Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • 11 minutes ago, Blue Velvet said:

      Έχω ένα ακόμα,ελπίζω να πιάσει ❤️

       

      Τον εμπιστεύομαι απόλυτα τον γιατρό μου, πιστεύω πως θα μπορέσω να κάνω ένα ακόμα παιδάκι. Απλά ελπίζω να πιάσει αυτό που έχω στην κατάψυξη και να μη χρειαστεί να κάνω πάλι ωοληψια,αλλά ακόμα και έτσι να γίνει,σίγουρα δεν θα με φορτώσει ένα σκασμό φάρμακα χωρίς λογο

      Εννοείται, κ στην χειρότερη μπορεί να πας με φυσικό κύκλο που δεν επιβαρυνεσαι με τόσα φάρμακα. Έχε πίστη όμως στο κατεψυγμένο εμβρυακι 💗 

      • Ευχή 1

Μανούλες Μάρτιου 2021


Recommended Posts

@georgia1988 μια χαρά κάνει και εσένα πράγματα !!! Εμένα κάνει παλαμάκια γιατί κάθε φορά που της τραγουδούσα της έκανα παλαμάκια και το έμαθε και αυτή όπως και να κάνει Γεια... Καλά αυτό με την μύτη τι κόλλημα είναι κ εμάς τραβάει μύτες χαχαχαχαχ εσένα λέει πολλές συλλαβές που εμένα ας πούμε δεν λέει μόνο κραυγές θα βγάλει καμία φορά...

  • Μου αρέσει 1

aDkXp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 8,1k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

@Basiliki92 μιλάμε λες και περιγραφέις την μπέμπα μου!!!ακριβώς τα ίδια!!!τηλεκοντρόλ,κινητά και μπαταρίες κινητών τ αγαπημένα της!!!Εμένα μ εχει τσούρομαδησει και το ευχαριστιεται κιόλας!!κοιτάει τις τρίχες που μου έβγαλε σαν να λέει κοίτα τι εκανα:Pόταν της παίρνω πράγματα απ' το χέρι αρχίζει και κλαίει όπωτε τη ξεγελάω δίνοντας τη κάτι άλλο...αυτό που με φοβίζει είναι η τηλεόραση πάει κοντα και την ταρακουναει:unsure:τις μύτες μας τις έχει γδάρει...όπωτε εγκαίρως τις κόβω και τα νυχακια...ενίοτε τραβάει και τ αυτί του πατέρα της...το βρήκε μεγάλο φαίνεται...χαχαχα...τα δοντακια αργούν και λίγο να ξεπεταχτουν..όπου να ναι θα κάνει την εμφάνιση του..

Κορίτσια κάποιες φορές βγάζει κάτι δροτσιλακια στο παπάκι της σαν σπιθουρακια..λέτε να την πειράζει κάτι ..από πάνες;;άλλαξα και πήρα τις παμπερς τις κανονικές όχι premium care ,η μημπως τα μωρομαντηλα;;;η μημπως απ' τα τσισα της;;γιατί έχω προσέξει κυρίως τα πρωινά που είναι γεμάτη η πανα

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

On 13/11/2021 at 1:26 ΜΜ, valentina23 είπε:

@Mighty86 να σαι καλά!!Μ έκανες και γέλασα!!εγώ όπωτε της δίνω να την κρατήσει είναι τίγκα η πανα:unsure:χεσμενη η κατουρημενη...δεν το χει με το αλλαγμα..

Αχ κορίτσια μ έχει φάει στη γκρίνια από χτες...το βράδυ δε ...άστα να πάνε ..μπορεί να ξυπνάγε κι ανά μισάωρο..άυπνη  μ έχει πιάσει πονοκέφαλος τώρα..πρέπει να βγάζει δοντακι από κάτω...έφαγε και φακές χτες πρώτη φορά..μημπως τη πείραξε;;τι να πω..

Όσες έχετε ξεκινήσει αυγό  κάθε πότε δίνετε;;εγώ μέρα παρά μέρα..μημπως θέλει κάθε μέρα;;όταν φτιάχνω ψάρι δεν της δίνω αυγό γιατί είναι αλλεργιογόνα και τα δύο και δεν κάνει ο συνδυασμός νομίζω..

