Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • 2 ώρες πρίν, Vxatz είπε:

      Κορίτσια καλησπέρα. Πριν 1 βδομάδα ειχα παλλινδρομη κυηση απο δωρεά ωάριων η πρώτη μου. Πριν ειχα αλλες 2 με δικά μου ωαρια. Όλες οι παλλινδρομες την ίδια βδομάδα μεταξύ 6-7 βδομάδα. Στείλαμε το έμβρυο για έλεγχο και περιμένω τα αποτελέσματα. Ο γιατρός θεωρεί τυχαίο γεγονός γιατί απο όλα ήμουν καλυμμένη. Εμένα παρόλα αυτά δεν με καλύπτει η απάντηση του. Τι εξετάσεις μου προτείνετε να κάνω;  Πήγα σε αιματολόγο, σε ενδοκρινολόγο.

      Καλησπέρα και λυπάμαι πάρα πολύ για την απώλεια που βίωσες.. ξέρω πόσο πιο σκληρό είναι όταν έχεις επενδύσει τόσο κόπο και χρήμα.. 

      Δεν ξέρω τι είναι αυτό το "όλα" από τα οποία ήσουν καλυμμένη και τι εξετάσεις έχετε κάνει.. εγώ θα σου πρότεινα να ξεσκονίσετε το σπέρμα πρώτον, να ελέγξετε το περιβάλλον της μήτρας για κανά μικρόβιο ή ενδομητριτιδα πχ (ngs & υστεροσκοπηση δηλαδή) και μετά να πάρεις μια δεύτερη γνώμη από αιματολογο ενδοκρινολόγο και ίσως επίσκεψη σε ρευματολόγο..

      Σε εμένα πχ μετά την παλινδρομη βρέθηκε μικρόβιο και 0% γαλακτοβακιλοι (οπότε αντιβίωση και προβιοτικα!) και εν συνεχεία πήρα δεύτερη γνώμη από αιματολογο όπου στις ίδιες εξετάσεις που δεν έβλεπε τίποτα η πρώτη αιματολογος η δεύτερη είδε υποψία αυτοανοσου όπου και με προέτρεψε σε ρευματολόγο.. πήγα και σε ρευματολόγο κύησης λοιπόν όπου επιβεβαιώθηκε αυτοάνοσο χωρίς να καταφέρουμε ακόμα βέβαια να βρούμε τι ακριβώς έχω αλλά είμαι σε προληπτική αγωγή καταστολής του ανοσοποιητικού πριν την επόμενη ετ για καλό και για κακό γιατί αυτά "ξυπνάνε" στη κύηση..

      Αλλά να ξεσκονίσετε το σπέρμα!! Μη το αφήσετε! Αν δεν το έχετε κάνει ήδη δηλαδή γιατί δεν μας λες και πολλά, έχουμε δει πολλούς γιατρούς να λένε "έλα μωρέ μια χαρά είναι το σπέρμα" και "όλα θα φτιάξουν με τη δωρεά ή στο εργαστήριο.." 

      Τέλος θα σε ρωταγα για τις παλινδρομες.. σταμάτησε το έμβρυο να αναπτύσσεται ή ήταν με αιμορραγίες;; Σε ρωτάω γιατί συνήθως αν σταματάει το έμβρυο μάλλον κάτι υπάρχει στο ίδιο το έμβρυο (που μπορεί να προκύψει από το σπέρμα ή το ωάριο).. αν είναι με αιμορραγίες πιθανόν είναι κάτι οργανικό σε εσένα (πχ μήτρα, αιματολογικό κτλ) δεν στο ρωτάω για να μου το απαντήσεις αλλά για να έχεις και εσύ μια υποψία ως προς το που πρέπει να κινηθείς ανάλογα..

      Και πάλι λυπάμαι πολύ για την απώλεια σας..

Μανούλες Μάρτιου 2021


Recommended Posts

πρίν από 23 λεπτά , valentina23 είπε:

@Mighty86 πως μετράς τα ml σε στερεο;; το απόγευμα της ετοίμασα το ρυζάλευρο και πάλι πήγε να αηδιασει.. Νόμιζε ότι ήταν η μπανάνα.. Παρεπιπτοντως δεν της αρέσουν κρεμωδη σφιχτά θέλει να είναι νερουλα..ετσι και με το ρυζάλευρο επειδή νερωνει αμέσως το έφαγε μετά!! Περιττό να σου πω ότι μετά την κάνω κατευθείαν μπάνιο... Γίνεται χάλια ολόκληρη. Άμα είναι σφιχτά τα φρούτα η κρέμα τι ρίχνεις μέσα;; νεράκι;; εμένα μου χε πει άμα είναι νερουλή η κρέμα ρίχνω λίγο ρυζάλευρο κι άμα είναι πολύ σφιχτή νομίζω νεράκι αλλά δεν θυμάμαι.. Αλλά τι άλλο να ρίχνεις, λογικά νερό 

Εχω χειρομπλεντερ κ έχει ένα δοχείο με γραμμουλες μέτρησης οπότε εκεί τα βλέπω. Αλλά έχω κ ζυγαριά.μια μέτρια μπανάνα είναι 100γρ. Μπορείς κ σε μπιμπερο αν τα βάλεις να τα υπολογίσεις. 

