Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

Μανούλες Ιουλίου 2021


Recommended Posts

Just now, manaoula είπε:

Καλημέρα

Μόλις πήρα αποτέλεσμα καμπύλη γλυκόζης

0' : 79.        ( <95        φυσιολογική τιμη)

60' : 105.    (<180.     φυσιολογική τιμη)

120' : 84.    (<155.    φυσιολογική τιμη)

Πολύ καλή είναι.   Τέλεια

  • Μου αρέσει 1
  • Ευχαριστώ 1

 

ydztp2.png
To get the code: 
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 1,5k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Στη γενική αίματος έχω προβληματάκια γιατί έχω που έχω χαμηλό αιματοκρίτη και στις τελευταίες εξετάσεις έπεσε και άλλο έφτασε το 30 ενώ είχα 32. Ξέρουμε αν το παιδί όσο περνάει ο καιρός προσλαμβάνει περισσότερο σίδηρο; έστειλα τις εξετάσεις αλλά ο γιατρός δεν μου έχει απαντήσει ακόμα.

Link to comment
Share on other sites

20 ώρες πρίν, Alex1989 είπε:

Καλησπέρα κορίτσια.  Διαβάζω τα νέα σας αλλά δεν προλαβαίνω συχνά να γράφω. 

Εγώ περιμένω σε μια βδομάδα του ραντεβού με τον γιατρό να δω πως πάμε κ να μου γράψει κ την καμπύλη. Ανυπομονώ να δω τι γίνεται με το σάκχαρο  αν κ οι τελευταίες αιματολογικές βγήκαν καλες. Τις τελευταίες μέρες νομίζω το μωρό έχει γυρίσει ανάποδα. Νιώθω χτυπήματα προς τα μέσα κ χαμηλά σχεδόν στον κόλπο. Κ δεν τα νιώθω πολύ έντονα όπως πριν λίγο καιρό. Να σας ρωτήσω κορίτσια. Όσες έχετε θέμα κάθε πότε ελέγχετε tsh; Εγώ έκανα κάθε μήνα αλλά τώρα θα έχει περάσει  ενάμιση ςμήνας μετά την τελευταία φορά που τον είδα κ ήταν οκ στο 2. Φοβάμαι μήπως έχει ξερρυθμιστει κ είναι πολύ το διάστημα του ενάμιση μήνα. Επίσης πως πάτε από πόνους; Εμένα με πιάνουν έντονοι πόνοι στο ηβικό οστό και πανό ψηλά στον θώρακα κάτι από το στήθος σαν σουβλιά.

Καλησπέρα! Κ εγώ έχω πόνους χαμηλά που κ που. Επίσης κάποιες φορές νιώθω κ εγώ όπως λες χτυπήματα προς τα μέσα κ χαμηλά. Ο γιατρός μου είπε πως αυτά είναι φυσιολογικά. Σχετικά με την TSH δεν γνωρίζω να σου πω, αλλά μου φαίνεται ότι την ελέγχεις συχνά. Την επόμενη εβδομάδα θα σου γράψει σίγουρα εξετάσεις, οπότε δεν φαίνεται να το έχεις καθυστερήσει.

@manaoula Τέλεια η καμπύλη! Εγώ καλέ 105 είχε τύχει μια φορά να έχω νηστείας προ εγκυμοσύνης που τα έτρωγα τα γλυκάκια μου! Δεν ξέρω αν το μωρό παίρνει αναλογικά πιο πολύ σίδηρο όσο περνάει ο καιρός. Παίρνεις συμπλήρωμα σιδήρου? 


TZSkp3.png

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, manaoula είπε:

Στη γενική αίματος έχω προβληματάκια γιατί έχω που έχω χαμηλό αιματοκρίτη και στις τελευταίες εξετάσεις έπεσε και άλλο έφτασε το 30 ενώ είχα 32. Ξέρουμε αν το παιδί όσο περνάει ο καιρός προσλαμβάνει περισσότερο σίδηρο; έστειλα τις εξετάσεις αλλά ο γιατρός δεν μου έχει απαντήσει ακόμα.

