Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • πρίν από 6 λεπτά , Fay_ είπε:

      Ο γιατρός μου κάθε φορά μου λέει η δίδυμη κύηση έχει καφέ και μπορεί να δεις και αίμα και μην κανεις τίποτα κτλ. Γι αυτό δεν θέλω να τον πάρω..

      Ακούγεται να μην ανησυχεί. Αν εσυ όμως ανησυχεις, πηγαινε να σε δει ή ξεκουράσου και παρακολούθησε το. 

MOMS JUNE 2021


Recommended Posts

Όσες έχετε ξανακάνει μωράκι θα μεγαλώνει πιο γρήγορα η κοιλιά σας και θα το νιώσετεκαι πιο νωρίς. Όσο για τα κιλά σας, τι να πω, 40 κιλά εγώ ήμουν στην τέταρτη δημοτικού :-P

Εγώ τα παχακια μου τα έχω, στην κόρη μου δυσκολεύτηκα πάρα πολύ να χάσω τα της γέννας, δεν τα κατάφερα όσο κι αν γυμναζομουν κι αν πρόσεχα. Και δεν είναι θέμα ηλικίας, κι εγώ 24 είμαι, αλλά δεεεε. Στο δεύτερο δεν τα χάνεις τόσο εύκολα. Οπότε καταλαβαίνω ότι τώρα στο 3ο δε θα τα χάσω ποτέ χαχαχαχαχαχα 

  • Χαχα 3
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 5,7k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Κορίτσια Μ 8η βδομάδα που με ζύγισε ήμουν 77

Να δούμε σήμερα

Το κακό είναι ότι δεν πάω τακτικά τουαλέτα.  Κάθε 3 μέρες.  Στην καλύτερη κ σπάνια 2 

Τώρα έκανα χυμό πορτοκαλιού για να με βοηθήσει αλλά θα το πληρώσω ακριβά με ξινιλες.

Γενικά η αναγουλα ολημερίς με οδηγεί στην ξηροφαγια.  Αν το ξεπεράσω αυτό το στάδιο θα αρχίσω σαλάτες ,λαχανικά.  Τώρα ούτε ζωγραφιστα

Link to comment
Share on other sites

Just now, ΧρυσαΜ είπε:

Όσες έχετε ξανακάνει μωράκι θα μεγαλώνει πιο γρήγορα η κοιλιά σας και θα το νιώσετεκαι πιο νωρίς. Όσο για τα κιλά σας, τι να πω, 40 κιλά εγώ ήμουν στην τέταρτη δημοτικού :-P

Χαχαχαχα και δεν έχω άλλα reactions για σήμερα!! 40 κιλά ήμουν κι εγώ στο δημοτικό. Πριν μερικά χρόνια έχασα 20 κιλά γιατί ειχα γίνει βαρελακι και διατηρήθηκα στα 50 (είχα φτάσει και 48) , αλλά τώρα βλέπω ότι το σώμα μου θυμάται τις παλιές καλές εποχές #not.


ut9np2.png

Link to comment
Share on other sites

Just now, Maria92 είπε:

Υπήρχε μια σκέψη να γεννήσω κι εγώ σε δημόσιο λόγω της ιδιότητας του πατέρα μου, αλλά τελικά επειδή είναι το πρώτο είπαμε να γεννήσω σε ιδιωτικό. Βέβαια  έχω υπόψιν μου και έναν  γιατρό του δημοσίου για παν ενδεχόμενο. Για τα έξοδα της γέννας θα βοηθήσουν και  οι γονείς, γιατί εγώ είμαι άνεργη εκπαιδευτικός (φιλόλογος) και ο σύζυγός παίρνει τον βασικό. Τα δικά μου έσοδα είναι τα ιδιαίτερα και το επίδομα ανεργίας δυστυχώς. 

Έμεινα καταευχαριστημενη από το δημόσιο εδώ που έχουμε είχα μονοκλινο επισκληριδιο πολύ καθαρά και πολύ καλό φαγητό.....έχω την εντύπωση ότι τα ιδιωτικά μας εδώ είναι σε χειρότερη μοίρα από το υπερσύγχρονο δημόσιο γιατί είναι παμπάλαια....


G0IYp3.png0Ivbp2.png

Link to comment
Share on other sites

Just now, ΒαλεντιναΧ είπε:

Έμεινα καταευχαριστημενη από το δημόσιο εδώ που έχουμε είχα μονοκλινο επισκληριδιο πολύ καθαρά και πολύ καλό φαγητό.....έχω την εντύπωση ότι τα ιδιωτικά μας εδώ είναι σε χειρότερη μοίρα από το υπερσύγχρονο δημόσιο γιατί είναι παμπάλαια....

