Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr

MOMS JUNE 2021


Recommended Posts

Just now, BILLE είπε:

Αυτά τα κολάν τα βρίσκουμε πλέον διαδικτυακά; Κ πώς ξέρουμε ποιο είναι το νούμερό μας;Γενικώς δεν έχω τίποτα να φορέσω για να πάω πχ. ένα σούπερ μάρκετ ή σε έναν γιατρό. Που να πιάσουν και τα κρύα που θα χρειαστούμε και  κανά πανωφόρι,έστω για έναν γιατρό ... κ εγώ σκέφτομαι το δημόσιο νοσοκομείο κυρίως γιατι με έχουν πιάσει κάτι τρελές ανασφάλειες ότι θα μου συμβεί όποια επιπλοκή μπορεί να συμβεί. Κ σκέφτομαι οτι στο ιδιωτικό η κάθε μέρα είναι κ ενά 50ρικό. Εχω φίλη που νοσηλεύτηκε σε ιδιωτική κλινική για ένα μήνα (είχε ιδιωτική ασφάλιση όμως). Εχω χιλιομπερδευτεί. Δεν ξέρω προς τα πού να κλίνω

Για κολάν μπορείς να δοκιμάσεις να πάρεις ενα νούμερο πιο μεγάλο, και αν σε σφίγγει κόβεις λίγο το λάστιχο στην κοιλιά να είναι πιο χαλαρό. Εγω είχα πάρει απο hm και είχα μείνει ευχαριστημένη. Και δεν ήταν και εγκυμοσύνης. Βέβαια κάνουν πολλές μέρες να έρθουν.... Ευτυχώς έχω ρούχα απο την προηγούμενη εγκυμοσύνη, βέβαια κανα παντελόνι ή σουτιέν θα ήθελα, αλλά θα περιμένω να ανοίξουν. Κάνω καλο και στην τσέπη...

Σχετικά με τον παθολόγο, μου έδωσε ένα φυτικό συροπι και μου είπε αν δεν περάσει σε μια βδομάδα να κάνω και τοστ για κορονοιο... Αυτο μου έλειπε τώρα... Και επίσης μου είπε ότι στην περιοχή μου έχουμε πολλά κρούσματα ακόμα και σε υπαλλήλους σουπερ μάρκετ και εκεί ειδικά να μην πηγαίνω καθόλου....:shock: Και επαφές και συναντήσεις με κανέναν... Γενικά προσέχουμε πολύ. Δεν πήγαινα επισκέψεις ούτε δεχτήκαμε αλλά ούτε και σούπερ;

  • Μου αρέσει 1

zZWsp2.png398Mp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 5,7k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Just now, Φραουλίτσα* είπε:

Για κολάν μπορείς να δοκιμάσεις να πάρεις ενα νούμερο πιο μεγάλο, και αν σε σφίγγει κόβεις λίγο το λάστιχο στην κοιλιά να είναι πιο χαλαρό. Εγω είχα πάρει απο hm και είχα μείνει ευχαριστημένη. Και δεν ήταν και εγκυμοσύνης. Βέβαια κάνουν πολλές μέρες να έρθουν.... Ευτυχώς έχω ρούχα απο την προηγούμενη εγκυμοσύνη, βέβαια κανα παντελόνι ή σουτιέν θα ήθελα, αλλά θα περιμένω να ανοίξουν. Κάνω καλο και στην τσέπη...

