Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • Κορίτσια καλησπέρα! Έχω αγχωθεί πάλι γιατί έκανα κάτι εξετάσεις θρόμβο φιλίας και ενώ όλες είναι καλες βγήκε ένα PAI-1 4G/4G που ενώ στα αλλά λέει φυσιολογικός γονότυπος σε αυτό δεν λέει. Ξέρει κάποια κοπέλα τι είναι αυτό; Είμαι  7η βδομάδα και αντιπηκτικές δεν κάνω ούτε ασπιρίνη παίρνω.. Σήμερα το ιατρείο είναι κλειστό όποτε αύριο θα επικοινωνήσουν μαζί μου και έχω αγχωθεί.. 

Μανούλες Ιουλίου 2021


Recommended Posts

7 ώρες πρίν, Angelina95 είπε:

Καλημέρα κορίτσια Καλό Πάσχα να έχετε και καλή ανάσταση εύχομαι

Πώς πάει Γενικά η εγκυμοσύνη;;

Ήθελα να ρωτήσω αν υπάρχει κάποια από εσάς η οποία έχει βγει σε αναρρωτική

Καλησπέρα κορίτσια. Καλή Ανάσταση κ καλό Πάσχα να έχουμε κ με το καλό τα μωράκια μας.  Εγώ έχω φουσκώσει πολύ, τον τελευταίο καιρό έχω αρκετούς πόνους κ κουράζομαι πολύ εύκολα.

 Εγώ είμαι σε αναρρωτικη από τον Μάρτιο  μέχρι κ τώρα τον Μάιο. Στις 22 μαϊου βγαίνω σε άδεια κυήσεως.


 

ydztp2.png
To get the code: 
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 1,5k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Γεια σας κορίτσια! Καλή Ανάσταση κ με το καλό τα ζουζούνια μας!

Εγώ αναρρωτική δεν πήρα για να σας πω. Σε δυο εβδομάδες σταματάω με άδεια κυήσεως κ περιμένω πως κ πως. Αυτόν τον καιρό εκπαιδεύω μια κοπέλα μέσω υπολογιστή βέβαια, αλλά έχω κουραστεί απίστευτα να μιλάω συνέχεια! Ευτυχώς έχουμε κ τις αργίες του Πάσχα.

@Nicole.natasa Έμενα ο γιατρός δεν μου έχει αναφέρει κάτι για τις ενέσεις κορτιζόνης. Ίσως μου πει στο επόμενο ραντεβού στις 12/5.

@Irenesirene79 Σε καρότσι δεν κατέληξα ακόμα. Αλλά διάλεξα το λίκνο. Αυτό που σας έλεγα, το babybay. Είναι ξύλινο κ μπαινει κολλητά στο κρεβάτι και μετά αγοράζεις ξεχωριστά μια επέκταση κ γίνεται κούνια κανονικών διαστάσεων. Πήγα κ το είδα κ μου άρεσε πολυ. Λέω όμως να πάρω κ ένα παρκοκρεβατο να το έχω στο σαλονι, ώστε στην αρχή να κοιμάται εκεί τη μέρα κ μετά το χρησιμοποιείς σαν πάρκο.

  • Μου αρέσει 1

TZSkp3.png

Link to comment
Share on other sites

On 1/5/2021 at 5:06 ΜΜ, Alex1989 είπε:

Καλησπέρα κορίτσια. Καλή Ανάσταση κ καλό Πάσχα να έχουμε κ με το καλό τα μωράκια μας.  Εγώ έχω φουσκώσει πολύ, τον τελευταίο καιρό έχω αρκετούς πόνους κ κουράζομαι πολύ εύκολα.

 Εγώ είμαι σε αναρρωτικη από τον Μάρτιο  μέχρι κ τώρα τον Μάιο. Στις 22 μαϊου βγαίνω σε άδεια κυήσεως.

