Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • πρίν από 6 λεπτά , Fay_ είπε:

      Ο γιατρός μου κάθε φορά μου λέει η δίδυμη κύηση έχει καφέ και μπορεί να δεις και αίμα και μην κανεις τίποτα κτλ. Γι αυτό δεν θέλω να τον πάρω..

      Ακούγεται να μην ανησυχεί. Αν εσυ όμως ανησυχεις, πηγαινε να σε δει ή ξεκουράσου και παρακολούθησε το. 

      • Ευχαριστώ 1

Μανούλες Μάρτιου 2021


Recommended Posts

@Mighty86 και γω της έχω εμπιστοσύνη μια; και πήγαινα, και πάω το γιο μου σε αυτή 12 χρόνια!! Οπότε την ξέρω πάρα πολύ καλά. Στο γιο μου έδινα τωτς φαριν λακτε, βανίλια δεν ξέρω αν τα δίνουν αυτά τώρα... Και θυμάμαι πολύ καλά είχαμε ξεκινήσει με φρούτα..και απ τον 6ο μήνα. Πάντως οι οδηγίες και τα προτοκολλα αλλάζουν από χρόνο σε χρόνο.. Στον ίδιο γυναικολόγο πήγαινα και στα δύο. Καμία σχέση οι εξετάσεις και γενικά η παρακολούθηση μου μετά από 12 χρόνια.. Εμάς τότε πχ μας έδιναν κρέμες απ πολύ μικρά.. Γενικώς αλλάζουν συνέχεια.. Μου είναι δύσκολο και μένα να πάω ενάντια στις οδηγίες της παιδιάτρου.. Θα έχω τρομερή ανασφάλεια

Εντω μεταξυ αυτές τις μέρες βλέπω πράσινα κακάκια πιο συχνά. Και να φανταστείτε ότι έκοψα γάλατα, γιαούρτι, δημητριακά, χυμούς.. Είμαι σχεδόν σίγουρη πλέον ότι είναι από υπερπαραγωγή. Πολλές φορές πνίγεται στο στηθος. Πιέζω τη ρογα όταν το βλέπω βαρύ και πετιούνται συντριβανια.. Το κάνω καμιά δεκαριά φορές και βγαίνω στην αυλή να μην λεεωσω. Φοβάμαι να χρησιμοποιήσω θήλαστρο για να μην τα, κάνω χειρότερα.. Αντί να μειώσω αυξήσω πιο πολύ. @Basiliki92 και σένα έτσι σου πετιέται;; εμένα φτάνει στο ταβάνι,. Είναι αυξημένη ροή;;; 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 8,1k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Κι εγώ τον εμπιστεύομαι γτ είναι ο παιδίατρος που πήγαινα παιδί και έχει τρομερή πείρα αλλά πχ αυτό που μου είπε να θηλάζω πρωί βράδυ όταν μπουν οι στερεες δεν θα το κάνω γτ ξέρω ότι θα οδηγήσει στον αποθηλασμο.. εννοείται ότι μου λέει στο ιατρικό κομμάτι το ακολουθώ απλά στον θηλασμό δεν είναι πολύ ενημερωμένος παρόλαυτα μου είπε στερεες μετά τον 6. Τώρα αν μου πει ρυζαλευρο θα του πω την αντίρρηση μου κ βλέπουμε!

Τελικά η Μάγιερ βγήκε ελαφρώς θετική κ μου είπε να μην ανησυχώ κ αν ξαναδώ αίμα το ξανακοιταμε

@valentina23 αν έχεις υπερπαραγωγή μπορείς να δίνεις ένα στήθος για 2 3 γεύματα block feeding λέγεται ψαξτο.. δεν το διάβασα πολύ γτ δεν είμαι σε αυτήν την κατηγορία! Πρέπει πάντως να ρυθμίσεις την παραγωγή

  • Μου αρέσει 1

xLfdp3.png

Link to comment
Share on other sites

3 ώρες πρίν, valentina23 είπε:

