Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • πρίν από 6 λεπτά , Blue Velvet είπε:

      Εννοείται πως θα τους παίρνεις τηλέφωνο όταν δεν νιώθεις καλά,δεν χρειάζονται ντροπες!Άντε μερικές εβδομάδες έμειναν και σε λίγο καιρό θα κρατάς τον μπέμπη αγκαλίτσα 🥰 ❤️Μοναδικό συναίσθημα ❤️

      μμμ δεν ξέρω για βδομαδες…. με προβλημάτισαν τα πονάκια αυτά! το μωρο επισης είναι τρομερά υπερκινητικό και δεν μπορώ να καταλάβω αν κάμω συσπάσεις ! 

Μανούλες Ιουλίου 2021


Recommended Posts

Καλησπέρα!

Doppler σε ποιες εβδομάδες γινεται; 

από καούρες άλλο τίποτα. Η κοιλιά πέτρα ξεκινάει κάτω από το στήθος και πιάνει όλη την περιοχή. Πότε πότε πονάω και χαμηλά. Η Μέση η πλάτη και τα πλευρά  με εχουν πεθάνει. Όλο αχ βαχ είμαι. Σήμερα έφαγα και παγωτάκι που το λιγουρευομουν μέρες. Τη Δευτέρα θα κάνω και την ένεση λόγω ομάδας αίματος καθότι ρέζους αρνητικό ενώ ο σύζυγος ρέζους θετικό. 

Όσες δουλεύουν έχουν ξεκινήσει με τα χαρτιά για το ΙΚΑ; πήρα τηλέφωνο να ρωτήσω πληροφορίες και μου είπαν να στείλω email. Τη Δευτέρα θα ξαναπάρω τηλέφωνο. 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 1,5k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

On 9/4/2021 at 12:41 ΠΜ, emman_makro είπε:

Καλησπέρα, είμαι και εγω μια μέλλουσα μαμα του Ιουλίου 2021 και είμαι πολύ ενθουσιασμένη που σας ανακάλυψα (έστω και αργά) !!! Περιμένουμε το πρώτο μας μωράκι 21/07/2021.

τέλεια με το καλο ευχομαι!!είστε κ κοντά 22/7 εχω εγω αν κ επειδή είναι 4ο παιδι δεν ξερω αν θα το πάρω ολο το μηνα.3 γέννες φυσιολογικές τελειομηνες όλες...οποτε βλέπουμε 

11 ώρες πρίν, manaoula είπε:

Καλησπέρα!

Doppler σε ποιες εβδομάδες γινεται; 

από καούρες άλλο τίποτα. Η κοιλιά πέτρα ξεκινάει κάτω από το στήθος και πιάνει όλη την περιοχή. Πότε πότε πονάω και χαμηλά. Η Μέση η πλάτη και τα πλευρά  με εχουν πεθάνει. Όλο αχ βαχ είμαι. Σήμερα έφαγα και παγωτάκι που το λιγουρευομουν μέρες. Τη Δευτέρα θα κάνω και την ένεση λόγω ομάδας αίματος καθότι ρέζους αρνητικό ενώ ο σύζυγος ρέζους θετικό. 

Όσες δουλεύουν έχουν ξεκινήσει με τα χαρτιά για το ΙΚΑ; πήρα τηλέφωνο να ρωτήσω πληροφορίες και μου είπαν να στείλω email. Τη Δευτέρα θα ξαναπάρω τηλέφωνο. 