Εχω μπηκα σε αναρρωτική 24 Απρίλη  για 30 μερες 24 Μαιου βγαινω σε αδεια ..

Το θεμα ειναι οτι μπηκα στο εφκα και δηλωσα την αναρρωτική και γραφει σε επεξεργασία..εχεις ιδεα τι γινεται ;

Σαν διαδικασια ποια ειναι ;;

Link to comment
Share on other sites

On 1/5/2021 at 9:59 ΠΜ, Angelina95 είπε:

Καλημέρα κορίτσια Καλό Πάσχα να έχετε και καλή ανάσταση εύχομαι

Πώς πάει Γενικά η εγκυμοσύνη;;

Ήθελα να ρωτήσω αν υπάρχει κάποια από εσάς η οποία έχει βγει σε αναρρωτική

 

8 ώρες πρίν, Angelina95 είπε:

Εχω μπηκα σε αναρρωτική 24 Απρίλη  για 30 μερες 24 Μαιου βγαινω σε αδεια ..

Το θεμα ειναι οτι μπηκα στο εφκα και δηλωσα την αναρρωτική και γραφει σε επεξεργασία..εχεις ιδεα τι γινεται ;

Σαν διαδικασια ποια ειναι ;;

Εγώ είμαι σε άδεια σχεδόν όλη την περίοδο της εγκυμοσύνης.. Προσπάθησα να στείλω τα δικαιολογητικά μέσω ίντερνετ και δεν τα κατάφερα.. Οπότε ρώτησα και τη γιατρό.. 

Καταλήξαμε ότι ο καλύτερος και ευκολότερος τρόπος ήταν να κλείσω ραντεβού στο ΙΚΑ της γειτονιάς μου και να τα πάει από εκεί ο σύντροφος μου.. Τα πήγε, με μια εξουσιοδότηση και τώρα περιμένω να περάσω επιτροπή.. Θεωρητικά τουλάχιστον 

Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πρίν, Irenesirene79 είπε:

 

Εγώ είμαι σε άδεια σχεδόν όλη την περίοδο της εγκυμοσύνης.. Προσπάθησα να στείλω τα δικαιολογητικά μέσω ίντερνετ και δεν τα κατάφερα.. Οπότε ρώτησα και τη γιατρό.. 

Καταλήξαμε ότι ο καλύτερος και ευκολότερος τρόπος ήταν να κλείσω ραντεβού στο ΙΚΑ της γειτονιάς μου και να τα πάει από εκεί ο σύντροφος μου.. Τα πήγε, με μια εξουσιοδότηση και τώρα περιμένω να περάσω επιτροπή.. Θεωρητικά τουλάχιστον 

Καλησπέρα κορίτσια. Και γω δεν τα κατέθεσα ηλεκτρονικά. Πηγαίνει ο σύζυγος μου με εξουσιοδότηση κάθε φορά. Εγώ περνάω επιτροπή κάθε μήνα . Σε μένα η διαδικασία είναι ως εξής: πηγαίνω αρχή κάθε μήνα το χαρτί του γιατρού μου για την άδεια. Μετά μου κλείνουν αυτοί ραντεβού για επιτροπή, όπου μου ζητάνε κ έναν υπέρηχο κάθε φορά, συνήθως μετά από καμιά 10 μέρες είναι το ραντεβού με την επιτροπή, πηγαίνει πάλι ο σύζυγος κ εκεί. Κ μετά αυτοί του δίνουν ένα χαρτί το οποίο πρέπει να συμπληρώσει ο εργοδότης, κ πρέπει να το πάει πάλι στο ΙΚΑ σε μια συγκεκριμένη ημερομηνία, τέλη του μηνός, κ μετά κάθε πρώτη του επόμενου μήνα πληρώνομαι.. είναι λίγο μπελάς με τα πήγαινε έλα, αλλά ευτυχώς τελειώνει. Σε κάθε περιοχή όμως διαφέρει ίσως λίγο η διαδικασία κ ο χρόνος αναμονής..

