Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • 1 ώρα πρίν, Fay_ είπε:

      Ρώτησα αν θέλει ακινησία μου είπε όχι απλά μια καθημερινότητα χωρίς υπερβολές. Εν τω μεταξύ πρέπει να γυρίσω και στη δουλειά κάποια στιγμή  κ έλεγα Δευτέρα να παω. Λέτε να μην κάνει; Δουλειά γραφείου είναι.
      Επίσης τους λέω για τα (λίγα) καφέ που βλέπω και μου λέει απλά αύξησε την prolutex. Τα utrogestan γιατί δεν μου τα αυξάνουν; 

      ειχα όλο το πρώτο 3μηνο ροζουλια , καφετιά κλπ ! έπαιρνα περισσότερη προγεστερονη σταματούσε, μετά πάλι τα ίδια! δεν μάθαμε ποτέ τι ήταν! μην ανησυχείς ολα καλα! πήγαινα κανονικά στη δουλειά μ απλώς ήμουν προσεκτική στο περπάτημα κλπ! δουλειά γραφείου κ γω! 

      • Μου αρέσει 1

Μανουλες Οκτωβρίου 2021!!


Recommended Posts

@depifish @Dimitra93 να σας ζησουν τα μωρακια σας!!γερα και τυχερα! με το καλο να ερθουν και σε εμας που αναμενουμε!Εγω διανυω την 38η εβδομαδα και θα παω με καισαρικη καπου μεταξυ 38η με 39η..Ηδη ομως ζοριζομαι πολυ(καουρες απιστευτες,αυπνια,κοπωση,διαρροιες..)αλλα τι να κανω υπομονη εχω και μεγαλουτσικο μωρο ηδη ειναι 3400. Να ρωτησω υπαρχει καποια κοπελα που θα γεννησει στο Μητερα?

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 5,1k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

On 6/10/2021 at 10:38 ΜΜ, depifish είπε:

Κι εγω ζοριζομαι τελικα με το θηλασμο... Τη πρωτη μερα βγηκε ευκολα το πρωτογαλα αλλα εχουμε μεινει εκει εως καθολου... Απο χτες το βραδυ το ενα ειδικα στηθος δεν βγαζει ουτε για δειγμα! Το αλλο δυο σταγονες με το ζορι... Μου λενε οτι και καλα τη 3η μερα κατεβαινει το γαλα αλλα δεν ξερω κατα ποσον ισχυει. Χτες το βραδυ μιαμιση ωρα την πιλατευα προσπαθωντας να τη βαλω να θηλασει μπας και κατεβει. Αλλα που τετοια τυχη... Φτασαμε στο σημειο να σπαραζει στο κλαμα γιατι πεινουσε η καημενη και να κλαιω κι εγω μαζι της! Και αναγκαστηκα και της εδωσα συμπληρωμα. Και πλεον σε καθε θηλασμο περισσοτερο απο το συμπληρωμα χορταινει ρε γαμωτο αλλα δεν βγαζω τιποτα... Πολυ εχω απογοητευτει... Ελπιζω να ισχυει αυτο με τη 3η μερα! 

9 ώρες πρίν, depifish είπε:

Παπακι μου σε ευχαριστω πολυ! Ηδη καθε μερα ειναι και καλυτερα και βλεπω οτι εχω ολο και περισσοτερο! Και προσπαθω να τα αφηνω και ελευθερα να αναπνεουν για να επουλωθουν πιο γρηγορα! Σαν τοιχογραφια απο την Κνωσσο ειμαι! Χαχαχαχαχα! 

Πώς πάει κορίτσι Μ?βρήκατε τον Ρυθμό σας?αυτό με την τοιχογραφία εντάξει εκλαψα χαχαχαχα

7 ώρες πρίν, vasia!!! είπε:

@depifish @Dimitra93 να σας ζησουν τα μωρακια σας!!γερα και τυχερα! με το καλο να ερθουν και σε εμας που αναμενουμε!Εγω διανυω την 38η εβδομαδα και θα παω με καισαρικη καπου μεταξυ 38η με 39η..Ηδη ομως ζοριζομαι πολυ(καουρες απιστευτες,αυπνια,κοπωση,διαρροιες..)αλλα τι να κανω υπομονη εχω και μεγαλουτσικο μωρο ηδη ειναι 3400. Να ρωτησω υπαρχει καποια κοπελα που θα γεννησει στο Μητερα?

