Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • πρίν από 5 λεπτά , Marlina είπε:

      Το έχω κ εγώ αυτό το βάρος εδώ και πολύ καιρό.. και εγώ αυτό νιώθω ότι θα φύγουν 😄 Εχω την εντύπωση πως επιδεινώνεται με το πολύ ξαπλα. Επίσης και εγω το νιώθω πολύ πιο έντονα όταν θέλω τουαλέτα. Προσπαθώ να πηγαίνω αρκετά συχνά τουαλέτα γιατί πέρα από το βάρος μου δημιουργούν και συσπάσεις!

      Επίσης με το μπάνιο και εγώ το ίδιο προτιμώ το πρωί που είμαι καλύτερα!!! 

      ωραία περναμε όλες !αχαχαχχαχα 🤣 μωρέ ας πάνε όλα καλα και θα κάνω 5 φορε σ μπάνιο μετά !

Μανούλες Μάρτιου 2021


Recommended Posts

1 hour ago, georgia1988 είπε:

Τα δημητριακά σίγουρα επηρεάζουν την απορρόφηση του σιδήρου.. για τα ζυμαρικά δεν παίρνω όρκο.. αλλά αν δεις τη βρώμη την βάζουν καλύτερα απόγευμα γι'αυτό το λόγο για να μην είναι μαζί με το μοσχάρι ή το κρέας γενικότερα.

Βρώμη με δαμάσκηνα πάντως είναι πολύ καλή πηγή σιδήρου αποσο μου έχουν πει.

Οι συνδυασμοί για την απορρόφηση παιζουν ρόλο σιγουρα. Εγώ ήξερα δεν συνδυάζεις σίδηρο με γαλακτοκομικά. Αν έχει το ζυμαρικό ίσως δεν είναι καλός συνδυασμός.

Η φταίνε τα δόντια η έχει ένα ελαφρύ μπούκωμα κ τρόμαξε που δεν μπορούσε να αναπνεύσει τι να πω. Ναι αν το ξανακάνει ίσως Ντεπον αν κ δεν θέλω να δίνω να είμαι ειλικρινής..αλλά εντάξει μην πεθάνει κ από τον πόνο...

 

@Basiliki92 ποπό τι ζηλευτό σερί είναι αυτό?????καταζηλεψα

 Φτου σκόρδα!!

  • Μου αρέσει 2
  • Χαχα 1

AuQnp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 8,1k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

2 ώρες πρίν, georgia1988 είπε:

Τα δημητριακά σίγουρα επηρεάζουν την απορρόφηση του σιδήρου.. για τα ζυμαρικά δεν παίρνω όρκο.. αλλά αν δεις τη βρώμη την βάζουν καλύτερα απόγευμα γι'αυτό το λόγο για να μην είναι μαζί με το μοσχάρι ή το κρέας γενικότερα.

Οκ με έπεισες τότε να βάλω ρυζακι να είναι σαν γιουβαρλάκια? Εσείς έχετε δώσει ρύζι και αν ναι, ποιο?

@Mighty86 ούτε εγω έχω δώσει ντεπον ποτέ μέχρι στιγμης απλα το έχω στο μυαλό μου αν βρω τα σκούρα. 

 


aVbvp3.png

Link to comment
Share on other sites

@Σελίναεγώ της φτιάχνω φακορυζο μια φορά την εβδομάδα..παίρνω βιολογικό ρύζι..η παιδίατρος μου χε επισημάνει να μην πάρω καστανό γιατί σύμφωνα με μια μελέτη δεν επιτρέπεται στα μωρά..κάτι με την επεξεργασία δεν θυμάμαι τώρα πως τα είπε

@Basiliki92 ποπό ζηλεύω τον ύπνο σου!!χαχα..εγώ δεν ξέρω..αρχίζω να μην την παλεύω..εκτός το ότι όλο το βράδυ πάλι ξύπναγε ..σηκώθηκε και στις 5.30 μέσα στα μαύρα μεσάνυχτα ..και πάλι τρομερό πονοκέφαλο εγώ..με ντεπον είμαι πάλι ..