Ο δικός μου αιματοκρίτης ξεκίνησα με 32 λόγω στίγματος έφτασε 27.5 με 3 αμπούλες την ημέρα φυσικά αυτό....ανέβηκε στις τελευταίες εξετάσεις δηλ 25η εβδ ήταν 29.1 συνήθως λένε πως στον 7ο κάνει δικεςς του αποθήκες το μωρό και παύει να τραβάει από την μαμα.

Στην πρώτη μου εγκυμοσύνη δεν ξέρω τι έγινε γιατί έφτασε μέχρι 22 και έκανα μετάγγιση μέσα στον 8ο για να τον φτάσουμε 25

  • Μπερδεμένη/-ος 1

G0IYp3.png0Ivbp2.png

Link to comment
Share on other sites

On 1/4/2021 at 1:27 ΜΜ, Marialena86 είπε:

Καλημέρα κορίτσια!

@milkyway90 Καλώς ήρθες κ με το καλό το μωράκι σου!! Σε προσθέτω στο πινακάκι.

@Feniamam Δεν έχω εμπειρία με τις τιμές αλλά από αυτά που διαβάζω κι εμένα μου φαίνονται πολύ καλές!

@manaoula Κ εγώ δεν τα θέλω καθόλου τα γλυκά στην εγκυμοσύνη κ τη σκέφτομαι την καμπύλη, αλλά πρέπει να το κάνουμε. Υπομονή κ κουράγιο! Εσύ τώρα ξεμπέρδεψες. Καλά αποτελέσματα! Πόση ώρα κρατάει αλήθεια?

Εγώ κορίτσια είχα μια μικρή περιπετειούλα αλλά όλα καλά ευτυχώς! Έκανα συσπάσεις κ προχθές το βράδυ με έπιασε ένας ελαφρύς πόνος περιόδου που συνοδεύτηκε με διάρροια. Ο γιατρός με έστειλε στο μαιευτήριο για NST. Όση ώρα ήμουν στο μηχάνημα δεν φάνηκε να κάνω καμία σύσπαση, αλλά από αυτά που του είπα, ο γιατρός είναι σίγουρος πως έκανα συσπάσεις γενικά. Ευτυχώς ο τράχηλος παρέμεινε ίδιος που τον μετρήσαμε εχθές. Μου αύξησε μαγνήσιο και ξαναπαίρνω utrogestan. Είμαι κυρίως ξάπλα κ γενικά νιώθω καλά.

Πινακάκι Ιουλίου

@manaoula --> ΠΗΤ 4/7, αγοράκι, Νοσοκομείο Αλεξάνδρα, β’ επιπέδου 3/3

@Feniamam --> ΠΗΤ 7/7, κοριτσάκι, Γένεσις Θεσσαλονίκη (?), β’ επιπέδου 1/3

@Bbboob --> ΠΗΤ 12/7, αγοράκι, ?

@Marialena86 --> ΠΗΤ 15/7, κοριτσάκι, Ιασώ, β' επιπέδου 11/3

@Alex1989 --> ΠΗΤ 17/7, κοριτσάκι, ?, β' επιπέδου 9/3

@Nicole.natasa --> ΠΗΤ 18/7, αγοράκι, εκτός Ελλάδας, β' επιπέδου 3/3

@Angelina95 --> ΠΗΤ 19/7, αγοράκι, Ρέα

@milkyway90 --> ΠΗΤ 19/7, αγοράκι, Ι.Μ. Πάτρας

@Kelly_V --> ΠΗΤ 22/7, αγοράκι, Γένεσις Θεσσαλονίκη, β' επιπέδου 17/3

@*ζουζουνα*!!! --> ΠΗΤ 22/7, αγοράκι, Μητέρα, β' επιπέδου 10/3

@Irenesirene79 --> ΠΗΤ 28/7, κοριτσάκι, Έλενα

@berd --> ΠΗΤ 30/7, κοριτσάκι, CITY HOSPITAL Καλαμάτα, β' επιπέδου 10/4

Κι'εμενα μου ξαναεδωσε utrogestan, δύο φορές τη μέρα, όπως και μαγνήσιο και πάλι κατάκλιση.. Σου είπε τίποτα για πρόωρο τοκετό?! 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

2 ώρες πρίν, Irenesirene79 είπε:

Κι'εμενα μου ξαναεδωσε utrogestan, δύο φορές τη μέρα, όπως και μαγνήσιο και πάλι κατάκλιση.. Σου είπε τίποτα για πρόωρο τοκετό?! 

