Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • πρίν από 21 λεπτά , Angot είπε:

      με 2,4 να σπάσουν τα νερά; και γω 2,4 εχω αλλά δεν μπυ τα είπε τόσο τραβηγμένα!   α και συ δηλαδή το χειροκρότημα , κατάλαβα! 

      Είναι δύο τα μωρά καλέ ! Το λέω για να μην ανχωθουν Κ άλλες κοπέλες . Στα δίδυμα σχεδόν καμία δεν μπαίνει στο μήνα της .

MOMS JUNE 2021


Recommended Posts

πρίν από 47 λεπτά , Evouska είπε:

Κορίτσια αν σας πω τι έπαθα τώρα! Εκεί που μαγείρευα ξαφνικά ένιωσα κάτι πολύ περίεργο δε μπορώ να το περιγράψω, ότι δεν μπορώ να μείνω όρθια άλλο! Κάθομαι λοιπόν στην καρέκλα και μετά ένιωθα σαν να είμαι έτοιμη να λιποθυμησω! Περπατάω για να πάω να ξαπλώσω κ μαύριζαν όλα, ίσα ίσα πρόλαβα να ξαπλώσω και ηρέμησα λίγο ! Τι ήταν τώρα αυτό;! Ακόμα δεν έχω συνέλθει καλά καλά δε μπορώ να καταλάβω τι έπαθα!

Μήπως είναι από την πίεση; 

πρίν από 27 λεπτά , Evouska είπε:

 

 

Κορίτσια μου σας ευχαριστώ πολύ πολυ για την άμεση απάντηση! Ναι μάλλον μου έπεσε η πίεση,γενικά έχω χαμηλή πίεση και το έχω ξαναπάθει άλλη μια φορά αυτό πριν την εγκυμοσύνη αλλά δε το σκέφτηκα εκείνη τη στιγμή από το άγχος μου! Ήπια ένα φυσικό χυμό, έφαγα κ αλμυρά κρακερ κ είμαι πιο καλά! Δεν έχω πιεσόμετρο θα μου φέρει η μαμά μου το δικό της αργότερα να την μετρήσουμε!!

Με χρόνο καθυστέρηση το είδα κι εγώ 

@HopeMe μια ανάσα ανακούφισης!!!!! Μπράβο!!!

@BILLEτι μπορεί να σημαίνει αυτό;

 

  • Μου αρέσει 2
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 5,7k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

1 hour ago, ΧρυσαΜ είπε:

 

@BILLEτι μπορεί να σημαίνει αυτό;

Είχα διαβάσει ότι η υπερσυγκέντρωση συνδέεται με τον αυτισμό. Βέβαια με μια πιο ήρεμη ματιά είδα ότι μιλάμε για περιπτώσεις όπου η υπερσυγκέντρωση είναι 4 φορές πάνω. Πάντως ο εξωσωματιστής μου είπε να το πάω το χάπι του φυλλικού μέρα παρά μέρα κ όταν του είπα ότι είμαι 18+ μου είπε να το κόψω τελείως. Η ιδιωτική γιατρός μου είπε κ αυτή να το κόψω για καμιά 10αριά μέρες  κ να επαναλάβω την εξέταση

 

 

Link to comment
Share on other sites

7 ώρες πρίν, BILLE είπε:

Καλημέρα στα κορίτσια. Σήμερα θα πάω στη νοσοκομειακή γιατρό να με δει κ αυτή. @ΧρυσαΜ Β-Επιπέδου έκλεισα 1/2, Οπότε πρόσθεσέ το σε παρακαλώ στο πινακάκι.

Να ρωτήσω κάτι τώρα, όσες έχουν γίνει ήδη μαμάδες. Βλέπω την κοιλιά μου που μεγαλώνει πολύ γρήγορα, αυτό σημαίνει ότι θα μεγαλώνει έτσι μέχρι το τέλος;η κάποια στιγμή σταματάει το μεγαλώνει η περίμετρος κ ό,τι πήρες, πήρες; Κοιμάστε όλο τον ύπνο σας στα αριστερά;Εγώ δεν μπορώ ακόμα να τον βγάλω όλο το βράδυ σερί στα αριστερά αλλά πονάω να είμαι στην ίδια πλευρά κ ανάσκελα δεν μπορώ με τίποτα!

