Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • πρίν από 37 λεπτά , Vxatz είπε:

      @Kiddoμεσα στο μυαλό μου είσαι. Προς το παρόν περιμένω τις απαντήσεις από τον έλεγχο του εμβρύου και σε δεύτερο χρόνο θα μιλήσω και με άλλον γιατρό. Μου έχουν πει πολυ καλα λόγια για τον κ. Τσιλιβακο (στην Αθήνα) δεν είναι γυναικολόγος, είναι ερευνητής σε καθεξιν αποβολές και τον έχουν παινέψει. Τον έχεις ακουστά; Στο διαδίκτυο που έψαξα έχει καλό βιογραφικό. 
      Η γνωστή αιματολόγος είναι της Θεσσαλονίκης γιατί είμαι από βόρεια Ελλάδα και δεν έχω την πολυτέλεια δυστυχως να κατεβαίνω Αθήνα. 

      Ναι οκ ξέρω την αιματολόγο.. θα έπαιρνα και άλλη γνώμη σίγουρα! Αλλά δεν μπορώ να βοηθήσω με γιατρούς στη βόρεια Ελλάδα..

      Στο συγκεκριμένο "ερευνητή" δεν είχα την "τύχη" να πάω και ούτε θα πήγαινα προσωπικά!! Παρόλα αυτά τον ξέρω από φίλες μου εδώ μέσα.. Κάνε την έρευνα σου πολύ καλά πριν απευθυνθείς στον όποιο γιατρό.. ακόμα και στα φόρουμ μπορείς να ψάξεις με το όνομα του εκάστοτε γιατρού για τυχόν αναφορές στα ονόματα τους.. όλο και κάτι θα βρεις..!

      • Μου αρέσει 1

MOMS JUNE 2021


Recommended Posts

Just now, Evouska είπε:

Αγάπη μου είναι πολύ νωρίς ακόμα !! Εγώ ένιωσα 2 χτυπηματακια όταν μπήκα 17η και χθες που μπήκα 18η άλλο ένα! Μην αγχώνεσαι χωρίς λογο! Πότε έχεις ξανά υπέρηχο;; 

Σε 3 εβδομάδες έχω. Το δεύτερο το ένιωσα 16ε3η. Επίσης δε μπορώ να θυμηθώ, νομίζω ότι ότι βρήκε το μήκος του μωρού 8+εκατοστα, ενώ στο ίντερνετ λέει ότι το φυσιολογικό είναι 15 νομίζω. Αλλά αν ήταν μικρό θα μού το έλεγε, εδώ ίσα ίσα μού είπε ότι είναι και μια εβδομάδα μεγαλύτερο.εχω αρχίσει να κάνω και πετρώματα δυστυχώς... Μάλλον ξεκινάμε μαγνήσιο..

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 5,7k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Just now, ΧρυσαΜ είπε:

Σε 3 εβδομάδες έχω. Το δεύτερο το ένιωσα 16ε3η. Επίσης δε μπορώ να θυμηθώ, νομίζω ότι ότι βρήκε το μήκος του μωρού 8+εκατοστα, ενώ στο ίντερνετ λέει ότι το φυσιολογικό είναι 15 νομίζω. Αλλά αν ήταν μικρό θα μού το έλεγε, εδώ ίσα ίσα μού είπε ότι είναι και μια εβδομάδα μεγαλύτερο.εχω αρχίσει να κάνω και πετρώματα δυστυχώς... Μάλλον ξεκινάμε μαγνήσιο..

Χρύσα Μ ένα πέτρωμα είχα κ γω προχθές. Ήρθε η έφυγε.  Πήρα μαγνήσιο *2 εκείνη την ημέρα. Κ αμέσως ηρέμησα κ δεν ξανανιωσα 

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα κι από εμένα.... 