Νεράκι μου είπε αλλά δεν έχω βάλει ως τώρα. Την ρώτησα για αντλημενο κ μου είπε ότι δεν πρέπει να μπερδεύει την τροφή του με το γάλα του σα γεύση.τωρα τι να σου πω...Κ εμένα ξινιζει αλλά μετά τρώει.κ του αρέσει. Κρίμα θα σου έστελνα βιντεάκια να δεις την φάτσα του την πρώτη φορά που έφαγε μπανανα. Την δεύτερη φορά που του έδωσα μπανάνα ήταν την ίδια μέρα σε κάποια φάση που πεινούσε του έδωσα την μπανάνα στο στόμα κ άρχισε να την πιπιλαει κ να την κόβει με τα ούλα κ να τρώει. Μεγάλη προσοχή μη κόψει μεγάλο κομμάτι αν το επιχειρήσεις. Τεσπα λίγο του έδωσα γιατί φοβήθηκα κ την επόμενη τον ταισα με ένα δαχτυλίδι διχτακι που είχα πάρει παλιότερα της munchkin. Το βάζεις εκεί ώστε να μην ξεφύγει μεγάλο κομμάτι.κ πάλι έτρωγε μια χαρά. Ε μετά του έδωσα αλεσμένο. Κ με λίγο μήλο φουντζι του άρεσε περισσότερο.σημερα με το ροδάκινο έφαγε αλλά με το μήλο αρεστηκε περισσότερο. Κατά καιρούς όσο τον ταιζω ξινιζει.

  • Μου αρέσει 2

AuQnp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 8,1k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

@Mighty86 να ξινιζε ποιος το λεγε!! Εδώ ξέρασε τα πάντα!!! Αύριο θα βάλω και αχλάδι θέλει να είναι νερουλό δεν της αρέσει πηχτό. Μπορεί να προσθέσω και λίγο νεράκι θα δω.. Εύχομαι να μην είναι όπως σήμερα!! Μπανάνα ολόκληρη ούτε καν φοβάμαι.. Ούτε να τη γλυψει.. Θα την έχω και νυστικη κάνα 2 ωρο και θα κοιτάξω να μην την ταισω πολύ το πρωί.. Α έχει και μένα το μπλέντερ γραμμούλες.. Τα μπιμπερό ακόμα στα κουτιά τα χω.. Είχα πάρει και αύτα της Dr brown anticolic, ένα της  Avent, ένα της chicco ήθελα να χω και ποικιλία χαχαχα.. Το κακό είναι ότι είναι μικρά.. Εννοώ μέχρι 120 ml νομίζω οπωτε μάλλον χαμένα θα πάνε.. Α μου χαν κάνει και δώρο απ το νοσοκομείο.. Όπως και πιπιλες.. 

@georgia1988 αυτό με τα δόντια δεν φαντάζεσαι πόσο το σκεφτομαι... Σήμερα μου τράβηξε απότομα τη θηλη και πονεσα φαντάσου να χε και δόντι..!!! Πολλά σαλια και μένα πάντως.. 

Link to comment
Share on other sites

@georgia1988 και εμείς ετσι πολλά σάλια έχει μηνα και βάλε αυτή η ιστορία...εμενα κάνει μπρρρ κ πετάγονται χαχαχαχα άσε με τα μασητικα χειρότερη η κατάσταση όσο τα δαγκώνει τόσο τσαντιζεται κ μετά τσιρίζει κ βάζει τα κλάματα ...ειδικα σήμερα πολύ το κλάμα...

  • Μου αρέσει 2

aDkXp3.png

Link to comment
Share on other sites

Άσε @Basiliki92 τα μασητικα τίποτα δεν κάνουν. Δεν της πολύ αρέσουν κιόλας.. Πιο πολύ ασχολείται με τα παιχνίδια της και τα τρώει.. Της έχω πάρει το μαλακό βιβλιαράκι της fisher price. Το τράβαγε, το πήγαινε από δω από κει και όταν είδε ότι δεν σκιζοταν θύμωσε και φώναζε!!! Χάχα λέει ο άντρας μου δεν θα της αρέσει το σχολείο θα τα σκίζει τα βιβλία της.. 

