Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr

Μανούλες Μάρτιου 2021


Recommended Posts

On 17/6/2021 at 11:42 ΜΜ, Haroulita K είπε:

Σήμερα πήγαμε στον παιδίατρο και ρώτησα. Ταμπλέτες επιτρέπονται αν υπάρχει παράθυρο ανοικτό. Φυσικά τίποτα πάνω στο σώμα του, ούτε η crilen, είναι για μεγαλύτερα μωρά. Κάναμε το δεύτερο εμβολιο (πνευμονιοκοκου) και έχει πάρει 950 γρ.!

On 17/6/2021 at 11:42 ΜΜ, Haroulita K είπε:

Σήμερα πήγαμε στον παιδίατρο και ρώτησα. Ταμπλέτες επιτρέπονται αν υπάρχει παράθυρο ανοικτό. Φυσικά τίποτα πάνω στο σώμα του, ούτε η crilen, είναι για μεγαλύτερα μωρά. Κάναμε το δεύτερο εμβολιο (πνευμονιοκοκου) και έχει πάρει 950 γρ.! 

Θύμισε μου αγοράκι έχεις; Πόσα κιλά είναι; Κ εμεις στο τρίτο του πνευμονιόκοκκου είχαμε κανει


AuQnp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 8,1k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

@Basiliki92Κ εμένα σίγουρα τον πειράζει κάτι στην διατροφή γιατί τα κακά του είναι πολύ αραιά αλλά έχω κόψει τα πάντα δλδ δεν έχει μείνει και τπτ να κόψω.. την άλλη βδομάδα έχουμε παιδίατρο θα του το πω μήπως κάνουμε κιεμεις καλλιέργεια η κάτι να δουμε τι τον πειράζει

  • Μου αρέσει 1

xLfdp3.png

Link to comment
Share on other sites

11 ώρες πρίν, georgia1988 είπε:

@Basiliki92Κ εμένα σίγουρα τον πειράζει κάτι στην διατροφή γιατί τα κακά του είναι πολύ αραιά αλλά έχω κόψει τα πάντα δλδ δεν έχει μείνει και τπτ να κόψω.. την άλλη βδομάδα έχουμε παιδίατρο θα του το πω μήπως κάνουμε κιεμεις καλλιέργεια η κάτι να δουμε τι τον πειράζει

Αυτές τις μέρες κ η δικιά μου κάνει πιο νερουλα...


aDkXp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Κορίτσια εμένα πάντα έτσι είναι!! Σαν διάρροια κίτρινα, μουστάρδι και κάποιες φορές μπορεί να χουν και σποράκια. Επίσης όταν τα κάνει.. Άλλο πράγμα.. Πολύ θορυβώδης και αέρια . Λες και εκτοξεύετε πύραυλος!!! Όταν την αλλάζω έχει τύχει να βηξει και από πίσω να πεταχτεί μέχρι τον τοίχο :confused:η παιδίατρος μου χε πει ότι σε θηλαζοντα μωρά είναι υδαρωδης και σαν διάρροια.. 

@Basiliki92πρεπει@Basiliki92πρέπει να μένετε βόρεια. Εδώ έχουμε σκάσει!! Την έχω μόνο μ ένα αμάνικο φανελάκι και πάλι ζεσταίνεται. Ειδικά όταν τη θηλάζω το κεφαλάκι της γίνεται μούσκεμα της καημενουλας :-?έχω air condition Στο δωματιο αλλα δεν θέλω να τ ανοίξω

@Mighty86και @Haroulita K μια χαρά είναι το βάρος σας! Εμένα 3 μηνών ακριβώς ήταν 5700γρ.ειβαι και κοριτσάκι όμως εμένα.. Να δούμε τώρα την άλλη εβδομάδα πόσο θα είμαστε;; 

Αντιηλιακό το παιδικό επιτρέπεται να τους βάζουμε;; η από 6 μηνών και πάνω;; για θάλασσα τι σας έχουν πει;; εμείς τον Αύγουστο μάλλον 

 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

@valentina23 όχι μένουμε στο κέντρο της Ελλάδας!!! Ναι έτσι κ εμάς τα κακά κ από ήχους άλλο τίποτα :-P αντηλιακό μετά από 6 μηνών για θάλασσα κλπ δεν έχω συζητήσει τίποτα ακόμη αλλά νομίζω κ εγω ότι Αύγουστο θα την βάλω...σημερα κ εμείς πολύ ζέστη ιδρώνουμε συνέχεια!

