Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • πρίν από 37 λεπτά , Vxatz είπε:

      @Kiddoμεσα στο μυαλό μου είσαι. Προς το παρόν περιμένω τις απαντήσεις από τον έλεγχο του εμβρύου και σε δεύτερο χρόνο θα μιλήσω και με άλλον γιατρό. Μου έχουν πει πολυ καλα λόγια για τον κ. Τσιλιβακο (στην Αθήνα) δεν είναι γυναικολόγος, είναι ερευνητής σε καθεξιν αποβολές και τον έχουν παινέψει. Τον έχεις ακουστά; Στο διαδίκτυο που έψαξα έχει καλό βιογραφικό. 
      Η γνωστή αιματολόγος είναι της Θεσσαλονίκης γιατί είμαι από βόρεια Ελλάδα και δεν έχω την πολυτέλεια δυστυχως να κατεβαίνω Αθήνα. 

      Ναι οκ ξέρω την αιματολόγο.. θα έπαιρνα και άλλη γνώμη σίγουρα! Αλλά δεν μπορώ να βοηθήσω με γιατρούς στη βόρεια Ελλάδα..

      Στο συγκεκριμένο "ερευνητή" δεν είχα την "τύχη" να πάω και ούτε θα πήγαινα προσωπικά!! Παρόλα αυτά τον ξέρω από φίλες μου εδώ μέσα.. Κάνε την έρευνα σου πολύ καλά πριν απευθυνθείς στον όποιο γιατρό.. ακόμα και στα φόρουμ μπορείς να ψάξεις με το όνομα του εκάστοτε γιατρού για τυχόν αναφορές στα ονόματα τους.. όλο και κάτι θα βρεις..!

MOMS JUNE 2021


Recommended Posts

Just now, HopeMe είπε:

Να είναι όλα τέλεια. Εγώ αν πάνε όλα καλά σε 15 μέρες θα πάω και ως τότε κρεβάτι και μόνο κρεβάτι, σε 20 έχω β επιπέδου και σε 25 πάλι γυναικολόγο - έτσι να μην ξεχνιομαστε. Θετική σκέψη

Ισχύει, περασμένη εβδομάδα πήγα 3 φορές γιατί κάτι χειροτέρευε. Δεν το θες, πίστεψε με. Ας ήταν μόνο μέχρι εκεί και όλα να βελτιωθούν για όσες αντιμετωπίζουμε διαφορα. Καλύτερα 1 το μήνα και να είναι όλα καλά. Ιδίως τώρα που οι περισσότερες νιώθουμε το μωράκι δεν υπάρχει μεγάλος λόγος ανησυχίας. 

Εγώ ακόμα δεν έχω νιώσει το μωρό οπότε τρελαίνομαι.. Καλύτερα να μην είχατε τίποτα, δε διαφωνώ. Σάς το λέω για να δώσω μια θετική νότα σε όλο αυτό. Ότι τουλάχιστον ενημερώνεστε συχνότερα για την πορεία υγείας του μωρού σας και είστε κάπως πιο ήρεμες:)

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 5,7k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Just now, HopeMe είπε:

Να είναι όλα τέλεια. Εγώ αν πάνε όλα καλά σε 15 μέρες θα πάω και ως τότε κρεβάτι και μόνο κρεβάτι, σε 20 έχω β επιπέδου και σε 25 πάλι γυναικολόγο - έτσι να μην ξεχνιομαστε. Θετική σκέψη

Ισχύει, περασμένη εβδομάδα πήγα 3 φορές γιατί κάτι χειροτέρευε. Δεν το θες, πίστεψε με. Ας ήταν μόνο μέχρι εκεί και όλα να βελτιωθούν για όσες αντιμετωπίζουμε διαφορα. Καλύτερα 1 το μήνα και να είναι όλα καλά. Ιδίως τώρα που οι περισσότερες νιώθουμε το μωράκι δεν υπάρχει μεγάλος λόγος ανησυχίας. 

Χαχαχα στις 21 γυναικολόγο στις 1/2 ραντεβού να ανοίξω καρτέλα στο νοσοκομείο άρα θα κάνουν και υπέρηχο και 25/2 β επιπέδου...και εγώ συνεχίζω έτσι μέχρι την Πέμπτη αλλά να σου πω κάτι και να μου πει όλα καλά δεν άλλαξε τίποτα εγώ έτσι θα συνεχίσω Τουλ μέχρι να μπω στον 8ο δηλ πολλές ώρες ξάπλα και όρθια μόνο για τα βασικά....ας έχω το κεφάλι μου ήσυχο γιατί όσο βαραίνει το μωρό τόσο πιέζει ο τράχηλος....

