Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • πρίν από 2 λεπτά , Lila ki είπε:

      Ποσό γέλασα … χαχαχαχαχαχχαχαχαχα…. Είσαι εγώ … κ εγώ ξυπνάω κ το σταματάω χαχαχαχχα φαντάσου να είμαι κ έγκυος τι έχει να γίνει χαχαχαχα

      ε σε λίγο ο οργανισμός σου θα βρει τρόπο να ολοκληρώσει αυτό που άρχισε! και γω δεν το  περίμενα αλλά δεν σου κάνω πλάκα πηγαίνει όντως πιο γρήγορα μετά! το πρώτο 3 μηνο πονούσα ! το 2 ο τρίμηνο το ευχαριστιόμουνα , το 3ο τρίμηνο ξανά πονάω 

Μανούλες Μάρτιου 2021


Recommended Posts

@pap88 όλη νύχτα? Και σου κοιμάται σερί? Αν τι σβήσεις ξυπνάει? Γιατί εμένα κοιμάται αν σβήσει επίσης έχει αισθητήρα κλάματος αν κλάψει ξεκινάει πάλι την μουσική...δεν τον έχω χρησιμοποιήσει...

  • Μου αρέσει 1

aDkXp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 8,1k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

πρίν από 17 λεπτά , Basiliki92 είπε:

@pap88 όλη νύχτα? Και σου κοιμάται σερί? Αν τι σβήσεις ξυπνάει? Γιατί εμένα κοιμάται αν σβήσει επίσης έχει αισθητήρα κλάματος αν κλάψει ξεκινάει πάλι την μουσική...δεν τον έχω χρησιμοποιήσει...

Αυτός ο αισθητήρας ξέρεις πως δουλεύει;;έχω χάσει τις οδηγίες χρήσης..πατάς παρατεταμένα ένα κουμπί ..απ' το πόδι κάτω;;το ρυθμίσεις από πίσω ;απ' τη πλάτη;;

Link to comment
Share on other sites

@valentina23 αχ να σου πω δεν ξέρω το έχω συνέχεια στο 20λεπτο μου αρκεί τόσο...πατας σίγουρα παρατεταμένα το πόδι κάτω εκεί που αλλάζει η φωνή νομίζω τώρα τις ρυθμίσεις στην πλάτη δεν τις ξέρω καθόλου...ουτε και από τον οδηγό είχα βγάλει άκρη αν τις βρω θα σ πω.. 

  • Μου αρέσει 1

aDkXp3.png

Link to comment
Share on other sites

@valentina23 @georgia1988 εγώ δίνω νερό όλη μέρα άσχετος φαγητού εμένα πίνει από το ποτηράκι 360 μόνη της κ τρελαίνεται κιόλας για το νερό αν της το αφήσω θα το πιει όλο...όσο για την αλλαγή πάνας κ ρούχων μαρτύριο...αυτη η αλλαξιερα έχει βογγιξει δε  κάθεται με τίποτα όλο γυρνάει μου πετάει τα ρούχα στο πάτωμα τα μωρομαντηλα τις πάνες...αχχχ αυτό το παιδί είναι σίφουνας...


aDkXp3.png

Link to comment
Share on other sites

@valentina23 δίνεις και σε άλλες φάσεις νερό? Επειδή θηλάζει συνέχεια εμένα, δλδ μπορεί και 12 φορές το 24ωρο γι'αυτό δεν ξέρω πόσο νερό να του δώσω!

@Basiliki92 @valentina23 κι εμένα έτσι με την αλλαγή δεν υπάρχει! Τρέχει ξεβρακωτος στο κρεβάτι και προσπαθώ να τον πιάσω! Στην αλλαξιερα σταμάτησα να τον αλλαζω γιατί γυρνάει συνέχεια και φοβάμαι μην πέσει.. ένα μαρτύριο το αλλαγμα.. το μόνο καλό είναι ότι κάνουμε και την γυμναστική μας έτσι! Μια φορά μου πασαλειψε και τα κακά στο κρεβάτι.. αηδία! 

