Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • πρίν από 6 λεπτά , Fay_ είπε:

      Ο γιατρός μου κάθε φορά μου λέει η δίδυμη κύηση έχει καφέ και μπορεί να δεις και αίμα και μην κανεις τίποτα κτλ. Γι αυτό δεν θέλω να τον πάρω..

      Ακούγεται να μην ανησυχεί. Αν εσυ όμως ανησυχεις, πηγαινε να σε δει ή ξεκουράσου και παρακολούθησε το. 

      • Ευχαριστώ 1

MOMS JUNE 2021


Recommended Posts

On 1/19/2021 at 11:50 PM, Φώφη1990 said:

Γεια σας κοριτσια μου! 

Μια ερωτηση! Νιωθω οτι κρυωσα ...:cry:

Μηπως γνωριζετε αν επιτρεπεται το τσαι και τι ειδος? Μεντα , φασκομηλο, φλαμουρι κλπ..... Επιτρεπονται? Στο ιντερνετ σε αλλα σαιτ λεει ναι και σε αλλα οχι...

Εμένα ενας φαρμακολόγος - βοτανολόγος μου ειπε περα αποτ ο τσαι βουνού τίποτα άλλο, 1 την ημέρα και ειδικά χαμομήλι γιατι προκαλέι εντονες συσπασεις και αποβολες

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 5,7k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Just now, Φραουλίτσα* είπε:

Ούτε και γω εχω καμία ενόχληση στην τομη. Έχουν περάσει και 5 χρόνια οπότε δεν ξέρω αν παίζει ρόλο. Εγω. Αμα βήχω εχω πονο σε ενα σημείο δεν Θα χαμηλά που αν με πιάσει μπορεί να μου κρατήσει. Εχω καταλάβει ότι είναι κάποιο νευρα. Μπορεί και σένα κατι τέτοιο να είναι κανα νευρο, αλλά για καλό και για κακο ρωτα τον γιατρό σου. Και περαστικά!!!

Φραουλίτσα ευχαριστω, εύχομαι να είναι νεύρο ή σύμφηση γιατί μπορώ να τα αντιμετωπίσω, σε αντίθεση με τη διάνοιξη. Εάν είναι σύμφηση θα πάω σε έναν φίλο φυσικοθεραπευτή να μου κάνει μασάζ στην ουλή. Καλό είναι να φύγει και αυτή. 

Από βότανα δεν πίνω τίποτα, θα αρχίσω να πίνω τσάι σμέουρου στις 34 εβδομάδες που βοηθάει τη μήτρα και τον τοκετό. Κάτι άκουσα και για το φασκόμηλο αλλά δεν το έχω ψάξει καλά ακόμη. 

Edit μόλις διάβασα για την τσουκνίδα, ότι είναι ωφέλιμη για την εγκυμοσύνη γενικά.  Θα ρωτήσω το γιατρό και θα ενημερώσω.


2t7wp3.png
 
Link to comment
Share on other sites

3 ώρες πρίν, jellyfishch είπε:

Καλημέρα, μια ερώτηση για τα κορίτσια με καισαρική: Νιώθω ελαφριά πονάκια σε ένα συγκεκριμένο σημείο στην τομή. Είναι στο αριστερό άκρο. Το νιώθω σποραδικά είτε όταν σηκώνομαι απότομα, είτε σε άσχετες φάσεις. Το μασάζ και η ζελατίνη είχαν βοηθήσει και είχε σταματήσει η αίσθηση, όμως εχθές σηκώθηκα απότομα, με έπιασε αρκετά έντονος πόνος και από τότε πονάω σποραδικά. Δεν ξέρω εάν μπορεί να είναι σύμφηση ή διάνοιξη, θα ζητήσω και από την εμβρυολόγο να το δει αλλά εσείς έχετε κάτι αντίστοιχο?

Μήπως παίζει ρόλο η εγκυμοσύνη μαζί με την αλλαγή του καιρού; 

Just now, Φώφη1990 είπε:

Κοριτσια μου μια ερωτηση... Απο συμπληρωματα παιρνετε μαγνησιο?????/ποσα την ημερα?