Just now, ΧρυσαΜ είπε:

Εγώ ακόμα δεν έχω νιώσει το μωρό οπότε τρελαίνομαι.. Καλύτερα να μην είχατε τίποτα, δε διαφωνώ. Σάς το λέω για να δώσω μια θετική νότα σε όλο αυτό. Ότι τουλάχιστον ενημερώνεστε συχνότερα για την πορεία υγείας του μωρού σας και είστε κάπως πιο ήρεμες:)

Θα προτιμούσα και εγώ μια φορά τον μήνα αλλά για άσχετο λόγο επειδή δεν έχω πάντα την ευχέρεια να αφήνω κάπου την μικρή και αυτό είναι κουραστικό και αγχωτικό για τα έκτακτα ραντεβού......κατά τα άλλα καταλαβαίνω πως το λες χρυσα!!!


G0IYp3.png0Ivbp2.png

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα!!! Εμένα βρε κορίτσια δεν μου έχει δώσει τίποτα απο συμπληρώματα, και δεν θυμάμαι και στην προηγούμενη όποτε τα είχα ξεκινήσει. Μονο σίδηρο που ήταν άρχισα για τι είχα αιματοκρίτη 36. Του είπα και μου έγραψε υγρο σίδηρο, απορροφάται πιο εύκολα και δεν προκαλεί μεγάλο θέμα. 


zZWsp2.png398Mp3.png

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν... Κατι πρέπει να κάνω με το άγχος μου!!!!!  Το μυαλό μου όλο παιρνει στροφές και συνέχεια παει στο ασχημο... Παρόλο που έχω 2 δουλειές και έχω μπόλικο πραγμα να ασχολουμαι, ωστόσο και παλι δεν ξεχνιέμαι!!! Έτσι σκέφτομαι στον λίγο ελευθερο χρόνο που έχω να κεντησω ένα μαξιλάρι για το δωμάτιο της μικρής!!! Μην γελάσετε... Χαχαχα αλλά σκέφτομαι μήπως με βοήθησει και ηρεμησω λίγο!!! 

  • Μου αρέσει 2

oJHZp3.png

Link to comment
Share on other sites

Just now, Φώφη1990 είπε:

Λοιπόν... Κατι πρέπει να κάνω με το άγχος μου!!!!!  Το μυαλό μου όλο παιρνει στροφές και συνέχεια παει στο ασχημο... Παρόλο που έχω 2 δουλειές και έχω μπόλικο πραγμα να ασχολουμαι, ωστόσο και παλι δεν ξεχνιέμαι!!! Έτσι σκέφτομαι στον λίγο ελευθερο χρόνο που έχω να κεντησω ένα μαξιλάρι για το δωμάτιο της μικρής!!! Μην γελάσετε... Χαχαχα αλλά σκέφτομαι μήπως με βοήθησει και ηρεμησω λίγο!!! 

Είναι αγχολυτικό το κέντημα! Φτιάξε διάφορα όχι μόνο για τη μικρή. Αν είχα χρόνο θα το έκανα κι εγώ, βοηθά να μη σκέφτομαι. Γιατί όχι λοιπόν; 

  • Χαχα 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Just now, Φραουλίτσα* είπε:

Καλησπέρα!!! Εμένα βρε κορίτσια δεν μου έχει δώσει τίποτα απο συμπληρώματα, και δεν θυμάμαι και στην προηγούμενη όποτε τα είχα ξεκινήσει. Μονο σίδηρο που ήταν άρχισα για τι είχα αιματοκρίτη 36. Του είπα και μου έγραψε υγρο σίδηρο, απορροφάται πιο εύκολα και δεν προκαλεί μεγάλο θέμα. 

