Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • 11 ώρες πρίν, Blue Velvet είπε:

      Ευχαριστώ πολύ ❤️ Φοβάμαι πως η επόμενη ωοληψια δεν θα είναι καθόλου εύκολη.Ο οργανισμός μου δεν ανταποκρίνεται καλα στα φάρμακα της διέγερσης..στα 36 μου πήραμε δέκα ωάρια και έγιναν πέντε βλαστοκυστες,εκ των οποίων έπιασε μόνο η κορούλα μου(μέχρι στιγμής)Δλδ 25% επιτυχίας.Μου μένει άλλο ένα,δεν ξέρω αν θα πετύχει.Τωρα είμαι 39,οπότε σίγουρα θα είναι πολύ πιο δύσκολη η όλη διαδικασία..Αυτό που ελπίζω,είναι για αρχή να μην έχουμε αύριο δυσάρεστα απροοπτα με εξωμητριο...

      Να χαίρεσαι τα παιδάκια σου κορίτσι μου❤️Η ιστορία σου μου δίνει κουράγιο να συνεχίσω και ελπίζω να μπορέσω να κάνω ένα ακόμη παιδάκι και εγώ ❤️

      Όλα καλά πιστεύω πως θα είναι....το πιο πιθανό να είναι βιοχημικη κύηση! 

      Να σκέφτεσαι το στόχο σου! Εγώ το πρώτο παιδάκι μου το έκανα το 2020 (37 ετων) με έμβρυα του 2016 (3η εμβρυομεταφορα) και τα διδυμάκια στα 41 μου! Δεν το πίστευα πως θα συμβεί...

      • Ευχαριστώ 1

Μανούλες Μάρτιου 2021


Recommended Posts

πρίν από 37 λεπτά , Basiliki92 είπε:

@Σελίνα κορίτσια κρύο το φαγητό γιατί τους ενοχλεί στα ούλα έτσι κ η δικιά μου για αυτό μουγκριζε κ εγώ τίποτα δεν καταλάβαινα βόδι...τωρα έχει μια εβδομάδα μου τρώει καλά και τσουπωσε λίγο...μανεστρα με κοτόπουλο κ ντοματουλα μια χαρά το έφαγε!!!

Για πες πως την κάνεις;


AuQnp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 8,1k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

@Mighty86 βραζω λίγο την μανεστρα στο κατσαρολάκι και μετά την πετάω στον ατμομαγειρα ντοματουλα τριμμένη κ αυτή στον ατμομαγειρα κοτόπουλο λιιιγο κρεμμύδι κ εννοείται λιιιγο γλυκοπατατα για να γλυκιζει αλλιώς σιγά μην το έτρωγε...στο τέλος λεμόνι κρεμμύδι...παντως 2 φορές που ήμουν στην μάνα μου της μαγείρεψα στο κατσαρολάκι ούτε να τα βάλει στο στόμα της κ όντως είχαν χάσει όλη την νοστιμιά τους τα λαχανικά ενώ στον ατμό μοσχοβολανε...(δεν ξέρω αν κάνω καλά που βάζω μισοβρασμενη την μανεστρα στον ατμό πάντως λιώνει κ γίνεται νοστιμη)

  • Μου αρέσει 1
  • Ευχαριστώ 1

aDkXp3.png

Link to comment
Share on other sites

@Basiliki92 η μανέστρα ολικής η κανονική;;εγώ χρησιμοποιώ βιολογικά ζυμαρικά πχ.φιδες με σπανάκι,παντζάρι,καρότο (είναι χρωματιστά),αστρακι το ίδιο,τραχανάς,μανέστρα ολικής,ρύζι Καρολίνα βιολογικό,πλιγούρι,πάντως παντού τα βάζω σε όλα σχεδόν τα φαγητά εναλλάξ γιατί πήζει καλύτερα και το φαγητό.

