Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • 5 ώρες πρίν, Maroxmarox είπε:

      Για καλύτερα ωάρια ,αύξηση πιθανοτήτων ,πόση coq10 είναι ασφαλής να παίρνουμε; Επίσης τι άλλες βιταμίνες προτείνεται να πάρω; Βιτ Ε; Κάνει τίποτα;

      Εμένα μου είχε συστήσει 400mg ο ενδοκρινολογος, έπαιρνα 2 χάπια των 200 της εταιρείας smile που ήταν σχετικά οικονομικες. Επιπλέον έπαιρνα πολυβιταμινες pregnacare (είναι οικονομικές και τα συστατικά παρόμοια με τις γνωστές πανακριβες) και ενα χαπι τύπου glucophage (δεν είχα ζάχαρο αλλά μου ειπε ο ενδοκρινολογος ότι βοηθάει επίσης στην ποιότητα των ωαριων). Γενικα για ότι πάρεις ρώτα τον γιατρό σου πρώτα.

Μανούλες Μάρτιου 2021


Recommended Posts

@valentina23 Άντε με το καλό σιγά σιγά εσυ έκανες την αρχή στον καρδιοτοκογραφό....Τις ενέσεις κορτιζόνη γιατί αφού υποτίθεται από την στιγμή που μπαίνουμε 36εβδ.ημαστε 9 και δεν υπάρχει πρόβλημα...

  • Μου αρέσει 1

aDkXp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 8,1k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Just now, Basiliki92 είπε:

@valentina23 Άντε με το καλό σιγά σιγά εσυ έκανες την αρχή στον καρδιοτοκογραφό....Τις ενέσεις κορτιζόνη γιατί αφού υποτίθεται από την στιγμή που μπαίνουμε 36εβδ.ημαστε 9 και δεν υπάρχει πρόβλημα...

Γιατί λέει τις κάνουν κάτω από 38η εβδ για ωρίμανση των πνευμόνων. Σε περίπτωση δηλαδή που σπάσουν τα νερά πιο νωρίς να τις έχω μαζί μου να μου τις κάνει.. Εγώ θα κάνω καισαρική προγραμματισμένη από 15 έως 20 Φεβρουαριου μου είπε. Βλέποντας και κάνοντας. Ελπίζω την επόμενη εβδομάδα να έχει πάρει κιλακια

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα.. καλό μήνα ♡

Γυρισα και εγω επιτέλους απο το Doppler μας.. 33κ 5 2.300 ο μπέμπης..μου ειπε οτι ειναι ακριβώς στη μέση της ανάπτυξης ουτε πάνω ουτε κατω .. 45 εκατοστιαία θεση. Ευτυχώς δεν εχει επηρεαστεί απο σάκχαρο κλπ. Αμνιακό φυσιολογικοτατο. Πλακουντας grade II φυσιολογικός για την εβδομάδα μου . Το μωρακι τρέφεται σωστά. 

Τράχηλος 40 , απλά ο ιστός ειναι λιγο μαλακουλης και ιδανικά μεχρι να μπω στο μηνα μου 17/2 καλο είναι να προσεχω και να ακολουθήσω τις οδηγίες του γιατρού μου .. ξαπλωθεραπεια.. λίγα πράγματα! 

Προχωράμε...στην τελική ευθεία.. για την συνάντηση μας με τα θαυματακια μας !! 

  • Μου αρέσει 5

 PpoEp2.png AvlAp2.png 

Link to comment
Share on other sites

Just now, Basiliki92 είπε:

@valentina23 γιατί και λίγες ώρες πριν θα κάνουν δουλειά? Είχες κάνει και στο πρώτο παιδί καισαρική?

Ναι και στο πρώτο καισαρική. Είχα πάει με πρόκληση τότε αλλά προέκυψε καισαρική... Γι αυτό τώρα θέλει στις 38εβ να πάμε. Τις ενέσεις θα τις κάνουμε αν δεν πάρει κι άλλο βάρος την επόμενη εβδ. Να πάμε πιο νωρίς από 38 να μην ζωριζεται.. Τι να σου πω.. Εγώ δεν συμφωνώ αλλά δεν μπορώ να το πάρω και πάνω μου

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Just now, valentina23 είπε:

Ναι και στο πρώτο καισαρική. Είχα πάει με πρόκληση τότε αλλά προέκυψε καισαρική... Γι αυτό τώρα θέλει στις 38εβ να πάμε. Τις ενέσεις θα τις κάνουμε αν δεν πάρει κι άλλο βάρος την επόμενη εβδ. Να πάμε πιο νωρίς από 38 να μην ζωριζεται.. Τι να σου πω.. Εγώ δεν συμφωνώ αλλά δεν μπορώ να το πάρω και πάνω μου

Εγω γέννησα 37,2 και εκανα ένεση κανονικά! 