Επίσης τώρα που μεγάλωσαν λίγο πόσες φορές κοιμούνται;;εμένα το πρωί εκεί κατά τις 11 μετά μεσημέρι κατά τις 2,3 και μετά το βράδι στις 9. Και ξυπνάει 7 το πρωί ..μπορεί και 8..

Ακριβώς το ίδιο πρόγραμμα κι εμείς! Ζοριστηκαμε λίγο με την αλλαγή της ώρας και τον απογευματινό ύπνο, αλλά τον καταργήσαμε τώρα και κοιμάται 20:30 αλλά πολλές αφυπνίσεις...

23 ώρες πρίν, valentina23 είπε:

@Basiliki92 ποπό εμένα πάντα ξυπνάει τις νύχτες αλλά χτες είχε ανά μισάωρο...ντεπον παίρνω για πονοκέφαλο..αν και δεν με πιάνει .εγώ πάντα έπαιρνα nurofen,panadol extra,mesulid ,τι να με κάνει τώρα το ντεπον...αλλά τι να κάνω μόνο αυτό ...εξάλλου και στα μωρά άμα αρρωστήσουν ντεπον δίνουμε...εμένα πρέπει να ναι δόντι γιατί συνέχεια τα τρίβει τα ούλα της...αχ δεν μπορώ αργεί και ο άντρας μου από δουλειά ..έρχεται κατά τις πέντε ,έξι τ απόγευμα...ο γιος μου έχει τις παρέες του κι αυτός...μόνο ο μπαμπάς έρχεται τα πρωινά λίγο για να βάλω φαγητό,να πλύνω κάνα πιάτο...ακόμα και τουαλέτα με ραντεβού πάω που λέει ο λόγος....πρέπει να είναι κάποιος εδώ για να πάω..σήμερα που Μ έπιασε τι να έκανα...την πήρα μαζί μου στο μπάνιο...και πήρε το ρολό χαρτί και το κάνε κομματάκια,,φοβόμουν μην φάει και τίποτα ..την πήρα αγκαλιά μετά...και γω στη λεκάνη..άντε να κάνεις δουλειά τωρα:Pσυγνώμη για τις ανατριχιαστικές λεπτομέρειες:D

Νουροφεν είναι και συμβατό με το θηλασμό μπορείς να παίρνεις! Εγώ να πω την αλήθεια τον έπαιρνα μαζί με το καρότσι στο μπάνιο αλλά τώρα τον αφήνω να φωνάζει στο πάρκο και πάω... Άσπλαχνη μάνα....

21 ώρες πρίν, georgia1988 είπε:

Κι εμείς στον ύπνο τα ίδια.. κοιμάται στις 11 κάνα δυωρο, το μεσημέρι κατά τις 3 καμμία ώρα και βράδυ στις 9 μέχρι 7 το πρωί με αφυπνίσεις για γάλα.. 

Δεν ξέρω είναι φυσιολογική η τόση γκρίνια? Εμάς τσηριζει κιόλας.. και αν φύγω από δίπλα του γίνεται χαμός! 

@valentina23 κι εγώ πάντως μια από τα ίδια.. περιμένω πότε θα έρθει ο άντρας μου για να πάω τουαλέτα! Οι γονείς μου βοηθάνε αλλά κυρίως τις μέρες που δουλεύω

Τον πιάνει και εμάς γκρίνια κατά τις 6 και η εύκολη λύση που βρήκα είναι να πάει στα ξαδέρφια του (1 και 2.5), μόλις τα βλέπει είναι σούζα δεν ακούγεται άχνα. Αλλιώς τον βάζουμε στο διάδρομο και μπουσουλαει πάνω κάτω και στα δύσκολα του δίνω το ασύρματο ή τι κινητό να το πιάνει. 