@Irenesirene79 εσύ δεν έχεις περάσει επιτροπή καθόλου για όλους αυτούς τους μήνες που είσαι σε αναρρωτικη μέχρι τώρα;

@Angelina95  καλύτερα να πας από κει νομίζω..

Απλά επειδή τους προηγούμενους μήνες ήμουν σε αναστολή την πρώτη φορά μου ζήτησε κ κάποια χαρτιά από τον λογιστή Της επιχείρησης που να φαίνεται ακριβώς ποιους μήνες ήμουν σε αναστολή


 

ydztp2.png
To get the code: 
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Εγώ θα ήθελα να ρωτήσω το εξής αν γνωρίζει κάποια κοπέλα. 

Είμαι μισθωτή στον ιδιωτικό τομέα και θα βγω σε άδεια μητρότητας 24 Μαΐου. Ξέρω ότι χρειάζονται κάποιες διαδικασίες με το εφκα αλλά εχω μπερδευτεί λίγο σχετικά με το Ποτέ κάνουμε τι... Πχ ποτέ σταματάω να πληρώνομαι απο τον εργοδότη Και ποτέ κάνω αίτηση για τα επιδόματα που δικαιούμαστε. 

Αν γνωρίζει να με διαφωτίσει κάποια κοπέλα!

Link to comment
Share on other sites

Ο γιατρός μου έδωσε την αναρρωτική και μου είπε πως έχει γίνει τον τελευταίο μήνα για αυτούς που έχουν και την άυλη συνταγογράφηση σε αυτήν την μορφη ! 

Την έστειλα στον εργοδότη μου και μου είπε πως πρεπει  να μπω να καταθεσω την αδεια μου εκει ..

Θα παρω ομως και στο ικα :/

παλι καλα για ενα μηνα θα ειμαι μετα εχω την αδεια γιατι δεν τα μπορω αυτα καθολου! Πολυ χαρτουρα και βαβουρα ! Βεβαια να μου πεις και η αδεια τα ιδια ειναι 

εχετε ιδεα στην αναρρωτική ποσα λεφτα μπαινουν ;;

Link to comment
Share on other sites

3 ώρες πρίν, milkyway90 είπε:

Εγώ θα ήθελα να ρωτήσω το εξής αν γνωρίζει κάποια κοπέλα. 

Είμαι μισθωτή στον ιδιωτικό τομέα και θα βγω σε άδεια μητρότητας 24 Μαΐου. Ξέρω ότι χρειάζονται κάποιες διαδικασίες με το εφκα αλλά εχω μπερδευτεί λίγο σχετικά με το Ποτέ κάνουμε τι... Πχ ποτέ σταματάω να πληρώνομαι απο τον εργοδότη Και ποτέ κάνω αίτηση για τα επιδόματα που δικαιούμαστε. 

Αν γνωρίζει να με διαφωτίσει κάποια κοπέλα!

Η αλήθεια είναι πως δεν έχω καταλάβει ποιος πληρώνει τι όταν βγούμε σε άδεια κυοφορίας, εργοδότης ή ΙΚΑ ή κάποιο ποσοστό κ οι δυο. Όμως σχετικά με τη διαδικασία έχω μιλήσει με το ΙΚΑ κ μου είπαν τα εξής. Έχω χαρτί από ιδιώτη γιατρό που αναφέρει την ΠΗΤ, όποτε πρέπει να κλείσω ραντεβού με το Κέντρο Μάνας κ Παιδιου της περιοχής μου. Εκεί θα μου δώσουν ένα έντυπο το οποίο έχει τρία μέρη από ότι καταλαβα. Το 1ο το συμπληρώνει γιατρός από εκεί με βάση το χαρτί του ιδιώτη γυναικολόγου. Το 2ο το συμπληρώνει ο εργοδότης κ το 3ο εγώ. Με αυτό το χαρτί κ αφού έχει ξεκινήσει η άδεια κυοφορίας, μου είπαν να πάρω τηλ να κλείσω ραντεβού στο ΙΚΑ να το καταθέσω. Μαζί με φωτοτυπία λογαριασμού τραπέζης κ δεν θυμάμαι τι άλλο θα ξανά ρωτήσω. Αυριο θα πάρω τηλ στο Κέντρο Μάνας κ Παιδιού, αλλά μιλά κι εσυ με το ΙΚΑ της περιοχής σου μήπως αλλάζει από περιοχή σε περιοχή.

