Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • Καλημέρα σε όλες! Θα χρειαστώ την βοήθεια από κοπέλες που έχουν προχωρήσει με δωρεά ωαριων στην Θεσσαλονίκη. Χρειάζομαι πληροφορίες (σε προσωπικο μήνυμα αν είναι εύκολο καθώς δεν ξέρω αν επιτρεπεται η δημόσια αναφορά)για γιατρούς και κέντρα καθώς δεν γνωρίζω καθόλου.Επίσης ο γιατρός είναι προτιμότερο να είναι του κέντρου η εξωτερικός συνεργάτης;ευχαριστώ πολύ και ευχομαι σε όλες ότι καλυτερο! 

Μανούλες Μάρτιου 2021


Recommended Posts

πρίν από 11 λεπτά , Mighty86 είπε:

Ναι υπάρχουν δυσκολίες.κ εμένα με δυσκόλεψε ο θηλασμός.

κ το πιο ωφέλιμο πράγμα μπορεί να γίνει τοξικό. Εγώ θεωρώ πολύ γενναια την απόφαση μιας μανουλας να σταματήσει να θηλαζει. Παρόλα αυτά δεν το αμφισβητώ ως προς την ποιοτητα. 

Αν υπήρχε σωστή καθοδήγηση κ ενημέρωση από μαιευτήρια κ παιδιάτρους κ άλλους φορείς δεν θα ήταν τέτοιος Γολγοθάς για πολλές γυναίκες αλλά μόνο απόλαυση κ ευκολία. 

Εμένα βαρεθηκαν να μου δείξουν στο μαιευτήριο μια σωστή προσκόλληση κ μου κότσαραν τις ψευδοθηλες με αποτέλεσμα να μην τραβάει καλά το μωρό.επισης δεν μου έδωσαν και σωστές οδηγίες για την συχνότητα κτλ.

Εγώ είχα παρακολουθήσει σεμιναρια πριν οπότε δεν πολύ δυσκολεύτηκα.. Αλλά, δυσκολεύτηκα στο εξής.. Μου έλεγαν όχι πιπίλα γιατί το μωρό παθαίνει συγχηση!! Η μικρή όμως ήθελε πιπίλισμα φουλ και με γέμισε πληγές! Έκανα 20 μέρες μέχρι να τρελαθώ τελειως,και να πάρω τον μπαμπά μου να τρέξει αρων αρων να πάρει όλων των ειδών τις πιπιλες από τον μουστάκα! Και τελικά δεν έπαθε καμία συγχηση!!! Μια χαρά συνέχισε να θηλαζει! Και Ναι στους 6 μήνες, ένιωσα μια ψιλό ματαίωση όταν δεν ήθελε άλλο στήθος, αλλά το ξεπέρασα γρήγορα!! 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 8,1k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Κορίτσια αυτό με το μπαμπαλισμα και μένα μου το κάνει.. 2 φορές έχει πει μεμε, μαμά κάτι τέτοιο. Ήταν η ώρα που ήθελε να φάει κι έκλαιγε!! Ελιωσααα!! Που ν αρχίζουν να λένε και λεξούλες!! Έχει ξεκινήσει πιάνει τα ποδαράκια της και τα φέρνει στο στόμα!! Σήμερα λίγο καλύτερα με τη φρούτο κρέμα έβαλα κι αχλάδι μέσα ε κάπως.. Πάντως ξινιζει πολύ... 

@Mighty86 όταν ολοκληρωθούν οι στερεές μόνο πρωί και βραδυ πίνουν γάλα;;; αυτές που θηλάζουν τότε πάει.. Κόπηκε το γάλα.. Μου ήρθε και η παραγγελία!! Όλα πολύ ωραία!! Η βεντούζα για το καρεκλάκι πολύ εξυπηρετική. Έτσι την ταισα σήμερα.. Και το καθισματακι για το μπανιερό πολύ μαλακό. Είναι λίγο καθιστή αλλά απ το να γλιστράει συνέχεια και να μην μπορώ να τη κάνω μπάνιο..

Καυσωνας!!! Δεν έχω βγει απ το σπίτι με κλιματιστικό απ το βράδυ!! 

@georgia1988 εσείς πως πάτε;; καλύτερα;; 

  • Μου αρέσει 2
Link to comment
Share on other sites

πρίν από 29 λεπτά , valentina23 είπε:

Κορίτσια αυτό με το μπαμπαλισμα και μένα μου το κάνει.. 2 φορές έχει πει μεμε, μαμά κάτι τέτοιο. Ήταν η ώρα που ήθελε να φάει κι έκλαιγε!! Ελιωσααα!! Που ν αρχίζουν να λένε και λεξούλες!! Έχει ξεκινήσει πιάνει τα ποδαράκια της και τα φέρνει στο στόμα!! Σήμερα λίγο καλύτερα με τη φρούτο κρέμα έβαλα κι αχλάδι μέσα ε κάπως.. Πάντως ξινιζει πολύ... 

