Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr

Μανούλες Ιουλίου 2021


Recommended Posts

Doppler έκανα στις 32 εβδομάδες και με έβγαλε 32 εβδομάδες και 3 μέρες με βάση τελευταία περίοδο. Τι να κάνω για να πάρει βάρος; το μόνο θέλω είναι να κλείσω την 36η εβδομάδα  και να γεννήσω 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 1,5k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

1 ώρα πρίν, Irenesirene79 είπε:

Καλησπέρα κορίτσια. Με αγχωσατε λίγο..! Σήμερα με πήρε η γιατρός μου τηλέφωνο και μου είπε ότι το ντοπλερ είναι καλό, αλλά η μικρή είναι λιγότερο από το σύνηθες, αλλά σε επιτρεπτό επίπεδο. Στις 29+2 η γλυκούλα μου είναι 1300. Δεν ξέρω τι να κάνω για να πάρει βάρος.. Και παράλληλα μου είπε ότι θα πρέπει να προσέχω πολύ τι υγρά έχω, γιατί αν βραχεί το εσώρουχο, μπορεί να είναι ένδειξη ότι μου έσπασαν τα νερά πρόωρα.. Πολύ άγχος. 

Εγώ παίρνω σίδηρο επί δύο, από την αρχή της εγκυμοσύνης μου, το viofer. 

Έχει πει σε καμία ο/η γυναικολόγος να κάνει το εμβόλιο? 

Επίσης από άλλη συζήτηση, πάλι εδώ στο φόρουμ, επισυνάπτω μια μίνι λίστα που έχει κάνει άλλη κοπέλα και μπορεί να βοηθήσει κάποιες. 

Καλησπέρα και με το καλό το μωράκι σου !! Ξεκινάω με μια κατηγοριοποιημενη λιστα :x

Για το δωματιο

Κούνια + στρώμα + μόμπιλε (περιστρεφόμενο παιχνίδι με μελωδίες για την κούνια έτσι ώστε να το παίρνει ο ύπνος)

Στρωματακι αλλαξιερας.

Εάν δεν χωράει δίπλα στο κρεβάτι σου η κουνια τότε για τους πρώτους μήνες θα χρειαστεις να το κοιμίζεις σε λικνο ή καλαθουνα. 

Εάν το δωματιο δεν έχει ντουλάπα θα χρειαστείς συρταριερα. 

Κουνουπιερα

Port bebe 

Προαιρετικά (εγώ τα αγόρασα) αλλά δεν χρειάζονται από νεογέννητο: Πάρκο,  Ριλαξ, Στράτα, καρεκλάκι φαγητού, θερμόμετρο δωματίου, μασητικα για τα δοντάκια. 

Λευκα είδη: 

Ρουχαλάκια + ζιπουνακια + καλτσακια αναλόγως την εποχή αλλά όχι πολλά γιατί θα σου φέρουν κ δωρα αλλα μεγαλώνουν κ πολύ γρήγορα. 

Σετ προικας (πάντα κούνιας, κατωσεντονα με λάστιχο, πανωσεντονα, κουβερτούλα)

Σελτεδακια + λάβετες (πανάκια ωμου για τις γουλιτσες)

Σαλιαρες

Πετσέτα μπάνιου (εγώ δεν αγόρασα, απλα διάλεξα 3 βαμβακερες δικές μας τις έπλυνα μερικές φορές με τα απορρυπαντικά του μωρού και πλέον θα χρησιμοποιούνται μόνο από την μικρη) 

Σεντονακι αγκαλιάς (αλλιώς και πάνα αγκαλιάς) 

Θηλασμός και τροφή:

Επιθέματα στήθους, Σουτιέν θηλασμού, μπιμπερό γυάλινα (2-3 για αρχή), πιπιλα (κ θήκη κ ιμάντα στήριξης της), θήλαστρο και σακουλάκια αποθήκευσης (αν αντλήσεις και δν δώσεις τλκ στήθος), βραστηρας, αποστειρωτης, βούρτσα καθαρισμού μπιμπερό. Προαιρετικά: υγρό πιάτων βρεφικο,  μαξιλάρι θηλασμού (εγώ το πήρα δώρο από γνωστό μαγαζί βρεφικων  με την 1η αγορά ή και χωρίς αγορά απλά με εμφανή την κοιλίτσα σου όταν πας, αν σε ενδιαφέρει σου λέω ποιο μαγαζί είναι), θερμόμετρο σώματος, θερμός μεταφοράς γάλακτος (για το τάισμα με μπιμπερό εκτός σπιτιού). 

