Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • 2 ώρες πρίν, Vxatz είπε:

      Κορίτσια καλησπέρα. Πριν 1 βδομάδα ειχα παλλινδρομη κυηση απο δωρεά ωάριων η πρώτη μου. Πριν ειχα αλλες 2 με δικά μου ωαρια. Όλες οι παλλινδρομες την ίδια βδομάδα μεταξύ 6-7 βδομάδα. Στείλαμε το έμβρυο για έλεγχο και περιμένω τα αποτελέσματα. Ο γιατρός θεωρεί τυχαίο γεγονός γιατί απο όλα ήμουν καλυμμένη. Εμένα παρόλα αυτά δεν με καλύπτει η απάντηση του. Τι εξετάσεις μου προτείνετε να κάνω;  Πήγα σε αιματολόγο, σε ενδοκρινολόγο.

      Καλησπέρα και λυπάμαι πάρα πολύ για την απώλεια που βίωσες.. ξέρω πόσο πιο σκληρό είναι όταν έχεις επενδύσει τόσο κόπο και χρήμα.. 

      Δεν ξέρω τι είναι αυτό το "όλα" από τα οποία ήσουν καλυμμένη και τι εξετάσεις έχετε κάνει.. εγώ θα σου πρότεινα να ξεσκονίσετε το σπέρμα πρώτον, να ελέγξετε το περιβάλλον της μήτρας για κανά μικρόβιο ή ενδομητριτιδα πχ (ngs & υστεροσκοπηση δηλαδή) και μετά να πάρεις μια δεύτερη γνώμη από αιματολογο ενδοκρινολόγο και ίσως επίσκεψη σε ρευματολόγο..

      Σε εμένα πχ μετά την παλινδρομη βρέθηκε μικρόβιο και 0% γαλακτοβακιλοι (οπότε αντιβίωση και προβιοτικα!) και εν συνεχεία πήρα δεύτερη γνώμη από αιματολογο όπου στις ίδιες εξετάσεις που δεν έβλεπε τίποτα η πρώτη αιματολογος η δεύτερη είδε υποψία αυτοανοσου όπου και με προέτρεψε σε ρευματολόγο.. πήγα και σε ρευματολόγο κύησης λοιπόν όπου επιβεβαιώθηκε αυτοάνοσο χωρίς να καταφέρουμε ακόμα βέβαια να βρούμε τι ακριβώς έχω αλλά είμαι σε προληπτική αγωγή καταστολής του ανοσοποιητικού πριν την επόμενη ετ για καλό και για κακό γιατί αυτά "ξυπνάνε" στη κύηση..

      Αλλά να ξεσκονίσετε το σπέρμα!! Μη το αφήσετε! Αν δεν το έχετε κάνει ήδη δηλαδή γιατί δεν μας λες και πολλά, έχουμε δει πολλούς γιατρούς να λένε "έλα μωρέ μια χαρά είναι το σπέρμα" και "όλα θα φτιάξουν με τη δωρεά ή στο εργαστήριο.." 

      Τέλος θα σε ρωταγα για τις παλινδρομες.. σταμάτησε το έμβρυο να αναπτύσσεται ή ήταν με αιμορραγίες;; Σε ρωτάω γιατί συνήθως αν σταματάει το έμβρυο μάλλον κάτι υπάρχει στο ίδιο το έμβρυο (που μπορεί να προκύψει από το σπέρμα ή το ωάριο).. αν είναι με αιμορραγίες πιθανόν είναι κάτι οργανικό σε εσένα (πχ μήτρα, αιματολογικό κτλ) δεν στο ρωτάω για να μου το απαντήσεις αλλά για να έχεις και εσύ μια υποψία ως προς το που πρέπει να κινηθείς ανάλογα..

      Και πάλι λυπάμαι πολύ για την απώλεια σας..

Οριακή χοριακή!


Recommended Posts

8 ώρες πρίν, Penny28 είπε:

Έκανα χοριακη 628 ο γιατρός όχι και τόσο αισιόδοξος στη μήτρα δεν υπάρχει κάτι μόνο μια κουκίδα στη σάλπιγγα όπως φαίνεται έξωμήτριο θα ξανά πάω Δευτέρα για να με ξανά δει και αν ειναι όντως να το επιβεβαιώσει και να κάνουμε την διαδικασία.... Οστοσο θα πρέπει να προσέχω για να μην σπάσει σε καμία περίπτωση και γενικά ψυχολογία μηδέν αυτήν τη στιγμή.... 