Αυτή η olie σας έχει βοηθήσει ως προς τον ύπνο? @pap88 κι εγώ του κάνω σσσ πολλές φορές το βράδυ κυρίως για να κοιμηθεί και τον χαϊδεύω αλλά θέλει και το στήθος οπότε δεν έχω δοκιμάσει χωρίς στήθος.. απλά σε 3 μήνες και κάτι ξεκινάω νυχτερινά και δεν θα μπορεί κανένας να τον κοιμήσει!

 

  • Μπερδεμένη/-ος 2

xLfdp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Καλημέρα μανούλες! Τι κάνετε? Ευτυχώς έχει ακόμη καλό καιρό. Κι εγώ την αλλαξιερα έχει πολύ καιρό να τη χρησιμοποιήσω, τον αλλάζω στο κρεβάτι και πάλι τον κυνηγάω. Το κρεβάτι μου το έχει κατοχυρώσει και μένα λίγο, παρόλο που τον είχα τυλιγμένο με πετσέτα, τι να πεις? Γκρινιάζει φυσικά και στο ντύσιμο- γδυσιμο, γεννήθηκες για την πασαρέλα του λέω!  Χθες το απόγευμα βγήκε για λίγο με το μπαμπά του και του έβαλα ποδοσακο και ένα μπουφάν, έσκασε ο φουκαράς, άργησε και ο μπαμπάς του να τον αντιληφθεί και ήρθε με ιδρωμένο κεφάλι. Τι τραβάει και αυτός με εμάς που έμπλεξε...

  • Μου αρέσει 2

F5pIp3.png

Link to comment
Share on other sites

Kι εμάς είναι Ταρζάν και δεν κάθεται να τον αλλάξεις, έχει μάθει και βγάζει και τα σκρατς από την πάνα τώρα οπότε πρέπει να κάνουμε ταχυδακτυλουργικες κινήσεις.

Πέμπτη μέρα άυπνη και δεν μπορώ καθόλου είμαι μες στα νευρα και εκείνος μου χαμογελάει και εγώ νιώθω τύψεις... Είναι ζωηρό μωρό και είναι καλό αυτό αλλά καμιά φορά θα ήθελα να κάθεται και λίγο μοναχουλης του ήρεμος. Χθες καθόταν στο πάρκο κανά δεκάλεπτο ήσυχος και νομίζαμε ότι κάτι έπαθε!

Εμείς εχουμε το συννεφάκι και βοηθάει για να τον πάρει ο ύπνος αλλά μες στη νύχτα δεν το βάζω. @georgia1988 εμάς αν δεν πεινάει κοιμάται και μέσα στο μάρσιπο. Ο άντρας μου τον έχει κοιμίσει έτσι και για τον πρωινό ύπνο (όπου μπορώ να παραλείψω το θηλασμό από ότι κατάλαβα) και βράδυ. Αν έχεις δοκιμασε το, εγώ πιστεύω ότι αν γυρίσω στη δουλειά και έχει πάρει μπιμπερο θα μπορούν να τον κοιμίζουν έστω κι έτσι. Βέβαια για να παραμείνει κοιμισμένος για πάνω από 30 λεπτά πρέπει να είμαι δίπλα του να πιπιλισει και έτσι μπορεί να φτάσουμε τη μιάμιση ώρα στους ημερήσιους υπνους. Αυτό να κόβαμε και θα ήταν μια χαρά, το προσπάθησα με πιπίλα αλλά κλαιει χειρότερα, βέβαια δεν του την είχα μάθει κι εγώ ποτέ 

 

 

  • Μου αρέσει 1
  • Ευχαριστώ 1

aVbvp3.png

Link to comment
Share on other sites

10 hours ago, georgia1988 said:

Αυτή η olie σας έχει βοηθήσει ως προς τον ύπνο? @pap88 κι εγώ του κάνω σσσ πολλές φορές το βράδυ κυρίως για να κοιμηθεί και τον χαϊδεύω αλλά θέλει και το στήθος οπότε δεν έχω δοκιμάσει χωρίς στήθος.. απλά σε 3 μήνες και κάτι ξεκινάω νυχτερινά και δεν θα μπορεί κανένας να τον κοιμήσει!

