Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • πρίν από 13 λεπτά , Fay_ είπε:

      Κορίτσια Καλημερα! Ετοιμάζομαι για τη χοριακη μου και με έχει πιάσει απίστευτο άγχος ενώ χθες ήμουν καλά. Φοβάμαι μην θα είναι βιοχημική λόγω των καφέ που βλέπω. Να πω πως χθες βράδυ έκανα ξανά τεστ και η γραμμή ήταν ακόμη πιο έντονη. Επίσης τα τεστ που κάνω συνειδητοποίησα πως δεν είναι early ανιχνεύουν από 25 μονάδες και πάνω. Οι βιοχημικές τι συμπτώματα έχουν; 

      Καλημέρα! Δεν έχει κάποια ιδιαίτερα συμπτώματα η βιοχημική. Έχεις μια θετική χοριακη, όχι ιδιαίτερα υψηλή μάλλον, που η δε διπλασιάζεται ποτέ ή μένει σταθερή και κάποια στιγμή μηδενίζει..  εύχομαι να σου πάνε όλα καλά, να δεις μια ζουμπουρλουδικη χοριακη σήμερα και μια καλή αύξηση σε δύο μέρες! 

      Δύναμη και πίστη στο/στα εμβρυακι/α σου!

      • Μου αρέσει 1

Μανούλες Μάρτιου 2021


Recommended Posts

On 31/7/2021 at 10:50 ΜΜ, Zzeezze είπε:

Το γάλα του κουτιού εμπλουτίζεται και έχει πάντα την ίδια σύσταση!!! Πρωτεΐνες γάλατος you know?? Hellooooo blonde!!! 

Τι εννοεις οτι εχει παντα την ιδια σύσταση;;;; Τι ειναι για σένα η σύσταση;;;Η φόρμουλα ειναι παντα η ιδια... ειναι παντα το ιδιο.. Το μητρικό γάλα ειναι πολύτιμο!!! Γιατι δεν ειναι ποτε το ιδιο .. διαφέρει μερα με τη μερα.. διαφέρει ωρα με την ωρα..διαφέρει ανάλογα την ηλικία του παιδιού.. αλλες ανάγκες εχει το νεογέννητο αλλες ανάγκες εχει το μωρο 3 μηνων αλκές ανάγκες εχει το 15 μηνων.. και το μητρικό γάλα ειναι τοσο πολύτιμο γιατι ακριβώς αλλάζει η σύσταση του και καλύπτει αυτες τις ανάγκες..μα ποιο πολύτιμο πέρα απο τις αναλογίες των συστατικών του ειναι οτι παντα περιέχει αντισώματα απο τη μητερα στο βρεφος.. οταν γεννιετσι ενα παιδι ειναι απροστάτευτο απο τις ιωσεισ..οτι αντισώματα δημιουργει η μητερα περνάνε στο νεογέννητο.. ειναι σα να εμβολιάζεται καθημερινά!  αυτο ειναι και το μεγαλύτερο  δώρο του θηλασμου...το πρώτο γάλα που πίνει το νεογέννητο απο το στηθος μετα τον τοκετο, αυτο το λιγο γάλα που χωραει σε μια δαχτυλιθρα ειναι οτι ποιο πολύτιμο θα δώσεις στο παιδι σου.. αν μπορεις ή αν θες..το εάν ενα παιδι γινεται υπέρβαρο, αν ειναι ψηλά ή χαμηλά στις καμπύλες αναπτυξης εξαρταται Απο Πολλους παραγοντες.. κυριωσ Ειναι γενετικά καθορισμένο και η διατροφή.. η φόρμουλα ειναι φόρμουλα για πολλές γυναίκες λύση ανάγκης, ευκολία, επιλογή..καλα κανουν..για αλλες ο θηλασμός μονόδρομος..Καλα κανουν.. αλκα σε καμια περιπτωση το μητρικό γάλα δεν ειναι ιδιο με την φόρμουλα.. ενα εργαστήριο δε μπορει να αντικαταστήσει τη Σοφία της φύσης..

