Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • 1 hour ago, LeneL είπε:

      Φυσικά και μπορεί να ρωτήσει για την καταγωγή. Εμένα μου είχε πει από μόνος του ο γιατρός μου, ότι στις Ελληνίδες δίνουν Ελληνίδες δοτριες και για λόγους χαρακτηριστικών. Αυτό ήταν η πολιτική του κέντρου που ήμουν, αλλά εννοείται ότι μπορεί να το ρωτήσει αν ισχύει και στα άλλα κέντρα. Ας κάνει μια ερώτηση, γιατί άκουσα κάτι περίεργα πρόσφατα, αν υπάρχει περίπτωση να την αντιστοιχισουν με συγκεκριμένη δότρια και δεν ανταποκριθεί στη διέγερση η δότρια, να μην πάρουν κανένα ωάριο, τι γίνεται τότε; Επίσης να ρωτήσει τι ισχύει με το μητρώο δοτριων και πόσα παιδιά μπορεί να δώσει η κάθε μία. Μόλις της το αναλύσουν θα της έρθει σίγουρα να της διευκρινίσουν διάφορα πράγματα!

      Σε ευχαριστώ παρα πολύ!! Ασε έχει πελαγώσει…

Μανούλες Μάρτιου 2021


Recommended Posts


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 8,1k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

11 ώρες πρίν, valentina23 είπε:

@Basiliki92 πάντως εσένα θυμήθηκα και σκέφτηκα ότι τώρα τελευταία τα χα πάρει και μου βγάλε πράσινα... Εκτός αν είναι από αγγούρι γιατί έχουμε βάλει κήπο και έχουνε βγει και τρώω.. Ουφ.. Θα τα κόψω και τα δύο αλλά νομίζω ότι είναι τα δημητριακά... Δεν μπορώ να φάω με την ησυχία μου!! Ότι τρώω με τρώει μετά... Έφτιαξα μπριαμι την προηγούμενη φορά κι ούτε το άγγιξα, ντοματουλες  κολοκυθάκια, κρεμμύδια, πιπεριές, τζατζίκι... Τα γλυκά τα χω κόψει μαχαίρι γιατί εκτός το ότι δεν δίνουν τίποτα από βιταμίνες, βάζουν και κιλά.. Ούτε παγωτό φαντάσου.. Έχω στην κατάψυξη για το γιο μου και μου τρέχουν τα σάλια... Δεν ξέρω γιατί έχω φάει κόλλημα με τα γλυκά ότι απαγορευονται.. Γάλα αμυγδάλου είχα πάρει να δοκιμάσω.. Απαίσιο.. Ο πουρές γλυκοπατάτα μου άρεσε πολύ!! Αλλά έχει γάλα και βούτυρο κι αυτό.. 

Δεν είναι από αγγούρι γιατί έφαγα χθες και τιποτα όλα καλά από τα δημητριακά ήταν κ οι βλενες που έβλεπε... έστρωσε το παιδί έχει 2 μέρες μια χαρά είναι τα κακά της όπως πριν...αν δω πράσινα μες στην μέρα θα σου πω μήπως είναι το αγγούρι αλλά δεν νομίζω...απ όλα αυτά που αναφέρεις δεν τρώω τιποτααααα....ειδικα τα παγωτά τα λιγουρευομαι αλλά που...

  • Μου αρέσει 1
  • Λυπημένη/-ος 1

aDkXp3.png

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια τώρα με τον καύσωνα πως είναι οι πάνες;;; εμένα γίνετε μούσκεμα στον ιδρώτα και σήμερα το πρωί η πάνα ήταν τελείως στεγνή!!! Απ το βραδι!! Μέχρι τώρα έχει κατουρησει 2 φορές... Μημπως είναι απ τον καύσωνα;;; γιατί χάνει υγρά απ τον ιδρώτα και μειώθηκαν τα τσισα.. Λέω εγώ τώρα.. Επισης τα κακά είναι νερουλα αρκετά... Αχ δεν ξέρω την κάνω συνέχεια μπανακια να δροσιζετε..και μόλις την έβαλα στο μπανακι της έκανε τσισα.. Το βράδυ κοιμήθηκα με με κλιματιστικό.. 

