Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • 3 ώρες πρίν, Angot είπε:

      κορίτσια να ρωτησω 31η εβδομάδα ξεκινά ο 8ος  μήνας; επισης πριν 2 ώρες πήρα ένα buscopan γιατί εχω κατι ενοχλήσεις στην κοιλιά ! δεν μου έκανε δουλειά, μπορώ να πάρω και ένα depon ?

      Μπορείς να πάρεις ναι,ντεπον και απλό παναντολ δεν υπάρχει θέμα 

Μανούλες Ιουλίου 2021


Recommended Posts

On 2/4/2021 at 2:13 ΜΜ, manaoula είπε:

Καλημέρα

Μόλις πήρα αποτέλεσμα καμπύλη γλυκόζης

0' : 79.        ( <95        φυσιολογική τιμη)

60' : 105.    (<180.     φυσιολογική τιμη)

120' : 84.    (<155.   

Καλησπέρα κορίτσια. Κ γω σήμερα είχα γιατρό . 900 και κάτι η ζουζούνα και δεν έχει σταματήσει να κουνιέται κ να κλοτσαει πάλι. Ο γιατρός είπε ότι θα γίνει ψηλό μωράκι και όλα τα βρήκε καλά αμνιακό τράχηλος κλπ. Από βδομάδα κ γω θα κάνω καμπύλη . Είναι στάνταρ από ότι ξέρω γιατί είναι σημαντική εξετάση, είμαστε στην φάση κ όσο προχωράει τώρα η εγκυμοσύνη να εμφανιστεί ο διαβήτης κύησης. Αν κ γω επειδή μετριέμαι καθημερινά ο ενδοκρινολόγος μου είπε ότι μπορώ κ να μην την κάνω, εγώ θα την κανω όμως. Οι μετρήσεις μου πάντως με το μηχανάκι δείχνουν καλές. Για να δούμε..

Κορίτσια εγώ σήμερα αν κ σπάνια συμβαίνει, έτυχε να φάω απ' έξω σουβλάκια, αλλά μετά συνειδητοποίησα ότι το λεμόνι την φλούδα ακουμπούσε πάνω στο κρέας..  εχω αγχωθει για το τοξόπλασμα... Είμαι λίγο υπερβολική το ξέρω.. αλλά το φοβάμαι το συγκεκριμένο θέμα. Σας έχει τύχει ποτέ τώρα στην εγκυμοσύνη; Να ανησυχώ;; εξετάσεις θα κάνω πάλι σε ένα μήνα..


 

ydztp2.png
To get the code: 
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 1,5k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Just now, Alex1989 είπε:

Καλησπέρα κορίτσια. Κ γω σήμερα είχα γιατρό . 900 και κάτι η ζουζούνα και δεν έχει σταματήσει να κουνιέται κ να κλοτσαει πάλι. Ο γιατρός είπε ότι θα γίνει ψηλό μωράκι και όλα τα βρήκε καλά αμνιακό τράχηλος κλπ. Από βδομάδα κ γω θα κάνω καμπύλη . Είναι στάνταρ από ότι ξέρω γιατί είναι σημαντική εξετάση, είμαστε στην φάση κ όσο προχωράει τώρα η εγκυμοσύνη να εμφανιστεί ο διαβήτης κύησης. Αν κ γω επειδή μετριέμαι καθημερινά ο ενδοκρινολόγος μου είπε ότι μπορώ κ να μην την κάνω, εγώ θα την κανω όμως. Οι μετρήσεις μου πάντως με το μηχανάκι δείχνουν καλές. Για να δούμε..

Κορίτσια εγώ σήμερα αν κ σπάνια συμβαίνει, έτυχε να φάω απ' έξω σουβλάκια, αλλά μετά συνειδητοποίησα ότι το λεμόνι την φλούδα ακουμπούσε πάνω στο κρέας..  εχω αγχωθει για το τοξόπλασμα... Είμαι λίγο υπερβολική το ξέρω.. αλλά το φοβάμαι το συγκεκριμένο θέμα. Σας έχει τύχει ποτέ τώρα στην εγκυμοσύνη; Να ανησυχώ;; εξετάσεις θα κάνω πάλι σε ένα μήνα..