Μα αυτό είναι το σωστό κανονικά αν πέσει κάτι είναι σε έλλειψη ή χρειαζεται ενίσχυση δίνουν κάτι....δηλ ούτε σωστό είναι μόλις πάρεις τηλ τον γιατρό και του πεις είμαι έγκυος να σου πει ξεκινάς μαγνήσιο σίδηρο και δεν ξέρω και εγώ τι άλλο ... σίδηρο παίρνω επειδή έχω αιματοκρίτη 28 βασικά τόσο ήταν πριν ένα μήνα τώρα δεν ξέρω μπορεί να έχει πέσει και άλλο το φιλισιν το παίρνω για το στίγμα βιταμίνη d γιατί εδειξε έλλειψη αλλά ανέβηκε και την εκωψα και τα υπόλοιπα για τις συσπάσεις δηλ αν δεν χρειαστώ ασβέστιο π.χ ε δεν θα το πάρω έτσι....προληπτικα

 

Just now, Φώφη1990 είπε:

Λοιπόν... Κατι πρέπει να κάνω με το άγχος μου!!!!!  Το μυαλό μου όλο παιρνει στροφές και συνέχεια παει στο ασχημο... Παρόλο που έχω 2 δουλειές και έχω μπόλικο πραγμα να ασχολουμαι, ωστόσο και παλι δεν ξεχνιέμαι!!! Έτσι σκέφτομαι στον λίγο ελευθερο χρόνο που έχω να κεντησω ένα μαξιλάρι για το δωμάτιο της μικρής!!! Μην γελάσετε... Χαχαχα αλλά σκέφτομαι μήπως με βοήθησει και ηρεμησω λίγο!!! 

Αααα και πολύ καλά θα κάνεις ότι σε κάνει να ξεχνιεσαι.....την πρώτη φορά ξέρεις τι έκανα γιατί ήμουν φουλ στο άγχος??? Λιστεςςςςςς αυτό με ηρεμούσε είχα ένα ολόκληρο τετραδθο έγραφα έσβηνα λίστα για τα πάντα πράγματα του μωρού αναλυτικά όλα λίστα για τα δικά μου τι θα χρειαστώ λίστα για το μαιευτήριο για όλα όλα αφού σκέψου στον 7ο ήταν όλα έτοιμα στην εντέλεια.....αυτήν την φορά είμαι πιο κουλ ευτυχως

 

  • Μου αρέσει 3
  • Ευχαριστώ 1

G0IYp3.png0Ivbp2.png

Link to comment
Share on other sites

Just now, ΒαλεντιναΧ είπε:

Μα αυτό είναι το σωστό κανονικά αν πέσει κάτι είναι σε έλλειψη ή χρειαζεται ενίσχυση δίνουν κάτι....δηλ ούτε σωστό είναι μόλις πάρεις τηλ τον γιατρό και του πεις είμαι έγκυος να σου πει ξεκινάς μαγνήσιο σίδηρο και δεν ξέρω και εγώ τι άλλο ... σίδηρο παίρνω επειδή έχω αιματοκρίτη 28 βασικά τόσο ήταν πριν ένα μήνα τώρα δεν ξέρω μπορεί να έχει πέσει και άλλο το φιλισιν το παίρνω για το στίγμα βιταμίνη d γιατί εδειξε έλλειψη αλλά ανέβηκε και την εκωψα και τα υπόλοιπα για τις συσπάσεις δηλ αν δεν χρειαστώ ασβέστιο π.χ ε δεν θα το πάρω έτσι....προληπτικα

 

Αααα και πολύ καλά θα κάνεις ότι σε κάνει να ξεχνιεσαι.....την πρώτη φορά ξέρεις τι έκανα γιατί ήμουν φουλ στο άγχος??? Λιστεςςςςςς αυτό με ηρεμούσε είχα ένα ολόκληρο τετραδθο έγραφα έσβηνα λίστα για τα πάντα πράγματα του μωρού αναλυτικά όλα λίστα για τα δικά μου τι θα χρειαστώ λίστα για το μαιευτήριο για όλα όλα αφού σκέψου στον 7ο ήταν όλα έτοιμα στην εντέλεια.....αυτήν την φορά είμαι πιο κουλ ευτυχως

 

Σ'ευχαριστώ βρε κορίτσι μου λεω και γω. Βλέπω που όλες έχετε ξεκινήσει και λέω τι γίνεται; Όσο για τις λίστες ίδιο στυλ είμαστε και γω μια απο τα ίδια!!!! Και όταν ήταν να φτιάξω βαλίτσα για το μαιευτήριο, είχα γράψει τι θέλω να βάλω και ότι έβαζα το έσβηνα Μην ξεχάσω κάτι.... Μεγάλο θέμα με τον έλεγχο...

