Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr

MOMS JUNE 2021


Recommended Posts

Καλημέρα!!! Μπράβο σε όλα τα κορίτσια  για τα καλά νέα με τα μωράκια!!!! @ΒαλεντιναΧ αντε να πάνε όλα καλά κοπέλα μου μέχρι τέλους!!! @HopeMe μεγεια το νυφικό με το καλό ο γάμος!!!! Εμένα η μικρή πιο πολύ με κλωτσάει το βράδυ που χαλαρώνω και διάσπαρτα μες στην μέρα. Αλλά η συχνότητα δεν είναι στάνταρ. Όταν ανησυχείς μπορείς να τρως κατι γλυκό.                      

@Φώφη1990 καλό είναι σιγά σιγά να κάνεις ότι μπορείς να έχεις και το κεφάλι σου ήσυχο αλλά είσαι καλύτερα και απο δυνάμεις. Και γω μες στο Σαββατοκύριακο παω να τσεκάρω λίγα ρουχαλάκια και να αρχίσω να τα τακτοποιω. Εμείς το δεύτερο δωμάτιο θα το αλλάξουμε το καλοκαίρι. Να διαλέξει η μεγάλη ποιο απο τα δυο θέλει. Θα φτιάξω πρώτα της μεγάλης και μετα το βρεφικό. Του μωρου μετα την γέννα το υπολογίζω.  Αλλά θα αρχίσω να κοιτάζω και αυτοκόλλητα κουρτίνες και τέτοια να ξέρω τι θέλω.  Αυτα. Εμένα η μικρή μου δίνει ώρες ώρες κάτι κλωτσιές.... Λες και ρίχνει σουτάκια... Νευρική θα μου βγει. Στην πρώτη ήμουν ήρεμη. Τώρα κάποιες φορές τσακώνομαι με την κόρη μου και εκνευρίζομαι και φωνάζω. Όσο μπορώ κρατιέμαι αλλά είναι μερικές φορές που δεν γίνεται...

  • Μου αρέσει 1
  • Ευχαριστώ 1

zZWsp2.png398Mp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 5,7k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Just now, Φραουλίτσα* είπε:

Καλημέρα!!! Μπράβο σε όλα τα κορίτσια  για τα καλά νέα με τα μωράκια!!!! @ΒαλεντιναΧ αντε να πάνε όλα καλά κοπέλα μου μέχρι τέλους!!! @HopeMe μεγεια το νυφικό με το καλό ο γάμος!!!! Εμένα η μικρή πιο πολύ με κλωτσάει το βράδυ που χαλαρώνω και διάσπαρτα μες στην μέρα. Αλλά η συχνότητα δεν είναι στάνταρ. Όταν ανησυχείς μπορείς να τρως κατι γλυκό.                      

@Φώφη1990 καλό είναι σιγά σιγά να κάνεις ότι μπορείς να έχεις και το κεφάλι σου ήσυχο αλλά είσαι καλύτερα και απο δυνάμεις. Και γω μες στο Σαββατοκύριακο παω να τσεκάρω λίγα ρουχαλάκια και να αρχίσω να τα τακτοποιω. Εμείς το δεύτερο δωμάτιο θα το αλλάξουμε το καλοκαίρι. Να διαλέξει η μεγάλη ποιο απο τα δυο θέλει. Θα φτιάξω πρώτα της μεγάλης και μετα το βρεφικό. Του μωρου μετα την γέννα το υπολογίζω.  Αλλά θα αρχίσω να κοιτάζω και αυτοκόλλητα κουρτίνες και τέτοια να ξέρω τι θέλω.  Αυτα. Εμένα η μικρή μου δίνει ώρες ώρες κάτι κλωτσιές.... Λες και ρίχνει σουτάκια... Νευρική θα μου βγει. Στην πρώτη ήμουν ήρεμη. Τώρα κάποιες φορές τσακώνομαι με την κόρη μου και εκνευρίζομαι και φωνάζω. Όσο μπορώ κρατιέμαι αλλά είναι μερικές φορές που δεν γίνεται...