Κατω των 38 εβδομαδων κάνουν πάντα έστω μια δόση για παν ενδεχόμενο.  Με έβαλαν ομως καιβτν εκανα 5 ή 6 μερες πριν την προγραμματισμένη καισαρική. 

  • Μου αρέσει 1

 PpoEp2.png AvlAp2.png 

Link to comment
Share on other sites

@valentina23 κατάλαβα ότι πουν οι γιατροί...εντωμεταξύ χθες βράδυ η μπέμπα για άλλη μια φορά έκανε παρτυ :-D και κάποια στιγμή νιώθω μάλλον το χέρι της προς τα κάτω στο σημείο της ευαίσθητης περιοχής πολλές φορές έφτασε μέχρι εκεί κάτω...και λέω παναγιά μου θα βγει...ειναι δυνατόν βρε κορίτσια να φτάνουν τόσο χαμηλά?

  • Μου αρέσει 1

aDkXp3.png

Link to comment
Share on other sites

Just now, Basiliki92 είπε:

@valentina23 κατάλαβα ότι πουν οι γιατροί...εντωμεταξύ χθες βράδυ η μπέμπα για άλλη μια φορά έκανε παρτυ :-D και κάποια στιγμή νιώθω μάλλον το χέρι της προς τα κάτω στο σημείο της ευαίσθητης περιοχής πολλές φορές έφτασε μέχρι εκεί κάτω...και λέω παναγιά μου θα βγει...ειναι δυνατόν βρε κορίτσια να φτάνουν τόσο χαμηλά?

Και βέβαια είναι δυνατόν... και σπρώχνουν και τον τράχηλο.. αμε αμεεεε... 

Εγω απο τη ζωηραδα του καταλαβα οτι γύρισε.. και όντως.. 

  • Χαχα 1

 PpoEp2.png AvlAp2.png 

Link to comment
Share on other sites

17 ώρες πρίν, Basiliki92 είπε:

@Eirini89 πόσο θα είσαι ακριβώς τότε? Χθες μιλούσα με γνωστή μου σπάσανε τα νερά 35 εβδ. 2500k το μωρό μπήκε προληπτικά 1 μέρα θερμοκ. γιατι πήγε να κάνει ικτερο... 

Βγηκαν οι εξετασεις σημερα και μπορει και νωριτερα απ τη Δευτερα να με βαλει. Δως μου κουραγιο οτι δε θα χρειαστει τπτ η μικρουλα μου.... Τα ηπατικα ενζυμα και με αγωγη εχουν παρει την ανηφορα αντι να πεφτουν.... Δευτερα θα ειμαι 35 ακριβως και ευελπιστω να χει παει εστω 2400... μακαρι μωρε να ειναι ενταξει τα πνευμονια να χει κ βαρος λιγο και να μη χρειαστει τπτ...θα δειξει...σημερα απ το αγχος μου πηρα τη γιατρο γτ ηταν πολυ ησυχη ολη μερα και πηγα να κανω καρδιοτοκογραφο. Μολις μπηκα μεσα στη κλινικη τοτε αρχισε να κλοτσαει.....

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

@Eirini89 αγάπη πραγματικά μην αγχώνεσαι και στεναχωριέσαι άδικα και να μπει θα είναι για πολύ πολύ λίγο...φαε καλά μια εβδομάδα τώρα αυγουλακια κοτοπουλακι μπας κ πάρει έστω κ λίγο βάρος...αλλά πραγματικά μην αγχώνεσαι δεν υπάρχει λόγος...εχω ακούσει ιστορίες και ιστορίες για πρόωρα μωρά έχω κάνει και babysitting σε πολύ πρόωρο μωράκι και με πολύ δύσκολη περίπτωση  και όλα πήγαν τέλεια εσύ στις 35 είσαι μια χαρά μην σε καταβάλει το άγχος και το μεταφέρεις στο μωράκι σου!!!!