@georgia1988και γω έτρωγα ντομάτα μέχρι πριν 2-3μερες την έκοψα κι εγώ.. Μάλλον ότι έχει σποράκια ενοχλούν.. Και τι να τρώμε ρε παιδιά για πείτε;;;; το μεσημέρι έκανα πατάτες με αυγά.. Δεν προλάβαινα κιόλας.. Μακάρι να χα κάποιον να μου μαγειρευε!! Μεσημέρι βραδι και συζηγος και γιος θέλουν κατσαρόλα :confused:καλομαθημενοι!!

@Basiliki92κάτι την πειράζει είναι το ένστικτο μου.. Γάλα δεν ξαναπινω ούτε δημητριακά, βρωμιές, πολυσπορα.. Είπα να κάνω υγειηνη διατροφη... Αλλά άστο.. Τα κακά της πάντως δεν μου αρέσουν... Και τώρα αυτό με τα τσισα.. Αν και θεωρώ είναι απ τον καύσωνα.. Την βάζω πιο συχνά στήθος!! Ανά 1 ώρα!! Νερό δεν πίνουν θα θέλουν έξτρα ενυδατωση

  • Μου αρέσει 3
Link to comment
Share on other sites

21 ώρες πρίν, Basiliki92 είπε:

Κορίτσια και εμείς 3μηνων σημερα! Η μικρή κάνει συνέχεια βαρελακια,στο κρεβάτι της αρέσει να γυρνάει να κοιμάται μπρούμυτα δεν την πολυαφηνω γιατί φοβάμαι αλλά αυτή εκεί πείσμα όλο το βράδυ δεν κανω άλλη δουλειά από να την αλλάζω θέση :-Pέχει αρχίσει εκτός από αγκου να βγάζει κ κραυγούλες και μας έχει τρελάνει σαν κουταβάκι τσιρίζει αχχαχαχα @valentina23 σίγουρα τα δημητριακά δημιουργούν αέρια εγώ τα έκοψα γιατί εκείνες τις μέρες πού έτρωγα είχε κ αέρια κ πράσινα μπορεί βέβαια να ήταν κ από το γάλα... 

Άλλο πράγμα τα κοριτσάκια. Ο μπέμπης μας είναι λίγο βουδακος, δηλαδή γεματουλης και ήρεμος στον ύπνο, ακόμη δεν έχει γυρίσει στο πλάι. 

6 ώρες πρίν, georgia1988 είπε:

@valentina23 τελικά είναι από την ντομάτα που άρχισα να τρώω αυτές τις μέρες... Πάει κ η ντομάτα! Τέλεια! Βαρέθηκα να τρώω μαρούλι καρότο... 

 

 

Τελικά κάθε παιδίατρος λέει τα δικά του. Εμένα για παράδειγμα μου έχει κόψει το μαρούλι, από λαχανικά μόνο τα βραστά, όχι χόρτα, αλλά μου επιτρέπει αγγούρι και ντομάτα χωρίς τα σποράκια τους. Τι να πω...

Πάντως ότι έχει γάλα ή βούτυρο τον θερίζει. Πριν λίγες μέρες έφαγα ένα μεγάλο κακό (γουρουνια, το ξέρω ☹) και την επόμενη μέρα έβγαλε 4 φορές το γάλα του.

3 ώρες πρίν, Basiliki92 είπε:

Δεν είναι από αγγούρι γιατί έφαγα χθες και τιποτα όλα καλά από τα δημητριακά ήταν κ οι βλενες που έβλεπε... έστρωσε το παιδί έχει 2 μέρες μια χαρά είναι τα κακά της όπως πριν...αν δω πράσινα μες στην μέρα θα σου πω μήπως είναι το αγγούρι αλλά δεν νομίζω...απ όλα αυτά που αναφέρεις δεν τρώω τιποτααααα....ειδικα τα παγωτά τα λιγουρευομαι αλλά που...