  • Μου αρέσει 4
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 8,1k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Κορίτσια καλημέρα... Χθες ήταν πολύ δύσκολα.ειχαμε διακοπή ρεύματος πολλές ώρες οπότε το σπίτι έβραζε και το μωρό κουράστηκε πολύ. Άρα δεν τον ξύπνησα και τη νύχτα γτ θα ταν πολύ δύσκολο να ξανακοιμηθεί χωρίς φως κ χωρίς κλιματιστικο... Το πήρε σερί από τις 10 έως τις 6μιση και η πάνα ελάχιστα βρεγμένη. Συνήθως η πρωινή ήταν πολύ βαριά κάθε φορά. Δεν είχε βέβαια τα σημάδια τα ροζ αλλά δεν ξέρω πόσο νορμάλ είναι. Και τώρα έφαγε ελάχιστα.. θα με τρελανει αυτό το μωρό! Να φταινε κ τα δόντια? 

  • Μπερδεμένη/-ος 1

xLfdp3.png

Link to comment
Share on other sites

4 ώρες πρίν, georgia1988 είπε:

Κορίτσια καλημέρα... Χθες ήταν πολύ δύσκολα.ειχαμε διακοπή ρεύματος πολλές ώρες οπότε το σπίτι έβραζε και το μωρό κουράστηκε πολύ. Άρα δεν τον ξύπνησα και τη νύχτα γτ θα ταν πολύ δύσκολο να ξανακοιμηθεί χωρίς φως κ χωρίς κλιματιστικο... Το πήρε σερί από τις 10 έως τις 6μιση και η πάνα ελάχιστα βρεγμένη. Συνήθως η πρωινή ήταν πολύ βαριά κάθε φορά. Δεν είχε βέβαια τα σημάδια τα ροζ αλλά δεν ξέρω πόσο νορμάλ είναι. Και τώρα έφαγε ελάχιστα.. θα με τρελανει αυτό το μωρό! Να φταινε κ τα δόντια? 

Μην αγχώνεσαι κορίτσι μου φταίει η ζέστη και τα δόντια κ εμενα μια έτσι είναι η διάθεση μια αλλιώς προχθές κ εμένα δεν είχε όρεξη για γαλα..μην ξεχνάς είμαστε κ σε άλμα...βεβαια δεν έχω δει ροζ τσισα αλλά 2 3 φορές έχει τύχει το πρωί στεγνή πάνα..μου είχε πει η παιδ. είναι φυσιολογικό λόγω ζέστης.. 

  • Μου αρέσει 2

aDkXp3.png

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 19 λεπτά , georgia1988 είπε:

Θα περιμένω μια δυο μέρες  μπορεί να φτιάξει.. πολύ μικρός Μ άρχισε τα δόντια... Στο ίντερνετ βλέπει από 6 έως 10 μηνών ξεκινάνε

Κ εμένα κ της Βαλεντίνας νομίζω εκεί στους τέσσερις μήνες μας κάνανε πιο λίγες πάνες. Πιστεύω αν τον πιέσεις λίγο παραπάνω να φάει θα βελτιωθεί η κατάσταση.ειδικα τα βράδια. κ εμένα δεν έτρωγε κ ξενυχτουσα να του χώσω το βυζί στο στόμα κ αυτό τιποτα.χειλι ερμητικά κλειστα. Ύπνος βαθύς.

ναι είναι λίγο νωρίς για δόντια αλλά συμβαίνει τουλάχιστον θα ξεμπερδεψευε πιο γρηγορα τι να πω..

Εμένα πάλι νομίζω του έχει ανοίξει η καταπιονα κ άρχισε να πεινάει πολύ.το βράδυ με ξύπνησε πάρα πολλές φορές κ σε κάποια φάση δεν του έφτασε το στήθος κ σηκώθηκα κ για μπιμπερο. Επίσης έχει αρχίσει να αφρατευει. Νομίζω πάμε για νούμερο 4 στα παμπερς.