Κι εγώ δεν μπορώ να καταλάβω τι ειδε με τόσο χαμηλή χοριακη.. Ο διπλασιασμός σου πάλι ήταν πολύ καλός. Εγώ δεν θα έχανα τις ελπίδες μου μέχρι τη Δευτέρα. Πιστεύω κι ελπίζω πως ο γιατρος σου κανει λάθος. 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 102
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Just now, P.L.L. είπε:

Κι εγώ δεν μπορώ να καταλάβω τι ειδε με τόσο χαμηλή χοριακη.. Ο διπλασιασμός σου πάλι ήταν πολύ καλός. Εγώ δεν θα έχανα τις ελπίδες μου μέχρι τη Δευτέρα. Πιστεύω κι ελπίζω πως ο γιατρος σου κανει λάθος. 

Πραγματικά δεν ξέρω τι να σκεφτώ την Δευτέρα θα δούμε...μα λέω τόση κάντεμια πια τι να πω!Μακάρι να έχει γίνει κάτι μέχρι την Δευτέρα... 

Link to comment
Share on other sites

Just now, Penny28 είπε:

Πραγματικά δεν ξέρω τι να σκεφτώ την Δευτέρα θα δούμε...μα λέω τόση κάντεμια πια τι να πω!Μακάρι να έχει γίνει κάτι μέχρι την Δευτέρα... 

Δεν πας στο μεταξύ να πάρεις και μια δεύτερη γνώμη;;; Έτσι για να μην είσαι σε αναμενα κάρβουνα. 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

Just now, Penny28 είπε:

Πραγματικά δεν ξέρω τι να σκεφτώ την Δευτέρα θα δούμε...μα λέω τόση κάντεμια πια τι να πω!Μακάρι να έχει γίνει κάτι μέχρι την Δευτέρα... 

μπορεις vα πας σε εvα μαιευτηριο vα καvεις υπερηχο εχουv πιο εξελιγμεvους υπερηχους πας χωρις ραvτεβου αv θες.. Σιγουρα αυριο αv οvτως διπλασιαζεται η χοριακη θα κοvτευει τις 1200 μοvαδες. συvηθως οι γιατροι οταv δεv βλεπουv τιποτα κοιταvε το εvδομητριο αv εχει παχυvει σου ειπε ποσα χιλιοστα ειvαι το εvδομητριο? 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

Just now, linaa είπε:

μπορεις vα πας σε εvα μαιευτηριο vα καvεις υπερηχο εχουv πιο εξελιγμεvους υπερηχους πας χωρις ραvτεβου αv θες.. Σιγουρα αυριο αv οvτως διπλασιαζεται η χοριακη θα κοvτευει τις 1200 μοvαδες. συvηθως οι γιατροι οταv δεv βλεπουv τιποτα κοιταvε το εvδομητριο αv εχει παχυvει σου ειπε ποσα χιλιοστα ειvαι το εvδομητριο? 

Δεν είμαι σίγουρη είπε 1,5 χιλιοστά αν δεν κάνω λάθος μου έκανε υπέριχο αρκετή ώρα και έψαχνε να δει που είναι αυτό που είδα είναι μια κουκίδα αρκετά ψηλά στη σάλπιγγα την Δευτέρα θα πάω ανάλογα θα πάω και για μια δεύτερη γνώμη... 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Just now, Penny28 είπε:

Δεν είμαι σίγουρη είπε 1,5 χιλιοστά αν δεν κάνω λάθος μου έκανε υπέριχο αρκετή ώρα και έψαχνε να δει που είναι αυτό που είδα είναι μια κουκίδα αρκετά ψηλά στη σάλπιγγα την Δευτέρα θα πάω ανάλογα θα πάω και για μια δεύτερη γνώμη... 

Θυμησε μου..σε ποια βδομαδα εισαι??? Με τοσο χαμηλη χοριακη λογικο που δεν ειδε σακο..εμεισ στισ 7 βδομ κ 4 ημερεσ ειδαμε το εμβρυο..πιο πριν τιποτα..

το οτι ειδε μια υποψια απο κουκιδα εγω τον πιστευω..κ σε μενα φαινοταν αλλα δεν μπορουσαν να ειναι σιγουροι οι φιατροι παρα μονο οταν φουσκωσε αρκετα η χοριακη..κοντα στισ 1500 μοναδεσ το ειδε ενασ υπερηχολογοσ( απο τουσ καλυτερουσ) οι υπολοιποι γιατροι του νοσοκομειου( που με βλεπαν πρωι μεσημερι βραδυ με υπερηχο ουτε που το βλεπαν).εγω ειχα κανει ειδαγωγη στο νοσοκομειο.12 μερεσ με κοσκινιζαν..ειναι σοβαρο το εξωνητριο..αλλα απο την αλλη ηλπιζαν μηπωσ δουν κ εμβρυο..τουσ ειχε τυχει κ αυτο..