@Mighty86 και γω της έχω εμπιστοσύνη μια; και πήγαινα, και πάω το γιο μου σε αυτή 12 χρόνια!! Οπότε την ξέρω πάρα πολύ καλά. Στο γιο μου έδινα τωτς φαριν λακτε, βανίλια δεν ξέρω αν τα δίνουν αυτά τώρα... Και θυμάμαι πολύ καλά είχαμε ξεκινήσει με φρούτα..και απ τον 6ο μήνα. Πάντως οι οδηγίες και τα προτοκολλα αλλάζουν από χρόνο σε χρόνο.. Στον ίδιο γυναικολόγο πήγαινα και στα δύο. Καμία σχέση οι εξετάσεις και γενικά η παρακολούθηση μου μετά από 12 χρόνια.. Εμάς τότε πχ μας έδιναν κρέμες απ πολύ μικρά.. Γενικώς αλλάζουν συνέχεια.. Μου είναι δύσκολο και μένα να πάω ενάντια στις οδηγίες της παιδιάτρου.. Θα έχω τρομερή ανασφάλεια

Εντω μεταξυ αυτές τις μέρες βλέπω πράσινα κακάκια πιο συχνά. Και να φανταστείτε ότι έκοψα γάλατα, γιαούρτι, δημητριακά, χυμούς.. Είμαι σχεδόν σίγουρη πλέον ότι είναι από υπερπαραγωγή. Πολλές φορές πνίγεται στο στηθος. Πιέζω τη ρογα όταν το βλέπω βαρύ και πετιούνται συντριβανια.. Το κάνω καμιά δεκαριά φορές και βγαίνω στην αυλή να μην λεεωσω. Φοβάμαι να χρησιμοποιήσω θήλαστρο για να μην τα, κάνω χειρότερα.. Αντί να μειώσω αυξήσω πιο πολύ. @Basiliki92 και σένα έτσι σου πετιέται;; εμένα φτάνει στο ταβάνι,. Είναι αυξημένη ροή;;; 

Ναι όχι μη βάλεις θηλαστρο για κανένα λόγο.δεν ξέρω τι πρέπει να κάνεις αυτό μόνο ξέρω. Άσε μη πάθεις καμία μαστίτιδα φτου φτου. Αυτό που λέει η γεωργία δίνε ανά τρία.βασικα δεν λέει κάτι ο παπαβεντσης για την υπερπαραγωγή;

  • Μου αρέσει 1

AuQnp2.png

Link to comment
Share on other sites

@valentina23 εγώ δεν ζουλαω το στήθος καθόλου γιατί με ενοχλεί η αίσθηση δεν μπορώ καθόλου αλλά βλέπω το παιδί πνίγεται κ το γάλα τρέχει..ειδικα το πρωί υποφέρω ζεσταίνομαι κ το στήθος τουρλα σκληρό ειδικά το δεξί...σκεψου πρωί έχω τάισει την μπέμπα κ για να ξαλάφρωσω εβγαλα κ με το θηλαστρο 240 ml(σύνολο κ από τα 2)...τωρα έχω κάποιες μέρες δεν το βάζω έχω δοκιμάσει να δίνω ένα στήθος 2 3 φορές αλλά οπότε με παίρνει γιατί αλλιώς νιώθω θα εκραγω...πριν μείνω έγκυος φορούσα cup C και τώρα φοραω E...και έχω χάσει σχεδόν όλα τα κιλά 2 μου έμειναν αλλά το στήθος εκεί...