@Mighty86 όταν ολοκληρωθούν οι στερεές μόνο πρωί και βραδυ πίνουν γάλα;;; αυτές που θηλάζουν τότε πάει.. Κόπηκε το γάλα.. Μου ήρθε και η παραγγελία!! Όλα πολύ ωραία!! Η βεντούζα για το καρεκλάκι πολύ εξυπηρετική. Έτσι την ταισα σήμερα.. Και το καθισματακι για το μπανιερό πολύ μαλακό. Είναι λίγο καθιστή αλλά απ το να γλιστράει συνέχεια και να μην μπορώ να τη κάνω μπάνιο..

Καυσωνας!!! Δεν έχω βγει απ το σπίτι με κλιματιστικό απ το βράδυ!! 

@georgia1988 εσείς πως πάτε;; καλύτερα;; 

Τι βεντούζα είναι αυτή για το καρεκλακι για πες; Το είδα αυτό για το μπάνιο ωραίο φαίνεται...πως πήγε η δεύτερη μέρα;; Ναι πρωί γάλα δεκατιανο φρούτα μεσημεριανό λαχανικά κρέας απογευματινό λαχανικά βράδυ γάλα. Εννοείται κ εμένα η παιδίατρος μου είπε θα προσαρμοστεί το στήθος σου κ της λέω δεν παίζει αυτό με τίποτα. Ε μου λέει θήλαζε αλλά άσχετες ώρες από το φαγητό. Καλά ούτως η αλλως εγώ είπα θα θηλάσω μέχρι τον 6ο μετά δεν ξέρω αν θα συνεχίσω άλλο...γιατί κ τώρα στον ύπνο του τον θηλάζω. Κοίτα μειώνονται λίγο οι θηλασμοι δλδ πχ εκεί που θηλαζες 8 φορές θα θηλάζεις 6 . Αλλά αν μείνει πρωί κ βράδυ δύσκολο να προσαρμόζεται το στήθος τι να πω δεν ξέρω κιόλας...

 

@Zzeezze δυστυχώς η δουλειά της μαμάς αποσο έχω καταλάβει ως τώρα απαιτεί πολύ αυτοσχεδιασμο ένστικτο μελετη κ προσαρμογή στο δικό μας τρόπο ζωής. Κ πέφτει κ μπόλικη κριτική κτλ από πάνω έχεις κ τις ορμόνες, ένα δραμα. Εγώ τώρα τελευταία νιώθω ότι χαλαρώνω από ενοχικες σκέψεις κτλ.

Αλλά δεν είναι ο θηλασμός η πηγή του κακου.κ όσες μανουλες δίνουν ξένο περνάνε δύσκολα.ειδικα μέχρι να ωριμάσει το πεπτικό σύστημα των μωρών. Εσύ έδωσες μετά το 6 μηνό.ρωτα κ εμένα που δίνω από νεογέννητο ξένο. Δυσφορίες δυσπεψίες παλινδρόμηση κολικοί. Κτλ κτλ .κάπου με βοήθησε το ξένο κάπου με βοήθησε ο θηλασμός. 

Όσο για το μπουλινγκ το συναντάς πάντα από οποια πλευρά. 

1 hour ago, Zzeezze είπε:

Ναι, πάντως εμένα, σταμάτησε να της αρκεί το γάλα μου.. Άρχισε να βλέπει στήθος κ να κλαίει, έτρωγε κ μετά κλάμα.. Πετρωνε το στήθος, αντλίες, πίκρα κάποιες μέρες.. Το μωρό με οδήγησε στο μπιμπερό, κ το γούσταρε με χίλια, κ εμένα δεν με χάλασε καθόλου... 

Και δίνουμε νεράκι στα μωρά με τέτοια ζέστη.. Κ εμένα μου έλεγαν να μην δίνω, άκουσα όμως την έμπειρη γιαγιά... Κ συνέχισε το γάλα κανονικότατα κ ας έπινε νερό.. Βέβαια φιλτραρισμενο, κ βρασμένο πριν.. 

Άλλες δίνουν άλλες όχι. Το συζητήσαμε και αυτό εδώ. Δεν υπάρχουν απόλυτοι κανόνες. 


AuQnp2.png

Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, Zzeezze said:

Η φανερή μόρφωση σου με ξεπερνάει.. 