Ακομη μην χανεισ τισ ελπιδεσ..αλλα εγω στη θεση σου θα πηγαινα για εναν ακομη υπερηχο σε αλλον γιατρο.σε μαιευτγμηριο οπωα σου ειπαν παραπανω για να ειναι καλα τα μηχανηματα..καμμια φορα δεν βλεπουν σωστα οι γιατροι..αυριο μσ τον διπλασιασμο θα μπορεσουν να δουν εστω το ενδομητριο..γιατι αν ειναι οντωσ εξωνητριο κινδυνευεισ..γι αυτο μην το αφηνεισ..τουλαχιστον αν δεν θεσ να αλλαξεισ τον γιαττο πηγαινε στον ιδιο..επεμενε να πασ να σε δει..

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 9 λεπτά , Penny28 είπε:

Δεν είμαι σίγουρη είπε 1,5 χιλιοστά αν δεν κάνω λάθος μου έκανε υπέριχο αρκετή ώρα και έψαχνε να δει που είναι αυτό που είδα είναι μια κουκίδα αρκετά ψηλά στη σάλπιγγα την Δευτέρα θα πάω ανάλογα θα πάω και για μια δεύτερη γνώμη... 

Βασικά μήπως κακώς σε άφησε το σκ χωρίς περαιτέρω διερεύνηση;;;κ εγώ θα σου λεγα νωρίτερα από Δευτέρα να ψάξεις μαιευτήριο ως επείγον περιστατικό ας πούμε.να ξέρεις να δρομολογηθεις σε περίπτωση που ισχύει το κακό σενάριο.για συνδιασμό ενδομήτριο με εξωμήτριο έχω ακούσει κ εγω.κ μάλλον το ενδομήτριο σου ήταν πάχος 15 χιλιοστα.το 1,5 είναι πολύ λεπτό.

Link to comment
Share on other sites

Just now, Emilly είπε:

Βασικά μήπως κακώς σε άφησε το σκ χωρίς περαιτέρω διερεύνηση;;;κ εγώ θα σου λεγα νωρίτερα από Δευτέρα να ψάξεις μαιευτήριο ως επείγον περιστατικό ας πούμε.να ξέρεις να δρομολογηθεις σε περίπτωση που ισχύει το κακό σενάριο.για συνδιασμό ενδομήτριο με εξωμήτριο έχω ακούσει κ εγω.κ μάλλον το ενδομήτριο σου ήταν πάχος 15 χιλιοστα.το 1,5 είναι πολύ λεπτό.

Δεν ξέρω τι να κανω μένω σε επαρχία και το κοντινότερο μαιευτήριο είναι 45 λεπτά ή 1:30 ώρα σε περίπτωση που γίνει κάτι έχω φοβηθεί πιστεύεται πως πρέπει να πάω κάπου το να με δουν? Να καλέσω γιατρό στην Αθήνα όπου είναι 2:30 ώρες από εδώ και να πάω με δει? 

Just now, Penny28 είπε:

Δεν ξέρω τι να κανω μένω σε επαρχία και το κοντινότερο μαιευτήριο είναι 45 λεπτά ή 1:30 ώρα σε περίπτωση που γίνει κάτι έχω φοβηθεί πιστεύεται πως πρέπει να πάω κάπου το να με δουν? Να καλέσω γιατρό στην Αθήνα όπου είναι 2:30 ώρες από εδώ και να πάω με δει? 

Ο γιατρός που πάω ειναι 1:30 ώρα από εδώ αλλά δεν ξέρω τι να κανω.Δευτερα στη 1:00 έχω ραντεβού 

Just now, tzeni82 είπε:

Θυμησε μου..σε ποια βδομαδα εισαι??? Με τοσο χαμηλη χοριακη λογικο που δεν ειδε σακο..εμεισ στισ 7 βδομ κ 4 ημερεσ ειδαμε το εμβρυο..πιο πριν τιποτα..

