Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • πρίν από 5 λεπτά , Marlina είπε:

      Το έχω κ εγώ αυτό το βάρος εδώ και πολύ καιρό.. και εγώ αυτό νιώθω ότι θα φύγουν 😄 Εχω την εντύπωση πως επιδεινώνεται με το πολύ ξαπλα. Επίσης και εγω το νιώθω πολύ πιο έντονα όταν θέλω τουαλέτα. Προσπαθώ να πηγαίνω αρκετά συχνά τουαλέτα γιατί πέρα από το βάρος μου δημιουργούν και συσπάσεις!

      Επίσης με το μπάνιο και εγώ το ίδιο προτιμώ το πρωί που είμαι καλύτερα!!! 

      ωραία περναμε όλες !αχαχαχχαχα 🤣 μωρέ ας πάνε όλα καλα και θα κάνω 5 φορε σ μπάνιο μετά !

      • Χαχα 2

Μανούλες Μάρτιου 2021


Recommended Posts

Ούτε εμείς έχουμε πρόγραμμα την προηγούμενη βδομάδα ας πούμε ήταν συνέχεια στήθος συνέχεια στην ώρα η στο μισάωρο ζητούσε...αυτη την βδομάδα ανα 1.30 με 2 ώρες την βάζω...το βράδυ μου ξυπνάει 2 με 3 φορές θηλάζει κ ύπνο πάλι...αλλα αν σκεφτείς ότι για να κοιμηθεί για να ηρεμήσει κ για ότι άλλο κακο συμβαίνει μέσα στην μέρα θέλουν στήθος όχι δεν υπάρχει πρόγραμμα...ειναι πολύ απαιτητικά τα θηλάζον μωράκια! 


aDkXp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 8,1k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

2 ώρες πρίν, Pagotoula είπε:

για να σε παρηγορησω, εμενα που ειναι 15μηνων κ θηλαζει εξαρχης αποκλειστικα, ακομα δεν υπαρχει κανενα μοτιβο. υπαρχει μερα που αν ειμαι σπιτι μαζι της, θηλαζει κ ανα μιση ωρα..κ το βραδυ στανταρ θα ξυπνησει να θηλασει απο 5 εως....15 φορες... ακομα κ εξω να βγουμε που πλεον τρεχει παιζει κλπ, πολλες φορες γυρναει σε μενα να θηλασει. μην προσπαθεις να βαλεις προγραμμα..δεν εχει νοημα...περσυ τετοιον καιρο πραγματικα ημασταν συνεχως αγκαλια κ στηθος καθε τοσο...δεν υπαρχει λογικη σε θηλασμους ανα 2ωρο-3ωρο, δεν ξερω κ γω τι...ειναι το πρωτο λαθος που μπορεις να κανεις αν πιστεψεις κατι τετοιο κ προσπαθεις να το εφαρμοσεις...ξεφυγε απο τη λογικη να συγκρινεις με αλλα μωρα που ακους να σου λενε εχουν προγραμμα, δεν ξυπνανε ποτε...κλπ κλπ... ειναι εξαιρετικα σπανιο σε θηλαζοντα μωρα..συμβουλη μου, χαλαρωσε κ απολαυσε το..ειναι υπεροχες στιγμες που κυλανε σαν νερακι. πως πηγε με τη μαια; σου ειπε τιποτα πιο βοηθητικο σε σχεση με το γιατρο;

