Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • 1 hour ago, Angot είπε:

      σήμερα εχω ελαφρώς πονάκια κοιλιτσα κ μέση! αλλά ισα ενόχληση! με πιάνουν 1 φορά τη βδομάδα , πίνω ένα ντεπονακι κ περνάει! το πρωί βέβαια ξύπνησα με τόση ενέργεια που ήθελα να βγω κ έξω…. 🙄 αύριο εχω το ντοπλερ και αν είναι όλα οκ και μας επιτρέψει ο γιατρός θα κάτσουμε με τον άντρα μ  1 ωριτσα  έξω για φαγητό … 

      Όλα οκ θα είναι και θα πάτε για το φαγητό σας!!!! 🥰

      πρίν από 48 λεπτά , Blue Velvet είπε:

      Ναι,είναι αυτής της φιλοσοφίας ο γιατρός μου.Και μετά την πρώτη αποτυχημένη προσπάθεια,είχαμε αφήσει κενό ένα μήνα και μετά προσπάθησα ξανά. Μακάρι να πετύχει αυτή τη φορά ❤️

      Συγχαρητήρια και για τη χοριακη! Είναι σούπερ ❤️ 🥰 Με το καλό μια τελειομηνη,γλυκιά εγκυμοσύνη 🥰 

      Σε ευχαριστώ κορίτσι μου! 🥰Το ξέρεις και συ ότι περιμένω να δω χοριακη την Τετάρτη....είναι σημαντική...

      Μπράβο τον γιατρό σου που σκέφτεται το καλυτερο για σενα και μπράβο και σένα που τον εμπιστεύεσαι τόσο! Ειναι πολύ σημαντικό. Και μένα ο γιατρός μου είναι πρώτα άνθρωπος και μετά και άριστος  γιατρός και νιώθω πολλή ασφάλεια. Έχω γνωρισει στα τόσα χρόνια πολλούς γιατρούς εξωσωματικέης, 2 ξεχωρίζω μονο!! 

      • Μου αρέσει 1

Μανούλες Μάρτιου 2021


Recommended Posts

8 ώρες πρίν, Basiliki92 είπε:

Κορίτσια γυρίσαμε και από παιδίατρο κάναμε το εμβόλιο!Η μικρή είναι 7κιλα κ 68 εκ. Μου είπε να ξεκινήσω φαγητό με πατατα-κολοκυθάκι-καροτο κ αν θέλω κ πολύ λιιγο κρεμμύδι και λεμονακι λίγο μέσα...αν δούμε ότι το παιδί το τρώει καλά κ συνηθίζει θα βάλω κοτόπουλο σιγά σιγά κ αργότερα μοσχάρι... φρούτο λίγο πιο μετά να συνηθίσει πρώτα το φαγητό... τα φρούτα μου είπε ένα ένα κ να παρακολουθώ για αλλεργίες...αυτα από εμάς.

Μια χαρά η μικρή!σούπερ.καλη αρχή με τα στερεά αλλά εγώ να σου πω την αλήθεια αν κ ο μικρός ανταποκρίνεται μια χαρά σκυλομετανιωσα που τον άρχισα μέσα στις διακοπές. Σε παιρνει να το καθυστερήσεις π;ντως μη βιάζεσαι γιατί είναι λίγο ταλαιπωρία.πρωτον μαγειρεύουμε κ δεύτερον καθαρίζουμε γιατί γίνονται χαλια

  • Μου αρέσει 2
  • Ευχαριστώ 1

AuQnp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 8,1k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

@Mighty86 θα το άφηνα για λίγο πιο μετά αν είχαμε σκοπό να πάμε κάπου αλλά από την στιγμή που δεν πάμε πουθενά κ την βγάζουμε σπίτι θα την αρχίσω...ετσι κ αλλιώς μαγειρεύω κάθε μέρα σχεδόν...αλλα ρε συ την λυπάμαι κιόλας τρώμε κ μας κοιτάει στα μάτια της τρέχουν τα σάλια χαχαχαχ...η μικρή μοιάζει σε όλα στον πατέρα της ακόμα κ στο ύψος απ ότι φαίνεται!

  • Μου αρέσει 2

aDkXp3.png

Link to comment
Share on other sites

@Basiliki92μια χαρά η μπουμπού σου! Ξεκινας από αύριο;; και φρούτο κρέμα και λαχανικά;; τι φρούτα σου είπε;; εγώ ψήνομαι για ατμοναγειρα που έχει και μπλέντερ της Avent αλλιώς ένα ράβδο μπλέντερ γιατί το απλό μπλέντερ δεν μου τα πολτοποιει καλά και κάνω 1 ώρα. Φαντάσου το κρέας που θ αρχίσουμε λογικά σε λίγο.. Θα το κάψω το μπλέντερ.

