Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • 3 ώρες πρίν, Fay_ είπε:

      Να σε ρωτησω μιας και αναφέρεις τη φυσική σύλληψη. Ποτε ξεκίνησε τις ενέσεις η αδερφή σου; Ρωτάω γιατί εγω είμαι στην 7η βδομάδα και τώρα το ανακάλυψα και φοβάμαι μην είναι αργά.. 

      Είχε κάνει τις εξετάσεις με το που έμαθε για το δικό μου γονιδιο πριν μείνει έγκυος οπότε τις ενέσεις τις ξεκίνησε με την πρωτη χοριακη μετά την καθυστερηση . Απ ότι ειδα εχεις μετάλλαξη σε ένα συγκεκριμένο γονίδιο. Αυτο δείχνει μια προδιάθεση που μπορεί με την εγκυμοσύνη να αυξηθεί ο κίνδυνος για επιπλοκές, δε σημαίνει ότι θα πάθεις κάτι σίγουρα ή αμέσως,  ιδίως αν οι υπόλοιπες εξετάσεις σου είναι οκ. Αν είναι και ετεροζυγη η μετάλλαξη λιγοστεύουν κι άλλο οι πιθανότητες. Οπότε εφόσον η εγκυμοσύνη σου είναι οκ μέχρι τώρα και πάρεις άμεσα αγωγή αν απαιτείται σύμφωνα με το γιατρούς σου, δε θα έχεις θέμα, οι αντιπηκτικες δρουν απευθείας. Εξάλλου όντως οι περισσότερες κοπέλες που θα μείνουν φυσιολογικα έγκυες και κάνουν μετά τις εξετάσεις στην ίδια εβδομάδα με σενα το μαθαίνουν μέχρι να βγει το αποτέλεσμα της γονιδιακής εξέτασης.

MOMS JUNE 2021


Recommended Posts

Just now, Evouska είπε:

Κορίτσι μου γίνεται κ εμένα μου τον μέτρησε με κοιλιακό υπέρηχο χθες που πήγα!

Η μπέμπα μας μεγάλωσε είναι 714 γραμμάρια!! Την είδα και σε 4d και τρελάθηκα κορίτσια, φαίνονται τα χαρακτηριστικά κανονικά, αν κ δεν είχε πολύ καλή θέση γιατί ειχε κολλήσει πάνω στην κοιλιά μου χαχα! 

Σε νιώθω φίλη! Κάθε απόγευμα αρχίζουν τα όργανα κ εμένα! Κ πολλές μέρες μέχρι να κοιμηθώ το βράδυ κλωτσάει ασταμάτητα! Προχθές με ξύπνησε κιόλας με μια δυνατή κλωτσιά τα είδα όλα χαχαχα! 

Καλή επιτυχία αγάπη μου !! Όλα καλά θα πάνε!❤

Και εμείς τον είδαμε σε 4d και έχουμε και δύο φοτο με πρόσωπο χειλάκια μυτούλα κλπ πιπιλουσε και το δάχτυλο καθόλη την διάρκεια!!!

  • Μου αρέσει 8

G0IYp3.png0Ivbp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 5,7k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Ωραία Φωτεινη χαίρομαι πολύ!:-D

 

Βαλεντίνα σε ποιον μοιάζει το μωράκι?

Εύα εσένα η μικρή σου? 

Κι εγώ πήγα στο γιατρό,όλα καλά, έχασα και δυο κιλακια και είμαι στα συν οχτώ. Πίεση οκ, πλακούντας οκ, μπέμπης οκ, στα 700 γραμμάρια, ένα βιώσιμο έμβρυο πλέον.

Συζητήσαμε και για τη γέννα , θα δειξει, ίσως πάω με αυτον. Ακόμη δεν είμαι σίγουρη πάντως, καθόλου. Έχω και τη μάνα μου να μου λέει πρόσεχε και πρόσεχε , και η ψυχολογία έχει φτάσει στο ναδίρ. Όσο πλησιάζει ο καιρός θα με πρηξουνε, το βλέπω το έργο από τώρα..  