17 ώρες πρίν, valentina23 είπε:

@Mighty86 και γω πιστεύω δόντι είναι..όπου να ναι θα σκάσει...όταν λες με το μάρσιπο, στην τουαλέτα εννοείς;;;λίγο δύσκολο δεν είναι;;:P:Pαχ τι τραβάμε και μεις οι μάνες;;;ναι το αυγό έχει πολύ σιδηρο το κρυβω μέσα στο φαγητό γιατί έτσι σκέτο δεν το κόβω να το τρώει..με τίποτα..στο γιο μου το έβαζα στη φρουτοκρεμα αλλά με αηδιάζει αφάνταστα...πιο πολύ πάει στο φαγητο @Basiliki92 εσύ πως το δίνεις το αυγουλάκι;;έτσι σκέτο;; @georgia1988 είναι και η περίοδος των δοντιών τώρα ...αλλά μπορεί να δοκιμάζει και τη φωνή του..αλήθεια τώρα το χω διαβάσει ότι τα μωρά φωνάζουν γιατί δοκιμάζουν την φωνή τους ..εμένα πάλι όλη την ώρα μπαμπαλιζει...λέει μαμά, μπαμπά, γαββτο σκύλο μας ,αου τα γατάκια ,πουφ...εσάς σας κάνει καμία ζημιά...;;εμένα έχει μανία με τα χαρτιά...τα κάνει κομματάκια, σήμερα ανακάλυψε και τα αυτοκόλλητα στον τοίχο...τα ξεκόλλησε και τα κομματιασε:(τα χα πάρει και ακριβά....θέλει πολύ προσοχή δεν την προλαβαίνω την προηγούμενη εβδομάδα πήγε στο σαλόνι πιάστηκε από ένα μεγάλο βάζο (σαν αμφορέα)που έχω κάτω και έπεσε μαζί με αυτό...πως δεν κοπηκε γιατί έσπασε...κατατρομαξα....ποτέ πήγε εκεί...σε δευτερόλεπτα...δεν την αφήνω καθόλου απ' τα μάτια μου..

Εμένα δεν λέει τίποτα μόνο φωνές βγάζει... Ούτε παλαμακια ούτε τίποτα. Κάθεται άνετα, μπουσουλαει αέρας, ανεβαίνει δύο σκαλάκια που εχουμε στο σαλόνι (πρεπει να πάρουμε κάγκελο γιατί φάει τα μούτρα του), σηκώνεται όρθιος και προχωράει όπου θέλει αρκεί να κρατιέται. Και κάνει βηματάκια αν τον κρατάμε εμείς. Αλλά κουβέντες μηδέν. 

Δύσκολο βράδυ κορίτσια, έχουμε κρυώσει με τον άντρα μου και ροχαλιζει σαν φορτηγό ο γλυκός μου... Τα τεστ αρνητικά για την ώρα. Δεν με έπαιρνε ύπνος το βράδυ με τίποτα ζήτημα να έκλεισα μάτι 2 ώρες σύνολο. Κατά λάθος βλέπω να κόβουμε και την συγκοιμηση, κοιμάται καλύτερα στην κούνια του βλέπω οπότε τον επιστρέφω εκεί, δίπλα μου φωνάζει και κοπανιεται. Στην κούνια γυρίζει μπρούμυτα, πετάει κωλαρακι ψηλά και βολεύεται οπότε τον αφήνω. Ξυπνάει κάθε 2 ώρες και θέλει 20 λεπτά πιπιλισμα και κοιμάμαι όρθια. 

Έκοψε να τρώει και το μεσημεριανό δεν ξέρω τι να κάνω... Χθες δοκίμασα ντομάτα κοκκίνισε λες και θα έκανε εμετό... Πείτε καμιά ιδέα για φαγακι, τι τρώνε με όρεξη?

  • Μου αρέσει 3

aVbvp3.png

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 40 λεπτά , Σελίνα είπε:

Ακριβώς το ίδιο πρόγραμμα κι εμείς! Ζοριστηκαμε λίγο με την αλλαγή της ώρας και τον απογευματινό ύπνο, αλλά τον καταργήσαμε τώρα και κοιμάται 20:30 αλλά πολλές αφυπνίσεις...

