Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • πρίν από 52 λεπτά , η ζωή είναι όμορφη είπε:

      Άρα πιστεύεις ότι δεν θα υπάρξει θέμα με την σκόνη. Ούτε ότι εχτές έσκασε με το τέστ και έκλαιγε. Πρώτη φορά που σε εμβρυομεταφορα είχε 3 μέρες υπερβολικούς πόνους στην μέση ούτε να κάτσει ούτε να σηκωθεί και λέω μπασ και εγινε το θαύμα μας.Ναι το ξέρω με το άγχος έχεις δίκιο είναι για το μόνο θέμα που έχω άγχος λογικό όταν σου λένε οι γενετιστές ότι άμα κάνεις παιδί μέχρι τα 34 γιατί μετά είναι παθολογικό το σπέρμα τώρα είμαι 29 έχεις δίκιο συμφωνώ. Ελπίζω το τέστ να είναι λάθος και να δούμε την Κυριακή μια θετική χοριακη. Σε όλες σας το εύχομαι μέσα από την καρδιά μου αλήθεια 

      Εγώ έκανα εμβρυομεταφορά την προηγούμενη Τετάρτη,βάλαμε ένα εμβρυακι.Ξεκινησα να κάνω τεστ από το Σάββατο η την Κυριακή αν θυμάμαι καλά και μέχρι την Τετάρτη το πρωί έβγαιναν αρνητικά (λογικό).Μετά έκανα αλλά δύο και βγήκαν θετικά,αύριο θα πάω για χοριακη.Αν θέλει να κάνει τεστ,καλό θα ήταν να περιμένει τουλάχιστον μία εβδομάδα από την εμβρυομεταφορά.Οι πόνοι στην κοιλιά και τη μέση είναι καλό σημαδι, τουλάχιστον για μένα,διότι και τις δύο φορές που ήμουν έγκυος,είχα τέτοιους πόνους.Αλλα κάθε οργανισμός είναι διαφορετικός,δεν υπάρχουν στάνταρ συμπτώματα.Καποιες γυναίκες δεν είχαν καθόλου συμπτώματα και παρόλα αυτά πήραν θετική χοριακη.Σχετικα με τη σκόνη και τον καφέ,ασφαλώς και δεν επηρεάζουν το έμβρυο.Αν είναι να πιάσει,θα πιάσει.Σας εύχομαι μια μεγάλη χοριακη και σε λίγο καιρό να γεμίσει η αγκαλιά σας με μωράκια ❤️

Μανούλες Μάρτιου 2021


Recommended Posts

2 ώρες πρίν, valentina23 είπε:

@Haroulita K ναι τώρα ξεκινάνε και γυρίζουν γι αυτό θέλει προσοχή!! Κάθε μήνα και κάτι καινούριο βγάζουν!! Εμένα έχει ψιλό στάνταρ ώρες που κοιμάται.. Όχι πάντα όμως..

@Mighty86εμενα@Mighty86εμένα στο εξάμηνο θα με δει ο γυναικολόγος... Καλά και μένα για τον ύπνο θέλει στήθος.. Να τη βάλω έτσι στη κούνια να κοιμηθεί με τίποτα!! Μην μου πεις ότι κούρεψες και το μπέμπη;;;; εμένα είναι καραφλη:Pκαλό ταξίδι!! 

@georgia1988καλα@georgia1988καλά να περάσετε και σεις!! Λίγα πράγματα βλέπω θα παρεις8)το μεσημέρι πιστεύω θα κοιμάται στο πορτ μπεμπέ, το βραδι θα ναι ένα θέμα..

Κορίτσια εμάς μας ενοχλούν συνέχεια τα δοντάκια.. Βάζει συνέχεια τα χεράκια της κι ότι άλλο βρει στο στόμα της και τρίβει τα ούλα της!!! Της έχω πάρει διαφορά μασητικα τα βάζει για λίγο στο στόμα της πέφτουν και μετά ξανά όλο το χέρι μέσα στο στόμα.. Της βάζω τραγουδάκια με τα ζουζούνια στο YouTube και ξετρελαινεται 

 

 

 

Η αλήθεια είναι ότι ανησυχώ λίγο, εσύ χρησιμοποιείς σφηνάκι για τον ύπνο του? 

Κορίτσια με τα μεγαλύτερα μωρά τι κάνετε το βράδυ για να μην γυρνάνε μπρούμυτα?