εμενα στις 32 βδ περίπου μου ειπε να την κάνω αλλά θα την ρωτήσω παλι μετα την καμπύλη ζαχάρου που θα ξαμω κ εγω το Σάββατο.κ εγω αρνητική είμαι 0- .βασικά η ένεση είναι για σένα άσχετα με το τι έχει ο άντρα σου .για να μπορείς να ξανά μείνεις έγκυος παλι μετα ...εμενα κ τα 3 παιδιά μου ηταν θετικά οποτε εκανα κ 2η ένεση αφου γεννήθηκαν μετα τις πρώτες 72 ώρες από τον τοκετό...παγωτό κ εγω ξεκινησα από προχθές  χαχαχα 

  • Μου αρέσει 1

url%5Dz3q1p3.png 8,5 ο μεγάλος και 4,5 ο μικρός 

Link to comment
Share on other sites

On 9/4/2021 at 12:41 ΠΜ, emman_makro είπε:

Καλησπέρα, είμαι και εγω μια μέλλουσα μαμα του Ιουλίου 2021 και είμαι πολύ ενθουσιασμένη που σας ανακάλυψα (έστω και αργά) !!! Περιμένουμε το πρώτο μας μωράκι 21/07/2021.

Καλώς ήρθες! Είναι χαρά να έχουμε η μία την άλλη!!! 

Κάπου αναφέρθηκε για Σουρωτη, μετά το φαγητό.. Προσωπικά, είχα πρόβλημα με καούρες, έντερο κλπ, πριν από την εγκυμοσύνη και συνεχίζω και τώρα, ακόμη πιο έντονα. Και από τη γιατρό και από την εμπειρία, θα πρότεινα να αποφεύγεται οτιδήποτε έχει ανθρακικό! Ο οισοφαγικος σωλήνας πιέζεται από την εγκυμοσύνη, οπότε θέλει πολύ νερό, καθόλου ανθρακικό και μικρά γεύματα. Καταγράψτε τι μπορεί να σας "ερεθίζει" και αποφύγετε τα. Εμένα κάπως έτσι κόπηκε η σοκολάτα και η μόνη λύση είναι το παγωτό. 

Εγώ σήμερα πήγα και πέρασα πεσσο, γιατί ο τράχηλος είχε ανοίξει και είχε μικρύνει πολύ, οπότε πηγαίναμε για πολύ πρόωρο τοκετό.. Ελπίζω να κερδίσουμε χρόνο! 

Είχε καμία αντίστοιχη εμπειρία ή γνωρίζει κάτι? 

Τελικά για την καμπύλη ζαχάρου, μου έδωσε και εμένα εξέταση, την μεθεπόμενη εβδομάδα. 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα κορίτσια. Καλώς ήρθατε και οι καινούργιες μανουλες!

@manaoula τι εβδομάδα είσαι; Τα χαρτιά μπορείς να τα καταθέσεις στο ΙΚΑ μόνο εφόσον έχεις μπει στην άδεια κύησης, δηλαδή από τις 56 μέρες πριν την Πητ σου κ μετά. Εγώ είμαι ακόμα σε αναρρωτική κ περίπου μέσα μαϊου βγαίνω σε άδεια κύησης. Από την πρώτη μου εγκυμοσύνη θυμάμαι ότι χρειάζεται το χαρτί που συμπληρώνουν ο εργοδότης κ ο γιατρός σου, το βιβλιάριο σου κ έναν λογαριασμό τραπέζης. Αν έχεις βγει σε αναστολή τον τ χρόνο χρειάζεται κ βεβαίωση από τον εργοδότη για τους μήνες που έχεις βγει σε αναστολή ακριβώς κ ότι δεν θα τελεις πια σε αναστολή όσο επιδοτείσαι από το ΙΚΑ. Αυτό μου το ζήτησαν κ στις αναρρωτικες. Πάρε κ ένα τηλέφωνο όμως για σιγουριά. Γίνονται ηλεκτρονικά ο αιτήσεις για επίδομα κύηση ς κ λοχείας ή δεν το γλιτώνουμε το τρέξιμο;