Ευχαριστώ κορίτσι μου αμήν εύχομαι να πάνε όλα καλά μέχρι το τέλος και να βγει τελειομηνο και γερό και όλα τα μωράκια φυσικά!!!!

Εγώ αν δεν μπω στον 8ο δεν παίρνω τίποτα το έχω ξαναπεί και αν γίνει κάτι νωριτερα θα πάρω λίγα ρουχαλακια και τέτοια για την μενν..... Εξάλλου όταν με το καλό γεννηθεί θα είναι στο ίδιο δωμάτιο με εμάς γιατί η κόρη μου είναι στο δικό της από 40 ημερών και δεν θέλω να ξυπνάει κάθε φορά που ξυπνάει και το μωρό οπότε θα πάει αργότερα μέσα όταν στρώσει ο ύπνος του και συνηθίσει και την φασαρία η κόρη μου....ας γεννηθεί στην ώρα του και θα τα πάρω όλα τελευταία στιγμή....εξάλλου πάλι παραγγελία θα πέσει στην κόρη μου τα πάντα είχα πάρει ονλινε το μόνο που δεν αγόρασα από το ίντερνετ ήταν οινόπνευμα καθαρό και βαλίτσα οοοοολα τα άλλα βάλτε με τον νου σας τα πήρα από το ίντερνετ

  • Μου αρέσει 2

G0IYp3.png0Ivbp2.png

Link to comment
Share on other sites

Just now, ΒαλεντιναΧ είπε:

Ευχαριστώ κορίτσι μου αμήν εύχομαι να πάνε όλα καλά μέχρι το τέλος και να βγει τελειομηνο και γερό και όλα τα μωράκια φυσικά!!!!

Εγώ αν δεν μπω στον 8ο δεν παίρνω τίποτα το έχω ξαναπεί και αν γίνει κάτι νωριτερα θα πάρω λίγα ρουχαλακια και τέτοια για την μενν..... Εξάλλου όταν με το καλό γεννηθεί θα είναι στο ίδιο δωμάτιο με εμάς γιατί η κόρη μου είναι στο δικό της από 40 ημερών και δεν θέλω να ξυπνάει κάθε φορά που ξυπνάει και το μωρό οπότε θα πάει αργότερα μέσα όταν στρώσει ο ύπνος του και συνηθίσει και την φασαρία η κόρη μου....ας γεννηθεί στην ώρα του και θα τα πάρω όλα τελευταία στιγμή....εξάλλου πάλι παραγγελία θα πέσει στην κόρη μου τα πάντα είχα πάρει ονλινε το μόνο που δεν αγόρασα από το ίντερνετ ήταν οινόπνευμα καθαρό και βαλίτσα οοοοολα τα άλλα βάλτε με τον νου σας τα πήρα από το ίντερνετ

Εδώ εγώ συμπασχω.  Τίποτα ακόμα. Όσο κ αν θέλω.

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

Κι εγώ τίποτα. Αν και θα μου δώσουν αρκετά πράγματα, και έχω και από τον μεγάλο. Δε με απασχολούν και τόσο τα υλικά όσο ο τοκετός ο θηλασμός, η υγεία του και η υγεία μου...

Κορίτσια έχετε να μου προτείνετε καμιά κούνια με αποσπώμενα κάγγελα για το ανηψούδι μου; Μάλλον θα το βαφτίσω κιόλας οπότε ας του πάρω εγώ την κουνίτσα του.


2t7wp3.png
 
Link to comment
Share on other sites

10 ώρες πρίν, HopeMe είπε:

Καλημέρα σε όλες!