  • Μου αρέσει 3

AuQnp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

On 31/7/2021 at 4:43 ΜΜ, Mighty86 είπε:

Μόλις ένα δάκρυ μου κυλισε.σκεφτηκα τους ιδιοκτήτες της Νεστλέ της φρεζιντερμ της χουμανα κτλ κ λέω κοίτα τώρα αδικία να παράγουν τα καλύτερα γάλατα κ να τους σαμποταρουν έτσι με τον θηλασμο

Θέα! 

  • Μου αρέσει 1
  • Χαχα 2

OQ1lp2.pngUFlDp2.png

Link to comment
Share on other sites

@georgia1988 το ίδιο μου χε κάνει και μένα στο μηνα του δικού σου. Ένα πρωί ξύπνησε και η πάνα θεοστεγνη εκεί που ξυπναγε πάντα με βαριά πάνα.. Σου έγραψα τι μου είχε πει εμένα η παιδίατρος. Παρ όλα αυτά τα πολλά ντουζάκια βελτίωσαν τη κατάσταση!! Κατουραγε μέσα στο νερό.. Συνέχεια. Από τη ζέστη το παθαίνουν. Τρεμω μην έχουμε και μεις  διακοπή ρεύματος από καύσωνα!!! Θα γεμίσω μια μπανιέρα με κρύο νερό και θα μπούμε όλοι μέσα!!

@Mighty864 νουμερο;; φτου φτου!!

Κορίτσια έδωσα μπανάνα σήμερα πρώτη φορά και ήταν σκέτη απογοήτευση!! Εκτός ότι δεν της άρεσε καθόλου έκανε και εμετό και έβγαλε και όλο το γάλα που χε πιει!!! Ίσως φταίει ότι τις αγόρασε ο άντρας μου και ήταν ψιλοαγουρες. Δεν αλεστηκαν καλά και ίσως είχε κομματάκια μέσα η ξινιζαν!!! Ούτε ένα κουταλάκι δεν έφαγε.. Αύριο να της βάλω και αχλάδι η να συνεχίσω πάλι μόνο μπανάνα;; 

  • Μπερδεμένη/-ος 1
Link to comment
Share on other sites

πρίν από 9 λεπτά , valentina23 είπε:

@georgia1988 το ίδιο μου χε κάνει και μένα στο μηνα του δικού σου. Ένα πρωί ξύπνησε και η πάνα θεοστεγνη εκεί που ξυπναγε πάντα με βαριά πάνα.. Σου έγραψα τι μου είχε πει εμένα η παιδίατρος. Παρ όλα αυτά τα πολλά ντουζάκια βελτίωσαν τη κατάσταση!! Κατουραγε μέσα στο νερό.. Συνέχεια. Από τη ζέστη το παθαίνουν. Τρεμω μην έχουμε και μεις  διακοπή ρεύματος από καύσωνα!!! Θα γεμίσω μια μπανιέρα με κρύο νερό και θα μπούμε όλοι μέσα!!

@Mighty864 νουμερο;; φτου φτου!!

Κορίτσια έδωσα μπανάνα σήμερα πρώτη φορά και ήταν σκέτη απογοήτευση!! Εκτός ότι δεν της άρεσε καθόλου έκανε και εμετό και έβγαλε και όλο το γάλα που χε πιει!!! Ίσως φταίει ότι τις αγόρασε ο άντρας μου και ήταν ψιλοαγουρες. Δεν αλεστηκαν καλά και ίσως είχε κομματάκια μέσα η ξινιζαν!!! Ούτε ένα κουταλάκι δεν έφαγε.. Αύριο να της βάλω και αχλάδι η να συνεχίσω πάλι μόνο μπανάνα;; 

Κ εμένα η πρώτη φορά ήταν απογοήτευση.την δεύτερη πήγαν καλύτερα τα πράματα.νομιζω ότι κάθε τι που εισάγεις πρέπει να αφήνεις διάστημα 3 ημερών για τυχόν αλλεργίες.βεβαια εγώ έδωσα σήμερα ροδάκινο μετά από δύο μέρες μήλο μπανάνα. Θα σου έλεγα κ αύριο μπανάνα κ θα το πάρει καλύτερα.επισης η παιδίατρος μου είπε πρώτα ταιζουμε κ μετά από τουλάχιστον μία ώρα θηλάζουμε γιατί αν ήταν χορτατη πως να την πάρει με καλό μάτι την νέα εισαγωγή;

