Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • 2 hours ago, Katiamaxiking said:

      Ευχαριστούμε!!! 

      Με μια μεγάλη χοριακή σου ευχομαι!!και εγω στην πρώτη εξωσωματική με θετικη χοριακή δεν είχα κανένα σύμπτωμα!

      Σε ευχαριστω πάρε πολύ !!!! Να είσαι καλα να σας πάνε και εσάς όλα δεξιά ! 

      2 hours ago, Blue Velvet said:

      Δεν έκανα άλλο,την Παρασκευή έχω τη χοριακη,οπότε ο,τι είναι να γίνει,θα γίνει.Κραταω μικρό καλάθι,φοβάμαι το αποτέλεσμα της εξέτασης..

      Να δεις θετική χοριακη σου εύχομαι !!!! Δεν έμεινε πολύ !!!!! Άσε από φόβο άλλο τίποτα αλλά θα πάνε όλα καλα !

      • Ευχή 1

Μανούλες Μάρτιου 2021


Recommended Posts

Just now, Popaki2011 είπε:

Καλημέρα!έκανα Ντόπλερ σήμερα και αντιμετωπίζω το ίδιο πρόβλημα ακριβώς με την @Mighty86.μέσα σε 2 βδομάδες το μωρό πήρε μόνο 100 γραμμάρια.Πλακουντας grade 1 και αμνιακό φυσιολογικό.ολα φυσιολογικά, μόνο το βάρος μας ανησυχει...Θα κάνω επανέλεγχο σε 2 βδομάδες.μεχρι τότε μόνο πρωτεΐνες να τρώω και ξεκούραση καθώς έχω και πονακια και περιμένω να ενημερωθεί ο γιατρός γι αυτά όλα και ίσως μου δώσουν ινοχεπ και σαλοσπιρ. 

Αχ βρε κορίτσια τι πάθαμε τώρα στο τέλος με αυτό το βάρος;;; Εμένα έδειχνε σε όλες τις μετρήσεις μεγαλύτερο και ξαφνικά επιβρανδυνθηκε η ανάπτυξη... Πόσα γραμμάρια είναι το μωράκι σου και σε ποια εβδομάδα είσαι; 

Πρωτεΐνες από που παίρνουμε;; από κρέας;;; συγνώμη για την ασχετοσύνη μου

Διάβασα τώρα ένα άρθρο και λέει τα εξης: στην εγκυμοσύνη δεν είναι μόνο η κοιλιά που μεγαλώνει, είναι και η απαίτηση του οργανισμού για πρωτεΐνη. Τώρα χρειάζεται διπλάσια ποσότητα για τη μητέρα και τη σωστή ανάπτυξη του μωρού. Η πρωτεΐνη είναι ένα ζωτικής σημασίας υλικό που χρησιμοποιεί το σώμα για να δημιουργήσει το δέρμα, τους μυς,, τα μαλλιά και τα οστά. Γι αυτό είναι τόσο σημαντικό στη διάρκεια της εγκυμοσύνης, τόσο για το μωρο(φυσιολογική αύξηση και στην αποτροπή χαμηλού βάρους στη γέννηση) όσο και για τη μητερα(διατήρηση της υγείας των οστών) 

8 τροφές πλούσιες σε πρωτεινη:

Πουλερικα

Αυγα

Κρεας(άπαχο) 

Ψαρι

Γαλακτομικα

Χορταρικά και οσπρια

Ξηροί καρποί και σποροι

Σιτηρα(κυρίως ολικής) 

 

  • Μου αρέσει 1
  • Ευχαριστώ 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 8,1k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

 @Popaki2011 @valentina23 @Mighty86 καλά τι γίνεται με αυτο το βάρος με έχει προβληματίσει κ εμένα....και εγώ πλακούντα grade 1..τι να πω ρε κορίτσια δεν ξέρω έχω αρχίσει κ σκέφτομαι μήπως δε τρέφομαι αρκετά και σωστά ...θα δω και στο ντομπλερ ποσο θα ειναι...

  • Μου αρέσει 1

aDkXp3.png

Link to comment
Share on other sites

Just now, Mighty86 είπε:

σου είπε που είσαι στην εκατοστιαία;

Γραφει στα αποτελέσματα εκατοστιαια θεση: 10,3

Just now, valentina23 είπε:

Αχ βρε κορίτσια τι πάθαμε τώρα στο τέλος με αυτό το βάρος;;; Εμένα έδειχνε σε όλες τις μετρήσεις μεγαλύτερο και ξαφνικά επιβρανδυνθηκε η ανάπτυξη... Πόσα γραμμάρια είναι το μωράκι σου και σε ποια εβδομάδα είσαι; 