@Haroulita K όντως αυτές οι μέρες είναι που μόλις προτωμαθαμε ότι κάτι μεγαλώνει μέσα μας.. Εγώ τώρα αν θυμάμαι καλά θα πήγαινα για δεύτερο υπερυχο... Πως πέρασε ο καιρός.. 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

@valentina23 όχι για αρχή σουπιτσα μετά θα εντάξω το κοτοπουλο κ μετά μοσχάρι...οταν θα τρώει καλά τα προηγούμενα θα ξεκινήσουμε κ φρούτο(μήλο για αρχη) αυτό μπορεί να είναι σε ένα μήνα μπορεί κ σε λιγότερο θα δούμε πως θα πάει..εγω τον ατμομαγειρα της avent πήρα που είναι κ μπλέντερ μαζί.. 

  • Μου αρέσει 1

aDkXp3.png

Link to comment
Share on other sites

11 ώρες πρίν, valentina23 είπε:

@Basiliki92μια χαρά η μπουμπού σου! Ξεκινας από αύριο;; και φρούτο κρέμα και λαχανικά;; τι φρούτα σου είπε;; εγώ ψήνομαι για ατμοναγειρα που έχει και μπλέντερ της Avent αλλιώς ένα ράβδο μπλέντερ γιατί το απλό μπλέντερ δεν μου τα πολτοποιει καλά και κάνω 1 ώρα. Φαντάσου το κρέας που θ αρχίσουμε λογικά σε λίγο.. Θα το κάψω το μπλέντερ.

@Haroulita K όντως αυτές οι μέρες είναι που μόλις προτωμαθαμε ότι κάτι μεγαλώνει μέσα μας.. Εγώ τώρα αν θυμάμαι καλά θα πήγαινα για δεύτερο υπερυχο... Πως πέρασε ο καιρός.. 

Εγώ τέτοιο καιρό έκανα 5 εμετούς την μέρα. 

Χωνομαι στην συζήτηση για να πω την γνώμη μου. πήρα τον ατμομαγειρα 4 σε 1 της αβεντ κ είναι τρελή ευκολία. Τα λαχανικά γίνονται σε είκοσι λεπτά πολύ νοστιμα κ μετά το γυριζω ανάποδα κ τα κάνει Μπλεντ. Αλλά πάρε το άμεσα γιατί είναι ακριβό κ δεν θα δίνουμε για πολύ καιρό αλεσμένα μέχρι το χρόνο μάξιμουμ. Μπορείς να πάρεις κ για ενήλικες έναν ατμομαγειρα να χωράει κ ποσότητα, αυτό το λες ατομικές μερίδες, κ ένα ραβδομπλεντερ. Θα σου βγει ίδια τιμή τα δυο σκεύη ατμομαγειρα ς+ραβδομπλεντερ με τον βρεφικο ατμομαγειρα. Πάντως ο ατμομαγειρας είναι απαραίτητος. Διατηρεί τα θρεπτικά συστατικά κ τα κάνει άμεσα.

  • Μου αρέσει 2

AuQnp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

@Basiliki92 πω πω μια χαρά η μικρή σου! Να ρωτήσω γτ ξεκινάτε τόσο νωρίς στέρεες αφού παίρνει καλο βάρος? Το ζήτησες εσύ?

Κορίτσια πάντως εγώ με το μωρό δεν μπορώ να κάνω καμμία δουλειά.. όταν τον αφήνω τσηρίζει θέλει συνέχεια να είμαι από πάνω του .. εσεις πως τα καταφέρνετε?

  • Μου αρέσει 2

xLfdp3.png

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 21 λεπτά , georgia1988 είπε:

@Basiliki92 πω πω μια χαρά η μικρή σου! Να ρωτήσω γτ ξεκινάτε τόσο νωρίς στέρεες αφού παίρνει καλο βάρος? Το ζήτησες εσύ?

Κορίτσια πάντως εγώ με το μωρό δεν μπορώ να κάνω καμμία δουλειά.. όταν τον αφήνω τσηρίζει θέλει συνέχεια να είμαι από πάνω του .. εσεις πως τα καταφέρνετε?

Έλα ντε κεγω δεν κατάλαβα γιατί με πίεσε η παιδίατρος. Μου είπε ότι από το ξένο δεν παίρνει τίποτα θρεπτικό κ έτσι με έπεισε. Νομίζω ότι επειδή με τον θηλασμό τα έκανα ψιλοσκατα τότε κ δεν έπαιρνε βάρος κτλ θεώρησε ότι ας αρχίσει από τώρα για να έχει χρόνο να προσαρμοστεί.

