Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr

MOMS JUNE 2021


Recommended Posts


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 5,7k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Κορίτσια, όσες κάναμε καμπύλη σακχάρου ήταν όλα οκ; Είχε καμία αυξημένες τιμές; Ρωτάω γιατί πριν λίγο έλαβα τα αποτελέσματα και μετά τη γλυκόζη στα 60 και στα 120 λεπτά οι τιμές είναι πιο αυξημένες από το κανονικό και δεν τρώω πολλά γλυκά. Ίσα ίσα προσπαθώ όσο μπορώ να κάνω διατροφή και φτιάχνω γλυκά με υποκατάστατα ζάχαρης και ούτε λευκό αλεύρι τρωω. Είχα ξανακάνει Σεπτεμβρίο προληπτικά πριν μείνω έγκυος και ήταν όλα μια χαρά. Τι στην ευχή; Να μην ηρεμισω πότε; Αν ήταν καμία με αυξημένες τιμές, τι κάνατε; Τι σας είπε ο γιατρός; 

Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πρίν, jellyfishch είπε:

Σου έμεινε τελικά κοιλίτσα? Εμένα μου έμεινε δυστυχώς (με περνούσαν για έγκυο για δύο τρία χρόνια μετά τη γέννα!), και λέω τώρα να πάρω μια πολύ καλή...έξι κιλά ε? Μπράβο, πως τα κατάφερε?!?!! Κι εγώ πολύ πείνα έχω... Το χω ρίξει στα μαρούλια για να ξεγελιέμαι...

Νομίζω πιο πολύ ορμονικο ήταν γιατί είχα ένα ανεξήγητο πρήξιμο. Από μάγουλα μέχρι δάχτυλα..... Ένιωθα άσχημα 

Link to comment
Share on other sites

Just now, jellyfishch είπε:

Ναι φυσικά κοπέλα μου. Τι θέλεις για κούνια?

Ναι. Μια που θα πας αφού δεν μπορώ να κυκλοφορησω η δολια.  Πόσο να κάνει η πιο οικονομική άραγε;δεν έχω κ χώρο στο δωμάτιο. 1,20*60 ακριβώς Μ παίρνει.  Δύσκολο να έχεις μικρό δωμάτιο. Κ δυστυχώς μόνο ένα και για τα 2.  

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Just now, HopeMe είπε:

Κορίτσια, όσες κάναμε καμπύλη σακχάρου ήταν όλα οκ; Είχε καμία αυξημένες τιμές; Ρωτάω γιατί πριν λίγο έλαβα τα αποτελέσματα και μετά τη γλυκόζη στα 60 και στα 120 λεπτά οι τιμές είναι πιο αυξημένες από το κανονικό και δεν τρώω πολλά γλυκά. Ίσα ίσα προσπαθώ όσο μπορώ να κάνω διατροφή και φτιάχνω γλυκά με υποκατάστατα ζάχαρης και ούτε λευκό αλεύρι τρωω. Είχα ξανακάνει Σεπτεμβρίο προληπτικά πριν μείνω έγκυος και ήταν όλα μια χαρά. Τι στην ευχή; Να μην ηρεμισω πότε; Αν ήταν καμία με αυξημένες τιμές, τι κάνατε; Τι σας είπε ο γιατρός; 

Καλησπερα. αν βγει εκτος οριων εστω κ μια μετρηση,θεωρειται παθολογικη η καμπυλη. θα σε δει ενδοκρινολογος και θα σου δωσει πλ εξειδικευμενο διατροφολογιο κ μετρησεις 3 4 φορες τη μερα...λογικα θα το ελεγχεις ετσι ..σε πλ τραβηγμενες περιπτωσεις. χρειαζεται κ ινσουλινη...δν παιζει ρολο π προσεχεις, εχει να κανει με τις ορμονες της κυησης κ με τυχον προδιαθεση η κληρονομικοτητα π εχεις..η διατροφη π θα σ δοθει θα χει πλ συγκεκριμενες ποσοτητες μονο μαυρων υδατανθρακων, ελαχιστα φρουτα κ καθολου γλυκα,μελι,ζαχαρη,σαλτσες,τηγανητα,λιπαρα κλπ.ειναι λιγο πακετο η διατροφη κ οι μετρησεις, αλλα θα σκεφτεσαι οτι το κανεις για το μωρακι σ...κ επισης θα μπορεσεις να μηξ παρεις κ ανεξελεγκτα κιλα ετσι...λιγο εμεινε...αυτο να σκεφτεσαι...καλη επιτυχια. 

Link to comment
Share on other sites

Just now, Pagotoula είπε:

Καλησπερα. αν βγει εκτος οριων εστω κ μια μετρηση,θεωρειται παθολογικη η καμπυλη. θα σε δει ενδοκρινολογος και θα σου δωσει πλ εξειδικευμενο διατροφολογιο κ μετρησεις 3 4 φορες τη μερα...λογικα θα το ελεγχεις ετσι ..σε πλ τραβηγμενες περιπτωσεις. χρειαζεται κ ινσουλινη...δν παιζει ρολο π προσεχεις, εχει να κανει με τις ορμονες της κυησης κ με τυχον προδιαθεση η κληρονομικοτητα π εχεις..η διατροφη π θα σ δοθει θα χει πλ συγκεκριμενες ποσοτητες μονο μαυρων υδατανθρακων, ελαχιστα φρουτα κ καθολου γλυκα,μελι,ζαχαρη,σαλτσες,τηγανητα,λιπαρα κλπ.ειναι λιγο πακετο η διατροφη κ οι μετρησεις, αλλα θα σκεφτεσαι οτι το κανεις για το μωρακι σ...κ επισης θα μπορεσεις να μηξ παρεις κ ανεξελεγκτα κιλα ετσι...λιγο εμεινε...αυτο να σκεφτεσαι...καλη επιτυχια. 

