Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • 3 ώρες πρίν, Neverstop είπε:

      Καλημέρα!! Το γάλα μου κατέβηκε αφού γέννησα και μετά από λίγες μέρες. 

      Σε ό, τι αφορά τα κιλά.. το τελευταίο δίμηνο πήρα σχεδόν δέκα κιλά,είχα μια απίστευτη όρεξη..τι ενάμισι κιλό ακούω??!!!!! μια χαρά είναι!!!

      βασικα ο άντρας μ μου είπε προχθές να κόψω τις σαβούρες γιατί ψιλό πήρα και λέω ρε λες να είναι πολύ;  (εγώ του εχω πει, όταν με δει και πάρω να μ το πει)  εγώ εχω όρεξη για fast food δε θέλω φαγητό 

Μανούλες Μάρτιου 2021


Recommended Posts

Γλυκές μανουλες τι κάνετε? @valentina23 να σου ζήσει και πάλι! Τι ωραία! 

Εγώ πήρα το μωράκι και ήρθαμε στο πατρικό μου στα Χανιά για λίγες μέρες πριν πάω για δουλειά. Μπήκαμε και σε αεροπλάνο σήμερα, πρώτη φορά ταξίδεψα με το μωρό και ήμουν μόνη μου, αλλά μια χαρά όλα. Ο μικρός χάζευε τον κόσμο, νομίζω πρώτη φορά στη ζωή του ειδε τοσο κόσμο μαζεμένο! Γενικά το προσωπικό του αεροδρομίου ηταν πολύ εξυπηρετικό αλλά και οι αεροσυνοδοί εννοείται! Μόνο λίγο στην προσγείωση και την απογείωση γκρινιαξε γιατί τον ενόχλησαν τα αυτάκια του. Στην υπόλοιπη πτήση έσκιζε το περιοδικό της Aegean. 

Οι πρωινές μας φωνές κοντεύουν  να γίνουν ρουτίνα και εγω σκέφτομαι που βρίσκει τη δύναμη να τσιριζει πρωί πρωί. Μιλαμε για δυνατη φωνή, είναι πολύ κουραστικό και με αγχώνει κιόλας. Και δεν είναι ότι  τον αφήνω στο πάρκο (εννοείται ότι όσες τα αφήνετε πολύ καλά κάνετε), στο καρεκλάκι του τον έχω, και του ετοιμάζω το πρωινό μπροστά του. Δηλαδή έλεος βρε μπεμπακο! Αναρωτιέμαι τι να σκέφτονται οι γείτονες. Εχθές κορίτσια φώναζε τοσο πολύ που τον άρπαξα και τον πήγα παιδίατρο. Η αλήθεια είναι πως ήθελα να τον δει μετά τον covid. Μου είπε πως μεγαλώνει (το προφανές δηλ) και μάλλον είναι και δοντι. Επισης σε 24 μέρες πήρε ένα ποντο ύψος και 300γρ. Κάτι είναι και αυτό. 

  • Μου αρέσει 4

F5pIp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 8,1k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

@Haroulita K τι ωραία που ταξιδέψετε 2 σας ...ολα μπορούμε οι μανούλες να τα καταφέρουμε για τα παιδάκια μας...τσιριδα λέει άστο.. Εμένα τώρα έχει σταματήσει να τσιρίζει αυτό που κάνει κ με εκνευρίζει είναι που όταν την έχω στο πάρκο κ βαριέται η θέλει να μου αποσπάσει την προσοχή κάνει ότι βήχει κ ότι πνίγεται σε σημείο που αν δεν ξέρεις νομίζεις ότι όντως πνίγεται.... εμείς στην τελευταία επίσκεψη πήραμε 4 πόντους σε δύο μήνες κ η παιδίατρος ενθουσιάστηκε για κοριτσάκι κιόλας... έχει αρχίσει κ καταλαβαίνει πλέον τα περισσότερα από αυτά που της λέμε κ κάνει κ πράγματα όταν της το ζητάμε μας έχει ξετρελανει όλους.. μου ζητάει συνέχεια να της κάνω κοτσιδακια (τραβαει τα μαλλιά της προς τα πάνω) επισης καβει 3 4 βηματα μονη της ειδικα μεσα στο παρκο που νιωθει περισσοτερη ασφάλεια...μας φιλάει μας χαϊδεύει κάνει μασάζ στον παππού της χαχαχαχαχ...έχουμε κ 7 δόντια πάμε για 8... 