aDkXp3.png

Link to comment
Share on other sites

@Basiliki92, @georgia1988, @Mighty86σας ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις σας. Βάζω 2 γεύματα το ίδιο στήθος αρκετά συχνά. Το θέμα είναι ότι πρηζεται το άλλο όμως.. @georgia1988τι ακριβώς είναι η  Μαγιερ;; Δείχνει αλλεργία;;Ναι και γω οπωσδήποτε θα το συζητήσω με τη παιδίατρο. Κι αν μου πει οπωσδήποτε ρυζάλευρο θα της πω να το αραιωνω  με δικό μου γάλα.. Μόνο πρωί και βράδυ θηλασμός εννοείτε ότι θα κοπεί το γαλα@Basiliki92και συ άμα το πατήσεις έτσι θα βγαίνει. Δεν το αποσυμφορηζεις πριν δώσεις στο μωρό;; εγώ το πατάω αρκετές φορές για να φύγει το αραιό αλλά και να μην πνίγεται Το μωρό. Μπορεί όμως τα πράσινα να είναι και κρυωματακι.. Το κλιματιστικό στο δωμάτιο δεν κλείνει.. Είμαστε τρίτο όροφο και το σπίτι βράζει στην κυριολεξία... 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

@valentina23 όχι δεν βγάζω με το χέρι δεν τα καταφέρνω με τίποτα...μπορει να είναι κ κρύωμα αλλά δεν νομίζω γιατί μου είπε η παιδίατρος ότι δύσκολα κρυώνουν τα μωράκια με τέτοιο καιρό...εμενα μου κάνει 2 πάνες το πρωί μουσταρδι κ την υπόλοιπη μέρα 2 3 με λίγα πράσινα...εχει τώρα 2 3 μέρες αλλά κ το στήθος μου είναι φουλ τις τελευταίες μέρες...μας αυξάνουν κ τα μωράκια την παραγωγή πάντως ειδικά όταν κάθε μια ώρα θέλουν στήθος...

  • Μου αρέσει 1

aDkXp3.png

Link to comment
Share on other sites

@valentina23 ναι η Μάγιερ δείχνει αν έχει αλεργια.. εμάς τα κακά μας είναι υδαρη πολύ κ έχουν λιγες βλενες αλλά ο παιδίατρος λέει είναι λόγω διατροφής κ να μην ανησυχω.. εντομεταξυ είχε σταματήσει η γκρίνια κ έφαγα ντομάτα δύο μέρες τώρα δεν σταματάει με τπτ... 

Έχει μια φοτο που δείχνει τα σημάδια υπερπαραγωγής δεν ξέρω όμως πως να την ανεβάσω από το κινητό θα την ανεβάσω από το πσ ανμε αφήσει ο μικρός κάποια στιγμή!

  • Μου αρέσει 1

xLfdp3.png

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια διάβασα κάποια άρθρα για την υπερπαραγωγή και ήταν λες και μίλαγαν για μένα!! Είμαι σχεδόν σίγουρη ότι όλα συτα(πράσινα κακά, εκρηκτικά, συχνο λερωμα πάνας, εμετό, ρουκέτες, πνίξιμο στο στήθος) είναι αποτέλεσμα αυτού :confused:το ζήτημα είναι ότι πάντα βγάζω και αρκετό πριν της δώσω, με το χέρι πάντα, αλλά συνεχίζεται.. Ίσως να τα αδειάζω τελείως;;; αυτό επειδηνωθηκε απ το τελευταίο άλμα ανάπτυξης που είχε 4 μηνων. Ήθελε όλη την ώρα στήθος και ύπνο... 

Link to comment
Share on other sites

Τι κάνετε μπρε;;;

Εμείς χθες πήγαμε οικογενειακώς για κούρεμα κ ο μικρός ήταν πολύ ήσυχο παιδί κοιμήθηκε κ στο κομμωτήριο απίστευτο....μετά σπίτι έριξε όμως μια γρινιααα άλλο πράγμα.

Σήμερα θα πάμε το βραδάκι σε παιδικό πάρτυ κ φευγουμε στο καπάκι για Χαλκιδική να κοιμηθούμε εκεί απόψε. Αγόρασα έναν μάρσιπο φανταστικό 140€. Τον tula. Βασικά με ρώτησε ο κουνιάδος μου τι δώρο θέλουμε κ του ζήτησα αυτό.