Σ ευχαριστω πολύ για την απάντηση. Αύριο το πρωί θα καλέσω τον ενδοκρινολόγο μου, ούτως η άλλως ήταν να με δει. Στις προηγούμενες εγκυμοσύνες δεν είχα κάποιο θέμα. Τι να πω; Ας το υποστούμε κι αυτό

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

Just now, HopeMe είπε:

Σ ευχαριστω πολύ για την απάντηση. Αύριο το πρωί θα καλέσω τον ενδοκρινολόγο μου, ούτως η άλλως ήταν να με δει. Στις προηγούμενες εγκυμοσύνες δεν είχα κάποιο θέμα. Τι να πω; Ας το υποστούμε κι αυτό

το χω ξανακουσει κ αυτο. εχω δυο φιλες π στην 1η κυηση δεν ειχαν θεμα...και στην 2η ειχαν διαβητη. .συνηθως λενε παντως πως αν εχεις στην 1η, σε παει ετσι κ στις επομενες...εγω ειχα..θα δουμε σε επομενη εγκυμοσυνη τι θα γινει. . μην αγχωνεσαι ομως..ειναι κατι π ελεγχεται...ολα καλα θα πανε...θα κανεις απλα οσα σ πει ο γιατρος κ θα το ελεγχεις ..οτι θες με ρωτας!

  • Ευχαριστώ 1
Link to comment
Share on other sites

20 ώρες πρίν, Evouska είπε:

Ναι έχω κάνει ήδη αρκετά σεμινάρια ονλαιν  και έχω μιλήσει και με μαία για να κάνουμε μαθήματα ανώδυνου τοκετού, θηλασμού κλπ! Γι'αυτό Θέλω να του το πω από τώρα ότι εκτός απροόπτου θα ήθελα να πάμε φυσιολογικά, για να μην με φέρει σε δύσκολη θέση τελευταία στιγμή! Έχεις να μου προτεινεις κάποιο σάιτ ονλαιν για τον φυσιολογικό τοκετό που μπορώ να διαβάσω περισσοτερα;; ❤

Αν επιτρέπεται που τα έκανες τα μαθήματα ον λάιν; και τη μαία πως τη βρήκες σου τη σύστησε κάποιος;

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


4 ώρες πρίν, manaoula είπε:

Αν επιτρέπεται που τα έκανες τα μαθήματα ον λάιν; και τη μαία πως τη βρήκες σου τη σύστησε κάποιος;

Δεν έκανα μαθήματα τοκετού ονλαιν, έκανα σεμινάρια στο σάιτ mitrikosthilasmos και στο nutricia ! Κάθε μήνα βγάζει, αλλά πρέπει να μπεις να γραφτείς αν θέλεις να κάνεις γιατί οι θέσεις εξαντλούνται γρήγορα! 

Μαθήματα ανώδυνου τοκετού θα κάνω με την μαία του ΙΚΑ εδώ, που είναι φίλη μιας γνωστής μου! Εκείνη με έφερε σε επαφή, τα καλά της μικρής κοινωνίας! 

@Φραουλίτσα* μένω σε νησί όποτε εδώ στο δημόσιο νοσοκομειο του νησιού!

  • Μου αρέσει 1
  • Ευχαριστώ 1
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα κορίτσια!!! Καλο μηνα και καλή βδομάδα!!! Χθες χάλια υπνος! Όλο το βράδυ εφιάλτες....  :-(

Και τώρα φυσικά καμια διάθεση για δουλειά! Νιώθω πολυ κουρασμένη!!! 

Επίσης ... Εδώ και λίγες μέρες νιώθω μια ενόχληση στον αφαλό μου!!! Το έχετε αισθανθεί ποτε??? 


oJHZp3.png

Link to comment
Share on other sites

Just now, BILLE είπε:

Κορίτσια μου καλημέρα και καλή εβδομάδα!Μου είπαν ότι θα μου δανείσουν το καρότσι budaboo (σε φουλ έξτρα edition).Ξέρετε αν είναι καλό;   

Καλημέρα και καλό μήνα!!! 

Εγώ έχω το bugaboo fox. Πολυ καλο. Μένω σε νησί και με σοκάκια κτλ δεν μασάει πουθενά. Όλα τα έξτρα τα παίρνεις εξτρα, οπότε μπορείς να αλλάξεις το οτιδήποτε δεν σου αρέσει. Κλείνει εύκολα και στο δικό μου αυτοκίνητο χωράει. Όταν το είχα πολύ γεμάτο, χωρίς ταλαιπωρία βγαίνουν ρόδες κτλ οπότε πιάνει και λιγότερο χώρο. Όταν το πήρα ήταν 2σε1. Πλέον είδα ότι έχει βγει και αβγό κάθισμα. 


iH9Rp3.png GaAwp3.png 

Link to comment
Share on other sites

Just now, Φώφη1990 είπε:

Καλημέρα κορίτσια!!! Καλο μηνα και καλή βδομάδα!!! Χθες χάλια υπνος! Όλο το βράδυ εφιάλτες....  :-(

Και τώρα φυσικά καμια διάθεση για δουλειά! Νιώθω πολυ κουρασμένη!!! 

Επίσης ... Εδώ και λίγες μέρες νιώθω μια ενόχληση στον αφαλό μου!!! Το έχετε αισθανθεί ποτε??? 

Καλημέρα! Καλή δουλίτσα και καλή ξεκούραση μετά! Έχει βγει προς τα έξω? Ίσως αρχίσει να βγαίνει τώρα γι'αυτό σε ενοχλεί.

 


2t7wp3.png
 
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...