@Aria konsta με καθησύχασες τώρα αχαχαχαχ καλά εάν βγει και είναι κ έξω έτσι μας βλέπω δύσκολα αχχαχα αφού ήθελα να ξυπνήσω τον άντρα μου να είναι σε ετοιμότητα αχαχαχαχχα

  • Μου αρέσει 1

aDkXp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Κορίτσια καλησπέρα και εύχομαι σε όλες σας με το καλο! Με συγχωρείτε που «εισβάλω» στο θέμα , απλά ήθελα να σας ρωτήσω κάτι για ένα πολύ δικό μου πρόσωπο που έχει ΠΗΤ 15 Μαρτίου. Είναι στην 33-34 εβδομάδα τώρα και είδε ελάχιστο ροζ αίμα στο χαρτί, ούτε καν στο εσώρουχο και έχει κάτι πονάκια σχεδόν συνεχόμενα το τελευταίο δεκαήμερο . Ο γιατρός της είπε ότι μπορεί να έσπασε κανένα αγγείο και ότι δεν του ακούγεται για κάτι σοβαρό αφού δεν υπάρχει ροη και ακούγεται κ το μωρό. Για τα πονάκια της είπε ότι δικαιολογούνται από το μεγάλωμα της μήτρας. Τον παρακολουθούν βέβαια αν συνεχίσει και παρουσιάσει έντονη ροη θα πάνε στο νοσοκομείο. Σας έχει τύχει κάτι ανάλογο; 

Link to comment
Share on other sites

Just now, Flolipop είπε:

Κορίτσια καλησπέρα και εύχομαι σε όλες σας με το καλο! Με συγχωρείτε που «εισβάλω» στο θέμα , απλά ήθελα να σας ρωτήσω κάτι για ένα πολύ δικό μου πρόσωπο που έχει ΠΗΤ 15 Μαρτίου. Είναι στην 33-34 εβδομάδα τώρα και είδε ελάχιστο ροζ αίμα στο χαρτί, ούτε καν στο εσώρουχο και έχει κάτι πονάκια σχεδόν συνεχόμενα το τελευταίο δεκαήμερο . Ο γιατρός της είπε ότι μπορεί να έσπασε κανένα αγγείο και ότι δεν του ακούγεται για κάτι σοβαρό αφού δεν υπάρχει ροη και ακούγεται κ το μωρό. Για τα πονάκια της είπε ότι δικαιολογούνται από το μεγάλωμα της μήτρας. Τον παρακολουθούν βέβαια αν συνεχίσει και παρουσιάσει έντονη ροη θα πάνε στο νοσοκομείο. Σας έχει τύχει κάτι ανάλογο; 

Ο γιατρος τραχηλο κοιταξε? Αν την κοιταξε οντως μπορει να ηταν κανενα αγγειο. Τα πονακια ειναι συσπασεις αν δεν εχουν σειρα κ συχνοτητα ειναι φυσιολογικα αλλα θελουν κ ξεκουραση για να μην εχει κανενα απροοπτο . 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

Just now, linaa είπε:

Ο γιατρος τραχηλο κοιταξε? Αν την κοιταξε οντως μπορει να ηταν κανενα αγγειο. Τα πονακια ειναι συσπασεις αν δεν εχουν σειρα κ συχνοτητα ειναι φυσιολογικα αλλα θελουν κ ξεκουραση για να μην εχει κανενα απροοπτο . 

Δεν έχουν σειρά τα πονάκια και το ροζ βγήκε μια φορά στο χαρτί ανακατεμένο με ουρά και σταμάτησε τελείως. Κοίταξε τον τράχηλο ναι , όλα καλά. Σ ‘ ευχαριστώ @linaa !

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 37 λεπτά , Basiliki92 είπε:

@valentina23 κατάλαβα ότι πουν οι γιατροί...εντωμεταξύ χθες βράδυ η μπέμπα για άλλη μια φορά έκανε παρτυ :-D και κάποια στιγμή νιώθω μάλλον το χέρι της προς τα κάτω στο σημείο της ευαίσθητης περιοχής πολλές φορές έφτασε μέχρι εκεί κάτω...και λέω παναγιά μου θα βγει...ειναι δυνατόν βρε κορίτσια να φτάνουν τόσο χαμηλά?