Οι εταιρίες φράγκα δίνουν.. Έχουν πάει να κάνουν έρευνα κ τους τις κόβουν.. Μου τι δίνει αυτός ο πόλεμος στη φόρμουλα, και το bullying που δέχονται όσες δεν θηλάζουν.. Θυμάμαι όταν το μωρό μου ήταν μικρό, που με ρωτούσαν όσες είχαν θηλάσει, αν εγώ θηλάζω, έτοιμες να με κατασπαραξουν αν έλεγα το αντίθετο.. Θήλασα 6 μήνες περίπου, με πολύ δυσκολία γιατί έπρεπε να παίρνω το μωρό μαζί μου στη δουλειά.. Όταν απόθηλασα κ πάλι με κοιτούσαν με μισό μάτι οι θηλαζουσες, λες κ έπρεπε να θηλάζω για 5 χρόνια!!όσο θήλαζα η μικρή ήταν στις ανώτερες καμπύλες,κόκκινη στο ύψος πράσινο προς πορτοκαλί το βάρος, αν όμως την είχα δει να μην αναπτύσσεται θα σταματαγα τον θηλασμό την ίδια στιγμή! Κ μετά που της έβαλα σκόνη, συνέχισε να είναι κόκκινη καμπύλη όσο αφορά το ύψος.. Δεν άλλαξε τίποτα.. Πίστεψα στη φόρμουλα γιατί έχει πάντα ίδια σύσταση, κ μια χαρά μου βγηκε

Κάνεις λάθος εδώ. Πόλεμο δεν δέχεσαι άμα δεν θηλάζεις. Δεν μας ενδιαφέρει τι κάνεις με το σώμα σου. Πόλεμο δέχονται όσες θέλουν να θηλάσουν κ τις μειώνουν την αυτοπεποίθησή για να μην θηλάσουν... Κ ναι η μόρφωση μου είναι σίγουρα υψηλότερη από την δική σου... 

  • Μου αρέσει 6

 
 
 
Link to comment
Share on other sites

πρίν από 12 λεπτά , Mighty86 είπε:

Τι βεντούζα είναι αυτή για το καρεκλακι για πες; Το είδα αυτό για το μπάνιο ωραίο φαίνεται...πως πήγε η δεύτερη μέρα;; Ναι πρωί γάλα δεκατιανο φρούτα μεσημεριανό λαχανικά κρέας απογευματινό λαχανικά βράδυ γάλα. Εννοείται κ εμένα η παιδίατρος μου είπε θα προσαρμοστεί το στήθος σου κ της λέω δεν παίζει αυτό με τίποτα. Ε μου λέει θήλαζε αλλά άσχετες ώρες από το φαγητό. Καλά ούτως η αλλως εγώ είπα θα θηλάσω μέχρι τον 6ο μετά δεν ξέρω αν θα συνεχίσω άλλο...γιατί κ τώρα στον ύπνο του τον θηλάζω. Κοίτα μειώνονται λίγο οι θηλασμοι δλδ πχ εκεί που θηλαζες 8 φορές θα θηλάζεις 6 . Αλλά αν μείνει πρωί κ βράδυ δύσκολο να προσαρμόζεται το στήθος τι να πω δεν ξέρω κιόλας...

 

@Zzeezze δυστυχώς η δουλειά της μαμάς αποσο έχω καταλάβει ως τώρα απαιτεί πολύ αυτοσχεδιασμο ένστικτο μελετη κ προσαρμογή στο δικό μας τρόπο ζωής. Κ πέφτει κ μπόλικη κριτική κτλ από πάνω έχεις κ τις ορμόνες, ένα δραμα. Εγώ τώρα τελευταία νιώθω ότι χαλαρώνω από ενοχικες σκέψεις κτλ.

Αλλά δεν είναι ο θηλασμός η πηγή του κακου.κ όσες μανουλες δίνουν ξένο περνάνε δύσκολα.ειδικα μέχρι να ωριμάσει το πεπτικό σύστημα των μωρών. Εσύ έδωσες μετά το 6 μηνό.ρωτα κ εμένα που δίνω από νεογέννητο ξένο. Δυσφορίες δυσπεψίες παλινδρόμηση κολικοί. Κτλ κτλ .κάπου με βοήθησε το ξένο κάπου με βοήθησε ο θηλασμός. 

Όσο για το μπουλινγκ το συναντάς πάντα από οποια πλευρά. 

Άλλες δίνουν άλλες όχι. Το συζητήσαμε και αυτό εδώ. Δεν υπάρχουν απόλυτοι κανόνες. 

