Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • On 27/3/2024 at 7:13 ΜΜ, Σποράκι είπε:

      Η μαστογραφία γίνεται τις πρώτες μέρες του κύκλου. Μη την κανείς τώρα, περίμενε να αδιαθετήσεις και την κάνεις. Προλαβαίνεις πριν την ετ 

      Ξερω πως γινεται τις πρωτες μερες αλλα ειπα να κανω μια απελπιδα προσπάθεια..... Θα το δεχτούν άραγε να την κάνω ταυτόχρονα με την διαδικασία ετ;

      On 27/3/2024 at 7:12 ΜΜ, Nels είπε:

      Τώρα το στήθος σου είναι πρησμένο, η μαστογραφία συστήνεται να γίνεται ακριβώς  μετά την περιοδο εως και πριν την ωωορηξια.Ρωτα και τον γιατρό σου τι θα σου πει

      Ευχαριστώ για την απάντηση! Από το διαγνωστικό μου ειπανε πως οι ακτινολογοι αρνούνται να κάνουν στο 2ο 15νθημερο....

      Οπότε δεν ξέρω αν έχει σημασία να τον ρωτήσω  

Μανούλες Μάρτιου 2021


Recommended Posts

10 ώρες πρίν, valentina23 είπε:

@Basiliki92ναι τιναζεται ακόμα και όχι μόνο απ τους θορύβους που είναι ιδιαίτερα ευαίσθητη. Φυσικά όχι τόσο όσο στις αρχές. Και το καημένο σηκώνει και τα, χεράκια της ψηλά λες και νομίζει ότι πέφτει από κάπου.

@Mighty86 ναι και μεις το συνιθισαμε πλέον με τους εμετούς αλλά έχουν μειωθεί κατά πολύ.. Το καλό είναι ότι ρέουν γάλατα απ το στομα κι αυτή χασκογελάει. Μπορεί για 2,3 μέρες να μην βγάλει στάλα και την 4η μέρα να βγάλει το γάλα της ζωής της!!! Εμένα πολλές φορές τρώει και στο 5αλεπτο ξαναθελει. Είναιιγο στάνταρ οι ώρες του ύπνου. Δηλαδή 2 με 2.30 θέλει να κοιμηθεί για μεσημέρι οπωτε σίγουρα στήθος, θα ξυπνήσει ίσως κατά τις 4 ξανά γάλα. Ακολουθούν κι άλλοι θηλασμόι Μετά το βράδυ θέλει γάλα 10 με 10.30 να κοιμηθεί είναι η ώρα της. Θα ξυπνήσει 2 φορές περίπου για γάλα θα ξανακοιμηθει και θα ξυπνήσει 7 το πρωί. Δεν της τηρεί πάντα αυτές τις ώρες.. Όσον αφορά το ξύπνημα. Ο μεσημεριανός ύπνος και ο βραδινός είναι στάνταρ!! 

@Pagotoula πόσο είναι το παιδάκι σου;; οι θηλασμόι μειώνονται όσο μεγαλώνει το παιδί και ξεκινάνε και το φαγητό;; όταν είναι πολύ πρησμένο το στήθος βγάζεις λίγο και μετά δίνεις στο μωρό;; με το χέρι ή με το θήλαστρο;; όταν πιέζω τη ρογα πετάγεται σαν νεροπίστολα παντού. Κάποιες φορές τουμπανιαζει το στήθος και με πονάει. Συνήθως ειναι χαλαρά αλλά συμβαίνει και το αντίθετο. Το βραδι ξύπνησα μούσκεμα έτσι όπως κοιμόμουν έβγαλε γάλα το στήθος και έγινα χάλια!!! 

 Ω

ειναι αναλογα στο παιδακι το αν θα μειωσει τους θηλασμους. η δικια μου δεν μειωσε λογω στερεων, ισα ισα ειδικα καποιους μηνες που εβγαλε  μαζεμενα δοντια ειχε αυξησει. ειδικα τη νυχτα, ηταν μονιμα κολλημενη ...βασικα δεν ετρωγε κ πολυ φαι τοτε..το θεμα με το θηλασμο, ειναι οτι ειναι παρηγορια, πιπιλα. νανουρισμα, επαφη, συνδεση...οχι μονο τροφη..οποτε μην περιμενεις λογω των στερεων να χαθουμ ολες οι υπολοιπες αναγκες ..Η μικρη μου ειναι 15μηνων τωρα.

Οσο για την υπερπαραγωγη, οπως λες οταν πρηζονται τα στηθη, θα βγαζεις με μαλαξεις με το χερι σου, να μαλακωνει ο μαστος κ μετα θα βαζεις το παιδι.