F5pIp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 8,1k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

πρίν από 10 λεπτά , Haroulita K είπε:

Η αλήθεια είναι ότι ανησυχώ λίγο, εσύ χρησιμοποιείς σφηνάκι για τον ύπνο του? 

Κορίτσια με τα μεγαλύτερα μωρά τι κάνετε το βράδυ για να μην γυρνάνε μπρούμυτα?

Εμένα κοιμήθηκε τώρα μπρούμυτα μετά από αφόρητη μιρλα:P.το άφησα κανα τέταρτο να πάρει τον ύπνο τον καλό κ τον ξαναγύρισα. Τι είναι το σφηνάκι; Δεν θα γυρίσει στον ύπνο του τώρα έτσι όπως τον έχω ,ανάσκελα μέσα σε φωλιτσα.απλα θα ξυπνήσει σε κάποια φάση να θηλάσει κτλ κ τοτε θα θέλει μπρούμυτα θα γυρίζει κ απο μόνος του κτλ.αλλα δεν τον αφήνω.παλι τον ξαναγυρναω...άσε κάνω φοβερό ύπνο. Μπορεί κ να μην παίζει άγχος αλλά εγώ δεν μπορώ να κοιμηθώ κ αυτό να είναι μπρούμυτα...

3 ώρες πρίν, valentina23 είπε:

@Haroulita K ναι τώρα ξεκινάνε και γυρίζουν γι αυτό θέλει προσοχή!! Κάθε μήνα και κάτι καινούριο βγάζουν!! Εμένα έχει ψιλό στάνταρ ώρες που κοιμάται.. Όχι πάντα όμως..

@Mighty86εμενα@Mighty86εμένα στο εξάμηνο θα με δει ο γυναικολόγος... Καλά και μένα για τον ύπνο θέλει στήθος.. Να τη βάλω έτσι στη κούνια να κοιμηθεί με τίποτα!! Μην μου πεις ότι κούρεψες και το μπέμπη;;;; εμένα είναι καραφλη:Pκαλό ταξίδι!! 

@georgia1988καλα@georgia1988καλά να περάσετε και σεις!! Λίγα πράγματα βλέπω θα παρεις8)το μεσημέρι πιστεύω θα κοιμάται στο πορτ μπεμπέ, το βραδι θα ναι ένα θέμα..

Κορίτσια εμάς μας ενοχλούν συνέχεια τα δοντάκια.. Βάζει συνέχεια τα χεράκια της κι ότι άλλο βρει στο στόμα της και τρίβει τα ούλα της!!! Της έχω πάρει διαφορά μασητικα τα βάζει για λίγο στο στόμα της πέφτουν και μετά ξανά όλο το χέρι μέσα στο στόμα.. Της βάζω τραγουδάκια με τα ζουζούνια στο YouTube και ξετρελαινεται 

 

 

 

Όχι έχει μαλλάκι μπόλικο αλλά δεν είναι κ για κούρεμα...

3 ώρες πρίν, valentina23 είπε:

@Haroulita K ναι τώρα ξεκινάνε και γυρίζουν γι αυτό θέλει προσοχή!! Κάθε μήνα και κάτι καινούριο βγάζουν!! Εμένα έχει ψιλό στάνταρ ώρες που κοιμάται.. Όχι πάντα όμως..

@Mighty86εμενα@Mighty86εμένα στο εξάμηνο θα με δει ο γυναικολόγος... Καλά και μένα για τον ύπνο θέλει στήθος.. Να τη βάλω έτσι στη κούνια να κοιμηθεί με τίποτα!! Μην μου πεις ότι κούρεψες και το μπέμπη;;;; εμένα είναι καραφλη:Pκαλό ταξίδι!! 

@georgia1988καλα@georgia1988καλά να περάσετε και σεις!! Λίγα πράγματα βλέπω θα παρεις8)το μεσημέρι πιστεύω θα κοιμάται στο πορτ μπεμπέ, το βραδι θα ναι ένα θέμα..

Κορίτσια εμάς μας ενοχλούν συνέχεια τα δοντάκια.. Βάζει συνέχεια τα χεράκια της κι ότι άλλο βρει στο στόμα της και τρίβει τα ούλα της!!! Της έχω πάρει διαφορά μασητικα τα βάζει για λίγο στο στόμα της πέφτουν και μετά ξανά όλο το χέρι μέσα στο στόμα.. Της βάζω τραγουδάκια με τα ζουζούνια στο YouTube και ξετρελαινεται 

 

 

 

Όχι έχει μαλλάκι μπόλικο αλλά δεν είναι κ για κούρεμα...