Κολικούς κάνουν κ με το μητρικο!! Κι εγώ τις έδωσα μερικές φορές ξένο στο 6μηνο,αλλα λίγες γιατί δεν χρειάστηκε.. Μεγάλη ευκολία το είχα βρει, έβλεπα ακριβώς πόσο τρώει, έτρωγε γρήγορα, κ μετά ήταν χορτατη κ κοιμόταν τέλεια! Αλλά με βόλευε ο θηλασμος το βράδυ γι αυτό τον κράτησα.. Την είχα στο στήθος, έτρωγε κ εγώ κοιμόμουν. όταν φυγαμε από το θηλασμό, της πήρα πολλά γάλατα μέχρι να βρω ποιο της ταίριαζε. Αλλά ακόμη κ τότε, προσπαθούσα να το εναλλασω που κ που κ με άλλο, για να μην μένει μόνο σε ένα.. 

On 1/8/2021 at 10:37 ΠΜ, Ounto είπε:

Ίσως γιατί δεν θέλουν να σπαταλήσουν τον χρόνο τους για να σου αποδείξουν ότι αυτό το κίτρινο στρογγυλό πράγμα που βγαίνει κάθε πρωί είναι ο ήλιος! 

Παρατηρώ από χθες την συζήτηση και πετάγομαι σαν σφινα αλλά ειλικρινά δεν μπορώ να καταλάβω την επιμονή σου. Η αγελάδα ταιζει τα μικρά της με το γάλα της, η κατσίκα με το δικό της. Ε ο άνθρωπος γιατί να διαφέρει? Πες ότι σε πιστεύουμε και δεν υπάρχει βιβλιογραφία οκ! Η κοινή λογική τι λέει? Μήπως θες και βιβλιογραφία για να αποδείξουμε ότι έχουμε δύο χέρια και δύο πόδια? 

Η κοινή λογική λέει ότι μια γυναίκα 50 χρόνων δεν μπορεί να έχει την ίδια ποιότητα γάλατος με μια γυναίκα 20 χρόνων. Σε κάποιες χώρες γεννάνε κ στα 60.η κοινή λογική λέει να θηλάσει η 60χρονη?Όπως η κοινή λογική λέει φυσικά ο άνθρωπος να ταΐζει τα μωρά του! Άρα για εμένα η κοινή λογική λέει, να δώσω στο μωρό μου το καλύτερο δυνατό, ακόμα και αν δεν είναι δικό μου γάλα, αν έχω την παραμικρή υπόνοια ότι δεν θα του είναι αρκετό το μητρικο.γιατι στη δική μου κοινή λογικη υπερισχύει το καλό του μωρού μου. 

πρίν από 20 λεπτά , Ntepaki22 είπε:

Κάνεις λάθος εδώ. Πόλεμο δεν δέχεσαι άμα δεν θηλάζεις. Δεν μας ενδιαφέρει τι κάνεις με το σώμα σου. Πόλεμο δέχονται όσες θέλουν να θηλάσουν κ τις μειώνουν την αυτοπεποίθησή για να μην θηλάσουν... Κ ναι η μόρφωση μου είναι σίγουρα υψηλότερη από την δική σου... 

Καναμε διαγωνισμό μόρφωσης? Δεν το κατάλαβα! Ε να σου πω τότε ότι στα 40 μου έχω 57 άτομα προσωπικό, κ αυτό με τις δικές μου πλάτες κ μόνο. 57 άτομα που με σέβονται, κ αποζητούν τις συμβουλές κ τη γνώμη μου. Ίσως γιατί έχω κάποια εμπειρία, ίσως γιατί δεν αρκούμαι στα φανερά, ίσως γιατί επιμορφωνομαι συνεχώς, ίσως γιατί ψάχνομαι πάντα για το καλύτερο. 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

πρίν από 31 λεπτά , Zzeezze είπε:

Κολικούς κάνουν κ με το μητρικο!! Κι εγώ τις έδωσα μερικές φορές ξένο στο 6μηνο,αλλα λίγες γιατί δεν χρειάστηκε.. Μεγάλη ευκολία το είχα βρει, έβλεπα ακριβώς πόσο τρώει, έτρωγε γρήγορα, κ μετά ήταν χορτατη κ κοιμόταν τέλεια! Αλλά με βόλευε ο θηλασμος το βράδυ γι αυτό τον κράτησα.. Την είχα στο στήθος, έτρωγε κ εγώ κοιμόμουν. όταν φυγαμε από το θηλασμό, της πήρα πολλά γάλατα μέχρι να βρω ποιο της ταίριαζε. Αλλά ακόμη κ τότε, προσπαθούσα να το εναλλασω που κ που κ με άλλο, για να μην μένει μόνο σε ένα.. 