Σας φιλώ!!!

  • Μου αρέσει 7
  • Ευχαριστώ 1

2t7wp3.png
 
Link to comment
Share on other sites

Just now, jellyfishch said:

Ωραία Φωτεινη χαίρομαι πολύ!:-D

 

Βαλεντίνα σε ποιον μοιάζει το μωράκι?

Εύα εσένα η μικρή σου? 

Κι εγώ πήγα στο γιατρό,όλα καλά, έχασα και δυο κιλακια και είμαι στα συν οχτώ. Πίεση οκ, πλακούντας οκ, μπέμπης οκ, στα 700 γραμμάρια, ένα βιώσιμο έμβρυο πλέον.

Συζητήσαμε και για τη γέννα , θα δειξει, ίσως πάω με αυτον. Ακόμη δεν είμαι σίγουρη πάντως, καθόλου. Έχω και τη μάνα μου να μου λέει πρόσεχε και πρόσεχε , και η ψυχολογία έχει φτάσει στο ναδίρ. Όσο πλησιάζει ο καιρός θα με πρηξουνε, το βλέπω το έργο από τώρα..  

Σας φιλώ!!!

Εμένα πάντως η μικρή μυτη ολόϊδια του μπαμπά και χειλάκια δικά μου!!!! 

Τον αλλον μήνα θα πάω και σε καρδιολόγο για υπέρηχο και καρδιογράφημα! 

Κορίτσι θυμισε μου! Σε ποιον πας? Αποστολ... ???? Πας για καισαρική ή φυσιολογικό τοκετό??? 

  • Μου αρέσει 2

oJHZp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Just now, jellyfishch είπε:

Ωραία Φωτεινη χαίρομαι πολύ!:-D

 

Βαλεντίνα σε ποιον μοιάζει το μωράκι?

Εύα εσένα η μικρή σου? 

Κι εγώ πήγα στο γιατρό,όλα καλά, έχασα και δυο κιλακια και είμαι στα συν οχτώ. Πίεση οκ, πλακούντας οκ, μπέμπης οκ, στα 700 γραμμάρια, ένα βιώσιμο έμβρυο πλέον.

Συζητήσαμε και για τη γέννα , θα δειξει, ίσως πάω με αυτον. Ακόμη δεν είμαι σίγουρη πάντως, καθόλου. Έχω και τη μάνα μου να μου λέει πρόσεχε και πρόσεχε , και η ψυχολογία έχει φτάσει στο ναδίρ. Όσο πλησιάζει ο καιρός θα με πρηξουνε, το βλέπω το έργο από τώρα..  

Σας φιλώ!!!

Συγχαρητήρια κορίτσι μου εύχομαι τελειομηνα μωράκια!!!! Η μικρή μας είχε βγει καρμπον ο μπαμπάς και βλέπω πως και ο γιος το ίδιο....υγεία να έχουν και καθόλου δεν με νοιάζει αρκεί να βγει στην ώρα του γερό!!!!

  • Μου αρέσει 4

G0IYp3.png0Ivbp2.png

Link to comment
Share on other sites

Just now, Φώφη1990 είπε:

Εμένα πάντως η μικρή μυτη ολόϊδια του μπαμπά και χειλάκια δικά μου!!!! 

Τον αλλον μήνα θα πάω και σε καρδιολόγο για υπέρηχο και καρδιογράφημα! 

Κορίτσι θυμισε μου! Σε ποιον πας? Αποστολ... ???? Πας για καισαρική ή φυσιολογικό τοκετό??? 

Εκεί πάω και πάω για φυσιολογικό, εκτός απροόπτου. Εσύ τι αποφάσισες Φωτεινή μου; Ο γιατρός σου τι λέει?

Επειδή δεν είναι παθολογική η κύηση δε μου έγραψε καμπύλη σακχάρου. Μου έγραψε αντ' αυτού μία μέτρηση στο αίμα, κάτι τέτοιο δεν κατάλαβα. Μαζί με κάτι άλλες εξετάσεις.