Ο δικός μου για να κάτσει στήθος πρέπει να είναι νύχτα η να τον πιάσω μετά από υπνακο η να κάνω το σύστημα μπιμπερο.να πιει πρώτα μπιμπερο έστω κ λίγο κ μετά θα κάτσει...η μαία μου έδωσε τριγωνελα κ μου ζήτησε να αντλώ τρεις φορές την μέρα κ κατά ταλλα στήθος όσο μπορώ κ μπιμπερο να δίνω έξι τη μέρα ανά δύο ώρες.προεκυψαν δύο ζητήματα.το ένα ότι του έδωσα αντλημενο κ πήγε στον παράδεισο κ γύρισε.δεν ηθελε ούτε να θηλάσει ούτε ξένο να πιει. Οπότε αναγκαστικά τα γεύματα με μπιμπερο γίναν 5 ώστε να πεινάει για να φάει. Επίσης έκοψα τις αντλήσεις γιατί έπρεπε να βρω στιγμή να είναι εντελώς άδειο το στήθος για να μη του στερήσω φαγητό αλλά δεν τα κατάφερνα πάντα μιας κ ο μικρός έχει ανάγκες κ άσε που το αντλημενο τι να το έκανα να το πετούσα;αφού παθαίνει χειρότερη σύγχυση.εγιναν τα νεύρα κρόσσια κ έκλαιγα κάθε μέρα οπότε το έκοψα το θηλαστρο κ ανασανα...σήμερα θα ξανά επικοινωνήσω με την μαία να δούμε τι έχει να μου πει.οι νυχτερινοί μου θηλασμοι ειναι άλλοτε αρκετοί αλλά ας πούμε σήμερα κοιμόταν εξάωρο σερί κ μετά δίωρα κ τρίωρα.να θήλασα 2-3 φορές Μαξ από τις 11-8. Αλλά γενικώς όπως καταλαβαίνεις δεν βγάζω άκρη....ακόμα να ξετυλιξω το κουβαρι


AuQnp2.png

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 35 λεπτά , Mighty86 είπε:

Ο δικός μου για να κάτσει στήθος πρέπει να είναι νύχτα η να τον πιάσω μετά από υπνακο η να κάνω το σύστημα μπιμπερο.να πιει πρώτα μπιμπερο έστω κ λίγο κ μετά θα κάτσει...η μαία μου έδωσε τριγωνελα κ μου ζήτησε να αντλώ τρεις φορές την μέρα κ κατά ταλλα στήθος όσο μπορώ κ μπιμπερο να δίνω έξι τη μέρα ανά δύο ώρες.προεκυψαν δύο ζητήματα.το ένα ότι του έδωσα αντλημενο κ πήγε στον παράδεισο κ γύρισε.δεν ηθελε ούτε να θηλάσει ούτε ξένο να πιει. Οπότε αναγκαστικά τα γεύματα με μπιμπερο γίναν 5 ώστε να πεινάει για να φάει. Επίσης έκοψα τις αντλήσεις γιατί έπρεπε να βρω στιγμή να είναι εντελώς άδειο το στήθος για να μη του στερήσω φαγητό αλλά δεν τα κατάφερνα πάντα μιας κ ο μικρός έχει ανάγκες κ άσε που το αντλημενο τι να το έκανα να το πετούσα;αφού παθαίνει χειρότερη σύγχυση.εγιναν τα νεύρα κρόσσια κ έκλαιγα κάθε μέρα οπότε το έκοψα το θηλαστρο κ ανασανα...σήμερα θα ξανά επικοινωνήσω με την μαία να δούμε τι έχει να μου πει.οι νυχτερινοί μου θηλασμοι ειναι άλλοτε αρκετοί αλλά ας πούμε σήμερα κοιμόταν εξάωρο σερί κ μετά δίωρα κ τρίωρα.να θήλασα 2-3 φορές Μαξ από τις 11-8. Αλλά γενικώς όπως καταλαβαίνεις δεν βγάζω άκρη....ακόμα να ξετυλιξω το κουβαρι

φιλη μου με τις αντλησεις ειναι τοοοοσο δυσκολο. συμφωνω μαζι σου...δεν γινεται δουλεια για πολυ καιρο.  χαρα στο κουραγιο σου κ τοσο που τις εκανες.

