Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • πρίν από 49 λεπτά , Blue Velvet είπε:

      Καλημέρα! Ήθελα να ρωτήσω αν έχετε δοκιμάσει κάποιες πολυβιταμινες για τη βελτίωση της ποιότητας των ωαρίων.Εχει δυόμιση χρόνια που έκοψα το τσιγάρο και σκέφτομαι να πάρω και βιταμίνες μπας και βελτιωθεί η κατάσταση.Με αγχωνει το ότι είμαι και 39,έχω και χαμηλή ΑΜΗ..θα πάρει σίγουρα και ο άντρας μου βιταμίνες για το σπέρμα, αυτός έχει τρία χρόνια που έκοψε το τσιγάρο,αν και δεν ξέρω αν παίζει ρόλο,γιατί έχει ολιγοσπερμια και κάνουμε μικρογονιμοποιηση 

      Έχω διαβάσει για το coq10 ότι βοηθάει πάρα πολύ. Έπαιρνα ημερησιως 200mg,  τώρα θα το αυξήσω στα 600mg  είναι ακριβό δυστυχώς όμως. Αλλά κ για ωμέγα 3 λιπαρά πως χρειάζεται.

      Εγώ παίρνω το coq10, φολικο και μια πολυβιταμινη για πριν τη συλληψη, που βοηθάει δηλαδή.

Μανούλες Μάρτιου 2021


Recommended Posts

@Mighty86 εμείς περιμένουμε να βαφτιστουμε και μετά κούρεμα χαχα..έρχεται και καλοκαίρι ..πάλι καλά δεν έχει πολύ μαλλί . θυμάμαι στο γιο μου τον είχα αγκαλιά και η κομμώτρια τράβαγε ψαλίδιες όπου βρει...δεν καθόταν με τίποτα στη καρέκλα!!

Κορίτσια τοστακι δίνεται;;είχα πάρει τυράκι χωρίς αλάτι αλλά δεν το θέλει και τώρα που έφτιαχνα ένα για μένα με γκούντα της έδωσα λίγο και της άρεσε..χωρίς παριζάκι εννοείται ε;;το δίνεται να το κρατάει;;εγώ φοβάμαι γιατί και ψωμάκι που της δίνω να κρατάει που και που βάζει κομμάτια και μετά κάνει εμετό γιατί μπουκωνεται ,να το βγάλει και γω φοβάμαι..και σας το κάνει ..να βάλει πολύ πράμα μέσα και ν αναγουλιαζει;;

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 8,1k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

@valentina23 gouda να αποφεύγεις κλτρα να της δίνεις κάποιο κασέρι η γραβιέρα η και ανθότυρο βάζω μέσα κ το ψήνω.. Ναι της δίνω σε μπαστουνακια κομμένο μπουκωνει κ εμένα πράμα τρέμω μην πνιγεί αλλά ότι δεν μπορεί να διαχειριστεί στο στόμα της το βγάζει δεν αναγουλιαζει..


aDkXp3.png

Link to comment
Share on other sites

10 ώρες πρίν, Basiliki92 είπε:

@valentina23 gouda να αποφεύγεις κλτρα να της δίνεις κάποιο κασέρι η γραβιέρα η και ανθότυρο βάζω μέσα κ το ψήνω.. Ναι της δίνω σε μπαστουνακια κομμένο μπουκωνει κ εμένα πράμα τρέμω μην πνιγεί αλλά ότι δεν μπορεί να διαχειριστεί στο στόμα της το βγάζει δεν αναγουλιαζει..

Πήρα και κασέρι και ανθότυρο τα οποία τελικά τα έφαγα εγώ!!όπως και ψωμί του τοστ χωρίς αλάτι και ζάχαρη που επίσης αναγκάστηκα να το φάω...εμένα κάνει εμετό και βγάζει κι αυτά που είχε φάει..όπωτε της δίνω εγώ στο χέρι κομματάκια η σε μπολακι.αυτη βέβαια θέλει ολο να το κρατάει..είναι δύσκολο μωρό..δεν ξέρω τι να της δώσω..

