Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • πρίν από 10 λεπτά , Neverstop είπε:

      στην κούνια πότε μεταφέρονται τα μωρά? στο χρόνο?

      Καλέ πιο χρόνο στους 6 μήνες  άντε 7 το πολύ αν είναι μικροκαμωμένο το μωρό δεν χωράει στο λίκνο Κ εκεί αρχίζει να γίνετε Κ επικίνδυνο γιατί ξεκινάει το παιδί να σηκώνετε μόνο του στον κωλο του κ να καθετε οπότε θέλει ψηλά κάγκελα . 

Μανούλες Ιουλίου 2021


Recommended Posts

Και εγώ παίρνω μαγνήσιο από τον 3ο μήνα είναι φυσιολογικό μου είπε ο γιατρός να έχω συστάσεις αλλά φοβάμαι μη γεννήσω πρόωρα. Τουλάχιστον να μπω στον 9ο. Η κρέμα Λανολινής τι είναι; από φαρμακείο την αγοράζουμε; εινάι τόσα πολλά αυτά που πρέπει να αγοράσω. Επιθέματα θα πάρω. Τα κοχύλια τι είναι κάπου τα διάβασα. Έχει πάρει καμία. Που πάω ξυπόλητη στα αγκάθια;

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 1,5k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

2 ώρες πρίν, manaoula είπε:

Και εγώ παίρνω μαγνήσιο από τον 3ο μήνα είναι φυσιολογικό μου είπε ο γιατρός να έχω συστάσεις αλλά φοβάμαι μη γεννήσω πρόωρα. Τουλάχιστον να μπω στον 9ο. Η κρέμα Λανολινής τι είναι; από φαρμακείο την αγοράζουμε; εινάι τόσα πολλά αυτά που πρέπει να αγοράσω. Επιθέματα θα πάρω. Τα κοχύλια τι είναι κάπου τα διάβασα. Έχει πάρει καμία. Που πάω ξυπόλητη στα αγκάθια;

Τα κοχύλια είναι φάση προστατσετικα επιθέματα στήθους.προστατευον τις θηλές κατά το θηλασμό κ την εκροή γαλατος κ βοηθούν στην επούλωση .η λανολινη είναι φυτικό συστατικό π βοηθά στην πρόληψη κ επούλωση των πληγων των θηλών κ υπάρχει σε μορφή κρέμας λόγω το ότι είναι φυτική δεν αποτελεί κυνδινο για το μωρό κ έτσι δε χρειάζεται ξεβγαλμα θηλών πριν το θηλασμό.εγω επιθέματα κ κρέμα θ αγοράσω από το Σκρουτζ από κάποιο φαρμακείο να μου βγει κ πιο οικονομικά μαζί με κτ αλλά προϊόντα π θέλω. Δεν είσαι η μόνη εγώ να δείτε πόσο ξυπόλυτη στα αγκάθια νιώθω.μου φαινονται όλα τοσο άγνωστα κ βουνό.αλλα φαντάζομαι κάπως θα τα καταφέρουμε όπως τόσες κ τόσες.

  • Μου αρέσει 1
  • Ευχαριστώ 1
Link to comment
Share on other sites

πρίν από 7 λεπτά , Feniamam είπε:

Τα κοχύλια είναι φάση προστατσετικα επιθέματα στήθους.προστατευον τις θηλές κατά το θηλασμό κ την εκροή γαλατος κ βοηθούν στην επούλωση .η λανολινη είναι φυτικό συστατικό π βοηθά στην πρόληψη κ επούλωση των πληγων των θηλών κ υπάρχει σε μορφή κρέμας λόγω το ότι είναι φυτική δεν αποτελεί κυνδινο για το μωρό κ έτσι δε χρειάζεται ξεβγαλμα θηλών πριν το θηλασμό.εγω επιθέματα κ κρέμα θ αγοράσω από το Σκρουτζ από κάποιο φαρμακείο να μου βγει κ πιο οικονομικά μαζί με κτ αλλά προϊόντα π θέλω. Δεν είσαι η μόνη εγώ να δείτε πόσο ξυπόλυτη στα αγκάθια νιώθω.μου φαινονται όλα τοσο άγνωστα κ βουνό.αλλα φαντάζομαι κάπως θα τα καταφέρουμε όπως τόσες κ τόσες.