Ναι δεν είπα εγώ οτι με το μητρικό δεν κανουν.  Με αυτά που λες όμως κάνεις εσύ μπουλινγκ σε μια γυναίκα σαραντάρα που θέλει να θηλάσει το παιδί της.

  • Μου αρέσει 3

AuQnp2.png

Link to comment
Share on other sites

@valentina23 σκατΑ τα πάμε σημερα! Γκρινιάζει όλη μέρα. Τσιριζει βασικά συνέχεια. Τα μασητικά δεν τα θέλει καθόλου μόνο στήθος όλη μέρα.. δεν έχει όμως κάτι άλλο σαν σύμπτωμα οπότε φαντάζομαι είναι τα δόντια κ το άλμα ίσως.  Οι πάνες έχουν φτιάξει δεν ξαναείδα ροζ ευτυχώς. Δεν έχει όσες πριν αλλά έχει 5 με 6 την ημέρα με όλη την γραμμή οπότε λογικά είναι οκ. 

Με τις στέρεες κορίτσια αν θηλάζουμε πρωί βράδυ πάμε για αποθηλασμο γτ η παραγωγή μειώνεται. Αυτή η οδηγία είναι για παιδιά που πίνουν ξένο. Εκτός κ αν κάποια θέλει να σταματήσει γτ κ εγώ μετά τους 6 μήνες με την δουλειά δεν ξέρω πως θα είναι η κατάσταση. 

Επίσης σχετικά με το μπιμπερο προφανώς το δέχονται πιο εύκολα γτ δεν χρειάζεται να κάνουν καμμία προσπάθεια για να πιουν το γάλα σε σχέση πάντα με το στήθος. Κ ειδικά το ξένο γάλα τα χορταινει περισσότερο οπότε τα μωρά φαίνονται και πιο χαρούμενα με αυτό. Και εγώ είμαι πιο χαρούμενη με την πίτσα παρά με την σαλατουλα αλλά δεν τρώω πίτσα κάθε μέρα.

 

 

  • Μου αρέσει 5

xLfdp3.png

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 37 λεπτά , Mighty86 είπε:

Ναι δεν είπα εγώ οτι με το μητρικό δεν κανουν.  Με αυτά που λες όμως κάνεις εσύ μπουλινγκ σε μια γυναίκα σαραντάρα που θέλει να θηλάσει το παιδί της.

Έχεις δίκιο όπως το θέτεις!! Αλλά αν υποθέσουμε ότι ισχυει, ότι μια γυναίκα 40-50 δεν μπορεί να έχει κ πολύ καλό γάλα, σε αυτή την περίπτωση κ πάλι να θηλάσει? Αυτό δεν είναι εγωιστικό?? Αν ισχύει αυτή η θεωρία, που δεν λέω ότι ισχύει, υποθεσεις κάνω από όσες πληροφορίες έχω συλλέξει. Κ η ηλικία είναι ένας παράγοντας τυχαίος, κάλλιστα θα μπορούσε να είναι κάτι άλλο. 

  • Λυπημένη/-ος 1
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Zzeezze είπε:

Έχεις δίκιο όπως το θέτεις!! Αλλά αν υποθέσουμε ότι ισχυει, ότι μια γυναίκα 40-50 δεν μπορεί να έχει κ πολύ καλό γάλα, σε αυτή την περίπτωση κ πάλι να θηλάσει? Αυτό δεν είναι εγωιστικό?? Αν ισχύει αυτή η θεωρία, που δεν λέω ότι ισχύει, υποθεσεις κάνω από όσες πληροφορίες έχω συλλέξει. Κ η ηλικία είναι ένας παράγοντας τυχαίος, κάλλιστα θα μπορούσε να είναι κάτι άλλο. 

Μια χαρά είναι το γάλα μιας γυναίκας ανεξαρτήτως ηλικιας.αυτα τα ερωτήματα σου έχουν τεθεί πολλές φορές κ έχουν απαντηθεί άλλες τόσες. Γι'αυτό αρχίζουν κ φανατιζονται μερικές γυναίκες με τον θηλασμό κ γίνονται κ επιθετικές γιατί ακούν συνέχεια τα ίδια κ τα ίδια. Το μπουλινγκ φέρνει μπουλινγκ.

Αποτρεπτικός παράγοντας είναι να έχει πάρει κάποια φάρμακα η να έχει πιει τα έντερα της κ να έχει καπνίσει ένα πακέτο. Έχω γνωστή άνω των σαράντα γέννησε πρόωρο παιδάκι κ της ζήτησαν από το Ιπποκράτειο να αντλεί. Το παιδάκι της είναι μουρλια τώρα χάρη στο γαλατάκι της το οποίο κ πήρε αποκλειστικά τους πρώτους μήνες. 