Link to comment
Share on other sites

@valentina23 δεν είναι θέμα δύσκολου μωρού είναι ότι τρώει ακόμα αλεσμενα πρέπει να προσπαθήσεις να κάνεις την μετάβαση ας μην τρώει εσύ θα προσφέρεις καθημερινά θέλει γύρω στις 10 φορές κάτι καινούριο ώστε να ξεκινήσουν να το τρώνε δοκίμασε κ εσύ μαζί της καθίστε παρέα να φάτε ότι κ όσο φαει...πολλες μανούλες που συζητάω στον κύκλο μου δεν κανανε την μετάβαση στον χρόνο λόγω φόβου κ τα παιδάκια τους έχουν προβλήματα στη σίτιση κ είναι επιλεκτικά με το φαγητό...2.5 χρόνων τρώει ακόμα αλεσμενα κ 2 3 συγκεκριμένα φαγητά δεν δοκιμάζει τίποτα καινούριο... 

  • Μπερδεμένη/-ος 2

aDkXp3.png

Link to comment
Share on other sites

12 ώρες πρίν, valentina23 είπε:

@Mighty86 εμείς περιμένουμε να βαφτιστουμε και μετά κούρεμα χαχα..έρχεται και καλοκαίρι ..πάλι καλά δεν έχει πολύ μαλλί . θυμάμαι στο γιο μου τον είχα αγκαλιά και η κομμώτρια τράβαγε ψαλίδιες όπου βρει...δεν καθόταν με τίποτα στη καρέκλα!!

Κορίτσια τοστακι δίνεται;;είχα πάρει τυράκι χωρίς αλάτι αλλά δεν το θέλει και τώρα που έφτιαχνα ένα για μένα με γκούντα της έδωσα λίγο και της άρεσε..χωρίς παριζάκι εννοείται ε;;το δίνεται να το κρατάει;;εγώ φοβάμαι γιατί και ψωμάκι που της δίνω να κρατάει που και που βάζει κομμάτια και μετά κάνει εμετό γιατί μπουκωνεται ,να το βγάλει και γω φοβάμαι..και σας το κάνει ..να βάλει πολύ πράμα μέσα και ν αναγουλιαζει;;

ετσι ακριβώς αλλά με μηχανή αντί για ψαλίδι για πιο γρήγορα αποτελέσματα χαχαχαχα

τοστ δεν έχω δώσει δίνω ανακατεμένο ψωμί με ανθότυρο κ αυγό το αγαπάει πολύ. σκέτο τυρί έχω δώσει το τρώει κ σκέτο ψωμί επίσης. βάζει κ αυτός μεγάλες βούκες καμιά φορά αλλά τις διαχειρίζεται πλέον ή αν είναι τεράστια κ δεν μπορεί να κλείσει το στόμα του τις βγάζω. μου έχουν πει για babydel μπορείς να δοκιμάσεις να αλείψεις σε ψωμάκι ξέρω ότι αρέσει. 

τώρα που καλοκαιριάζει κ έρχονται οι ντομάτες του δίνω ντάκο ή χωριατικη. δλδ ντομάτα ψωμί τυρί κ λίγο ρίγανη(μπορεί κ αυγό μελάτο). βρέχεται το ψωμί κ γλιστράει καλύτερα δεν ξέρω αν θέλεις να το δοκιμάσεις Γιώτα. κάνει εμετό εμετό η αναγουλιάζει κ βγάζει την βούκα? αυτό είναι μέρος του να μάθει να τρώει δώσε της χρόνο. 

  • Μου αρέσει 2

AuQnp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

@Mighty86 αναγουλιαζει και βγάζει την μπουκιά σε εμετό..sorry για την αηδία...ότι έχω δοκιμάσει πάντως σε κομμάτια δεν τα πολυτρωει..είναι κολλημένη και με το βυζί..ουφ..μερικές φορές λέω μακάρι να της έδινα μπουκαλι κατευθείαν..όλα καλύτερα θα ήταν .και εγώ πιο ησυχη και πιο ήρεμη..