Σχετικά με τον παθολόγο, μου έδωσε ένα φυτικό συροπι και μου είπε αν δεν περάσει σε μια βδομάδα να κάνω και τοστ για κορονοιο... Αυτο μου έλειπε τώρα... Και επίσης μου είπε ότι στην περιοχή μου έχουμε πολλά κρούσματα ακόμα και σε υπαλλήλους σουπερ μάρκετ και εκεί ειδικά να μην πηγαίνω καθόλου....:shock: Και επαφές και συναντήσεις με κανέναν... Γενικά προσέχουμε πολύ. Δεν πήγαινα επισκέψεις ούτε δεχτήκαμε αλλά ούτε και σούπερ;

Πραγματικά αυτό μας έλειπε τώρα. Είναι σοβαρά τα πράγματα . Εγώ δε βγαίνω από το σπίτι, ούτε δέχομαι επισκέψεις . Ο άντρας μου βέβαια εργάζεται σε σούπερ μάρκετ που είναι εστίες υπερμεταδοσης. Ελπίζω πραγματικά να είναι ένα απλό κρύωμα και όχι κορωνοιος. 

  • Ευχαριστώ 1

ut9np2.png

Link to comment
Share on other sites

κορίτσια τις εμπειρίες σας,

έκανα καλλιέργειες και μου βγηκε κολοβακτηρίδιο και ο γιατρός μου έδωσε κάποια υπόθετα αντιβίωσης.

Να ανησυχώ που τσουζουν όταν τα βάζω για πεντε λεπτα; μπορει να κανει ζημια το κολπικο υποθετο;

 


xu6xp2.png

Link to comment
Share on other sites

Just now, mominthemaking είπε:

κορίτσια τις εμπειρίες σας,

έκανα καλλιέργειες και μου βγηκε κολοβακτηρίδιο και ο γιατρός μου έδωσε κάποια υπόθετα αντιβίωσης.

Να ανησυχώ που τσουζουν όταν τα βάζω για πεντε λεπτα; μπορει να κανει ζημια το κολπικο υποθετο;

 

Για να στο έδωσε ο γιατρός δεν ενέχει κανένα κίνδυνο μην ανησυχείς. Μέχρι και αντιβίωση μπορείς να πάρεις κατά τη διάρκεια της εγκυμοσύνης, δε βλάπτει το έμβρυο. Από παλαιότερη εμπειρία μου με υποθετα επιβεβαιώνω ότι πράγματι ενοχλούν για λίγα λεπτά . 

  • Λυπημένη/-ος 1

ut9np2.png

Link to comment
Share on other sites

Just now, Maria92 said:

Για να στο έδωσε ο γιατρός δεν ενέχει κανένα κίνδυνο μην ανησυχείς. Μέχρι και αντιβίωση μπορείς να πάρεις κατά τη διάρκεια της εγκυμοσύνης, δε βλάπτει το έμβρυο. Από παλαιότερη εμπειρία μου με υποθετα επιβεβαιώνω ότι πράγματι ενοχλούν για λίγα λεπτά . 

Ευχαριστώ πολύ για την απάντηση!ανησυχώ μην κανει συσπασεις ξερω γω, δεν εχω ιδεα...


xu6xp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Just now, mominthemaking είπε:

Ευχαριστώ πολύ για την απάντηση!ανησυχώ μην κανει συσπασεις ξερω γω, δεν εχω ιδεα...

Δε νομίζω να προκαλεί συσπάσεις. Βέβαια δεν είμαι και ειδικός. Για να σου το έδωσε ο γιατρός δε θα υπάρχει πρόβλημα. 

  • Ευχαριστώ 1

ut9np2.png

Link to comment
Share on other sites

Κι εγώ κορίτσια παρόλο που είχε μείνει ελάχιστη χαλάρωση στην κοιλίτσα μετά την πρώτη εγκυμοσύνη. Τώρα φαίνομαι όπως ήμουν στον 5ο . Σαν να έχω πιει μπύρες και να έχω φάει άπειρα. Στην πρώτη η κοιλιά φάνηκε μέσα έκτου. Μάλλον μέχρι τα Χριστούγεννα θα φαίνομαι πολύ έγκυος. Προς το παρόν δεν ζυγιζομαι .στο γιατρό πριν 3 βδομάδες ήμουν 55 κιλά.