  • Χαχα 3
Link to comment
Share on other sites

Ο μπεμπακος μας ακόμη δεν τα καταφέρνει με τα μασητικα. Ειδικά  ένα από τη Dr Brown είναι βαρύ, δεν το σηκώνει καθόλου. Όπως είπατε και εσείς τα παιχνίδια ναι τα φέρνει στο στομα αλλά αυτά είναι μεγάλα και του έρχεται πιο εύκολο.  Ανυπομονώ να τα καταφέρει, θα τον χαζεύω με τις ώρες.

Πείτε με χαζομαμα αλλά σήμερα ήταν η πρώτη φορά που με μιμήθηκε και επανέλαβε αυτό που του είπα. Ήμασταν έξω, είχε σκύλο καυγά παραδίπλα και του λεω "ακούς τα σκυλάκια κάνουν γαβγαβ" και μετά αρθρωσε και ο μπέμπης κάτι που έμοιαζε με " γαβγαβ". Αλήθεια λεω!!!

  • Μου αρέσει 3

F5pIp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Αχ κορίτσια κ εμένα έτσι κάνει.. τραβάει τα πάντα κ τα βάζει στο στόμα! Βιβλία παιχνίδια το γυμναστήριο όλα.. είχα κάτι μασητικά από τα jumbo και ξεκόλλησαν και ευτυχως τα κοιτούσα κάθε φορά πριν του τα δώσω.. τώρα πήρα από το φαρμακείο αλλά λέει δεν αποστειρώνονται μόνο πλένονται με ζεστό νερό. 

@Haroulita K κι εμένα μια μέρα είπε κάτι σαν γιαγιά αλλά λέω απολλειεται!!!

  • Μου αρέσει 3

xLfdp3.png

Link to comment
Share on other sites

8 ώρες πρίν, Haroulita K είπε:

Ο μπεμπακος μας ακόμη δεν τα καταφέρνει με τα μασητικα. Ειδικά  ένα από τη Dr Brown είναι βαρύ, δεν το σηκώνει καθόλου. Όπως είπατε και εσείς τα παιχνίδια ναι τα φέρνει στο στομα αλλά αυτά είναι μεγάλα και του έρχεται πιο εύκολο.  Ανυπομονώ να τα καταφέρει, θα τον χαζεύω με τις ώρες.

Πείτε με χαζομαμα αλλά σήμερα ήταν η πρώτη φορά που με μιμήθηκε και επανέλαβε αυτό που του είπα. Ήμασταν έξω, είχε σκύλο καυγά παραδίπλα και του λεω "ακούς τα σκυλάκια κάνουν γαβγαβ" και μετά αρθρωσε και ο μπέμπης κάτι που έμοιαζε με " γαβγαβ". Αλήθεια λεω!!!

Χαχαχα εμάς είπε δύο τρεις μέρες μπαμπαμπαμπα κ τώρα λέει όλη την ώρα Ντέι Ντέι Ντέι Ντέι

  • Μου αρέσει 2
  • Χαχα 2

AuQnp2.png

Link to comment
Share on other sites

On 1/8/2021 at 11:52 ΠΜ, Ntepaki22 είπε:

Ρε συ αλήθεια τώρα με αυτά που λες πιστεύεις ότι έχεις επιχειρήματα; Καταρχάς, είπες ότι αυτά που τρώμε... την αγελαδα που φτιάχνει το σκονογαλο δεν την τρως; Ή δεν πίνεις το γάλα της; Μέσα στις ορμόνες είναι κ τα εμβόλια για να μην αρρωσταίνουν... Τι πιστεύεις; Ότι είναι βιολογικές; Πάρε δύο κατσίκες σπίτι σου φρόντισε τες κ άσε μας εμάς τις χαζές να θηλάζουμε... Μόνο μην ξεχνάς να τους έχεις καθαρό νερό γτ τα ζώα αν πίνουν βρώμικο νερό είναι κ αυτά βρώμικα... Αλλά φυσικά εσύ έχεις κάνει έλεγχο σε όλες τις εταιρείες... Η επιστήμη σηκώνει τα χέρια ψηλά. Θέλεις βιβλιογραφία ταχα μου δήθεν... Ορίστε πάρε τα 3 μας , μας επρηξες!!!!

Η φανερή μόρφωση σου με ξεπερνάει.. 