 

ydztp2.png
To get the code: 
Link to comment
Share on other sites

@Alex1989 είμαι 29η εβδομάδα. Μόλις πήρα το χαρτί έκανα και την ένεση. Βιβλιάριο δεν έχω δε δίνουν πλέον . το αμκα μου είπαν ειναι αρκετο για εξετάσεις και ότι χρειαστώ για νοσηλεία. Η αλήθεια είναι ότι ψιλοαγχονομαι τώρα με τα διαδικαστικά για το ΙΚΑ. Τα χαρτιά μου είπαν μπορώ να τα στείλω και με email. Δεν ξέρω αν ισχύει γιατί ακόμα στο email που τους έστειλα δε μου έχουν απαντήσει. Δεν ξέρω αν μπορούμε μέσα από κάποια πλατφόρμα τώρα που προσπαθούν να τα κάνουν όλα ηλεκτρονικά. Θα πάρω τηλέφωνο από βδομάδα και θα ρωτήσω. Μάλλον με βλέπω να κλείνω ραντεβού να τα δώσω να έχω το κεφαλάκι μου ήσυχο.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Ευτυχώς απυρετη δύο μέρες προς το παρόν.ενας βήχας μου έχει μείνει εκνευριστηκος αλλά που θα πάει θα φύγει και αυτός.εχει μιλήσει καμία για ενεσεις κορτιζόνης για τα πνευμόνια του μωρού?

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

17 ώρες πρίν, Irenesirene79 είπε:

Καλώς ήρθες! Είναι χαρά να έχουμε η μία την άλλη!!! 

Κάπου αναφέρθηκε για Σουρωτη, μετά το φαγητό.. Προσωπικά, είχα πρόβλημα με καούρες, έντερο κλπ, πριν από την εγκυμοσύνη και συνεχίζω και τώρα, ακόμη πιο έντονα. Και από τη γιατρό και από την εμπειρία, θα πρότεινα να αποφεύγεται οτιδήποτε έχει ανθρακικό! Ο οισοφαγικος σωλήνας πιέζεται από την εγκυμοσύνη, οπότε θέλει πολύ νερό, καθόλου ανθρακικό και μικρά γεύματα. Καταγράψτε τι μπορεί να σας "ερεθίζει" και αποφύγετε τα. Εμένα κάπως έτσι κόπηκε η σοκολάτα και η μόνη λύση είναι το παγωτό. 

Εγώ σήμερα πήγα και πέρασα πεσσο, γιατί ο τράχηλος είχε ανοίξει και είχε μικρύνει πολύ, οπότε πηγαίναμε για πολύ πρόωρο τοκετό.. Ελπίζω να κερδίσουμε χρόνο! 

Είχε καμία αντίστοιχη εμπειρία ή γνωρίζει κάτι? 

Τελικά για την καμπύλη ζαχάρου, μου έδωσε και εμένα εξέταση, την μεθεπόμενη εβδομάδα. 

Κορίτσι μου δε γνωρίζω λεπτομέρειες αλλά ενημερωτικά στις μανούλες Ιουνίου είναι κάποιες κοπέλες που έχουν κάνει περίδεση. Άλλη διαδικασία βέβαια αλλά λογικά θα γνωρίζουν πιο πολλά πράγματα σχετικά με τον τράχηλο, αν θες να ρωτήσεις εκεί. Σου εύχομαι όλα να πάνε τέλεια! Ο γιατρός σου τι σου είπε?

@manaoula Εγώ δεν έχω ασχοληθεί ακόμα με τα χαρτιά, αλλά μου είχαν πει απο τη δουλειά ότι τα καταθέτεις αφού βγεις σε άδεια. Κάτι πρέπει να σου δώσει κ ο εργοδότης σίγουρα, ακόμα δεν έχω ασχοληθεί. Εγώ από 17/5 βγαίνω σε άδεια με το καλό. Εσύ? 

@Nicole.natasa Μπράβο βρε κορίτσι! Περαστικά! Αυτό με τις ενέσεις κορτιζόνης το έχω ακούσει κ από άλλες κοπέλες. Είναι κοινή πρακτική ή μόνο όταν υπάρχει κίνδυνος για πρόωρο τοκετό? 