Α ευτυχώς τα ρούχα μου μου κάνουν ακόμα .έχω δύο κολάν εγκυμοσύνης και κοντομανικες μπλούζες . Γτ στην προηγούμενη γέννησα Σεπτεμβρη. Είχα πάρει όμως πολλά κιλά και είχα δανειστεί από τη μαμά μου φαρδιές μπλούζες μετά τη γεννα και φορουσα. Εκανα να χάσω τα κιλά ένα χρόνο περιπου. Χωρίς να προσέχω ιδιαίτερα.Μάλλον κατι τέτοιο θα γίνει και τώρα. Θα πάρω μόνο παντελόνια εγκυμοσύνης για τη δουλειά.

  • Χαχα 1

MBIdp2.png00R4p3.png

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια μ γύρισα κ γω από τους γιατρούς 

Το μωρό είναι μια χαρά.  Από βδομάδα θα κλείσω αυχενική.  

Κουνούσε χέρια πόδια.  Χαμός. 

Στη συνέχεια πήγα σε ουρολόγο κ μάλλον ουρολοίμωξη.  Αφού δεν βρήκε κάτι στον υπέρηχο.  

Αύριο θα κάνω πάλι καλλιέργεια κ ξεκινάω αντιβίωση. 

Για ρούχα εγω στο πρώτο είχα πάρει κολάν από πρεναταλ πολύ καλό σε ποιότητα το φοράω κ τώρα κοντά στα 15 ευρώ. Κ από το λιντλ που βγάζει για εγκύους. 

Μπλούζες έπαιρνα απλά πιο μεγάλα νούμερα

  • Μου αρέσει 6
Link to comment
Share on other sites

Just now, Eva1986 είπε:

Κορίτσια μ γύρισα κ γω από τους γιατρούς 

Το μωρό είναι μια χαρά.  Από βδομάδα θα κλείσω αυχενική.  

Κουνούσε χέρια πόδια.  Χαμός. 

Στη συνέχεια πήγα σε ουρολόγο κ μάλλον ουρολοίμωξη.  Αφού δεν βρήκε κάτι στον υπέρηχο.  

Αύριο θα κάνω πάλι καλλιέργεια κ ξεκινάω αντιβίωση. 

Για ρούχα εγω στο πρώτο είχα πάρει κολάν από πρεναταλ πολύ καλό σε ποιότητα το φοράω κ τώρα κοντά στα 15 ευρώ. Κ από το λιντλ που βγάζει για εγκύους. 

Μπλούζες έπαιρνα απλά πιο μεγάλα νούμερα

Μπράβο κορίτσι μου πολύ χαίρομαι για το μωράκι σου και σκεφτόμουν τώρα να σε κάνω mention μαζί με τη @ΒαλεντιναΧ για τα νέα σας.

Ουρολοίμωξη από πού και ως πού; Είχες κάποια ενόχληση;


ut9np2.png

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 58 λεπτά , BILLE είπε:

Αυτά τα κολάν τα βρίσκουμε πλέον διαδικτυακά; Κ πώς ξέρουμε ποιο είναι το νούμερό μας;Γενικώς δεν έχω τίποτα να φορέσω για να πάω πχ. ένα σούπερ μάρκετ ή σε έναν γιατρό. Που να πιάσουν και τα κρύα που θα χρειαστούμε και  κανά πανωφόρι,έστω για έναν γιατρό ... κ εγώ σκέφτομαι το δημόσιο νοσοκομείο κυρίως γιατι με έχουν πιάσει κάτι τρελές ανασφάλειες ότι θα μου συμβεί όποια επιπλοκή μπορεί να συμβεί. Κ σκέφτομαι οτι στο ιδιωτικό η κάθε μέρα είναι κ ενά 50ρικό. Εχω φίλη που νοσηλεύτηκε σε ιδιωτική κλινική για ένα μήνα (είχε ιδιωτική ασφάλιση όμως). Εχω χιλιομπερδευτεί. Δεν ξέρω προς τα πού να κλίνω