7 ώρες πρίν, georgia1988 είπε:

Εμένα δεν πρήζονται πια.. μόνο τότε που κοιμήθηκε σερί πρηστικαν.. πήρα και θηλαστρο να δούμε τι θα γίνει.. κορίτσια τι πιπίλες έχετε? Μήπως από καουτσούκ την δεχτεί πιο εύκολα? Γιατί ότι έχω είναι σιλικόνης.. 

αυτο με το πρηξιμο ειναι πολυ θετικο. σημαινει οτι εχει εδραιωθει πλεον ο θηλασμος κ η παραγωγη σου.

9 ώρες πρίν, Mighty86 είπε:

Όχι νομίζω η @Pagotoula έδινε αντοξινο σιροπι

σωστα,λογω σοβαρης γοπ. οταν εφτασε στο αμην κ  περασαμε μια φαση πληρους αφαγιας, πηρε για 2-3 βδομ. περιπου κ καπως βοηθηθηκε. γενικα εως τοτε κ μετεπειρα το παλευα κυριως με ορθιους θηλασμους, περπατωντας κ γενικα με το μωρο συνεχως ορθιο κ πανω μου. εννοειται οτι γουλιες κ ρουκετες ηταν καθημερινο φαινομενο. μετα τον 6ο, βελτιωθηκε παρα πολυ.

  • Ευχαριστώ 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 8,1k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

2 ώρες πρίν, valentina23 είπε:

Μάλλον πρέπει να την περιορίσω λίγο γιατί τρώω παααρα πολύ!!! Ένα μεγαλο μπολ κάθε μέρα.. 

Εμένα μου είπε η σύμβουλος-μαια να τρώω αβοκάντο βρώμη λιναρόσπορο αμύγδαλα σούπες.επισης σήμερα μου είπε να μην του δώσω μπιμπερο από τις 19:30 κ μετά.τον έχω κοιμησει από τις 9 και κάτι κ είμαι σε αναμμένα κάρβουνα γιατί όσο κοιμάται τρώει βυζί αν ξυπνήσει δεν...


AuQnp2.png

Link to comment
Share on other sites

@Mighty86 ναι κατεβάζουν πολύ γάλα εκτός τις βιταμίνες που έχουν. Εγώ δεν θέλω την υπερπαραγωγή γι αυτό θέλω να την περιορίσω.. Και η γλυκοπατάτα, ο άνηθος, ο βασιλικός, κριθάρι, τριγωνελλα, κι αυτά έχουν γάλα. 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

5 ώρες πρίν, valentina23 είπε:

Μάλλον πρέπει να την περιορίσω λίγο γιατί τρώω παααρα πολύ!!! Ένα μεγαλο μπολ κάθε μέρα.. 

Πως την φτιάχνεις? Με ζεστό νερό να χυλωσει?

Είναι που δεν επιτρέπεται και το γάλα βρε παιδί μου...

  • Μου αρέσει 1

F5pIp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

@Haroulita K με γάλα ζεστό το φτιάχνω. Γιατί δεν επιτρέπεται το γάλα;;; εγώ στις αρχές τα χα κόψει   γιατί είχε κολικούς η μπέμπα και νόμιζα ότι την πείραζε το γάλα. Εκτός από σκέτη βρώμη παίρνω και δημητριακά ολικής με βρώμη.

@Basiliki92μην αγχώνεσαι και μένα στην ίδια κατάσταση είναι εδώ και πολύ καιρό!! Σάλια και όλα τα χέρια μέσα, δάχτυλα, σε λίγο θα πιπιλίζει και τα ποδαράκια της:Pόχι δεν έχει βγάλει δόντια!! Μάλλον έχουν αρχίσει και φουσκώνουν τα ούλα αλλά αργούν τα δόντια.. 

  • Μου αρέσει 2
Link to comment
Share on other sites

Μίλησα με την παιδίατρο μου είπε κ αυτή για δοντάκια...αλμα ακόμα? Δεν ξέρω την μέρα έχει γίνει πολύ γκρινιάρα...επισης βοηθήστε με λίγο πως τα ντύνεται την μέρα κ πως το βράδυ στον ύπνο? Ιδρώνει συνέχεια ειδικά όταν τρώει αλλά από την άλλη έχει κ κρύα άκρα έχω μπερδευτεί πολύ...

  • Μου αρέσει 2

aDkXp3.png

Link to comment
Share on other sites

3 ώρες πρίν, valentina23 είπε:

@Haroulita K με γάλα ζεστό το φτιάχνω. Γιατί δεν επιτρέπεται το γάλα;;; εγώ στις αρχές τα χα κόψει   γιατί είχε κολικούς η μπέμπα και νόμιζα ότι την πείραζε το γάλα. Εκτός από σκέτη βρώμη παίρνω και δημητριακά ολικής με βρώμη.