Τέλος, ξέρετε αν κάνω άσχημα που παίρνω μαγνήσιο το βράδυ αλλά πριν έχω πιεί γάλα; Αν γνωρίζετε κάτι αναφορικά στην απορρόφηση εννοώ!Φιλιά σε όλες σας!

Όχι ρε κορίτσι μου κοιμήσου όπως θες τώρα που μπορείς ακόμα .μετά θα ξυπνάς για να αλλάξεις πλευρο. Ναι είναι καλύτερα λένε αριστερά αλλά αν πιάνεται πρέπει να αλλάζεις. Εγώ κοιμάμαι πλάι μπρούμυτα ανάσκελα . Δηλαδή μέσα στον ύπνο σου κατάλαβαινεις ότι αλλάζεις πλευρό? Η κοιλιά μου εμένα στο πρώτο άρχισε να μεγαλώνει στον 6 και φυσικά μεγάλωνε μέχρι τέλος αλλά είχα μικρή σχετικά κοιλιά. Ειναι στο σωματότυπο. 

10 ώρες πρίν, Φώφη1990 είπε:

Εγώ την περιοχή πανω απο το οστό του αιδιου μας την νιώθω συνέχεια σφιχτή ανεξάρτητα πονάω ή όχι. Ειδικα μετά από τα τσίσα μου που ξεφουσκωνω είναι ακόμα πιο σφιχτό σαν βουναλακι όλη η περιοχή. Οχι όμως για δευτερόλεπτα. Σχεδόν μόνιμα. Φαντάζομαι αν ήταν μόνιμη συσπαση θα την είχε δει στον υπέρηχο. 

Δεν ξέρω .λογικά. θα περιμένω να πάω στο γιατρό. Του το είπα αλλά μου είπε μπορεί να είναι συσπάσεις μπορεί και μυϊκές κραμπες, . Και θα με δει από κοντά τη Δευτέρα

  • Μου αρέσει 1

MBIdp2.png00R4p3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

13 ώρες πρίν, Φώφη1990 είπε:

Γεια σας κορίτσια μου!!! 

Λοιπόν εγώ σήμερα πηγα στο γραφείο μετά από 4 μήνες. Επειδή είμαι προϊσταμένη στο τμήμα μου πρεπει να δω πως θα το Οργανωσω σιγά σιγά ώστε το προσωπικό μου να με καλυπτει σε κάθε μου καθήκον όσο είναι δυνατόν για την περίοδο που θα λείπω με το καλό!!! 

Αρχικα να πω οτι ηταν καλή ένεση ψυχολογίας!!! Χάρηκα πολυ που βάφτηκα περιποιηθηκα και πήγα στην δουλεια μου γιατί με την τηλεργασία είχα μπαφιασει! Όσο ήμουν εκεί ουτε πονακια ουτε τιποτα! 

Αυτό που με ζόρισε ήταν ο δρόμος για να Αποφευγω τις λακουβες και επίσης επειδή δουλευω εξω από την πολη μου και χρειάζομαι γυρω στα 40 λεπτά να φτάσω. 

Τώρα βέβαια που γυρισα σπιτι παρέδωσα σώμα... Νιώθω και την κοιλιά μου και τα ποδια μου και την μέση μου λες και και έσκαβα! 

επίσης η μικρή νιώθω ότι είναι ψάρι και κόβει βόλτες μέσα μου.. Χαχαχαχαχαχα

Κορίτσι μου σχετικά με το μαγνήσιο η δίωρη αποχή είναι μόνο από γαλακτομικα ή από οποιοδήποτε γευμα? 

Δυωρη απόχη από γαλακτοκομικά μου είπε ο γιατρός και φυσικά από άλλα φάρμακα όπως σίδηρο ή ασβέστιο

9 ώρες πρίν, Evouska είπε:

Κορίτσια όσες έχετε ξεκινήσει μαγνήσιο, ξέρετε αν δεν πρέπει να φάμε γαλακτοκομικά μετά η πριν το μαγνήσιο για καλύτερη απορρόφηση; 

Δύο ώρες μακρυά είναι καλά είτε πριν είτε μετά!!!!