Λόγω συσπασεων παίρνω 2 τη μέρα

  • Μου αρέσει 1
  • Ευχαριστώ 1
Link to comment
Share on other sites

Just now, ΧρυσαΜ είπε:

Μήπως παίζει ρόλο η εγκυμοσύνη μαζί με την αλλαγή του καιρού; 

Λόγω συσπασεων παίρνω 2 τη μέρα

Πάει κι έρχεται από τότε που έμαθα ότι είμαι έγκυος...θα δείξει. 

Μαγνήσιο παίρνω ένα αναβράζον  αλλά έχει και η πολυβιταμίνη μου μέσα (pregnacare max). Δεν έχω συσπάσεις αλλά είχα επιπτωματικό πλακούντα και η μήτρα έπρεπε να είναι ζεν.............

  • Μου αρέσει 1
  • Ευχαριστώ 1

2t7wp3.png
 
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

4 ώρες πρίν, Φώφη1990 είπε:

Κοριτσια μου μια ερωτηση... Απο συμπληρωματα παιρνετε μαγνησιο?????/ποσα την ημερα?

Παίρνω 4 τροφοκαρντ το απλό έχω πάρει και 5 μου είπε μέχρι 6οποτε νιώθω πιο πολυ πόνο βέβαια εγώ έχω σταθερά συσπάσεις αλλιώς θεωρώ πως είναι πολλά


G0IYp3.png0Ivbp2.png

Link to comment
Share on other sites

Just now, ΒαλεντιναΧ said:

Παίρνω 4 τροφοκαρντ το απλό έχω πάρει και 5 μου είπε μέχρι 6οποτε νιώθω πιο πολυ πόνο βέβαια εγώ έχω σταθερά συσπάσεις αλλιώς θεωρώ πως είναι πολλά

Αχ και σε ειχα στο μυαλο κου γιατι και εγω σημερα ειμαι πονους. Εντωμεταξυ.πριν λιγο φτερνιστηκα και πονεσα τοσο πολυ!!!!!! Σας εχει τυχει να βηξετε ή να φτερνιστειτε και να πονεσετε?

  • Μου αρέσει 1

oJHZp3.png

Link to comment
Share on other sites

Just now, Φώφη1990 είπε:

Αχ και σε ειχα στο μυαλο κου γιατι και εγω σημερα ειμαι πονους. Εντωμεταξυ.πριν λιγο φτερνιστηκα και πονεσα τοσο πολυ!!!!!! Σας εχει τυχει να βηξετε ή να φτερνιστειτε και να πονεσετε?

Ναι φυσικά θέλει πριν βηξεις ή φτερνιστεις να πιάνεις λιγάκι την κοιλίτσα σου σαν να την κρατάς....κολπακι....

Εγωω πριν τρεις μέρες ήμουν χάλια από πόνους όλη μέρα πήρα παραπάνω μαγνήσιο τώρα δύο μέρες είμαι καλύτερα τι να πω δεν έχω ιδέα Δευτέρα πάω για μέτρηση τραχήλου θα είμαι 20 μέρες περιορισμένη να δούμε τι θα έχουμε κανει


G0IYp3.png0Ivbp2.png

Link to comment
Share on other sites

Just now, ΒαλεντιναΧ said:

Ναι φυσικά θέλει πριν βηξεις ή φτερνιστεις να πιάνεις λιγάκι την κοιλίτσα σου σαν να την κρατάς....κολπακι....

Εγωω πριν τρεις μέρες ήμουν χάλια από πόνους όλη μέρα πήρα παραπάνω μαγνήσιο τώρα δύο μέρες είμαι καλύτερα τι να πω δεν έχω ιδέα Δευτέρα πάω για μέτρηση τραχήλου θα είμαι 20 μέρες περιορισμένη να δούμε τι θα έχουμε κανει

Ολα θα πανε καλα!!! 

Ευτυχως που εχω και εσας κοριτσια μου. Στους τριγυρω μου που λεω οτι συνεχεια ποναω μου λενε οτι δεν γινεται να συμβαινει!! εγω το ξερω....και ειμαι και φοβιτσιαρα....