Αν επιτρέπεται τι άλλο θα αγοράσεις; εγώ δεν ξέρω τι να αγοράσω. Οπότε ψάχνω στο ίντερνετ τι θα χρειαστώ

Link to comment
Share on other sites

10 ώρες πρίν, Feniamam είπε:

Εννοείς για τη κλινική;

Καλημέρα. Ναι για την κλινική.  Τι άλλο μπορεί να μας χρειαστεί;εκτος από πετσέτες νυχτικά παντόφλες κάτι που δεν πάει ο νους μου.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

8 ώρες πρίν, manaoula είπε:

Καλημέρα. Ναι για την κλινική.  Τι άλλο μπορεί να μας χρειαστεί;εκτος από πετσέτες νυχτικά παντόφλες κάτι που δεν πάει ο νους μου.

Εγώ θα σου που τι έχω στο νου μου.καποια ίσως τα παρέχει η κλινική οπότε καλό είναι να πάρεις ένα τηλ να δεις.εγω Παρ όλα αυτά ακόμα κ από αυτά π παρέχει η κλινική θ πάρω έστω μια μικρή συσκευασία να έχω 

Για μένα:ένα ρούχο για είσοδο/ έξοδο, νυχτικιες θηλασμου, παντόφλες,πετσέτες,σουτιέν, εσώρουχα μιας χρήσης αλλά κ κανονικά όμως φαρδυα,σερβιετες λοχείας,κρεμα για θηλές,μαντηλάκια καθαρισμού θηλων, επιθέματα, αντισηπτικό,καλλυντικά,προστατευτικό κάλυμμα τουαλέτας,κ ίσως πάρω κ καμια ζωνη λαστεξ  ,κ κάνα ντεπονακι :lol:

Για το μωρό:εσώρουχα ολοσωμα,καλτσακι κάνα δυο ρούχακια, από κάνα δυο λάβετες που είναι για τα σαλακια, πάνα αγκαλιας,σελτεδακια για το αλλαγμα, καμία κρεμουλα ισως.

Σφαιρικά αυτά έχω στο μυαλό μου

 

 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα και από μένα. Είμαι στο δεύτερο  στην 30η εβδομάδα. Σας διαβάζω αλλά δεν είχα το κουράγιο να γράψω. Θέλω να ρωτήσω αν υπάρχει άλλη μαμά με παιδάκι στο παιδικο ή στο σχολείο γιατί με έχει φρικάρει τελείως ο κορονοιος μην κολλήσω τώρα στο τέλος ειδικά και σκέφτομαι την μικρή μου που ανοίγουν αύριο οι παιδικοι να μην την στείλω τουλάχιστον μέχρι να εμβολιαστω. Πολύ άγχος στο τέλος μου βγήκε γενικά.. Πφφφφ... 

Link to comment
Share on other sites

5 ώρες πρίν, Nicole.natasa είπε:

Εγώ να ρωτήσω κάτι άσχετο.απο αιματοκρίτη πως πάτε? Και πιο σίδηρο παίρνεται?

Η αλήθεια είναι πως έχω υψηλό αιματοκρίτη κ γενικά όλους αυτούς τους μήνες έπεσε μόνο τρεις μονάδες. Από 43 πήγε 40. Παίρνω όμως από τον τρίτο μηνα σίδηρο, 2 τη μέρα. Το hemafer fol που έχει κ φυλλικό μέσα. 

On 16/5/2021 at 7:50 ΜΜ, Eleniziva είπε:

Καλησπέρα και από μένα. Είμαι στο δεύτερο  στην 30η εβδομάδα. Σας διαβάζω αλλά δεν είχα το κουράγιο να γράψω. Θέλω να ρωτήσω αν υπάρχει άλλη μαμά με παιδάκι στο παιδικο ή στο σχολείο γιατί με έχει φρικάρει τελείως ο κορονοιος μην κολλήσω τώρα στο τέλος ειδικά και σκέφτομαι την μικρή μου που ανοίγουν αύριο οι παιδικοι να μην την στείλω τουλάχιστον μέχρι να εμβολιαστω. Πολύ άγχος στο τέλος μου βγήκε γενικά.. Πφφφφ... 

Με το καλό σου ευχομαι! Καταλαβαίνω το άγχος σου κ εγώ θα το σκεφτόμουν. Γενικά για τις πιο πολλές κοπέλες στην ομάδα είναι το πρώτο μας μωράκι. Ίσως μπορέσει να σου απαντήσει η @*ζουζουνα*!!! ή η @Alex1989 πως το χειρίζονται.