Εσύ πού μένεις αν επιτρέπεται; 

Κοίτα εγώ παρήγγειλα από σελεστινο κάτι κολάν και κάτι άλλα ελαστικά παντελόνια και είναι πολύ καλά. Όσον αφορά τα ρούχα εγκυμοσύνης, τα παίρνεις κανονικά στα νούμερα που φοράς. Αλλά επειδή είναι νωρίς ακόμα ίσως να σού είναι μεγάλα στην κοιλιά,όμως μαζεύουν τα λάστιχα. Κι αυτά από το ίντερνετ μπορείς να τα πάρεις. 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


18 ώρες πρίν, FlowerMom είπε:

Καλώς ήρθες κορίτσι μου!! Νομίζω είσαι η πρώτη mom του group μας με τόσο μικρή διαφορά του 1ου από το 2ο!! Μάλλον δεν είναι τόσο δύσκολη η πρώτη περίοδος με το baby για να πήγες αμέσως για 2ο Ε;;;; :wink:

Καλώς σας βρήκα!!!!! Ναι ΗΤΑΝ (τώρα έχει γίνει μεγάλος ταραξιας!) ήσυχη!!! Θέλαμε να τα κάνουμε με όσο μικρότερη διαφορά γίνεται για να μεγαλώσουν μαζί!!!!! Εσεις πως τα πάτε;; Πως είναι οι εγκυμοσύνες σας;; 

Link to comment
Share on other sites

Just now, Maria92 είπε:

Μπράβο κορίτσι μου πολύ χαίρομαι για το μωράκι σου και σκεφτόμουν τώρα να σε κάνω mention μαζί με τη @ΒαλεντιναΧ για τα νέα σας.

Ουρολοίμωξη από πού και ως πού; Είχες κάποια ενόχληση;

Είχα τσούξιμο στην ούρηση την προηγούμενη εβδομάδα.  Αλλά είχε βγει αρνητική η καλλιέργεια. 

Συνέχισε όμως η ενόχληση κ σήμερα Μ πε η γυναίκολογος να πάω σε ουρολόγο. 

Οπότε αμέσως μετά την γυναίκολογο πήγα γιατί αγχώθηκα 

Link to comment
Share on other sites

18 ώρες πρίν, ΧρυσαΜ είπε:

@Linaki.24 πρέπει να είμαστε μαζί γιατί και εμένα η κόρη μου 11 μηνών είναι. Ακόμα δε μπορώ να το συνειδητοποιησω κι εγώ ότι πέρυσι τέτοιο καιρό ήμουν με την κοιλιά τούρλα και τώρα...?! Σοκ... 

@BILLE εγώ μπερδεύτηκα λίγο, διότι δεν ξέρω απ εξωσωματική κλπ. Καταλαβαίνω όμως ότι είσαι σοκαρισμένη και αγχωμένη όπως οι περισσότερες. Βήμα βήμα τη φορά θα δεις ότι όλες μαζί παρέα θα φτάσουμε στο τέλος. Από την πρώτη μου φορά έμπαινα στο γκρουπ γιατί βοηθάει πάρα πολύ!! Εμείς εδώ είμαστε το παρεακι που μπορεί η καθεμια να λέει ο, τι θέλει χωρίς κριτική :)

Κορίτσια εγώ σεξ θέλω. Δε γίνεται όμως. Συμπάσχω με τη μαμά που νυσταζει κι ολας χαχαχαχαχαχα. Σήμερα ήταν η μέρα (1 φορά στις 10 μέρες που λέγαμε) και κοιμήθηκα λίγο μέχρι να κοιμηθεί ο μεγάλος γιατί αλλιώς δεν έβγαινε το πρόγραμμα και δεν ήθελα να το χάσω με τίποτα. Το κακό είναι ότι ενώ θέλω, δεν το ευχαριστιεμαι ρε γαμωτο και ξενερώνω με εμένα.... Κάθε φορά που είμαι έγκυος δεν το ευχαριστιεμαι.... Ίσως φταίει το προφυλακτικό γιατί νιώθω πολύ άβολα με αυτό 

 

 

 

Χαχαχαχχα μια από τα ίδια!!! 