 


TZSkp3.png

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 43 λεπτά , manaoula είπε:

@Alex1989 είμαι 29η εβδομάδα. Μόλις πήρα το χαρτί έκανα και την ένεση. Βιβλιάριο δεν έχω δε δίνουν πλέον . το αμκα μου είπαν ειναι αρκετο για εξετάσεις και ότι χρειαστώ για νοσηλεία. Η αλήθεια είναι ότι ψιλοαγχονομαι τώρα με τα διαδικαστικά για το ΙΚΑ. Τα χαρτιά μου είπαν μπορώ να τα στείλω και με email. Δεν ξέρω αν ισχύει γιατί ακόμα στο email που τους έστειλα δε μου έχουν απαντήσει. Δεν ξέρω αν μπορούμε μέσα από κάποια πλατφόρμα τώρα που προσπαθούν να τα κάνουν όλα ηλεκτρονικά. Θα πάρω τηλέφωνο από βδομάδα και θα ρωτήσω. Μάλλον με βλέπω να κλείνω ραντεβού να τα δώσω να έχω το κεφαλάκι μου ήσυχο.

Μέσω της  ηλεκτρονικής πλατφόρμας του ΕΦΚΑ κάποιες υπηρεσίες προς τους πολίτες γίνεται και ηλεκτρονικά . Νομίζω γράφει και για τα επίδοματα μητρότητας ότι γίνονται, αλλά και γω θα προτιμήσω να πάω από κοντά. Έτσι κι αλλιώς τώρα με την αναρρωτική τους τρώω στη μούρη 3 φορές τον μήνα. Ο άντρας μου δηλαδή, αυτός πάει. Φουλ γραφειοκρατία. Ελπίζω να πέσεις σε κάποιον εξυπηρετικό τουλάχιστον κ να βγάλεις εύκολα άκρη. Πάντως προπερσι τελείωσα γρήγορα με τα χαρτιά για τα επιδόματα κ πληρωθηκα γρήγορα. Τι αλλά δικαιολογητικά σου ζήτησαν εκτός από το χαρτί για τον γιατρό κ τον εργοδότη ; Τώρα είσαι σε αναστολή ή δουλεύεις κανονικά;


 

ydztp2.png
To get the code: 
Link to comment
Share on other sites

Τα χαρτιά για την άδεια εγώ δεν κατάφερα να τα καταβαλω ηλεκτρονικά, οπότε έκλεισα τηλεφωνικό ραντεβού. 

Για τις κορτιζονουχες ενέσεις εμένα μου τις ανέφερε η γυναικολόγος μου, για να δυναμώσουν τα πνευμονακια της μικρής, επειδή μάλλον πάμε για πρόωρο τοκετό, αλλιώς δεν χρειάζονται. 

Η γιατρός μου είπε ότι στο μήνα που είμαι, δεν μπορεί να γίνει περιδεση. Περάσαμε τον πεσσο και ελπίζουμε στα καλύτερα. Ευχαριστώ πολύ για τις ευχές!!! 

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 29 λεπτά , Irenesirene79 είπε:

Τα χαρτιά για την άδεια εγώ δεν κατάφερα να τα καταβαλω ηλεκτρονικά, οπότε έκλεισα τηλεφωνικό ραντεβού. 

Για τις κορτιζονουχες ενέσεις εμένα μου τις ανέφερε η γυναικολόγος μου, για να δυναμώσουν τα πνευμονακια της μικρής, επειδή μάλλον πάμε για πρόωρο τοκετό, αλλιώς δεν χρειάζονται. 

Η γιατρός μου είπε ότι στο μήνα που είμαι, δεν μπορεί να γίνει περιδεση. Περάσαμε τον πεσσο και ελπίζουμε στα καλύτερα. Ευχαριστώ πολύ για τις ευχές!!! 

Η κούνιαδα μου είχε βάλει πέσο στην πρώτη εγκυμοσύνη λόγω ανεπάρκειας τραχήλου και αρκετών συσπάσεων.γεννησε λίγο πριν μπει στον ένατο.ολα καλά πήγαν.απλα σε επόμενη εγκυμοσύνη έκανε περίδεση μετά την αυχενική να είναι σίγουρη.