@Mighty86 πολλές φορές μου το κάνει εμενααυτο που λες...η θέλει να ρευτει, η πονάνε δόντια,η είδε όνειρο η ήθελε να γυρίσει και την εμπόδιζε η κουβέρτα και νευρίασε...πάντως έχω εκπλαγεί με τουςσυνδιασμους σου..:Dβρώμη με δαμάσκηνα!!!!!πως είναι η πανα μετά απ' αυτό;;;;:P

 

  • Μου αρέσει 3
Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια ευχαριστώ πολύ το άξιζα τον τελευταίο καιρό με έχει τρελάνει ...κ εμένα ξυπνάει κάτι ωρες κ έχει όρεξη για παιχνίδι καμία φορά ας πούμε γελάει ενώ προσπαθώ να την βάλω για ύπνο είναι κ πονήρο σου λέει θα λυγίσουν που θα πάει... @Mighty86 θέλουμε συνταγές είσαι σούπερ..ο μικρός σου όταν ξυπνάει το βράδυ του φτιάχνεις κάθε φορά γάλα? Δεν ξαγρυπναει...? Αυτό που με έχει βολέψει πολύ με τον θηλασμό είναι τα βραδινά ξυπνήματα ..κάποιοι παιδίατροι λένε άμα ξυπνάει να δίνουμε λίγο νεράκι κ κάποια στιγμή σταματούν να ξυπνάνε ..

  • Μου αρέσει 1

aDkXp3.png

Link to comment
Share on other sites

@Basiliki92 το χω σκεφτεί και γω με το νερό...μα λέω ανά μία ώρα πειναει;;;το πρωί ξυπνάει ρευοντας!!!φοβάμαι κιολαςμην πνίγει και στον ύπνο της με τόσο γάλα που πίνει..αυτή ξυπνάει χορτατη

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

@valentina23 δοκίμασε το ...σκεφτομαι να το ξεκινήσω κ εγώ μιας κ θέλω να αποθηλασω σιγά σιγά...αλλα άπαξ κ ξυπνήσει ποιος σηκώνεται για βόλτες πάνω κάτω μέσα στο σπίτι μέχρι να την πάρει ο ύπνος...

  • Μπερδεμένη/-ος 1

aDkXp3.png

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 56 λεπτά , valentina23 είπε:

@Σελίναεγώ της φτιάχνω φακορυζο μια φορά την εβδομάδα..παίρνω βιολογικό ρύζι..η παιδίατρος μου χε επισημάνει να μην πάρω καστανό γιατί σύμφωνα με μια μελέτη δεν επιτρέπεται στα μωρά..κάτι με την επεξεργασία δεν θυμάμαι τώρα πως τα είπε

@Basiliki92 ποπό ζηλεύω τον ύπνο σου!!χαχα..εγώ δεν ξέρω..αρχίζω να μην την παλεύω..εκτός το ότι όλο το βράδυ πάλι ξύπναγε ..σηκώθηκε και στις 5.30 μέσα στα μαύρα μεσάνυχτα ..και πάλι τρομερό πονοκέφαλο εγώ..με ντεπον είμαι πάλι ..

@Mighty86 πολλές φορές μου το κάνει εμενααυτο που λες...η θέλει να ρευτει, η πονάνε δόντια,η είδε όνειρο η ήθελε να γυρίσει και την εμπόδιζε η κουβέρτα και νευρίασε...πάντως έχω εκπλαγεί με τουςσυνδιασμους σου..:Dβρώμη με δαμάσκηνα!!!!!πως είναι η πανα μετά απ' αυτό;;;;:P

 

Δεν έχω δώσει. Διάβασα την συνταγή αλλά ακόμα δεν έχω πάρει δαμάσκηνα.χαχαχα

 

2 ώρες πρίν, Σελίνα είπε:

Οκ με έπεισες τότε να βάλω ρυζακι να είναι σαν γιουβαρλάκια? Εσείς έχετε δώσει ρύζι και αν ναι, ποιο?