 

20 hours ago, Basiliki92 said:

@pap88 όλη νύχτα? Και σου κοιμάται σερί? Αν τι σβήσεις ξυπνάει? Γιατί εμένα κοιμάται αν σβήσει επίσης έχει αισθητήρα κλάματος αν κλάψει ξεκινάει πάλι την μουσική...δεν τον έχω χρησιμοποιήσει...

οταν ηταν μπεμπακι πολυ με ειχε βοηθησει η ολι. αλλα του αρεσαν τα white noise (νομιζω εχει βροχη και κατι αλλο) και οχι η μουσικη, και ο αυτοματος ανιχνευτης κλαματος λειτουργει μονο με τη μουσικη και οχι το white noise. ετσι στα 20 λεπτα επρεπε να το ξαναβαζεις...

πριν γυρισω στη δουλεια τον Σεπτεμβρη, επειδη ηταν κολλημενος μαζι μου ('ή τελικα μάλλον εγω κολλημένη μαζί του) και θεωρουσα οτι κοιμαται και τρωει μονο με εμενα, ξεκινησα να του κανω sleep train με ενα application (λεγεται littleones). δεν καταφερα να τον κανω να κοιμαται ολη νυχτα στο κρεβατι του, αλλα οι ηχοι που προτειναν με βοηθησαν παρα πολυ να κοιμαται εστω μαζι μου. τωρα κοιμαται με το SHHHHHHH SHHHH που σας λεω που παιζει ολη νυχτα. (και παιζει και σε καθε υπνο του - δηλαδη και το πρωι και το μεσημερι). επισης το εχω και στο κινητο κ ακομη και βολτα να ειμαστε κ πρεπει ν ακοιμηθει στο καροτσι του το βαζω και τον βοηθαει. νομιζω κατα καποιο τροπο συγκεντρωνεται και αποκοιμιεται. (επισης πλεον νομιζω οτι ουτε εγω μπορω να κοιμηθω χωρις το shhh shhh μου :P )

  • Μου αρέσει 1
  • Χαχα 2

D4rWp3.png

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια απ ότι διαβάζω όλα στα ίδια επίπεδα ζωηραδας παιζουν:razz: κάπου είχα διαβάσει ότι τα μωράκια που γεννιούνται την άνοιξη είναι ζωηρά κ να λοιπόν που επιβεβαιώνεται...εμας χθες ξύπνησε 1.30 κ μέχρι τις 4 την έβαλα 3 φορές για ύπνο κ τις 3 ξύπνησε δεν ήθελε στήθος ούτε γκρίνιαζε ιδιαίτερα...το μόνο που έκανε ήταν να επιμένει να σκαρφαλώνει στο κεφαλαρι από το κρεβάτι μας κ να αναβοσβήνει το φως μές στην νύχτα...εννοείται πως δεν καταλαβαίνει από μη κ από οχι! 

  • Χαχα 2

aDkXp3.png

Link to comment
Share on other sites

@pap88 κι εγώ έχω αυτό το απλικατιον αλλά οι ώρες που προτείνει δεν μου ταιριάζουν καθόλου οπότε δεν δοκίμασα αυτά που γράφει.. σε βοήθησε δλδ? Πόσες φορές ξυπνάει τη νύχτα? 

@Σελίνα κι εγώ έχω μάρσιπο αλλά το καλοκαίρι δεν ήθελε καθόλου να κάτσει στον μάρσιπο. Θα το δοκίμασω τώρα που κρύωσε λίγο ο καιρός..