Link to comment
Share on other sites

Just now, λιλιτο είπε:

Κι εγώ κορίτσια παρόλο που είχε μείνει ελάχιστη χαλάρωση στην κοιλίτσα μετά την πρώτη εγκυμοσύνη. Τώρα φαίνομαι όπως ήμουν στον 5ο . Σαν να έχω πιει μπύρες και να έχω φάει άπειρα. Στην πρώτη η κοιλιά φάνηκε μέσα έκτου. Μάλλον μέχρι τα Χριστούγεννα θα φαίνομαι πολύ έγκυος. Προς το παρόν δεν ζυγιζομαι .στο γιατρό πριν 3 βδομάδες ήμουν 55 κιλά.

Α ευτυχώς τα ρούχα μου μου κάνουν ακόμα .έχω δύο κολάν εγκυμοσύνης και κοντομανικες μπλούζες . Γτ στην προηγούμενη γέννησα Σεπτεμβρη. Είχα πάρει όμως πολλά κιλά και είχα δανειστεί από τη μαμά μου φαρδιές μπλούζες μετά τη γεννα και φορουσα. Εκανα να χάσω τα κιλά ένα χρόνο περιπου. Χωρίς να προσέχω ιδιαίτερα.Μάλλον κατι τέτοιο θα γίνει και τώρα. Θα πάρω μόνο παντελόνια εγκυμοσύνης για τη δουλειά.

Το πρώτο μου εγώ το έκανα αρχές Οκτωβρίου οπότε βολεύτηκα με φαρδιά μπλουζάκια και φόρμες, αλλά την κόρη μου που την έκανα Δεκέμβρη δε γινόταν να μην πάρω κάτι. 

Για να ξέρετε κι εσείς, ορκεστρα βγάζει τελευταία κομμάτια εγκυμοσύνης με 5€ κάθε φορά οπότε να πάτε να ρίξετε μια ματιά όταν είναι 

Just now, Eva1986 είπε:

Κορίτσια μ γύρισα κ γω από τους γιατρούς 

Το μωρό είναι μια χαρά.  Από βδομάδα θα κλείσω αυχενική.  

Κουνούσε χέρια πόδια.  Χαμός. 

Στη συνέχεια πήγα σε ουρολόγο κ μάλλον ουρολοίμωξη.  Αφού δεν βρήκε κάτι στον υπέρηχο.  

Αύριο θα κάνω πάλι καλλιέργεια κ ξεκινάω αντιβίωση. 

Για ρούχα εγω στο πρώτο είχα πάρει κολάν από πρεναταλ πολύ καλό σε ποιότητα το φοράω κ τώρα κοντά στα 15 ευρώ. Κ από το λιντλ που βγάζει για εγκύους. 

Μπλούζες έπαιρνα απλά πιο μεγάλα νούμερα

Τέλεια τα νέα σου!!! Με το καλό λοιπόν!!!! 

Αν έχεις ουρολοίμωξη μικρό το κακό. Κι αν δε θες να πάρεις αντιβίωση (που δεν υπάρχει θέμα αν πάρεις) με απλές πλυσεις με χαμομήλι θα περάσει 

Just now, Linaki.24 είπε:

Καλώς σας βρήκα!!!!! Ναι ΗΤΑΝ (τώρα έχει γίνει μεγάλος ταραξιας!) ήσυχη!!! Θέλαμε να τα κάνουμε με όσο μικρότερη διαφορά γίνεται για να μεγαλώσουν μαζί!!!!! Εσεις πως τα πάτε;; Πως είναι οι εγκυμοσύνες σας;; 

 

Just now, Linaki.24 είπε:

Χαχαχαχχα μια από τα ίδια!!! 