@Basiliki92 ναι ίσως είναι καιρός να της δίνω κομμάτια πιο συχνά κι όσο φάει..αυτό με το παιδάκι που είναι 2,5 και τρώει ακόμα αλεσμένα με ταρακούνησε..ελπίζω να μην φτάσουμε σε αυτό το σημείο..απλά δεν τρώει πολύ κι αγχώνομαι ότι θα μείνει νηστική..αυτό που σίγουρα θ αφήσω πιο πίσω είναι η φρουτοκρεμα..την φοβάμαι..το φαι είναι βρασμένο τουλάχιστον μαλακο

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, valentina23 είπε:

@Mighty86 αναγουλιαζει και βγάζει την μπουκιά σε εμετό..sorry για την αηδία...ότι έχω δοκιμάσει πάντως σε κομμάτια δεν τα πολυτρωει..είναι κολλημένη και με το βυζί..ουφ..μερικές φορές λέω μακάρι να της έδινα μπουκαλι κατευθείαν..όλα καλύτερα θα ήταν .και εγώ πιο ησυχη και πιο ήρεμη..

@Basiliki92 ναι ίσως είναι καιρός να της δίνω κομμάτια πιο συχνά κι όσο φάει..αυτό με το παιδάκι που είναι 2,5 και τρώει ακόμα αλεσμένα με ταρακούνησε..ελπίζω να μην φτάσουμε σε αυτό το σημείο..απλά δεν τρώει πολύ κι αγχώνομαι ότι θα μείνει νηστική..αυτό που σίγουρα θ αφήσω πιο πίσω είναι η φρουτοκρεμα..την φοβάμαι..το φαι είναι βρασμένο τουλάχιστον μαλακο

Παίζει ρόλο ο θηλασμός αντιδρούν τα παιδιά που αγαπάνε πολύ γαλατάκι μαμάς στις στέρεες απότι έχω ακούσει κ από άλλες μαμάδες. Δεν μπορεί να είναι τυχαιο. Τι να πω....έδωσες το καλύτερο μη σε ανησυχεί κάποια στιγμή θα φάει δεν ξέρω άνθρωπο που να μην τρώει. 

Έχεις δοκιμάσει να δώσεις λίγο φρέσκο γαλατάκι να δούμε πως θα αντιδρασει; 


AuQnp2.png

Link to comment
Share on other sites

@Mighty86είχα αγοράσει μπιμπερο και σκόνη το οποίο ήπιε 5ml!!!!!η σκόνη έληξε...πήγε χαμένη..πρέπει να αγοράσω καινούρια να ξεκινήσω πιο επίμονες προσπάθειες...σίγουρα παίζει ρόλο ο θηλασμός αφού όλο μου σηκώνει τις μπλούζες .είτε πεινάει,είτε νυσταζει,είτε πονάει δοντι..είτε..είτε..εκτός αυτού έχω κουραστεί και γω η ίδια πλέον..δεν νιώθω καλά ούτε ψυχικά ούτε σωματικά ..έχω να κοιμηθώ σερί βράδι απ' όταν ήμουν έγγυος(στις αρχές γιατί μετά είχα και καούρες και συχνοουρια :unsure:),έχω πρηστεί,περίοδο δεν έχω,δεν μπορώ να πάω πουθενά και γενικώς πιέζομαι!!Άμα είχα βοήθεια θα ήταν πολύ καλύτερα και μπορεί να αποθηλαζα πιο νωρίς..εμένα που με βλέπει ορμάει στο στήθος..δεν το συζητάω όταν νυσταζει..δεν ξέρω πόσο θα τραβηξει το μόνο που ξέρω είναι ότι πρέπει να κάνω κάτι αλλά δεν ξέρω τον τρόπο..

Link to comment
Share on other sites

@valentina23 θηλάζει κιόλας ακόμη αυτό το παιδί κολλημένο με το στήθος κ η μαμα φοβόταν μην πνιγεί κ τώρα τραβάει τα πάνδεινα με το φαγητό...κοιτα όσο φάει κ μετά συμπλήρωσε λίγο γαλατακι σκόνη η φρέσκο ξεκινά έτσι με μπιμπερό το μεσημέρι όσο πιει 5 10 σιγά σιγά.. φρούτα μπανάνα μπορείς να δώσεις είναι μαλάκια κ μήλο περασμένο στον ατμό ακτινίδιο μαλακό επίσης... Πρέπει εσύ να το πάρεις απόφαση κ να κάνεις βήματα μπροστά...εννοειται θα μάθει να κοιμάται χωρίς στήθος θα νυστάξει το μεσημέρι κ θα κοιμηθεί κ μετά πας κ στο τελευταίο τον βραδινό θηλασμό.. 