  • Μου αρέσει 1

G0IYp3.png0Ivbp2.png

Link to comment
Share on other sites

10 ώρες πρίν, Evouska είπε:

Κορίτσια όσες έχετε ξεκινήσει μαγνήσιο, ξέρετε αν δεν πρέπει να φάμε γαλακτοκομικά μετά η πριν το μαγνήσιο για καλύτερη απορρόφηση; 

Εγώ λαμβάνω μαγνήσιο  3  φορές την ημέρα. Δεν μου έχει πει κάτι. Μόνο 2ωρη αποχή σίδηρου από ασβέστιο μου ζήτησε. Τι να πω; Για όσες λαμβάνουμε πάνω από 2 την ημέρα νομίζω είναι δύσκολο να τηρηθεί το 2 ώρες πριν και 2 μετά γαλακτοκομικά. Θα πρέπει να κόψουμε τα γαλακτοκομικά!:roll:

Link to comment
Share on other sites

13 ώρες πρίν, Evouska είπε:

Κ εγώ πάντως το συνεχίζω καθημερινά το Φυλλικο ακόμα, δε μου έχει πει κάτι ο γιατρός!

Καλησπερούδια! Διαπίστωσα ότι για 2 μήνες έπαιρνα φυλλικό των 15mg, γιατί ο βλάκας ο ειδικευόμενος αντί να μου επαναλάβει τη συνταγή του εξωσωματιστή που ήταν 0,5 mg προφανώς έκανε λάθος κ μου έδωσε τούρμπο φυλλικό. Καλό ζωντόβολο κ εγώ που δεν παραξενεύτηκα. Ευτυχώς που ζήτησα να κάνω την εξέταση αίματος. Τελοσπάντων, αφού συμπίπτουν οι γνώμες 2 γιατρών για διακοπή θα το κάνω.

@HopeMeΠήρα τηλ τον φαρμακοποιό μου κ μου τα εξήγησε. Δυστυχώς θέλει 2ωρη αποχή από τα γαλακτοκομικά είτε πριν  είτε μετά, γιατί διαφορετικά δεν απορροφάται το μαγνήσιο (κάτι μου έλεγε ότι κάποιο είναι στον περιοδικό πίνακα πιο πάνω, πιο κάτω -ούτε που καταλάβαινα). όντως είναι δύσκολο αλλά από το να το πίνεις κ δουλειά να μην γίνεται;Μήπως αν έπινες 2 φορές τη μέρα από ένα και δύο σε βόλευε καλύτερα;

  • Μου αρέσει 2
  • Ευχαριστώ 1
Link to comment
Share on other sites

Just now, BILLE said:

Καλησπερούδια! Διαπίστωσα ότι για 2 μήνες έπαιρνα φυλλικό των 15mg, γιατί ο βλάκας ο ειδικευόμενος αντί να μου επαναλάβει τη συνταγή του εξωσωματιστή που ήταν 0,5 mg προφανώς έκανε λάθος κ μου έδωσε τούρμπο φυλλικό. Καλό ζωντόβολο κ εγώ που δεν παραξενεύτηκα. Ευτυχώς που ζήτησα να κάνω την εξέταση αίματος. Τελοσπάντων, αφού συμπίπτουν οι γνώμες 2 γιατρών για διακοπή θα το κάνω.

@HopeMeΠήρα τηλ τον φαρμακοποιό μου κ μου τα εξήγησε. Δυστυχώς θέλει 2ωρη αποχή από τα γαλακτοκομικά είτε πριν  είτε μετά, γιατί διαφορετικά δεν απορροφάται το μαγνήσιο (κάτι μου έλεγε ότι κάποιο είναι στον περιοδικό πίνακα πιο πάνω, πιο κάτω -ούτε που καταλάβαινα). όντως είναι δύσκολο αλλά από το να το πίνεις κ δουλειά να μην γίνεται;Μήπως αν έπινες 2 φορές τη μέρα από ένα και δύο σε βόλευε καλύτερα;

Εγώ να ρωτήσω κατι? Ποιοι μαγνήσιο παίρνετε? Τι δοσολογία έχει το κάθε σας χαπάκι? 

 


oJHZp3.png

Link to comment
Share on other sites

Just now, Φώφη1990 είπε:

Εγώ να ρωτήσω κατι? Ποιοι μαγνήσιο παίρνετε? Τι δοσολογία έχει το κάθε σας χαπάκι? 