On 1/8/2021 at 12:05 ΜΜ, Mighty86 είπε:

Μη ψάχνεις σε φόρουμ συζητήσεων ιατρικές ερευνες λες κ είμαστε εμείς εδώ δοκτωρες ρισερτσερς κ δεν ξέρω εγώ τι...καλά κάνεις κ κάνεις την δική σου προσωπική έρευνα. από την πλευρά μου σου είπα την άποψη μου. Σου έκανα κ χημική ανάλυση των κοπράνων του μωρού μου.

Εγώ κάνω μικτή διατροφή αλλά είναι τεράστιος Γολγοθάς κ δεν το συστήνω. Έχω ανοίξει κ τοπικ αν θες διάβασε το για να δεις τι περνάω. Άλλες κοπέλες με μικτή διατροφή τα έχουν καταφέρει καλύτερα.κεγω εδώ που τα λέμε έχω βρει έναν μπουσουλα κ έχει βελτιωθεί η κατασταση με τον καιρό. Αυτό σε περίπτωση που θες να δίνεις κ από τα δυο αν έχεις πια τόση ανασφάλεια για το γάλα σου.

Σχετικά με τα αδύνατα παιδακια από όσο έχω παρατηρήσει οσα έχουν μικροκαμωμένες μάνες που δεν τρώνε γενικώς μεγαλώνουν τέτοια παιδιά γιατί έτσι είναι το σουλουπι κ το πρότυπο. Όσες είναι πιο γεμάτες ψηλές κτλ τα παιδιά τους είναι κ πιο φαγάνα.εμενα κάπως έτσι κυλάει το πραμα στο κύκλο μου ανεξαρτήτως θηλασμού. Έχω φίλη που το παιδί της θηλάζει αποκλειστικά 1,5 χρόνο κ είναι τουμπανο. Έχω φίλη που δίνει νααν από το πρώτο μήνα κ το παιδί της είναι τριών χρόνων μικροκαμωμενο κ δεν λέει να φάει με τίποτα το κυνηγάει σα τρελή. Έχω φίλη ψιλή κ αδύνατη που θήλασε αποκλειστικά κ το παιδάκι της είναι ψηλό κ αδύνατο.

Τώρα για την προπαγάνδα που λες νομίζω συμβαίνει το ακριβώς αντίθετο. Οι γιατροί κοιτάνε την ευκολία τους πάντα πονάει χέρι κόβει χέρι. Οι περισσότεροι δεν έχουν ιδέα κ από θηλασμο μιας κ αυτό δεν μπορείς να το μάθεις με διάβασμα αλλά στην πράξη. Επίσης για να γίνουν έρευνες πρέπει να πέσουν φράγκα.φραγκα δίνουν οι εταιρείες κ είμαι σίγουρη ότι έχουν στην διάθεσή τους πάρα πολλές έρευνες σχετικά με την σύσταση κ την ποιότητα του μητρικού. Το ίδιο κ στα μαιευτήρια.αν έχουν ένα θάλαμο με είκοσι παιδιά να κλαίνε προτιμούν να τα μπουκωσουν να ηρεμήσουν. 

Οι εταιρίες φράγκα δίνουν.. Έχουν πάει να κάνουν έρευνα κ τους τις κόβουν.. Μου τι δίνει αυτός ο πόλεμος στη φόρμουλα, και το bullying που δέχονται όσες δεν θηλάζουν.. Θυμάμαι όταν το μωρό μου ήταν μικρό, που με ρωτούσαν όσες είχαν θηλάσει, αν εγώ θηλάζω, έτοιμες να με κατασπαραξουν αν έλεγα το αντίθετο.. Θήλασα 6 μήνες περίπου, με πολύ δυσκολία γιατί έπρεπε να παίρνω το μωρό μαζί μου στη δουλειά.. Όταν απόθηλασα κ πάλι με κοιτούσαν με μισό μάτι οι θηλαζουσες, λες κ έπρεπε να θηλάζω για 5 χρόνια!!όσο θήλαζα η μικρή ήταν στις ανώτερες καμπύλες,κόκκινη στο ύψος πράσινο προς πορτοκαλί το βάρος, αν όμως την είχα δει να μην αναπτύσσεται θα σταματαγα τον θηλασμό την ίδια στιγμή! Κ μετά που της έβαλα σκόνη, συνέχισε να είναι κόκκινη καμπύλη όσο αφορά το ύψος.. Δεν άλλαξε τίποτα.. Πίστεψα στη φόρμουλα γιατί έχει πάντα ίδια σύσταση, κ μια χαρά μου βγηκε

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 25 λεπτά , Zzeezze είπε:

Η φανερή μόρφωση σου με ξεπερνάει.. 