Εγώ πάντως στο ιδιωτικό ήμουν βασίλισσα, μακάρι να καθόμουν κι άλλες μέρες. Καλά και το φαγητό μούρλια δεν το συζητώ. Χωρίς να ακυρώνω το δημόσιο βέβαια γιατί δεν έχω παει ποτέ 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Just now, ΒαλεντιναΧ είπε:

Έμεινα καταευχαριστημενη από το δημόσιο εδώ που έχουμε είχα μονοκλινο επισκληριδιο πολύ καθαρά και πολύ καλό φαγητό.....έχω την εντύπωση ότι τα ιδιωτικά μας εδώ είναι σε χειρότερη μοίρα από το υπερσύγχρονο δημόσιο γιατί είναι παμπάλαια....

Σε ποιο δημόσιο νοσοκομείο γέννησες;; Έχω ακούσει διάφορα και για δημόσια αλλά και για ιδιωτικά. 


ut9np2.png

Link to comment
Share on other sites

@Linaki.24 και @Κική_ καλώς ήρθατε στην παρέα!!! Με το καλό τα νινακια σας!!!

Just now, Eva1986 είπε:

Κορίτσια Μ 8η βδομάδα που με ζύγισε ήμουν 77

Να δούμε σήμερα

Το κακό είναι ότι δεν πάω τακτικά τουαλέτα.  Κάθε 3 μέρες.  Στην καλύτερη κ σπάνια 2 

Τώρα έκανα χυμό πορτοκαλιού για να με βοηθήσει αλλά θα το πληρώσω ακριβά με ξινιλες.

Γενικά η αναγουλα ολημερίς με οδηγεί στην ξηροφαγια.  Αν το ξεπεράσω αυτό το στάδιο θα αρχίσω σαλάτες ,λαχανικά.  Τώρα ούτε ζωγραφιστα

Δοκίμασε 3 δαμάσκηνα το πρωι με άδειο στομάχι και νεράκι κάθε μέρα. Σε μένα δουλευει!!! Μπορει να μην δεις αποτέλεσμα την πρώτη μέρα αλλά μετα θα πηγαίνεις ρολόι, κάθε μέρα!!! Όταν μου τελειώνουν παθαίνω τα ίδια δυο μέρες να παω...

 

Όσο για την κοιλιά.... Τόση δεν ήταν στο πρώτο μου ούτε στον 5ο!!!! 10 κιλά είχα πάρει στην πρώτη και όταν γέννησα είχα 2-3. Αφού μου λέγαν ότι ήμουν σαν να μην γέννησα. Και γενικά στην εγκυμοσύνη μόνο η κοιλιά μου είχε αλλάξει.

  • Μου αρέσει 1

zZWsp2.png398Mp3.png

Link to comment
Share on other sites

Just now, Φραουλίτσα* είπε:

@Linaki.24 και @Κική_ καλώς ήρθατε στην παρέα!!! Με το καλό τα νινακια σας!!!

Δοκίμασε 3 δαμάσκηνα το πρωι με άδειο στομάχι και νεράκι κάθε μέρα. Σε μένα δουλευει!!! Μπορει να μην δεις αποτέλεσμα την πρώτη μέρα αλλά μετα θα πηγαίνεις ρολόι, κάθε μέρα!!! Όταν μου τελειώνουν παθαίνω τα ίδια δυο μέρες να παω...

 

Όσο για την κοιλιά.... Τόση δεν ήταν στο πρώτο μου ούτε στον 5ο!!!! 10 κιλά είχα πάρει στην πρώτη και όταν γέννησα είχα 2-3. Αφού μου λέγαν ότι ήμουν σαν να μην γέννησα. Και γενικά στην εγκυμοσύνη μόνο η κοιλιά μου είχε αλλάξει.

Τα δαμάσκηνα τα έτρωγα προ εγκυμοσύνης

Τώρα τα βλέπω κ θέλω να κάνω εμετό.  Μην μιλήσω κ για το νερό.  Γούλια γούλια παλεύω όλη μέρα. 

Πραγματικά όλη μέρα ναυτία. Χωρίς καμμία υπερβολη

Link to comment
Share on other sites

Just now, Eva1986 said:

Τα δαμάσκηνα τα έτρωγα προ εγκυμοσύνης

Τώρα τα βλέπω κ θέλω να κάνω εμετό.  Μην μιλήσω κ για το νερό.  Γούλια γούλια παλεύω όλη μέρα. 

Πραγματικά όλη μέρα ναυτία. Χωρίς καμμία υπερβολη

κι εγω το ίδιο κορίτσια πολλή ναυτία...