  • Ευχαριστώ 1

TZSkp3.png

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 53 λεπτά , Marialena86 είπε:

Η αλήθεια είναι πως δεν έχω καταλάβει ποιος πληρώνει τι όταν βγούμε σε άδεια κυοφορίας, εργοδότης ή ΙΚΑ ή κάποιο ποσοστό κ οι δυο. Όμως σχετικά με τη διαδικασία έχω μιλήσει με το ΙΚΑ κ μου είπαν τα εξής. Έχω χαρτί από ιδιώτη γιατρό που αναφέρει την ΠΗΤ, όποτε πρέπει να κλείσω ραντεβού με το Κέντρο Μάνας κ Παιδιου της περιοχής μου. Εκεί θα μου δώσουν ένα έντυπο το οποίο έχει τρία μέρη από ότι καταλαβα. Το 1ο το συμπληρώνει γιατρός από εκεί με βάση το χαρτί του ιδιώτη γυναικολόγου. Το 2ο το συμπληρώνει ο εργοδότης κ το 3ο εγώ. Με αυτό το χαρτί κ αφού έχει ξεκινήσει η άδεια κυοφορίας, μου είπαν να πάρω τηλ να κλείσω ραντεβού στο ΙΚΑ να το καταθέσω. Μαζί με φωτοτυπία λογαριασμού τραπέζης κ δεν θυμάμαι τι άλλο θα ξανά ρωτήσω. Αυριο θα πάρω τηλ στο Κέντρο Μάνας κ Παιδιού, αλλά μιλά κι εσυ με το ΙΚΑ της περιοχής σου μήπως αλλάζει από περιοχή σε περιοχή.

Ναι η διαδικασία είναι ακριβώς αυτή που περιγράφεις. Πρέπει να καταθέσουμε εφόσον έχουμε βγει  ήδη σε άδεια κύησης κ όχι πιο πριν. Στο επίδομα κύησης πληρώνει ένα ποσοστό κ ο εργοδότης συν το ΙΚΑ για τις υς δύο μήνες που δεν εργαζόμαστε. Στο λοχείας μόνο το ΙΚΑ. Μετά κάνουμε αίτηση για το συμπληρωματικό του ΟΑΕΔ  εφόσον έχουμε λάβει κ τα δυο επίδοματα κύησης κ λοχείας από ΙΚΑ, όπου το οαεδ συμπληρώνει την διαφορά που θα παίρναμε στον μισθό μας αν εργαζομασταν κανονικά αυτούς τους 4 μήνες. 

Όσον αφορά την αναρρωτικη , τον πρωτο μήνα πληρώνει κ το ΙΚΑ κ ο εργοδότης. Μιας μισά σχεδόν. Μετά πληρώνεσαι μόνο από το ΙΚΑ , είναι λιγότερα όμως τα χρήματα από τον κανονικό μισθό σου

  • Μου αρέσει 1

 

ydztp2.png
To get the code: 
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα και χρόνια πολλά. Βγαίνω σε άδεια  στις 15. Θα πρέπει να πάρετε από το γιατρό ένα χαρτί που δηλώνει την ΠΗΤ και από το ΙΚΑ να συμπληρώσει ο εργοδότης μια αίτηση. Αυτά με τα δικαιολογητικά τα πάτε στο ΙΚΑ. Αυτό θα κάνω εγώ και ελπίζω να μην ταλαιπωρηθώ.