 

Παίρνω το απλό trofocard(66.70Mg++) 2το πρωί και 2το απόγευμα....υπάρχει και σε max(121.56Mg++) στην ουσία είναι σαν να παίρνω ένα Μαξ το πρωί και ένα το απόγευμα.....απλά ενδιάμεσα παίρνω ένα κολπικό utrogestan(μεσημέρι) και το βράδυ πριν κοιμηθώ κρέμα κολπική vasclor


G0IYp3.png0Ivbp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Just now, ΒαλεντιναΧ said:

Παίρνω το απλό trofocard(66.70Mg++) 2το πρωί και 2το απόγευμα....υπάρχει και σε max(121.56Mg++) στην ουσία είναι σαν να παίρνω ένα Μαξ το πρωί και ένα το απόγευμα.....απλά ενδιάμεσα παίρνω ένα κολπικό utrogestan(μεσημέρι) και το βράδυ πριν κοιμηθώ κρέμα κολπική vasclor

Εγώ παίρνω ένα max την ημέρα μετά το μεσημεριανό! 

Σε ευχαριστώ πολύ κοπέλα μου! 

  • Μου αρέσει 1

oJHZp3.png

Link to comment
Share on other sites

Just now, BILLE είπε:

Καλησπερούδια! Διαπίστωσα ότι για 2 μήνες έπαιρνα φυλλικό των 15mg, γιατί ο βλάκας ο ειδικευόμενος αντί να μου επαναλάβει τη συνταγή του εξωσωματιστή που ήταν 0,5 mg προφανώς έκανε λάθος κ μου έδωσε τούρμπο φυλλικό. Καλό ζωντόβολο κ εγώ που δεν παραξενεύτηκα. Ευτυχώς που ζήτησα να κάνω την εξέταση αίματος. Τελοσπάντων, αφού συμπίπτουν οι γνώμες 2 γιατρών για διακοπή θα το κάνω.

@HopeMeΠήρα τηλ τον φαρμακοποιό μου κ μου τα εξήγησε. Δυστυχώς θέλει 2ωρη αποχή από τα γαλακτοκομικά είτε πριν  είτε μετά, γιατί διαφορετικά δεν απορροφάται το μαγνήσιο (κάτι μου έλεγε ότι κάποιο είναι στον περιοδικό πίνακα πιο πάνω, πιο κάτω -ούτε που καταλάβαινα). όντως είναι δύσκολο αλλά από το να το πίνεις κ δουλειά να μην γίνεται;Μήπως αν έπινες 2 φορές τη μέρα από ένα και δύο σε βόλευε καλύτερα;

Ευχαριστώ για την επιβεβαίωση και το ότι μοιράστηκες μαζί μας την πληροφορία! Πίνω ήδη τα max οπότε δε γνωρίζω αν μπορώ να πιω 2 μαζί. Θα ρωτήσω τον γιατρό. Ευχαριστώ ξανά

Just now, ΒαλεντιναΧ είπε:

Παίρνω το απλό trofocard(66.70Mg++) 2το πρωί και 2το απόγευμα....υπάρχει και σε max(121.56Mg++) στην ουσία είναι σαν να παίρνω ένα Μαξ το πρωί και ένα το απόγευμα.....απλά ενδιάμεσα παίρνω ένα κολπικό utrogestan(μεσημέρι) και το βράδυ πριν κοιμηθώ κρέμα κολπική vasclor

Κι εγώ παίρνω το trofocard max 121.56mg 3 την ημέρα (πρωί μεσημέρι βράδυ). Το πρωί και το βράδυ το λαμβάνω μαζί με utrogestan. Όλα αυτά λόγω σύσπασης. Διαφορετικά λάμβαναν μαγνήσιο (το ίδιο) 2 φορές τη μέρα και utrogestan μόνο αν είχα καφε

Link to comment
Share on other sites

Just now, HopeMe είπε:

Ευχαριστώ για την επιβεβαίωση και το ότι μοιράστηκες μαζί μας την πληροφορία! Πίνω ήδη τα max οπότε δε γνωρίζω αν μπορώ να πιω 2 μαζί. Θα ρωτήσω τον γιατρό. Ευχαριστώ ξανά