Σας διαβάζω βιαστικά γιατί έχω πήξει στο διάβασμα να τελειώσω και να ετοιμάσω τα του γάμου. Διάβασμα έχω πάει εξαιρετικά καλά και λογικά το αργότερο ως Κυριακή τελειώνω. Βρήκα νυφικό! Την Τρίτη θα το πάρω. Επίσης σήμερα θα κλείσω φωτογράφο, κομμώτρια και αισθητικό γιατί άλλαξα την ώρα του γάμου. Συγχαρητήρια για όλα τα όμορφα νέα για τα όμορφα μικρά μωράκια! Εγώ πάλι παρακαλάω να μοιάσει στον πατέρα της γιατί έχω βγάλει αντίγραφο δικό μου (2η κόρη).

Κάτι που θέλω να ρωτήσω. Υπάρχουν μέρες που νιώθετε το μωρακι πιο έντονα και μέρες που είναι πιο ήπιο, ή τσαμπα αγχώνομαι πάλι; Υπάρχουν μέρες που τη νιώθω λες και θα πεταχτεί από την κοιλιά. Εδώ και 4 μέρες τη νιώθω που κουνιέται, βλέπω την κοιλιά μου να κουνιέται, αλλά λίγο πιο ήπια. Μου κάνει εντύπωση γιατί είχα αυτές τις διακυμάνσεις αλλά κρατούσε 1-2 μέρες. Ν ανησυχώ η χαζή;

Όχι κορίτσι μου μην ανησυχείς κ εγώ κάποιες μέρες τη νιώθω να κλωτσάει πολύ δυνατά κ άλλες πιο χαλαρά! 

@jellyfishch εμάς αυτή που μας έδωσαν είναι κούνια που γίνεται κρεβάτι και γραφείο, της  lorelli Και έχει αποσπωμενα κάγκελα, αλλά δεν ξέρω αν ενδιαφέρεσαι για κάτι τέτοιο, νομίζω γύρω στο 300αρι κοστίζει!

Κορίτσια ήθελα να σας ρωτήσω αν ξέρετε ποια είναι τα κριτήρια για το αν θα πας για φυσιολογικό τοκετό η καισαρική;; 

  • Μου αρέσει 1
  • Ευχαριστώ 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

8 ώρες πρίν, Evouska είπε:

Όχι κορίτσι μου μην ανησυχείς κ εγώ κάποιες μέρες τη νιώθω να κλωτσάει πολύ δυνατά κ άλλες πιο χαλαρά! 

@jellyfishch εμάς αυτή που μας έδωσαν είναι κούνια που γίνεται κρεβάτι και γραφείο, της  lorelli Και έχει αποσπωμενα κάγκελα, αλλά δεν ξέρω αν ενδιαφέρεσαι για κάτι τέτοιο, νομίζω γύρω στο 300αρι κοστίζει!

Κορίτσια ήθελα να σας ρωτήσω αν ξέρετε ποια είναι τα κριτήρια για το αν θα πας για φυσιολογικό τοκετό η καισαρική;; 

Καλημέρα κορίτσια!!!!

Κοίταξε να δεις ΚΑΝΟΝΙΚΑ πας για καισαρική 1)εάν το μωρό δεν έχει γυρίσει μέχρι εκείνη την ώρα,2)Αν υπάρχει πρόσφατη καισαρική,3)αν υπάρχει κάποιο μικρόβιο στο κόλπο(γι'αυτό και κάνουμε καλλιέργεια λίγες μέρες πριν γεννησουμε)4)αν υπάρχει αρυθμιστο σάκχαρο (αυτό το λέω με επιφύλαξη)και 5) αν η γυναίκα έχει πολύ μεγάλο προβλημμα στα μάτια π.χ μυωπία) παρόλαυτα εφόσον ξεκινήσειςγια φυσ τοκετό μπορεί να καταλήξει σε καισαρική 1)αν δεν προχωράει η διαστολή μετά από κάποιες ώρες θέλουμε 10 διαστολή για να βγει το μωρό, 2) αν ζοριστει το παιδί και πέσουν οι παλμοί του 3) αν δεν κατεβαίνει το μωρό λόγω κάποιας περιτυλιξης που μπορεί να έχει από τον ομφάλιο λώρο που το εμποδίζει να κατέβει αρκετά ώστε να βγει.....