Τα μωράκια μας, μάς θέλουν μοντέλα, τι να πω??

Δεν νομίζω ούτε εγώ να είναι από το αγγούρι. Όποτε έχω φάει δεν είχα κανένα θέμα με το μικρό. Και ειδικά δικά σας από τον κήπο να μην τα φας? Αμαρτία είναι!

Παρεπιπτοντως κωκ έφαγα όχι κακό!

  • Μου αρέσει 1

F5pIp3.png

Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πρίν, valentina23 είπε:

Κορίτσια τώρα με τον καύσωνα πως είναι οι πάνες;;; εμένα γίνετε μούσκεμα στον ιδρώτα και σήμερα το πρωί η πάνα ήταν τελείως στεγνή!!! Απ το βραδι!! Μέχρι τώρα έχει κατουρησει 2 φορές... Μημπως είναι απ τον καύσωνα;;; γιατί χάνει υγρά απ τον ιδρώτα και μειώθηκαν τα τσισα.. Λέω εγώ τώρα.. Επισης τα κακά είναι νερουλα αρκετά... Αχ δεν ξέρω την κάνω συνέχεια μπανακια να δροσιζετε..και μόλις την έβαλα στο μπανακι της έκανε τσισα.. Το βράδυ κοιμήθηκα με με κλιματιστικό.. 

@georgia1988και γω έτρωγα ντομάτα μέχρι πριν 2-3μερες την έκοψα κι εγώ.. Μάλλον ότι έχει σποράκια ενοχλούν.. Και τι να τρώμε ρε παιδιά για πείτε;;;; το μεσημέρι έκανα πατάτες με αυγά.. Δεν προλάβαινα κιόλας.. Μακάρι να χα κάποιον να μου μαγειρευε!! Μεσημέρι βραδι και συζηγος και γιος θέλουν κατσαρόλα :confused:καλομαθημενοι!!

@Basiliki92κάτι την πειράζει είναι το ένστικτο μου.. Γάλα δεν ξαναπινω ούτε δημητριακά, βρωμιές, πολυσπορα.. Είπα να κάνω υγειηνη διατροφη... Αλλά άστο.. Τα κακά της πάντως δεν μου αρέσουν... Και τώρα αυτό με τα τσισα.. Αν και θεωρώ είναι απ τον καύσωνα.. Την βάζω πιο συχνά στήθος!! Ανά 1 ώρα!! Νερό δεν πίνουν θα θέλουν έξτρα ενυδατωση

Κ εσένα;;άσε κεγω αγχώθηκα.το βράδυ με πήρε κ ο ύπνος και δεν θυμάμαι πόσες φορές με ξύπνησε για να θηλάσει...κ εμείς με κλιματιστικό.προχθες που δεν είχα βάλει κ ήταν μέσα στις ζεστές κατούρησε κανονικά όμως αλλά ίσως ταισα πιο πολύ προ ύπνου...

Το έγραψα Φεβρουαρίου γιατί εκεί έχει πιο πολλές μαμάδες που κάνουν μεικτό μήπως κ φταίει η παραγωγη μου αν κ νομίζω καμία δεν θηλάζει βραδυ.αλλα αν το παθαίνει κ εσένα μάλλον τυχαίο είναι λόγω ζεστης μωρέ τι να πω...εσένα τα πρωτα τσισα της ήταν σκούρα; Πάντως κ κακά δεν μου έχει κάνει ακόμα...νομίζω δεν πολυτρωει...άρχισα να τον πιέζω και με τον μπιμπερο γιατί αυτό είναι ικανό να μείνει νηστικό..