@Basiliki92μην αγχώνεσαι και μένα στην ίδια κατάσταση είναι εδώ και πολύ καιρό!! Σάλια και όλα τα χέρια μέσα, δάχτυλα, σε λίγο θα πιπιλίζει και τα ποδαράκια της:Pόχι δεν έχει βγάλει δόντια!! Μάλλον έχουν αρχίσει και φουσκώνουν τα ούλα αλλά αργούν τα δόντια.. 

Η παιδίατρος μού είπε ότι το αγελαδινό γάλα ενοχοποιειται για αλλεργίες του μωρού,  και για τις γουλιες και γενικά δεν το έχει καθόλου σε υπόληψη. Μού έχει κόψει οτιδήποτε γαλακτοκομικο, ακόμη και το βούτυρο.  Η αλήθεια είναι όμως ότι έχω δει βελτίωση στις γουλιες του μικρούλη. Άσε που κι εγώ έχω κόψει τα περιττά, μπισκότα, σοκολατες, γλυκά και παγωτά. Μού λείπει όμως πολύ το γάλα και το τυρί. Νομίζω και άλλα κορίτσια εδώ είναι σε αποχή από τα γαλακτοκομικα. Μού πρότεινε γάλα αμυγδάλου, αλλά δεν μου αρέσει. Καποια μανούλα εγραψε οτι  τρώει μόνο από  κατσικίσιο γάλα, δεν το δοκίμασα, δεν θέλω να το ρισκάρω ακόμη.

Κολικούς δεν είχαμε ποτέ,  δεν ξέρω αν σχετίζεται, δεν νομίζω όμως.

Γκρίνια πολλή φυσικά και εμείς, και μονο λίγος ύπνος την ημερα. Χεράκια, σαλακια και σε εμάς, σε σημείο που εκνευρίζεται που δεν τα καταφέρνει ακόμη. 

Τώρα σε σχέση με τα ρούχα, του βάζω κοντομανικα κορμακια την ημέρα και το βράδυ ένα μακρύ παντελόνι μαλακό και άνετο σαν σαλβαρι, από το h&m το έχω πάρει,  οικονομικο και πολύ πρακτικό. 

  • Μου αρέσει 1
  • Ευχαριστώ 1

F5pIp3.png

Link to comment
Share on other sites

 @Haroulita K εγώ έχω κόψει τα αγελαδινα γαλακτοκομικά ...ολα κατσικίσια ακόμα κ το γάλα έχει μια μυρωδιά αλλά οκ αν θες γάλα το πίνεις...γενικα οι αγελάδες είναι ντοπαρισμενες με πολύ φάρμακο κ όλο αυτό περνάει στο γάλα κ για αυτό θεωρώ ότι είναι κ πιο βαρύ κ όχι κ τόσο υγιεινό γνώμη μου πάντα...

  • Μου αρέσει 2

aDkXp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


1 hour ago, Haroulita K είπε:

Η παιδίατρος μού είπε ότι το αγελαδινό γάλα ενοχοποιειται για αλλεργίες του μωρού,  και για τις γουλιες και γενικά δεν το έχει καθόλου σε υπόληψη. Μού έχει κόψει οτιδήποτε γαλακτοκομικο, ακόμη και το βούτυρο.  Η αλήθεια είναι όμως ότι έχω δει βελτίωση στις γουλιες του μικρούλη. Άσε που κι εγώ έχω κόψει τα περιττά, μπισκότα, σοκολατες, γλυκά και παγωτά. Μού λείπει όμως πολύ το γάλα και το τυρί. Νομίζω και άλλα κορίτσια εδώ είναι σε αποχή από τα γαλακτοκομικα. Μού πρότεινε γάλα αμυγδάλου, αλλά δεν μου αρέσει. Καποια μανούλα εγραψε οτι  τρώει μόνο από  κατσικίσιο γάλα, δεν το δοκίμασα, δεν θέλω να το ρισκάρω ακόμη.

Κολικούς δεν είχαμε ποτέ,  δεν ξέρω αν σχετίζεται, δεν νομίζω όμως.

Γκρίνια πολλή φυσικά και εμείς, και μονο λίγος ύπνος την ημερα. Χεράκια, σαλακια και σε εμάς, σε σημείο που εκνευρίζεται που δεν τα καταφέρνει ακόμη. 

Τώρα σε σχέση με τα ρούχα, του βάζω κοντομανικα κορμακια την ημέρα και το βράδυ ένα μακρύ παντελόνι μαλακό και άνετο σαν σαλβαρι, από το h&m το έχω πάρει,  οικονομικο και πολύ πρακτικό. 