  • Μου αρέσει 1
  • Λυπημένη/-ος 1

aDkXp3.png

Link to comment
Share on other sites

12 ώρες πρίν, valentina23 είπε:

@Mighty86είχα αγοράσει μπιμπερο και σκόνη το οποίο ήπιε 5ml!!!!!η σκόνη έληξε...πήγε χαμένη..πρέπει να αγοράσω καινούρια να ξεκινήσω πιο επίμονες προσπάθειες...σίγουρα παίζει ρόλο ο θηλασμός αφού όλο μου σηκώνει τις μπλούζες .είτε πεινάει,είτε νυσταζει,είτε πονάει δοντι..είτε..είτε..εκτός αυτού έχω κουραστεί και γω η ίδια πλέον..δεν νιώθω καλά ούτε ψυχικά ούτε σωματικά ..έχω να κοιμηθώ σερί βράδι απ' όταν ήμουν έγγυος(στις αρχές γιατί μετά είχα και καούρες και συχνοουρια :unsure:),έχω πρηστεί,περίοδο δεν έχω,δεν μπορώ να πάω πουθενά και γενικώς πιέζομαι!!Άμα είχα βοήθεια θα ήταν πολύ καλύτερα και μπορεί να αποθηλαζα πιο νωρίς..εμένα που με βλέπει ορμάει στο στήθος..δεν το συζητάω όταν νυσταζει..δεν ξέρω πόσο θα τραβηξει το μόνο που ξέρω είναι ότι πρέπει να κάνω κάτι αλλά δεν ξέρω τον τρόπο..

κατάλαβα. πολύ δύσκολο το θέμα του αποθηλασμού κ για έχει γίνει κ φανατική η κοράκλα οπότε είναι ακόμα πιο δύσκολο. πρέπει σιγά σιγά να την μυήσεις σε καινούριες αγάπες. γιατί αντιλαμβάνομαι πως έχεις σκάσει. δεν έχω ιδέα πως γίνεται ο σωστός αποθηλασμός δεν το έχω περάσει η ίδια.  φαντάζομαι οτι καταρχάς θα πάρει καιρό δλδ μήνες. έναν δύο σίγουρα. μπορεί κ παραπάνω. μήπως να μιλούσες με κάποια μαία? σύμβουλο θηλασμού? έχει λίστα με δωρεάν τηλεφωνική επικοινωνία νομίζω από εθελόντριες. la leche league greece νομίζω λέγεται. μήπως σου δώσουν μια συμβουλή ξέρω κεγώ...

πρέπει να σε βοηθήσει κάποιος πες τον άνδρα σου το βράδυ να της προσφέρει αυτός το γαλατάκι με το μπιμπερο. δλδ τι είναι να του βάλεις σε ένα μπιμπερό 30 ml γάλα κ να την πάρει μια αγκαλίτσα να της το προσφέρει?.....ε δεν γίνεται ρε συ να είναι κ εντελώς αμέτοχος συγγνώμη τώρα δλδ. αλλιώς κάλεσε ενισχύσεις. κάποια μαμά πεθερά θεία αδερφή κάτι να έρθει να σου κάνει για ένα διάστημα λίγο παρέα. απόσο ξέρω το μπιμπερό πρέπει να το προσφέρει κάποιος άλλος πέρα της μαμάς.

κάτι άλλο που σκέφτομαι είναι να της δώσεις φρέσκο γάλα. πάρε εκεί ένα αυτό που δίνεις στον γιό σου βάλες της λίγο σε ένα ποτήρι εκεί που πίνει νερό να δούμε πως θα αντιδράσει. κ αν της αρέσει μπορείς να δοκιμάσεις να το ζεστάνεις το βράδυ κ να της το δώσεις με μπιμπερό για να είναι πιο κόζι. ξέρω κεγώ...δεν είναι οτι θα πάθει κάτι με το φρέσκο ,έτσι για να δεις αντίδραση κ μετά μπορείς να δώσεις κ σκόνη

εμένα ο γιός μου σκόνη δεν αγάπησε ποτέ. μπούκωνε, δεν ήθελε να φάει στέρεες, είχε περίεργο πρόγραμμα. με το φρέσκο βρήκαμε την υγειά μας. τώρα του δίνω πρωί κ βράδυ μόνο κ το ζητάει κλαίγοντας. ποτέ με την σκόνη δεν έκλαιγε για να πιει. 