Εμένα δεν έχουν επηρεαστεί από την διατροφή μου τα κακά του πάντως κορίτσια αν κεγω δίνω μισό μισο.μονο ότι παχαινω εγώ μιας κ δεν τρώω πολλες σαλάτες και φρούτα. Παγωτό και γλυκά τρώω κ πίνω πολλές μπύρες άνευ στο μπαλκόνι σαν αλκοόλας...χαχαχα α επίσης τρώω πολλά γιαουρτακια με λιναρόσπορο κ εξαιτίας αυτού π;Ω πολύ συχνά τουαλέτα. 

  • Μου αρέσει 1

AuQnp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Εμένα η παιδίατρος μου είχε πει ναι μαρούλι αλλιώς λέει δεν μένει τπτ να φας...γλυκα μου τα έχει απαγορεύσει κ σοκολάτες...τους πέφτουν πολύ βαριά...και τα γαλακτοκομικά επίσης...

  • Μου αρέσει 1

aDkXp3.png

Link to comment
Share on other sites

Εμείς πάνες έχουμε κανονικά αλλά κοιμόμαστε με κλιματιστικό και σχεδόν όλη μέρα έχουμε.. αλλά τώρα κοιμήθηκε χωρίς να θηλάσει νομίζω τον χτύπησε η ζέστη τι να πω.. λογικά θα ξυπνήσει να φάει ελπίζω

Σήμερα είδα κ λίγο αίμα στα κακά δεν καταλαβαίνω πως έγινε αφού έχω κόψει γαλακτοκομικά.. θα κάνουμε καλλιέργεια τη Δευτέρα

  • Μπερδεμένη/-ος 1

xLfdp3.png

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια τελικά πήρα την παιδίατρο τηλ. Μου είπε ότι όντως είναι λίγα τα τσισα!! Χρειάζεται πιο πολλά υγρά. Μου έδωσε το βιολογικό χαμομήλι της φρεζυντερμ.. Το μπουκάλι το πιάσε αμέσως που το φοβόμουν αλλά το περιεχόμενο δεν της άρεσε καθόλου!! ;)Ζήτημα να ήπιε 10 ml... Σήμερα όλες κι όλες 4 φορές έχει κάνει τσισα... 

@Mighty86όχι εμένα δεν είναι καθόλου σκούρα.. Σαν νεράκι είναι.. Αλλά κανείς και μικτη εσύ οπωτε δεν ξέρω για το χρώμα. Μημπως έτσι πρέπει να ναι.. Τι έγινε εσένα;; ξανακατουρησε;;

@georgia1988απ ότι ξέρω το αίμα στα κακά είναι αλλεργία.. Θα σου πει και η παιδίατρος.. Εμείς είμαστε ψηλά και βράζει το σπίτι.. Τώρα την πήγα στο δωμάτιο και άνοιξα κλιματιστικό!! Το απόγευμα τρέχαμε στις παραλίες για σκιά και δροσιά

Η παιδίατρος μου όχι μπάνιο στη θάλασσα γιατί τη ρωτησα να βουτήξουμε λίγο τα ποδαράκια, και μου είπε ότι δεν έχετε κανένα ωφελος μόνο σε μεγαλύτερα παιδιά.. Από αντικουνουπικα τίποτα!! Ακόμα και η crilen μου είπε είναι απ τον 5ο μήνα... 

Link to comment
Share on other sites

4 ώρες πρίν, valentina23 είπε:

Κορίτσια τελικά πήρα την παιδίατρο τηλ. Μου είπε ότι όντως είναι λίγα τα τσισα!! Χρειάζεται πιο πολλά υγρά. Μου έδωσε το βιολογικό χαμομήλι της φρεζυντερμ.. Το μπουκάλι το πιάσε αμέσως που το φοβόμουν αλλά το περιεχόμενο δεν της άρεσε καθόλου!! ;)Ζήτημα να ήπιε 10 ml... Σήμερα όλες κι όλες 4 φορές έχει κάνει τσισα... 