Φυσικά επειδή ζούμε στην Ελλάδα που γενικά κάνουν καισαρική όχι μόνο εκεί που χρειάζεται και πρέπει αλλά και επειδή ο γιατρός θέλει να φύγει διακοπές το καλοκαίρι ή Χριστούγεννα, Πάσχα "κάποιοι" γιατροί βρίσκουν ανίατες δικαιολογίες για να βάλουν μια γυναίκα απευθείας για καισαρική χωρίς να προσπαθήσει καν για φυσ.... η πιο must δικαιολογία είναι ότι το μωρό είναι μεγάλο και η λεκάνη της γυναίκας στενή και δεν θα μπορέσει να βγει και μπλα μπλα ας πούμε σε εμένα το είπαν αλλά δεν πτοήθηκα και μια χαρά βγήκε η κόρη μου και ας είχα λεκάνη από σωματότυπο 1.58 42κιλων και η μικρή είχε περιτυλιξη στο μπούτι

Παρόλαυτα θέλει εμπιστοσύνη στον γιατρό μας και αν κάτι δεν μας αρέσει φυσικά να πάρουμε και άλλη γνώμη....

Αν θυμηθώ κάτι άλλο θα γράψω γιατί είμαι και από τον υπνο

Αν ξέρει κάτι παραπάνω ας με διορθώσει ή ας συμπληρώσει

  • Μου αρέσει 6

G0IYp3.png0Ivbp2.png

Link to comment
Share on other sites

9 ώρες πρίν, Evouska είπε:

Όχι κορίτσι μου μην ανησυχείς κ εγώ κάποιες μέρες τη νιώθω να κλωτσάει πολύ δυνατά κ άλλες πιο χαλαρά! 

@jellyfishch εμάς αυτή που μας έδωσαν είναι κούνια που γίνεται κρεβάτι και γραφείο, της  lorelli Και έχει αποσπωμενα κάγκελα, αλλά δεν ξέρω αν ενδιαφέρεσαι για κάτι τέτοιο, νομίζω γύρω στο 300αρι κοστίζει!

Κορίτσια ήθελα να σας ρωτήσω αν ξέρετε ποια είναι τα κριτήρια για το αν θα πας για φυσιολογικό τοκετό η καισαρική;; 

Τη lorelli γενικά την έχω παντρευτεί σα μάρκα, ο, τι δω δικό της το εμπιστεύομαι 100%. Μόνο το καρότσι 2 σε 1 που έχω, το πήρα το Δεκέμβριο του 17, το έχω πάρει σε βουνά, θάλασσα όπου μπορείτε να φανταστείτε και το έχω σε πολύ καλή κατάσταση και για το 3ο πρώτα ο Θεός. 

@HopeMeη ώρα η καλή λοιπόν!!! 

  • Μου αρέσει 3
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα κορίτσια! Σας ευχαριστώ όλες για τις απαντήσεις σας και τις ευχές σας. Πράγματι χθες εκεί που άρχισα να ανησυχώ και με καθησηχασατε η μικρή μου έδειξε το δυναμικό παρόν της για να μου φύγει κάθε αμφιβολία. @Evouska πολύ σωστά όσα ανέφερε η @ΒαλεντιναΧ εμπειρικά να συμπληρώσω σε περιπτώσεις που υπάρχει χαμηλος πλακουντας και δεν ανέβει επίσης πας για καισαρική διότι το μωρό θα σπρώξει τον πλακούντα, ξεκινάει ακατάσχετη αιμορραγία με κίνδυνο να μην προλάβουν να σώσουν και τη ζωή της μητερας. Σ αυτές τις περιπτώσεις η καισαρική δεν γίνεται μόνο 2 εβδομάδες πριν τον πητ αλλά πολύ νωρίτερα για να αποφευχθεί το ενδεχόμενο