προσπάθησε να γίνεις πιο τολμηρή με τις εισαγωγές σου. παρείγγειλε κρέμες καρπών. αμυγδαλοβούτυρο. είναι γεμάτο θερμίδες και σίδηρο κ είναι πολύ νόστιμο. το βάζω παντού. στο γιαούρτι, στα φρούτα. ένα κουταλάκι του γλυκού την μέρα είναι μια χαρά. κ στο ψωμί μπορείς να βάλεις.  η ταχίνι. και μαρμελάδα χωρίς ζάχαρη μπορείς να φτιάξεις τώρα με τις φράουλες και να της βάζεις στο γιαούρτι. 

στραπατσάδα κάνε της. αυγό τυρί ντομάτα 

αν θες πες μας τι τρωει η μικρή για να κατεβάσουμε ιδέες 

  • Μου αρέσει 1

AuQnp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Κορίτσια πραγματικά σας ευχαριστώ πολύ για το ενδιαφέρον και τις συμβουλές σας!!Το θέμα ίσως να ξεκινάει κι από μένα ..ότι δεν έχω καθόλου βοήθεια κι όλοι περιμένουν από μένα..ένα γιο στην εφηβεία ..έναν άντρα της παλιάς σχολής και μια μαμά απούσα....:cry:πεθερικά δεν έχω έχουν φύγει απ' τη ζωή...αδέρφια ζουν μακριά..όπωτε δεν έχω και το κατάλληλο χρόνο να προσπαθήσω..μόνο το μπαμπά μου έχω που κι αυτός έχει τις δουλειές του..θα την κρατήσει λίγο το πρωί να μαγειρέψω...

Με το που νυσταζει πάει κατευθείαν μόνη της στο δωμάτιο και με περιμένει να τη θηλάσω..σήμερα της έδωσα λίγο μπανάνα έκανα ξινιλες..θα της ξαναδώσω κι αύριο..χτες πάτησα φασολάκια και έφαγε!!όχι πολύ αλλά έφαγε..το ψωμί τρελαίνεται..κι αυτή τη κρέμα με κουακερ..μου έχει δώσει και κόκκινες γραμμές η παιδίατρος δηλαδή όχι μέλι,όχι φρέσκο γάλα,όχι ξηροί καρποί ,όχι αρακά,φασολάκια πολλά κτλ...γιαούρτι επίσης δεν της αρέσει...ανθότυρο ούτε..τι να δώσω δεν ξέρω..εσάς ρε κορίτσια με το που δώσατε τροφή την φάγανε αμέσως;;τους άρεσε;;η προσπαθήσατε μέρες για να τη φάνε;;το ψάρι είχαμε ψήσει σαρδέλα της εδινα κι αναγουλιαζε...

  • Μπερδεμένη/-ος 1
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, valentina23 είπε:

Κορίτσια πραγματικά σας ευχαριστώ πολύ για το ενδιαφέρον και τις συμβουλές σας!!Το θέμα ίσως να ξεκινάει κι από μένα ..ότι δεν έχω καθόλου βοήθεια κι όλοι περιμένουν από μένα..ένα γιο στην εφηβεία ..έναν άντρα της παλιάς σχολής και μια μαμά απούσα....:cry:πεθερικά δεν έχω έχουν φύγει απ' τη ζωή...αδέρφια ζουν μακριά..όπωτε δεν έχω και το κατάλληλο χρόνο να προσπαθήσω..μόνο το μπαμπά μου έχω που κι αυτός έχει τις δουλειές του..θα την κρατήσει λίγο το πρωί να μαγειρέψω...