Με το καλό κορίτσι Μ...λίγο εμεινε

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

On 1/10/2021 at 2:36 ΜΜ, Andri M είπε:

Καλησπέρα σου! Ήθελα να ευχηθώ και σε εσένα να χαίρεσαι το αστεράκι σου! Πώς πάτε? Πώς είναι η ανάρρωσή σου? Τί κάνει το μικρουλάκι σου?

Σε ευχαριστώ πολύ!!Είχα πολύ καλή ανάρρωση ευτυχώς ο γιατρός μου με βοήθησε πολύ!!Η μικρή πολύ ήσυχη είχαμε ένα θέμα με τον θηλασμό δυστυχώς το ένα στήθος σταματήσε να έχει γάλα και έδωσα και συμπληρωμα και έκανε εμετόυς δεν πήρε αρκετά γραμμάρια μέσα στην εβδομάδα και τώρα δίνω μόνο ξένο το δικό μου σταμάτησε ενώ θήλαζα κάθε 40 λεπτά και πολλές φορές και λιγότερο καθώς δεν την κάλυπτε το κάθε γεύμα...

On 5/10/2021 at 2:03 ΠΜ, Dimitra93 είπε:

Κορίτσια μου δεν κατάφερα να σας στείλω πιο νωρίς....γεννησαμε το μικρό μας θαυματακι....από 3100 που Μ έλεγαν 2700....είμαι ξετρελαμενη...το χειρουργείο ήταν μια χαρά αν εξαιρέσεις κάποιες έντονες πιέσεις που σου κάνουν....η στιγμή που άκουσα το κλάμα της ήταν ονειρική....είμαι τόσο ευτυχισμένη....πονάω βέβαια αλλά μόλις την κοιτάω περνάνε όλα....δεν έχω ακόμα γάλα....και η μικρή δεν πολύ πίνει ούτε από το μπιμπερο....αυτό μόνο με έχει αγχώσει....σας εύχομαι με το καλό σε ολες:x

Να σου ζήσει η μικρή γερή και δυνατή καλή ανάρρωση!!❤️

Κορίτσια να σας ζήσουν τα μωράκια σας υγεία πάνω από όλα!! ❤️❤️

Χάθηκα εντελώς περάσαμε λίγο δύσκολα με τον θηλασμό στεναχώριθηκα αρκετά που το σταματήσαμε αλλά δεν γινόταν διαφορετικά δεν είχα γάλα και μέρα με την μέρα γινόταν όλο και λιγότερο μέχρι που το ένα δεν είχε καθόλου η μικρή έκλαιγε κάθε φορά που την έβαζα εκεί και αναγκάστηκα της έδωσα συμπλήρωμα μέχρι που ήρθε και η παιδιατρος και μου είπε πως δεν έχει πάρει και πολύ!!! Πήρε το κατώτερο φυσιολογικό βάρος εκεί τρελάθηκα...

Σε όλη την εγκυμοσύνη το μόνο θέμα μου ήταν το βάρος επειδή δεν έπαιρνε εύκολα και την τελευταία εβδομάδα δεν είχε πάρει καθόλου για αυτό και μπήκα να γεννήσω!

Γενικά είναι πολύ ήσυχη και φαγανουλα είναι εντελώς χαζομαμα και κολλημένη με την κόρη μου!!! 

Εύχομαι σε όλες τα καλύτερα! ❤️

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

On 10/8/2021 at 7:21 PM, Dimitra93 said:

Πώς πάει κορίτσι Μ?βρήκατε τον Ρυθμό σας?αυτό με την τοιχογραφία εντάξει εκλαψα χαχαχαχα

Με το καλό κορίτσι Μ...λίγο εμεινε

Δυστυχως ακομα δεν εχουμε βρει αυτον τον πολυποθυτο ρυθμο... Γαλα δεν εχω κατεβασει πολυ ακομα, και αναγκαζομαι να δινω συμπληρωμα ακομα. Χτες γυρισαμε και σπιτι και εχουμε αποδιοργανωθει τελειως! Ξαφνικα εχουν αλλαξει ολες οι συνηθειες της, πειναει συνεχως, την ενοχλει το εντερακι της και... χεζει συνεχως επισης!!! Της αλλαξαμε και το συμπληρωμα γιατι δεν ηθελα να της δωσουμε αυτο της κλινικης, και απο χτες που το αλλαξαμε εχει γινει κουραδομηχανη! Σε καθε γευμα εχει λερωσει πανα! Δεν ξερω αν ειναι φυσιολογικο, αλλα στη κλινικη δεν εκανε κακα της πανω απο 1-2 φορες!