Κι εγώ παίρνω το trofocard max 121.56mg 3 την ημέρα (πρωί μεσημέρι βράδυ). Το πρωί και το βράδυ το λαμβάνω μαζί με utrogestan. Όλα αυτά λόγω σύσπασης. Διαφορετικά λάμβαναν μαγνήσιο (το ίδιο) 2 φορές τη μέρα και utrogestan μόνο αν είχα καφε

Nομιζω πως εμείς οι δυο παίρνουμε τα παραπάνω χιχιχ... Εγώ περιμένω να δω πως θα παει και σε δύο εβδομάδες αλλιώς θα ξεκινήσω ή το adalat ή το nifelat ότι είναι πιο διαθεσιμο που είναι τοκολυτικο καθαρά για συσπάσεις....την Πέμπτη έχω ραντεβού να δούμε πως πάει ο τράχηλος

  • Μου αρέσει 1

G0IYp3.png0Ivbp2.png

Link to comment
Share on other sites

Γειά σας κορίτσια κι από εμένα. 

Εσφιξαν τα κρύα σιγά σιγά ε; εγώ σήμερα δουλεύω άνω Λιόσια και έχει τρομερό κρύο. Αύριο όμως θα είναι το καλό γιατί είμαι Χασιά πανω στο βουνό. Θα φαω το κρύο με το κουτάλι. Δεν πειράζει μωρέ όμως θα την παλέψουμε. 

@BILLEόντως μεγάλη δόση. Το μεγαλύτερο που έχω δει είναι 5, δεν ήξερα ότι υπάρχει 15

Just now, ΒαλεντιναΧ είπε:

Nομιζω πως εμείς οι δυο παίρνουμε τα παραπάνω χιχιχ... Εγώ περιμένω να δω πως θα παει και σε δύο εβδομάδες αλλιώς θα ξεκινήσω ή το adalat ή το nifelat ότι είναι πιο διαθεσιμο που είναι τοκολυτικο καθαρά για συσπάσεις....την Πέμπτη έχω ραντεβού να δούμε πως πάει ο τράχηλος

Τουλάχιστον μέσα σε όλο αυτό κάνεις τακτικά τσεκ και βλέπετε το μωρό σας. Εύχομαι όλα καλά να είναι!!!! 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

Just now, ΒαλεντιναΧ είπε:

Nομιζω πως εμείς οι δυο παίρνουμε τα παραπάνω χιχιχ... Εγώ περιμένω να δω πως θα παει και σε δύο εβδομάδες αλλιώς θα ξεκινήσω ή το adalat ή το nifelat ότι είναι πιο διαθεσιμο που είναι τοκολυτικο καθαρά για συσπάσεις....την Πέμπτη έχω ραντεβού να δούμε πως πάει ο τράχηλος

Να είναι όλα τέλεια. Εγώ αν πάνε όλα καλά σε 15 μέρες θα πάω και ως τότε κρεβάτι και μόνο κρεβάτι, σε 20 έχω β επιπέδου και σε 25 πάλι γυναικολόγο - έτσι να μην ξεχνιομαστε. Θετική σκέψη

Just now, ΧρυσαΜ είπε:

Γειά σας κορίτσια κι από εμένα. 

Εσφιξαν τα κρύα σιγά σιγά ε; εγώ σήμερα δουλεύω άνω Λιόσια και έχει τρομερό κρύο. Αύριο όμως θα είναι το καλό γιατί είμαι Χασιά πανω στο βουνό. Θα φαω το κρύο με το κουτάλι. Δεν πειράζει μωρέ όμως θα την παλέψουμε. 

@BILLEόντως μεγάλη δόση. Το μεγαλύτερο που έχω δει είναι 5, δεν ήξερα ότι υπάρχει 15

Τουλάχιστον μέσα σε όλο αυτό κάνεις τακτικά τσεκ και βλέπετε το μωρό σας. Εύχομαι όλα καλά να είναι!!!! 

Ισχύει, περασμένη εβδομάδα πήγα 3 φορές γιατί κάτι χειροτέρευε. Δεν το θες, πίστεψε με. Ας ήταν μόνο μέχρι εκεί και όλα να βελτιωθούν για όσες αντιμετωπίζουμε διαφορα. Καλύτερα 1 το μήνα και να είναι όλα καλά. Ιδίως τώρα που οι περισσότερες νιώθουμε το μωράκι δεν υπάρχει μεγάλος λόγος ανησυχίας. 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...