Με το που νυσταζει πάει κατευθείαν μόνη της στο δωμάτιο και με περιμένει να τη θηλάσω..σήμερα της έδωσα λίγο μπανάνα έκανα ξινιλες..θα της ξαναδώσω κι αύριο..χτες πάτησα φασολάκια και έφαγε!!όχι πολύ αλλά έφαγε..το ψωμί τρελαίνεται..κι αυτή τη κρέμα με κουακερ..μου έχει δώσει και κόκκινες γραμμές η παιδίατρος δηλαδή όχι μέλι,όχι φρέσκο γάλα,όχι ξηροί καρποί ,όχι αρακά,φασολάκια πολλά κτλ...γιαούρτι επίσης δεν της αρέσει...ανθότυρο ούτε..τι να δώσω δεν ξέρω..εσάς ρε κορίτσια με το που δώσατε τροφή την φάγανε αμέσως;;τους άρεσε;;η προσπαθήσατε μέρες για να τη φάνε;;το ψάρι είχαμε ψήσει σαρδέλα της εδινα κι αναγουλιαζε...

Θα σου πω. Εγώ την περίοδο που ξεκίνησα τις στέρεες ο μικρός δεν έπινε το γάλα του μου έκανε απεργίες με τη σκόνη κ ψευτοθηλαζε. Οπότε τις στέρεες τις έτρωγε σα τρελό. Μετά άλλαξα θηλές κ κάπως συμβιβάστηκε με το γάλα αλλά τον μπουκωνε κ μετά δεν καλοετρωγε στέρεες. Στην πορεία βαρέθηκε τα αλεσμένα κ έπρεπε να δοκιμάσω υφές μέχρι να βρίσκω τι του αρέσει αλλά άλλαζε γούστα συνέχεια.οσον αφορά τις υφές.με τις γεύσεις πιο εύκολος ήταν. Έκανα κάμποσα κόλπα δοκιμές κ τερτιπια κ εντέλει έχουμε καταλήξει να τρώει σχετικά εύκολα τα πάντα αλλά μιλάμε με τέντωσε μέχρι να το πετύχω αυτό. Καταρχάς του έχω ένα τεράστιο μπαούλο με παιχνίδια ταπερακια σκουπίδια κτλ τα οποία τα παίζει κ τα επεξεργάζεται ένα ένα(εμμονή με κουτάκια που ανοιγοκλείνει η βάζει μέσα πραγματακια) όσο τρώει αλλά επειδή μεγαλώνει έχει αρχίσει να θέλει κ να τρώει μόνος έχει τάσεις ανεξαρτησίας κ πρωτοβουλίας οπότε κεγω τον αφήνω να κάνει την αρχή μόνος του να πιάσει να φάει με τα χέρια ,του δίνω κουτάλι γεμισμένο η κομματάκια στα χέρια η κ πιρούνι με κομμάτι κ όσο φάει μόνος του μετά όμως αρχίζω κ του δίνω κεγω να φάει μια ικανοποιητική ποσότητα γιατί δεν θέλω να μπλέκω με γάλατα μετά. Έτσι έχουμε φτάσει να τρώει 4 γεύματα + 2 γάλατα. Από τότε που έγινε ενός επειδή το γάλα είναι φρέσκο είναι πιο εύπεπτο κ καλοτρωει περισσότερες στέρεες γιατί πεινάει περισσότερο. Τώρα ο στόχος είναι η αυτοσιτηση αλλά σιγά σιγά δεν βιάζομαι κιόλας. 

Με τα κομματάκια του έβαζα μικρουλικα στην αρχή του στόματος κ έτσι το αντιλαμβανόταν κ τα διαχειριζόταν κ όσο μεγάλωνε μεγάλωναν τα κομμάτια. Σορυ για το σεντόνι επειδή έχω καταβάλει προσπάθεια μπορώ να μιλάω για ώρες επί του θέματος. Μήπως κ βρεις κάποια ιδέα. Κάθε παιδί είναι διαφορετικό κ κάθε σπίτι κ κάθε μαμά. Το θέμα είναι να βολεύονται.