Για το μπάνιο και το αλλαγμα:

Κρέμα συγκαματος, ενυδατικο γαλάκτωμα, πανες, μωρομαντηλα, μπανάκι, βρεφικο σαμπουάν κ αφρόλουτρο. Αποστειρωμενες γαζες, φυσικος ορος, καθαρο οινοπνευμα, βαμβακι. Σετ περιποιησης (ψαλιδάκι, νυχοκοπτης, βούρτσα μαλλιών). Αποφρακτηρας μύτης. Καλαθακι για τις λερωμενες πάνες, καλαθακι για τα άπλυτα ρουχαλακια του μωρου. Προαιρετικα: Σελτεδακι μιας χρήσης (για το αλλαγμα εκτός σπιτιού).

Για την βόλτα:

Καροτσι, κουνουπιερα, τσάντα μαμάς, καθισματακι αυτοκινητου, βρεφικο αντηλιακό. Προαιρετικά: ποδοσακος, μάρσιπος 

Γενικά, μετά από ερώτηση στο παιδίατρο σου, κάποιοι είναι υπέρ κ κάποιοι κατα:

Μαξιλάρι ανάκλησης βρεφικο (για αποφυγή παλινδρόμησης φαγητού)

Σφηνα ύπνου (για να κοιμάται πλαγια και να μην γυρνάει μπρούμυτα μες τον ύπνο του) 

Ζυγαριά (ενοικίαση από το μαιευτήριο για τους πρώτους μήνες)

Σου είπε η γιατρός ότι δεν είναι καλό το βάρος; Εγώ με βάση μια εφαρμογή που έχω στο κινητό κ δείχνει το μέσο όρο των κιλών ανά βδομαδα ,στην 30η που εισαι εσύ, είναι στα  1350 να φθάνει το παιδί. οπότε Μ ακούγεται πολύ νορμάλ.γιατρος δεν είμαι βέβαια αλλά κ το βάρος ακόμα με είπε ο γιατρός από μέρα σε μέρα αλλαζει.εσυ δε μπορείς να κανεις κτ γιατί δε παίζεις ρόλο εσύ.σαν εσύ. Πρεπιτοντως το σίδηρο π περνεις για μένα είναι από τα καλύτερα.σπισης ο γιατρός μου πε κ υγρά να δω να μη τρομαξω έχουμε τη τάση να βγάζουμε πολλά υγρά κ δε σημαιενι ότι σπάσαν τα νερά απαραίτητα. Οποτε αυτό π σ πε η γιατρός αν βραχεί το εσώρουχα ότι είναι ενδειξη δεν ισχύει πάντα τουλιαχισοτν εμένα πολλές φορές γίνεται μούσκεμα το εσώρουχο.κ ο τράχηλος κλειστός θεοκλειστος. είναι καθαρά κολπικά υγρα.ωστοσο αν θεωρείς ότι βλέπεις κτ περίεργο πάντα να ενημεωνεις το γιατρο σ γιατί ξέρει καλύτερα κ το ιστορικό σ. Όπως τ περιγράφεις πάντως όλα μια χαρά μου ακουγονται.εμενα δε μου ανέφερε κτ για το εμβόλιο.λογικα δε θ μου προτείνει να το κάνω τώρα ,αλλιώς θ μου λέγε.

  • Μου αρέσει 2
Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πρίν, Feniamam είπε:

Σου είπε η γιατρός ότι δεν είναι καλό το βάρος; Εγώ με βάση μια εφαρμογή που έχω στο κινητό κ δείχνει το μέσο όρο των κιλών ανά βδομαδα ,στην 30η που εισαι εσύ, είναι στα  1350 να φθάνει το παιδί. οπότε Μ ακούγεται πολύ νορμάλ.γιατρος δεν είμαι βέβαια αλλά κ το βάρος ακόμα με είπε ο γιατρός από μέρα σε μέρα αλλαζει.εσυ δε μπορείς να κανεις κτ γιατί δε παίζεις ρόλο εσύ.σαν εσύ. Πρεπιτοντως το σίδηρο π περνεις για μένα είναι από τα καλύτερα.σπισης ο γιατρός μου πε κ υγρά να δω να μη τρομαξω έχουμε τη τάση να βγάζουμε πολλά υγρά κ δε σημαιενι ότι σπάσαν τα νερά απαραίτητα. Οποτε αυτό π σ πε η γιατρός αν βραχεί το εσώρουχα ότι είναι ενδειξη δεν ισχύει πάντα τουλιαχισοτν εμένα πολλές φορές γίνεται μούσκεμα το εσώρουχο.κ ο τράχηλος κλειστός θεοκλειστος. είναι καθαρά κολπικά υγρα.ωστοσο αν θεωρείς ότι βλέπεις κτ περίεργο πάντα να ενημεωνεις το γιατρο σ γιατί ξέρει καλύτερα κ το ιστορικό σ. Όπως τ περιγράφεις πάντως όλα μια χαρά μου ακουγονται.εμενα δε μου ανέφερε κτ για το εμβόλιο.λογικα δε θ μου προτείνει να το κάνω τώρα ,αλλιώς θ μου λέγε.

Κι εγώ την ίδια εφαρμογή τσεκάρω, του Ιασω και ήμουν ήρεμη.. Αλλά η γιατρός με πήρε σήμερα τηλέφωνο ακριβώς γι'αυτο το λόγο. 

Επίσης, ακριβώς επειδή ο τράχηλος μου έχει ανοίξει, αυτό δημιουργεί την επιπλέον ανησυχία για τα υγρά μου. Δεν είναι κολπικά υγρά αυτά που αναφέρω. Αυτά είναι πολύ φυσικά, πόσο δε μάλλον από τη στιγμή που έχω τον πεσσο και το ξένο σώμα αυξάνει τα υγρά. 

Ευχαριστώ πολύ και για το σίδηρο. Δεν το ήξερα ότι θεωρείται πολύ καλός.. Όχι ότι το είχα ψάξει και πότε, αλλά καλό είναι να εμπιστεύεσαι ότι πρέπει να καταπωσεις! Χιχι

Ευχαριστώ πολύ για τις πληροφορίες!!! 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

πρίν από 17 λεπτά , Irenesirene79 είπε:

Κι εγώ την ίδια εφαρμογή τσεκάρω, του Ιασω και ήμουν ήρεμη.. Αλλά η γιατρός με πήρε σήμερα τηλέφωνο ακριβώς γι'αυτο το λόγο. 

Επίσης, ακριβώς επειδή ο τράχηλος μου έχει ανοίξει, αυτό δημιουργεί την επιπλέον ανησυχία για τα υγρά μου. Δεν είναι κολπικά υγρά αυτά που αναφέρω. Αυτά είναι πολύ φυσικά, πόσο δε μάλλον από τη στιγμή που έχω τον πεσσο και το ξένο σώμα αυξάνει τα υγρά. 

Ευχαριστώ πολύ και για το σίδηρο. Δεν το ήξερα ότι θεωρείται πολύ καλός.. Όχι ότι το είχα ψάξει και πότε, αλλά καλό είναι να εμπιστεύεσαι ότι πρέπει να καταπωσεις! Χιχι

Ευχαριστώ πολύ για τις πληροφορίες!!! 

Θεωρείται καλός για μένα προσωπικά γενικα όλα ίδια είναι πάνω κατω.εμενα Μ αρεσε πάρα πολύ κ γευστικά κ δε μου προκαλούσε τη δυσκοιλιότητα όπως άλλοι.το πήρα κ γω ένα διάστημα το περνά κ παλιαοοτερα για άλλους λόγους.τωρα μου γρσφει το χεμαφερν αλλά προσωπικα προτιμούσα το βιοφερ

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

Γειά σας κορίτσια! Τις προηγούμενες μέρες προτείνατε κρέμα λανολινης για τις θηλες. Έχετε να προτείνετε κάποια συγκεκριμένη εταιρεία, γιατί ψάχνοντας, βρήκα διάφορες, αλλά δεν ξέρω ποια να επιλέξω! 

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 14 λεπτά , Irenesirene79 είπε:

Γειά σας κορίτσια! Τις προηγούμενες μέρες προτείνατε κρέμα λανολινης για τις θηλες. Έχετε να προτείνετε κάποια συγκεκριμένη εταιρεία, γιατί ψάχνοντας, βρήκα διάφορες, αλλά δεν ξέρω ποια να επιλέξω! 

