Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • 2 hours ago, Katiamaxiking said:

      Ευχαριστούμε!!! 

      Με μια μεγάλη χοριακή σου ευχομαι!!και εγω στην πρώτη εξωσωματική με θετικη χοριακή δεν είχα κανένα σύμπτωμα!

      Σε ευχαριστω πάρε πολύ !!!! Να είσαι καλα να σας πάνε και εσάς όλα δεξιά ! 

      2 hours ago, Blue Velvet said:

      Δεν έκανα άλλο,την Παρασκευή έχω τη χοριακη,οπότε ο,τι είναι να γίνει,θα γίνει.Κραταω μικρό καλάθι,φοβάμαι το αποτέλεσμα της εξέτασης..

      Να δεις θετική χοριακη σου εύχομαι !!!! Δεν έμεινε πολύ !!!!! Άσε από φόβο άλλο τίποτα αλλά θα πάνε όλα καλα !

      • Ευχή 1

Μανούλες Μάρτιου 2021


Recommended Posts

@valentina23 Ναι τρώω ψάρια εννοείται κάνουν κ πολύ καλό δεν μπορώ να κόψω κ αυτά...σημερα είδα πάλι πράσινα κ χθες βράδυ η μικρή ήταν πολύ ανήσυχη κ σήμερα επίσης...κατεληξα στο ότι όταν τρώω κάτι που την ενοχλεί και της δημιουργεί φούσκωμα κ αέρια μου κάνει πράσινα κακα...χθες έφαγα γεμιστά και ντοματοσαλατα δεν άντεξα οπότε τα λαχανικά την πείραξαν...και να σας πω κ κάτι που μου είχαν πει οι θείες μου σαν πιο "παλιές" ότι όταν θα δεις πράσινα κακα στο μωρό είναι κολικοί-αέρια και δεν το είχα πάρει στα σοβαρά έλεγα σιγά βλακείες...αλλα εκεί καταλήγω κ εγώ... όσον αφορά την παραγωγή έχω παρατηρήσει σε εμένα τουλάχιστον ότι οπότε τρώω αρνί γίνεται χαμός αυξάνεται πολύ το γάλα μου δεν ξέρω αν είναι τόσο τυχαίο...

  • Μου αρέσει 2

aDkXp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 8,1k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

1 ώρα πρίν, Basiliki92 είπε:

@valentina23 Ναι τρώω ψάρια εννοείται κάνουν κ πολύ καλό δεν μπορώ να κόψω κ αυτά...σημερα είδα πάλι πράσινα κ χθες βράδυ η μικρή ήταν πολύ ανήσυχη κ σήμερα επίσης...κατεληξα στο ότι όταν τρώω κάτι που την ενοχλεί και της δημιουργεί φούσκωμα κ αέρια μου κάνει πράσινα κακα...χθες έφαγα γεμιστά και ντοματοσαλατα δεν άντεξα οπότε τα λαχανικά την πείραξαν...και να σας πω κ κάτι που μου είχαν πει οι θείες μου σαν πιο "παλιές" ότι όταν θα δεις πράσινα κακα στο μωρό είναι κολικοί-αέρια και δεν το είχα πάρει στα σοβαρά έλεγα σιγά βλακείες...αλλα εκεί καταλήγω κ εγώ... όσον αφορά την παραγωγή έχω παρατηρήσει σε εμένα τουλάχιστον ότι οπότε τρώω αρνί γίνεται χαμός αυξάνεται πολύ το γάλα μου δεν ξέρω αν είναι τόσο τυχαίο...

Εγώ έχω αύξηση όταν τρώω γύρο...χαχαχα.οποτε μια φορά την εβδομάδα παραγγέλνω μια μερίδα.ουτε πατάτες ούτε ψωμιά.σκετο γύρο. Κοίτα για κολικούς απότι ξερω βοηθάει κ το τσάι γλυκάνισος. Συστήνεται τρεις φορές την εβδομάδα για εγκατεστημένη παραγωγή ώστε να μη έχεις υπερπαραγωγή. Πάντως αν έχεις πετρώματα καλύτερα να αποφεύγεις το θηλαστρο για να προσαρμοστεί το στήθος σου στο μωρό.

Προσπάθησε αντί για λαχανικά να τρως καρότα,μανιτάρια ,πατάτες, αβοκάντο. Εγώ αυτά τρώω. 