Νουροφεν είναι και συμβατό με το θηλασμό μπορείς να παίρνεις! Εγώ να πω την αλήθεια τον έπαιρνα μαζί με το καρότσι στο μπάνιο αλλά τώρα τον αφήνω να φωνάζει στο πάρκο και πάω... Άσπλαχνη μάνα....

Τον πιάνει και εμάς γκρίνια κατά τις 6 και η εύκολη λύση που βρήκα είναι να πάει στα ξαδέρφια του (1 και 2.5), μόλις τα βλέπει είναι σούζα δεν ακούγεται άχνα. Αλλιώς τον βάζουμε στο διάδρομο και μπουσουλαει πάνω κάτω και στα δύσκολα του δίνω το ασύρματο ή τι κινητό να το πιάνει. 

Εμένα δεν λέει τίποτα μόνο φωνές βγάζει... Ούτε παλαμακια ούτε τίποτα. Κάθεται άνετα, μπουσουλαει αέρας, ανεβαίνει δύο σκαλάκια που εχουμε στο σαλόνι (πρεπει να πάρουμε κάγκελο γιατί φάει τα μούτρα του), σηκώνεται όρθιος και προχωράει όπου θέλει αρκεί να κρατιέται. Και κάνει βηματάκια αν τον κρατάμε εμείς. Αλλά κουβέντες μηδέν. 

Δύσκολο βράδυ κορίτσια, έχουμε κρυώσει με τον άντρα μου και ροχαλιζει σαν φορτηγό ο γλυκός μου... Τα τεστ αρνητικά για την ώρα. Δεν με έπαιρνε ύπνος το βράδυ με τίποτα ζήτημα να έκλεισα μάτι 2 ώρες σύνολο. Κατά λάθος βλέπω να κόβουμε και την συγκοιμηση, κοιμάται καλύτερα στην κούνια του βλέπω οπότε τον επιστρέφω εκεί, δίπλα μου φωνάζει και κοπανιεται. Στην κούνια γυρίζει μπρούμυτα, πετάει κωλαρακι ψηλά και βολεύεται οπότε τον αφήνω. Ξυπνάει κάθε 2 ώρες και θέλει 20 λεπτά πιπιλισμα και κοιμάμαι όρθια. 

Έκοψε να τρώει και το μεσημεριανό δεν ξέρω τι να κάνω... Χθες δοκίμασα ντομάτα κοκκίνισε λες και θα έκανε εμετό... Πείτε καμιά ιδέα για φαγακι, τι τρώνε με όρεξη?

Εμένα τρώει με όρεξη φασολάκια με κρέας, αρακά με ρυζακι καλαμπόκι κρεμμυδάκι , σήμερα έφαγε κρέας με ρύζι κολοκυθάκι πιπεριά κρεμμύδι καλαμπόκι. Αρνίσιο κιμά με κολοκυθάκι κρεμμύδι καρότο αυτό το ψηνω κ στο φούρνο. Ακόμα δεν έχω δοκιμάσει σπανακόρυζο θα είναι το επόμενο. Μπρόκολο παράτα κρέας κρεμμύδι. Κουνουπιδι κρέας κρεμμύδι. Δυόσμος αρνίσιος κιμάς λαχανικά ,σέλινο κρεας πατάτα κρεμμύδι κτλ κτλ

Αν δεν του αρέσει το φαγητό του κάτι τον χαλάει με την υφή η την γεύση. Τότε τρίβω η στο μπλεντερ λίγο ντομάτα, ωμή όμως, κ βάζω λίγο παραπάνω λαδακι κ το τρώει. Η λίγο ψωμί. Έχει ακόμα ντομάτες, όταν δεν θα έχει πρέπει να βρω άλλη λύση...

Όλα θα τα πουν κ όλα θα τα κάνουν. Διαβάζω τώρα οτι τα βασικό μέχρι να βγουν από τον ένατο ειναι: να κάθονται μόνα τους, να λένε συλλαβές όπως μαμαμα μπαμπαμπα, να στέκονται όρθια χρησιμοποιώντας τα χέρια τους ,να μεταφέρουν κυβακια από το ένα χέρι στο άλλο και να μπορούν να κρατήσουν δύο κυβακια στα χέρια τους.  Εμάς από όσα έχω διαβασει τα κάνουν ήδη σχεδόν όλα η είναι στην προσπάθεια. Οπότε είμαστε πολύ πάουερ!!!!