@Mighty86όχι εμένα δεν είναι καθόλου σκούρα.. Σαν νεράκι είναι.. Αλλά κανείς και μικτη εσύ οπωτε δεν ξέρω για το χρώμα. Μημπως έτσι πρέπει να ναι.. Τι έγινε εσένα;; ξανακατουρησε;;

@georgia1988απ ότι ξέρω το αίμα στα κακά είναι αλλεργία.. Θα σου πει και η παιδίατρος.. Εμείς είμαστε ψηλά και βράζει το σπίτι.. Τώρα την πήγα στο δωμάτιο και άνοιξα κλιματιστικό!! Το απόγευμα τρέχαμε στις παραλίες για σκιά και δροσιά

Η παιδίατρος μου όχι μπάνιο στη θάλασσα γιατί τη ρωτησα να βουτήξουμε λίγο τα ποδαράκια, και μου είπε ότι δεν έχετε κανένα ωφελος μόνο σε μεγαλύτερα παιδιά.. Από αντικουνουπικα τίποτα!! Ακόμα και η crilen μου είπε είναι απ τον 5ο μήνα... 

Εμένα έκανε μετά μάλιστα μου κατούρησε το κρεββάτι σε κάποια φάση. οχι κανονικα δεν θα έπρεπε να κάνει σκούρα(πιο συμπυκνωμένα) ,είναι σαν εμάς που τα πρωινά τα ούρα μας μπορεί να είναι πιο σκούρα νομίζω ότι δεν κάνει για τα μωρακια...ίσως είναι δείγμα αφυδάτωσης.αν το ξανακάνει κ σήμερα σημαίνει ότι δεν τον καλύπτω όλο το βράδυ με το μητρικό θα θέλει κ άλλα ml.

  • Μου αρέσει 2

AuQnp2.png

Link to comment
Share on other sites

@Mighty86 ναι κατάλαβα.. Επειδή είχε ώρες να κατουρησει. Σήμερα είναι οκ;; εμένα πάλι το πρωί στεγνή!! Μετά όμως κατουρησει. Με το που της έβγαλα τη πάνα και μετά ξανακατουρησε!! Λες να μη φτάνει το γάλα μου;; αλλά το πατάω λίγο και κανει συντριβανι!! Απ την ζέστη;; πάντως ξεκίνησα και τη βάζω πιο συχνά στο στήθος. Το χαμομήλι δεν της άρεσε καθόλου! Της έφτιαξα πάλι τώρα και περιμένω να κρυώσει.. Πάντως το μπιμπερό το γραπωσε!! :-P:-P. Την Δευτέρα θα πάμε και από κει να τη ζυγίσει, να τη δει.περιμενω πως και πως.. 

  • Μου αρέσει 2
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


1 ώρα πρίν, valentina23 είπε:

@Mighty86 ναι κατάλαβα.. Επειδή είχε ώρες να κατουρησει. Σήμερα είναι οκ;; εμένα πάλι το πρωί στεγνή!! Μετά όμως κατουρησει. Με το που της έβγαλα τη πάνα και μετά ξανακατουρησε!! Λες να μη φτάνει το γάλα μου;; αλλά το πατάω λίγο και κανει συντριβανι!! Απ την ζέστη;; πάντως ξεκίνησα και τη βάζω πιο συχνά στο στήθος. Το χαμομήλι δεν της άρεσε καθόλου! Της έφτιαξα πάλι τώρα και περιμένω να κρυώσει.. Πάντως το μπιμπερό το γραπωσε!! :-P:-P. Την Δευτέρα θα πάμε και από κει να τη ζυγίσει, να τη δει.περιμενω πως και πως.. 