Είπα να επενδυσω εκεί γιατί ο μικρός μόνο αγκαλιά κοιμάται όρθια κ βόλτες γύρω γύρω κ όπου να ναι γυρνάω κ δουλειά ίσως μου χρειαστεί κ εκεί. Πονάει η πλάτη μου απίστευτα στο σημείο που μου βάλανε το καθετηρακι για την επισκληριδιο. Κ με τον μικρό αγκαλιά όλη την ώρα τα έχω χρειαστεί.δευτερα πάω κ γυναικολόγο κ μετά βόλτα στο κέντρο.εχω ξεσαλωσει μου φαίνεται.χαχαχα

  • Μου αρέσει 4

AuQnp2.png

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Mighty86 είπε:

Τι κάνετε μπρε;;;

Εμείς χθες πήγαμε οικογενειακώς για κούρεμα κ ο μικρός ήταν πολύ ήσυχο παιδί κοιμήθηκε κ στο κομμωτήριο απίστευτο....μετά σπίτι έριξε όμως μια γρινιααα άλλο πράγμα.

Σήμερα θα πάμε το βραδάκι σε παιδικό πάρτυ κ φευγουμε στο καπάκι για Χαλκιδική να κοιμηθούμε εκεί απόψε. Αγόρασα έναν μάρσιπο φανταστικό 140€. Τον tula. Βασικά με ρώτησε ο κουνιάδος μου τι δώρο θέλουμε κ του ζήτησα αυτό.

Είπα να επενδυσω εκεί γιατί ο μικρός μόνο αγκαλιά κοιμάται όρθια κ βόλτες γύρω γύρω κ όπου να ναι γυρνάω κ δουλειά ίσως μου χρειαστεί κ εκεί. Πονάει η πλάτη μου απίστευτα στο σημείο που μου βάλανε το καθετηρακι για την επισκληριδιο. Κ με τον μικρό αγκαλιά όλη την ώρα τα έχω χρειαστεί.δευτερα πάω κ γυναικολόγο κ μετά βόλτα στο κέντρο.εχω ξεσαλωσει μου φαίνεται.χαχαχα

Καλησπέρα και από μένα! Και σε μένα το κάνει αυτό, όταν είναι έξω σαν γνήσιος κουτσομπόλης να παρατηρεί τα πάντα και στο σπίτι μετά να με έχει στο ένα πόδι!

Είστε ακόμη αγκαλιά όλη την ημέρα, ε..?? Πω πω καλή δύναμη τι να πω? 

Εμένα αρχίζει και κοιμάται πιο εύκολα στη διάρκεια της ημέρας, τον πιάνει η ζέστη,  μεγαλώνει δεν ξέρω, μακάρι να συνεχίσει έτσι. Καλά κάνεις,  να βγαίνεις και να κάνεις ο,τι σε κάνει να νιώθεις όμορφα. Ο γυναικολόγος ζήτησε να σε δει στο τετράμηνο? Εμένα δεν μου είπε κάτι τέτοιο.

Θα σας πω και το σημερινό κατόρθωμα μας, σήμερα γύρισε πρώτη φορά μπρούμυτα ο χαζούλης. Τον άφησα ούτε 5 λεπτά στο λίκνο και τον βρήκα να τρίβει το μουτράκι του στο σεντόνι του λίκνου, δεν γκρινιαξε όμως καθόλου. Αυτά από εμάς.

  • Μου αρέσει 4

F5pIp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εμείς ετοιμαζόμαστε να πάμε στο χωριό! Κ δεν ξέρω τι να πωτοπαρω μαζί μου! Θα πάμε μέχρι Δευτέρα.. λέω να πάρω το Πορτ μπεμπέ για ύπνο αν κ τώρα που συνηθισε την κούνια φοβάμαι δεν θα κοιμάται στο Πορτ μπεμπέ.. έχω κάνει ήδη 3 βαλίτσες για 3 μερες.. με λες κ υπερβολική πιστεύω!