Λογικά όλοι αυτό φοβούνται σε τέτοιες περιπτώσεις. Γι’ αυτό κ προσπαθούν να καταστείλουν τις συσπάσεις όταν υπάρχουν. Πολλές κοπέλες όμως έχουν τέτοια θέματα κ με τις κατάλληλες οδηγίες κ αγωγή, όλα πάνε καλά! Σε έχει αγχώσει κάτι πιο πολυ;; Πέρα από το κλασσικο άγχος που έχουμε όλες!! Χαχα!

  • Χαχα 1

TZSkp3.png

Link to comment
Share on other sites

@Marialena86 παίρνω 2 αμπούλες την ημέρα σίδηρο. Πάντα είχα πρόβλημα με τον αιματοκρίτη και τις αποθήκες σιδήρου. Θα τον παρακολουθήσουμε και αυτό το μήνα και τον άλλο μήνα  αν συνεχίσει έτσι και δεν ανέβει θα μου αλλάξει σίδηρο. Ελπίζω να είναι καλά το μπεμπέ μας και να πάρει τις τιμές αιματοκρίτη του μπαμπά.

Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πρίν, manaoula είπε:

@Marialena86 παίρνω 2 αμπούλες την ημέρα σίδηρο. Πάντα είχα πρόβλημα με τον αιματοκρίτη και τις αποθήκες σιδήρου. Θα τον παρακολουθήσουμε και αυτό το μήνα και τον άλλο μήνα  αν συνεχίσει έτσι και δεν ανέβει θα μου αλλάξει σίδηρο. Ελπίζω να είναι καλά το μπεμπέ μας και να πάρει τις τιμές αιματοκρίτη του μπαμπά.

Μακάρι να πάρει τις υψηλές τιμές του άντρα σου αλλά όπως κ να έχει αυτή τη στιγμή το μωρό τραβάει από σένα ότι χρειάζεται κ είναι μια χαρά! Για σένα θα προσπαθήσετε να σταθεροποιήσετε τις τιμές με το γιατρό. Πάντως είναι σύνηθες αυτό σε πολλές εγκυουλες, ειδικά αν έχεις θέμα με χαμηλό αιματοκρίτη εξαρχής. Ίσως σου αυξήσει κ τη δόση.


TZSkp3.png

Link to comment
Share on other sites

On 2/4/2021 at 2:49 ΜΜ, manaoula είπε:

Στη γενική αίματος έχω προβληματάκια γιατί έχω που έχω χαμηλό αιματοκρίτη και στις τελευταίες εξετάσεις έπεσε και άλλο έφτασε το 30 ενώ είχα 32. Ξέρουμε αν το παιδί όσο περνάει ο καιρός προσλαμβάνει περισσότερο σίδηρο; έστειλα τις εξετάσεις αλλά ο γιατρός δεν μου έχει απαντήσει ακόμα.

Διάβαζα χθες ότι αυτό το διάστημα αυξάνει βάρος και ότι ο σίδηρος και το ασβέστιο είναι από τα κύρια στοιχεία που χρειάζονται για να σχηματίσουν οστά κλπ. Και εμένα έπεσε και η γυναικολόγος μου είπε ότι θα βλέπουμε σίδηρο και ποσότητα αντιπηκτικης πλέον πιο συχνά, για να καλυπτομαστε καλύτερα 

Link to comment
Share on other sites

On 1/4/2021 at 6:27 ΜΜ, Alex1989 είπε:

Καλησπέρα κορίτσια.  Διαβάζω τα νέα σας αλλά δεν προλαβαίνω συχνά να γράφω. 

Εγώ περιμένω σε μια βδομάδα του ραντεβού με τον γιατρό να δω πως πάμε κ να μου γράψει κ την καμπύλη. Ανυπομονώ να δω τι γίνεται με το σάκχαρο  αν κ οι τελευταίες αιματολογικές βγήκαν καλες. Τις τελευταίες μέρες νομίζω το μωρό έχει γυρίσει ανάποδα. Νιώθω χτυπήματα προς τα μέσα κ χαμηλά σχεδόν στον κόλπο. Κ δεν τα νιώθω πολύ έντονα όπως πριν λίγο καιρό. Να σας ρωτήσω κορίτσια. Όσες έχετε θέμα κάθε πότε ελέγχετε tsh; Εγώ έκανα κάθε μήνα αλλά τώρα θα έχει περάσει  ενάμιση ςμήνας μετά την τελευταία φορά που τον είδα κ ήταν οκ στο 2. Φοβάμαι μήπως έχει ξερρυθμιστει κ είναι πολύ το διάστημα του ενάμιση μήνα. Επίσης πως πάτε από πόνους; Εμένα με πιάνουν έντονοι πόνοι στο ηβικό οστό και πανό ψηλά στον θώρακα κάτι από το στήθος σαν σουβλιά.