  • Μου αρέσει 2

oJHZp3.png

Link to comment
Share on other sites

4 ώρες πρίν, jellyfishch είπε:

Φραουλίτσα ευχαριστω, εύχομαι να είναι νεύρο ή σύμφηση γιατί μπορώ να τα αντιμετωπίσω, σε αντίθεση με τη διάνοιξη. Εάν είναι σύμφηση θα πάω σε έναν φίλο φυσικοθεραπευτή να μου κάνει μασάζ στην ουλή. Καλό είναι να φύγει και αυτή. 

Από βότανα δεν πίνω τίποτα, θα αρχίσω να πίνω τσάι σμέουρου στις 34 εβδομάδες που βοηθάει τη μήτρα και τον τοκετό. Κάτι άκουσα και για το φασκόμηλο αλλά δεν το έχω ψάξει καλά ακόμη. 

Edit μόλις διάβασα για την τσουκνίδα, ότι είναι ωφέλιμη για την εγκυμοσύνη γενικά.  Θα ρωτήσω το γιατρό και θα ενημερώσω.

Αυτο το εχω και γω υπόψιν μου για το τέλος της εγκυμοσύνης, το τσάι σμέουρου. Εντωμεταξύ εχω και μια απορία εχω ένα τσάι χωρίς καφεΐνη που έχει μέσα μύρτιλο και ράσμπερι και το φιλο φοβάμαι να το πιω. Μην προκαλεί συσπάσεις.

Just now, Φώφη1990 είπε:

Αχ και σε ειχα στο μυαλο κου γιατι και εγω σημερα ειμαι πονους. Εντωμεταξυ.πριν λιγο φτερνιστηκα και πονεσα τοσο πολυ!!!!!! Σας εχει τυχει να βηξετε ή να φτερνιστειτε και να πονεσετε?

Αυτο το παθαίνω απο την αρχή της εγκυμοσύνης ακόμα και αν ειμαι ξάπλα και σηκωθώ απότομα.... Άστο με πιάνει ένας πόνος κάτω δεξιά που καμία φορας κραταει. Όπως λέει η  @ΒαλεντιναΧ κρατας την κοιλιά και όλα μια χαρά. Έτσι την κράταγα και όταν είχα την τομή απο την καισαρική και έβηχα απο την αλλεργία απο τα λουλούδια στο μαιευτήριο...

  • Ευχαριστώ 1

zZWsp2.png398Mp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Just now, ΒαλεντιναΧ είπε:

Ναι φυσικά θέλει πριν βηξεις ή φτερνιστεις να πιάνεις λιγάκι την κοιλίτσα σου σαν να την κρατάς....κολπακι....

Εγωω πριν τρεις μέρες ήμουν χάλια από πόνους όλη μέρα πήρα παραπάνω μαγνήσιο τώρα δύο μέρες είμαι καλύτερα τι να πω δεν έχω ιδέα Δευτέρα πάω για μέτρηση τραχήλου θα είμαι 20 μέρες περιορισμένη να δούμε τι θα έχουμε κανει

Θα περίμενουμε τα νέα σ.  Σε 2 βδομάδες θα τον μέτρησω κ γω. 

Καλά με φτέρνισμα έχω τρελαθεί στον πόνο πολλές φορές.  Φαντάσου σκέφτομαι να αρρωστήσω με βηχα. Παπαπα

Link to comment
Share on other sites

Just now, Φώφη1990 είπε:

Αχ και σε ειχα στο μυαλο κου γιατι και εγω σημερα ειμαι πονους. Εντωμεταξυ.πριν λιγο φτερνιστηκα και πονεσα τοσο πολυ!!!!!! Σας εχει τυχει να βηξετε ή να φτερνιστειτε και να πονεσετε?

Ναι κι εγώ το παθαίνω .  κρατάω την κοιλιά μου και κάπως καλύτερα ειναι. Και όταν τεντώνομαι πονάω

  • Ευχαριστώ 1

MBIdp2.png00R4p3.png

Link to comment
Share on other sites

8 ώρες πρίν, Φώφη1990 είπε:

Ολα θα πανε καλα!!! 

Ευτυχως που εχω και εσας κοριτσια μου. Στους τριγυρω μου που λεω οτι συνεχεια ποναω μου λενε οτι δεν γινεται να συμβαινει!! εγω το ξερω....και ειμαι και φοβιτσιαρα....