Οι εταιρίες φράγκα δίνουν.. Έχουν πάει να κάνουν έρευνα κ τους τις κόβουν.. Μου τι δίνει αυτός ο πόλεμος στη φόρμουλα, και το bullying που δέχονται όσες δεν θηλάζουν.. Θυμάμαι όταν το μωρό μου ήταν μικρό, που με ρωτούσαν όσες είχαν θηλάσει, αν εγώ θηλάζω, έτοιμες να με κατασπαραξουν αν έλεγα το αντίθετο.. Θήλασα 6 μήνες περίπου, με πολύ δυσκολία γιατί έπρεπε να παίρνω το μωρό μαζί μου στη δουλειά.. Όταν απόθηλασα κ πάλι με κοιτούσαν με μισό μάτι οι θηλαζουσες, λες κ έπρεπε να θηλάζω για 5 χρόνια!!όσο θήλαζα η μικρή ήταν στις ανώτερες καμπύλες,κόκκινη στο ύψος πράσινο προς πορτοκαλί το βάρος, αν όμως την είχα δει να μην αναπτύσσεται θα σταματαγα τον θηλασμό την ίδια στιγμή! Κ μετά που της έβαλα σκόνη, συνέχισε να είναι κόκκινη καμπύλη όσο αφορά το ύψος.. Δεν άλλαξε τίποτα.. Πίστεψα στη φόρμουλα γιατί έχει πάντα ίδια σύσταση, κ μια χαρά μου βγηκε

Άρα αυτό είναι το θέμα σου το μπουλινγκ που γίνεται.οχι η ποιότητα. Εδώ πάντως δεν γίνεται κανένα μπουλινγκ.εγω κάνω μικτή διατροφή από την αρχή κ από τα κορίτσια εδώ που όλες θηλάζουν αποκλειστικά μόνο "μπράβο" έχω ακούσει κ "δεν πειράζει" όταν στεναχωριέμαι.

  • Μου αρέσει 4

AuQnp2.png

Link to comment
Share on other sites

On 2/8/2021 at 3:30 ΠΜ, Mommy39 είπε:

Τι εννοεις οτι εχει παντα την ιδια σύσταση;;;; Τι ειναι για σένα η σύσταση;;;Η φόρμουλα ειναι παντα η ιδια... ειναι παντα το ιδιο.. Το μητρικό γάλα ειναι πολύτιμο!!! Γιατι δεν ειναι ποτε το ιδιο .. διαφέρει μερα με τη μερα.. διαφέρει ωρα με την ωρα..διαφέρει ανάλογα την ηλικία του παιδιού.. αλλες ανάγκες εχει το νεογέννητο αλλες ανάγκες εχει το μωρο 3 μηνων αλκές ανάγκες εχει το 15 μηνων.. και το μητρικό γάλα ειναι τοσο πολύτιμο γιατι ακριβώς αλλάζει η σύσταση του και καλύπτει αυτες τις ανάγκες..μα ποιο πολύτιμο πέρα απο τις αναλογίες των συστατικών του ειναι οτι παντα περιέχει αντισώματα απο τη μητερα στο βρεφος.. οταν γεννιετσι ενα παιδι ειναι απροστάτευτο απο τις ιωσεισ..οτι αντισώματα δημιουργει η μητερα περνάνε στο νεογέννητο.. ειναι σα να εμβολιάζεται καθημερινά!  αυτο ειναι και το μεγαλύτερο  δώρο του θηλασμου...το πρώτο γάλα που πίνει το νεογέννητο απο το στηθος μετα τον τοκετο, αυτο το λιγο γάλα που χωραει σε μια δαχτυλιθρα ειναι οτι ποιο πολύτιμο θα δώσεις στο παιδι σου.. αν μπορεις ή αν θες..το εάν ενα παιδι γινεται υπέρβαρο, αν ειναι ψηλά ή χαμηλά στις καμπύλες αναπτυξης εξαρταται Απο Πολλους παραγοντες.. κυριωσ Ειναι γενετικά καθορισμένο και η διατροφή.. η φόρμουλα ειναι φόρμουλα για πολλές γυναίκες λύση ανάγκης, ευκολία, επιλογή..καλα κανουν..για αλλες ο θηλασμός μονόδρομος..Καλα κανουν.. αλκα σε καμια περιπτωση το μητρικό γάλα δεν ειναι ιδιο με την φόρμουλα.. ενα εργαστήριο δε μπορει να αντικαταστήσει τη Σοφία της φύσης..