το οτι ειδε μια υποψια απο κουκιδα εγω τον πιστευω..κ σε μενα φαινοταν αλλα δεν μπορουσαν να ειναι σιγουροι οι φιατροι παρα μονο οταν φουσκωσε αρκετα η χοριακη..κοντα στισ 1500 μοναδεσ το ειδε ενασ υπερηχολογοσ( απο τουσ καλυτερουσ) οι υπολοιποι γιατροι του νοσοκομειου( που με βλεπαν πρωι μεσημερι βραδυ με υπερηχο ουτε που το βλεπαν).εγω ειχα κανει ειδαγωγη στο νοσοκομειο.12 μερεσ με κοσκινιζαν..ειναι σοβαρο το εξωνητριο..αλλα απο την αλλη ηλπιζαν μηπωσ δουν κ εμβρυο..τουσ ειχε τυχει κ αυτο..

Ακομη μην χανεισ τισ ελπιδεσ..αλλα εγω στη θεση σου θα πηγαινα για εναν ακομη υπερηχο σε αλλον γιατρο.σε μαιευτγμηριο οπωα σου ειπαν παραπανω για να ειναι καλα τα μηχανηματα..καμμια φορα δεν βλεπουν σωστα οι γιατροι..αυριο μσ τον διπλασιασμο θα μπορεσουν να δουν εστω το ενδομητριο..γιατι αν ειναι οντωσ εξωνητριο κινδυνευεισ..γι αυτο μην το αφηνεισ..τουλαχιστον αν δεν θεσ να αλλαξεισ τον γιαττο πηγαινε στον ιδιο..επεμενε να πασ να σε δει..

Είμαι 5η εβδομάδα και 5 μέρες πραγματικά τι να σκεφτώ τι να κάνω? Να Πάω κάπου αλλού μέσα στο Σαββατοκύριακο να ρωτήσω και άλλον γιατρό? Ο γιατρός έχει και αυτός στο ιατρείο αρκετά μηχανήματα ιδιώτης είναι και υποθέτω πως ξέρει τι ειδε και ίσως έδωσε χρόνο μήπως δει σάκο την Δευτέρα και η κουκίδα στη σάλπιγγα τι είναι? Έχω μπερδευτεί! 

Link to comment
Share on other sites

Just now, Penny28 είπε:

Δεν ξέρω τι να κανω μένω σε επαρχία και το κοντινότερο μαιευτήριο είναι 45 λεπτά ή 1:30 ώρα σε περίπτωση που γίνει κάτι έχω φοβηθεί πιστεύεται πως πρέπει να πάω κάπου το να με δουν? Να καλέσω γιατρό στην Αθήνα όπου είναι 2:30 ώρες από εδώ και να πάω με δει? 

Ο γιατρός που πάω ειναι 1:30 ώρα από εδώ αλλά δεν ξέρω τι να κανω.Δευτερα στη 1:00 έχω ραντεβού 

Είμαι 5η εβδομάδα και 5 μέρες πραγματικά τι να σκεφτώ τι να κάνω? Να Πάω κάπου αλλού μέσα στο Σαββατοκύριακο να ρωτήσω και άλλον γιατρό? Ο γιατρός έχει και αυτός στο ιατρείο αρκετά μηχανήματα ιδιώτης είναι και υποθέτω πως ξέρει τι ειδε και ίσως έδωσε χρόνο μήπως δει σάκο την Δευτέρα και η κουκίδα στη σάλπιγγα τι είναι? Έχω μπερδευτεί! 

Τότε πάρε τον τηλέφωνο και ρώτα τον αν εγκυαται ότι δεν θα συμβεί μέχρι την Δευτέρα κάτι με την σαλπιγγα.να του πεις την ανησυχία σου.κανονικα με κουκίδα στην σάλπιγγα έπρεπε να σε είχε δρομολογήσει έστω προληπτικά.εγώ όταν είχα επείγον φάση σε εγκυμοσύνη,έπαιρνα στην μαιευτική στο νοσοκομείο κ παντα μου έλεγαν αν θέλω να πάω για εισαγωγή.οι μαιευτικες κλινικές είναι πάντα ανοιχτές για επειγοντα.δεν καταλαβαίνω αφού είδε κάτι στην σάλπιγγα γιατί δεν σε παραπέμπει;;;άκυρο θεωρώ.