Κορίτσια έχετε πάρει υπνοσακο? Η όχι ακόμα? Εμένα δεν βάζει και κάλτσες τις πετάει και το βλέπω να κρυώνει αν συνεχίσει έτσι.. λέω να πάρω το 1 tog για αρχή γιατι εδώ είναι ζεστή ακόμα αλλά δεν ξέρω καν ποιον να πάρω


xLfdp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


16 minutes ago, georgia1988 said:

@pap88 κι εγώ έχω αυτό το απλικατιον αλλά οι ώρες που προτείνει δεν μου ταιριάζουν καθόλου οπότε δεν δοκίμασα αυτά που γράφει.. σε βοήθησε δλδ? Πόσες φορές ξυπνάει τη νύχτα? 

κανεις adapt στις δικες σου ωρες.. εχω ακολουθησει περιπου τη διαφορα μεταξυ των ωρων που λεει για τα naps - βεβαια ο δικος μου ειναι τωρα 11 μηνων μωρο Δεκεμβριου.. αλλα η λογικη εμενα με βολεψε. (μικρο ναπ το πρωι - τον ξυπναω στα 30 λεπτα, μεγαλο ναπ το μεσημερι). το απογευματινο ναπ εμας εχει κοπει.

επισης επαναλαμβανω οτι τα βραδυα κοιμαται μαζι μου (τον κοιμιζω με SH SHSH αγκαλια κατα τις 8.30-9), τον βαζω στην κουνια του και οταν ξυπναει μετα απο 2ωρο τον φερνω στο κρεβατι μου με το SH SH SH παλι.. γενικα στο σπιτι μας ακους SH SH SH απ τις 8.30 το βραδυ εως τις 8 το πρωι :P

Παντως εμενα αυτο που εκανε τη διαφορα σε καλυτερο υπνο μαζι με το SSSHHH ειναι το φαγητο. απο οταν του προσεθεσα βραδυνο γευμα (πχ. σνακ στις 5, βραδυνο γευμα στις 7.30 και μπουκαλι με οσο γαλα θελει στις 8.30-9) αρχισε και να μου κοιμαται καλυτερα (ξυπνα υπο ΚΣ μονο μια φορα απ την ωρα που τον φερω στο κρεβατι μου) και μειωσε και το γαλα που επινε (απο περιπου 800 μλ το 24ωρο πινει τωρα 500-550μλ)

  • Μου αρέσει 1
  • Χαχα 1

D4rWp3.png

Link to comment
Share on other sites

@pap88 βραδυνό και σνακ τι δίνεις? Κι εγώ πιστεύω όταν μπει το βραδυνο να φτιάξει κάπως η κατάσταση γιατί τώρα είναι κολλημένος με το στήθος..  έχει κάποια χρήσιμα άρθρα βέβαια το απλικατιον όσον αφορά το sleep regression στον 4ο και στον 8ο μήνα από ότι βλέπω δλδ ισχύει στον δικό μου.. κι εγώ προσπάθησα να τηρισω τη διαφορά ανάμεσα στους υπνους αλλά δεν μου βγήκε.. εμένα ξυπνάει 7 κ κάτι και μετά κοιμάται 10μιση καμμία ώρα και το μεσημέρι 3μιση με 5.. απογευματινό ύπνο δεν έχουμε δεν είχαμε δλδ και πότε.. και για βράδυ κοιμάται στις 9.


xLfdp3.png

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια κ εγώ είμαι προς αναζήτηση υπνοσακου θέλω αυτόν που είναι σαν φορμακι αλλά δεν έχω ιδέα...τα tog τι είναι? Εμένα όλο ξεσκεπάζεται την άλλη φορά την βρήκαμε να κοιμάται στη μεριά που βάζει τα πόδια ξεσκεπαστη κ οι κουβέρτες αθικτες...δεν μπορώ να έχω κ αυτό το άγχος να μην κρυώσει...οποια ξέρει ας μας συμβουλέψει...


aDkXp3.png

Link to comment
Share on other sites

Σχετικά με τον ύπνο εμένα κοιμάται 4 ώρες μετά τον απογευματινό. Δλδ αν ξυπνήσει 5 κοιμάται 9-930.