Δεν ξέρω, Πολύ ωραία αυτά που λες αλλά πιστεύω ότι παίρνει ένα μακροβιωμα το μωρό από το γάλα, που μάλλον έχει να κάνει προβιοτικα. Αν ισχύει αυτό με τα αντισώματα, γιατί τα μωρά αρρωσταινουν κ μάλιστα είναι κ τόσο επικίνδυνο. Γιατί κανείς παιδίατρος δεν λέει:"αα τέλεια αφού θηλάζεις μην φοβάσαι τίποτα, να συνεχίσει το μεγάλο σου τον παιδικό σταθμό, το μωρό δεν κινδυνεύει!" θήλασα 6 ολόκληρους μήνες, η μικρή πήγε παιδικό στους 9,κ αρρωσταίνε φουλ! Τα ανηψια μου θήλασαν μέχρι 1,5 ετών κ νομίζω δεν έχω δει αλλά παιδιά να αρρωσταιναν τόσο πολύ, κ όσο θηλαζαν κ μετά! Της κουμπαράς μου αρρώστησε 3,5 μηνών και θηλαζε. Άρα αντισώματα ως προς τι παίρνουν τα παιδιά? Αν έχω αντισώματα ιλαράς δεν θα περάσει ιλαρα? I am so confused on this 

On 2/8/2021 at 2:12 ΜΜ, valentina23 είπε:

@georgia1988 το ίδιο μου χε κάνει και μένα στο μηνα του δικού σου. Ένα πρωί ξύπνησε και η πάνα θεοστεγνη εκεί που ξυπναγε πάντα με βαριά πάνα.. Σου έγραψα τι μου είχε πει εμένα η παιδίατρος. Παρ όλα αυτά τα πολλά ντουζάκια βελτίωσαν τη κατάσταση!! Κατουραγε μέσα στο νερό.. Συνέχεια. Από τη ζέστη το παθαίνουν. Τρεμω μην έχουμε και μεις  διακοπή ρεύματος από καύσωνα!!! Θα γεμίσω μια μπανιέρα με κρύο νερό και θα μπούμε όλοι μέσα!!

@Mighty864 νουμερο;; φτου φτου!!

Κορίτσια έδωσα μπανάνα σήμερα πρώτη φορά και ήταν σκέτη απογοήτευση!! Εκτός ότι δεν της άρεσε καθόλου έκανε και εμετό και έβγαλε και όλο το γάλα που χε πιει!!! Ίσως φταίει ότι τις αγόρασε ο άντρας μου και ήταν ψιλοαγουρες. Δεν αλεστηκαν καλά και ίσως είχε κομματάκια μέσα η ξινιζαν!!! Ούτε ένα κουταλάκι δεν έφαγε.. Αύριο να της βάλω και αχλάδι η να συνεχίσω πάλι μόνο μπανάνα;; 

Μόνο μπανάνα, κ αν δεν την τρώει, δοκίμασε να της την ανακατέψεις με λίγο γάλα για να συνηθίσει σιγά σιγά τη γεύση, ή με ρυζάλευρο κ γάλα, αν το έχετε ξεκινήσει. 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


πρίν από 14 λεπτά , Zzeezze είπε:

Δεν ξέρω, Πολύ ωραία αυτά που λες αλλά πιστεύω ότι παίρνει ένα μακροβιωμα το μωρό από το γάλα, που μάλλον έχει να κάνει προβιοτικα. Αν ισχύει αυτό με τα αντισώματα, γιατί τα μωρά αρρωσταινουν κ μάλιστα είναι κ τόσο επικίνδυνο. Γιατί κανείς παιδίατρος δεν λέει:"αα τέλεια αφού θηλάζεις μην φοβάσαι τίποτα, να συνεχίσει το μεγάλο σου τον παιδικό σταθμό, το μωρό δεν κινδυνεύει!" θήλασα 6 ολόκληρους μήνες, η μικρή πήγε παιδικό στους 9,κ αρρωσταίνε φουλ! Τα ανηψια μου θήλασαν μέχρι 1,5 ετών κ νομίζω δεν έχω δει αλλά παιδιά να αρρωσταιναν τόσο πολύ, κ όσο θηλαζαν κ μετά! Της κουμπαράς μου αρρώστησε 3,5 μηνών και θηλαζε. Άρα αντισώματα ως προς τι παίρνουν τα παιδιά? Αν έχω αντισώματα ιλαράς δεν θα περάσει ιλαρα? I am so confused on this 

Μόνο μπανάνα, κ αν δεν την τρώει, δοκίμασε να της την ανακατέψεις με λίγο γάλα για να συνηθίσει σιγά σιγά τη γεύση, ή με ρυζάλευρο κ γάλα, αν το έχετε ξεκινήσει. 