Στις 17 έχω Doppler. Μπαίνουμε στην τελική ευθεία. 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


2 ώρες πρίν, manaoula είπε:

Καλησπέρα και χρόνια πολλά. Βγαίνω σε άδεια  στις 15. Θα πρέπει να πάρετε από το γιατρό ένα χαρτί που δηλώνει την ΠΗΤ και από το ΙΚΑ να συμπληρώσει ο εργοδότης μια αίτηση. Αυτά με τα δικαιολογητικά τα πάτε στο ΙΚΑ. Αυτό θα κάνω εγώ και ελπίζω να μην ταλαιπωρηθώ.

Στις 17 έχω Doppler. Μπαίνουμε στην τελική ευθεία. 

Αυτό είναι για την άδεια ή για το επίδομα; Την έχω πάρει αυτήν την αίτηση απο το εφκα της περιοχής.

Link to comment
Share on other sites

On 4/5/2021 at 4:53 ΜΜ, Alex1989 είπε:

Καλησπέρα κορίτσια. Και γω δεν τα κατέθεσα ηλεκτρονικά. Πηγαίνει ο σύζυγος μου με εξουσιοδότηση κάθε φορά. Εγώ περνάω επιτροπή κάθε μήνα . Σε μένα η διαδικασία είναι ως εξής: πηγαίνω αρχή κάθε μήνα το χαρτί του γιατρού μου για την άδεια. Μετά μου κλείνουν αυτοί ραντεβού για επιτροπή, όπου μου ζητάνε κ έναν υπέρηχο κάθε φορά, συνήθως μετά από καμιά 10 μέρες είναι το ραντεβού με την επιτροπή, πηγαίνει πάλι ο σύζυγος κ εκεί. Κ μετά αυτοί του δίνουν ένα χαρτί το οποίο πρέπει να συμπληρώσει ο εργοδότης, κ πρέπει να το πάει πάλι στο ΙΚΑ σε μια συγκεκριμένη ημερομηνία, τέλη του μηνός, κ μετά κάθε πρώτη του επόμενου μήνα πληρώνομαι.. είναι λίγο μπελάς με τα πήγαινε έλα, αλλά ευτυχώς τελειώνει. Σε κάθε περιοχή όμως διαφέρει ίσως λίγο η διαδικασία κ ο χρόνος αναμονής..

@Irenesirene79 εσύ δεν έχεις περάσει επιτροπή καθόλου για όλους αυτούς τους μήνες που είσαι σε αναρρωτικη μέχρι τώρα;

@Angelina95  καλύτερα να πας από κει νομίζω..

Απλά επειδή τους προηγούμενους μήνες ήμουν σε αναστολή την πρώτη φορά μου ζήτησε κ κάποια χαρτιά από τον λογιστή Της επιχείρησης που να φαίνεται ακριβώς ποιους μήνες ήμουν σε αναστολή

Και εγώ έκανα το ίδιο με εσένα.. Τους πρώτους μήνες σε αναστολή και τους δύο ή τρεις τελευταίους, με άδεια.. Αλλά δεν μπορούσα να βγάλω άκρη για τα χαρτιά και έμειναν πίσω.. Οπότε τα κατέθεσε ο σύντροφος μου, όλα μαζί.. Και δεν με έχουν καλέσει ακόμα.. Σε ενημέρωσαν με τηλέφωνο??? Έχω αρχίσει να αγχώνομαι, γιατί πλησιάζει μήνας χωρίς καμία ενημέρωση και πρέπει να πάω για τα καινούριο..! 

Θέλω να ρωτήσω κάτι άσχετο, που προέκυψε λόγω των ημερών.. Τι κάνετε με τα κουνούπια??? Μου είπαν ότι δεν επιτρέπεται η χρήση όλων των εντομοαποθητικων, αλλά δεν ξέρω ποια είναι αυτά που επιτρέπονται.. Έχουμε καμία εικόνα?! 