@Mighty86 ούτε εγω έχω δώσει ντεπον ποτέ μέχρι στιγμης απλα το έχω στο μυαλό μου αν βρω τα σκούρα. 

 

Εγώ πάλι έδωσα φουλ Ντεπον όταν είχε ίωση. Θα δώσεις τι θα κάνεις....

 

πρίν από 27 λεπτά , Basiliki92 είπε:

Κορίτσια ευχαριστώ πολύ το άξιζα τον τελευταίο καιρό με έχει τρελάνει ...κ εμένα ξυπνάει κάτι ωρες κ έχει όρεξη για παιχνίδι καμία φορά ας πούμε γελάει ενώ προσπαθώ να την βάλω για ύπνο είναι κ πονήρο σου λέει θα λυγίσουν που θα πάει... @Mighty86 θέλουμε συνταγές είσαι σούπερ..ο μικρός σου όταν ξυπνάει το βράδυ του φτιάχνεις κάθε φορά γάλα? Δεν ξαγρυπναει...? Αυτό που με έχει βολέψει πολύ με τον θηλασμό είναι τα βραδινά ξυπνήματα ..κάποιοι παιδίατροι λένε άμα ξυπνάει να δίνουμε λίγο νεράκι κ κάποια στιγμή σταματούν να ξυπνάνε ..

Λοιπόν τώρα άλλαξα πρόγραμμα κ δεν του δίνω γάλα. Του δίνω στις 12 το βράδυ κ ξανά στις 6-7 το πρωί. Αλλά κ πάλι δεν αντέχει παραπάνω από 5-6 ώρες ακόμα. Κ γενικώς είναι ανησυχος το βράδυ, θα με ξυπνήσει να τον χαιδεψω λίγο , να του φτιάξω την κουβέρτα του , να τον αλλάξω καμία πάνα...δεν είναι ύπνος αυτό που κάνω...τεσπα..

Ναι το νερό είναι καλή λύση για να γλιτώσεις θηλασμό όπως κ το τσάι το Κίντερντε. Δεν ξέρω βέβαια αν είναι ωφέλιμο το τσάι...σήμερα του έδωσα λίγο επειδή είναι μπουκωμενος κ βραχνιασμενος κ έδειξε να ανακουφίζεται. 

@Basiliki92 είναι πολύ απαιτητικός με το φαι. Αν δεν μου αρέσει πρώτα εμένα ΔΕΝ θα φάει ούτε κ ο ίδιος. Σήμερα πάντως έκανα παρόμοιο με αυτό που κάνεις εσύ. Βρήκα λιγο κότα στην κατάψυξη κ το έκανα με κολοκυθάκι καρότο πατάτα κ αστρακι λεμονάκι κ έφαγε όλο το μπολ

 

  • Μου αρέσει 1

AuQnp2.png

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 26 λεπτά , valentina23 είπε:

@Basiliki92 το χω σκεφτεί και γω με το νερό...μα λέω ανά μία ώρα πειναει;;;το πρωί ξυπνάει ρευοντας!!!φοβάμαι κιολαςμην πνίγει και στον ύπνο της με τόσο γάλα που πίνει..αυτή ξυπνάει χορτατη

Διάβασα σε αυτό το βιβλίο που ανέφερα παραπάνω ότι κάποια μωρά μοιράζουν το φαι που χρειάζονται ανά 24αωρο και τη νύχτα. Ταιζοντας τα περισσότερο τη μέρα (θηλασμος, μπουκάλι, τροφές) γέρνεις τη ζυγαριά προς τα ημερήσια γεύματα και ξυπνάει λιγότερο μέχρι που να καλύπτεται και να μην πεινάει το βράδυ. 

πρίν από 26 λεπτά , Basiliki92 είπε:

@valentina23 δοκίμασε το ...σκεφτομαι να το ξεκινήσω κ εγώ μιας κ θέλω να αποθηλασω σιγά σιγά...αλλα άπαξ κ ξυπνήσει ποιος σηκώνεται για βόλτες πάνω κάτω μέσα στο σπίτι μέχρι να την πάρει ο ύπνος...