Ψάχνεις δικαιολογία για να μη θηλασεις μου φαίνεται αλλά δεν θα βρεις. Αν δεν θες μη θηλάζεις.ομως μη περιμένεις να σου πούμε ότι αααα καλά κάνεις είναι ανώτερο το σκονογαλα ,το γάλα σαραντάρας πολύ κακο δεν κάνει είναι από τα λιντλ!!!

Ξέχασε το κ όσο ακριβό γάλα κ να πληρώσεις το καλύτερο είναι το βυζολακ.τελος

  • Μου αρέσει 4
  • Χαχα 3

AuQnp2.png

Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πρίν, Mighty86 είπε:

Μια χαρά είναι το γάλα μιας γυναίκας ανεξαρτήτως ηλικιας.αυτα τα ερωτήματα σου έχουν τεθεί πολλές φορές κ έχουν απαντηθεί άλλες τόσες. Γι'αυτό αρχίζουν κ φανατιζονται μερικές γυναίκες με τον θηλασμό κ γίνονται κ επιθετικές γιατί ακούν συνέχεια τα ίδια κ τα ίδια. Το μπουλινγκ φέρνει μπουλινγκ.

Αποτρεπτικός παράγοντας είναι να έχει πάρει κάποια φάρμακα η να έχει πιει τα έντερα της κ να έχει καπνίσει ένα πακέτο. Έχω γνωστή άνω των σαράντα γέννησε πρόωρο παιδάκι κ της ζήτησαν από το Ιπποκράτειο να αντλεί. Το παιδάκι της είναι μουρλια τώρα χάρη στο γαλατάκι της το οποίο κ πήρε αποκλειστικά τους πρώτους μήνες. 

Ψάχνεις δικαιολογία για να μη θηλασεις μου φαίνεται αλλά δεν θα βρεις. Αν δεν θες μη θηλάζεις.ομως μη περιμένεις να σου πούμε ότι αααα καλά κάνεις είναι ανώτερο το σκονογαλα ,το γάλα σαραντάρας πολύ κακο δεν κάνει είναι από τα λιντλ!!!

Ξέχασε το κ όσο ακριβό γάλα κ να πληρώσεις το καλύτερο είναι το βυζολακ.τελος

να γειασει το στομα σου...

επισης να πω οτι η ζεστη βαραει ορισμενους στο κεφαλι...η αγαμ...επισης.... νισαφι πια ....ημαρτον...

  • Χαχα 5
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


3 ώρες πρίν, georgia1988 είπε:

@valentina23 σκατΑ τα πάμε σημερα! Γκρινιάζει όλη μέρα. Τσιριζει βασικά συνέχεια. Τα μασητικά δεν τα θέλει καθόλου μόνο στήθος όλη μέρα.. δεν έχει όμως κάτι άλλο σαν σύμπτωμα οπότε φαντάζομαι είναι τα δόντια κ το άλμα ίσως.  Οι πάνες έχουν φτιάξει δεν ξαναείδα ροζ ευτυχώς. Δεν έχει όσες πριν αλλά έχει 5 με 6 την ημέρα με όλη την γραμμή οπότε λογικά είναι οκ. 

Με τις στέρεες κορίτσια αν θηλάζουμε πρωί βράδυ πάμε για αποθηλασμο γτ η παραγωγή μειώνεται. Αυτή η οδηγία είναι για παιδιά που πίνουν ξένο. Εκτός κ αν κάποια θέλει να σταματήσει γτ κ εγώ μετά τους 6 μήνες με την δουλειά δεν ξέρω πως θα είναι η κατάσταση. 

Επίσης σχετικά με το μπιμπερο προφανώς το δέχονται πιο εύκολα γτ δεν χρειάζεται να κάνουν καμμία προσπάθεια για να πιουν το γάλα σε σχέση πάντα με το στήθος. Κ ειδικά το ξένο γάλα τα χορταινει περισσότερο οπότε τα μωρά φαίνονται και πιο χαρούμενα με αυτό. Και εγώ είμαι πιο χαρούμενη με την πίτσα παρά με την σαλατουλα αλλά δεν τρώω πίτσα κάθε μέρα.