  • Μου αρέσει 1

zZWsp2.png398Mp3.png

Link to comment
Share on other sites

Just now, Φραουλίτσα* είπε:

Σ'ευχαριστώ βρε κορίτσι μου λεω και γω. Βλέπω που όλες έχετε ξεκινήσει και λέω τι γίνεται; Όσο για τις λίστες ίδιο στυλ είμαστε και γω μια απο τα ίδια!!!! Και όταν ήταν να φτιάξω βαλίτσα για το μαιευτήριο, είχα γράψει τι θέλω να βάλω και ότι έβαζα το έσβηνα Μην ξεχάσω κάτι.... Μεγάλο θέμα με τον έλεγχο...

Γενικά είμαι έτσι σαν άνθρωπος αν θέλουμε π.χ να πάμε επίσκεψη μια μέρα πάντα από την προηγούμενη ετοιμάζω την τσάντα του παιδιού βγάζω τα ρούχα που θα βάλει το πρωί και τα δικά μου και εκεί κάνω λίστα μην ξεχάσω τίποτα ρούχα αλλαξιες σνακ φαγητά τα θέλω όλα μαζί μου ακόμα και μπλέντερ επερνα όταν έτρωγε αλεσμένα μην τύχει και δεν έχουν και δεν μιλάμε για ταξίδι μιλάμε 15λεπτα απόσταση στους γονείς μου ή στα πεθερικά μου...

  • Μου αρέσει 1

G0IYp3.png0Ivbp2.png

Link to comment
Share on other sites

Κόριτσια Μ ποτέ σκέφτεστε να ξεκινήσετε δειλά αγορές;;

Εγώ σκεφτόμουν εκεί 25-26 βδομάδα δειλά δειλά.  Από φόβο μην γίνει κάτι κ δεν μπορώ αργότερα 

Ο  άντρας Μ πάλι κ λέει καλύτερα πριν τη γέννα.  Κουτουρου λέει νούμερα θα αγόραζουμε;

Με συγχύσε είχε δεν είχε. Χαχαχαχα. 

Δεν τα μπορώ της τελευταίας στιγμής. 

Θέλω κ γω ένα πρόγραμμα. 

Φοβάμαι μην είμαι ξάπλα κ πέσω στην ανάγκη του τις τελευταίες μέρες 

Ότι να ναι θα αγοράσει. 

Link to comment
Share on other sites

Just now, ΧρυσαΜ είπε:

Εγώ ακόμα δεν έχω νιώσει το μωρό οπότε τρελαίνομαι.. Καλύτερα να μην είχατε τίποτα, δε διαφωνώ. Σάς το λέω για να δώσω μια θετική νότα σε όλο αυτό. Ότι τουλάχιστον ενημερώνεστε συχνότερα για την πορεία υγείας του μωρού σας και είστε κάπως πιο ήρεμες:)

 Φυσικά και αντιλήφθηκα τη θετική νότα σου! :wub:

Just now, ΒαλεντιναΧ είπε:

Χαχαχα στις 21 γυναικολόγο στις 1/2 ραντεβού να ανοίξω καρτέλα στο νοσοκομείο άρα θα κάνουν και υπέρηχο και 25/2 β επιπέδου...και εγώ συνεχίζω έτσι μέχρι την Πέμπτη αλλά να σου πω κάτι και να μου πει όλα καλά δεν άλλαξε τίποτα εγώ έτσι θα συνεχίσω Τουλ μέχρι να μπω στον 8ο δηλ πολλές ώρες ξάπλα και όρθια μόνο για τα βασικά....ας έχω το κεφάλι μου ήσυχο γιατί όσο βαραίνει το μωρό τόσο πιέζει ο τράχηλος....

Θα προτιμούσα και εγώ μια φορά τον μήνα αλλά για άσχετο λόγο επειδή δεν έχω πάντα την ευχέρεια να αφήνω κάπου την μικρή και αυτό είναι κουραστικό και αγχωτικό για τα έκτακτα ραντεβού......κατά τα άλλα καταλαβαίνω πως το λες χρυσα!!!

Καλύτερα έτσι, θα είσαι και σίγουρη. Κι εγώ ελπίζω κάποια στιγμή να ξε-κρεβατωθω να μπορώ να κάνω τα βασικά μόνο και ξανά κρεβάτι, δε ρισκάρω

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


@Eva1986 Εγω στην πρωτη εγκυμοσυνη μετα την β επιπεδου ειχα παραγγείλει το καρότσι. Και μετα σιγά σιγά έβλεπα τι χρειαζόμουν. Εμένα μου είχε δώσει και αρκετά πράγματα και ρούχα η αδερφή μου. Σιγά σιγά μπορείς να κοιτάς. Χρειάζονται και πολλά. Σεντονακια πετσετες .... Κανείς μια έρευνα αγοράς τσεκάρεις τι θες και σαρεσει και μπορείς και πιο μετα να τα πάρεις στον 7ο μήνα. Μπορείς να πάρεις κανα φορμακι αν θες για να το βλέπεις. Και γω στο πρωτο ήθελα να εχω κάτι να το κοιτάζω.