Κι εγώ το σκέφτηκα επειδή θέλω να αποθηλασω σιγά σιγά αλλά η διαδικασία με τρομάζει. Πάντως ο νυχτερινός θηλασμός είναι και ο τελευταίος που κόβεται αν το παιδί δεν κοιμάται σερί γιατί τη μέρα το ξεγελάς με φαι ή νερό πιο εύκολα. Αν καταφέρουμε να κοιμούνται σερί αρκετές ώρες θα λυθούν πολλά προβλήματα πιστεύω. 

  • Μου αρέσει 2

aVbvp3.png

Link to comment
Share on other sites

Πάντως εγώ χθες η αλήθεια είναι ότι έδωσα το απόγευμα λίγο φαγητό που άφησε το μεσημέρι κ μετά από καμία ώρα έδωσα το γιαούρτι συν ότι εδωσα κ λίγο μανταρίνι μετά...ηπιε κ φουλ γάλα δικό μου από τράπεζα κ στήθος μετα...λετε να είναι από αυτο? 

@Mighty86 έβαλες το αστρακι στον ατμομαγειρα? 12 δεν κοιμάται? Τον ξυπνάς εσύ να του δώσεις γάλα? Επίσης πόσα ml γάλα δίνουμε σε αυτήν την ηλικία δεν έχω ιδέα...πρεπει να τα συζητήσω όλα αυτά με την παιδίατρο...


aDkXp3.png

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 23 λεπτά , Basiliki92 είπε:

Πάντως εγώ χθες η αλήθεια είναι ότι έδωσα το απόγευμα λίγο φαγητό που άφησε το μεσημέρι κ μετά από καμία ώρα έδωσα το γιαούρτι συν ότι εδωσα κ λίγο μανταρίνι μετά...ηπιε κ φουλ γάλα δικό μου από τράπεζα κ στήθος μετα...λετε να είναι από αυτο? 

@Mighty86 έβαλες το αστρακι στον ατμομαγειρα? 12 δεν κοιμάται? Τον ξυπνάς εσύ να του δώσεις γάλα? Επίσης πόσα ml γάλα δίνουμε σε αυτήν την ηλικία δεν έχω ιδέα...πρεπει να τα συζητήσω όλα αυτά με την παιδίατρο...

Ναι στον ύπνο του τον ταισα. Δεν ξυπνάει. 

Αποσο ξέρω 1000 ml την μέρα σύνολο φαγητό γάλα είναι καλά. Νομίζω θέλει περισσότερο γάλα από φαγητό δλδ κάπου 55-60 %γαλα. Αλλά αυτά παίζουν...κάθε παιδάκι έχει διαφορετικές απαιτήσεις κ ανάγκες.

Ναι του έδωσες καλό φαγακι οπότε ναι μάλλον χόρτασε κ τον κράτησε.ετσι μου σύστησε να κάνω κ η παιδίατρος αλλά ο δικός μου δεν ταιζεται τόσο εύκολα θέλει το γάλα του. Επίσης ωραία τα λέει η παιδίατρος αλλά χωρίς να μου εισάγει γαλακτοκομικά ,όσπρια αυγό πως θα βρίσκω σνακ να του δίνω;όλο τα ίδια κ τα ίδια;; Δεν μαρεσει


AuQnp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


@Mighty86 μηπως για αυτο σ ξυπναει επειδη τον ταΐζεις στις 12.? Όσο κ να είναι κοιμισμένο χαλάει ο ύπνος τ... αν δοκιμάσεις να τον αφήσεις να σηκωθεί μόνος τ οπότε πεινάσει? Ναι πρώτη φορά το δοκίμασα όπως λέει κ η @valentina23 αλλά επειδή ήταν λίγο έδωσα κ το γιαούρτι μετά από καμία ώρα....μεσημερι πόσο σας κοιμούνται εμένα παίζει ποτέ 1 ποτέ 2 ώρες κ ποτέ 40λ. εκεί που κοιμάται βαθιά πετάγεται κ ξυπνάει ενω νυσταζει όπως τώρα ας πούμε.. να δω τι θα την κάνω μέχρι της 8.30 9.00 ...προς το παρόν παίζει με τα μαλλιά μου κ με το φως εναλλάξ...χαχαχαχ