Έτσι κι αλλιώς πλέον τρέφομαι με σαλάτες, κρεατάκι, γιαουρτάκια και φρούτα..

 

  • Μου αρέσει 1

2t7wp3.png
 
Link to comment
Share on other sites

Καλημερούδια κορίτσια!

Μα τι ωραία νέα!Μπράβο σε όλα τα κορίτσια!Εγώ πήγα προχθές στη γιατρό μετά από ένα σωρό αναποδιές (ακυρώσεις ραντεβού, πρόβλημα με την άδεια στη δουλειά και στο καπάκι μου τρύπησε το ψυγείο του αυτοκινήτου και μου έμεινε στο δρόμο-ευτυχώς πολύ κοντά στο σπίτι!Το ίδιο και την προηγούμενη εβδομάδα που έμεινα στο δρόμο από μπαταρία)Το τι νεύρα είχα δεν περιγράφεται...

Νέα μπέμπη!735 γραμμάρια το καμάρι!όλα όπως πρέπει να είναι, μήκος, κινητικότητα, οι μητριαίες μου, όλα οκ! Τώρα τέλη της άλλης θα πάω για καμπύλη και τελευταία μεγάλη εξέταση κοντά στις 16/4 (ντόπλερ)...μα πώς πέρασε έτσι ο καιρός...Καλή δύναμη σε όλες μας!

  • Μου αρέσει 7
Link to comment
Share on other sites

8 hours ago, jellyfishch said:

Εκεί πάω και πάω για φυσιολογικό, εκτός απροόπτου. Εσύ τι αποφάσισες Φωτεινή μου; Ο γιατρός σου τι λέει?

Επειδή δεν είναι παθολογική η κύηση δε μου έγραψε καμπύλη σακχάρου. Μου έγραψε αντ' αυτού μία μέτρηση στο αίμα, κάτι τέτοιο δεν κατάλαβα. Μαζί με κάτι άλλες εξετάσεις.

Έτσι κι αλλιώς πλέον τρέφομαι με σαλάτες, κρεατάκι, γιαουρτάκια και φρούτα..

 

Και εγώ το συζήτησα με τον γιατρό μου και του εξέφρασα τους φόβους μου και τις ανησυχίες μου. Μου είπε ότι είναι παρών από την πρωτη στιγμή που μπαίνω στον χειρουργείο μέχρι το τέλος ακόμα κι αν ο τοκετός κρατήσει 10 ώρες. Γιατί συνήθως στην αρχή είναι η Μαια μαζι σου και ο γιατρός έρχεται προς το τέλος. Με καθησυχάσε κάπως! Επομένως για την ώρα του είπα ότι οκ παμε για φυσικό αλλά με το πρωτο τσακ που εγώ δεν νιώθω καλά και αρχίζω και παθαινω καμια κρίση να μου το παρει με καισαρική!!! 

Κοπέλα μου μάλλον γλυκοζυλιομενη σου έγραψε να κάνεις. Την έκανα και εγώ!!!! 

Κορίτσια μου τι κάνατε με προετοιμασια σχετικά με το δωμάτιο του μωρου??? Εμείς έχουμε δυο γραφεία στο σπίτι (ένα δικό. Μου και ένα του αντρα μου)  . Του αντρα μου θα γίνει και παιδικό δωμάτιο αλλά ακόμα δεν έχω ασχοληθεί με τίποτα! Ουτε με έπιπλα ουτε καν με ξεκαθάρισμα του γραφείου!!!! Νωρίς δεν είναι ακόμα????? Δεν ξέρω...... 