Για να βγει αυτό το πρόγραμμα δεν πρέπει να σηκωθεί το πρωί μετά τις 8

Για τογκ αποσο ξέρω είναι, αναλόγως τα τογκ τι ρούχο θα φοράς από μέσα ανάλογα με την θερμοκρασία. Νομίζω καλούς υπνοσακους έχει μαδερ Κερ.

Εγώ έχω τον παιδικό μου είναι αρκετά χόνδρος,ίσως από μέσα δεν θέλει πάρα μόνο κάνα φανελάκι ξέρω κεγω... δεν με βόλεψε ακόμα ισως στα πιο κρυα. Τον έχω ακόμα με κουβέρτα μέσα σε παπλωματοθηκη. 

Κεγω κοιμηζα με στήθος τώρα κοίμηζω με μάρσιπο αλλά αρχίζει καμια φορά και θέλει λίγη αγκαλιά κ μετά μπορεί να νταντανιστει λίγο μόνος κ να κοιμηθεί. 

Εμένα αυτή την εβδομάδα άρχισε να πιάνει πράγματα με δείκτη κ αντίχειρα κ να πατάει κουμπιά από το αρκουδάκι εκμάθησης 

 Επίσης κάνει κάτι σαν διάλογο.μιλαει αρκετά κ κάπως σα να τονίζει. Λένε ότι σε αυτή την φάση πρέπει να τους απαντάς στα ακαταλαβιστικα τους. Κ άρχισε να πιάνει κ να προχωράει όχι μόνο να κάθεται όρθιος, έχει αρχίσει κ έχει καλή ισορροπία σηκώνεται κ στο πάρκο που είναι αρκετά ψηλό.

  • Μου αρέσει 4

AuQnp2.png

Link to comment
Share on other sites

@Basiliki92 και μεναετσι ακριβώς πιάνετε απ' το κεφαλάρι και αναβοσβηνει το φως!!!φοβάμαι μην χτυπήσει κιόλας το κεφάλι της γιατί χορεύει κιόλας..:Pγια υπνοσακο αςσε διαφωτίσουν τα κορίτσια..και μένα συνέχεια χωρίς κάλτσες είναι...η με μια κάλτσα...πάντως ποτέ δεν έχει τις ίδιες...μια έτσι ..μια αλλιως;)τις βγάζει δεν ξέρω τι κάνει....

@georgia1988 αχ εμένα χτες έκανε πολλά κακά και όπως της έβγαζα τη πάνα βουτάει με τα χέρια της μέσα....κατευθείαν μπάνιο...πάλι καλά που είχε ζεστό νερό..αλλαξιερα κι εγώ σπάνια πια γιατί φοβάμαι..δεν κάθεται σε μια μεριά..και γω που της έχω καθιερώσει απογευματινό(κατά τις εφτά) φαγητό θέλει πάλι στήθος για να κοιμηθεί και μου ξυπνάει κι όλο το βράδι...ίσως είναι στα παιδιά...έχω ακούσει κι άλλες περιπτώσεις που ξυπνάνε τα βράδια και δεν θηλάζουν κιόλας...

Η ollie καλή είναι αν και τη θεωρώ ακριβή...γύρω στα 45 ευρώ νομίζω..μπορεί να σου κάτσει μπορεί και να μην της δώσει σημασία...είναι ανάλογα ..να κοιμηθεί με αυτή πάντως δεν το κόβω...η αλήθεια είναι ότι δεν έχω προσπαθήσει να τη κοιμισω κι αλλιώς...μόνο δύο τρεις φορές που χε πιει πολύ γάλα και δεν κοιμόταν την πήρα αγκαλιά και της ψιθύριζαν στ αυτι νανι νάνι το παιδί μου κάνει κτλ και της χαιδευα τη πλατουλα και είχε κοιμηθει

  • Μου αρέσει 2
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...