Link to comment
Share on other sites

Και εμείς είχαμε θέμα με το βάρος....την πηγαίναμε στα νεογνά συνέχεια γτ δεν έτρωγε...τελικά επειδή μου την πήραν νωρίς προφανώς δεν ήξερε να φάει όσο αλλά μωράκια ...προσπαθούμε να βρούμε ένα Ρυθμό και εμείς ..

 

Κορίτσια έχω μια απορία....έως και ανησυχία θα έλεγα...πήρα το ηλεκτρονικό θερμόμετρο αυτό που είναι με υπέρυθρες....το βάζο στο κούτελο δοκιμαστικά και Μ βγάζει φυσιολογική θερμοκρασία ...της το βάζω στο σώμα και δείχνει 38 ...είναι από τα κουβερτακια ?είναι όντως στο σώμα αυξημένη η θερμοκρασία?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

12 hours ago, Dimitra93 said:

Και εμείς είχαμε θέμα με το βάρος....την πηγαίναμε στα νεογνά συνέχεια γτ δεν έτρωγε...τελικά επειδή μου την πήραν νωρίς προφανώς δεν ήξερε να φάει όσο αλλά μωράκια ...προσπαθούμε να βρούμε ένα Ρυθμό και εμείς ..

 

Κορίτσια έχω μια απορία....έως και ανησυχία θα έλεγα...πήρα το ηλεκτρονικό θερμόμετρο αυτό που είναι με υπέρυθρες....το βάζο στο κούτελο δοκιμαστικά και Μ βγάζει φυσιολογική θερμοκρασία ...της το βάζω στο σώμα και δείχνει 38 ...είναι από τα κουβερτακια ?είναι όντως στο σώμα αυξημένη η θερμοκρασία?

Να σου ζήσει το μωράκι κοριτσάκι μου!

Εγώ γεννάω αύριο τα διδυμάκια μου, αλλά έκανα ένα πρώτο ραντεβού με την παιδίατρο που έχουμε επιλέξει για να συζητήσουμε διάφορα. Μέσα σε αυτά που συζητήσαμε ήταν και το θερμόμετρο. Της είπαμε περιχαρείς και οι δύο ότι έχουμε το θερμόμετρο με τις υπέρυθρες. Η απάντησή της ήταν να μην το χρησιμοποιήσουμε γιατί θα τρελαθούμε. Ακριβώς για το λόγο που περιγράφεις. Μας σύστησε να πάρουμε θερμόμετρο παιδικό μασχάλης. Έχεις δοκιμάσει να μετρήσεις τη θερμοκρασία της με θερμόμετρο μασχάλης?

@depifish @Dimitra93, να σας ζήσουν τα ζουζούνια! Καλή ανατροφή εύχομαι και στις δύο μαμάδες!

 

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 59 λεπτά , Andri M είπε:

Να σου ζήσει το μωράκι κοριτσάκι μου!

Εγώ γεννάω αύριο τα διδυμάκια μου, αλλά έκανα ένα πρώτο ραντεβού με την παιδίατρο που έχουμε επιλέξει για να συζητήσουμε διάφορα. Μέσα σε αυτά που συζητήσαμε ήταν και το θερμόμετρο. Της είπαμε περιχαρείς και οι δύο ότι έχουμε το θερμόμετρο με τις υπέρυθρες. Η απάντησή της ήταν να μην το χρησιμοποιήσουμε γιατί θα τρελαθούμε. Ακριβώς για το λόγο που περιγράφεις. Μας σύστησε να πάρουμε θερμόμετρο παιδικό μασχάλης. Έχεις δοκιμάσει να μετρήσεις τη θερμοκρασία της με θερμόμετρο μασχάλης?

@depifish @Dimitra93, να σας ζήσουν τα ζουζούνια! Καλή ανατροφή εύχομαι και στις δύο μαμάδες!

 

Κοριτσάκι μου με το καλό να τα υποδεχτείς!!!!!

Ναι το θερμόμετρο μασχάλης είναι το καλύτερο και πολύ εύκολο στην χρήση. Να πάρεις αυτό ασυζητητί 

  • Μου αρέσει 1

ugAHp3.png

jfV0p3.png

Link to comment
Share on other sites

4 ώρες πρίν, Andri M είπε:

Να σου ζήσει το μωράκι κοριτσάκι μου!