 

  • Μου αρέσει 1

oJHZp3.png

Link to comment
Share on other sites

Just now, Φώφη1990 είπε:

Και εγώ το συζήτησα με τον γιατρό μου και του εξέφρασα τους φόβους μου και τις ανησυχίες μου. Μου είπε ότι είναι παρών από την πρωτη στιγμή που μπαίνω στον χειρουργείο μέχρι το τέλος ακόμα κι αν ο τοκετός κρατήσει 10 ώρες. Γιατί συνήθως στην αρχή είναι η Μαια μαζι σου και ο γιατρός έρχεται προς το τέλος. Με καθησυχάσε κάπως! Επομένως για την ώρα του είπα ότι οκ παμε για φυσικό αλλά με το πρωτο τσακ που εγώ δεν νιώθω καλά και αρχίζω και παθαινω καμια κρίση να μου το παρει με καισαρική!!! 

Κοπέλα μου μάλλον γλυκοζυλιομενη σου έγραψε να κάνεις. Την έκανα και εγώ!!!! 

Κορίτσια μου τι κάνατε με προετοιμασια σχετικά με το δωμάτιο του μωρου??? Εμείς έχουμε δυο γραφεία στο σπίτι (ένα δικό. Μου και ένα του αντρα μου)  . Του αντρα μου θα γίνει και παιδικό δωμάτιο αλλά ακόμα δεν έχω ασχοληθεί με τίποτα! Ουτε με έπιπλα ουτε καν με ξεκαθάρισμα του γραφείου!!!! Νωρίς δεν είναι ακόμα????? Δεν ξέρω...... 

 

Νομίζω ότι καλό είναι να ξεκινήσεις γιατί μετά θα βαρύνεις περισσότερο και θα είσαι περισσότερο δυσκίνητη

Πινακάκι!