Πρωτεΐνες από που παίρνουμε;; από κρέας;;; συγνώμη για την ασχετοσύνη μου

Διάβασα τώρα ένα άρθρο και λέει τα εξης: στην εγκυμοσύνη δεν είναι μόνο η κοιλιά που μεγαλώνει, είναι και η απαίτηση του οργανισμού για πρωτεΐνη. Τώρα χρειάζεται διπλάσια ποσότητα για τη μητέρα και τη σωστή ανάπτυξη του μωρού. Η πρωτεΐνη είναι ένα ζωτικής σημασίας υλικό που χρησιμοποιεί το σώμα για να δημιουργήσει το δέρμα, τους μυς,, τα μαλλιά και τα οστά. Γι αυτό είναι τόσο σημαντικό στη διάρκεια της εγκυμοσύνης, τόσο για το μωρο(φυσιολογική αύξηση και στην αποτροπή χαμηλού βάρους στη γέννηση) όσο και για τη μητερα(διατήρηση της υγείας των οστών) 

8 τροφές πλούσιες σε πρωτεινη:

Πουλερικα

Αυγα

Κρεας(άπαχο) 

Ψαρι

Γαλακτομικα

Χορταρικά και οσπρια

Ξηροί καρποί και σποροι

Σιτηρα(κυρίως ολικής) 

 

Είμαι 31+3 και 1464γρ το μωρό.


NmUgp3.png

Link to comment
Share on other sites

Just now, Popaki2011 είπε:

Γραφει στα αποτελέσματα εκατοστιαια θεση: 10,3

ωραία να τσεκάρουμε τώρα την επόμενη φορά που θα πάμε που έχει πάει στην εκατοστιαία. 

@valentina23 εγώ τα τρώω όλα αυτά σχεδόν. εκτός από ψάρια. θα πάω να πάρω όμως σήμερα

@Basiliki92 με το καλό το ντόπλερ

  • Μου αρέσει 1
  • Ευχαριστώ 1

AuQnp2.png

Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πρίν, Basiliki92 είπε:

Κορίτσια Καλημέρα πως είστε σήμερα.?

Θα ήθελα να σας ρωτήσω από σαμπουαν-αφρολουτρα κρέμες κλπ για το μωρο ποιες εταιρίες εμπιστεύεστε θέλω να τα παραγγείλω κ αυτά μιας και αργούν...βοηθήστε με λίγο :roll:  

Frezyderm και pharmasept τωρα πιστεύω θα προτιμήσω της pharmasept με κερδίζουν ενα κλικ παρα πάνω!

Βρε κορίτσια να κανω μια άσχετη ερώτηση;; Πολύ νωρίς δεν κάνατε τα ντοπλερ ;; 

Ο δικος μου γιατρος και εμβρυολογος μου είπαν 33 με 34ων εβδομαδων θελουν το ντοπλερ ιδανικά. 

  • Ευχαριστώ 1

 PpoEp2.png AvlAp2.png 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Just now, Aria konsta είπε:

Frezyderm και pharmasept τωρα πιστεύω θα προτιμήσω της pharmasept με κερδίζουν ενα κλικ παρα πάνω!

Βρε κορίτσια να κανω μια άσχετη ερώτηση;; Πολύ νωρίς δεν κάνατε τα ντοπλερ ;; 

Ο δικος μου γιατρος και εμβρυολογος μου είπαν 32 με 34ων εβδομαδων θελουν το ντοπλερ ιδανικά. 

εγώ 32 κ 5 νωρίς με έβαλε ναι/ ντόπλερ ίσως λένε κ μερικές την ανάλυση που τους δίνει ο μαιευτήρας του γιατί ας πούμε κ εμένα έχει ντόπλερ. οπότε πάει επίσκεψη κ ντόπλερ.

ε βέβαια αφού μυρίζουν ωραία.χεχεχε

  • Μου αρέσει 1

AuQnp2.png

Link to comment
Share on other sites

Just now, Aria konsta είπε:

Frezyderm και pharmasept τωρα πιστεύω θα προτιμήσω της pharmasept με κερδίζουν ενα κλικ παρα πάνω!

Βρε κορίτσια να κανω μια άσχετη ερώτηση;; Πολύ νωρίς δεν κάνατε τα ντοπλερ ;; 

Ο δικος μου γιατρος και εμβρυολογος μου είπαν 33 με 34ων εβδομαδων θελουν το ντοπλερ ιδανικά. 

Εγώ έχω τη Δευτέρα το Doppler...θα είμαι 33 εβδομάδων!! Frezyderm έχω αγοράσει ήδη...ίσως αλλάξω τη μάρκα αργότερα, αν βρω κάτι καλύτερο...

  • Μου αρέσει 2
Link to comment
Share on other sites

Just now, Mighty86 είπε:

εγώ 32 κ 5 νωρίς με έβαλε ναι/ ντόπλερ ίσως λένε κ μερικές την ανάλυση που τους δίνει ο μαιευτήρας του γιατί ας πούμε κ εμένα έχει ντόπλερ. οπότε πάει επίσκεψη κ ντόπλερ.