Εγώ γεννάω αύριο τα διδυμάκια μου, αλλά έκανα ένα πρώτο ραντεβού με την παιδίατρο που έχουμε επιλέξει για να συζητήσουμε διάφορα. Μέσα σε αυτά που συζητήσαμε ήταν και το θερμόμετρο. Της είπαμε περιχαρείς και οι δύο ότι έχουμε το θερμόμετρο με τις υπέρυθρες. Η απάντησή της ήταν να μην το χρησιμοποιήσουμε γιατί θα τρελαθούμε. Ακριβώς για το λόγο που περιγράφεις. Μας σύστησε να πάρουμε θερμόμετρο παιδικό μασχάλης. Έχεις δοκιμάσει να μετρήσεις τη θερμοκρασία της με θερμόμετρο μασχάλης?

@depifish @Dimitra93, να σας ζήσουν τα ζουζούνια! Καλή ανατροφή εύχομαι και στις δύο μαμάδες!

 

Σε ευχαριστώ πολύ πολυ...Με το καλό τα μωράκια σου κορίτσι Μ...θα έχεις αγωνία εε??είναι τόσο ωραία στιγμή ...

Είσαι η δεύτερη που μου είπε σήμερα το ίδιο για το θερμόμετρο...και όχι τπτ άλλο είναι και πανάκριβο....που να ήξερα

Link to comment
Share on other sites

5 hours ago, Andri M said:

Να σου ζήσει το μωράκι κοριτσάκι μου!

Εγώ γεννάω αύριο τα διδυμάκια μου, αλλά έκανα ένα πρώτο ραντεβού με την παιδίατρο που έχουμε επιλέξει για να συζητήσουμε διάφορα. Μέσα σε αυτά που συζητήσαμε ήταν και το θερμόμετρο. Της είπαμε περιχαρείς και οι δύο ότι έχουμε το θερμόμετρο με τις υπέρυθρες. Η απάντησή της ήταν να μην το χρησιμοποιήσουμε γιατί θα τρελαθούμε. Ακριβώς για το λόγο που περιγράφεις. Μας σύστησε να πάρουμε θερμόμετρο παιδικό μασχάλης. Έχεις δοκιμάσει να μετρήσεις τη θερμοκρασία της με θερμόμετρο μασχάλης?

@depifish @Dimitra93, να σας ζήσουν τα ζουζούνια! Καλή ανατροφή εύχομαι και στις δύο μαμάδες!

 

Με το καλο κοριτσι μου!! Ολα καλα θα πανε και συντομα θα γεμισει οοοοολη σου η αγκαλια! Δεν θα ξερεις που να πρωτοδωσεις φιλακια! Χαχαχχαχα

1 hour ago, Dimitra93 said:

Σε ευχαριστώ πολύ πολυ...Με το καλό τα μωράκια σου κορίτσι Μ...θα έχεις αγωνία εε??είναι τόσο ωραία στιγμή ...

Είσαι η δεύτερη που μου είπε σήμερα το ίδιο για το θερμόμετρο...και όχι τπτ άλλο είναι και πανάκριβο....που να ήξερα

Στη κλινικη που ερχοντουσαν να παρουν θερμοκρασια με υπερυθρες τους ανεφερα ποσο βολικο ειναι αυτο το θερμομετρο. Και μου ειπαν κι αυτες το ιδιο, οτι δεν ειναι για τωρα, και αν θυμαμαι καλα μου ειπαν μετα απο 3 μηνων; 6; δεν θυμαμαι... Αλλα δεν θα παει αχρηστο, απο μια ηλικια και μετα σιγουρα θα το χρησιμοποιησετε. 

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια επειδή λέτε για θερμόμετρο, να ξέρετε πως αυτό που μετράει στο μέτωπο δν δείχνει μόνο στα μωράκια παραπάνω αλλά κ στους ενήλικες. Εμένα το θερμόμετρο μασχάλης δείχνει 36,2 ως 36,4 ενώ εκείνο με δείχνει πάντα 36,8 ως κ 37. Γενικά του μετώπου δείχνει παραπάνω. 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Απορία νούμερο χίλια ....αχχαχχα για όσες μανουλες γνωρίζουν....το φαλακι τους είναι φυσιολογικό να έχει εκκρίσεις?επίσης σε ένα σημείο που έβαλα οινόπνευμα την ετσουξε ...

 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

19 hours ago, Dimitra93 said:

Απορία νούμερο χίλια ....αχχαχχα για όσες μανουλες γνωρίζουν....το φαλακι τους είναι φυσιολογικό να έχει εκκρίσεις?επίσης σε ένα σημείο που έβαλα οινόπνευμα την ετσουξε ...

 

 

 

 

Απ οσο ξερω δεν πρεπει να εχει, οταν λες εκρισσεις εννοεις σαν πυο; οταν το μυρισεις μυριζει ασχημα; επισης πως καταλαβες οτι την ετσουξε; Εμενα μου χουν πει οτι κλαινε οποτε τον καθαριζεις με οινοπνευμα επειδη τα παγωνει.