@Maria92 ΠΗΤ 28/5

@Mpizelaki_mou πητ 5/6 Αυχενική 27/11

@Φραουλίτσα* ΠΗΤ 6/6, Β επιπέδου 28/1κοριτσάκινοσοκομείο Έλενα 

@Μαρία1430 ΠΗΤ 7/6 Αυχενική 23/11, β επιπέδου 1/2, κοριτσάκι, Ιασώ

@boockieΠΗΤ 8/6 Αυχενική 24/11, β επιπέδου 26/1, αγοράκι, Ιασώ 

@olga9@Olga93ΗΤ 8/6 Αυχενική 26/11, β επιπέδου 4/2, αγοράκι 

 @phal ΠΗΤ 5/6 Αυχενική 26/11, Β επιπέδου 26/1, twins boy and girl, Ιασώ

@FlowerMom ΠΗΤ 11/6 Αυχενική 2/12, Β επιπέδου 4/2, άγνωστο φύλο, Ιασώ

@BILLEΠΗΤ 11/6 Αυχενική 1-11/12, Β επιπέδου 1/2, αγοράκι

@Evouska ΠΗΤ 13/6 Αυχενική 30/11, Β επιπέδου 3/2, κοριτσάκι

@alina80 ΠΗΤ 14/6 Αυχενική 2/12, β επιπέδου 10/2, κοριτσάκι 

@HopeMe ΠΗΤ 14/6 Αυχενική 2/12, Β επιπέδου 3/2, κοριτσάκινοσοκομείο Έλενα

@matinab1980 Αυχενική 4/12, αγοράκι, Αρεταίειο νοσοκομείο 

@Αυρα87ΠΗΤ 16/6, κοριτσάκι, Γαία 

@jellyfishch ΠΗΤ 17/6, Αυχενική 10/12, Β επιπέδου 5/2,αγοράκι 

@Eva1986 ΠΗΤ 16/6, Β επιπέδου 5/2, κοριτσάκι 

@maroullakii ΠΗΤ 20/6 Αυχενική 8/12, αγοράκι, μητέρα 

@Avmar ΠΗΤ 25/6

@Linaki.24 ΠΗΤ 24/6,Β Επιπέδου 17/2 αγοράκι, Νοσοκομείο Αγίου Ανδρέα Πατρών 

@λιλιτο ΠΗΤ 25/6 κοριτσάκι, νοσοκομείο Παπαγεωργίου 

@Φώφη1990 ΠΗΤ 29/6 Υπέρηχος 28/1, β επιπέδου 22/2, κοριτσάκι

@ΧρυσαΜΠΗΤ 30/6 Αυχενική 16/12, β επιπέδου 22/2,αγοράκι μητέρα

@ΒαλεντιναΧΠΗΤ 1/7 Β επιπέδου 25/2,αγοράκι, Γενικό Νοσοκομείο Κατερίνης

@Evi!ΠΗΤ 2-4/7

@Marialena86 ΠΗΤ 12-15/7, κοριτσάκιΙασώ

  • Μου αρέσει 3
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


@Φώφη1990 Με το θέμα του τοκετού απλά να σου πω το εξής που μπορει και να το ξέρεις βέβαια...όλες μα όλες οι μελέτες δείχνουν  σύνδεση ενός πολύωρου τοκετού με νευρικά παιδιά. Το οποίο μεταφράζεται σε πολυ κλάμα, πονοκεφάλους, έντονους κολικούς και πολλές φορές υπερτονία άκρων (αυτό δηλ που τα παιδάκια πολλές φορές περπατάνε στις μύτες και σαλτάρουν οι γονείς γιατι κάτι άλλο τους έρχεται στο μυαλό...).Δηλ όταν ταλαιπωρείται η μητέρα στον τοκετό (αυτά που έκαναν παλιά δηλ κ κοιλοπονούσαν οι γυναίκες κανα 24ωρο και θεωρούταν φυσιολόγικο πλέον δεν θεωρείται). Και αυτό γιατί δυσφορεί και το ίδιο το μωρό, όταν δεν μπορεί να βγει και πιέζεται το κεφαλάκι του. Πάνω από 8 ώρες λένε ότι είναι κακό να μην γεννήσει η γυναίκα με καισαρική. Οι της παλιάς σχολής βέβαια, μαίες και γιατροί, χτυπάνε το 12ωρο στη γυναίκα για πλάκα...Καλά έκανες κ του το είπες του γιατρού σου για την καισαρική, γνώμη μου οι 10 ώρες είναι υπερβολή για τους λόγους που σου προείπα

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σε όλες!

Σας διαβάζω βιαστικά γιατί έχω πήξει στο διάβασμα να τελειώσω και να ετοιμάσω τα του γάμου. Διάβασμα έχω πάει εξαιρετικά καλά και λογικά το αργότερο ως Κυριακή τελειώνω. Βρήκα νυφικό! Την Τρίτη θα το πάρω. Επίσης σήμερα θα κλείσω φωτογράφο, κομμώτρια και αισθητικό γιατί άλλαξα την ώρα του γάμου. Συγχαρητήρια για όλα τα όμορφα νέα για τα όμορφα μικρά μωράκια! Εγώ πάλι παρακαλάω να μοιάσει στον πατέρα της γιατί έχω βγάλει αντίγραφο δικό μου (2η κόρη).

Κάτι που θέλω να ρωτήσω. Υπάρχουν μέρες που νιώθετε το μωρακι πιο έντονα και μέρες που είναι πιο ήπιο, ή τσαμπα αγχώνομαι πάλι; Υπάρχουν μέρες που τη νιώθω λες και θα πεταχτεί από την κοιλιά. Εδώ και 4 μέρες τη νιώθω που κουνιέται, βλέπω την κοιλιά μου να κουνιέται, αλλά λίγο πιο ήπια. Μου κάνει εντύπωση γιατί είχα αυτές τις διακυμάνσεις αλλά κρατούσε 1-2 μέρες. Ν ανησυχώ η χαζή;

  • Μου αρέσει 4
Link to comment
Share on other sites

Just now, BILLE said:

@Φώφη1990 Με το θέμα του τοκετού απλά να σου πω το εξής που μπορει και να το ξέρεις βέβαια...όλες μα όλες οι μελέτες δείχνουν  σύνδεση ενός πολύωρου τοκετού με νευρικά παιδιά. Το οποίο μεταφράζεται σε πολυ κλάμα, πονοκεφάλους, έντονους κολικούς και πολλές φορές υπερτονία άκρων (αυτό δηλ που τα παιδάκια πολλές φορές περπατάνε στις μύτες και σαλτάρουν οι γονείς γιατι κάτι άλλο τους έρχεται στο μυαλό...).Δηλ όταν ταλαιπωρείται η μητέρα στον τοκετό (αυτά που έκαναν παλιά δηλ κ κοιλοπονούσαν οι γυναίκες κανα 24ωρο και θεωρούταν φυσιολόγικο πλέον δεν θεωρείται). Και αυτό γιατί δυσφορεί και το ίδιο το μωρό, όταν δεν μπορεί να βγει και πιέζεται το κεφαλάκι του. Πάνω από 8 ώρες λένε ότι είναι κακό να μην γεννήσει η γυναίκα με καισαρική. Οι της παλιάς σχολής βέβαια, μαίες και γιατροί, χτυπάνε το 12ωρο στη γυναίκα για πλάκα...Καλά έκανες κ του το είπες του γιατρού σου για την καισαρική, γνώμη μου οι 10 ώρες είναι υπερβολή για τους λόγους που σου προείπα

Εννοείται κοπέλα μου... Το 10 ώρες ήταν υπερβολη για το παράδειγμα ότι ο άνθρωπος είναι διαθέσιμος να μείνει μαζί μου από την αρχή μέχρι το τέλος χωρίς να με αφήσει στις μαίες και έρθει την τέλευταια στιγμή. 

  • Μου αρέσει 2

oJHZp3.png

Link to comment
Share on other sites

Just now, HopeMe είπε:

Καλημέρα σε όλες!

Σας διαβάζω βιαστικά γιατί έχω πήξει στο διάβασμα να τελειώσω και να ετοιμάσω τα του γάμου. Διάβασμα έχω πάει εξαιρετικά καλά και λογικά το αργότερο ως Κυριακή τελειώνω. Βρήκα νυφικό! Την Τρίτη θα το πάρω. Επίσης σήμερα θα κλείσω φωτογράφο, κομμώτρια και αισθητικό γιατί άλλαξα την ώρα του γάμου. Συγχαρητήρια για όλα τα όμορφα νέα για τα όμορφα μικρά μωράκια! Εγώ πάλι παρακαλάω να μοιάσει στον πατέρα της γιατί έχω βγάλει αντίγραφο δικό μου (2η κόρη).

Κάτι που θέλω να ρωτήσω. Υπάρχουν μέρες που νιώθετε το μωρακι πιο έντονα και μέρες που είναι πιο ήπιο, ή τσαμπα αγχώνομαι πάλι; Υπάρχουν μέρες που τη νιώθω λες και θα πεταχτεί από την κοιλιά. Εδώ και 4 μέρες τη νιώθω που κουνιέται, βλέπω την κοιλιά μου να κουνιέται, αλλά λίγο πιο ήπια. Μου κάνει εντύπωση γιατί είχα αυτές τις διακυμάνσεις αλλά κρατούσε 1-2 μέρες. Ν ανησυχώ η χαζή;

Na μην ανησυχείς, το ίδιο νιώθω και εγώ!

@Φώφη1990 ααααοκ τότε!just checking! 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

Just now, Φώφη1990 είπε:

Εννοείται κοπέλα μου... Το 10 ώρες ήταν υπερβολη για το παράδειγμα ότι ο άνθρωπος είναι διαθέσιμος να μείνει μαζί μου από την αρχή μέχρι το τέλος χωρίς να με αφήσει στις μαίες και έρθει την τέλευταια στιγμή. 

Μπράβο του 

Στην πρώτη γέννα Μ η τότε γυναίκολογος Μ ,ήρθε μια φορά το βράδυ που σπασανε τα νερά. 

Μια φορά το πρωί που έγινε η επισκληρηδιος κ μετά μια φορά πριν την καισαρική. Την έπερνε τηλ η μαία κ της έλεγε την κατάσταση. 

Ταλαιπωρήθηκα πολλές 15 ώσπου να καταλήξουμε στην καισαρική. 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...