  • Μου αρέσει 1

TZSkp3.png

Link to comment
Share on other sites

9 ώρες πρίν, Marialena86 είπε:

Η αλήθεια είναι πως έχω υψηλό αιματοκρίτη κ γενικά όλους αυτούς τους μήνες έπεσε μόνο τρεις μονάδες. Από 43 πήγε 40. Παίρνω όμως από τον τρίτο μηνα σίδηρο, 2 τη μέρα. Το hemafer fol που έχει κ φυλλικό μέσα. 

Με το καλό σου ευχομαι! Καταλαβαίνω το άγχος σου κ εγώ θα το σκεφτόμουν. Γενικά για τις πιο πολλές κοπέλες στην ομάδα είναι το πρώτο μας μωράκι. Ίσως μπορέσει να σου απαντήσει η @*ζουζουνα*!!! ή η @Alex1989 πως το χειρίζονται.

Κ γω κατλαβαινω το άγχος άλλα παιδάκια δεν έχω έχω φίλες π είναι έγκυες κ πάνε τα παιδιά στο παιδικό.λογικο να υπάρχει άγχος στη κατάσταση μας.αλλα κ τι να κάνεις.δε ξες από πού μπορεί να σου ρθει χτυπά ξύλο ο ιός βέβαια όσες πιο πολλές εστίες τόσο πιο επικυνδινα το καταλαβακνοω.εγω ίσως τώρα αν ημουν στις 30 βδομαδες ρισκάρα να πάω το παιδί κ αμα κολησω  κολησα θ ευχομκυν να το περνούσαμε ελαφρά οοπως πολλές από μας. Θ χει κ αντισώματα μετά κ δε θ χω το φόβο για τη γέννα μη κολησω

 Κ όταν θα έμπαινα στο  μήνα μου ίσως τότε μόνο το σταματαγα κ γενικά τις πολλές επαφές. Για να μη με πιάσει δηλαδη κορωνοιος κ γεννάω κ με στείλουν σε κανα νοσοκομείο.ειλκκριμα όπως είναι τα πράγματα ότι κ να πούμε δε ξες τι είναι καλύτερο κ τι όχι πρσγματικα. 

Από σίδηρο κ γω το χεμαφερν παίρνω κ ξεχωριστά φυλικο.τελυταια φορά είχε πάει 34 ο αιμτοκριτης νομίζω δε θυμάμαι αλά ακόμα δεν είχα ξεκινήσει τα χάπια.τωρα θ δούμε.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Καλημέρα από σίδηρο παίρνω το omalin είναι πόσιμο 2 την ημέρα. 

Εχθές έκανα Doppler. Ο γιατρός μου είπε όλα καλά είναι αλλά ανησυχώ γιατί το βλέπω πιο μικρό από την εβδομάδα κύησης. Ο εμβρυολογος μου είπε ότι είναι μέσα στο όριο.  Εγώ πάλι ανησυχω. Σκέφτομαι μήπως κάνω ένα ακόμα Doppler ιδιωτικά.

το μωρό είναι 1950 γρ. όσες κάνατε Doppler πόσο σας έβγαλε το βάρος του μωρού; επίσης θέση δεν έχει πάρει το κεφάλι είναι στα δεξιά και αν δεν πάρει θέση θα πάω για καισαρική και δε θέλω. 

Επεξεργάστηκαν by manaoula
Link to comment
Share on other sites

@manaoula στις πόσες βδομάδες το έκανες? Εγώ έκανα την προηγούμενη εβδομάδα ήμουν 30+3 και το μωρό ήταν 1780γρ.και είναι μια βδομάδα μεγαλύτερο σχεδόν στις μετρήσεις του.

Εγώ πάλι έχω αιματοκρίτη 30 και τώρα ξεκίνησα να παίρνω διπλό σίδηρο συν μία πολυβιταμινη

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα κορίτσια. Εγώ σίδηρο παίρνω το gyno tardyferon, πού έχει μέσα κ φολικό. Αιματοκρίτη τελευταία φορά είχα 32 κ αιμοσφαιρίνη λίγο πιο κάτω από το όριο. Στο τρίτο τρίμηνο δεν πέφτει απότομα  πολύ συνήθως. Ο γυναικολόγος μου είπε ένα την ημέρα να συνεχίσω να παίρνω. Όσον αφορά ντοπλερ έχω δεν κάνω χωριστά μου κάνει σε κάθε επίσκεψη ο γυναικολόγος μετά την 30 εβδομάδα . Στις 30 εβδομάδες εμένα ήταν περίπου 1550 κ γενικά οι μετρήσεις του είναι σχεδον ίδιες με αυτές που αντιστοιχούν για την εβδομάδα που είμαι. 2 μέρες απόκλιση έχει μόνο συνήθως.  Τώρα έχω πάλι ραντεβού σε μια βδομάδα. 