συμπάσχω...στους πονους εχω ειδη πονους στην ηθική περιοχή, το είχα στο 2ο παιδι πολυ εντονα σε σημείο να μην μπορώ να περπατήσω κ να μην μπορώ να αλλάξω πλευρό. συσπασουλες εχω γενικα στην β επιπέδου ο τράχηλος ηταν 3,1 τωρα εχω την Πέμπτη ραντεβού να δω το γίνεται.τον θυροειδη κάθε μήνα τον έλεγχο με της κανονικές μου εξετάσεις. και μενα τωρα που θα παω θα μου γράψει την καμπύλη ζαχάρου. εχω θέμα με παλινδρόμηση γιατι ειχα πονο στο θώρακα, στηθος,καρδιά δεν είναι γιατί πήγα σε καρδιολόγο.ειμαι οκ από εκεί.οποτε η γαστρεντερολογος μου έδωσε το peptan 40mg κ βλέπουμε.των 20mg δεν μου έκανε κάτι.εχω ακόμα αναγουλες γενικα.

@Marialena86 εγω ακόμα βαζω υπόθετο κ εχω κ συσπάσεις, κ η αλήθεια είναι ενεργούμαι πιο εύκολα τις τελευταίες μέρες,ελπίζω να μην κατέβηκε χαμηλά ο μικρούλης πολύ,αν κ τον νιώθω πολύ χαμηλά.θα δω την Πέμπτη τι γίνεται.

εσύ να προσέχεις κ ξεκούραση...εγω εχω και συν 3 παιδιά συν 2 κουτάβια οποτε προλάβω ξεκουράζομαι...


url%5Dz3q1p3.png 8,5 ο μεγάλος και 4,5 ο μικρός 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Ήθελα να ρωτήσω το ίδιο αλλά για το πατ πατ.γιατι εδώ δεν έχει ρούχα εγκυμοσύνης και κάτι θα χρειαστώ σίγουρα. Κ εγώ έχω κάτι πονακια που ούτε ακριβώς πονακια θαβτα έλεγα χαμηλά.καινσαν να πονάει η λεκάνη.

@*ζουζουνα*!!! Παλινδρόμηση έχω κ εγώ και άμα φάω λίγο παραπάνω με πιάνει λίγο ταχυκαρδία και σαν να μην αναπνέω.αλλα προσπαθώ να μην σκάω στο φαγητό.

Από κιλά πως πάμε? γιατί νομίζω θα ξεφύγω εγώ.χαχαχαχα

Link to comment
Share on other sites

4 ώρες πρίν, Irenesirene79 είπε:

Καλησπέρα.. Να ρωτήσω κάτι άσχετο? Έχει ψωνίσει, ποτέ καμία από μια σελίδα που λέγεται "shein" και έχει πολλά ρούχα εγκυμοσύνης?! 

Ναι εγωωωω ..ειχα κανει παραγγελία 70 ευρω δεν περναει τελωνειο ...ολα πολυ ωραια .τωρα πηρα τον Μάρτη ηρθαν σε 15 μερες 

Βεβαια πηρα φοραμετακια οχι εγκυμοσυνης απλα τα πηρα large γ να μ ειναι οκ ! 

Βοηθανε πολυ οι φωτο που βάζουν αλλες κοπελες απο κατω ! 