Καλά είναι να ακούμε το σώμα μας τι θα πει δεν γίνεται να συμβαίνει ακόμα και γυναίκες που πέρασαν εγκυμοσύνη μπορει απλά να μην είχαν πόνους δεν σημαίνει όμως ότι δεν γίνεται μην τρελαθουμε.....το ίδιο μου έλεγε πριν δύο χρόνια η μαμά μου στην κόρη μου δεν γίνεται μόλις μπήκα νοσοκομείο πρόωρα και οι λέξεις που τους είπαν ήταν:έχει ξεκινήσει ο τοκετός κάνουμε ότι μπορούμε και βλέπανε στο μηχάνημα κάτι 100 ανά ένα λεπτό όσες γεννησατε ξέρετε και της είπα ότι έτσι αισθανομαι από τις αρχές τις έπεσαν τα μαλλιά από το κεφάλι....οπότε καλύτερα να μην μιλάνε....

8 ώρες πρίν, Eva1986 είπε:

Θα περίμενουμε τα νέα σ.  Σε 2 βδομάδες θα τον μέτρησω κ γω. 

Καλά με φτέρνισμα έχω τρελαθεί στον πόνο πολλές φορές.  Φαντάσου σκέφτομαι να αρρωστήσω με βηχα. Παπαπα

Πότε τον μετρησατε τελευταία φορά??? Εγώ την Δευτέρα θα είμαι 20μερες μετά καλύτερα κιόλας να έχουμε καλύτερη εικόνα δηλ πως πάει ανά 20ημερο κάπως.....

 

 

 

  • Μου αρέσει 2

G0IYp3.png0Ivbp2.png

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 33 λεπτά , ΒαλεντιναΧ είπε:

Καλά είναι να ακούμε το σώμα μας τι θα πει δεν γίνεται να συμβαίνει ακόμα και γυναίκες που πέρασαν εγκυμοσύνη μπορει απλά να μην είχαν πόνους δεν σημαίνει όμως ότι δεν γίνεται μην τρελαθουμε.....το ίδιο μου έλεγε πριν δύο χρόνια η μαμά μου στην κόρη μου δεν γίνεται μόλις μπήκα νοσοκομείο πρόωρα και οι λέξεις που τους είπαν ήταν:έχει ξεκινήσει ο τοκετός κάνουμε ότι μπορούμε και βλέπανε στο μηχάνημα κάτι 100 ανά ένα λεπτό όσες γεννησατε ξέρετε και της είπα ότι έτσι αισθανομαι από τις αρχές τις έπεσαν τα μαλλιά από το κεφάλι....οπότε καλύτερα να μην μιλάνε....

Πότε τον μετρησατε τελευταία φορά??? Εγώ την Δευτέρα θα είμαι 20μερες μετά καλύτερα κιόλας να έχουμε καλύτερη εικόνα δηλ πως πάει ανά 20ημερο κάπως.....

 

 

 

Έχω περίπου μήνα.  Ήμουν στο 3.  

Έχω περιέργεια τι θα δω. Γενικά προσπαθώ να είμαι ξάπλα κ ξεκούραση.  

Στην προηγούμενη εγκυμοσύνη στην β επιπέδου ήταν 2.9 

Κ στις 30 βδομάδες 2.  

 

Link to comment
Share on other sites

Just now, Eva1986 είπε:

Έχω περίπου μήνα.  Ήμουν στο 3.  

Έχω περιέργεια τι θα δω. Γενικά προσπαθώ να είμαι ξάπλα κ ξεκούραση.  

Στην προηγούμενη εγκυμοσύνη στην β επιπέδου ήταν 2.9 

Κ στις 30 βδομάδες 2.  

 

Δυστηχως δεν ξέρω πόσο ήμουν εγώ στην προηγούμενη εγκυμοσύνη....ξέρω μόνο ότι στην αυχενική ήμουν 3 περίπου 34η 1.2 και 35η 0.6 κάτι άλλο δεν ξέρω και εγώ ξάπλα και ξεκούραση ειμαι


G0IYp3.png0Ivbp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...