  • Μου αρέσει 3

AuQnp2.png

Link to comment
Share on other sites

Α και σε εσάς βλέπω τους αρέσει μπρούμυτα...εμενα πλέον δεν κοιμάται αλλιώς μόνο μπρούμυτα και στον ύπνο της γυρνάει δίνουμε μάχη...δεν ξέρω τι να κάνω ...παντως παλιά μου οι παιδίατροι λέγανε να βάζουν τα μωρά μπρούμυτα για ύπνο...ο άντρας μου μόνο μπρούμυτα κοιμόταν από νεογέννητο...

  • Μου αρέσει 2

aDkXp3.png

Link to comment
Share on other sites

@Basiliki92λοιπόν εγώ την έβαζα ανάσκελα όπως λένε οι παιδίατροι και πολλές φορές της ερχόταν το γάλα πάνω!! Δεν το συζητάω για μια φορά που γύρισε και το γάλα πίσω και πήγε να πνίγει στην κυριολεξία!!! 2-3φορες που την έβαλα μπρουμητα αλλά κεφάλι στο πλάι κι όχι να πιέζεται μυτούλα μου ρευτηκε κιόλας!! Και γω μπρουμητα μεγάλωσα.. Έτσι έλεγαν τότε οι παιδίατροι.. Πάντως το ανά σκελα το φοβάμαι πολύ!! Στο πλάι είναι το καλύτερο!! Με τα δόντια λες και περιγράφεις την μπέμπα ακριβώς!!! Τρώει ότι βρει, την είχα στη κούνια και μόλις της είχα βγάλει το φουστάνι της και το άφησα στα κάγκελα. Αυτή το πήρε κι το μασουλάνε!! Ειδικά εδώ και 2 μέρες βάζει όλο το χέρι και τρίβει τα ούλα της με μανία!! Μάρσιπος πήρα δεύτερο πολύ καλύτερο απ τον πρώτο αλλά τώρα με τον καύσωνα όντως ζεσταίνεται.. Όπως και γω..επισης την έχω με την πάνα μόνο. Ζεσταίνεται πααααααρα πολύ. Ειδικά όταν τη θηλάζω μούσκεμα γίνεται 

 

@Haroulita K ναι σφηνάκι έχω απ το γιο μου. Το χρησιμοποιούσα πολύ τότε και μου ήταν πολύ χρήσιμο να μην γυρίζει το παιδί. Τώρα στη μπέμπα λίγο το χρησιμοποίησα στην καλαθουνα όταν ήταν νεογεννητο τώρα την παίρνω στο κρεβάτι μας τα βράδια και δεν το χρησιμοποιώ φυσικά κοιμάμαι με το ένα μάτι ανοιχτό :P

  • Μου αρέσει 1
  • Ευχαριστώ 1
Link to comment
Share on other sites

12 ώρες πρίν, Mighty86 είπε:

Εμένα κοιμήθηκε τώρα μπρούμυτα μετά από αφόρητη μιρλα:P.το άφησα κανα τέταρτο να πάρει τον ύπνο τον καλό κ τον ξαναγύρισα. Τι είναι το σφηνάκι; Δεν θα γυρίσει στον ύπνο του τώρα έτσι όπως τον έχω ,ανάσκελα μέσα σε φωλιτσα.απλα θα ξυπνήσει σε κάποια φάση να θηλάσει κτλ κ τοτε θα θέλει μπρούμυτα θα γυρίζει κ απο μόνος του κτλ.αλλα δεν τον αφήνω.παλι τον ξαναγυρναω...άσε κάνω φοβερό ύπνο. Μπορεί κ να μην παίζει άγχος αλλά εγώ δεν μπορώ να κοιμηθώ κ αυτό να είναι μπρούμυτα...

Όχι έχει μαλλάκι μπόλικο αλλά δεν είναι κ για κούρεμα...

Όχι έχει μαλλάκι μπόλικο αλλά δεν είναι κ για κούρεμα...

   Η σφήνα είναι σαν θήκη από μαξιλάρι στην οποία βάζεις το μωρό ξαπλωμένο στο πλάι του, και δεν μπορει να γυρισει ούτε μπρούμυτα ούτε ανάσκελα. Δεν το έχω δοκιμάσει, το έχω ακούσει από γονείς που το χρησιμοποίησαν.