Σχετικά με τον παιδίατρο σας έχω πει την γνώμη μου. επαναλαμβάνομαι κιόλας κ κατανταω κουραστική.περα από αλλεργίες που τις διαχειριζόμαστε με το να δίνουμε μια μικρή ποσότητα στην αρχή κ τίποτα άλλο καινούριο για τις επόμενες 3 μέρες δεν καταλαβαίνω κανέναν άλλο περιορισμό. Πέρα από την ποιότητα δλδ εγώ δεν θα δώσω σύντομα τζανκ τυποποιημένα  ζάχαρη κ αλατι (το μέλι πρεπει να έχει ελεγχθεί) προτιμώ την καθαρή διατροφή όλα τα άλλα τρόφιμα μετά το έτος είναι οκ επισήμως από τον εθνικό διατροφικό οδηγο κ την παιδίατρο μου την έχω χεσμενη επί του θέματος είναι άσχετη κ την ακολουθώ πιστά σε θέματα υγείας φαρμάκων εμβολίων κτλ.μεχρι εκεί. Στην διατροφή ΟΧΙ.  μπορούν να δώσουν συμβουλές κ τιπς ίσως κάποιον μπουσουλα λόγω εμπειρίας αλλά απαγορεύσεις κ επιβολες καθυστερησεις εισαγωγών δεν τα καταλαβαίνω αυτά δεν είναι αρμόδιοι κ μου την σπάνε που ανακατεύονται. Οι καρποί τα αβοκάντο το ταχίνι είναι οι τροφές που πρέπει να τρώνε τα παιδιά τα φρούτα τα λαχανικά κ τα κρέατα όλα κ όχι τα τυποποιημένα ψωμιά τα ριζαλευρα κ τα φαρίν λακτε. 

Συγγνώμη Βαλεντίνα μου που κράζω τον παιδίατρο σου αλλά σε έχει καθοδηγήσει λάθος εξαρχής κ τώρα νιώθεις άσχημα που κατάφερες κ θηλάσες αποκλειστικά μια μανούλα που παλεύει για το καλύτερο μόνη της. Τεσπα μη μου στεναχωριέσαι θα φάει το κορίτσι σου. Η γνώμη μου ειναι :Εσύ πρόσφερε ποιοτικές τροφές κάθε μέρα όσο μπορείς και όπου σε βολεύει στην καθημερινότητα ακου τον παιδίατρο όπου βλέπεις ότι δεν βγαίνει κάνε τα δικά σου...

  • Μου αρέσει 2
  • Ευχαριστώ 1

AuQnp2.png

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνώ απόλυτα με την @Mighty86 σε όλα...κ εγω παιδευτηκα πάρα πολύ να την φτάσω σε σημείο να τρώει δοκίμασα τα πάντα κ τώρα ευτυχώς αγάπησε το φαγητό και τρώει σχεδόν απ όλα...δεν θα έλεγα ότι πλέον κάνουμε blw αλλά μια μιξη θα φάει κ μόνη της όπως τα φρούτα κ το πρωινό της αλλα θα φάμε κ παρέα με κουτάλι μια αυτή να βάζει στο στόμα της μια εγώ κ το δέχεται χωρίς παιχνίδια κ χωρίς να την ξεγελαω που πριν δεν υπήρχε περίπτωση να μου ανοίξει το στόμα.. @valentina23 η παιδίατρος σ απαράδεκτη για αυτό τα παιδάκια γίνονται επιλεκτικά στην σίτιση ότι έχεις αγνό πρόσφερε το άφοβα στο παιδί δηλαδή ήμαρτον τι θα πάθει? Εγώ δίνω απ ολα είμαι πολύ ανοιχτή στο να δοκιμάσει γεύσεις κ υφές καταρχήν ζηλεύει ότι τρώμε το θέλει...χθες πήγαμε σε παιδικό πάρτυ είχε τυροπιτάκια που δεν συμφωνώ να φάει αλλά ρε κορίτσια δεν μπορούσα να της το στερησω βούτηξε από το πιάτο μας κ έφαγε έγινε μια φορά ε και? Θέλω να πω ότι δεν χρειάζεται τόση αυστηρότητα...σε καθημερινή βάση δεν θα φάει τζανκ φουντ ζάχαρι κ σοκολάτες που δίνουν άλλες σε 1 έτους μωρά...σοκολατα κ ζάχαρι μέχρι τα 2 εγώ δεν δίνω με τίποτα.. Αλλά μελακι από δικό μας άτομο θα δώσω με άφησε κ η παιδίατρος μέχρι εκεί...χαλαρωσε σε παρακαλώ δες το πιο ήρεμα δεν θα πάθει κ τίποτα είναι πιο ανθεκτικά απ όσο νομίζουμε τα μωράκια μας εμείς οι μανούλες είναι που είμαστε ευαίσθητες τελικά... Εγώ κορίτσια δέχτηκα τρελό bullying από μαμά αλλού παιδιού επειδή δίνω κομμάτια στην μικρή κ όχι αλεσμενα μου είπε ότι αυτά είναι βλακείες κ τα κάνουν αυτές που κάθονται όλη μέρα σπίτι τους κ δεν έχουν με τι να ασχοληθούν επίσης μου είπε ότι αυτή ρώτησε την παιδίατρο τησ (60+ χρ) κ της είπε ότι είναι χαζομάρες αυτά κ ότι τα παιδιά ότι κ να τους βάλεις μπροστά κάνουν κίνηση να το βάλουν στο στόμα κ εννοείται να δώσει αλεσμενα μην τυχόν κ της πνιγεί...κ αλλά κούλα που εγώ έχω ξεπατωθει να καθαρίζω να πλένω κ να κατεβάζω ιδέες με φαγητά...ενω θα μου ήταν πολύ πιο ευκολο να αλεθω...οποτε προσοχή κ στους άσχετους παιδίατρους κ ειδικούς που σας κατευθύνουν λάθος.. 