Όσον αφορά το σχολείο, εγώ την μικρή μάλλον θα την ξεκινήσω παιδικό για κάνα 3ωρο την ημέρα για να έχει επαφή κ με άλλα παιδάκια κ να ξεφεύγει λίγο. Αλλά όταν γεννήσω θα την έχω σπίτι μέχρι τον Σεπτέμβριο που θα ξεκινήσει πάλι κανονικά. Για να μην μεταφέρει τυχόν ιώσεις κλπ στο βρέφος μέχρι να κάνει κ κείνο τα πρώτα εμβόλια. Αλλά γενικά προσπαθώ να προσέχω αλλά δεν περιοριζομαι ούτε εγώ ούτε το παιδί . Στην αρχή το σκεφτόμουν πιο πολύ αλλά δεν γίνεται να σταματήσω την καθημερινότητα κ. Να κλείσω μέσα κ γω κ το παιδί, θα πάμε κ παιδική χαρά θα βγούμε κ έξω κ θα προσέχουμε , συμφωνώ ότι δεν ξέρεις από πού θα σου έρθει... Πάντως εγώ σε εξωτερικούς χωρου όταν δεν έχει πολύ κόσμο δεν φοράω μάσκα.... Δεν την παλεύω πολύ ώρα με αυτή...

  • Μου αρέσει 1

 

ydztp2.png
To get the code: 
Link to comment
Share on other sites

3 ώρες πρίν, manaoula είπε:

Καλημέρα από σίδηρο παίρνω το omalin είναι πόσιμο 2 την ημέρα. 

Εχθές έκανα Doppler. Ο γιατρός μου είπε όλα καλά είναι αλλά ανησυχώ γιατί το βλέπω πιο μικρό από την εβδομάδα κύησης. Ο εμβρυολογος μου είπε ότι είναι μέσα στο όριο.  Εγώ πάλι ανησυχω. Σκέφτομαι μήπως κάνω ένα ακόμα Doppler ιδιωτικά.

το μωρό είναι 1950 γρ. όσες κάνατε Doppler πόσο σας έβγαλε το βάρος του μωρού; επίσης θέση δεν έχει πάρει το κεφάλι είναι στα δεξιά και αν δεν πάρει θέση θα πάω για καισαρική και δε θέλω. 

Κ μένα αποκλειση έχει 2 μέρες. Η αποκλειση κ μιας βδομάδας είναι απόλυτα φυσιολογικη παντως.εμενα για τα κιλά του μια χαρά Μ φισενο το μικρό σ. κ γω δε κάνω χωριστά ντοπλερ Μ κάνει ο γιατρός μου από τις 28 βδομάδες.χθες που πήγα ήμουν 32+5 βάση περίοδου και 32+3 βάση υπερηχου. Τα κιλά ήταν 2030.ολα τα βρήκε μέσα στα απόλυτα φυσιολογικα όρια. Και μένα το κεφάλι όπως το κοιτάω εγώ από πάνω είναι προς τα δεξιά και κάτω όμως, βασικά μου πε είναι σε πολύ καλή θέση απλά ακόμα λίγο ψηλά δεν έχει κατέβει.ελπιζω να κατέβει όσο πλησιάζουμε κ να γεννήσω στην ώρα μου.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα κορίτσια. Με αγχωσατε λίγο..! Σήμερα με πήρε η γιατρός μου τηλέφωνο και μου είπε ότι το ντοπλερ είναι καλό, αλλά η μικρή είναι λιγότερο από το σύνηθες, αλλά σε επιτρεπτό επίπεδο. Στις 29+2 η γλυκούλα μου είναι 1300. Δεν ξέρω τι να κάνω για να πάρει βάρος.. Και παράλληλα μου είπε ότι θα πρέπει να προσέχω πολύ τι υγρά έχω, γιατί αν βραχεί το εσώρουχο, μπορεί να είναι ένδειξη ότι μου έσπασαν τα νερά πρόωρα.. Πολύ άγχος. 

Εγώ παίρνω σίδηρο επί δύο, από την αρχή της εγκυμοσύνης μου, το viofer. 

Έχει πει σε καμία ο/η γυναικολόγος να κάνει το εμβόλιο? 

Επίσης από άλλη συζήτηση, πάλι εδώ στο φόρουμ, επισυνάπτω μια μίνι λίστα που έχει κάνει άλλη κοπέλα και μπορεί να βοηθήσει κάποιες. 