Ούτε εγώ έχω νιώσει κάτι το ιδιαίτερο ακόμα. Νομίζω ότι φταίει ο πρόσθιος πλακούντας. Το απόγευμα έχω υπέρηχο και ανυπομονώ γτ έχω ένα μήνα να το δω. 1η Φεβρουαρίου το απόγευμα κατεβαίνουμε Αθήνα για β επιπέδου 

  • Μου αρέσει 4

iH9Rp3.png GaAwp3.png 

Link to comment
Share on other sites

Just now, Eva1986 είπε:

Χρύσα Μ ένα πέτρωμα είχα κ γω προχθές. Ήρθε η έφυγε.  Πήρα μαγνήσιο *2 εκείνη την ημέρα. Κ αμέσως ηρέμησα κ δεν ξανανιωσα 

Κορίτσια αυτά τα πετρώματα τι είναι;;

@Μαρία1430 Μαζί Έχουμε υπέρηχο κ εγώ το απόγευμα!!❤

  • Μου αρέσει 2
Link to comment
Share on other sites

Just now, Evouska είπε:

Κορίτσια αυτά τα πετρώματα τι είναι;;

@Μαρία1430 Μαζί Έχουμε υπέρηχο κ εγώ το απόγευμα!!❤

Είναι συσπάσεις. 

Κορίτσια καλή επιτυχία περιμένουμε νέα!!! 

@Μαρία1430εσύ πού γεννάς με το καλό; 

πρίν από 25 λεπτά , Eva1986 είπε:

Χρύσα Μ ένα πέτρωμα είχα κ γω προχθές. Ήρθε η έφυγε.  Πήρα μαγνήσιο *2 εκείνη την ημέρα. Κ αμέσως ηρέμησα κ δεν ξανανιωσα 

Α κι εσένα ε; από τι σού είπε ο γιατρός ότι μπορεί να είναι; 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Just now, ΧρυσαΜ είπε:

Είναι συσπάσεις. 

Κορίτσια καλή επιτυχία περιμένουμε νέα!!! 

@Μαρία1430εσύ πού γεννάς με το καλό; 

Α κι εσένα ε; από τι σού είπε ο γιατρός ότι μπορεί να είναι; 

Ιασώ Αθηνών... 

Just now, Evouska είπε:

Κορίτσια αυτά τα πετρώματα τι είναι;;

@Μαρία1430 Μαζί Έχουμε υπέρηχο κ εγώ το απόγευμα!!❤

Τι ώρα θα πας εσύ; εγώ 19:15

  • Μου αρέσει 1

iH9Rp3.png GaAwp3.png 

Link to comment
Share on other sites

Just now, Μαρία1430 είπε:

Ιασώ Αθηνών... 

Τι ώρα θα πας εσύ; εγώ 19:15

Εγώ έχω έρθει και περιμένω!! ❤

Just now, ΧρυσαΜ είπε:

Είναι συσπάσεις. 

Κορίτσια καλή επιτυχία περιμένουμε νέα!!! 

@Μαρία1430εσύ πού γεννάς με το καλό; 

Α κι εσένα ε; από τι σού είπε ο γιατρός ότι μπορεί να είναι; 

Εγώ έχω νιώσει σκληρή την κοιλιά μου γενικά κάποιες φορές αλλά σε όλη την επιφάνεια κ ο γιατρός μου είπε ότι είναι από το έντερο, και επειδή δεν είχα πάει τουαλέτα! Δεν το έχω νιώσει τελευταία αλλά θα τον ξαναρωτησω σήμερα!

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

On 8/1/2021 at 10:36 ΜΜ, ΧρυσαΜ είπε:

νέο Πινακάκι!