  • Μου αρέσει 3

AuQnp2.png

Link to comment
Share on other sites

@Mighty86 τα κάνεις αλοιφή στο μπλέντερ όλα μαζί ή ξεχωριστά τις γεύσεις? Το θέμα μου είναι ότι όταν είδα ότι δεν του άρεσαν αυτά που του έδωσα, γύρισα στα παλιά δοκιμασμένα (κοτόπουλο με καρότο και γλυκοπατάτα) και πάλι δεν ήθελε! Τώρα με κοιτάει καχύποπτα και στη φρουτόκρεμα και τη δοκιμάζει διστακτικά για σιγουρια ο ρουφιάνακος. Σε κάθε νέα εισαγωγή ξενερώνει αλλά έχουμε μείνει πίσω και πρεπει να εμπλουτιστεί το φαγητό του δεν γίνεται...

Η πεθερά μου είπε ε βάλτου λίγο αλάτακι πως να το φάει το παιδί άγευστο. Κι εγώ θα το θελα αλλά τι να κάνουμε τώρα δηλαδή.

Ψωμάκι επιτρέπεται ε? Το είχα ξεχάσει, να του δώσω αν είναι...

  • Μου αρέσει 1
  • Χαχα 1
  • Μπερδεμένη/-ος 2

aVbvp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

@Σελίνα να ξέρεις ότι περνάνε και φάσεις με το φαγητό.καο μένα για ένα διάστημα δεν ήθελε φαγητό ξινιζε με το που έβλεπε το μπολακι της..λοιπόν εγώ νομίζω ότι το πιο ωραίο είναι γλυκοπατάτα,γλυκοκολοκυθα,καροτακι και λίγο γλυκό τραγανά η πλιγούρι ..είναι σαν επιδόρπιο..πολύ γλυκό..α και στο τέλος σταξε λίγο λεμονακι και λίγο ελαιόλαδο ...αλάτι όχι μην βάλεις!!!Δεν κάνει για τα νεφρά τους..είναι μικρά ακόμη..γι'αυτό δίνουν λεμόνι αντί για αλάτι...μπορεί να τον ενοχλούν και τα δοντακια για αυτό δεν τρώει...ψωμί δεν δίνω φοβάμαι μην πνίγει...κυκλοφορούν και κάτι μπισκοτάκια της nutricia για 6 μηνών και πάνω ..εγώ βάζω από κανένα στη φρουτοκρεμα για έξτρα γεύση να μην ξινιζει και πολύ....και γω στην αρχή με τις εισαγωγές είχα μεγάλο θέμα ...ειδικά στη φρουτοκρεμα που δεν μου την έτρωγε καθόλου..τώρα δεν την αλλάζω ..απ' το τίποτα..της έχω καθιερώσει τα κλασσικά φρούτα..μήλο,μπανάνα,αχλάδι άντε και λίγο μανταρίνι η πορτοκαλί, α και μπισκοτάκι...γίνεται πεντανόστιμη...πριν μήνες προσπάθησα και για αβοκάντο και δεν μου έτρωγε για πολύ καιρό όπωτε το κατάργησαν...επίσης και ο λώτος είναι πάρα πολύ γλυκός ,αρκεί να είναι αρκετά ώριμος αλλιώς στυφιζει, αλλά μου καταχεστηκε και δεν ξαναεβαλα:(

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

Πω πω @Mighty86 είσαι σούπερ στο φαγητό πειραματίζεται μπράβο...εγω τα βασικά κριθαράκι δεεενν οπότε γύρισα κ εγώ σε κλασικά ...εχει τώρα κάποιες μέρες το κατεβαζει όλο το φαγητό αλλά τα θέλει εντελως πουρέ αλλιώς μουγκριζει κ δεν τρώει...το ρύζι το αφήνεις όπως είναι? @valentina23 ο λωτος και εμένα την πείραξε όπως τον έφαγε έτσι τον έβγαλε στα κακά της οπότε δεν ξαναδωσα...στην φρουτοκρεμα αυτά βάζω κ εγώ μανταρίνι της δίνω συχνά...το μόνο που τρώει κ κομμάτια είναι την μπανάνα καμία φορά της δίνω λίγο με το χερι...και στο φαγητό τα ίδια με εσένα εκτός τραχανά δν έχω δώσει ακόμα...