  • Μου αρέσει 2
Link to comment
Share on other sites

@valentina23 όλα για το μωρό είναι βιολογικά! Όχι ολικής κανονικό έλεγα να δοκιμάσω κ ολικής την επόμενη θα ρωτήσω πρώτα την παιδίατρο...μονο μανεστρακι έχω βάλει.. τα άλλα θα δω σιγά σιγά.. Λοιπόν κορίτσια σήμερα η κόρη μου είπε κ επίσημα μαμά μια το πρωί ενώ έπαιζε κ μια προς το μεσημεράκι γύρισε με κοιταξε κ είπε μαμά...εννοειται της έλεγα όλη ην υπόλοιπη μέρα πες μαμά κ τιπότα αυτή με κοιτούσε κ γελούσε...αντε να δω ποτέ θα το ξαναπεί...οχι κ τίποτα αλλο είχα κ την πεθερά μου επέμενε ότι πρώτα θα πει μπαμπά γιατί δήθεν όλα μπαμπά λένε που είναι πιο ευκολο χαχαχαχαχα

  • Μου αρέσει 4

aDkXp3.png

Link to comment
Share on other sites

@Basiliki92 σίγουρα ελιωσες ε;;;είδες τι γλυκά που το λένε;;;και μένα λέει μαμά και άντρας μου με κοροϊδεύει ..μου λέει μαμ λέει το παιδί σε βλέπει και θέλει γάλα και συ νομίζεις ότι λέει μαμά...:unsure:

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

@valentina23  εμένα ήταν μπροστά κ το παραδέχτηκε αν ήθελε ας έκανε κ αλλιώς δεν φτάνει που έχω βγάλει τον κλώνο του σε θηλυκό ...το παιδί έχει αδυναμία σε εμενα κ αυτό το βλέπουν όλοι χαχαχαχα

  • Χαχα 3

aDkXp3.png

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα μανούλες! Όταν λέτε ότι δίνετε κρύο το φαγητό, εννοείτε θερμοκρασία δωματίου η δροσερό από το ψυγείο? Σήμερα προσθεσα πρώτη φορά γλυκιά κολοκύθα, τι ωραίο υλικό που είναι! Κατά λοιπά κι εμείς καλά, ό μικρός βγάζει το δεύτερο δοντάκι κάτω! 

  • Μου αρέσει 1

F5pIp3.png

Link to comment
Share on other sites

7 ώρες πρίν, Basiliki92 είπε:

@Mighty86 βραζω λίγο την μανεστρα στο κατσαρολάκι και μετά την πετάω στον ατμομαγειρα ντοματουλα τριμμένη κ αυτή στον ατμομαγειρα κοτόπουλο λιιιγο κρεμμύδι κ εννοείται λιιιγο γλυκοπατατα για να γλυκιζει αλλιώς σιγά μην το έτρωγε...στο τέλος λεμόνι κρεμμύδι...παντως 2 φορές που ήμουν στην μάνα μου της μαγείρεψα στο κατσαρολάκι ούτε να τα βάλει στο στόμα της κ όντως είχαν χάσει όλη την νοστιμιά τους τα λαχανικά ενώ στον ατμό μοσχοβολανε...(δεν ξέρω αν κάνω καλά που βάζω μισοβρασμενη την μανεστρα στον ατμό πάντως λιώνει κ γίνεται νοστιμη)

Ορίστε, ατμό δεν έχω δοκιμάσει. Σήμερα πάλι δεν έφαγε τιποτα. Αυριο δοκιμαζω ατμό και θεός βοηθός αλλα στη χύτρα γιατί δεν έχω ατμομαγειρα. Σε είπε μαμα?? Θέλω κι εγωωωωω αχ βρε κορίτσια ζηλεύω! Το καλύτερο που κάνει είναι που του λεει ο άντρας μου "που είναι η μαμά" και γυρνάει να με βρει!

