωστα λογω αυτου. Αν υπηρχε κατι ανησυχητικο θα στο ελεγε ο γιατρος!

Επισης στο γιο μου ειχαμε θεμαυα υπολειπομενης αναπτυξης κυριως τον τελευταιο μηνα, 2750  μου τον εβγαζαν στον υπερηχο μια μερα πριν γεννησω, 3100 γεννηθηκε!

Ισχυει οτι ειναι και κατασκευαστικο το θεμα, οργανικο της καθε γυναικας. Εγω το περιμενα οτι παλι δεν θα χω μεγαλο μωρο, απλως τωρα εχω και  μη φυσιολογικο πλακουντα, γι αυτο και ειμαστε σε εγρηγορση

  • Ευχαριστώ 1
Link to comment
Share on other sites

Just now, valentina23 είπε:

@Basiliki92 και γω μια απ τα ίδια έπαθα. Ενώ ήταν κοντά στην Πητ άρχισε να μην παίρνει τόσο βάρος... Φυσικά ανησύχησα πάρα πολύ αλλά ο εμβρυολογος δεν έδειξε ν ανυσηχει.Αμα είναι μέσα στα φυσιολογικά όρια δεν υπάρχει φόβος. Μπορεί την επόμενη βδομάδα να πάρει περισσότερο βάρος. Επίσης απ τη στιγμή που η ροή του αίματος στο πλακούντα είναι φυσιολογική, οι αρτηρίες, το αμνιακό σημαίνει ότι τρέφεται σωστά.. Παρεπιπτοντως ούτε εμείς είμαστε μικρόσωμοι. Ο άντρας μου κοντά στο 1,90 και γω 1,68.Επισης στο ντοπλερ με είχε ρωτήσει πόσο είχα γεννηθεί εγώ παίζει ρόλο μάλλον. 3κιλα είχα γεννηθεί. Η μπέμπα από 2,5 έως 3 μου είπε θα γεννηθεί. Αλλά τίποτα δεν είναι απόλυτο. Οι υπερυχοι ποτέ δεν είναι ακριβείς.

@Mighty86 ανάλογα με τις μετρήσεις του μωρου(κεφάλι, κοιλιά, ποδαράκι) σου βγάζουν το μέγεθος και σε ποια καμπύλη βρίσκεται. Φαντάσου όμως λίγο να τους ξεφύγει η μέτρηση σε κάτι αλλάζει και η θέση. Το φυσιολογικό είναι από 3 η 5 μέχρι 95 εκατοστιαία θεση. 

@Mighty86 σήμερα έχεις ντοπλερ;; 

σήμερα ναι. έχω στρες δεν σας το κρύβω

@vivi.nik.  είναι όμως στα φυσιολογικά έτσι δεν είναι; νομίζω οτι 29η μέσο βάρος 1300. εμένα ήταν 1580. αν έχει κ απόκλιση κ βγει ακόμα μεγαλύτερο θα είναι πολύ τροφαντός.

  • Μου αρέσει 1

AuQnp2.png

Link to comment
Share on other sites

@vivi.nik. Έτσι είναι. Το κάθε μωρό είναι και διαφορετικό. Δεν είμαστε όλοι ίδιοι... Απλά εμείς οι μανούλες αγχωνομαστε συνέχεια. Σε ποια εβδομαδα είσαι;

@Mighty86 όλα καλά θα πάνε!! Καταλαβαίνω το άγχος σου. Και γω έτσι ήμουν! Τελευταία εξέταση!!! 

  • Μου αρέσει 1
  • Ευχαριστώ 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...