Κοριτσια εχει καποια χασιμοτο; κατι θυμαμαι οτι ειχε και καποια αλλη κοπελα. Αν ναι, τωρα μετα τη γεννα δεν πρεπει να κανουμε αμεσα εξεταση θυροειδη για να ξαναπροσαμοστει η δοση του χαπιου; 

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, depifish είπε:

Απ οσο ξερω δεν πρεπει να εχει, οταν λες εκρισσεις εννοεις σαν πυο; οταν το μυρισεις μυριζει ασχημα; επισης πως καταλαβες οτι την ετσουξε; Εμενα μου χουν πει οτι κλαινε οποτε τον καθαριζεις με οινοπνευμα επειδη τα παγωνει.

Κοριτσια εχει καποια χασιμοτο; κατι θυμαμαι οτι ειχε και καποια αλλη κοπελα. Αν ναι, τωρα μετα τη γεννα δεν πρεπει να κανουμε αμεσα εξεταση θυροειδη για να ξαναπροσαμοστει η δοση του χαπιου; 

Εγώ έχω υποθυρεοειδισμό κορίτσι μου κ τώρα στην εγκυμοσυνη μου αύξησε τη δόση του χαπιού κάθε ΣΚ. Οπότε σίγουρα κανα μήνα μετά τη γεννά θα πρέπει να κανείς μια ΤSH για να δεις την τιμή της κ αν θα πρέπει να προσαρμοστεί πάλι η δόση . 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα κορίτσια!!!! Γεννησαμε κ μεις!!! Μπήκαμε Δευτέρα πρωί για πρόκληση τοκετού!! Έπειτα από τις καθιερωμένες εξετάσεις, ξεκινήσαμε την διαδικασία των τεχνητών πόνων κατά της 10 το πρωί κ έπειτα στις 14.28 με περίπου 8-10 σμπρωξηματα, βγήκε η μικρούλα μας!!!! Πήγαν όλα τέλεια!!! Το μόνο που με ενοχλεί είναι ότι δεν μπορώ να κάτσω άνετα ακόμα!... Αλλά μπρος στο θαυματακι μας όλα ξεπερνιουνται!! Με τον θηλασμό τα πάμε μια χαρά!!! Μόνο που θέλει περισσότερο το δεξί στήθος κ όχι τόσο το αριστερό!  Ενώ βγάζω κ από τα δύο! Τι να πω;... Ελπίζω να φτιάξει αυτό! Κατά τα άλλα είναι πολύ ήσυχο μωράκι! Κ τα πάμε πολύ καλά! Ως επί το πλείστον την έχω μαζί μου στο δωμάτιο! Το βράδυ την δίνω μόνο!!! Ελπίζω όλα καλά κ σε σας κορίτσια!!!! 

  • Μου αρέσει 3
Link to comment
Share on other sites

πρίν από 20 λεπτά , Deppybach είπε:

Καλησπέρα κορίτσια!!!! Γεννησαμε κ μεις!!! Μπήκαμε Δευτέρα πρωί για πρόκληση τοκετού!! Έπειτα από τις καθιερωμένες εξετάσεις, ξεκινήσαμε την διαδικασία των τεχνητών πόνων κατά της 10 το πρωί κ έπειτα στις 14.28 με περίπου 8-10 σμπρωξηματα, βγήκε η μικρούλα μας!!!! Πήγαν όλα τέλεια!!! Το μόνο που με ενοχλεί είναι ότι δεν μπορώ να κάτσω άνετα ακόμα!... Αλλά μπρος στο θαυματακι μας όλα ξεπερνιουνται!! Με τον θηλασμό τα πάμε μια χαρά!!! Μόνο που θέλει περισσότερο το δεξί στήθος κ όχι τόσο το αριστερό!  Ενώ βγάζω κ από τα δύο! Τι να πω;... Ελπίζω να φτιάξει αυτό! Κατά τα άλλα είναι πολύ ήσυχο μωράκι! Κ τα πάμε πολύ καλά! Ως επί το πλείστον την έχω μαζί μου στο δωμάτιο! Το βράδυ την δίνω μόνο!!! Ελπίζω όλα καλά κ σε σας κορίτσια!!!! 

Να σας ζήσει κορίτσι μου γερό και δυνατο να είναι ....καλή ανατροφή εύχομαι και καλή ανάρρωση και σε εσένα ...φιλιά πολλα

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...