Link to comment
Share on other sites

Just now, Emilly είπε:

Τότε πάρε τον τηλέφωνο και ρώτα τον αν εγκυαται ότι δεν θα συμβεί μέχρι την Δευτέρα κάτι με την σαλπιγγα.να του πεις την ανησυχία σου.κανονικα με κουκίδα στην σάλπιγγα έπρεπε να σε είχε δρομολογήσει έστω προληπτικά.εγώ όταν είχα επείγον φάση σε εγκυμοσύνη,έπαιρνα στην μαιευτική στο νοσοκομείο κ παντα μου έλεγαν αν θέλω να πάω για εισαγωγή.οι μαιευτικες κλινικές είναι πάντα ανοιχτές για επειγοντα.δεν καταλαβαίνω αφού είδε κάτι στην σάλπιγγα γιατί δεν σε παραπέμπει;;;άκυρο θεωρώ.

Τον πήρα τηλέφωνο και αύριο θα πάω στη κλινική να με δει το πρωί θα κάνω χοριακη και θα με δει μετά του είπα ότι έχω αγχωθεί και θέλω να με ξανά δει αύριο. 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Just now, Penny28 είπε:

Τον πήρα τηλέφωνο και αύριο θα πάω στη κλινική να με δει το πρωί θα κάνω χοριακη και θα με δει μετά του είπα ότι έχω αγχωθεί και θέλω να με ξανά δει αύριο. 

Καλύτερα κορίτσι μου.να είσαι ασφαλης.

Link to comment
Share on other sites

Just now, Emilly είπε:

Καλύτερα κορίτσι μου.να είσαι ασφαλης.

Πιστεύετε πως πρέπει να πάρω και δεύτερη γνώμη αύριο που θα πάω στο μαιευτήριο και θα με ξανά κοιτάξει δεν θα δει καλύτερα τι γίνεται? 

Link to comment
Share on other sites

Just now, Penny28 είπε:

Πιστεύετε πως πρέπει να πάρω και δεύτερη γνώμη αύριο που θα πάω στο μαιευτήριο και θα με ξανά κοιτάξει δεν θα δει καλύτερα τι γίνεται? 

Πήγαινε αύριο και δες τι θα σου πει.δεν ξέρω τι πρωτόκολο ακολουθούν σε αυτές τις περιπτώσεις.το θέμα είναι πρωτίστως να αποκλείσεις το εξωμήτριο.αν αύριο σου κάνει έναν ακόμη υπέρηχο ποιο θα είναι το όφελος;;;στην γνωστή μου αξονική έκαναν.ρωτησε τον.να το δεις άμεσα να πάρεις τα μέτρα σου.ειπες ότι είναι κ καλός γιατρός.στο λέω κ στο ξαναλεω.εχει την σημασία του γιατί εγώ την πάτησα με την γιατρό που είχα.απλα στο τέλος της συνεδρίας να σε έχει καλύψει.τουλαχιστον στο κομμάτι του εξωμητριου κ της επικινδυνότητας 

Link to comment
Share on other sites

Just now, Emilly είπε:

Πήγαινε αύριο και δες τι θα σου πει.δεν ξέρω τι πρωτόκολο ακολουθούν σε αυτές τις περιπτώσεις.το θέμα είναι πρωτίστως να αποκλείσεις το εξωμήτριο.αν αύριο σου κάνει έναν ακόμη υπέρηχο ποιο θα είναι το όφελος;;;στην γνωστή μου αξονική έκαναν.ρωτησε τον.να το δεις άμεσα να πάρεις τα μέτρα σου.

Λογικά αύριο θα πρέπει να δει σάκο επίσης θεωρώ πως και η χοριακη θα παίξει ρόλο το κατά πόσο έχει μεγαλώσει όταν πήγα μου είπε πως η με Λαμπαροσκοπηση η με το φάρμακο που είπαν και τα κορίτσια παραπάνω από όσο ξέρω το εξωμητριο το εξετάζουν όταν ανεβαίνει η χοριακη 1000 με 1500 μονάδες και εκεί καθορίζουν την εξέλιξη 

Link to comment
Share on other sites

Just now, Penny28 είπε:

Λογικά αύριο θα πρέπει να δει σάκο επίσης θεωρώ πως και η χοριακη θα παίξει ρόλο το κατά πόσο έχει μεγαλώσει όταν πήγα μου είπε πως η με Λαμπαροσκοπηση η με το φάρμακο που είπαν και τα κορίτσια παραπάνω από όσο ξέρω το εξωμητριο το εξετάζουν όταν ανεβαίνει η χοριακη 1000 με 1500 μονάδες και εκεί καθορίζουν την εξέλιξη 

Ευχομαι να ισχύει το καλύτερο δυνατό σενάριο αύριο.θα περιμένω νέα σου.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...