Καλημέρα! Εγώ παρήγγειλα μια της medela. Είναι 100% λανολίνη κ νομίζω την είχε προτείνει κ η  Άλεξ εδώ. 

 

19 ώρες πρίν, Nicole.natasa είπε:

Εμένα μου πρότειναν να κάνω και τις ενέσεις κορτιζόνης για τα πνευμόνια του μωρού αν και δεν έχω κάποια ένδειξη όρος το παρόν.

Εμένα τελικά ο γιατρός δεν μου τις πρότεινε στο τελευταίο ραντεβού. Παρόλο που έχω κάποιες συσπάσεις αλλά είναι ελεγχόμενες με την αγωγή που παίρνω. Τώρα δεν ξέρω στο επόμενο ραντεβού τι θα μου πει. Αλλά αν δεν έχεις ενδείξεις γιατί? Τι σκέφτεσαι να κάνεις?

  • Ευχαριστώ 1

TZSkp3.png

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 3 λεπτά , Marialena86 είπε:

Καλημέρα! Εγώ παρήγγειλα μια της medela. Είναι 100% λανολίνη κ νομίζω την είχε προτείνει κ η  Άλεξ εδώ. 

 

Εμένα τελικά ο γιατρός δεν μου τις πρότεινε στο τελευταίο ραντεβού. Παρόλο που έχω κάποιες συσπάσεις αλλά είναι ελεγχόμενες με την αγωγή που παίρνω. Τώρα δεν ξέρω στο επόμενο ραντεβού τι θα μου πει. Αλλά αν δεν έχεις ενδείξεις γιατί? Τι σκέφτεσαι να κάνεις?

Της Μεντέλα προτεινα κ γω.θα συμφωνήσω 

  • Μου αρέσει 2
Link to comment
Share on other sites

@Marialena86 θα τις κάνω. πήρα αρκετές γνώμες. Επειδή έχω στο ιστορικό μου 3 αποβολές και ένα αντιφωσφολιπιδικο σύνδρομο διαγνωσμένο. Οπότε θέλουν να είμαι καλυμμένη. Να πάνε όλα καλά τώρα στο τέλος.

  • Μου αρέσει 3
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Kαλησπερα. Εννοείς για την άδεια κυησεως;

Εγώ θα καταθέσω από βδομάδα. Στις 22 ξεκινάει η άδεια μου. Μου έδωσαν ένα χαρτί από το ΙΚΑ που συμπληρώνει ο εργοδότης κ εγώ, κ μου ζήτησαν μια βεβαίωση της Πητ ηλεκτρονικά συνταγογραφημενη από ένα γυναικολόγο συμβεβλημένο με το ΙΚΑ. Κ μαζί με αυτά νομίζω θέλει κ τον λογαριασμό τραπέζης σου φωτοτυπία, απλά εμένα τον έχουν ήδη από προηγούμενες φορές με την αναρρωτικη. Δεν νομίζω πως θέλει κάτι άλλο. Αν κάποια κοπέλα έχει πάει ήδη ας μας πει..


 

ydztp2.png
To get the code: 
Link to comment
Share on other sites

πρίν από 57 λεπτά , Angelina95 είπε:

Βρε κορίτσια κατέθεσε κάποια τα χαρτιά τελικά για την άδεια να μας πει τη διαδικασία

Καλησπέρα! Εγώ όχι ακόμα. Εχω κλείσει ραντεβού την Τρίτη με το γυναικολόγο στο Κέντρο Μάνας κ Παιδιού. Θα σας πω, αλλά οπως τα λέει η Αλεξ μου τα περιέγραψαν. Απλά ταλαιπωρήθηκα παααρα πολυ για να τον βρω κ να συνεννοηθώ. 


TZSkp3.png

Link to comment
Share on other sites

Εμένα με έστειλε η αλήθεια είναι σε μια γνωστή του ιδιώτη γιατρό που είναι συμβεβλημένη , αλλά πλήρωσα 20 ευρώ  για να μου δώσει απλά ένα χαρτί , 5λεπτα υπόθεσης...


 

ydztp2.png
To get the code: 
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...