  • Μου αρέσει 3

aDkXp3.png

Link to comment
Share on other sites

@Haroulita K αχ για πες στην προσγείωση απογείωση της έδωσες κάτι να πίνει? Ταξιδεύουμε Δευτέρα και έχω αγχωθει! Ο παιδίατρος μου είπε ή να θηλάσω ή να του δώσω νερό για τα αυτιά του. Μακάρι να είναι έτσι ήσυχος και ο δικός μου! Επίσης άσχετο.. μετά την καραντίνα ξανά έκανες τέστ? Έκανα και είμαι ακόμη θετική οπότε με ξανά έβαλαν 5 μέρες καραντίνα.. και σκέφτομαι μήπως δεν μπορέσω να ταξιδέψω στο τέλος.. τώρα δεν έχω τπτ εντομεταξυ κανένα σύμπτωμα.

Κορίτσια εμένα ο δικός μου έχασε όντως βάρος.. λίγο βέβαια. Δεν κατάφεραν τρία άτομα να τον ζυγίσουν κανονικά. Εγώ δεν ήμουν μαζί λόγω της καραντίνας. Οπότε δεν τον ζυγισαν στην ζυγαριά ακριβείας άρα υπολογίζουμε στο περίπου να έχασε 150-200γρ. Κάναμε καλλιέργεια και είναι αρνητική οπότε μάλλον είναι τα δόντια. Συνεχίζει και μου τρώει μόνο το πρωινό και τπτ μετά μόνο στήθος. Πήρε όμως 3 πόντους ύψους σε λιγότερο από μήνα οπότε ο γιατρός δεν ανησυχεί.. κατά τα άλλα τσηριζει όλη μέρα ειδικά άμα του πάρουμε το.παιχνιδι του. Το έχει βρει και πολύ αστείο να πετάει παιχνίδια έξω από το πάρκο και να τσηριζει μέχρι να του τα δώσουμε! Κάνει όλη μέρα ένα παιχνίδι που έχουμε ένα γαιδαρακο.. κάθεται πάνω και κάνει μόνος του κούνια! Επίσης φέρνει το κουτάλι στο στόμα αν και έχει πέσει το φαγητό όλο στην πορεία χαχα! Μου κάνει την κοτουλα και τα επιφωνήματα στο τραγούδι στου Μανώλη την ταβέρνα! Δεν περπατάμε ακόμα, μόνο στο πάρκο, και μαμά ούτε καν είναι πολύ μακριά.. λέω μα μου λέει μπα. Φιλάκια μου δίνει και με δαγκώνει κιόλας και όταν βήχω βήχει και αυτός επίτηδες. Αυτά!

 

  • Μου αρέσει 3

xLfdp3.png

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια τι ωραία που τα περιγράφετε με τα μπεμπακια σας!! Και μένα φωνάζει,μιμείται ήχους και γκριμάτσες (καλά πολύ γέλιο) χτενιζεται ,αυτό με το βηξιμο ναι το κάνει επίτηδες και της κάνουμε και αφού ότι φτερνιζομαστε και το κάνει και αυτή.. @Basiliki92 τόσο μακριά μαλλιά έχετε που πλέκετε πλεξούδες;;;;;εμένα είναι κοντά...επίσης έχει βγάλει δύο δόντια από πάνω και σκάνε και από κάτω τα πλαϊνά...κορίτσια μου τράβηξε τη ρογα προχτές και με ξέρανε...ακόμα με πονάει κι όταν πιάνει εκείνο το στήθος να θηλάσει σφίγγομάι!! @Mighty86 να τα εκατοστησει!!!χαρούμενα γενέθλια !!υγεία πάνω από όλα να το χαίρεσαι το μαμουνι σου!!!

  • Μου αρέσει 2
  • Ευχαριστώ 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Σήμερα είναι η δική σας μέρα @Mighty86!!!

Χρόνια πολλά, να τα εκατοστησει το αγγελούδι σου, να είναι πάντα γερό, τυχερό και ευτυχισμένο! Κι εσείς πάντα γεροί να τον καμαρωνετε!

@georgia1988, δεν τον είχα στο στήθος, δεν νομίζω να καθόταν κιόλας με τόσα ερεθίσματα τριγύρω. Ειναι και στενοκοπια στο αεροπλάνο, καταλαβαίνεις.Εγω του είχα πιπίλα, η αλήθεια είναι ότι δεν ειχα ρωτήσει την παιδίατρο τι να κάνω εκείνη την ώρα, αυτό με την πιπίλα μου το είχε πει μία μαμά αλλα έτσι κι αλλιώς θα έδινα. Ίσως ο θηλασμός είναι πιο αποτελεσματικός, εγώ δεν νομίζω να τα κατάφερνα πάντως. Μην ανησυχείς θα βρείτε και εσείς πολλά έντυπα να φροντίσετε!