  • Μου αρέσει 2

aDkXp3.png

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 40 λεπτά , Basiliki92 είπε:

@Mighty86 μηπως για αυτο σ ξυπναει επειδη τον ταΐζεις στις 12.? Όσο κ να είναι κοιμισμένο χαλάει ο ύπνος τ... αν δοκιμάσεις να τον αφήσεις να σηκωθεί μόνος τ οπότε πεινάσει? Ναι πρώτη φορά το δοκίμασα όπως λέει κ η @valentina23 αλλά επειδή ήταν λίγο έδωσα κ το γιαούρτι μετά από καμία ώρα....μεσημερι πόσο σας κοιμούνται εμένα παίζει ποτέ 1 ποτέ 2 ώρες κ ποτέ 40λ. εκεί που κοιμάται βαθιά πετάγεται κ ξυπνάει ενω νυσταζει όπως τώρα ας πούμε.. να δω τι θα την κάνω μέχρι της 8.30 9.00 ...προς το παρόν παίζει με τα μαλλιά μου κ με το φως εναλλάξ...χαχαχαχ

Όχι τότε θα ζητήσει φαγητό από μόνος του 3-4. 

  • Μου αρέσει 1

AuQnp2.png

Link to comment
Share on other sites

Γενικά ξέρω ότι όταν μπει το βραδινό βοηθάει στον ύπνο σε κάποια παιδιά δλδ που ξυπνάνε επειδή πεινάνε.. ευελπιστώ Οταν μας βάλει κι εμάς να κοιμάται καλύτερα γτ τώρα ξυπνάνε πολύ συχνά! 

Τελικά εμένα με την μητέρα μου τρώει όλο το φαγητό.. με μένα δεν το τρώει.. τι να πω επειδή ξέρει ότι θα φάει γάλα??

@Basiliki92 εμένα μεσημέρι μου κοιμάται 1μιση ώρα και το πρωί από μισή έως 1μιση εξαρτάται

  • Μου αρέσει 1

xLfdp3.png

Link to comment
Share on other sites

@georgia1988 έτσι και με τη δική μου μαμά όταν έρχεται ...με αποτέλεσμα όταν μου τη φέρνει να ξερναει:huh:της δίνει με το ζόρι...όλες οι γιαγιάδες νομίζω το χουν αυτό με το φαγητό..:P

Πάντως εγώ δεν έχω δει φως με το βραδινό φαγητό...πάλι μου ξυπνάει..όσο και πριν.. @Basiliki92 ένα καλό του θηλασμού είναι το βράδι...σκέφτομαι και γω άμα αποθηλασω τι θα γίνει τα βράδια;;;;:unsure:αλλά απ' την άλλη το μπουκάλι ίσως είναι πιο βαρύ και θα κοιμάται τουλάχιστον λίγο παραπάνω..για σερί δεν τη κόβω...τα μεσημέρια ανάλογα,μπορεί και μία ώρα,και δύο αλλάζει τύχει και μισάωρο .

Κορίτσια φοράτε παπουτσάκια;;;;εμείς μέσα στο σπίτι είμαστε συνέχεια αλλά κι όταν βγαίνουμε σπάνια με καλτσακια την εχω

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

@valentina23 Ναι εμείς πήραμε παπουτσάκια γιατί τα ποδαράκια μας ήταν συνέχεια κρύα όταν βγαίναμε έξω...εγω τώρα πριν κοιμηθεί καθιέρωσα μπουκάλι για να μην μου χαλάσουν κ όλας αυτά που έχω κατάψυξη και μετά θα συνεχίσω με ξένο ..ζοριστηκε καμία 10αρια μέρες δεν το ήθελε αλλά τώρα έχει 3 μέρες πού το πίνει χωρίς γκρίνια κ μετά την βάζω κ στήθος...

  • Μου αρέσει 1

aDkXp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...