  • Μου αρέσει 1

AuQnp2.png

Link to comment
Share on other sites

@valentina23 Από ότι έχω διαβάσει οι εισαγωγές είναι 3ημερες οπότε καλύτερα να περιμένεις λίγο πριν δώσεις άλλο φρούτο... Τώρα για το θηλασμό λένε ότι θηλάζεις πριν κ μετά το γεύμα αφού η βασική τροφή είναι το γάλα μέχρι έτους αλλά πόσο πριν κ πόσο μετα δεν ξέρω! 

Πάντως εμένα κάπως καλύτερα τώρα σε σχέση με χθες ίσως γτ βγήκε κανονικά το δεύτερο δόντι ενώ χθες ήταν στο ούλο ακόμα... Η απλά επειδή έχουμε κλιματιστικό σήμερα προς το παρόν!

  • Μου αρέσει 2

xLfdp3.png

Link to comment
Share on other sites

@georgia1988 βγήκε και το 2? Πω πω μπράβο κάποια παιδάκια βγάζουν νωρίς έχω ακούσει πολλές μανούλες...ειχατε σάλια?  γτ και εγώ κάθε μέρα περιμένω κ έχει παααρα πολλά σάλια...βεβαια μπορεί να πάρει πολύ αυτή η κατάσταση μου έχουν πει :roll: Εγώ κορίτσια πήρα παιδ. να κλείσω ραντεβού για εμβόλιο και την ρώτησα για νερό μου είπε ότι τα μωρά που θηλάζουν δεν έχουν αναγκη για νερό αλλά επειδή έχει πολύ ζέστη μου είπε αν θέλω να βράσω νεράκι κ να της δίνω λίγο...επισης η μπεμπα οπότε πίνουμε νερό η τρώμε μας κοιτάει η ψυχούλα μες τα μάτια κ γλειφετε την λυπάμαι...

  • Μου αρέσει 2

aDkXp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


πρίν από 58 λεπτά , georgia1988 είπε:

@valentina23 Από ότι έχω διαβάσει οι εισαγωγές είναι 3ημερες οπότε καλύτερα να περιμένεις λίγο πριν δώσεις άλλο φρούτο... Τώρα για το θηλασμό λένε ότι θηλάζεις πριν κ μετά το γεύμα αφού η βασική τροφή είναι το γάλα μέχρι έτους αλλά πόσο πριν κ πόσο μετα δεν ξέρω! 

Πάντως εμένα κάπως καλύτερα τώρα σε σχέση με χθες ίσως γτ βγήκε κανονικά το δεύτερο δόντι ενώ χθες ήταν στο ούλο ακόμα... Η απλά επειδή έχουμε κλιματιστικό σήμερα προς το παρόν!

Ε κανονικά ξεκινάς στους 6 μήνες με καρότο το οποίο το δίνεις βρασμένο σε κομματάκια κ το παιδί το τρώει μόνο του κάνοντας blw. Κ όσο φάει ενώ συνεχίζεις να θηλάζεις κανονικά οπότε ζητήσει. 

Αν όμως θέλεις να σου τελειώσει συγκεκριμένη μερίδα αλεσμένου φρούτου δεν ξέρω πως ακριβώς γίνεται αν πριν είναι χορτασμένο. 

Εμενα ούτως η άλλως το στήθος μου είναι προσαρμοσμένο να συμπληρώνει οπότε όσο κ να θηλάσω πάντα θα έχει χώρο για την μερίδα τψν φρούτων του αφού το πολύ να πιει από εμένα 50-60 ml. Αν όμως πιει 200 ml από το στήθος της Βαλεντίνας μετά πως θα φάει κ άλλα 200 ml φρούτα; Γι'αυτό κεγω στο γεύμα τον φρούτων δεν δίνω μπιμπερο συμπληρωνω μόνο στήθος . Ουσιαστικά απογαλακτιζω

  • Μου αρέσει 3

AuQnp2.png

Link to comment
Share on other sites

@Mighty86 η αλήθεια είναι ότι πιει αρκετό γάλα το πρωί αλλά την ταισα μετά από μιάμιση μην πω δυο ώρες.. Η παιδίατρος μου πε πρώτη μερα 2κγ μπανάνα, δεύτερη μέρα και αχλάδι 2κγ,τριτη μέρα και ροδάκινο η βερίκοκο 2κγ και μετά δίνω κανονικό γεύμα...