  • Ευχαριστώ 2

F5pIp3.png

Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστώ πολύ κοριτσια κ στα δικά σας τα βλαστάρια! Δεν έχω αξιωθεί να σας διαβάσω κάτι πήρε το μάτι μου για τα γενέθλια της μικρής της Γιώτας κάτι είδα για αεροπλάνα! Ελπίζω να σας διαβάσω συντομα κ να σας πω κ τα γκοσιπ για τα γενέθλια του! 

  • Μου αρέσει 3

AuQnp2.png

Link to comment
Share on other sites

@georgia1988 με ρώτησες αν έκανα rapid. Ναι, έκανα, γιατί μου είπαν ότι πρέπει να καταχωρηθεί αρνητικό rapid στο σύστημα για να βγει το πιστοποιητικό νοσησης. Εγω κολλησα μαλλον Τρίτη, έκανα το πρώτο rapid εκείνο το Σάββατο (4η μέρα) και το επόμενο Σάββατο (11η μέρα) ήμουν ήδη αρνητική. Δεν νομίζω ότι θα χάσεις το ταξίδι σου, επίσης νομίζω ότι μετά την πρώτη 5μερη καραντίνα κάνεις rapid ανά διήμερο.

  • Ευχαριστώ 1

F5pIp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Καλημέρα μανούλες και καλό Σαββατοκύριακο! Τι κάνετε? @georgia1988, εντάξει το ραπιντ? Βγήκε αρνητικό? @Mighty86, περιμένουμε τα νέα σας! Βρε κορίτσια, ευτυχώς που ηρθα στους δικούς μου, γιατί αισθάνομαι τόσο πεσμένη ψυχολογικά και σωματικά... είναι και τα γεγονότα τοσο δυσάρεστα (για τον πόλεμο στην Ουκρανία μιλαω), δεν ανοίγω τηλεόραση αλλά και πάλι δεν μπορείς να μην το σκέφτεσαι. Μια κοπέλα γέννησε το μωράκι της σε καταφύγιο, την ώρα της επίθεσης. Νομιζω ότι μετά τη γεννα σε ότι έχει σχέση με παιδάκια έχω γίνει ακόμα πιο ευαίσθητη. Εκτός και αν είναι  η κατάθλιψη που  μου χτυπάει την πόρτα, δεν ξέρω. 

  • Μπερδεμένη/-ος 1
  • Λυπημένη/-ος 1

F5pIp3.png

Link to comment
Share on other sites

@Haroulita K έτσι είναι..όταν γίνεσαι μανούλα σκέφτεσαι όλα τα παιδάκια .και γω έτσι είμαι..ειδικα με την κατάσταση στην Πάτρα με τα τρία αδερφάκια κλείνω την τηλεόραση!Σπαραζει η καρδιά μου!! Και γενικά όταν ακούω κάτι κακό που έχει να κάνει με παιδάκια κλαίω και σκέφτομαι μην μου τύχει και μένα άσχημα πράγματα στα παιδιά μου και πονάει η καρδιά μου ,βούρκωνω και μετά μαλώνω τον εαυτό μου που σκέφτομαι έτσι και λέω τι χαζα βάζω στο μυαλό μου!!μια χαρά είναι τα παιδάκια μου..σίγουρα και η απομόνωση δεν κάνει καλό..μια ο κορονοιος ,μας αποτελείωσε οικονομικά και ψυχολογικά,απ' την άλλη η γέννα που είναι μικρούλια και δεν μπορούμε να πάμε πουθενά...μας κάλεσαν τσικνοπέμπτη για φαγητό σε εστιατόριο και δεν πήγαμε..τι να κάνω ;;η μπέμπα εννιά η ώρα θέλει το κρεβάτι της και το γάλα της..που να έτρεχα;;ανυπομονώ να έρθει το καλοκαίρι να σου πω την αλήθεια..να πηγαίνουμε θάλασσα,βόλτες με καρότσι, εγώ μένω και λίγο απομονωμένα είναι το τελευταίο σπίτι στο χωριό..προς βουνό..όπωτε δεν βλέπω άνθρωπο!!!άντε καμία αλεπού,κανένα αγριογούρουνο..:unsure::P και το σημαντικότερο τουλάχιστον για μένα είναι ότι έκοψα το τσιγάρο και τον καφέ και μ ενοχλει πολύ..κι όλο τρώω να το ξεχνάω και χω γίνει εκατό κιλά δεν μου κάνει τίποτα...ουφ..κάτι λέγαμε για κατάθλιψη;;;;

  • Μου αρέσει 1
  • Μπερδεμένη/-ος 1
Link to comment
Share on other sites

@Haroulita K ναι βγήκε επιτέλους αρνητικό! Πετάμε αύριο για Αθήνα! Πρώτη φορά σε αεροπλάνο με το μωρό έχω αγχωθει!!!