Εγώ έχει καιρό που έχω κόψει τα αγελαδινα γαλακτοκομικά πριν κάνω παιδί γιατί μου είχαν πει ότι δεν βοηθανε οι ορμόνες τους (όχι αυτές που προσθέτουν αλλά οι υπάρχουσες)στην γονιμοτητα. Αλλά τρώω κάθε μέρα κατσικίσιο η προβιο γιαούρτι κ τυριά κ κασερια τέτοια επίσης. Όντως το αμυγδάλου κ εμένα δεν με τρελαινει αλλά της καρύδας είναι πιο νόστιμο αν δεν έχεις δοκιμάσει. 

  • Μου αρέσει 1
  • Ευχαριστώ 1

AuQnp2.png

Link to comment
Share on other sites

Αχ κορίτσια εγώ δεν μπορώ χωρίς γάλα!! Σαν τα μικρά παιδιά κι εγώ :PΓάλα με χεμο, γάλα με δημητριακά, με βρώμη, σε smoothies.. Το χα κόψει και γω για ένα διάστημα στις αρχές μημπως ευθυνόταν για τους εμετούς αλλά δεν ήταν αυτό οπωτε το ξανασυνεχισα με μεγάλη μου χαρά!! Παρεπιπτοντως πήρα γλυκοπατάτες να δοκιμάσω κι έφτιαξα πουρέ!! Μου άρεσε πολύ!! Το έφαγα όλο το μπολ η γουρουνα:grin:

@Basiliki92@Basiliki92 της φοράω ένα κοντομάνικο φόρμακι.αυτα τα καλοκαιρινά τα ολοσωμα. Όταν βγαίνουμε έξω παντελονακι κολάν και κοντομάνικο μπλουζάκι χωρίς φανελάκι από μέσα. Παίρνω και μια ζακετουλα μαζί μου καλού κακού. Το απόγευμα αυτά. Και μένα όταν πίνει γάλα ιδρώνει βλέπω το κεφαλάκι της που είναι και γλόμπος γυαλίζει :-P

Εσάς μαλλάκια έχουν;; εμένα 5 τρίχες.. Τσάμπα οι βούρτσες και οι χτενες που είχα παρει:-Pτα νυχάκια τα καταφέρνετε; τα κόβετε;; εγώ με ψαλίδακι δεν με βολεύει ο νυχοκοπτης. Μασαζακι τους κάνετε;; 

 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

@valentina23 Εμένα έχει λίγα και αραιά μαλλακια..πισω είναι πιο μακρυά σαν χετη :-P νύχια με το ψαλιδάκι κ μακραίνουν συνέχεια...μασαζ της κάνω μετά το μπάνιο άμα έχει κέφια κ κάθεται!!!Έχω πάρει μια φοβερή κρέμα της frezy...με ταλκ μέσα κ είναι ότι πρέπει για το καλοκαίρι κ για τον ιδρώτα μυρίζει κ τέλεια...

  • Μου αρέσει 1

aDkXp3.png

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 3 λεπτά , Basiliki92 είπε:

@valentina23 Εμένα έχει λίγα και αραιά μαλλακια..πισω είναι πιο μακρυά σαν χετη :-P νύχια με το ψαλιδάκι κ μακραίνουν συνέχεια...μασαζ της κάνω μετά το μπάνιο άμα έχει κέφια κ κάθεται!!!Έχω πάρει μια φοβερή κρέμα της frezy...με ταλκ μέσα κ είναι ότι πρέπει για το καλοκαίρι κ για τον ιδρώτα μυρίζει κ τέλεια...

Την ίδια έχουμε μάλλον!! Και γω της κάνω που και που. Μπάνιο κάθε μέρα τη κάνεις;; εγώ μπορεί μια μέρα να μην προλάβω να τη κάνω αλλά την κάνω και τοπικά 

Link to comment
Share on other sites

@Basiliki92 υπάρχει άλμα στην 12 βδομάδα και επειδή αυτά διαφέρουν από μωρό σε μωρό θα μπορούσε να μας πιάσει λίγο νωρίτερα...

Κορίτσια κι εγώ τα έχω κόψει τα γαλακτοκομικά και μου έχει στοιχίσει γτ δεν μπορώ χωρίς γάλα.. παίρνω γάλα καρύδας αλλά καμμία σχέση.. επίσης ολα τα δημητριακά έχουν μέσα γάλα δυστυχώς..

Μαλακια έχουμε ακόμα αλλά πέφτουν από ότι βλέπω 

Για τα ρούχα εγώ του φοράω κορμάκι κοντομανικο κ σορτσάκι.. αν βγούμε έξω απόγευμα βάζω μακρύ παντελόνακι κ περνώ κ ζακέτα αλλά δεν την βάζω συνήθως.. κ το βράδυ επειδή ξεσκεπάζεται βαζωενα λεπτό μακρύ παντελόνακι π έχω πάρει κ από πάνω κοντομανικο..

 

 

 

 

 

  • Μου αρέσει 2

xLfdp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...