 

  • Μου αρέσει 4
Link to comment
Share on other sites

On 26/2/2021 at 11:37 ΠΜ, BILLE είπε:

@Φώφη1990 Με το θέμα του τοκετού απλά να σου πω το εξής που μπορει και να το ξέρεις βέβαια...όλες μα όλες οι μελέτες δείχνουν  σύνδεση ενός πολύωρου τοκετού με νευρικά παιδιά. Το οποίο μεταφράζεται σε πολυ κλάμα, πονοκεφάλους, έντονους κολικούς και πολλές φορές υπερτονία άκρων (αυτό δηλ που τα παιδάκια πολλές φορές περπατάνε στις μύτες και σαλτάρουν οι γονείς γιατι κάτι άλλο τους έρχεται στο μυαλό...).Δηλ όταν ταλαιπωρείται η μητέρα στον τοκετό (αυτά που έκαναν παλιά δηλ κ κοιλοπονούσαν οι γυναίκες κανα 24ωρο και θεωρούταν φυσιολόγικο πλέον δεν θεωρείται). Και αυτό γιατί δυσφορεί και το ίδιο το μωρό, όταν δεν μπορεί να βγει και πιέζεται το κεφαλάκι του. Πάνω από 8 ώρες λένε ότι είναι κακό να μην γεννήσει η γυναίκα με καισαρική. Οι της παλιάς σχολής βέβαια, μαίες και γιατροί, χτυπάνε το 12ωρο στη γυναίκα για πλάκα...Καλά έκανες κ του το είπες του γιατρού σου για την καισαρική, γνώμη μου οι 10 ώρες είναι υπερβολή για τους λόγους που σου προείπα

Αυτο που λες μου κάνει πολλή εντύπωση, η αλήθεια είναι δεν το είχα ξανακούσει. Θα το ψάξω να το δω. Πάντως για τους κολικούς νομίζω είναι σχετικό. Απο κοντινούς μου, 5 παιδιά που γεννήθηκαν με καισαρική κατευθείαν, δηλαδή δεν ταλαιπωρήθηκαν καθόλου, είχαν όλα κολικούς. Η δική μου που όσο να Ναι ταλαιπωρήθηκε 7 ώρες και έπεφταν και οι παλμοί της στο τέλος, πιέστηκε αρκετά, δεν μου έκανε ποτέ κολικούς. Νομίζω οι κολικοί έχουν να κάνουν με το έντερο του μωρού, και το άνχος της μητέρας. Όσο πιο ήρεμη είσαι τόσο πιο ήρεμη και το μωρό. Δεν λέω ότι είναι άκυρη η έρευνα βέβαια, κάπου θα βασίζεται, απλά τι συνάντησα εγω..

  • Μου αρέσει 2

zZWsp2.png398Mp3.png

Link to comment
Share on other sites

On 26/2/2021 at 11:26 ΠΜ, ΧρυσαΜ είπε:

Νομίζω ότι καλό είναι να ξεκινήσεις γιατί μετά θα βαρύνεις περισσότερο και θα είσαι περισσότερο δυσκίνητη

Πινακάκι!