  • Μου αρέσει 1

aDkXp3.png

Link to comment
Share on other sites

Ναι αυτό είδα κι εγώ τώρα @Mighty86 μπράβο! Έχετε κάνει πολλές εισαγωγές! Εμείς είμαστε στα κλασικά και αυτά κάποιες φορές τα τρώει κάποιες όχι.. φρούτο κρέμα κι εγώ αχλάδι μήλο μπανάνα και καμμιά φορά πορτοκάλι και μεσημέρι βάζω μόνο καρότο πατάτα σπανάκι φασολάκια κρεμμύδι και κρέας κοτόπουλο ή μοσχάρι.. είχα δοκιμάσει γλυκοπατάτα και κολοκύθι αλλά δεν πολύ ήθελε.. το σελήνο πάλι για κανένα λόγο! Τώρα θέλω να δοκιμάσω ντομάτα άλλα πως να την βάλω? Απλα την βράζω και την αλεθω όπως τα υπόλοιπα?

Επίσης θέλω να βάλω απογευματινό.. σε 10 μέρες δλδ που έχουμε παιδίατρο θα του πω να μου βάλει κάτι.. μήπως και χορταινει και κοιμάται καλύτερα!

  • Μου αρέσει 1

xLfdp3.png

Link to comment
Share on other sites

@georgia1988 την ντομάτα μην ξεχάσεις να την ξεφλουδίσεις και να βγάλεις τα σπορακια.βραστην με τα υπόλοιπα..με κρέας ,με ζυμαρικό με ότι θες και αλεσε τα μετά..εγώ στην αρχή για απογευματινό έβγαζα το γάλα μου, και έβαζα σε μπλέντερ με λίγη βρώμη,λίγη μπανάνα,και λίγο ρυζαλευρο άμα ήταν πολύ αραιό αλλά τώρα άλλαξα..της δίνω το μεσημεριανό πάλι για απόγευμα..την είδα τσουπωσε κιόλας..και είναι και πιο υγειηνο αν και πιο βαρύ..

Link to comment
Share on other sites

Ουου έχω περάσει πολύ δύσκολα με το σκατουλι μου. Είναι πολύ τζαναμπετικο στο φαι δεν είναι κ αυτό από τα παιδιά που κουταλιαζουν αβερτα. Οπότε με ώθησε στο πειραματισμο.κ επειδή εμένα δεν θηλάζει ήθελα να τρώει έστω λίγο φαγακι για να δοκιμαζει γεύσεις κ να μην είναι πάντα η τροφή του κετερινγκ(η σκόνη γάλα εννοώ).

Είναι από τα παιδιά που δεν τρώνε όταν είναι άρρωστα ,όταν βγάζουν ούλα ,όταν βαριουνται.  Έχουμε συνέχεια πίσω μπρος στο θέμα κομμάτια ,χονδροαλεσμα πιρουνοπατημα. Σήμερα κ εχθές χονδροαλεσα το μεσημέρι ,δεν έτρωγε αλλιώς, τι να κάμω. Όσο είχε δόντια ήθελε ξεχωριστά να τα τρώει κομμάτια κ δεν ήθελε να δει μπροστά του κουταλάκι. Τώρα ήθελε χονδροαλεσμα. Κρέμα δεν τρώει πια με τίποτα βαριέται. Δοκιμάστε να χονδροαλεσετε μήπως έχουν βαρεθεί την υφή της κρέμας. 