  • Μου αρέσει 1
  • Χαχα 2

xLfdp3.png

Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πρίν, Haroulita K είπε:

Καλησπέρα και από μένα! Και σε μένα το κάνει αυτό, όταν είναι έξω σαν γνήσιος κουτσομπόλης να παρατηρεί τα πάντα και στο σπίτι μετά να με έχει στο ένα πόδι!

Είστε ακόμη αγκαλιά όλη την ημέρα, ε..?? Πω πω καλή δύναμη τι να πω? 

Εμένα αρχίζει και κοιμάται πιο εύκολα στη διάρκεια της ημέρας, τον πιάνει η ζέστη,  μεγαλώνει δεν ξέρω, μακάρι να συνεχίσει έτσι. Καλά κάνεις,  να βγαίνεις και να κάνεις ο,τι σε κάνει να νιώθεις όμορφα. Ο γυναικολόγος ζήτησε να σε δει στο τετράμηνο? Εμένα δεν μου είπε κάτι τέτοιο.

Θα σας πω και το σημερινό κατόρθωμα μας, σήμερα γύρισε πρώτη φορά μπρούμυτα ο χαζούλης. Τον άφησα ούτε 5 λεπτά στο λίκνο και τον βρήκα να τρίβει το μουτράκι του στο σεντόνι του λίκνου, δεν γκρινιαξε όμως καθόλου. Αυτά από εμάς.

Όχι νταξει δεν είμαστε κ όλη μέρα αγκαλιά κάθεται παντού.το θέμα μας είναι ο ύπνος.μονο αγκαλιά τον παίρνει κ μετά τον ακουμπάω λίκνο φωλιά καρότσι κτλ.κ ρίχνει κ γκρίνια μέχρι να κοιμηθεί.βασικα κάνει λες κ δεν θέλει να κοιμηθεί ενώ τρίβει τα μάτια του κ νυστάζει...οπότε θέλει κάνα δεκαλεπτο μέχρι κ μισαωρο όρθια να τον έχω να τον γυρνάω πφφφ 

Σου γύρισε ε; με το καλό να μας μπουσουλησουν!Εμένα πλέον γυρνάει κ στον ξύπνιο του αλλά θέλει πολύ ξεγελασμα κ παιχνίδι για να τον πείσω...

1 hour ago, georgia1988 είπε:

Εμείς ετοιμαζόμαστε να πάμε στο χωριό! Κ δεν ξέρω τι να πωτοπαρω μαζί μου! Θα πάμε μέχρι Δευτέρα.. λέω να πάρω το Πορτ μπεμπέ για ύπνο αν κ τώρα που συνηθισε την κούνια φοβάμαι δεν θα κοιμάται στο Πορτ μπεμπέ.. έχω κάνει ήδη 3 βαλίτσες για 3 μερες.. με λες κ υπερβολική πιστεύω!

Κ εμείς θα πάμε τώρα αλλά αυτήν την φορά θα του πάρω μόνο ένα στρωματακι με κουνουπιέρα που έχω πάρει για τα κουνουπια, το καρότσι με το πορτ μπεμπέ κ τον μάρσιπο.κ για εμας έχουμε πάρει ελάχιστα ρούχα αφού δεν είναι ότι θα βγούμε αμάν κ ντε...

  • Μου αρέσει 1

AuQnp2.png

Link to comment
Share on other sites

@Haroulita K ναι τώρα ξεκινάνε και γυρίζουν γι αυτό θέλει προσοχή!! Κάθε μήνα και κάτι καινούριο βγάζουν!! Εμένα έχει ψιλό στάνταρ ώρες που κοιμάται.. Όχι πάντα όμως..

@Mighty86εμενα@Mighty86εμένα στο εξάμηνο θα με δει ο γυναικολόγος... Καλά και μένα για τον ύπνο θέλει στήθος.. Να τη βάλω έτσι στη κούνια να κοιμηθεί με τίποτα!! Μην μου πεις ότι κούρεψες και το μπέμπη;;;; εμένα είναι καραφλη:Pκαλό ταξίδι!! 