@Maria92 ΠΗΤ 28/5

@Mpizelaki_mou πητ 5/6 Αυχενική 27/11

@Φραουλίτσα* ΠΗΤ 6/6, Β επιπέδου 28/1κοριτσάκινοσοκομείο Έλενα 

@Μαρία1430 ΠΗΤ 7/6 Αυχενική 23/11, β επιπέδου 1/2, κοριτσάκι, Ιασώ

@boockieΠΗΤ 8/6 Αυχενική 24/11, β επιπέδου 26/1, αγοράκι, Ιασώ 

@olga9@Olga93ΗΤ 8/6 Αυχενική 26/11, β επιπέδου 4/2, αγοράκι 

 @phal ΠΗΤ 5/6 Αυχενική 26/11, Β επιπέδου 26/1, twins boy and girl, Ιασώ

@FlowerMom ΠΗΤ 11/6 Αυχενική 2/12, Β επιπέδου 4/2, άγνωστο φύλο, Ιασώ

@BILLEΠΗΤ 11/6 Αυχενική 1-11/12, Β επιπέδου 1/2, αγοράκι

@Evouska ΠΗΤ 13/6 Αυχενική 30/11, Β επιπέδου 3/2, κοριτσάκι

@alina80 ΠΗΤ 14/6 Αυχενική 2/12, β επιπέδου 10/2, κοριτσάκι 

@HopeMe ΠΗΤ 14/6 Αυχενική 2/12, Β επιπέδου 3/2, κοριτσάκινοσοκομείο Έλενα

@matinab1980 Αυχενική 4/12, αγοράκι, Αρεταίειο νοσοκομείο 

@Αυρα87ΠΗΤ 16/6, κοριτσάκι, Γαία 

@jellyfishch ΠΗΤ 17/6, Αυχενική 10/12, Β επιπέδου 5/2,αγοράκι 

@Eva1986 ΠΗΤ 16/6, Β επιπέδου 5/2, κοριτσάκι 

@maroullakii ΠΗΤ 20/6 Αυχενική 8/12, αγοράκι, μητέρα 

@Avmar ΠΗΤ 25/6

@Linaki.24 ΠΗΤ 24/6,Β Επιπέδου 17/2 κοριτσάκιΝοσοκομείο Αγίου Ανδρέα Πατρών 

@λιλιτο ΠΗΤ 25/6 κοριτσάκι, νοσοκομείο Παπαγεωργίου 

@Φώφη1990 ΠΗΤ 29/6 Υπέρηχος 28/1, β επιπέδου 22/2, κοριτσάκι

@ΧρυσαΜΠΗΤ 30/6 Αυχενική 16/12, β επιπέδου 22/2,αγοράκι μητέρα

@ΒαλεντιναΧΠΗΤ 1/7 Β επιπέδου 25/2,αγοράκι, Γενικό Νοσοκομείο Κατερίνης

@Evi!ΠΗΤ 2-4/7

@Marialena86 ΠΗΤ 12-15/7, κοριτσάκιΙασώ

 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις  @ΒαλεντιναΧ @HopeMe! Σας ρωτάω γιατί απ όσο ξέρω στο νοσοκομείο εδώ, οπου κατα πασα πιθανότητα θα γεννήσω, απ ότι έχω καταλάβει στις περισσότερες περιπτώσεις γίνεται καισαρική! Εγώ αν πηγαίνουν όλα καλα θα ήθελα να γεννήσω φυσιολογικά, είχα αγχωθεί λίγο για τη θέση γιατί μου είχε πει ο εμβρυολογος στη β επιπέδου ότι δεν είχε γυρίσει ακόμα το μωρό, αλλά στον τελευταίο υπέρηχο ευτυχώς είχε γυρίσει,  κ απ όσο καταλαβαίνω από τις κλωτσιές ακόμα είναι έτσι όποτε καλά πάμε! Απλα ήθελα να ξέρω για να κάνω μια συζήτηση στο γιατρό στο νοσοκομείο να δω τι θα μου πει !! 

Επίσης με ενδιέφερε κ για τον πλακούντα γιατί μια ξαδέλφη μου γεννάει αυτή τη βδομάδα με προγραμματισμένη καισαρική λόγω χαμηλού πλακούντα και μόλις μπήκα στην 36η εβδομάδα! 

@ΧρυσαΜ ποιο είναι το καρότσι σου αγαπη; γιατί κ εμείς lorelli παραγγείλαμε τελικά το crysta!