  • Μου αρέσει 1

zZWsp2.png398Mp3.png

Link to comment
Share on other sites

Just now, Eva1986 είπε:

Κόριτσια Μ ποτέ σκέφτεστε να ξεκινήσετε δειλά αγορές;;

Εγώ σκεφτόμουν εκεί 25-26 βδομάδα δειλά δειλά.  Από φόβο μην γίνει κάτι κ δεν μπορώ αργότερα 

Ο  άντρας Μ πάλι κ λέει καλύτερα πριν τη γέννα.  Κουτουρου λέει νούμερα θα αγόραζουμε;

Με συγχύσε είχε δεν είχε. Χαχαχαχα. 

Δεν τα μπορώ της τελευταίας στιγμής. 

Θέλω κ γω ένα πρόγραμμα. 

Φοβάμαι μην είμαι ξάπλα κ πέσω στην ανάγκη του τις τελευταίες μέρες 

Ότι να ναι θα αγοράσει. 

Νταξει καλό είναι να ξεκινήσεις έρευνα αγοράς για βαριά πράγματα. Αλλά κάτσε πρώτα να σκεφτείς πώς θες το δωμάτιο, να πας πιο κατευθυνομενα για έπιπλα, μην πας κουτουρού είναι η γνώμη μου, διότι ο, τι θα βλέπεις θα το θες και θα μπερδευτείς. Αγορές δεν είναι μόνο τα φορμακια και τα μπιμπερό, αυτά τα κάνεις και τελευταία στιγμή. Αλλά έπιπλα, καρότσι, κάθισμα αυτοκινήτου, θέλουν ψάξιμο κατ' εμέ για να βρεις κάτι καλό αλλά να μη δώσεις νεφρό

  • Μου αρέσει 3
Link to comment
Share on other sites

Ο προβληματισμός μ.ειναι να δω πως θα βολεψω 2 κρεβάτια  κ το είδους σε ένα δωμάτιο.  Καρότσι έχω. 

Ο μικρός κοιμάται σε πολυμορφική κούνια.  Σκέφτομαι να πάρω μια μικρή κούνια για το μωρό 

Απλά δεν ξέρω κατά πόσο  κ για πόσο ακόμα  θα ναι άνετη η πολυμορφικη  στο θέμα πλάτος για τον γιο Μ. 

Αν αξίζει δηλ να πάρω στρώμα καινούργιο στον μικρό ή να αλλάξω κ σε αυτόν κρεβάτι. 

Να του πάρω μόνο με σκοπό κάποια στιγμή να μπει κουκέτα από πάνω 

 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

7 ώρες πρίν, ΒαλεντιναΧ είπε:

Δυωρη απόχη από γαλακτοκομικά μου είπε ο γιατρός και φυσικά από άλλα φάρμακα όπως σίδηρο ή ασβέστιο

Δύο ώρες μακρυά είναι καλά είτε πριν είτε μετά!!!!

Δηλαδή κορίτσι μου πρέπει να έχει δίωρη αποχή και από το ασβέστιο;; γιατί εμένα ο γιατρός μου είπε 1-1,5 ώρα μετά από το ασβέστιο να παίρνω το μαγνήσιο, δε μου ανέφερε κάτι για γαλακτοκομικά γενικά!Εγώ θα το παίρνω πάντως 2 ώρες μετά για να είμαι σίγουρη!!

 

Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πρίν, Evouska είπε:

Δηλαδή κορίτσι μου πρέπει να έχει δίωρη αποχή και από το ασβέστιο;; γιατί εμένα ο γιατρός μου είπε 1-1,5 ώρα μετά από το ασβέστιο να παίρνω το μαγνήσιο, δε μου ανέφερε κάτι για γαλακτοκομικά γενικά!Εγώ θα το παίρνω πάντως 2 ώρες μετά για να είμαι σίγουρη!!

 

Ε ναι αφού το ασβέστιο το παίρνουμε από τα γαλακτοκομικά βρε....εσύ κρατά δυωρο για καλύτερη απορρόφηση κιολας

  • Μου αρέσει 1

G0IYp3.png0Ivbp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...