καλά μετά το μεσημέρι απίστευτη δυσφορία και ανακατωσούρα. ευτυχώς κοιμάμαι συνέχεια και είμαι κάπως καλύτερα..

εμένα τα γιαουρτάκια κάπως σταματάνε τη δυσκοιλιότητα και πολύ νερό, όσο γίνεται

 

  • Μου αρέσει 1

xu6xp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Κοριτσάρες καλησπέρα,

Εμένα μου έδωσε η γυναικολόγος ντουφαλάκ. Το ήπια την 1η φορά με λίγο νερό τύπου σφηνάκι κ  μόνο που δεν έκανα εμετό. Παραδόξως όταν το έβαλα μέσα σε χυμό ρόδι (πίνω αυτόν της οικογένειας Χριστ/λου) δεν κατάλαβα να μου αφήνει κάποια επίγευση. Μου είπε ότι μπορώ να το βάζω κ μέσα στο φαγητό πχ. σούπες, φακές αλλά το αποτόλμησα.

Τουλάχιστον τώρα πηγαίνω 1 φορά στις 2 μέρες (ρεκόρ για εμένα, αφού έφτασαν στιγμές που πήγαινα μια στις τέσσερις μέρες και πονούσα αφόρητα). Η κοιλιά μου είναι τεράστια αλλά φαντάζομαι ότι ευθύνεται η προγεστερόνη, γιατί είμαι πρησμένη από την 1η χοριακή. Είμαι κ μικροκαμωμένη κ φαίνομαι σαν να με φούσκωσαν με σαμπρέλα! Επίσης έχω μείνει χωρίς ρούχα!!!! Μια φόρμα χειμωνιάτικη έχω πλύνε-βάλε, γιατί ντυνόμουν πολύ με πουκάμισο-παντελόνι κ τώρα δεν κουμπώνει τίποτα! Αγωνιστικούς χαιρετισμούς!

  • Μου αρέσει 1
  • Χαχα 3
Link to comment
Share on other sites

Just now, BILLE είπε:

Κοριτσάρες καλησπέρα,

Εμένα μου έδωσε η γυναικολόγος ντουφαλάκ. Το ήπια την 1η φορά με λίγο νερό τύπου σφηνάκι κ  μόνο που δεν έκανα εμετό. Παραδόξως όταν το έβαλα μέσα σε χυμό ρόδι (πίνω αυτόν της οικογένειας Χριστ/λου) δεν κατάλαβα να μου αφήνει κάποια επίγευση. Μου είπε ότι μπορώ να το βάζω κ μέσα στο φαγητό πχ. σούπες, φακές αλλά το αποτόλμησα.

Τουλάχιστον τώρα πηγαίνω 1 φορά στις 2 μέρες (ρεκόρ για εμένα, αφού έφτασαν στιγμές που πήγαινα μια στις τέσσερις μέρες και πονούσα αφόρητα). Η κοιλιά μου είναι τεράστια αλλά φαντάζομαι ότι ευθύνεται η προγεστερόνη, γιατί είμαι πρησμένη από την 1η χοριακή. Είμαι κ μικροκαμωμένη κ φαίνομαι σαν να με φούσκωσαν με σαμπρέλα! Επίσης έχω μείνει χωρίς ρούχα!!!! Μια φόρμα χειμωνιάτικη έχω πλύνε-βάλε, γιατί ντυνόμουν πολύ με πουκάμισο-παντελόνι κ τώρα δεν κουμπώνει τίποτα! Αγωνιστικούς χαιρετισμούς!

Εγω ευτυχώς πρόλαβα και πήρα 2 παντελόνια και 1 κολάν εγκυμοσύνης πριν κλειστουμε μέσα, αλλά πού να τα βάλω τώρα;; Βλέπω όταν με το καλό τελειώσει η καραντίνα να μη μου κάνουν ούτε αυτά. Από τα παλιά μου ρούχα δε μου κάνει τίποτα  ήδη από τον 2ο μήνα. 

  • Μου αρέσει 1

ut9np2.png

Link to comment
Share on other sites

Just now, Maria92 είπε:

Σε ποιο δημόσιο νοσοκομείο γέννησες;; Έχω ακούσει διάφορα και για δημόσια αλλά και για ιδιωτικά. 

Κορίτσια κ εμένα ο γιατρός μου είναι σε ιδιωτικό αλλά έχω και γιατρό στο δημόσιο, ο οποίος μου είπε να πάω να ανοίξω καρτέλα, αλλά η αλήθεια είναι ότι φοβάμαι αρκετά με τα κρούσματα κωρονοιου! Προς το παρόν του έχω στείλει να δει τους υπέρηχους μου και τα αποτελέσματα από τις εξετάσεις! 