Στην σελίδα του Λητώ πάντως λέει αναλυτικά που ενισχύει ο θηλασμός κ που μπορεί να προστατεψει κ έχει κ παραπομπές για το κάθε τι δλδ ποιος το είπε κτλ δεν είπαμε ότι οποίο παιδί θηλάζει δεν αρρωσταίνει. Ούτε οτι ο θηλασμός είναι η φιλοσοφική λίθος του Χάρυ Πότερ. Όπως η σωστή διατροφή ενισχύει το ανοσοποιητικό έτσι λειτουργεί κ ο θηλασμός. 

Όσο για τα αντισώματα ,ούτε κεγω είμαι πεπεισμένη ότι αν κανω το εμβόλιο η περάσω κορώνα ότι θα πάρει το παιδί μου αντισώματα εφόσον θηλάζω. Έτερον εκατερον.

  • Ευχαριστώ 1

AuQnp2.png

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 23 λεπτά , Mighty86 είπε:

Άρα αυτό είναι το θέμα σου το μπουλινγκ που γίνεται.οχι η ποιότητα. Εδώ πάντως δεν γίνεται κανένα μπουλινγκ.εγω κάνω μικτή διατροφή από την αρχή κ από τα κορίτσια εδώ που όλες θηλάζουν αποκλειστικά μόνο "μπράβο" έχω ακούσει κ "δεν πειράζει" όταν στεναχωριέμαι.

Και το bulling κ η ποιότητα.. Δεν ξέρω αν όλες έχουμε καλό γάλα. So simple. Κ όσους γιατρούς ρώτησα κάνεις δεν ήξερε να μου απαντήσει.μου είπαν όμως αν μια γυναίκα δεν βγάζει καλό γαλα, κ το βλέπουν αυτό και καλα από την ανάπτυξη του μωρού, της δίνουν συμπληρώματα αν θέλει.. 

πρίν από 8 λεπτά , Mighty86 είπε:

Στην σελίδα του Λητώ πάντως λέει αναλυτικά που ενισχύει ο θηλασμός κ που μπορεί να προστατεψει κ έχει κ παραπομπές για το κάθε τι δλδ ποιος το είπε κτλ δεν είπαμε ότι οποίο παιδί θηλάζει δεν αρρωσταίνει. Ούτε οτι ο θηλασμός είναι η φιλοσοφική λίθος του Χάρυ Πότερ. Όπως η σωστή διατροφή ενισχύει το ανοσοποιητικό έτσι λειτουργεί κ ο θηλασμός. 

Οκ, θα το διαβάσω thank you. Άκου, τα μαιευτήρια παίρνουν ένα πιστοποιητικό, κάτι σαν ISO, κ για να το πάρουν αυτό, πρέπει να έχουν προγράμματα προώθησης θηλασμού... . 

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 4 λεπτά , Zzeezze είπε:

Και το bulling κ η ποιότητα.. Δεν ξέρω αν όλες έχουμε καλό γάλα. So simple. Κ όσους γιατρούς ρώτησα κάνεις δεν ήξερε να μου απαντήσει.μου είπαν όμως αν μια γυναίκα δεν βγάζει καλό γαλα, κ το βλέπουν αυτό και καλα από την ανάπτυξη του μωρού, της δίνουν συμπληρώματα αν θέλει.. 

Όλες καλό γάλα βγάζουμε κ μπορεί να κατέβει κ η σωστή ποσότητα.μου την σπάνε που μου λένε ότι δεν έχω γάλα και δεν φτάνει επειδή δίνω κ ξένο.δειχνει άγνοια για το πώς λειτουργεί το πραγμα κ άντε να εξηγείς. 

πρίν από 8 λεπτά , Zzeezze είπε:

Και το bulling κ η ποιότητα.. Δεν ξέρω αν όλες έχουμε καλό γάλα. So simple. Κ όσους γιατρούς ρώτησα κάνεις δεν ήξερε να μου απαντήσει.μου είπαν όμως αν μια γυναίκα δεν βγάζει καλό γαλα, κ το βλέπουν αυτό και καλα από την ανάπτυξη του μωρού, της δίνουν συμπληρώματα αν θέλει.. 

Οκ, θα το διαβάσω thank you. Άκου, τα μαιευτήρια παίρνουν ένα πιστοποιητικό, κάτι σαν ISO, κ για να το πάρουν αυτό, πρέπει να έχουν προγράμματα προώθησης θηλασμού... . 