Αχ κι εγώ ήμουν που ήμουν ευαίσθητη τώρα έχει παραγινει η κατάσταση. Μόλις ακούω κάτι κακό για παιδάκια κλαίω ακόμα και σε ταινία.. 

  • Μου αρέσει 1

xLfdp3.png

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια Καλημέρα!!! Εμείς είχαμε πάει ΣΚ στα μέρη της @Mighty86 και μπορώ να πω ότι περάσαμε τέλεια κ το ευχαριστήθηκαμε όλοι...το μωρό τα πήγε πολύ καλά κοιμήθηκε στο αυτοκίνητο καμία ωρα(ξεκινήσαμε μεσημέρι)μετά χορεύαμε παίζαμε τραγουδούσαμε κ ετσι κύλησαν 3 ώρες μια χαρά χωρίς γκρίνια...βγηκαμε έξω για ψώνια για φαγητό κ η μικρή ή ταν πάρα πολύ καλή δεν το περίμενα επίσης κοιμήθηκε και στο εστιατόριο που πήγαμε να φάμε  ..ειδαμε πολυ κόσμο και αυτή δεν φοβήθηκε καθόλου ίσα ίσα πολύ κοινωνική κ χαρούμενη...οσο για τον αν θα κολλήσουμε τίποτα δεν το σκεφτόμουν καθόλου το ευχαριστήθηκα γιατί μου άξιζε μετά από τόση κλεισουρα :-P

  • Μου αρέσει 3

aDkXp3.png

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα κ καλή εβδομάδα να έχουμε. Κάναμε δύο κορωναπαρτι στον μικρό. Στο ένα κάλεσα τα γεροντια κ στο άλλο τους νεότερους. Ωραία ήταν παρειγγειλα κ ωραία τούρτα με ζαχαρόπαστα κ πίτσες μπύρες δεν έφτιαξα τίποτα με τα χεράκια μου. Ο μικρός τρελάθηκε με τα παιδάκια αλλά 5 ήρθαν αλλά στις 9 άρχισε να εκνευρίζεται κ του έδωσα γάλα κ μπαμπ ξεράθηκε πρώτη φορά που το έκανε αυτό. Του έκλεισα την πόρτα, έβαλα ενδοεπικοινωνια κ αυτός κοιμόταν κ έξω χαμός. Τι να πω...το είδαμε κ αυτό που δεν μπορούμε ούτε να βηξουμε οταν κοιμάται. 

Πολύ ζηλεύω τις εκδρομές σας κ τα ταξίδια σας τα αεροπορικα κ τα οδικά. Εμείς έχουμε να πάμε από 28η ελπίζω κάτι να κάνουμε το Πάσχα.

@valentina23 σε καταλαβαίνω κ εμένα μου βγήκε στέρηση κ έβαλα αρκετά κιλά ,τώρα το παλεύω έχω χάσει 3-4 αλλά έχω μέλλον ακόμα. Γιατί δεν πίνεις καφέ;;;; Να πίνεις. Όλες πίνουν οι θηλάζουσες πόσο μάλλον όταν μεγαλώνουν τα μικρά. Μπορείς να πίνεις σίγουρα ένα δύο(ίσως τον έναν ντεκαφ) κ ίσως ένα κακάο. Κόβουν την όρεξη. Επίσης τώρα που θα ανοίξει λίγο ο καιρός τραβιέται κ η άνευ. Κ τρωγε αβερτα σαλάτες. μανιτάρια κάνω στο αντικολλητικό με ελάχιστο λάδι, μπόλικη μουστάρδα ,ντοματινια κ μπαλσαμικο κ ίσως κάμια κουταλιά κατικι κ τρώω σχεδόν κάθε βράδυ. Μαζί με έτοιμες σαλάτες να μη πλένω κ να ετοιμάζω. Δεν είναι τόσο υγιεινές όσο η μη συσκευασμένες αλλά προκειμένου να κάνουμε την ζωή μας πιο εύκολη κ να ανακόψουμε την αυξητική πορεία των κιλων

Σχετικά με το θέμα στην Πάτρα κάθησα είδα κάνα μισάωρο Νικολούλη ένα βράδυ. Το θέμα μου έφερε τόσο στρες που πήγα να τσεκαρω το μωρό 3 φορές σε 30'. Δυστυχώς όλα δείχνουν ότι αυτή είναι η φόνισσα. 

  • Μου αρέσει 2

AuQnp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...