  • Μου αρέσει 2

F5pIp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

1 hour ago, georgia1988 είπε:

Κορίτσια νομίζω αν θυμάμαι καλά ότι ο που λέει να κοιμούνται ανάσκελα χωρίς σφηνάκια πάντες μαξιλάρια κλπ γτ αυτή είναι η ασφαλέστερη θέση μέχρι ενός έτους

Συμφωνώ 1000%, αλλά τι να τον κάνω που μαγκεψε και γυρνάει στο πλάι, τον γυρνάω ανάσκελα και τον ξαναβρίσκω στο πλάι όπως λένε και οι άλλες μανούλες..

  • Μου αρέσει 2

F5pIp3.png

Link to comment
Share on other sites

@Haroulita K μην τον φοβάσαι που γυρνάει στο πλάι δεν παθαίνει τίποτα εμένα που γυρνάει μπρούμυτα τι να πω...κ πλέον δεν κοιμάται αλλιώς με τίποτα... @georgia1988 o ΠΟΥ έτσι λέει αλλά προσωπικά όσο ήταν νεογέννητο μόνο πλάι την έβαζα δεν εμπιστεύομουν ανάσκελα το νεογέννητο θα πνιγόταν για πλάκα πιστεύω...χθες διάβασα ότι το πλάι το έκαναν ανάσκελα διότι από ανάσκελα δεν γυρνάει εύκολα μπρούμυτα ενώ από το πλάι γυρνάει...κ όλα αυτά για να εξαλείψουν τις πιθανότητες του αιφνίδιου θανάτου των βρεφών ο οποίος κ πάλι δεν υπάρχουν τεκμηριωμένες έρευνες γιατί συμβαίνει...επισης μετά τον 3 4 μήνα που τα μικρά γυρνάνε για πλάκα δεν μπορείς να τα κάνεις καλά όπως θέλουν αυτά θα κοιμηθούν εγώ όσες φορές κ να την γυρίσω άλλες τόσες θα γυρίσει κ αυτή μπρούμυτα με αποτέλεσμα να μείνω ξύπνια κάνα 2ωρο μες στην νύχτα κ να ταλαιπωρουμαστε κ οι 2... κοιμάται βέβαια δίπλα μου στο λίκνο αν ήταν σε δικό της δωμάτιο η πιο μακριά από το κρεβάτι μου θα είχα μεγαλο άγχος.. 

  • Μου αρέσει 1

aDkXp3.png

Link to comment
Share on other sites

Τι κάνετε κορίτσια μου? Τι κάνουν τα μωράκια σας; ξεκινήσανε κανένα καινούριο κατόρθωμα;; εγώ παλεύω με την υπερπαραγωγή :(απ την αρχή είχα πολύ γάλα αλλά επειδηνωθηκε η κατάσταση μετά από άλμα ανάπτυξης στον 4ο μήνα που ήθελε όλη μέρα στήθος.. Ειδικά το δεξί.. Δεν αδειάζει με τίποτα!! Φταίω και γω γιατί νόμιζα φυσιολογικό να πιέζεις λίγο τη ρογα και να λούζεις τον απεναντι:shock:Πετιούνται πίδακες, συντριβάνια ως το ταβάνι :confused:το παιδί πνίγεται, δεν μπορεί να πιει καλά γάλα και πάνες πράσινες.. Εφαρμόζω το σύστημα ένα στήθος πολλά γεύματα. Με 2 μόνο δεν σωζομαι..δυστηχως το άλλο στήθος όμως τουμπανιαζει!! Διάβασα εδώ στο φόρουμ πολλά θέματα που έχουν να κάνουν με αυτό, επίσης και στάσεις θηλασμού.. Τα κακά της έχουν κιτρινίσει με σποράκια, συνεχίζουν όμως εκρηκτικά και θορυβωδη.. Αυτά τα νέα μου.. 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