Εγώ τον βάζω στο καρότσι κ τον έχω δίπλα μου όταν πλένω πιάτα. Λίγα λεπτά κερδίζω στο γυμναστήριο λίγα λεπτά στο καθίσματακι φαγητού κ μαρσιπο

  • Μου αρέσει 1

AuQnp2.png

Link to comment
Share on other sites

 @Mighty86 αυτόν σκέφτομαι να πάρω και γω... Είναι στο κατοστάρι απ ότι είδα.. Αλλά απ την άλλη τόσες άχρηστες αγορές έχω κάνει..

@georgia1988 απ ότι έχω καταλάβει τώρα οι παιδίατροι εισάγουν στερεές μετά τον 4ο...εγω επειδή θήλαζα μου έβαλε ρυζάλευρο μετά τον 5ο και 5,5 φρούτα... Συνέχεια τ αλλάζουν.. Πχ εμάς μας έβαζαν μπρούμυτα να κοιμόμαστε τώρα λένε στο πλάι η ανάσκελα.. Πριν 12 χρόνια η ίδια παιδίατρος μου έλεγε για φαριν λακτε, μπισκότο κρέμα κτλ και στη φρούτο κρέμα ενα μπισκότο Μιράντα τώρα τίποτα απ όλα αυτά.... Εμένα απασχολείται στο γυμναστήριο.. Της αρέσει πολύ αλλά όπως και να το κάνουμε και γω δεν προλαβαίνω πολλά πράγματα.. Μια να τη θηλάσω, τώρα ξεκινήσαμε και τροφές, να την αλλάξω, να τη κάνω μπάνιο, όσα προλαβαίνω... Αγχώνομαι βέβαια όταν έχω δουλειές αλλά και τι να κάνω.. 

@Basiliki92αυτόν@Basiliki92αυτόν τον ατμομαγειρα έχεις και συ ε;; είσαι ευχαριστημενη;; το μπλέντερ έχει 2 λεπίδες;; 

Κοριτσια είναι κάποιο άλμα τώρα;; μου ξυπνάει τα βράδια 2 και 3 φορές και τη βάζω στήθος.. Με το που ξεκινήσαμε στερεές έγινε αυτό. Εκεί που ξυπναγε στις 7 το πρωί τώρα μ έχει ταράξει στην αϋπνία.. 

Το εμβόλιο της μηνιγγίτιδας β θα το κάνετε;; αν ναι σε ποιο μήνα;; εμένα η παιδίατρος μου είπε 7 μηνών καλύτερα

 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

@georgia1988 η παιδίατρος ξεκινάει 4.5 όλα τα παιδάκια που έχει εκτός κ αν κάποια δεν είναι έτοιμα και εγώ συμφώνησα να παίρνει από νωρίς κ άλλες γεύσεις τώρα θα δούμε...εγβ την αφήνω λίγο ρηλαξ κάνα 30λ. καθεται κ λίγο καρότσι...

@valentina23 Ναι αυτόν πήρα σήμερα τον δοκιμάζω...καλος φαίνεται!

  • Μου αρέσει 1

aDkXp3.png

Link to comment
Share on other sites

Εγώ από δουλειές μόνο πληντυρια προλαβαίνω.. μαγείρεμα με τπτ τσιριζει συνέχεια.. σήμερα κατέβηκα στο κέντρο να αλλάξω κάτι ρούχα και έγινε ο Κάκος χαμός. Κ όχι τπτ την άλλη βδομάδα πάω δουλειά! 

Εμένα πάντως μου είπε θα ξεκινήσουμε μετά τον 6 αλλά δεν μου είπε με τι. Οπότε τα λαχανικά τα κάνετε στον ατμό και μετά τα παίρνατε από μπλέντερ? Δεν έχω ιδέα από ατμομαγειρες!

@valentina23 το εμβόλιο της μηνιγγίτιδας β θα το κάνουμε εμείς. Στον 7 μας είπε κ εμάς.

@valentina23 εμένα από εκεί που ξυπνούσε στις 5 από τις 10 το βράδυ τώρα ξυπνάει κάθε 2 με 3 ώρες.. με έχει τρελάνει! Μήπως απλά διψάνε???