  • Ευχαριστώ 1
  • Χαχα 1

AuQnp2.png

Link to comment
Share on other sites

@Basiliki92 αν υποθέσουμε ότι τον πειράζει η ντομάτα και φας πόσες μέρες διαρκεί η ενόχληση;; εμένα κάνει από λίγο, έχει πολλά αέρια και δυνατά!! Και βγάζει λίγα πράσινα!! Λέτε να κρυώσε απ το κλιματιστικό;; τώρα το βραδι την έπιασε μια γκρίνια άλλο πράγμα ¡!! Επίσης έχει συγγαει κιόλας. Της βάζω sudocrem...ναι κάνουν πολύ καλο τα ψάρια έχουν ωμέγα λιπαρά!! Και γω τρώω εκτός από γαρίδες καραβίδες γιατί ψιλοφοβαμαι (είναι ψαράς ο άντρας μου οπωτε μου φέρνει συνέχεια). Οι κολικοι μέχρι 3 μηνών δεν είναι;; 

@Mighty86βουρ στο γύρο!! Χάχα μια χαρά σε βρίσκω!! Γύρο εσύ, αρνί η Βασιλική!!! 

 

  • Μου αρέσει 2
Link to comment
Share on other sites

κοριτσια απλα ηθελα να σας πω για να σας διευκολυνω (αν μπορω) οτι τα πρασινα κακα (σε αποκλειστικα θηλαζοντα) ειναι η νο1 ενδειξη υπερπαραγωγης και δεν σχετιζονται με το φαι, το πιτογυρο, το μαρουλι, το φασολι, κλπ κλπ. το περασα κι εγω και ψαχνοντας ανακαλυψα οτι ολοι οι συμβουλοι θηλασμου ρωτανε για το χρωμα κι οταν αναφερεις πρασινο (κι ειδικα αν ειναι συχνο φαινομενο), σε κατευθυνουν απευθειας σε τεχνικες ελεγγου υπερπαραγωγης, block feeding κοκ μεχρι τα κακα να επανελθουν πληρως. κι ολο αυτο πρεπει να το ελεγχεις και οποτε βλεπεις να επανερχονται τα πρασινα κακα, να επανερχεσαι κι εσυ σε controling της παραγωγης σου..αν υπαρχει ταση υπερπαραγωγης, μπορει να σου προκυπτει πολυ συχνα το φαινομενο, ειδικα σε μωρα πριν τους 6μηνες.. δυστυχως οι περισσοτεροι παιδιατροι δεν εχουν γνωση επι του θεματος κι αναφερουν την διατροφη απευθειας, που θα τολμουσα να πω οτι ειναι λιγο εως πολυ πισω σαν αποψη και δεν τεκμηριωνεται..ειναι κριμα τα μωρα να ταλαιπωριουνται απο την υπερπαραγωγη κι οι μαναδες να αναλωνονται και να σπανε το κεφαλι τους τι εφαγαν καθε μερα..ψαξτε το λιγο παραπανω αν θελετε, γιατι νομιζω το χετε πιασει λιγο λαθος και σας εχουν αγχωσει για τη διατροφη χωρις λογο...ενω η πραγματικη αιτια θελει εντελως διαφορετικη αντιμετωπιση. οτι θελετε, με ρωτατε αν μπορω να βοηθησω. 

  • Ευχαριστώ 2
Link to comment
Share on other sites

@Mighty86 θήλαστρο βάζω μια φορά την μέρα κ αυτή πρωί συνήθως για να αποσυμφόρηση γιατί ενώ πίνει το μωρό είναι ακόμα τούμπανο κ δεν το αντέχω κ το αποθήκευση κατάψυξη αλλά κ πάλι δεν το κάνω κάθε μέρα... @valentina23 δεν ξέρω πόσες μέρες κρατάει...ουτε εγώ τρώω γαρίδες καλαμαρια κλπ..

 

@Pagotoula σε ευχαριστώ πολύ για την απάντηση σου..η αλήθεια είναι ότι τις τελευταίες μέρες έχει αυξηθεί πολύ η παραγωγή ...η παιδίατρος μου είναι πολύ υπέρ του θηλασμού κ γενικα δεν μου λέει να κόψω τροφές το μόνο που μου είπε ήταν προσοχή στα γαλακτοκομικά από την στιγμή που την πειράζουν...τα άλλα τα κόβω εγώ από μόνη μου όταν βλέπω πως τρώω κάτι και είναι πολύ ανήσυχη..η αλήθεια είναι πως δεν έχει αποδειχθεί ότι η διατροφή της μάνας επηρεάζει το βρέφος αυτό που σίγουρα τα επηρεάζει είναι ότι εχει πολλά  συντηρητικά...εσυ θηλάζεις και τρως απ όλα?