@georgia1988καλα@georgia1988καλά να περάσετε και σεις!! Λίγα πράγματα βλέπω θα παρεις8)το μεσημέρι πιστεύω θα κοιμάται στο πορτ μπεμπέ, το βραδι θα ναι ένα θέμα..

Κορίτσια εμάς μας ενοχλούν συνέχεια τα δοντάκια.. Βάζει συνέχεια τα χεράκια της κι ότι άλλο βρει στο στόμα της και τρίβει τα ούλα της!!! Της έχω πάρει διαφορά μασητικα τα βάζει για λίγο στο στόμα της πέφτουν και μετά ξανά όλο το χέρι μέσα στο στόμα.. Της βάζω τραγουδάκια με τα ζουζούνια στο YouTube και ξετρελαινεται 

 

 

 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια μου καλά να περάσετε εκεί που θα πάτε!!!Εγώ δεν το τολμώ ακόμα με τόσο μωρό...εμενα γυρνάει συνέχεια μπρούμυτα από τον 2 μήνα κ τωρα της αρέσει να κοιμάται μόνο μπρούμυτα έχω βρει μπελά την γυρνάω ανάσκελα η στο πλάι κ αυτή εκεί μπρούμυτα πείσμα μόνο έτσι νανουριζεται και κοιμάται...τι να κάνω την αφήνω...επισης εμένα έχει παλαβωσει με τα ούλα κ τα 2 χέρια στο στόμα κ τα ρούχα της ...σημερα την έβγαλα βόλτα κ μασουσε μαζί με τα χέρια κ το φόρεμα της κ το έκανε μουσκεμα...μου φαίνεται ότι στην κάτω γναθο κάτι πάει να γίνει τι να πω...απο κουβεντούλες εκεί που έβγαζε συνέχεια κραυγές κ αγκου αυτή την βδομάδα δεν έχει κ πολύ όρεξη...ο ύπνος μας έφτιαξε αρκετά πάντως κοιμάται πολυ πιο εύκολα το βράδυ 9.30 την βάζω στήθος κ αμέσως αποκοιμιεται πριν θέλαμε μια ώρα...για μάρσιπο το σκέφτομαι κ εγω αλλά από την άλλη λέω μην ζεσταίνεται πολύ τώρα το καλοκαίρι εκεί μέσα κ πάνε χαμένα τα λεφτά ...αν χρησιμοποιεί καμία να μου πει αν την βόλεψε για έξω βόλτα.. 

  • Μου αρέσει 1

aDkXp3.png

Link to comment
Share on other sites

Κι εγώ δεν νομίζω να ξανά πάω κάπου.. απλά βαπτίζεται το ανηψακι μου και μου φάνηκε πιο εύκολο να μείνουμε εκεί κοντά παρά να κάνουμε 2 ώρες δρόμο να πάμε στην βάφτιση και 2 ώρες πίσω.. αλλά τελικά είναι πολλά πράγματα που πρέπει να πάρω μαζί.. κ με έχει αγχώσει μήπως δεν κοιμάται στο Πορτ μπεμπέ εστειλα στο κατάλυμα μήπως έχουνε κούνια γτ μάλλον είναι ζεστό για καλοκαίρι το Πορτ μπεμπέ αλλιώς θα τον βάλω στο κρεβάτι μαζί μου.. 

@Basiliki92 εμένα στο μάρσιπο δεν μπαίνει με τπτ ζεστενεται.. ούτε μια μέρα δεν έκατσε με τον που τον βάζω μέσα κλαίει

Επίσης κορίτσια έχει πολύ γκρινια αυτές τις μέρες και όλη μέρα έχουμε το αιρκοντισιον δλδ πόσο να ζεστενεται πια? 

  • Μου αρέσει 1
  • Ευχαριστώ 1

xLfdp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...