Και γω το φοβάμαι να σου πω εγώ συνηδητοποιησα ότι είχα φάει σουβλάκι κοτόπουλο π μέσα ήταν ροζ κ έβαλα το γιατρό να μου βάλει τοξόπλασμα κ το κάνα μετά από ένα μήνα για να  δείξει κιόλας γιατί θέλει μέρες να φανει κιολας.τςλικα δεν είχα άρα δεν ήταν μολυσμένο το κρεας. Ξερουμε ότι είναι υπερβολικα σπάνιο να μας τύχει ,δηλαδη να μη μας έχει τύχει σε όλη μας τη ζωή κ να μαστε τόσο γκατεμες κ να τύχει τώρα;.αλλα όσο να πεις φοβάσαι.ειναι σχεδόν απίθανο να κολησες πσντως.κ αν σκεφτείς τι ακουμπά πάνω στα κρέατα πριν καν έρθουν σπίτι η πως τα μαριναρουν άστο τότε όλες θ χαμε πάθει τοξόπλασμα. Πιστεύω αν ακκμα κ ένα λαχανικό που το χουμε πλύνει εμείς οι ιδιες καλά έχει πάνω του τοξόπλασμα ότι θ το κολήσουμε οπως κ να χει.αν δε κολλήσουμε θ ναι καθαρά γιατί πολύ απλά δεν φάγαμε κτ που να χει μολύνθει πιστεύω, όπως τόσα χρόνια που ζούμε κ τρώμε ότι να ναι , κ όχι γιατί προσέχαμε να πω την αλήθεια.κ αν σκεφτώ τι κ πως πρπεει να τρώω για να μη κολλήσω σίγουρα ,αστο θα τρελαθουμε:lol:  . Αν σε αγχωνει πάντως  μπορείς κάθε ένα εναμιση μήνα να ζητάς να σου βάζει να κάνεις τοξόπλασμα.εγω το ζήτησα η ίδια αυτή τη φορά.

Just now, Feniamam είπε:

Και γω το φοβάμαι να σου πω εγώ συνηδητοποιησα ότι είχα φάει σουβλάκι κοτόπουλο π μέσα ήταν ροζ κ έβαλα το γιατρό να μου βάλει τοξόπλασμα κ το κάνα μετά από ένα μήνα για να  δείξει γιατί θέλει μέρες να φανει κιόλας.τςλικα δεν είχα άρα δεν ήταν μολυσμένο το κρεας. Ξερουμε ότι είναι υπερβολικα σπάνιο να μας τύχει ,δηλαδη να μη μας έχει τύχει σε όλη μας τη ζωή κ να μαστε τόσο γκατεμες κ να τύχει τώρα;.αλλα όσο να πεις φοβάσαι.ειναι σχεδόν απίθανο να κολησες πσντως.κ αν σκεφτείς τι ακουμπά πάνω στα κρέατα πριν καν έρθουν σπίτι η πως τα μαριναρουν άστο τότε όλες θ χαμε πάθει τοξόπλασμα. Πιστεύω αν ακκμα κ ένα λαχανικό που το χουμε πλύνει εμείς οι ιδιες καλά έχει πάνω του τοξόπλασμα ότι θ το κολήσουμε οπως κ να χει.αν δε κολλήσουμε θ ναι καθαρά γιατί πολύ απλά δεν φάγαμε κτ που να χει μολύνθει πιστεύω, όπως τόσα χρόνια που ζούμε κ τρώμε ότι να ναι , κ όχι γιατί προσέχαμε να πω την αλήθεια.κ αν σκεφτώ τι κ πως πρπεει να τρώω για να μη κολλήσω σίγουρα ,αστο θα τρελαθουμε:lol:  . Αν σε αγχωνει πάντως  μπορείς κάθε ένα εναμιση μήνα να ζητάς να σου βάζει να κάνεις τοξόπλασμα.εγω το ζήτησα η ίδια αυτή τη φορά.