  • Μου αρέσει 2

aDkXp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

@Pagotoulaκαταρχάς σ ευχαριστούμε πολύ για τις απαντήσεις σου!! Μας βοηθάς πάρα πολύ!! Και γω το χω προσέξει αυτό με την υπερπαραγωγή. Όταν είναι τούμπανο το στήθος και πίνει τα κακά μετά είναι πράσινα.. Τώρα τελευταία όμως αντιμετωπίζω ένα άλλο θέμα!! Δεν κάνει τσισα όπως πριν.. Το πρωί είναι στεγνό το παμπερς!! Κάνει μετά.. Προχτές όλη μέρα έκανε μόνο 4 φορές τσισα.. Χτες 6-7,σημερα θα μετρήσω πάλι. Εγώ νομίζω είναι απ τον καύσωνα.. Μου ιδρώνει συνέχεια. Η παιδίατρος μου είπε να της δώσω χαμομήλι, το οποίο ζήτημα να ήπιε 10ml..λέει ότι της λείπουν υγρά... Τι γνώμη έχεις;; σου έχει τύχει;; επίσης νομίζω ότι και αυτό το λιγο χαμομήλι επηρέασε τα κακά.. Παρά πολύ θορυβώδης.. Ήταν που ήταν.. Τώρα χαμός.. Δεν ξερω πια τι γίνετε.. Μια το ένα.. Μια το άλλο.. 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια εγώ από ότι ξέρω χαμομήλι δεν κάνει μέχρι 2 χρόνων.. τουλάχιστον έτσι λένε στην ομάδα θηλασμού.. βέβαια η παιδίατρος κάτι παραπάνω θα ξέρει σίγουρα. Και όντως τα πράσινα είναι από υπερπαραγωγή

  • Μου αρέσει 1
  • Ευχαριστώ 1

xLfdp3.png

Link to comment
Share on other sites

5 ώρες πρίν, georgia1988 είπε:

Κορίτσια εγώ από ότι ξέρω χαμομήλι δεν κάνει μέχρι 2 χρόνων.. τουλάχιστον έτσι λένε στην ομάδα θηλασμού.. βέβαια η παιδίατρος κάτι παραπάνω θα ξέρει σίγουρα. Και όντως τα πράσινα είναι από υπερπαραγωγή

Και γω ξέρω ότι σε Θηλαζοντα μωρά δεν δίνουν τίποτα!! Ούτε νερό, χαμομήλι κτλ. Τα παρέχει όλα το μητρικό!! Γάλα πάντως έχω.. Την επηρέασε τόσο πολύ η ζέστη;; αύριο έχω παιδίατρο οπωτε θα με διαφωτίσει.. Αν και σύμβουλος θηλασμού δεν είναι.. Καθαρά παιδιατρική τα βλέπει τα πράγματα και φοβάμαι μην μου πει για κανά συμπλήρωμα. Αλλά και να μου πει.. Δεν μπορώ να το πάρω πάνω μου!! 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

5 ώρες πρίν, valentina23 είπε:

Και γω ξέρω ότι σε Θηλαζοντα μωρά δεν δίνουν τίποτα!! Ούτε νερό, χαμομήλι κτλ. Τα παρέχει όλα το μητρικό!! Γάλα πάντως έχω.. Την επηρέασε τόσο πολύ η ζέστη;; αύριο έχω παιδίατρο οπωτε θα με διαφωτίσει.. Αν και σύμβουλος θηλασμού δεν είναι.. Καθαρά παιδιατρική τα βλέπει τα πράγματα και φοβάμαι μην μου πει για κανά συμπλήρωμα. Αλλά και να μου πει.. Δεν μπορώ να το πάρω πάνω μου!! 

Πάντως 5-6 γεμάτες πάνες είναι οκ. Γενικώς κ η δικιά μου η παιδιατρος δίνει εύκολα χαμομήλι. κ μάλιστα κιντερντε είτε για αφυδάτωση είτε για δυσκοιλιότητα.

  • Μου αρέσει 1

AuQnp2.png

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια καλήμερα!! Γυρίσαμε και μεις πρίν από λίγο από παιδίατρο! Κάναμε την δεύτερη δόση απ το έξαπλο. Βάρος 6650 μήκος 62 εκ. Την βρήκε πάρα πολύ καλή!! Πήρε ένα κιλό σχεδόν σε ένα μήνα. Τον άλλο μήνα ξεκινάμε ρυζάλευρο. Κάθε άλλο πάρα αφυδατωμενη είναι μου είπε.. Απλά απ το καύσωνα χρειάζεται λίγο παραπάνω ενυδάτωση.. Με το παραπάνω γάλα αναγουλιαζει και βαρυστομαχιαζει.. Της είπα ότι το χαμομήλι ούτε να το φτύσει και μου είπε λίγο νεράκι τότε να της δίνω.. Όχι αντιηλιακό όχι αντικουνουπικα, όχι θάλασσα.. Το κλιματιστικό να μην χτυπάει πάνω της και κρυώσει.. Μου είπε και με σύριγγα μπορώ να της δίνω.. Δοκίμασα αλλά λίγο δύσκολο.. Θα της δώσω μετά κσι με μπιμπερό.. Αυτά τα νέα μας 