  • Μου αρέσει 1

aDkXp3.png

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 22 λεπτά , valentina23 είπε:

Κορίτσια εμένα πάντα έτσι είναι!! Σαν διάρροια κίτρινα, μουστάρδι και κάποιες φορές μπορεί να χουν και σποράκια. Επίσης όταν τα κάνει.. Άλλο πράγμα.. Πολύ θορυβώδης και αέρια . Λες και εκτοξεύετε πύραυλος!!! Όταν την αλλάζω έχει τύχει να βηξει και από πίσω να πεταχτεί μέχρι τον τοίχο :confused:η παιδίατρος μου χε πει ότι σε θηλαζοντα μωρά είναι υδαρωδης και σαν διάρροια.. 

@Basiliki92πρεπει@Basiliki92πρέπει να μένετε βόρεια. Εδώ έχουμε σκάσει!! Την έχω μόνο μ ένα αμάνικο φανελάκι και πάλι ζεσταίνεται. Ειδικά όταν τη θηλάζω το κεφαλάκι της γίνεται μούσκεμα της καημενουλας :-?έχω air condition Στο δωματιο αλλα δεν θέλω να τ ανοίξω

@Mighty86και @Haroulita K μια χαρά είναι το βάρος σας! Εμένα 3 μηνών ακριβώς ήταν 5700γρ.ειβαι και κοριτσάκι όμως εμένα.. Να δούμε τώρα την άλλη εβδομάδα πόσο θα είμαστε;; 

Αντιηλιακό το παιδικό επιτρέπεται να τους βάζουμε;; η από 6 μηνών και πάνω;; για θάλασσα τι σας έχουν πει;; εμείς τον Αύγουστο μάλλον 

 

Τα σποράκια,  μου είπε η παιδίατρος ότι είναι γάλα που δεν πρόλαβε το μωράκι να πεψει.  Κυρίως την νοιάζει το χρώμα τη γιατρό, να είναι δηλαδή κίτρινα,  κροκι η μουστάρδι.

Και του μπεμπουλη τα κακάκια είναι υδαρη . Επίσης, δεν τα κάνει κάθε μέρα,  αλλά ούτε αυτό είναι ανησυχητικό. 

Αντιηλιακό μου είπε όχι, και θάλασσα στο 6μηνο. Τώρα αν σου πει κάτι άλλο ο γιατρός σου, δεν ξέρω. Ίσως του βρεξω τα ποδαράκια λίγο νωρίτερα.

2 ώρες πρίν, Mighty86 είπε:

Όσο πρέπει είναι.εμενα ήταν 6200

Με τα ρουχαλάκια πώς βολεύεσαι??

Και εγώ, οπως οι περισσότερες μανούλες φαντάζομαι, παίρνω πολύ μεγαλύτερα σε ηλικία, και μου άρεσαν της mayoral που εντάξει δεν είναι φτηνά, αλλά ούτε και πολύ ακριβά. 

Στενές φορμες έχει και το  prenatal και το orchestra. Δεν έχω δοκιμάσει άλλες εταιρείες. Έχω πάρει τις εκπτωτικές κάρτες από αυτά τα δύο και συνηθως εκεί αγοράζω, λόγω έκπτωσης.

αλλά τα ολόσωμα φορμάκια, (αυτα που είναι για τη βόλτα και είναι μέχρι τα γόνατα, οχι τα κορμακια) σε λίγο δεν θα μας κάνουν,  και δεν βγαίνουν σε μεγάλα νούμερα.

Τα σετακια δεν με τρελαίνουν γιατι συνήθως έχουν πολύ σφικτο λάστιχο στο σορτσάκι και σφίγγει την κοιλίτσα του.