 

Link to comment
Share on other sites

Κ εγώ ξέρω είναι από τις υποχρεωτικές εξετάσεις πλέον.αλλα μερικοί δεν την κάνουν αν δεν έχουν ενδείξεις.ρωτα να είσαι σίγουρη.

Εγώ ντοπλερ έχω γύρω στις 5 μαϊου.στην 30η βδομάδα.

Τον τράχηλο και εγώ ζητάω να μου τον μετράει κάθε φορά που πηγαίνω να είμαι σίγουρη.

Εντωμεταξυ αισθάνομαι ότι έχω γίνει τούμπανο και ειδικά όταν φάω πολύ οι κοιλιά μου γίνεται σαν φούσκα που θα σκάσει.

  • Ευχαριστώ 1
Link to comment
Share on other sites

Just now, Feniamam είπε:

Και γω το φοβάμαι να σου πω εγώ συνηδητοποιησα ότι είχα φάει σουβλάκι κοτόπουλο π μέσα ήταν ροζ κ έβαλα το γιατρό να μου βάλει τοξόπλασμα κ το κάνα μετά από ένα μήνα για να  δείξει κιόλας γιατί θέλει μέρες να φανει κιολας.τςλικα δεν είχα άρα δεν ήταν μολυσμένο το κρεας. Ξερουμε ότι είναι υπερβολικα σπάνιο να μας τύχει ,δηλαδη να μη μας έχει τύχει σε όλη μας τη ζωή κ να μαστε τόσο γκατεμες κ να τύχει τώρα;.αλλα όσο να πεις φοβάσαι.ειναι σχεδόν απίθανο να κολησες πσντως.κ αν σκεφτείς τι ακουμπά πάνω στα κρέατα πριν καν έρθουν σπίτι η πως τα μαριναρουν άστο τότε όλες θ χαμε πάθει τοξόπλασμα. Πιστεύω αν ακκμα κ ένα λαχανικό που το χουμε πλύνει εμείς οι ιδιες καλά έχει πάνω του τοξόπλασμα ότι θ το κολήσουμε οπως κ να χει.αν δε κολλήσουμε θ ναι καθαρά γιατί πολύ απλά δεν φάγαμε κτ που να χει μολύνθει πιστεύω, όπως τόσα χρόνια που ζούμε κ τρώμε ότι να ναι , κ όχι γιατί προσέχαμε να πω την αλήθεια.κ αν σκεφτώ τι κ πως πρπεει να τρώω για να μη κολλήσω σίγουρα ,αστο θα τρελαθουμε:lol:  . Αν σε αγχωνει πάντως  μπορείς κάθε ένα εναμιση μήνα να ζητάς να σου βάζει να κάνεις τοξόπλασμα.εγω το ζήτησα η ίδια αυτή τη φορά.

 

Ναι έχεις δίκιο σε αυτά που λες, αλλά το άγχος παραμένει άγχος... Κ γω το θεωρώ σπάνιο να συμβεί αλλά αν μου μπει η ιδέα αγχώνομαι. Κάνω για τοξόπλασμα κάθε ενάμιση μήνα κ τον επόμενο τώρα θα ξανακάνω αρχές Μάη..  ντοπλερ εγώ δεν κάνω ξεχωριστα μου τα κάνει ο γιατρός σε κάθε υπέρηχο. Από κιλά έχω πάρει κάνα 6 με 7 κ γω αλλά η κοιλιά είναι πολύ πιο τεράστια σε σχέση με την πρώτη εγκυμοσύνη. Την ίδια κοιλιά που έχω τώρα την είχα στον 8ο μήνα. Κ όσο να πεις με δυσκολεύει στην καθημερινότητα με την μικρή , αλλά ακόμη κινούμαι άνετα κ περπατάω πολύ ανεξάρτητα που πονάω παντού. Δεν έχω άλλη επιλογή...