3 ώρες πρίν, valentina23 είπε:

@Basiliki92 η μανέστρα ολικής η κανονική;;εγώ χρησιμοποιώ βιολογικά ζυμαρικά πχ.φιδες με σπανάκι,παντζάρι,καρότο (είναι χρωματιστά),αστρακι το ίδιο,τραχανάς,μανέστρα ολικής,ρύζι Καρολίνα βιολογικό,πλιγούρι,πάντως παντού τα βάζω σε όλα σχεδόν τα φαγητά εναλλάξ γιατί πήζει καλύτερα και το φαγητό.

Κάπου διάβασα ότι ολικής καλύτερα να αποφεύγουμε για βρέφη, νομίζω σε σάιτ παιδιάτρου. Ο τραχανάς δεν έχει γάλα ή δεν φτιάχνεται παντού το ίδιο?

πρίν από 14 λεπτά , Haroulita K είπε:

Καλησπέρα μανούλες! Όταν λέτε ότι δίνετε κρύο το φαγητό, εννοείτε θερμοκρασία δωματίου η δροσερό από το ψυγείο? Σήμερα προσθεσα πρώτη φορά γλυκιά κολοκύθα, τι ωραίο υλικό που είναι! Κατά λοιπά κι εμείς καλά, ό μικρός βγάζει το δεύτερο δοντάκι κάτω! 

Από το ψυγείο έδωσα εγώ γιατί έτσι δίνω και τα φρουτα που τα τρώει με όρεξη. Βέβαια τις τελευταίες μέρες δεν τρώει τίποτα αλλά όταν έτρωγε το προτιμούσε.


aVbvp3.png

Link to comment
Share on other sites

@Σελίνα καστανό ρύζι δεν επιτρέπεται μου πε ο παιδίατρος σύμφωνα με μια μελέτη δεν θυμάμαι τώρα πως μου τα είπε..κάτι για την επεξεργασία του ρυζιού..μην σε απασχολεί το φαι..φάση θα είναι η δοντακι

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


@Σελίνατον τραχανά τον φτιάχνει η θεία μου από σιτάρι και νομίζω γάλα από τις κατσίκες της...υπάρχει και τραχανάς από σιμιγδάλι όμως ξέρω...όπως και ξινος τραχανάς..εμείς προτιμούμε τον γλυκό αν και μας έχει φτιάξει κι απ' τον άλλο..

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 37 λεπτά , valentina23 είπε:

@Σελίνατον τραχανά τον φτιάχνει η θεία μου από σιτάρι και νομίζω γάλα από τις κατσίκες της...υπάρχει και τραχανάς από σιμιγδάλι όμως ξέρω...όπως και ξινος τραχανάς..εμείς προτιμούμε τον γλυκό αν και μας έχει φτιάξει κι απ' τον άλλο..

Εμένα φέτος πρώτη φορά μιας και έχουμε και το μωρό έφτιαξε η μάνα μου τραχανά από κατσικίσιο γάλα...ξινο όμως γιατί αυτόν τρώμε μόνο...στην μικρή δεν έχω δώσει ακόμα πως και πότε να τον δίνω?

  • Μου αρέσει 1

aDkXp3.png

Link to comment
Share on other sites

@Basiliki92 εγώ από 6μηνων της δίνω!!αν είναι και χειροποίητος ότι καλύτερο..είναι πολύ θρεπτικος!!εγώ τον γλυκό δίνω.παντουωτον βάζω..στο κρέας,στη λαχανόσουπα,στο ψάρι...από λίγο όμως γιατί είναι και βαρύς.. δηλαδή βράζω πατατουλα,καρότο,ντομάτα,μοσχάρι και στο τέλος λίγο τραχανά και πήζει κιόλας και πεντανόστιμο γινεται

  • Ευχαριστώ 1
Link to comment
Share on other sites

πρίν από 24 λεπτά , Mighty86 είπε:

Εγώ δίνω κόκκινο τραχανά Λαχανικων.

Α κι απ' αυτόν έχω!!!Τον πήρα απ' τα βιολογικά,..γενικώς τα ζυμαρικά λαχανικών της αρέσουν πααααρα πολύ...έχω πάρει και φιδέ,μανέστρα και αστρακι

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...