Τα μεγαλύτερο μωράκια μπορουν να μας δώσουν καμιά ιδέα?

 

  • Μου αρέσει 1

F5pIp3.png

Link to comment
Share on other sites

@Haroulita K πολύ πρακτικά τα ολοσωμα αλλά όντως δεν βγαίνουν σε μεγάλα!! Δυστηχως!! Πολύ ωραία και ποιοτικά έχει και η h&m. Εγώ έχω κατεβάσει και την εφαρμογή που την έχουν κάνει και στα ελληνικά και εχω παραγγείλει αρκετά!! Έμεινα πολύ ικανοποιημενη!! Της mayoral πάρα πολύ ωραία ρούχα αλλά λίγο ακριβούτσικα.επισης και η "Εβίτα" έχει όμορφα ρουχαλάκια :wink:πιο οικονομικά. Η mothercare πολύ ποιοτικά αλλά ακριβά νομίζω κι αυτή εκτός αν πάρεις από προσφορές που συμφέρει! Στο μεγάλο μου παιδι είχα βγάλει και κάρτα και συνέχεια ψώνιζα από κει.. Τώρα έπεσε το budget μας:-P. Εγώ πάντως ψηφίζω h&m

@Basiliki92σήμερα την έχω μόνο με pampers!! Πολύ ζέστη!! Θα φέρει και μπουρίνι μάλλον σε εμάς!! Και γω κεντρική Ελλάδα είμαι.. Στερεά για την ακριβεια

  • Μου αρέσει 1
  • Χαχα 1
Link to comment
Share on other sites

8 ώρες πρίν, Haroulita K είπε:

Τα σποράκια,  μου είπε η παιδίατρος ότι είναι γάλα που δεν πρόλαβε το μωράκι να πεψει.  Κυρίως την νοιάζει το χρώμα τη γιατρό, να είναι δηλαδή κίτρινα,  κροκι η μουστάρδι.

Και του μπεμπουλη τα κακάκια είναι υδαρη . Επίσης, δεν τα κάνει κάθε μέρα,  αλλά ούτε αυτό είναι ανησυχητικό. 

Αντιηλιακό μου είπε όχι, και θάλασσα στο 6μηνο. Τώρα αν σου πει κάτι άλλο ο γιατρός σου, δεν ξέρω. Ίσως του βρεξω τα ποδαράκια λίγο νωρίτερα.

Με τα ρουχαλάκια πώς βολεύεσαι??

Και εγώ, οπως οι περισσότερες μανούλες φαντάζομαι, παίρνω πολύ μεγαλύτερα σε ηλικία, και μου άρεσαν της mayoral που εντάξει δεν είναι φτηνά, αλλά ούτε και πολύ ακριβά. 

Στενές φορμες έχει και το  prenatal και το orchestra. Δεν έχω δοκιμάσει άλλες εταιρείες. Έχω πάρει τις εκπτωτικές κάρτες από αυτά τα δύο και συνηθως εκεί αγοράζω, λόγω έκπτωσης.

αλλά τα ολόσωμα φορμάκια, (αυτα που είναι για τη βόλτα και είναι μέχρι τα γόνατα, οχι τα κορμακια) σε λίγο δεν θα μας κάνουν,  και δεν βγαίνουν σε μεγάλα νούμερα.

Τα σετακια δεν με τρελαίνουν γιατι συνήθως έχουν πολύ σφικτο λάστιχο στο σορτσάκι και σφίγγει την κοιλίτσα του.

Τα μεγαλύτερο μωράκια μπορουν να μας δώσουν καμιά ιδέα?

 

Κεγω h&m ψωνίζω αποκλειστικά έχω μάθει με αυτά κ στα αλλά ούτε νούμερα καταλαβαίνω ούτε καν μπαίνω στην διαδικασία να ψάξω.θεωρω ότι είναι οικονομικά κ έχουν κ ποιότητα (πολύ μαλακο ύφασμα) κ στυλ είναι απλά κ ωραία. κ ότι μου έχουν φέρει δώρα φυσικά από εδώ κ από εκεί δεν έχω μπει στην διαδικασία να αλλάξω κάτι.