  • Μου αρέσει 2
Link to comment
Share on other sites

Just now, Evouska είπε:

Ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις  @ΒαλεντιναΧ @HopeMe! Σας ρωτάω γιατί απ όσο ξέρω στο νοσοκομείο εδώ, οπου κατα πασα πιθανότητα θα γεννήσω, απ ότι έχω καταλάβει στις περισσότερες περιπτώσεις γίνεται καισαρική! Εγώ αν πηγαίνουν όλα καλα θα ήθελα να γεννήσω φυσιολογικά, είχα αγχωθεί λίγο για τη θέση γιατί μου είχε πει ο εμβρυολογος στη β επιπέδου ότι δεν είχε γυρίσει ακόμα το μωρό, αλλά στον τελευταίο υπέρηχο ευτυχώς είχε γυρίσει,  κ απ όσο καταλαβαίνω από τις κλωτσιές ακόμα είναι έτσι όποτε καλά πάμε! Απλα ήθελα να ξέρω για να κάνω μια συζήτηση στο γιατρό στο νοσοκομείο να δω τι θα μου πει !! 

Επίσης με ενδιέφερε κ για τον πλακούντα γιατί μια ξαδέλφη μου γεννάει αυτή τη βδομάδα με προγραμματισμένη καισαρική λόγω χαμηλού πλακούντα και μόλις μπήκα στην 36η εβδομάδα! 

@ΧρυσαΜ ποιο είναι το καρότσι σου αγαπη; γιατί κ εμείς lorelli παραγγείλαμε τελικά το crysta!

Για την θέση του μωρου μην αγχώνεσαι!!! Είναι νωρίς ακόμα. Και ακόμα και αν δεν έχει πάρει θέση μπορεί κατα την έναρξη του τοκετού να αλλάξει, δύσκολο αλλά μπορεί. Και υπάρχουν και ειδικές ασκήσεις για να γυρίσει. Καλό ειναι αν σε ενδιαφέρει για φυσιολογικό να ψαχτεις και να διαβάσεις να είσαι ενήμερη αλλά να μιλήσεις και με τον γιατρό. Βέβαια αν την ώρα που γεννας ο γιατρός θέλει να σε πάει για καισαρική είναι δύσκολη η θέση σου, αλλά μπορείς να γλιτώσεις και κάποιες χαζές δικαιολογίες όπως είσαι στενή και το μωρό μεγάλο, όταν μιλάμε για μωρό 3500. Και γενικά αν θες για φυσιολογικό καλό είναι να αφήσεις να ξεκινήσει η διαδικασία μόνη της, χωρίς πρόκληση, σε εγκυμοσύνη που φυσικά πάνε όλα καλά και δεν υπάρχει κάποια αντένδειξη.  Αν υπάρχει θέμα η καισαρική είναι φυσικά σωτήρια. Όπου χρειάζεται η καισαρική είναι σωτήρια. 

  • Μου αρέσει 3

zZWsp2.png398Mp3.png

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 32 λεπτά , Evouska είπε:

Ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις  @ΒαλεντιναΧ @HopeMe! Σας ρωτάω γιατί απ όσο ξέρω στο νοσοκομείο εδώ, οπου κατα πασα πιθανότητα θα γεννήσω, απ ότι έχω καταλάβει στις περισσότερες περιπτώσεις γίνεται καισαρική! Εγώ αν πηγαίνουν όλα καλα θα ήθελα να γεννήσω φυσιολογικά, είχα αγχωθεί λίγο για τη θέση γιατί μου είχε πει ο εμβρυολογος στη β επιπέδου ότι δεν είχε γυρίσει ακόμα το μωρό, αλλά στον τελευταίο υπέρηχο ευτυχώς είχε γυρίσει,  κ απ όσο καταλαβαίνω από τις κλωτσιές ακόμα είναι έτσι όποτε καλά πάμε! Απλα ήθελα να ξέρω για να κάνω μια συζήτηση στο γιατρό στο νοσοκομείο να δω τι θα μου πει !! 