Λογικό μου φαίνεται. Τι σκατα μαιευτική κλινική είσαι κ έχεις κ παιδιατρικό τμήμα αν δεν μπορείς να παρέχεις οδηγίες θηλασμού. Κ πάλι δεν το κάνουν καλά. Νομίζω το έχεις πάρει ανάποδα το θέμα. 

  • Μου αρέσει 3

AuQnp2.png

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 5 λεπτά , Mighty86 είπε:

Όλες καλό γάλα βγάζουμε κ μπορεί να κατέβει κ η σωστή ποσότητα.μου την σπάνε που μου λένε ότι δεν έχω γάλα και δεν φτάνει επειδή δίνω κ ξένο.δειχνει άγνοια για το πώς λειτουργεί το πραγμα κ άντε να εξηγείς. 

Ναι, πάντως εμένα, σταμάτησε να της αρκεί το γάλα μου.. Άρχισε να βλέπει στήθος κ να κλαίει, έτρωγε κ μετά κλάμα.. Πετρωνε το στήθος, αντλίες, πίκρα κάποιες μέρες.. Το μωρό με οδήγησε στο μπιμπερό, κ το γούσταρε με χίλια, κ εμένα δεν με χάλασε καθόλου... 

πρίν από 4 λεπτά , Zzeezze είπε:

Ναι, πάντως εμένα, σταμάτησε να της αρκεί το γάλα μου.. Άρχισε να βλέπει στήθος κ να κλαίει, έτρωγε κ μετά κλάμα.. Πετρωνε το στήθος, αντλίες, πίκρα κάποιες μέρες.. Το μωρό με οδήγησε στο μπιμπερό, κ το γούσταρε με χίλια, κ εμένα δεν με χάλασε καθόλου... 

Και δίνουμε νεράκι στα μωρά με τέτοια ζέστη.. Κ εμένα μου έλεγαν να μην δίνω, άκουσα όμως την έμπειρη γιαγιά... Κ συνέχισε το γάλα κανονικότατα κ ας έπινε νερό.. Βέβαια φιλτραρισμενο, κ βρασμένο πριν.. 

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 4 λεπτά , Zzeezze είπε:

Ναι, πάντως εμένα, σταμάτησε να της αρκεί το γάλα μου.. Άρχισε να βλέπει στήθος κ να κλαίει, έτρωγε κ μετά κλάμα.. Πετρωνε το στήθος, αντλίες, πίκρα κάποιες μέρες.. Το μωρό με οδήγησε στο μπιμπερό, κ το γούσταρε με χίλια, κ εμένα δεν με χάλασε καθόλου... 

Ναι υπάρχουν δυσκολίες.κ εμένα με δυσκόλεψε ο θηλασμός.

κ το πιο ωφέλιμο πράγμα μπορεί να γίνει τοξικό. Εγώ θεωρώ πολύ γενναια την απόφαση μιας μανουλας να σταματήσει να θηλαζει. Παρόλα αυτά δεν το αμφισβητώ ως προς την ποιοτητα. 

Αν υπήρχε σωστή καθοδήγηση κ ενημέρωση από μαιευτήρια κ παιδιάτρους κ άλλους φορείς δεν θα ήταν τέτοιος Γολγοθάς για πολλές γυναίκες αλλά μόνο απόλαυση κ ευκολία. 

Εμένα βαρεθηκαν να μου δείξουν στο μαιευτήριο μια σωστή προσκόλληση κ μου κότσαραν τις ψευδοθηλες με αποτέλεσμα να μην τραβάει καλά το μωρό.επισης δεν μου έδωσαν και σωστές οδηγίες για την συχνότητα κτλ.

πρίν από 9 λεπτά , Zzeezze είπε:

Ναι, πάντως εμένα, σταμάτησε να της αρκεί το γάλα μου.. Άρχισε να βλέπει στήθος κ να κλαίει, έτρωγε κ μετά κλάμα.. Πετρωνε το στήθος, αντλίες, πίκρα κάποιες μέρες.. Το μωρό με οδήγησε στο μπιμπερό, κ το γούσταρε με χίλια, κ εμένα δεν με χάλασε καθόλου... 

Προφανώς όταν έβαλες στέρεες τροφές λιγοστέψες τους θηλασμους με αποτέλεσμα να μειωθεί το γάλα σου.ισως γι'αυτό.μαλλον δεν σου έδωσε σωστές οδηγίες η παιδίατρος.κ εμένα τώρα μου λέει μόνο πρωί κ βράδυ θα θηλάζεις όταν ολοκληρωθούν τα γεύματα κ θα προσαρμοστεί ο μαστός. Καμία σχέση όμως...

  • Μου αρέσει 1

AuQnp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...