@Maria92 ΠΗΤ 28/5

@Mpizelaki_mou πητ 5/6 Αυχενική 27/11

@Μαρία1430 ΠΗΤ 7/6 Αυχενική 23/11, Ιασώ

@boockieΠΗΤ 8/6 Αυχενική 24/11

@olga9@Olga93ΗΤ 8/6 Αυχενική 26/11

 @phall ΠΗΤ 5/6 Αυχενική 26/11, twins boy and girl, Ιασώ

@FlowerMom ΠΗΤ 11/6 Αυχενική 2/12, άγνωστο φύλο, Ιασώ

@BILLEΠΗΤ 11/6 Αυχενική 1-11/12, αγοράκι

@Φραουλίτσα*α 2/1 ΠΗΤ 11/6 Αυχενική 27/11 (αλλαγή ΠΗΤ: 6/6), κοριτσάκι, νοσοκομείο Έλενα 

@Evouskaa ΠΗΤ 13/6 Αυχενική 30/11

@alina800 ΠΗΤ 14/6 Αυχενική 2/12

@HopeMee ΠΗΤ 14/6 Αυχενική 2/12, κοριτσάκι, νοσοκομείο Έλενα

@matinab1980 Αυχενική 4/12

@Αυρα87ΠΗΤ 16/6

@jellyfishch ΠΗΤ 17/6, Αυχενική 10/12, αγοράκι 

@Eva1986 ΠΗΤ 16/6

@maroullakii ΠΗΤ 20/6 Αυχενική 8/12, αγοράκιμητέρα 

@Avmar ΠΗΤ 25/6

@Linaki.24 ΠΗΤ 24/6, αγοράκι, Νοσοκομείο Αγίου Ανδρέα Πατρών 

@λιλιτο ΠΗΤ 25/6 κοριτσάκι, νοσοκομείο Παπαγεωργίου 

@Φώφη1990 ΠΗΤ 29/6 Υπέρηχος 24/11, κοριτσάκι

@ΧρυσαΜΠΗΤ 30/6 Αυχενική 16/12μητέρα

@ΒαλεντιναΧΠΗΤ 1/7 Υπέρηχος 18/1Γενικό Νοσοκομείο Κατερίνης

@Evi!ΠΗΤ 2-4/7

@Marialena86 ΠΗΤ 12-15/7, κοριτσάκι, Ιασώ

@Μαρία1430 έβαλα το νοσοκομείο σου στο πινακακι κι απ ο, τι βλέπω θα είσαι μαζί με τη @phal

Just now, Evouska είπε:

Εγώ έχω έρθει και περιμένω!! ❤

Εγώ έχω νιώσει σκληρή την κοιλιά μου γενικά κάποιες φορές αλλά σε όλη την επιφάνεια κ ο γιατρός μου είπε ότι είναι από το έντερο, και επειδή δεν είχα πάει τουαλέτα! Δεν το έχω νιώσει τελευταία αλλά θα τον ξαναρωτησω σήμερα!

Όχι εμένα κάνει πέτρωμα σα να πετάγεται ένας όγκος 

  • Μου αρέσει 1
  • Ευχαριστώ 1
Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια μου τώρα τελειώσαμε εμείς! Όλα καλά, το μπεμπακι μας έχει φτάσει πια 14,7 εκατοστά και 250 γραμμάρια! Κουνιόταν λίγο όμως παρόλο που είχα φάει και σοκολάτα!! Κάναμε κοιλιακό υπέρηχο μόνο,  και ο γιατρός το κούνησε λίγο για να ανοίξει τα ποδαράκια!! Τα άνοιξε τελικα, δεν είδαμε τίποτα ανάμεσα όποτε μας είπε σχεδόν σίγουρο κοριτσάκι!! Κλείσαμε και β επιπέδου 3/2 Αν θέλετε να το βάλετε στο πινακακι!! Επίσης μου έγραψε ο γιατρός εξετάσεις να τις κάνω πριν την Β επιπέδου και θα ξεκινήσω και μαγνήσιο! 

  • Μου αρέσει 7
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Κορίτσια καλησπέρα,

Γύρισα από τη γυναικολόγο. Όλα καλά με τον μπέμπη!235 γραμμάρια έφτασε!Χεράκια-μπουτάκια εν κινήσει κ επισήμως είδαμε τσουτσουνάκι! Επίσης είχε λόξυγγα! Μόνο που ήταν μπρούμυτα και δεν μπορούσαμε να δούμε με 3d προσωπάκι. Σε 15 μέρες περίπου που θα ξαναπάω ελπίζω να δούμε κάτι. Ο τράχηλός μου μια χαρά (να είναι καλά η @ΒαλεντιναΧ που μας έχει επιστήσει την προσοχή). Ζήτησα και εξέταση για να δούμε τη συγκέντρωση φυλλικού, για να μου φύγει  η ιδέα αν κ μου είπε ότι πλέον στην εγκυμοσύνη αυτές οι τιμές δεν δίνουν αληθή στοιχεία.