  • Μου αρέσει 1

 

ydztp2.png
To get the code: 
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα, είμαι και εγω μια μέλλουσα μαμα του Ιουλίου 2021 και είμαι πολύ ενθουσιασμένη που σας ανακάλυψα (έστω και αργά) !!! Περιμένουμε το πρώτο μας μωράκι 21/07/2021.

  • Μου αρέσει 4
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Just now, Alex1989 είπε:

Ναι έχεις δίκιο σε αυτά που λες, αλλά το άγχος παραμένει άγχος... Κ γω το θεωρώ σπάνιο να συμβεί αλλά αν μου μπει η ιδέα αγχώνομαι. Κάνω για τοξόπλασμα κάθε ενάμιση μήνα κ τον επόμενο τώρα θα ξανακάνω αρχές Μάη..  ντοπλερ εγώ δεν κάνω ξεχωριστα μου τα κάνει ο γιατρός σε κάθε υπέρηχο. Από κιλά έχω πάρει κάνα 6 με 7 κ γω αλλά η κοιλιά είναι πολύ πιο τεράστια σε σχέση με την πρώτη εγκυμοσύνη. Την ίδια κοιλιά που έχω τώρα την είχα στον 8ο μήνα. Κ όσο να πεις με δυσκολεύει στην καθημερινότητα με την μικρή , αλλά ακόμη κινούμαι άνετα κ περπατάω πολύ ανεξάρτητα που πονάω παντού. Δεν έχω άλλη επιλογή...

Αφού κανείς τακτικά τις εξετάσεις οκ στη χρειοτερη να το χεις θα το μάθεις νωρίς να το προλαβεις.π πιστεύω είσαι οκ αλλά σε νιώθω γιατί κ γω έτσι είμαι

Κ μένα ντομπλερ ο γιατρός με κανει

 

 

Just now, emman_makro είπε:

Καλησπέρα, είμαι και εγω μια μέλλουσα μαμα του Ιουλίου 2021 και είμαι πολύ ενθουσιασμένη που σας ανακάλυψα (έστω και αργά) !!! Περιμένουμε το πρώτο μας μωράκι 21/07/2021.

Καλωσηλθες κορίτσι μου με το καλό

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

14 ώρες πρίν, emman_makro είπε:

Καλησπέρα, είμαι και εγω μια μέλλουσα μαμα του Ιουλίου 2021 και είμαι πολύ ενθουσιασμένη που σας ανακάλυψα (έστω και αργά) !!! Περιμένουμε το πρώτο μας μωράκι 21/07/2021.

Καλώς ήρθες!! Με το καλό το μωράκι σου! Θα σε προσθέσω στο πινακάκι. Αν θες στείλε μου κ φύλο κ μαιευτήριο.

@Nicole.natasa Κ εγώ το ίδιο παθαίνω όταν τρώω πιο πολύ κ φουσκώσω. Νιώθω ότι η κοιλιά μου θα εκραγεί! Κ τώρα προσπαθώ να μη φτάνω σε αυτό το σημείο.


TZSkp3.png

Link to comment
Share on other sites

Just now, Marialena86 είπε:

Καλώς ήρθες!! Με το καλό το μωράκι σου! Θα σε προσθέσω στο πινακάκι. Αν θες στείλε μου κ φύλο κ μαιευτήριο.

@Nicole.natasa Κ εγώ το ίδιο παθαίνω όταν τρώω πιο πολύ κ φουσκώσω. Νιώθω ότι η κοιλιά μου θα εκραγεί! Κ τώρα προσπαθώ να μη φτάνω σε αυτό το σημείο.