  • Μου αρέσει 1
  • Ευχαριστώ 1

aDkXp3.png

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια και πάλι σας ευχαριστώ!!Καταλαβαίνω ότι και σεις κοπιάσετε μέχρι να φτάσετε σε σημείο να τρώνε..όμως ότι και να της δώσω το αηδιάζει..σήμερα πχ πήρα κασέρι της έδωσα κομμάτι έφαγε μόνο ένα μικρό κομμάτι σαν το νύχι μου δεν ήθελε άλλο,μετά ψωμάκι αυτό της αρέσει πολύ,έβρασα αυγουλάκι και έβαλα και ψωμί μέσα ,πάλι το αναγουλιαζε, μετά αγόρασα γιαούρτι αντβανς με πέντε δημητριακά ,έφαγε πέντε κουταλιές με ζόρι..σήμερα δεν της έχω αλέσει τίποτα (εκτός από φρουτοκρεμα που την χοντροαλεσα..είχε κομματάκια δηλαδή μέσα)της έδωσα μεσημέρι φασολάκια ,κουνέλι σε κομμάτια,ψωμί,κασέρι,τυρί φέτα...τι στο καλό τίποτα δεν της άρεσε!!!το απόγευμα αυτή την κρέμα που μου χει πει η Ιωάννα με κουακερ και κανέλα(με ζόρι έφαγε πάλι) και το βράδι αυγό με ψωμί,κασέρι,γιαούρτι...λέτε να βγάζει κάνα δόντι;;;αλλά γενικά δεν ενθουσιάζεται στις καινούριες γεύσεις..

Ούτε εγώ πολυσυμφωνω με την παιδίατρο σε θέματα διατροφής!!σας έχω πει και για θηλασμό που μου είχε πει ότι αν την ακολουθούσα σίγουρα δεν θα είχα γάλα...σε θέματα υγείας άψογη αλλά σε διατροφή δεν το πολύ έχει..αλλά και πάλι αγχώνομαι να κάνω του κεφαλιού μου.τελοςπαντως σας ζαλισα με τα δικά μου..το θέμα μου είναι ότι θέλω να αποθηλασω όσο πιο σύντομα γίνεται γιατί δεν τη παλεύω άλλο και ν αρχίσει να τρώει η μπέμπα...εύχομαι να τα καταφέρουμε...και κάτι τελευταίο..υπάρχει πισωγυρισμα;;δηλαδή άμα δεν τρώει κομμάτια να το γυρνάω στο άλεσμα;;η όχι;;

@georgia1988εσύ που θηλάζεις ακόμη σου τρώει φαγητά;;του δίνεις κομμάτια;;ποτέ λες ν αποθηλασεις;;αν θυμάμαι καλά έχουμε πάνω κάτω το ίδιο πρόγραμμα διατροφής...θηλασμός,αλεσμένα κτλ..

Link to comment
Share on other sites

@valentina23 όχι μην κάνεις πισωγύρισματα γιατί μπερδεύονται παίρνεις μια απόφαση κ πορεύεσαι με αυτήν!! Κορίτσι μου γλυκό τι περνάς κ εσύ...μακαρι να μπορούσα κάπως να σε βοήθησω!!!

  • Ευχαριστώ 1

aDkXp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...