@Σελίνα συνήθως τα κανω όλα μαζί ,άλλες φορές χωριά . Έχω κ από αυτά τα πιάτα με θήκες κ μπορεί να του βάλω λίγο ψωμάκι στην μια,λίγο πουρέ στην άλλη ,λίγο λαχανικό χωριά κτλ. Άλλες φορές όλα μαζί σε ένα μπολ Μπλεντ η πατημα. Αλάτι για κανένα λόγο. Λεμονάκι λαδακι. 

Το αχλάδι σήμερα το ετριψα κ την μπανανα την πάτησα κ όλα μαζί του τα έδωσα έριξα κ λίγο κανέλα τα έφαγε.

πρίν από 35 λεπτά , georgia1988 είπε:

Ναι αυτό είδα κι εγώ τώρα @Mighty86 μπράβο! Έχετε κάνει πολλές εισαγωγές! Εμείς είμαστε στα κλασικά και αυτά κάποιες φορές τα τρώει κάποιες όχι.. φρούτο κρέμα κι εγώ αχλάδι μήλο μπανάνα και καμμιά φορά πορτοκάλι και μεσημέρι βάζω μόνο καρότο πατάτα σπανάκι φασολάκια κρεμμύδι και κρέας κοτόπουλο ή μοσχάρι.. είχα δοκιμάσει γλυκοπατάτα και κολοκύθι αλλά δεν πολύ ήθελε.. το σελήνο πάλι για κανένα λόγο! Τώρα θέλω να δοκιμάσω ντομάτα άλλα πως να την βάλω? Απλα την βράζω και την αλεθω όπως τα υπόλοιπα?

Η ντομάτα δεν είναι εποχής η είναι η τελευταίες. Εμένα μου έχει βρει καλές η μαμά μου βιολογικές.δεν τις βραζω. Στο έτοιμο φαγητό ξεφλουδιζω κόβω κ αλεθω μαζί με τα άλλα. Εγώ έχω δώσει κ έτσι ντομειτο Τζους με λίγο λαδακι. Όπως κ κομμάτι που πάτησα με το χέρι μου. Κάποιοι παιδίατροι δεν συστήνουν ντομάτα πριν τον χρόνο. Αλλά εμένα δεν μου έκανε κάποιο προβλημα. 

Γενικώς δίνω ότι να ναι όπως να ναι χαχαχα κ ότι φάει.

Μην απογοητεύεστε. Ο πρώτος χρόνος είναι πειραματισμού με τις γεύσεις κ τις υφές ,κάντε εσείς εισαγωγές κ δοκιμές κ ότι φάνε. Αν τρώνε κάτι συγκεκριμένο ξανά δώστε το τι πειράζει..

Παντως βασικός κανόνας για τον Θανάση είναι να μου αρέσει εμένα το φαγητό που του δίνω. Αν δεν είναι νόστιμο να θέλω να το φάω κεγω ούτε αυτός το τρώει.καρατσεκαρισμενο.

πρίν από 28 λεπτά , valentina23 είπε:

@georgia1988 την ντομάτα μην ξεχάσεις να την ξεφλουδίσεις και να βγάλεις τα σπορακια.βραστην με τα υπόλοιπα..με κρέας ,με ζυμαρικό με ότι θες και αλεσε τα μετά..εγώ στην αρχή για απογευματινό έβγαζα το γάλα μου, και έβαζα σε μπλέντερ με λίγη βρώμη,λίγη μπανάνα,και λίγο ρυζαλευρο άμα ήταν πολύ αραιό αλλά τώρα άλλαξα..της δίνω το μεσημεριανό πάλι για απόγευμα..την είδα τσουπωσε κιόλας..και είναι και πιο υγειηνο αν και πιο βαρύ..

Εννοείται αν δεν το φάει το μεσημέρι του το δίνω το απόγευμα. Ίσως ρίξω λίγο ρύζι η αστρακι η βρώμη αλλά δεν ξαναφτιαχνω φαι άντε δεν θα κάνουμε όλη την ώρα κ αυτή την δουλειά. 