@valentina23 αφού κιτρίνισαν είσαι σε καλό δρόμο! Εγώ τώρα είμαι σε αυτό το άλμα θέλει όλη μέρα στήθος! Εμάς τα κακά είναι ακόμα νερουλά αλλά ο παιδίατρος λέει δεν πειράζει. Επίσης έχουμε βγάλει εκζεμα στο μάγουλο και κάτι κοκκινίλες στον λαιμό γτ ζεστενεται πολύ παρότι έχουμε όλη μέρα αιρκοντισιον οπότε έχουμε γεμίσει αλοιφές. Κατά τα άλλα έχει αρχίσει και πλατσουριζει πολύ όταν τον κάνουμε μπάνιο και γυρνάει κιόλας στον καναπέ οπότε θέλει πολύ προσοχή.. στο γυμναστήριο πια κάθεται πολύ ώρα του αρέσει αν και τρώει ότι υπάρχει!  Το ταξίδι ήταν μια ταλαιπωρία για το μωρό κουράστηκε πολύ αφού μου κοιμήθηκε 10 ώρες σερί..  αυτά!

  • Μου αρέσει 1

xLfdp3.png

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα ομαδουλα μου ! Δεν σας έχω πολύ διαβάσει συγχωράτε με ναι ;; 

Ο δικος μουωεξ αρχής του αρεσει στο πλαι τον βαζω κοιμάται και ύστερα γυρνάει μόνος του ανάσκελα . Εχει κόλλημα να μυρίζει να ακουμπά δηλαδη ή το μαξιλάρι μου όταν κοιμάται μαζί μου ή στην παντα του ή στο πανάκι του . Η μυτούλα τους ειναι ετσι ώστε να μπορούν να αναπνέουν και έτσι λόγω θηλασμού . Ωστόσο εννοείται δεν τα αφήνουμε να κολλάνε πουθενά.. . 

Τον τοποθετώ εκει που θέλει για να κοιμηθεί και ύστερα αν ειναι βράδυ και έχει μείνει εκεί τον τραβάω πιο πέρα.  

Εμενα στο αλμα 15-19 κανει απεργία θηλασμου .. μη σας τύχει.. ειχα που ειχα μεικτή διατροφή.. έγιναν τα πράγματα πολύ χειρότερα.  

  • Μου αρέσει 1

 PpoEp2.png AvlAp2.png 

Link to comment
Share on other sites

@georgia1988καλό κουράγιο σου εύχομαι!! Θέλει πολύ υπομονή!! Εμένα ήταν οοολη μέρα στήθος και κοιμόταν.. Οπωτε φαντάσου τι γάλα μου κατέβασε!! Εμένα πάντα είναι νερουλα απ την αρχή!! Έτσι πρέπει να είναι.. Απλά προβλημστιστηκα που πρσσινισαν ξαφνικά.. Είμαστε σε καλό δρόμο δόξα το θεό!! Και μένα έχει βγάλει ψιλά σπιθουρακια αλλά πολύ λίγα.. Άσε συνέχεια μούσκεμα στον ιδρώτα είναι!! Αυτή ζεσταίνεται πιο πολύ από μας φαίνεται!! Χάχα ότι βρει στο στόμα.. Ακόμα και τα χέρια μου πιάνει και τα βουτάει στο στόμα.. Πάντως την ενοχλούν πολύ τα ούλα.. Την βλέπω την καημένη τα τρίβει με μανία. 

@Ariakonsta που είσαι κορίτσι χαμένο;;; όλο καινούρια πράγματα μας κάνουν και ξετρελαινομαστε!! Με τη μυτούλα κι εγώ συνέχεια την κοιτάζω να μην την κλείνει. Όταν τη θηλάζω βάζω κσι τα δάχτυλα να τραβάει λίγο το στήθος μ αναπνέει 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

Εμένα μου κάνει και ένα άλλο κουλό εδώ και δύο μέρες.. καθόμαστε ξαπλωτοι για να θηλάσει το μεσημέρι και ενώ τρώει αφήνει το στήθος γυρνάει από την άλλη και μετά ξαναγυρίζει και το πιάνει μόνος του.. το κάνει για κάνα 5λεπτο αυτό!

  • Μου αρέσει 1

xLfdp3.png

Link to comment
Share on other sites

@georgia1988 και μένα μου το κάνει αυτό.. Συνήθως άμα ακούει θόρυβο η μιλάει ο μπαμπάς της, ο αδερφός της.. Αφήνει το στήθος γυρίζει προς το μέρος τους ξαναπιανει και τραβάει και τη ρογα.. Τους φωνάζω όταν θηλάζω να μην μιλάνε γιατί αποσυντονιζεται χάχα!! Η παιδίατρος μου είπε να την βάζω 2 φορές τη μέρα από 10 λεπτά μπρούμυτα άσχετο. 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...