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 7 λεπτά , Pagotoula είπε:

φιλη μου με τις αντλησεις ειναι τοοοοσο δυσκολο. συμφωνω μαζι σου...δεν γινεται δουλεια για πολυ καιρο.  χαρα στο κουραγιο σου κ τοσο που τις εκανες.

Θεωρώ ότι είναι παγίδα παγωτουλα μου.οσο έκανα έκανα.τωρα αυτός είναι το θηλαστρο κ ότι γινει όπως λέει κ μια σοφή..


AuQnp2.png

Link to comment
Share on other sites

@Basiliki92ναι τιναζεται ακόμα και όχι μόνο απ τους θορύβους που είναι ιδιαίτερα ευαίσθητη. Φυσικά όχι τόσο όσο στις αρχές. Και το καημένο σηκώνει και τα, χεράκια της ψηλά λες και νομίζει ότι πέφτει από κάπου.

@Mighty86 ναι και μεις το συνιθισαμε πλέον με τους εμετούς αλλά έχουν μειωθεί κατά πολύ.. Το καλό είναι ότι ρέουν γάλατα απ το στομα κι αυτή χασκογελάει. Μπορεί για 2,3 μέρες να μην βγάλει στάλα και την 4η μέρα να βγάλει το γάλα της ζωής της!!! Εμένα πολλές φορές τρώει και στο 5αλεπτο ξαναθελει. Είναιιγο στάνταρ οι ώρες του ύπνου. Δηλαδή 2 με 2.30 θέλει να κοιμηθεί για μεσημέρι οπωτε σίγουρα στήθος, θα ξυπνήσει ίσως κατά τις 4 ξανά γάλα. Ακολουθούν κι άλλοι θηλασμόι Μετά το βράδυ θέλει γάλα 10 με 10.30 να κοιμηθεί είναι η ώρα της. Θα ξυπνήσει 2 φορές περίπου για γάλα θα ξανακοιμηθει και θα ξυπνήσει 7 το πρωί. Δεν της τηρεί πάντα αυτές τις ώρες.. Όσον αφορά το ξύπνημα. Ο μεσημεριανός ύπνος και ο βραδινός είναι στάνταρ!! 

@Pagotoula πόσο είναι το παιδάκι σου;; οι θηλασμόι μειώνονται όσο μεγαλώνει το παιδί και ξεκινάνε και το φαγητό;; όταν είναι πολύ πρησμένο το στήθος βγάζεις λίγο και μετά δίνεις στο μωρό;; με το χέρι ή με το θήλαστρο;; όταν πιέζω τη ρογα πετάγεται σαν νεροπίστολα παντού. Κάποιες φορές τουμπανιαζει το στήθος και με πονάει. Συνήθως ειναι χαλαρά αλλά συμβαίνει και το αντίθετο. Το βραδι ξύπνησα μούσκεμα έτσι όπως κοιμόμουν έβγαλε γάλα το στήθος και έγινα χάλια!!! 

 Ω

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

πρίν από 19 λεπτά , valentina23 είπε:

@Basiliki92ναι τιναζεται ακόμα και όχι μόνο απ τους θορύβους που είναι ιδιαίτερα ευαίσθητη. Φυσικά όχι τόσο όσο στις αρχές. Και το καημένο σηκώνει και τα, χεράκια της ψηλά λες και νομίζει ότι πέφτει από κάπου.