Δεν ξέρω ακόμα αν θα γεννήσω στο ιδιωτικό λόγω οικονομικού, οπότε θέλω να έχω και την πόρτα του νοσοκομείου ανοιχτή για παν ενδεχόμενο! 

Η καραντίνα θα τελειώσει λογικά πριν  τα Χριστούγεννα όποτε μην αγχώνεσαι για τα ρούχα μόνο μπιζαμακια προς το παρόν χαχα!

Link to comment
Share on other sites

Just now, Maria92 είπε:

Εγω ευτυχώς πρόλαβα και πήρα 2 παντελόνια και 1 κολάν εγκυμοσύνης πριν κλειστουμε μέσα, αλλά πού να τα βάλω τώρα;; Βλέπω όταν με το καλό τελειώσει η καραντίνα να μη μου κάνουν ούτε αυτά. Από τα παλιά μου ρούχα δε μου κάνει τίποτα  ήδη από τον 2ο μήνα. 

Αυτά τα κολάν τα βρίσκουμε πλέον διαδικτυακά; Κ πώς ξέρουμε ποιο είναι το νούμερό μας;Γενικώς δεν έχω τίποτα να φορέσω για να πάω πχ. ένα σούπερ μάρκετ ή σε έναν γιατρό. Που να πιάσουν και τα κρύα που θα χρειαστούμε και  κανά πανωφόρι,έστω για έναν γιατρό ... κ εγώ σκέφτομαι το δημόσιο νοσοκομείο κυρίως γιατι με έχουν πιάσει κάτι τρελές ανασφάλειες ότι θα μου συμβεί όποια επιπλοκή μπορεί να συμβεί. Κ σκέφτομαι οτι στο ιδιωτικό η κάθε μέρα είναι κ ενά 50ρικό. Εχω φίλη που νοσηλεύτηκε σε ιδιωτική κλινική για ένα μήνα (είχε ιδιωτική ασφάλιση όμως). Εχω χιλιομπερδευτεί. Δεν ξέρω προς τα πού να κλίνω

  • Μου αρέσει 2
Link to comment
Share on other sites

Just now, BILLE είπε:

Αυτά τα κολάν τα βρίσκουμε πλέον διαδικτυακά; Κ πώς ξέρουμε ποιο είναι το νούμερό μας;Γενικώς δεν έχω τίποτα να φορέσω για να πάω πχ. ένα σούπερ μάρκετ ή σε έναν γιατρό. Που να πιάσουν και τα κρύα που θα χρειαστούμε και  κανά πανωφόρι,έστω για έναν γιατρό ... κ εγώ σκέφτομαι το δημόσιο νοσοκομείο κυρίως γιατι με έχουν πιάσει κάτι τρελές ανασφάλειες ότι θα μου συμβεί όποια επιπλοκή μπορεί να συμβεί. Κ σκέφτομαι οτι στο ιδιωτικό η κάθε μέρα είναι κ ενά 50ρικό. Εχω φίλη που νοσηλεύτηκε σε ιδιωτική κλινική για ένα μήνα (είχε ιδιωτική ασφάλιση όμως). Εχω χιλιομπερδευτεί. Δεν ξέρω προς τα πού να κλίνω

Μην σκέφτεσαι τέτοια πράγματα! Κάθε μέρα που θα ξυπνάς να λες ότι όλα θα πάνε καλά! Μίλα στο μωράκι σου, κάνε και μια προσευχουλα και θα δεις ότι θα περάσει ο καιρός και θα λησμονείς αυτό το διάστημα. Αυτο που ζούμε είναι ένα θαύμα και έτσι πρέπει να το αντιμετωπίζουμε. Και εγώ έχω φοβίες, αλλά προσπαθώ να σκέφτομαι θετικά. 

Σχετικά με το πού θα γεννήσουμε έχουμε ακόμα πολύ καιρό μπροστά μας για να αποφασίσουμε. Θα ψάξουμε, θα ρωτήσουμε, θα πάρουμε τις απαραίτητες πληροφορίες και μετά θα καταλήξουμε  στο καλύτερο δυνατό.

Όσο για τις διαδικτυακές αγορές επειδή έχω καεί πολλές φορές αποφεύγω να αγοράζω πια, ειδικά παντελόνια. Τώρα για μπλούζες και πανωφόρια δύσκολο να πέσεις πολύ έξω στο νούμερο. 

 

  • Ευχαριστώ 1

ut9np2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...