Εγώ πάλι δε μπορώ με τις καούρες πεινάω κ φοβάμαι να τρώω μη με πιάσει.βεβαια τρώω μια χαρά κ μετά είμαι με μια Σουρωτή στο χέρι κ το βράδυ ύπνος σε ορθή γωνία.αντι να με ενοχλεί η κοιλιά με ενοχλεί ο λαιμός...

Link to comment
Share on other sites

@Feniamam καλά με τις καούρες έχω κ εγώ θέμα.αγκαλια με το γάλα και τα μαλοξ είμαι! υπάρχουν 2-3 μέρες διαύγειας στο ενδιάμεσο και μετά ξανά όλη μέρα.

Είμαι και με πυρετό μια βδομάδα ξεκίνησα τώρα αντιβίωση έχω αγχωθει παρά πολύ!

 

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Feniamam είπε:

Εγώ πάλι δε μπορώ με τις καούρες πεινάω κ φοβάμαι να τρώω μη με πιάσει.βεβαια τρώω μια χαρά κ μετά είμαι με μια Σουρωτή στο χέρι κ το βράδυ ύπνος σε ορθή γωνία.αντι να με ενοχλεί η κοιλιά με ενοχλεί ο λαιμός...

Τις τελευταίες δυο μέρες έχω κ εγώ καούρες. Εντωμεταξύ πρώτη φορά το νιώθω αυτό το πράγμα στο λαιμό κ στην αρχή τρόμαξα. Μετά θυμήθηκα εσάς που το λέγατε! 
 

@Nicole.natasa Μην σε αγχώνει η αντιβίωση, δίνουν συμβατή με εγκυμοσύνη. Εντάξει το ιδανικό θα ήταν να μην χρειαστεί αλλά στο μηνα που είμαστε δεν πειράζει. Το πρώτο τρίμηνο λένε ότι καλύτερο είναι να αποφεύγεται. Σε έχει αγχώσει ο πυρετός; Ξέρεις από τι προέρχεται;  Πάντως αντιβίωση πήρα κ εγώ αυτές τις μέρες μια εβδομάδα. Zinadol. Είχα κάτι τσουξηματα κ βάρος χαμηλά κ προφανώς το πήγαινε για ουρολοίμωξη. Μου πέρασε τώρα. 


TZSkp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


@Marialena86 δεν αγχώθηκα για την αντιβίωση ξέρω ότι δίνουν συμβατή.εξαλλου παίρνω τόσα χάπια. Για τον πυρετό φοβάμαι.δηλαδη είναι δυνατόν να είναι απόλυτα την ουρολοίμωξη? χωρίς να έχω αλλά συμπτώματα?και αν δεν είναι από αυτό γιατί έχω τόσες μέρες πυρετό.μονο το βράδυ στον ύπνο και μέχρι 38.2 το πολύ

 

Link to comment
Share on other sites

Just now, Nicole.natasa είπε:

@Marialena86 δεν αγχώθηκα για την αντιβίωση ξέρω ότι δίνουν συμβατή.εξαλλου παίρνω τόσα χάπια. Για τον πυρετό φοβάμαι.δηλαδη είναι δυνατόν να είναι απόλυτα την ουρολοίμωξη? χωρίς να έχω αλλά συμπτώματα?και αν δεν είναι από αυτό γιατί έχω τόσες μέρες πυρετό.μονο το βράδυ στον ύπνο και μέχρι 38.2 το πολύ

 

Όντως είναι περίεργο που έχεις μόνο το βράδυ, αλλά τώρα που ξεκίνησες αντιβίωση αν είναι όντως από την ουρολοίμωξη θα περασει κ θα φανεί γρήγορα. Ο γιατρός τι σου είπε;


TZSkp3.png

Link to comment
Share on other sites

@Marialena86  Ε αυτό περιμένω να περάσει το πρώτο 48ωρο. Να δω αν θα υπάρξει βελτιώση. Οι γιατροου διαφωνούν μεταξύ τους. Παθολόγος και γυναικολόγος. Εγώ πήρα την αντιβίωση να είμαι καλυμμένη γιατί φοβάμαι και βλέπουμε. Δεν βρίσκω λογική να έχω πυρετό χωρίς κάτι άλλο. Δεν μου έχει ξανασυμβεί

 

Link to comment
Share on other sites

4 ώρες πρίν, Marialena86 είπε:

Καλώς ήρθες!! Με το καλό το μωράκι σου! Θα σε προσθέσω στο πινακάκι. Αν θες στείλε μου κ φύλο κ μαιευτήριο.