  • Μου αρέσει 3

AuQnp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εννοείται δεν δίνω αλάτι. Χθες πάλι δεν έφαγε τα βραστά λαχανικά αλεσμένα, μετά του τα έκανα ψητα στο φούρνο με λεμόνι και λάδι αλεσμένα πάλι δεν έφαγε και μετά του τα έδωσα να φάει μόνος του κομμάτια και τότε εφαγε! Εν τω μεταξύ του έχω ξαναδωσει αρκετές φορές αλλά αν είναι φαι ποτέ δεν το πλησιάζει στο στόμα, τώρα λες και το έκανε από πάντα. Θα με τρελάνει!

Δεύτερο βράδυ ξενύχτι κάθε 1 ώρα ξύπνιος για είκοσι λεπτά και εγώ ζήτημα να έκλεισα 2 ώρες συνολικά... Έβριζα όλο το βράδυ σαν λιμενεργάτης μου λέει ο άντρας μου φοβόμουν να σου πω να τον πάρω λίγο αγκαλια για να σε ξεκουράσω μην με πάρει η μπάλα :P

  • Μου αρέσει 3

aVbvp3.png

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 38 λεπτά , Σελίνα είπε:

Εννοείται δεν δίνω αλάτι. Χθες πάλι δεν έφαγε τα βραστά λαχανικά αλεσμένα, μετά του τα έκανα ψητα στο φούρνο με λεμόνι και λάδι αλεσμένα πάλι δεν έφαγε και μετά του τα έδωσα να φάει μόνος του κομμάτια και τότε εφαγε! Εν τω μεταξύ του έχω ξαναδωσει αρκετές φορές αλλά αν είναι φαι ποτέ δεν το πλησιάζει στο στόμα, τώρα λες και το έκανε από πάντα. Θα με τρελάνει!

Δεύτερο βράδυ ξενύχτι κάθε 1 ώρα ξύπνιος για είκοσι λεπτά και εγώ ζήτημα να έκλεισα 2 ώρες συνολικά... Έβριζα όλο το βράδυ σαν λιμενεργάτης μου λέει ο άντρας μου φοβόμουν να σου πω να τον πάρω λίγο αγκαλια για να σε ξεκουράσω μην με πάρει η μπάλα :P

Μήπως βγάζει δόντι; Έχω την εντύπωση ότι όταν πονάνε το δάγκωμα τους ανακουφίζει ενώ το κουταλάκι τους ενοχλεί..


AuQnp2.png

Link to comment
Share on other sites

@Mighty86 βγάζει το δεύτερο πάνω και βλέπω κάτι άσπρα και στα διπλα αριστερά δεξιά. Ίσως για αυτό και το ξενύχτι. Λέω να το δώσω κρύο σήμερα το φαι μήπως του αρέσει καλύτερα για τα ούλα. Πάντως με κουταλάκι τρώει τη φρουτοκρεμα με πολλή όρεξη, να μου πεις άνθρωπος είναι κι αυτός έχει τερτιπια.


aVbvp3.png

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 17 λεπτά , Σελίνα είπε:

@Mighty86 βγάζει το δεύτερο πάνω και βλέπω κάτι άσπρα και στα διπλα αριστερά δεξιά. Ίσως για αυτό και το ξενύχτι. Λέω να το δώσω κρύο σήμερα το φαι μήπως του αρέσει καλύτερα για τα ούλα. Πάντως με κουταλάκι τρώει τη φρουτοκρεμα με πολλή όρεξη, να μου πεις άνθρωπος είναι κι αυτός έχει τερτιπια.

Έλα ντε κ εμένα μου τρώει την φρουτοκρεμα.... Πφφ που να καταλάβουμε κ αυτά τι θέλουν 


AuQnp2.png

Link to comment
Share on other sites

@Σελίνα κορίτσια κρύο το φαγητό γιατί τους ενοχλεί στα ούλα έτσι κ η δικιά μου για αυτό μουγκριζε κ εγώ τίποτα δεν καταλάβαινα βόδι...τωρα έχει μια εβδομάδα μου τρώει καλά και τσουπωσε λίγο...μανεστρα με κοτόπουλο κ ντοματουλα μια χαρά το έφαγε!!!

  • Μου αρέσει 4

aDkXp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...