Ε όχι!αν δεν έχεις κ εσύ γάλα τότε εμείς τι κάνουμε;;;; τα χαμομηλια πρέπει να είναι λίγο μπλιαχ γιατί κ ο δικός μου τα φτύνει. κ εμένα μετά τις 8 κατούρησε πάλι πιο σκούρα κ μετά που τον τάισα ξανά πάλι πιο ανοιχτά. ξέρω κεγώ; η μαμά μου λέει οτι υπερβάλλω που της τα έδειξα είναι απλά λίγο πιο σκούρα κ μυρωδάτα. τι να πω... θα ρωτήσω κ την γιατρό αν είναι...καλό που το γράπωσε το μπιμπερό..είναι βολικό παιδί σε αντίθεση με τον σκατούλη τον δικό μου που τον ενδιαφέρει οτιδήποτε άλλο να κάνει από το να φάει. είτε μπιμπερό είτε στήθος μου κάνει τσαλίμια...η πεθερά μου μου είπε οτι έτσι ήταν κ ο κανακάρης της με το φαί!

ίσως μεγαλώνουν κ δεν κατουρούν στον ύπνο τους πια τι να πω!

  • Μου αρέσει 1

AuQnp2.png

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια κ εμένα πριν λίγο καιρό ένα πρωί ήταν στεγνό το παμπερς κ μετά από λίγο χαμός γέμισε...δεν κατουρανε πάντα στον ύπνο τους απ ότι έχω καταλάβει κ εγω ειδικά άμα κοιμούνται βαριά το έχω τσεκάρει κ μες στην μέρα με την δικιά μου.. κάνει κ πάρα πολύ ζέστη τώρα θέλουν πιο συχνά τάισμα... @Mighty86 πάρε την παιδίατρο μην είναι καμία ουρολοίμωξη... Εμένα το στήθος δεν ξέρω τι γίνεται κάθε πρωί πολύ πρησμένο ειδικά το ένα πέτρα...εχει κ ζέστη δεν την παλεύω καθόλου προσπαθώ να το ρυθμίσω αλλά τίποτα...

  • Μου αρέσει 1

aDkXp3.png

Link to comment
Share on other sites

@Mighty86 ωραία τουλάχιστον ησυχααες!! Λες να είναι τόσο ώριμο το μπεμπουλινι μου και να τα κρατάει το βραδι;;; :Pβιάζεται να μεγαλώσει!!πάντως σήμερα έκανε πιο πολλά τσισα κια!! Εγώ πιστεύω είναι απ την πολύ ζέστη. Αυτές τις μέρες ίδρωνε συνέχεια!! Σήμερα δε, δεν είναι να βγεις έξω από το σπίτι!!!! Καυσωνας

@Basiliki92το βραδι χαζοτρωνε ίσως γι αυτό.. Εμένα ξυπνάει 2 φορές μέσα στη νύχτα κοιμισμένο και τρώει.. Οπωτε το πρωί κάποιες φορές είναι και μένα έτσι.. Πάντως σε νιώθω πολλές φορές περιμένω πως και πως να ξυπνήσει Ν αποσυμφωρηθω!!! Ψαρακια τρως;;άσχετο τώρα αλλά είπα να ρωτήσω γιατί μου χεις πει ότι απέχεις από πολλά..

@georgia1988τι έγινε με τα κακά του μωρού;;; 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

Εμένα κορίτσια αυτές τις μέρες τρώει πολύ ίσως τον βαρεσε η ζέστη κ δεν ξεκολλάει από το στήθος.. κ το βράδυ ξυπνάει 2 φορές αντί για 1 που ξυπνούσε..

@valentina23 Δευτέρα η τρίτη θα πάω για Μάγιερ κοπράνων να δούμε μήπως είναι αλεργια αν και δεν ξαναείδα αίμα οπότε μπορεί να ήταν κ καμμία ραγαδα.. αλλά επειδή θέλω να ξεκινήσω σιγά σιγά τα γαλακτοκομικά πρέπει να ξέρουμε κιόλας αν έχει αλεργια

  • Μου αρέσει 1

xLfdp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...