Πω πω καταλαβαινομαστε λοιπόν. Πότε χρονιζει η δικιά σου; εμένα 15 Δεκεμβρίου 

Just now, Eva1986 είπε:

Είχα τσούξιμο στην ούρηση την προηγούμενη εβδομάδα.  Αλλά είχε βγει αρνητική η καλλιέργεια. 

Συνέχισε όμως η ενόχληση κ σήμερα Μ πε η γυναίκολογος να πάω σε ουρολόγο. 

Οπότε αμέσως μετά την γυναίκολογο πήγα γιατί αγχώθηκα 

Καλά έκανες!!!! 

Κορίτσια να σάς πω να γελάσετε.. Δεν ξέρω αν θυμάστε που σάς είχα πει ότι τον είδα κάπως περίεργο τον γιατρό στην εξεταση. Εεεε δεν άντεξα και τον πήρα σήμερα τηλεφωνο και τον ρώτησα αν τυχόν έβλεπε κάτι ανησυχητικό και μού λέει ο θεούλης "μού φάνηκε ότι ήταν διδυμα, γι αυτό το τσέκαρα αλλά τελικά δε νομίζω". Ε-γκε-φα-λι-κο απλά.... Δε σάς λέω τίποτα άλλο. Μέχρι την αυχενική θα σκάσω, έχε γούστο να πάω και να μού πουν τίποτα τέτοιο.....!!!!! Από τη μια γελάω κι από την άλλη τρομάζω. Τελικά η ζωή μάς κάνει κάτι πλάκες, άλλο πράγμα... 

  • Χαχα 3
Link to comment
Share on other sites

Just now, ΧρυσαΜ είπε:

Το πρώτο μου εγώ το έκανα αρχές Οκτωβρίου οπότε βολεύτηκα με φαρδιά μπλουζάκια και φόρμες, αλλά την κόρη μου που την έκανα Δεκέμβρη δε γινόταν να μην πάρω κάτι. 

Για να ξέρετε κι εσείς, ορκεστρα βγάζει τελευταία κομμάτια εγκυμοσύνης με 5€ κάθε φορά οπότε να πάτε να ρίξετε μια ματιά όταν είναι 

Τέλεια τα νέα σου!!! Με το καλό λοιπόν!!!! 

Αν έχεις ουρολοίμωξη μικρό το κακό. Κι αν δε θες να πάρεις αντιβίωση (που δεν υπάρχει θέμα αν πάρεις) με απλές πλυσεις με χαμομήλι θα περάσει 

 

Πω πω καταλαβαινομαστε λοιπόν. Πότε χρονιζει η δικιά σου; εμένα 15 Δεκεμβρίου 

Καλά έκανες!!!! 

Κορίτσια να σάς πω να γελάσετε.. Δεν ξέρω αν θυμάστε που σάς είχα πει ότι τον είδα κάπως περίεργο τον γιατρό στην εξεταση. Εεεε δεν άντεξα και τον πήρα σήμερα τηλεφωνο και τον ρώτησα αν τυχόν έβλεπε κάτι ανησυχητικό και μού λέει ο θεούλης "μού φάνηκε ότι ήταν διδυμα, γι αυτό το τσέκαρα αλλά τελικά δε νομίζω". Ε-γκε-φα-λι-κο απλά.... Δε σάς λέω τίποτα άλλο. Μέχρι την αυχενική θα σκάσω, έχε γούστο να πάω και να μού πουν τίποτα τέτοιο.....!!!!! Από τη μια γελάω κι από την άλλη τρομάζω. Τελικά η ζωή μάς κάνει κάτι πλάκες, άλλο πράγμα... 

Χαχαχαχαχα σοβαρά;; Ρε τον θεούλη τα παίξε ο γιατρός!!! Άντε διπλή χαρά λοιπόν;;; Θα δείξει. Εσύ βέβαια μέχρι την Αυχενική θα σκάσεις. 


ut9np2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...