  • Ευχαριστώ 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Κορίτσια να σας ρωτήσω κάτι.... Όσες είστε ασφαλισμένες στο ΙΚΑ... Στις εξετάσεις που σας γράφει ο γιατρός όταν τις κάνετε στο μικροβιολογικό, πληρώνετε μόνο το ποσό ακριβώς που αναγράφεται ως συμμετοχή ασφαλισμένου, ή σας τις χρεώνει παραπάνω από αυτό που αναγράφεται; Εγώ δυστυχώς έχω μόνο ένα μικροβιολογικό κοντά μου που βολεύει να πάω αλλά πάντα μου χρεώνει τις εξετάσεις παραπάνω από το ποσο που αναγράφεται ως συμμετοχή ασφαλισμένου, στρογγυλοποιωντας προς τα πάνω... Κάπου 5 με 10 ευρώ..


 

ydztp2.png
To get the code: 
Link to comment
Share on other sites

7 ώρες πρίν, Alex1989 είπε:

Κορίτσια να σας ρωτήσω κάτι.... Όσες είστε ασφαλισμένες στο ΙΚΑ... Στις εξετάσεις που σας γράφει ο γιατρός όταν τις κάνετε στο μικροβιολογικό, πληρώνετε μόνο το ποσό ακριβώς που αναγράφεται ως συμμετοχή ασφαλισμένου, ή σας τις χρεώνει παραπάνω από αυτό που αναγράφεται; Εγώ δυστυχώς έχω μόνο ένα μικροβιολογικό κοντά μου που βολεύει να πάω αλλά πάντα μου χρεώνει τις εξετάσεις παραπάνω από το ποσο που αναγράφεται ως συμμετοχή ασφαλισμένου, στρογγυλοποιωντας προς τα πάνω... Κάπου 5 με 10 ευρώ..

Το κάθε διαγνωστικό έχει το δικό πλαφόν ,όπως παρατήρησα από μεγάλο διαγνωστικο ,αν πας να κάνεις την εξέταση χωρίς παραπεμπτικο. Αλλά με το παραπεμπτικό γιατρου από τη στιγμή π καλυπτονται πρπεει να σου δέχονται το ποσό που αναγράφεται εκεί.κ ούτε ευρώ παραπάνω.κανονικα είναι παράνομο να χρεώνει έξτρα.εκτος τι να πω αν κάποιες εξετάσεις ένα μικρό μικροβιολογικό δεν τις καλύπτει όλες εξ αρχής κ χρεώνει τη δική του τιμή. Πχ εχω κ γω κοντά μου ένα μικρό μικροβιολογικό εργαστήριο κ δεχεται με παραπεπτικο συγκριμενες μονο εξετάσεις.

Link to comment
Share on other sites

8 ώρες πρίν, Alex1989 είπε:

Κορίτσια να σας ρωτήσω κάτι.... Όσες είστε ασφαλισμένες στο ΙΚΑ... Στις εξετάσεις που σας γράφει ο γιατρός όταν τις κάνετε στο μικροβιολογικό, πληρώνετε μόνο το ποσό ακριβώς που αναγράφεται ως συμμετοχή ασφαλισμένου, ή σας τις χρεώνει παραπάνω από αυτό που αναγράφεται; Εγώ δυστυχώς έχω μόνο ένα μικροβιολογικό κοντά μου που βολεύει να πάω αλλά πάντα μου χρεώνει τις εξετάσεις παραπάνω από το ποσο που αναγράφεται ως συμμετοχή ασφαλισμένου, στρογγυλοποιωντας προς τα πάνω... Κάπου 5 με 10 ευρώ..