  • Μου αρέσει 2
Link to comment
Share on other sites

Τι κάνετε κορίτσια μου? Εγώ αισίως είμαι στην 26 εβδομαδα & έχω γίνει τρομερά δυσκίνητη με αποτέλεσμα την τελευταία εβδομάδα έχω πέσει ήδη 2 φορές κάτω . Γλιστραω πολύ εύκολα, χάνω την ισορροπία μου και προσγειωνομαι. Σήμερα κιόλας ήταν η δεύτερη φορά που έπεσα, χτύπησα αρκετά στο ένα γόνατο ευτυχώς όμως δεν έπαθα κατι άλλο. Μίλησα με τον γιατρό και μουπε ότι από τη στιγμή που δεν έχω πόνους στην κοιλιά, αίμα και άμα το νιώθω το μωρό να μην ανησυχώ.. Τι να πω.. Φοβάμαι πάρα πολύ! Λίγο τα κιλά που πήρα, λίγο η αλλαγή του κέντρου βάρους μου, δεν ξέρω... 

Link to comment
Share on other sites

6 ώρες πρίν, *ζουζουνα*!!! είπε:

συμπάσχω...στους πονους εχω ειδη πονους στην ηθική περιοχή, το είχα στο 2ο παιδι πολυ εντονα σε σημείο να μην μπορώ να περπατήσω κ να μην μπορώ να αλλάξω πλευρό. συσπασουλες εχω γενικα στην β επιπέδου ο τράχηλος ηταν 3,1 τωρα εχω την Πέμπτη ραντεβού να δω το γίνεται.τον θυροειδη κάθε μήνα τον έλεγχο με της κανονικές μου εξετάσεις. και μενα τωρα που θα παω θα μου γράψει την καμπύλη ζαχάρου. εχω θέμα με παλινδρόμηση γιατι ειχα πονο στο θώρακα, στηθος,καρδιά δεν είναι γιατί πήγα σε καρδιολόγο.ειμαι οκ από εκεί.οποτε η γαστρεντερολογος μου έδωσε το peptan 40mg κ βλέπουμε.των 20mg δεν μου έκανε κάτι.εχω ακόμα αναγουλες γενικα.

@Marialena86 εγω ακόμα βαζω υπόθετο κ εχω κ συσπάσεις, κ η αλήθεια είναι ενεργούμαι πιο εύκολα τις τελευταίες μέρες,ελπίζω να μην κατέβηκε χαμηλά ο μικρούλης πολύ,αν κ τον νιώθω πολύ χαμηλά.θα δω την Πέμπτη τι γίνεται.

εσύ να προσέχεις κ ξεκούραση...εγω εχω και συν 3 παιδιά συν 2 κουτάβια οποτε προλάβω ξεκουράζομαι...

Κορίτσι μου ήρωας είσαι!! Εγώ απλά δουλεύω από το σπίτι κ εννοείται από το κρεβάτι κ επειδή υπάρχει μια κάποια πίεση κ ευθύνες, νιώθω πολυ κουρασμένη. Προσπαθώ να τα κάνω όλα μηχανικά αλλά ανυπομονώ να σταματήσω τον άλλο μηνα με το καλό! Σχετικά με τον τράχηλο, είχα κ εγώ την ίδια ανησυχία αλλά παρόλο που έκανα συσπάσεις, έμεινε ίδιος. Όποτε αυτό να σκέφτεσαι κ εσυ!

@Irenesirene79 είχα κ εγώ την ίδια απορία για το shein. Γενικά έχει ωραία ρούχα, αλλά δίσταζα να παραγγείλω. Εγώ έχω παραγγείλει κάποια ρούχα από h&m. Είμαι πολυ ευχαριστημένη με όσα παρέλαβα! 
 

@Nicole.natasa Από κιλά μου φαίνεται πάω καλά. Πριν τρεις βδομάδας είχα πάρει 5, αλλά τα 3 ήταν αυτά που έχασα το πρώτο τρίμηνο. Γενικά κ εγώ δεν μπορώ να φάω πολυ. Φουσκώνω εύκολα. Πάντως κ να έπαιρνα λίγο παραπάνω από τη στιγμή που δεν θα υπήρχε θέμα υγείας, δεν θα με πείραζε! Θα τα χάσεις μετά!

@Bbboob Το παθαίνουν πολλές κοπέλες έχω ακούσει, αλλά σίγουρα είναι αγχωτικό τη στιγμή που συμβαίνει. Μη φοβάσαι για σήμερα. Αλλά να το έχεις στο νου σου για να προσεχείς παραπάνω! 

  • Μου αρέσει 2

TZSkp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...