  • Μου αρέσει 4
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


1 hour ago, valentina23 είπε:

Κορίτσια καλήμερα!! Γυρίσαμε και μεις πρίν από λίγο από παιδίατρο! Κάναμε την δεύτερη δόση απ το έξαπλο. Βάρος 6650 μήκος 62 εκ. Την βρήκε πάρα πολύ καλή!! Πήρε ένα κιλό σχεδόν σε ένα μήνα. Τον άλλο μήνα ξεκινάμε ρυζάλευρο. Κάθε άλλο πάρα αφυδατωμενη είναι μου είπε.. Απλά απ το καύσωνα χρειάζεται λίγο παραπάνω ενυδάτωση.. Με το παραπάνω γάλα αναγουλιαζει και βαρυστομαχιαζει.. Της είπα ότι το χαμομήλι ούτε να το φτύσει και μου είπε λίγο νεράκι τότε να της δίνω.. Όχι αντιηλιακό όχι αντικουνουπικα, όχι θάλασσα.. Το κλιματιστικό να μην χτυπάει πάνω της και κρυώσει.. Μου είπε και με σύριγγα μπορώ να της δίνω.. Δοκίμασα αλλά λίγο δύσκολο.. Θα της δώσω μετά κσι με μπιμπερό.. Αυτά τα νέα μας 

σας δίνει χαμομήλι?

σε εμάς μόνο γαλατάκι

αύριο θα κάνει το δεύτερο εμβόλιο κι έχω ένα άγχος γιατί κάνει τρελή ζέστη, μη μου ανεβάσει πυρετό

την έχω στο κλιματιστικό όλη την ημέρα, δε χτυπά πάνω της αλλά την αλλάζω συνέχεια και τη σκεπάζω

  • Μου αρέσει 1

ffpWp3.pngo85Jp3.png

Link to comment
Share on other sites

41 minutes ago, Thia1985 said:

σας δίνει χαμομήλι?

σε εμάς μόνο γαλατάκι

αύριο θα κάνει το δεύτερο εμβόλιο κι έχω ένα άγχος γιατί κάνει τρελή ζέστη, μη μου ανεβάσει πυρετό

την έχω στο κλιματιστικό όλη την ημέρα, δε χτυπά πάνω της αλλά την αλλάζω συνέχεια και τη σκεπάζω

σου εκανε πυρετο στο πρωτο  κ ανησυχεις? εμενα στο πρωτο ειχε κανει, και ετσι η γιατρος μου συνεστησε στο δευτερο να του δωσω προληπτικα ντεπον... αφου σε απασχολει ρωτησε την αν προτεινει κατι προληπτικο

  • Μου αρέσει 1

D4rWp3.png

Link to comment
Share on other sites

@Thia1985μου είπε χαμομήλι γιατί μειώθηκαν πολύ τα τσισα της!! Το πρωί που ξυπνάει εδώ και 3 μέρες είναι στεγνή η πάνα της.. Βέβαια τα κάνει μετά.. Αλλά μου ξένισε αυτή η αλλαγή.. Δεν το ήπιε καθόλου κ η παιδίατρος μου πε λίγο νεράκι.. Θηλάζω Αποκλειστικά 

Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πρίν, pap88 είπε:

σου εκανε πυρετο στο πρωτο  κ ανησυχεις? εμενα στο πρωτο ειχε κανει, και ετσι η γιατρος μου συνεστησε στο δευτερο να του δωσω προληπτικα ντεπον... αφου σε απασχολει ρωτησε την αν προτεινει κατι προληπτικο

Όχι δε μου εκανε

Πήρε κ η δικιά μου προληπτικά ντεπον

Απλώς τώρα φοβάμαι τον καύσωνα, δεν ξέρω, μου έχει κολλήσει σαν ιδέα στο μυαλο

Χαζό θα μου πειτε

Θα τη ρωτήσω πάλι όμως αν είναι να της δωσω


ffpWp3.pngo85Jp3.png

Link to comment
Share on other sites

12 minutes ago, Thia1985 said:

Όχι δε μου εκανε

Πήρε κ η δικιά μου προληπτικά ντεπον

Απλώς τώρα φοβάμαι τον καύσωνα, δεν ξέρω, μου έχει κολλήσει σαν ιδέα στο μυαλο

Χαζό θα μου πειτε

Θα τη ρωτήσω πάλι όμως αν είναι να της δωσω

καλα κανεις και το εχεις στο μυαλο σου! μιας και θα την δεις απο κοντα ρωτησε το.. εγω ειμαι στον 6ο και σκεψου σε καθε εμβολιο δινω προληπτικα!!!


D4rWp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...