@Mighty86 ναι και μεις το συνιθισαμε πλέον με τους εμετούς αλλά έχουν μειωθεί κατά πολύ.. Το καλό είναι ότι ρέουν γάλατα απ το στομα κι αυτή χασκογελάει. Μπορεί για 2,3 μέρες να μην βγάλει στάλα και την 4η μέρα να βγάλει το γάλα της ζωής της!!! Εμένα πολλές φορές τρώει και στο 5αλεπτο ξαναθελει. Είναιιγο στάνταρ οι ώρες του ύπνου. Δηλαδή 2 με 2.30 θέλει να κοιμηθεί για μεσημέρι οπωτε σίγουρα στήθος, θα ξυπνήσει ίσως κατά τις 4 ξανά γάλα. Ακολουθούν κι άλλοι θηλασμόι Μετά το βράδυ θέλει γάλα 10 με 10.30 να κοιμηθεί είναι η ώρα της. Θα ξυπνήσει 2 φορές περίπου για γάλα θα ξανακοιμηθει και θα ξυπνήσει 7 το πρωί. Δεν της τηρεί πάντα αυτές τις ώρες.. Όσον αφορά το ξύπνημα. Ο μεσημεριανός ύπνος και ο βραδινός είναι στάνταρ!! 

@Pagotoula πόσο είναι το παιδάκι σου;; οι θηλασμόι μειώνονται όσο μεγαλώνει το παιδί και ξεκινάνε και το φαγητό;; όταν είναι πολύ πρησμένο το στήθος βγάζεις λίγο και μετά δίνεις στο μωρό;; με το χέρι ή με το θήλαστρο;; όταν πιέζω τη ρογα πετάγεται σαν νεροπίστολα παντού. Κάποιες φορές τουμπανιαζει το στήθος και με πονάει. Συνήθως ειναι χαλαρά αλλά συμβαίνει και το αντίθετο. Το βραδι ξύπνησα μούσκεμα έτσι όπως κοιμόμουν έβγαλε γάλα το στήθος και έγινα χάλια!!! 

 Ω

@valentina23 μήπως να δινεις δύο φορές από το ίδιο στήθος συνεχόμενα; μήπως μειωθεί λίγο η παραγωγή σου μη πάθεις κ καμία μαστίτιδα. Δεν ξέρω κιόλας εγώ είμαι κ άσχετη αλλά ψαξε το αν θες. 

  • Μου αρέσει 1

AuQnp2.png

Link to comment
Share on other sites

Ούτε εμείς έχουμε πρόγραμμα.. το μόνο πρόγραμμα που έχουμε είναι ότι κοιμάται το βράδυ κατά τις 10 10μιση και ξυπνάει στις 9 με 1 ή 2 ξυπνήματα μέσα στο βράδυ όπου τρώει 7 λεπτά μόνο.. μια φορά το έκανε και συνεχόμενο μέχρι τις 7 το πρωί! 

Χθες πχ για 5 6 ώρες το μεσημέρι έτρωγε 5 λεπτά κοιμόταν μισή ώρα και μετά το ίδιο πάλι... Άλλες φορές δεν θέλει να φάει για 3 ώρες..

Τελικά με τα οντιοξινα δεν έχετε κάποια ιδέα ε?

  • Μου αρέσει 3

xLfdp3.png

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 51 λεπτά , georgia1988 είπε:

Ούτε εμείς έχουμε πρόγραμμα.. το μόνο πρόγραμμα που έχουμε είναι ότι κοιμάται το βράδυ κατά τις 10 10μιση και ξυπνάει στις 9 με 1 ή 2 ξυπνήματα μέσα στο βράδυ όπου τρώει 7 λεπτά μόνο.. μια φορά το έκανε και συνεχόμενο μέχρι τις 7 το πρωί! 

Χθες πχ για 5 6 ώρες το μεσημέρι έτρωγε 5 λεπτά κοιμόταν μισή ώρα και μετά το ίδιο πάλι... Άλλες φορές δεν θέλει να φάει για 3 ώρες..

Τελικά με τα οντιοξινα δεν έχετε κάποια ιδέα ε?

Όχι νομίζω η @Pagotoula έδινε αντοξινο σιροπι


AuQnp2.png

Link to comment
Share on other sites

@georgia1988 ούτε εγώ έχω ακούσει για αντίοξινα ούτε μου χει πει κάτι ή παιδίατρος. Για πρεβιοτικα ξέρω.. Τυχερή είσαι μη μιλάς καθολου:P10 το βράδυ με 9 το πρωί σούπερ!!