 Α έχω κάνει κ μια φορά αγορά από πατ πατ. Αυτά κ αν έχουν μεγάλη εφαρμογή. Κεγω στην αρχή δεν έπαιρνα σετάκια αλλά τώρα μόνο σετ μου φαίνεται ευκολία.κ του h&m δεν είναι σφικτά έχουν πολύ ανοιχτά λάστιχα. Έχω πάρει κ 2-3 φορμακια κοντοπαντελονατα 9-12 για το τέλος του καλοκαιριου κ κατά ταλλα βολεύομαι περισσότερο με κοντομανικο σταυρωτό φανελάκι κ από κάτω παντελόνι ενιαίο με κάλτσα ειδικά για νύχτα που ακόμα εδώ την έχει την δροσιά του. Αν έχει κάψες σκέτο φανελακι. Πάντως πάντα τον σκεπάζω στον ύπνο του έστω κ με ελαφρύ σεντονακι.

 Με τις κάλτσες έχω ένα θέμα μονίμως της χάνω κ πολλές φορές του φοράω μία κ μια από άλλο χρώμα χεχεχε.Που να παραγγέλνω τώρα βαριέμαι...πρέπει να κάνω παραγγελία με άλλα πράγματα μαζί.

Εγώ παιδιά που κάνω μεικτή διατροφή συνήθως μου κάνει δύο φορές κακά την μία πατε πορτοκαλοκιτρινα που είναι από το ξένο κ την άλλη όπως τα περιγράφετε εσείς με σπορακια κ νερουλά. Η την μία μέρα έτσι την άλλη αλλιώς. Συνήθως σφίγγεται αρκετά για να κάνει κακα του κ κοκκινίζει ειδικά αν είναι από το ξένο κ κάνει κ ήχο.

@valentina23 εγώ ανησυχώ λίγο για το βάρος του γιατί στην αρχή δυσκολεύτηκαμε να πάρουμε μπρος φυσικά εξαιτίας μου κ μου έχει μείνει. Επίσης εκεί στον τρίτο κόλλησε λίγο από θέμα βάρους θα επρεπε να είχε πάρει έστω 100-200 παραπάνω. Κ τώρα δλδ λένε ότι στον τέταρτο μήνα της αγόρια πρέπει να είναι ένα εφτακιλο εμένα θα είναι λογικά 6700-6800(τον ζυγίζω στην δικιά μου την ζυγαριά με εμένα μαζί).γενικώς πρέπει να ακολουθούν την καμπύλη τους σκέψου εμένα γεννήθηκε 4480. Όλοι μου λένε ότι είναι μια χαρά από βάρος αλλά εμένα μου έχει μείνει κ ανησυχώ διαρκώς. Γιατί αν τυχόν πέσει η παραγωγή μου κ δεν το καταλάβω να αυξήσω μπιμπερο μπορεί αυτός να κολλήσει από βάρος.

Για θάλασσα τώρα θα ρωτήσουμε αλλά όσο είμαστε Χαλκιδική θα του βρεξούμε λίγο τα ποδαράκια κανένα απογευματάκι. Του έχω πάρει αντηλιακό αλλά έτσι για να βρίσκεται.ας μαζέψει λίγο ντε από την αντηλια.

  • Μου αρέσει 2

AuQnp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εμάς κορίτσια κ γιατρός μας είπε ότι από τον 3 και μετά μπορούμε θάλασσα αλλά.πριν τις 11 η μετά τις 5 και να είναι το μωρό στην σκιά να έχω μια πισινουλα και να βάλω νερό εκεί για να τον βάλω μέσα και σίγουρα αντηλιακό. 

Και εγώ απ'  h &m ψωνίζω πολύ ωραία είναι. Και από pat pat.. τα mother care είναι τέλεια αλλά ακριβά και τα prenatal είναι αρκετά στενά οπότε δεν ξέρω τι νούμερο να πάρω.