Για τις ημικρανίες μου είπε ότι αφού παίρνω σαλοσπίρ για μια στο τόσο δεν πειράζει να πάρω ασπιρίνη αρκεί εκείνη τη μέρα να μην πάρω σαλοσπίρ. Θερμαντικές να τις αποφύγω αλλά ζεστά πανάκια μπορώ να βάζω

Επίσης οι πρωτότοκες νιώθουν το παιδί πιο αργά, κοντά στη Β -επιπέδου( ίσως βέβαια κ να μην μπορούν να αναγνωρίσουν τα σημάδια αλλά γενικά να μην αγχώνομαι που ακόμα δεν έχω καταλάβει τίποτα).

Το ότι η κοιλιά μου έγινε τεράστια το απέδωσε στο ότι σαν κατανομή σώματος πήρα εκεί που γενικά παίρνω, όταν παχαίνω. Φτάνει να σας πω ο΄τι η περιφέρεια μου μέσα σε 4 μήνες ξεχείλωσε κατά 20 εκατοστά.Πάρα πολλά-έφτασα ήδη τα 93 στη μέση ενώ στους γοφούς η μεζούρα δε μου φτάνει.Κιλά κανονικά 60,5!Αυτά!

  • Μου αρέσει 6
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα κορίτσια μου, εγώ είμαι στην 20η εβδομάδα κ έχω ξανά ραντεβού στις 18/1 για υπέρηχο κ να κανονίσουμε τη β επιπεδου . Βγήκε κ η νιπτ κ λέει κ για τα δυο μωρά χαμηλού κινδύνου κ επιβεβαιώσαμε κ τα φύλα αγοράκι/ κοριτσάκι! 

Σε σχέση με τις συσπάσεις δεν ξέρω νιώθω κ εγώ μια φορά τη μέρα σίγουρα αυτό το πέτρωμα που λετε κ ίσως μια στο τόσο ένα ανεπαίσθητο μικρό πονάκι περιόδου... Έχω ξεκινήσει μαγνήσιο από αρχές του μήνα (ένα κ ενα) αλλά δεν σας κρύβω με ανησυχούν αυτά τα συμπτώματα... Όταν δεν έχεις ξανακάνει παιδιά δεν καταλαβαίνεις κ τι είναι φυσιολογικό κ τι όχι.... Εχει μεγαλωσει κ η κοιλια κ δεν βολευομαι κ πουθενα ουτε καθιστη ουτε ξαπλωμενη... 

Όπως καταλάβατε μου φταίνε όλα! Μακάρι να είναι κ να πάνε όλα καλά... Το έχω παρατηρήσει, λίγο πριν τον υπέρηχο κάθε φορά με πιάνει άγχος! Συγγνώμη για το σεντόνι 

  • Μου αρέσει 6

4nDhp3.pngjeL6p2.png

Link to comment
Share on other sites

Just now, phal είπε:

Καλησπέρα κορίτσια μου, εγώ είμαι στην 20η εβδομάδα κ έχω ξανά ραντεβού στις 18/1 για υπέρηχο κ να κανονίσουμε τη β επιπεδου . Βγήκε κ η νιπτ κ λέει κ για τα δυο μωρά χαμηλού κινδύνου κ επιβεβαιώσαμε κ τα φύλα αγοράκι/ κοριτσάκι! 