 

 

μια χαρα θα ειναι η κατασταση. οσο λειπεις θα του προσφερονται οι στερεες και απ τη στιγμη που γυρνας σπιτι θα αρχιζει η αφαιμαξη...χαχαχα κ εγω ξεκινησα δουλεια στους 8μηνες με ενα παιδακι που δεν ετρωγε τιποτα απο στερεες..η συμβουλος μου, μου ειπε να μην αντλω γαλα και να κανω αυτο ακριβως που σου εγραψα..γενικα μετα τον 6ο δεν συστηνονται πλεον οι αντλησεις...ειμαστε 17μηνων ωσονουπω κι ακομα θηλαζουμε..να σημειωσω επισης οτι ολο αυτο τον καιρο φευγω απο το σπιτι με τελευταιο θηλασμο κατα τις 7 και επιστρεφω στις 5..μια χαρα μπορεις να τα καταφερεις απλα να εισαι ετοιμη οτι θα αναπληρωνει τους χαμενους θηλασμους μες στην υπολοιπη μερα και νυχτα και λογω διατροφικων αναγκων και λογω αναγκης για επαφη κι εγγυτητα.

κι οσο για το χαρουμενο μωρο με μπιμπερο vs με θηλασμο..το μονο σιγουρο ειναι οτι κατι πηγαινει (πολυ) λαθος με το θηλασμο για να εχει μια μαμα αυτη την αισθηση...δοξα τω Θεω ζουμε στον 21ο αιωνα και πλεον μπορουμε να βρουμε απειρες πληροφοριες καθως επισης κι επαγγελματικη υποστηριξη πανω στο συγκεκριμενο θεμα.. οποτε ολα ειναι θεμα δικων μας αντοχων, επιμονης, υπομονης, μελετης και ψαξιματος. δεν ερχονται ολα ευκολα κι αβιαστα με το θηλασμο..ηταν κατι που εγραφα στην ομαδα σας πριν ακομα γεννησετε και σιγουρα καποιες δεν θα μπορουσατε να συλλαβετε σε εκεινη την φαση..οταν ενα βρεφακι δυσκολευεται στο θηλασμο, δεν υπαρχει περιπτωση να βαρεθηκε να κουραστηκε και να ειπε μεσα του..αααχ τι ωραια θα ηταν να χω μπιμπερο... απλα αναμφιβολα υπαρχουν απο πισω καποιες λανθασμενες πρακτικες,τακτικες και συμβουλες, που αν αλλαξουν, σιγουρα τα πραγματα θα βελτιωθουν. πολλες φορες υπαρχουν ακομα και παθολογικα αιτια. πχ γοπ..αλλεργιες..χαλινος...ή καταστασεις που δυσχαιρενουν το θηλασμο αυτες καθαυτες οπως υπερπαραγωγη ή μειωμενη παραγωγη..κλπ..που και παλι με σωστη κι εξατομικευμενη καθοδηγηση ανα περιπτωση, δινεται και η σωστη αντιμετωπιση. το θεμα λοιπον ειναι ποσο ετοιμη ειναι η καθε μαμα να το παλεψει. ειναι απολυτα σεβαστο και θεμυτο να μην εχει καποια γυναικα την αντοχη...δεν ειμαστε εδω να κρινουμε αυτη την επιλογη..απο την αλλη ομως,ειναι καλο να ακουγεται και η εναλλακτικη λυση και πραγματικοτητα... καθε γυναικα κρινει μονη τις δυναμεις της κι αποφασιζει..δεν υπαρχει λογος να ψαχνουμε απεγνωσμενα δικαιολογιες για τις επιλογες μας..ας τα βρουμε απλα με τον εαυτο μας κι ας τις αποδεχτουμε..κι αυτο ειναι πολυ πιο ουσιωδες απο τα πτυχια,την καριερα,τα γαλονια,τα λεφτα..οσο για το ταξιδι του θηλασμου ειναι ισοδυναμα μαγευτικο κι εξαντλητικο..εδω στην ομαδα σας εχετε εξαιρετικα παραδειγματα δυνατων μαμαδων που παλεψαν και παλευουν με καθε αντιξοοτητα και δυσκολια,γιατι αντιλαμβανονται την αξια και τα οφελη αυτης της προσπαθειας..γιατι καθε ενας παραπανω θηλασμος νιωθουν με ολο τους το ειναι οτι προσθετει κατι ακομα στην σχεση τους με το παιδι τους και σε αυτα που οι ιδιες νιωθουν πως εχουν αναγκη να του προσφερουν.ειτε ειστε 20 ή 30 ή 50, ακουστε το ενστικτο σας και κανεναν μα κανεναν αλλο...μπραβο σε ολες σας μια προς μια.