@georgia1988 απ το κλιματιστικό εγω πιστεύω. Δροσιστηκε!! Δύο δοντάκια ε;; μπράβο. Αλήθεια τα νιώθεις στο θηλασμό;; έχω πολύ περιέργεια και γω πως θα είναι άμα βγάλει δοντάκια. 

Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πρίν, valentina23 είπε:

@Mighty86 η αλήθεια είναι ότι πιει αρκετό γάλα το πρωί αλλά την ταισα μετά από μιάμιση μην πω δυο ώρες.. Η παιδίατρος μου πε πρώτη μερα 2κγ μπανάνα, δεύτερη μέρα και αχλάδι 2κγ,τριτη μέρα και ροδάκινο η βερίκοκο 2κγ και μετά δίνω κανονικό γεύμα...

@georgia1988 απ το κλιματιστικό εγω πιστεύω. Δροσιστηκε!! Δύο δοντάκια ε;; μπράβο. Αλήθεια τα νιώθεις στο θηλασμό;; έχω πολύ περιέργεια και γω πως θα είναι άμα βγάλει δοντάκια. 

Ε δοκίμασε σε δυόμιση ώρες ..ξεεερω κεγω.η αλήθεια είναι ότι είναι δύσκολο.λερωνονται, προτιμώ να μην ταιζω μόνη μου για να του κρατάει κάποιος τα χερια,εκνευρίζεται κ εύκολα κ μετά δεν θέλει αλλά οι επόμενες μέρες από την πρώτη ήταν σαφώς καλύτερες...

Ε ναι κάπως έτσι.εγω ξεκίνησα με δύο τρεις κουταλιές μετά μισό του μισού μπανάνα μετά μισή μπανάνα κ μετά που έβαλα κ λίγο μήλο όσο φάει.φτιαχνω εκεί γύρω στα 150-200 ml γεύμα κ άλλες φορές τρώει το μισό άλλες τα 2/3. Σήμερα έβαλα ροδάκινο γιατί πήγα κ πήρα κάτι bio είμαι κ εποχής λέω καλύτερα ροδάκινα...

  • Μου αρέσει 1

AuQnp2.png

Link to comment
Share on other sites

@Mighty86 πως μετράς τα ml σε στερεο;; το απόγευμα της ετοίμασα το ρυζάλευρο και πάλι πήγε να αηδιασει.. Νόμιζε ότι ήταν η μπανάνα.. Παρεπιπτοντως δεν της αρέσουν κρεμωδη σφιχτά θέλει να είναι νερουλα..ετσι και με το ρυζάλευρο επειδή νερωνει αμέσως το έφαγε μετά!! Περιττό να σου πω ότι μετά την κάνω κατευθείαν μπάνιο... Γίνεται χάλια ολόκληρη. Άμα είναι σφιχτά τα φρούτα η κρέμα τι ρίχνεις μέσα;; νεράκι;; εμένα μου χε πει άμα είναι νερουλή η κρέμα ρίχνω λίγο ρυζάλευρο κι άμα είναι πολύ σφιχτή νομίζω νεράκι αλλά δεν θυμάμαι.. Αλλά τι άλλο να ρίχνεις, λογικά νερό 

Link to comment
Share on other sites

@valentina23 έτσι το κατάλαβα ότι είχε δόντι! Με δάγκωσε!! Αλλά είναι μικρό οπότε δεν πόνεσα.. τώρα μου δαγκώνει και τα χέρια καμμια φορά αλλά δεν πονάει προς το παρόν! 

@Basiliki92 είχε κ έχουμε ακόμα παρά πολλά σαλια.. χαμός! Αφού κάνει γρρρ και πετάγονται!

 

 

  • Μου αρέσει 2

xLfdp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...