Σε σχέση με τις συσπάσεις δεν ξέρω νιώθω κ εγώ μια φορά τη μέρα σίγουρα αυτό το πέτρωμα που λετε κ ίσως μια στο τόσο ένα ανεπαίσθητο μικρό πονάκι περιόδου... Έχω ξεκινήσει μαγνήσιο από αρχές του μήνα (ένα κ ενα) αλλά δεν σας κρύβω με ανησυχούν αυτά τα συμπτώματα... Όταν δεν έχεις ξανακάνει παιδιά δεν καταλαβαίνεις κ τι είναι φυσιολογικό κ τι όχι.... Εχει μεγαλωσει κ η κοιλια κ δεν βολευομαι κ πουθενα ουτε καθιστη ουτε ξαπλωμενη... 

Όπως καταλάβατε μου φταίνε όλα! Μακάρι να είναι κ να πάνε όλα καλά... Το έχω παρατηρήσει, λίγο πριν τον υπέρηχο κάθε φορά με πιάνει άγχος! Συγγνώμη για το σεντόνι 

Αγάπη μου επειδή ρώτησα σήμερα τον γιατρό, μου είπε ότι αν το σημείο που νιώθω την κοιλιά μου σκληρή είναι πάνω από τον αφαλό να μην ανησυχώ κ ότι είναι σίγουρα το έντερο! Και ότι είναι λογικό να τρομάζω με κάτι τέτοιο που δεν έχω ξανανιώσει αλλά δεν είναι κάτι κακό το συγκεκριμένο!! Γενικά έχεις δυσκοιλιότητα εσύ; εγώ πολλές φορές νιώθω πρησμενη και από αέρια κ νομίζω ότι είναι κ απο αυτό!!

Link to comment
Share on other sites

Just now, Evouska είπε:

Αγάπη μου επειδή ρώτησα σήμερα τον γιατρό, μου είπε ότι αν το σημείο που νιώθω την κοιλιά μου σκληρή είναι πάνω από τον αφαλό να μην ανησυχώ κ ότι είναι σίγουρα το έντερο! Και ότι είναι λογικό να τρομάζω με κάτι τέτοιο που δεν έχω ξανανιώσει αλλά δεν είναι κάτι κακό το συγκεκριμένο!! Γενικά έχεις δυσκοιλιότητα εσύ; εγώ πολλές φορές νιώθω πρησμενη και από αέρια κ νομίζω ότι είναι κ απο αυτό!!

Κοίτα δεν μπορώ να πω ότι δεν πάω τουαλέτα, πάω αλλά πιο δύσκολα από πριν που ήμουν ρολόι. Σίγουρα δηλαδή πιο δύσκολα από πριν, ίσως είναι κ το έντερο,  αλλά δεν μπορείς εύκολα να ξεχωρίσεις τι σε ενοχλεί ρε γαμωτο... Εν τω μεταξύ είμαι κ καθιστή αρκετές ώρες στο γραφείο του σπιτιού μου γιατί δουλεύω τηλεργασία κ φοβάμαι μήπως κάνω τίποτα κακό κ από εκει...


4nDhp3.pngjeL6p2.png

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια μου καλησπέρα και από εμένα.. Εγώ νιώθω κορίτσια μου!! Σαν μπουρμπουλήθρες με φτερουγίσματα μαζι. Οχι κλωτσιές και τετοια! Όσον αφορά τα πετρωματα και εγώ το νιώθω μερικές φορές στο κάτω μέρος της κοιλιάς αλλά δεν ξέρω τι πρέπει να κάνω... Παίρνω ήδη μαγνήσιο! Στον υπέρηχο προχθές δεν είδαμε να κάνει η μήτρα συσπάσεις... Εσείς που έχετε συσπάσεις σας έχει πει ο γιατρός σας να κάνετε κάτι συγκεκριμένο??? Πχ να ξαπλωσετε? Να περπατάτε? 

Πχ. Εγώ κάθε φορά που ξαπλώνω ανάσκελα με ίδια τα πόδια τα νιώθω πιο έντονα τα πονακια και τα τράβηγματα. Με λυγισμενα ποδια νιώθω καλυτερα. 


oJHZp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...