 

Just now, Feniamam είπε:

Το κάθε διαγνωστικό έχει το δικό πλαφόν ,όπως παρατήρησα από μεγάλο διαγνωστικο ,αν πας να κάνεις την εξέταση χωρίς παραπεμπτικο. Αλλά με το παραπεμπτικό γιατρου από τη στιγμή π καλυπτονται πρπεει να σου δέχονται το ποσό που αναγράφεται εκεί.κ ούτε ευρώ παραπάνω.κανονικα είναι παράνομο να χρεώνει έξτρα.εκτος τι να πω αν κάποιες εξετάσεις ένα μικρό μικροβιολογικό δεν τις καλύπτει όλες εξ αρχής κ χρεώνει τη δική του τιμή. Πχ εχω κ γω κοντά μου ένα μικρό μικροβιολογικό εργαστήριο κ δεχεται με παραπεπτικο συγκριμενες μονο εξετάσεις.

Καλημέρα! Κι εγώ το έχω παρατηρήσει αυτό κ προ εγκυμοσύνης. Όταν πηγαίνω σε ένα μικρό διαγνωστικό που είναι κ γνωστοί μου, χρεώνουν παραπάνω από όσο λέει το παραπεμπτικό για κάποιες εξετάσεις. Μου είχε κάνει εντύπωση πέρσι που μου είπαν πως την εξέταση για τη βιταμίνη D δεν την καλύπτουν με τιμή παραπεμπτικού κ μου τη χρέωσαν 5€. Στα μεγάλα πάντα πληρώνω ακριβώς. 

  • Μου αρέσει 1

TZSkp3.png

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα κορίτσια!!! 

Πήγα προχτές στο γιατρό για τα τυπικά και ευτυχώς όλα καλά παρότι έπεσα 2 φορες. Επίσης μου ανέφερε ότι ακόμα δεν έχει πάρει θέση το μωρό και κάπως με ανχωσε.. 27 εβδομάδα είμαι βέβαια και από οτι μου είπε μετά είναι πάρα πολύ νωρίς και μπορεί και με το κεφάλι κάτω να ήταν να άλλαζε 10 φορές θέση μέχρι να έρθει η ώρα του τοκετού. Με ανχωσε παρολαυτα.. 

 

Link to comment
Share on other sites

8 ώρες πρίν, Bbboob είπε:

Καλησπέρα κορίτσια!!! 

Πήγα προχτές στο γιατρό για τα τυπικά και ευτυχώς όλα καλά παρότι έπεσα 2 φορες. Επίσης μου ανέφερε ότι ακόμα δεν έχει πάρει θέση το μωρό και κάπως με ανχωσε.. 27 εβδομάδα είμαι βέβαια και από οτι μου είπε μετά είναι πάρα πολύ νωρίς και μπορεί και με το κεφάλι κάτω να ήταν να άλλαζε 10 φορές θέση μέχρι να έρθει η ώρα του τοκετού. Με ανχωσε παρολαυτα.. 

 

Καλημέρα!

Αρχικά μπράβο που όλα είναι καλά! Όντως είναι πολύ νωρίς κ πιστεύω δεν υπάρχει λόγος να αγχώνεσαι. Μπορεί να αλλάξει θέση πόσες φορές κ στο τέλος να πάρει τη σωστή θέση! 

Προσωπικά βέβαια δεν με αγχώνει καθόλου αυτό. Έχω εμπιστοσύνη στο γιατρό μου ότι δεν θα κάνει χωρίς λόγο καισαρική, αλλά αν χρειαστεί για κάποιο λόγο δεν με πειράζει. Να πάρουμε στην αγκαλιά μας τα μωράκια μας κ να είναι καλά θεωρώ πιο σημαντικό! 

Παρόλαυτα ξέρω πως για άλλες κοπέλες είναι πολύ σημαντικό κ το σέβομαι απόλυτα. Όπως κ να έχει όμως είναι πολύ νωρίς για να σε αγχώνει, υπάρχει πολύς καιρός μπροστά μας! 

  • Μου αρέσει 2

TZSkp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...