Ναι φτάνουν!! Εγώ αισθάνομαι πίεση χαμηλά και στον υπερυχο είδα ότι είναι με το κεφάλι κάτω και πιέζει τη κύστη εξου και οι συχνές επισκέψεις στη τουαλέτα. Πάντως βλέπω εξογκωματα συχνά στη κοιλιά μου, το αισθάνομαι να γυρίζει. Έβγαλα και βίντεο χιχι. 

Ο τράχηλος μου το μέτρησε κολπικά γιατί παραπονέθηκα για πίεση προς τα κάτω και είναι 4,1.πολυ καλός. Και το μωρό ψηλά. Τα πόδια της είδα φτάνουν ψηλά κάτω απ το στηθος:shock:

πρίν από 57 λεπτά , Aria konsta είπε:

Εγω γέννησα 37,2 και εκανα ένεση κανονικά! 

Κατω των 38 εβδομαδων κάνουν πάντα έστω μια δόση για παν ενδεχόμενο.  Με έβαλαν ομως καιβτν εκανα 5 ή 6 μερες πριν την προγραμματισμένη καισαρική. 

Ναι προληπτικά την κάνουν. Αλήθεια πόσα κιλά βγήκε το μωράκι σου; 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

12 ώρες πρίν, Basiliki92 είπε:

@Eirini89 αγάπη πραγματικά μην αγχώνεσαι και στεναχωριέσαι άδικα και να μπει θα είναι για πολύ πολύ λίγο...φαε καλά μια εβδομάδα τώρα αυγουλακια κοτοπουλακι μπας κ πάρει έστω κ λίγο βάρος...αλλά πραγματικά μην αγχώνεσαι δεν υπάρχει λόγος...εχω ακούσει ιστορίες και ιστορίες για πρόωρα μωρά έχω κάνει και babysitting σε πολύ πρόωρο μωράκι και με πολύ δύσκολη περίπτωση  και όλα πήγαν τέλεια εσύ στις 35 είσαι μια χαρά μην σε καταβάλει το άγχος και το μεταφέρεις στο μωράκι σου!!!!

@Aria konsta με καθησύχασες τώρα αχαχαχαχ καλά εάν βγει και είναι κ έξω έτσι μας βλέπω δύσκολα αχχαχα αφού ήθελα να ξυπνήσω τον άντρα μου να είναι σε ετοιμότητα αχαχαχαχχα

Καλημερα!!!Ευχαριστω για τα ωραια λογακια.... μετα σκεφτομαι η αδερφη μου με διδυμα γεννησε 35κ1 2350... και τον εναν τον πηρε σπιτι αμεσως....το βαφτηστηρακι μου και μια χαρα ηταν και μια χαρα ειναι καλα και ο αλλος ειχε μεινει 20 μερες μεσα αλλα κ παλι τωρα κανενας δε βαζει γλωσσα μεσα του (2.5 ετων)και μια χαρα παιδακια ειναι...

Σημερα εχω γιατρο παλι... μιλησα χτες βραδυ μου ειπε 35κ2...αντε 35κ3 θα γεννησω... καθε μερα μου τ αλλαζουν... τι να πω κ εγω...

Ασχετο αλλα....εδω για να σκεφτειτε ρε κοριτσια η κολλητη μου απ τη σχολη γεννησε 28η εβδομαδα... 980 γραμμαρια και τωρα ειναι 1μιση χρονων πραγματικη ηλικια αλλα ειναι μια χαρα το παιδακι φαινεται ακομα μικροτερο βεβαια και ειχε κατσει μεσα μηνες και ειχε θεματακια στην αρχη αλλα ολα πηγαν καλα....

Πιστη και κουραγιο για τα μπεμπακια μας και ευχομαι σε ολες μας να πανε ολα καλα...

Συσπασεις εχετε; εγω εχω 3...4 καλες μεσα στη μερα...και εχτες ετυχε που ημουν στον καρδιοτοκογραφο και ενω ηταν στο 30..35...ολη την ωρα... καποια στιγμη πονεσα ετσι σα περιοδο λιγο και την καταλαβα και γυρναω και κοιταω και ειχε παει 56 και δν ηταν καθολου δυνατη... οταν γενναμε φυσιολογικα ξερει καμια ποσο παει το νουμερο;

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...