@Mighty86 ναι αυτό κάνω όταν είναι πρησμένο το ζήτημα είναι ότι φουσκώνει και το άλλο μετά :razz::confused:

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εμένα δεν πρήζονται πια.. μόνο τότε που κοιμήθηκε σερί πρηστικαν.. πήρα και θηλαστρο να δούμε τι θα γίνει.. κορίτσια τι πιπίλες έχετε? Μήπως από καουτσούκ την δεχτεί πιο εύκολα? Γιατί ότι έχω είναι σιλικόνης.. 


xLfdp3.png

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, valentina23 είπε:

@georgia1988 ούτε εγώ έχω ακούσει για αντίοξινα ούτε μου χει πει κάτι ή παιδίατρος. Για πρεβιοτικα ξέρω.. Τυχερή είσαι μη μιλάς καθολου:P10 το βράδυ με 9 το πρωί σούπερ!!

@Mighty86 ναι αυτό κάνω όταν είναι πρησμένο το ζήτημα είναι ότι φουσκώνει και το άλλο μετά :razz::confused:

Πρέπει να βγάζεις με μαλαξεις ε;

  • Μου αρέσει 1

AuQnp2.png

Link to comment
Share on other sites

@georgia1988ότι πιπίλα πήγα να της δώσω την έφτυσε και αναγουλιαζει. Πήρα κι αυτές που είπε η @Basiliki92 ούτε αυτές δέχτηκε που είναι πολύ διαφορετικές απ τις συνιθισμενες. Στην αρχή νόμιζα ότι ήταν θηλή από μπιμπερό. Πολύ καλές αλλά εμένα δεν τις πήρε. Λένε ότι από σιλικόνη είναι καλύτερες ποιοτικά. Στο γιο μου πάντως είχα πάρει τις chicco όλο καουτσούκ που είναι. Στην μπέμπα ειζα πάρει όλο σιλικόνη αλλά δεν τη δέχτηκε.. Δεν επέμεναν και πολύ είναι η αλήθεια. Σε στιγμή αδυναμιας τις εδωσα:wink:. Άμα από θηλάσω με το καλό θα έχω πρόβλημα με τα μπιμπερό μέχρι να συνιθισει... Σίγουρα.

@Mighty86 ναι με μαλαξεις. Το μεσημέρι ήμουν έξω στην αυλή και έβγαλα λίγο με το χέρι και πότισα και τα λουλούδια χαχαχα μην πάει χαμένο.. Η διατροφή κορίτσια νομίζω παίζει πολύ μεγάλο ρόλο στο γάλα. Τις τελευταίες μέρες επειδή όσο πάω και παχαίνω είπα να κόψω λίγο τα πολλά πολλά.. Ε λοιπόν είδα ότι δεν είχα και τόσο γάλα οσο πρίν. Δεν ξέρω αν έτυχε πάντως δεν ήταν όπως πριν. Όταν ξεκίνησα πάλι άρχισαν να φουσκώνουν πάλι.. Δηλαδή πρέπει να γίνω 100 κιλά για να έχω τόσο γαλα:-P. Παρεπιπτοντως επειδή τρώω συνέχεια δημητριακά με βρώμη πρέπει να είναι γαλακτοφορα η βρώμη.. Βοηθάει και στο έντερο.. Επισης πήρα κάτι κριθινα παξιμάδια... 

  • Μου αρέσει 1
  • Χαχα 1
Link to comment
Share on other sites

πρίν από 31 λεπτά , Basiliki92 είπε:

@valentina23 ναι η βρώμη βοηθάει πάρα πολύ στο γάλα...

Μάλλον πρέπει να την περιορίσω λίγο γιατί τρώω παααρα πολύ!!! Ένα μεγαλο μπολ κάθε μέρα.. 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...