Επίσης με ενδιέφερε κ για τον πλακούντα γιατί μια ξαδέλφη μου γεννάει αυτή τη βδομάδα με προγραμματισμένη καισαρική λόγω χαμηλού πλακούντα και μόλις μπήκα στην 36η εβδομάδα! 

@ΧρυσαΜ ποιο είναι το καρότσι σου αγαπη; γιατί κ εμείς lorelli παραγγείλαμε τελικά το crysta!

Δεν έχουμε μπει σε τέτοιες λεπτομέρειες με το γιατρό αναφορικά με το πότε θα γίνει η καισαρική (είχα προηγούμενη καισαρική) γιατί ελπίζουμε ο πλακούντας να ανέβει άρα να την κάνουμε στις 38 εβδομάδες. Σε περίπτωση που παραμείνει χαμηλά μου είπε απλα ότι θα πάμε με πρόγραμμα. Απ' ότι έχω ακούσει γίνεται εκεί στις 36 εβδομάδες για να αποφευχθεί το ενδεχόμενο που σου ανέφερα. Ελπίζω και προσεύχομαι να μη χρειαστεί.

επίσης για τη θέση του μωρού αν θυμάμαι καλά τα πρώτα παιδάκια γυρίζουν στον 7ο μήνα, άρα είναι νωρίς ν αγχώνεσαι. Τα δεύτερα μπορεί να γυρίσουν ακόμη και την ώρα του τοκετού. Αυτό το λέω με σιγουριά γιατί η 2η κόρη μου δεν γύρισε και περιμέναμε έστω και την τελευταία ώρα να γύρισει. Αυτός ήταν και ο λόγος που κάναμε καισαρική

  • Μου αρέσει 2
Link to comment
Share on other sites

πρίν από 24 λεπτά , Φραουλίτσα* είπε:

Για την θέση του μωρου μην αγχώνεσαι!!! Είναι νωρίς ακόμα. Και ακόμα και αν δεν έχει πάρει θέση μπορεί κατα την έναρξη του τοκετού να αλλάξει, δύσκολο αλλά μπορεί. Και υπάρχουν και ειδικές ασκήσεις για να γυρίσει. Καλό ειναι αν σε ενδιαφέρει για φυσιολογικό να ψαχτεις και να διαβάσεις να είσαι ενήμερη αλλά να μιλήσεις και με τον γιατρό. Βέβαια αν την ώρα που γεννας ο γιατρός θέλει να σε πάει για καισαρική είναι δύσκολη η θέση σου, αλλά μπορείς να γλιτώσεις και κάποιες χαζές δικαιολογίες όπως είσαι στενή και το μωρό μεγάλο, όταν μιλάμε για μωρό 3500. Και γενικά αν θες για φυσιολογικό καλό είναι να αφήσεις να ξεκινήσει η διαδικασία μόνη της, χωρίς πρόκληση, σε εγκυμοσύνη που φυσικά πάνε όλα καλά και δεν υπάρχει κάποια αντένδειξη.  Αν υπάρχει θέμα η καισαρική είναι φυσικά σωτήρια. Όπου χρειάζεται η καισαρική είναι σωτήρια. 

Ναι έχω κάνει ήδη αρκετά σεμινάρια ονλαιν  και έχω μιλήσει και με μαία για να κάνουμε μαθήματα ανώδυνου τοκετού, θηλασμού κλπ! Γι'αυτό Θέλω να του το πω από τώρα ότι εκτός απροόπτου θα ήθελα να πάμε φυσιολογικά, για να μην με φέρει σε δύσκολη θέση τελευταία στιγμή! Έχεις να μου προτεινεις κάποιο σάιτ ονλαιν για τον φυσιολογικό τοκετό που μπορώ να διαβάσω περισσοτερα;; ❤

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...