Link to comment
Share on other sites

8 ώρες πρίν, Irenesirene79 είπε:

Και εγώ έκανα το ίδιο με εσένα.. Τους πρώτους μήνες σε αναστολή και τους δύο ή τρεις τελευταίους, με άδεια.. Αλλά δεν μπορούσα να βγάλω άκρη για τα χαρτιά και έμειναν πίσω.. Οπότε τα κατέθεσε ο σύντροφος μου, όλα μαζί.. Και δεν με έχουν καλέσει ακόμα.. Σε ενημέρωσαν με τηλέφωνο??? Έχω αρχίσει να αγχώνομαι, γιατί πλησιάζει μήνας χωρίς καμία ενημέρωση και πρέπει να πάω για τα καινούριο..! 

Θέλω να ρωτήσω κάτι άσχετο, που προέκυψε λόγω των ημερών.. Τι κάνετε με τα κουνούπια??? Μου είπαν ότι δεν επιτρέπεται η χρήση όλων των εντομοαποθητικων, αλλά δεν ξέρω ποια είναι αυτά που επιτρέπονται.. Έχουμε καμία εικόνα?! 

Καλημέρα. Εμένα του κλείνουν ραντεβού επιτόπου για την επιτροπή όταν πάει να καταθέσει το χαρτί της αναρρωτικη ς. Πχ πάει το χαρτί την πρώτη εβδομάδα του μήνα κ επιτόπου του κλείνουν ραντεβού με την επιτροπή καμία δεκαριά μέρες αργότερα. Παίζει ρόλο κ σε ποια περιοχή είσαι. Εγώ εδώ που μένω δεν έχει καθυστέρηση αλλά έχω ακούσει ότι στις μεγάλες πόλεις καθυστερεί η επιτροπή. Ίσως να έκανε ς κ ένα τηλέφωνο. 

Όσον αφορά για τα κουνούπια δεν έχω ρωτήσει αλλά αν κρίνω από τις οδηγίες του παιδίατρου για βρέφη, μπορούμε να χρησιμοποιούμε φυτικά ή άοσμα εντομοαπωθητικα χώρου σε καλά αεριζόμενο χώρο, και κάποια φυτικά προϊόντα επάλειψης ή αυτοκόλλητα στα ρούχα μας.

  • Ευχαριστώ 1

 

ydztp2.png
To get the code: 
Link to comment
Share on other sites

On 26/4/2021 at 1:55 ΜΜ, Marialena86 είπε:

Αύριο έχω ραντεβού σε ένα μαγαζί να δω κάποια πράγματα που μου άρεσαν κ μου έχουν προτείνει. Θα σας πω!

Επίσης @Irenesirene79 για σένα που ψάχνεις καρότσι εύκολο για μετακινήσεις, τσέκαρε και το cossato woosh 2, στο site mysunshine.gr. Είναι από νεογέννητο κ διαβάζω καλά σχόλια. Το σκεφτόμουν κι εγώ. Στα μείον ότι δεν αντιστρέφεται η κατεύθυνση του καθίσματος, για τους πρώτους μήνες.

@Marialena86@Marialena86  το καρότσι που μου πρότεινες, όσο το είδα στη σελίδα είναι όντως, πολύ όμορφο και πρωτοποριακό. Με το αρνητικό που προσθέτεις.. Εγώ, μετά από συζήτηση με διάφορους γονείς, λέω να πάρω για τους πρώτους μήνες από μια φίλη, μέχρι να μπορεί να στηριχθεί η πλατουλα του. Λέω εκεί να πάρω, αφού τα δω από κοντά είτε αυτό που μου προτείνεις είτε αυτό που έχουν αναφέρει πολλές φίλες, το μακλαρεν. Εσύ τελικά κατέληξες να πάρεις κάτι?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...