ε βέβαια αφού μυρίζουν ωραία.χεχεχε

Για μενα θεωρώ λίγο άκυρο ολο αυτο απο τη στιγμή που έχει και ο μαιευτήρας σου ντοπλερ να σε βάλουν τοσο νωρίς.. και παω στοίχημα ότι στην επανεξέταση θα είναι όλα τέλεια!!! 

Just now, Evoulini24 είπε:

Εγώ έχω τη Δευτέρα το Doppler...θα είμαι 33 εβδομάδων!! Frezyderm έχω αγοράσει ήδη...ίσως αλλάξω τη μάρκα αργότερα, αν βρω κάτι καλύτερο...

Ειναι παρα πολυ καλή η frezyderm! 

Η pharmasept με κερδίζει και ενα κλικ παραπάνω λογο μυρωδιάς και τα νιωθω καπως πιο απαλά . 

33 με 34 ειναι καλα ,ιδανικά 34 αυτο μου είχαν πει και οι 2 . 

  • Μου αρέσει 2

 PpoEp2.png AvlAp2.png 

Link to comment
Share on other sites

Just now, Popaki2011 είπε:

Τελικά μου είπε να παίρνω 1 σαλοσπιρ των 80mg την μέρα και nifelat πρωι/βράδυ. Το nifelat διάβασα ότι είναι τοκολυτικο. 

Τοκολυτικο;; γιατι ;; το σαλοσπιρη ξερω .


 PpoEp2.png AvlAp2.png 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Just now, Aria konsta είπε:

Τοκολυτικο;; γιατι ;; το σαλοσπιρη ξερω .

Το σαλοσπιρ δεν είναι για την πηξη του αίματος?

Δεν τα ξέρω και δεν ρωτάω και γιατί τα παίρνω....απλά κάνω ο,τι μου λένε χωρίς να μαθαίνω λεπτομέρειες....καμια φορά δεν χρειάζεται να ξέρεις πολλά.

  • Μου αρέσει 3

NmUgp3.png

Link to comment
Share on other sites

Τελικά για αρχή έκανα μια μεγάλη παραγγελία frezyderm σαμπουάν αφρόλουτρα κρέμες και απορρυπαντικό για ρούχα...και μετά θα συνεχίσω με pharmasept...Επισης πήρα και ένα πακέτο παμπερς 2 εως5 κιλα και βλεπουμε...σιγα σιγά παραγγέλνω γιατί δεν θα ανοίξει τίποτα φοβάμαι...

  • Μου αρέσει 3

aDkXp3.png

Link to comment
Share on other sites

Just now, Basiliki92 είπε:

Τελικά για αρχή έκανα μια μεγάλη παραγγελία frezyderm σαμπουάν αφρόλουτρα κρέμες και απορρυπαντικό για ρούχα...και μετά θα συνεχίσω με pharmasept...Επισης πήρα και ένα πακέτο παμπερς 2 εως5 κιλα και βλεπουμε...σιγα σιγά παραγγέλνω γιατί δεν θα ανοίξει τίποτα φοβάμαι...

Καλα έκανες!! Και γω το ίδιο γιατί εκτός το ότι δεν θ ανοίξουν αργούν και οι παραδόσεις και δεν ξέρω τι μπορεί να συμβεί. Χτες παρήγγειλα καροτσι, πάρκο και μάρσιπος. Σε 20, 25 μέρες μου είπαν. Α μου είχαν πει τα καλλυντικά του μωρού να είναι μια μάρκα, οπωτε αν χτυπά ξύλο βγάλει καμία αλλεργία να ξέρεις από που. Γι αυτό και γω αφρόλουτρο, κρέμα αλλαγής και απορυπαντικο πήρα μια μάρκα.. Παράγγειλα και αποστειρωτησ, επιθέματα, κοχύλια, ψαλίδα κι, βούρτσα και 2 μπουκάλια και λανολινη να τα έχω και αυτά. Ας τα συγκεντρώσω όλα να είναι όλα έτοιμα. 2 Φεβρουαρίου μπαίνω στο μήνα μου. 

 

  • Μου αρέσει 2
Link to comment
Share on other sites

Εγώ ξεκίνησα τα πλυντήρια!!!!!και να μαζέψω τα πράγματα για το μαιευτήριο να τα έχω έτοιμα,ακόμα και τα χαρτιά γιατί μετά τα σημερινά φοβήθηκα...ας τα έχω έτοιμα κι ας τα ξεσκονίζω...


NmUgp3.png

Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πρίν, Popaki2011 είπε:

Γραφει στα αποτελέσματα εκατοστιαια θεση: 10,3

Είμαι 31+3 και 1464γρ το μωρό.

Εμενα είναι στη 12η εκατοστιαία. Κοντά με σένα. Τα χάπια δηλαδή που σου έδωσε είναι για την ανάπτυξη του εμβρυου;; 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...