Καλησπέρα και με το καλό το μωράκι σου !! Ξεκινάω με μια κατηγοριοποιημενη λιστα :x

Για το δωματιο

Κούνια + στρώμα + μόμπιλε (περιστρεφόμενο παιχνίδι με μελωδίες για την κούνια έτσι ώστε να το παίρνει ο ύπνος)

Στρωματακι αλλαξιερας.

Εάν δεν χωράει δίπλα στο κρεβάτι σου η κουνια τότε για τους πρώτους μήνες θα χρειαστεις να το κοιμίζεις σε λικνο ή καλαθουνα. 

Εάν το δωματιο δεν έχει ντουλάπα θα χρειαστείς συρταριερα. 

Κουνουπιερα

Port bebe 

Προαιρετικά (εγώ τα αγόρασα) αλλά δεν χρειάζονται από νεογέννητο: Πάρκο,  Ριλαξ, Στράτα, καρεκλάκι φαγητού, θερμόμετρο δωματίου, μασητικα για τα δοντάκια. 

Λευκα είδη: 

Ρουχαλάκια + ζιπουνακια + καλτσακια αναλόγως την εποχή αλλά όχι πολλά γιατί θα σου φέρουν κ δωρα αλλα μεγαλώνουν κ πολύ γρήγορα. 

Σετ προικας (πάντα κούνιας, κατωσεντονα με λάστιχο, πανωσεντονα, κουβερτούλα)

Σελτεδακια + λάβετες (πανάκια ωμου για τις γουλιτσες)

Σαλιαρες

Πετσέτα μπάνιου (εγώ δεν αγόρασα, απλα διάλεξα 3 βαμβακερες δικές μας τις έπλυνα μερικές φορές με τα απορρυπαντικά του μωρού και πλέον θα χρησιμοποιούνται μόνο από την μικρη) 

Σεντονακι αγκαλιάς (αλλιώς και πάνα αγκαλιάς) 

Θηλασμός και τροφή:

Επιθέματα στήθους, Σουτιέν θηλασμού, μπιμπερό γυάλινα (2-3 για αρχή), πιπιλα (κ θήκη κ ιμάντα στήριξης της), θήλαστρο και σακουλάκια αποθήκευσης (αν αντλήσεις και δν δώσεις τλκ στήθος), βραστηρας, αποστειρωτης, βούρτσα καθαρισμού μπιμπερό. Προαιρετικά: υγρό πιάτων βρεφικο,  μαξιλάρι θηλασμού (εγώ το πήρα δώρο από γνωστό μαγαζί βρεφικων  με την 1η αγορά ή και χωρίς αγορά απλά με εμφανή την κοιλίτσα σου όταν πας, αν σε ενδιαφέρει σου λέω ποιο μαγαζί είναι), θερμόμετρο σώματος, θερμός μεταφοράς γάλακτος (για το τάισμα με μπιμπερό εκτός σπιτιού). 

Για το μπάνιο και το αλλαγμα:

Κρέμα συγκαματος, ενυδατικο γαλάκτωμα, πανες, μωρομαντηλα, μπανάκι, βρεφικο σαμπουάν κ αφρόλουτρο. Αποστειρωμενες γαζες, φυσικος ορος, καθαρο οινοπνευμα, βαμβακι. Σετ περιποιησης (ψαλιδάκι, νυχοκοπτης, βούρτσα μαλλιών). Αποφρακτηρας μύτης. Καλαθακι για τις λερωμενες πάνες, καλαθακι για τα άπλυτα ρουχαλακια του μωρου. Προαιρετικα: Σελτεδακι μιας χρήσης (για το αλλαγμα εκτός σπιτιού).

Για την βόλτα:

Καροτσι, κουνουπιερα, τσάντα μαμάς, καθισματακι αυτοκινητου, βρεφικο αντηλιακό. Προαιρετικά: ποδοσακος, μάρσιπος 

Γενικά, μετά από ερώτηση στο παιδίατρο σου, κάποιοι είναι υπέρ κ κάποιοι κατα:

Μαξιλάρι ανάκλησης βρεφικο (για αποφυγή παλινδρόμησης φαγητού)

Σφηνα ύπνου (για να κοιμάται πλαγια και να μην γυρνάει μπρούμυτα μες τον ύπνο του) 

Ζυγαριά (ενοικίαση από το μαιευτήριο για τους πρώτους μήνες)

  • Ευχαριστώ 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...