Όσο για το βάρος σημασία έχει να ακολουθούν την καμπύλη οπότε εμένα που γεννήθηκε 3,055 πρέπει να είναι 5,900 στους 3 μήνες.

  • Μου αρέσει 2

xLfdp3.png

Link to comment
Share on other sites

@georgia1988 πως τα βγάζεις τα κιλά κ τς καμπύλες ανάπτυξης εγώ ιδέα δεν έχω ούτε ασχολούμαι απλά την ζύγιζω βλέπω αν περνει βάρος κ όλα καλά...εμενα περνει 200 με 300 γρ ανά βδομάδα...επισης διαφέρει για τα κορίτσια έτσι δεν είναι?είναι λίγο πιο κάτω...εμενα που γεννήθηκε 3310 πόσο πρέπει να είναι στους 3 μήνες?

@Haroulita K Καλημέρα να τους χαιρόμαστε!!!

Εγώ ρούχα ψωνίζω zara hm και τσεκάρετε κ το cool club τέλεια οικονομικά κ ποιοτικά...γενικα δεν μ αρέσουν τα πολύ μωρουδιστικα κοριτσίστικα κορδέλες κλπ δεν της πάνε κιόλας της δικιάς μου γιατί είναι ίδια ο μπαμπάς της κ είναι κ λίγο σαν αγοράκι χχαχαχαχα

  • Χαχα 2

aDkXp3.png

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα κοριτσαρες μου!! Να τους χαιρόμαστε τους μπαμπάδες!! 

@Basiliki92μην είμαστε κι από διπλανά χωριά χαχαχα. Εμείς που έχουμε Κοριτσακια είναι πιο λίγο το βάρος συνήθως. Αν δεν απατώμαι σε ένα σαιτ είχα δει 4 μηνων μέσος όρος 6200 αλλά βέβαια αυτό που είναι το σημαντικό είναι ν ακολουθούν την καμπύλη. Στο βιβλιάριο υγείας στο τέλος έχει ένα υπόμνημα. Εκεί κάθε μήνα που πάμε παιδίατρο σημειώνει με καμπύλη η οποία πρέπει να ανεβαίνει. Εγώ έχω κατεβάσει και εφαρμογή στο κινητό που βλέπω κάθε μήνα που βρίσκεται.

@Mighty86 θα συμφωνήσω!! Τέλεια τα ρουχαλάκια από h&m. Εγώ σετακια και φουστανακια της παίρνω. Επίσης κατι βρεφικα που είχα πάρει απ τα lidl, είχε βγάλει κάτι ολόσωμα φανελάκια, ήταν πολύ καλά και ποιοτικά.. Απ τα άρα δεν έχει τύχει να πάρω. Και γω έτσι την μετράω!! Ανεβαίνω μονη μου στη ζυγαριά μετά παίρνω κι αυτή αγκαλιά και μέτριομαστε και βγάζω το αποβαρο χάχα. Πάντως νομίζω δεν είναι και πολύ αξιόπιστο αλλά βλέπεις στο περίπου. Η παιδίατρος μας βγάζει πιο κάτω πάντως στη δική της ζυγαριά. Εμένα γεννήθηκε 2840 και βγήκαμε 2600...φοβομουν να την πιάσω... Και μεις μονίμως με μια κάλτσα είμαστε!!! Νομίζω φταίει το μέγεθος.. Θέλει πιο μεγάλες.. Εγώ ψάχνω ψαχνω και κτην αφήνω μ ένα καλτσι μέχρι να το βρω..

@georgia1988εννοείται σε σκιά. Η π ολυ πρωί η αργά το απόγευμα!! Εντάξει το να βρέξει λίγο τα ποδαράκια σε καύσωνα οκ. Έτσι κι αλλιώς και μετά τον 6ο που λένε λίγα πράγματα. Δεν θα μαι και μια ώρα μέσα στο νερό. Ποπό και από Τρίτη έχω δει ανεβαίνει πολύ η θερμοκρασία!! 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...