@Nicole.natasa Κ εγώ το ίδιο παθαίνω όταν τρώω πιο πολύ κ φουσκώσω. Νιώθω ότι η κοιλιά μου θα εκραγεί! Κ τώρα προσπαθώ να μη φτάνω σε αυτό το σημείο.

Καλησπέρα σε όλες τις μανούλες..ευχαριστώ για την υποδοχή. Αγοράκι περιμένουμε..αλλά στο το θέμα μαιευτηρίου δεν έχουμε καταλήξει ακόμα. Είμαστε από Σάμο και σκεφτόμαστε την εναλλακτική της Θεσσαλονίκης για τοκετό στο ΓΕΝΕΣΗΣ, διαφορετικά θα παραμείνουμε εδώ Σάμο στο δημόσιο νοσοκομείο προκειμένου να αποφύγουμε την ταλαιπωρία και της δική μας και του μωρού.  

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

πρίν από 37 λεπτά , Nicole.natasa είπε:

@Marialena86  Ε αυτό περιμένω να περάσει το πρώτο 48ωρο. Να δω αν θα υπάρξει βελτιώση. Οι γιατροου διαφωνούν μεταξύ τους. Παθολόγος και γυναικολόγος. Εγώ πήρα την αντιβίωση να είμαι καλυμμένη γιατί φοβάμαι και βλέπουμε. Δεν βρίσκω λογική να έχω πυρετό χωρίς κάτι άλλο. Δεν μου έχει ξανασυμβεί

 

Ευχομαι να μην ξανακάνεις πυρετό κ να βοηθήσει η αντιβίωση! Συμφωνώ μαζί σου κ εγώ θα την έπαιρνα. Να μας ενημερώσεις! 
 

Πινακάκι Ιουλίου

 @manaoula --> ΠΗΤ 4/7, αγοράκι, Νοσοκομείο Αλεξάνδρα, β’ επιπέδου 3/3

@Feniamam --> ΠΗΤ 7/7, κοριτσάκι, Γένεσις Θεσσαλονίκη (?), β’ επιπέδου 1/3

@Bbboob --> ΠΗΤ 12/7, αγοράκι, ?

@Marialena86 --> ΠΗΤ 15/7, κοριτσάκι, Ιασώ, β' επιπέδου 11/3

@Alex1989 --> ΠΗΤ 17/7, κοριτσάκι, ?, β' επιπέδου 9/3

@Nicole.natasa --> ΠΗΤ 18/7, αγοράκι, εκτός Ελλάδας, β' επιπέδου 3/3

@Angelina95 --> ΠΗΤ 19/7, αγοράκι, Ρέα

@milkyway90 --> ΠΗΤ 19/7, αγοράκι, Ι.Μ. Πάτρας

@emman_makro —> ΠΗΤ 21/7, αγοράκι, ?

 @Kelly_V --> ΠΗΤ 22/7, αγοράκι, Γένεσις Θεσσαλονίκη, β' επιπέδου 17/3

@*ζουζουνα*!!! --> ΠΗΤ 22/7, αγοράκι, Μητέρα, β' επιπέδου 10/3

@Irenesirene79 --> ΠΗΤ 28/7, κοριτσάκι, Έλενα

 @berd --> ΠΗΤ 30/7, κοριτσάκι, CITY HOSPITAL Καλαμάτα, β' επιπέδου 10/4

 

  • Μου αρέσει 2

TZSkp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...