  • Μου αρέσει 2

xLfdp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


@georgia1988τι να πω.. Το σκέφτηκα κι αυτό.. Λόγω ζέστης.. Αλλά εσείς δεν έχετε ξεκινήσει ακόμα στερεές.. Γιατί με τις στέρεες θέλουν και νερό άσχετα που εμένα πίνει μια γουλιά.. Δεν ξέρω πάντως ειδικά σήμερα είμαι αυπνη όλο το βραδι ξυπναγε και γκρίνιαζε.. Εγώ σκέφτομαι το άλλο.. Η μπέμπα έχει εξάρτηση απ το στήθος.. Γκρίνια έχει, δόντια πονάνε, νυσταζει, θέλει στήθος!! Τι θα γίνει όταν από θηλάσω οεο;;; επίσης επειδη ενταξαμε στερεές ίσως αγχώθηκε μην χασει το βυζι και μου τα κάνει αυτά;; τι να πω.. Λέω και γω αντε ξεκινήσαμε κουταλάκι θα θηλάζει και λίγο πιο αργά.. Αμ δε!! Τα λαχανικά ναι τα βάζεις στον ατμομαγειρα και μαγειρευονται μετά στο ίδιο σκεύος τα αναπιδογυριζεις και τα πολτοποιεις..αλλιως τα βράζεις σε κατσαρόλα κι και μετά τα βγάζεις και τα βάζεις μπλέντερ.. Απλά στον ατμό είναι πιο υγειηνα λένε και πιο εύκολα γιατί δεν χρειάζεται να πλένεις πολλά σκεύη. Στο ίδιο μηχάνημα τα κάνεις όλα.. Και γω σκέφτομαι να το πάρω.. 

  • Μου αρέσει 2
Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια μου είναι μεγάλη ευκολία τλκ μπαμ μπαμ κ πλένεται κ εύκολα...λοιπον η μικρή έφαγε 2 κουταλιτσες μετά τίποτα αναγουλιαζε κ τα έβγαζε βέβαια είχε κ γκρίνια γιατί νυστάζε αύριο πάλι θα δοκιμάσω! Και εμένα σήμερα το βράδυ ξύπνησε 4.30 κ είχε όρεξη για παιχνίδια στήθος δεν πολυ ηθελε με τα χίλια ζόρια την πήρε ο ύπνος μετά από καμία ώρα κ βάλε κ αυτό στο κρεβάτι μου γιατί μόλις την άφηνα στο δικό της ξυπνούσε...γενικα η δικιά μου οπότε δεν είναι καλά θέλει να κοιμάται στο κρεβάτι μας νιωθει ασφάλεια...

  • Μου αρέσει 1

aDkXp3.png

Link to comment
Share on other sites

@Basiliki92έτσι ακριβώς κάνει και η δική μου. Με το που την αφήνω στο κρεβάτι της τιναζεται η μετά από λίγο κλαίει.. Στην αρχή καθόταν πιο πολύ τώρα όχι. Θέλει στο κρεβάτι μας.. Το μεσημέρι δεν το συζητώ. Δεν θα κοιμηθεί καθόλου αν την αφήσω στο δικό της. Επειδή θέλω να κοιμηθώ εγώ την έχω στο κρεβάτι της δίνω στήθος ξαπλωτη και κοιμάται. Ποιο έχεις της Avent το 2 σε 1 η το 4 σε 1;;στην αρχή θέλει λίγο να συνιθισει το κουταλάκι. 2κγ την επόμενη μέρα 4κγ μέχρι τα 120 μλ. Νερό της έδωσες μετά;; έχεις ποτηράκι;; 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια κι εγώ έχω αρχίσει το μεσημέρι και είμαι ξαπλωμένη και αυτός είναι στο στήθος.. αλλά αγχονομαι.. πόσο ασφαλές είναι αυτό? Από την άλλη δεν την παλεύω γιατί τις τελευταίες μέρες η αυπνοια έχει χτυπήσει κόκκινο..τώρα πχ είμαστε ετσι 3 ώρες εγώ κοιμόμουνα και ο μικρός μια έτρωγε μια κοιμόταν

  • Μου αρέσει 1

xLfdp3.png

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα! 

Ζω με το μωρό μια κατάσταση,  μα μια κατάσταση... θηλασαμε μέχρι τον 4ο. Τώρα ένα ολόκληρο μήνα μισεί το ξενο γαλα. Εισάγαμε κ στερεές κ το απομισησε.  

Τρώει φρουτα, τρώει λαχανικά, τρώει ρυζαλευρο κ να το ζόρι 300ml τη μέρα..  σήμερα δεν τα πιάσαμε ούτε τα 300... 

Άλλαξα κ γάλα... τίποτα!

  • Μπερδεμένη/-ος 1
  • Λυπημένη/-ος 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...