  • Μου αρέσει 7
Link to comment
Share on other sites

@georgia1988 υπομονή!! Στο τελευταίο άλμα που είχαμε ήθελε απ το πρωί μέχρι το βραδυ στήθος!! Και είχε γκρίνια. Τώρα λογικά και με το δόντι θα ζοριστείτε λίγο.

@Mighty86η βεντούζα την βάζεις στο καρεκλάκι φαγητού κι απασχολείται όσο τρώει.. Πήρα 2 το ένα της lorelli και το άλλο fisher price. Παιχνίδι δραστηριοτήτων με βεντούζα λέγεται. Καλημέρα με το φρουτο ναι.

@Pagotoula ο λόγος σου πάντα είναι πολύ καθυσηχαστικος και ενθαρρυντικός!! Οι συμβουλές σου πάντα αξιόπιστες και βοηθητικές!! Ευχαριστούμε που υπάρχεις εδώ στο φόρουμ!!!

Κορίτσια όσες μένετε Αθήνα εύχομαι να τελειώσει γρήγορα αυτός ο πύρινος εφιάλτης!! 

  • Μου αρέσει 4
  • Ευχαριστώ 1
Link to comment
Share on other sites

3 ώρες πρίν, Zzeezze είπε:

Έχεις δίκιο όπως το θέτεις!! Αλλά αν υποθέσουμε ότι ισχυει, ότι μια γυναίκα 40-50 δεν μπορεί να έχει κ πολύ καλό γάλα, σε αυτή την περίπτωση κ πάλι να θηλάσει? Αυτό δεν είναι εγωιστικό?? Αν ισχύει αυτή η θεωρία, που δεν λέω ότι ισχύει, υποθεσεις κάνω από όσες πληροφορίες έχω συλλέξει. Κ η ηλικία είναι ένας παράγοντας τυχαίος, κάλλιστα θα μπορούσε να είναι κάτι άλλο. 

Το προβλημα στην Ελλαδα ειναι οτι συλλέγεις εσυ πληροφορίεςκαι πρεπει κιολασ να τις αξιολογήσεις ενώ στην ουσία δεν μπορεις γιατι δεν ειςαι ειδικός..στις αναπτυγμένες χώρες υπάρχουν οδηγίες, πληροφορίες απο ειδικούς.. στην ελλαδα ανάλογα αε ποιον γιατρο πας παιρνεις γνώμη αυτα στο εξωτερικό απλα δεν ύπαρχουν.. το θέμα θηλασμου ή φόρμουλα ειναι λυμένα. Οτι θελει η καθε μητερα κανει.. αν θελει θηλασμό υποστηρίζετε σε αυτη την κατεύθυνση, αΝ θελει αντλία και μπουκαλάκι υποστηρίζεται σε αυτο αν θελει φόρμουλα υποστηρίζεται σε αυτο.. Αν θελει και τα δυο τοτε και τα δυο..σε ενημερώνουν για τα υπέρ τα κατα , ακούν για ποιο λόγο επιλέγεις και αν αυτα που λες δεν ισχυουν πχ κακή ποιότητα γάλακτος ή μη επαρκή ποσοτητα απλα σου λενε οτι δεν ισχύει. Απο εκει και πέρα επιλέγεις εσυ τι θα κανεις..

Παντωσ το γάλα της μητέρας εχει σωστή ποιότητα, προβληματα υπάρχουν σε γυναίκες με σοβαρά προβληματα υποσιτισμού.. υπάρχουν μελέτες σε αυτο. . Αν επαιζε ρόλο η ηλικια απλα θα υπήρχε οδηγία ή σύσταση σε γυναίκες άνω των 45 να μη θηλάζουν.. 
 

 

 

  • Μου αρέσει 4
Link to comment
Share on other sites

@Pagotoula το χαρούμενο που είπα ήταν λάθος.. χορτάτο εννοούσα επειδή το ξένο είναι πιο βαρύ σε σχέση με το μητρικό... Το θέμα είναι ότι πάω δουλειά στον 5 και προσπαθώ να κάνω τραπεζα χωρίς αποτέλεσμα.. τώρα νοίκιασα νοσοκομειακό αλλά με ένα μωρό πάνω μ όλη μέρα άντε να δω πότε θα αντλώ! 

Πάντως εμένα δύο φίλες Μ στο εξωτερικό, μια Αμερική κ μια Ευρώπη δεν είχαν σωστή πληροφόρηση. Προσπάθησα να βοηθήσω αλλά όταν οι γιατροί σ λένε δεν έχεις γάλα ποιον θα ακούσεις... Κ εγώ εδώ αν τους άκουγα τώρα δεν θα θήλαζα.. 

  • Μου αρέσει 3

xLfdp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...