Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr

Μανουλες Οκτωβρίου 2021!!


Recommended Posts

1 ώρα πρίν, xrys1988 είπε:

Καλησπέρα κορίτσια. Να σας ζήσουν τα μωράκια για όσες γεννησατε τις τελευταίες μέρες. Γερά και ευτυχισμένα να είναι όλα τα μωράκια!!

Γέννησα κι εγώ την Κυριακή τελικά... 08.35 το πρωί την μπεμπουλα μου! Χθες βγήκαμε από το μαιευτήριο και είμαστε σπιτάκι μας, προσπαθώντας να προσαρμοστούμε παρέα!!!

Να σου ζήσει η μπεμπα!! Καλή δύναμη κ καλό κουράγιο!!! Όλα να ανε καλά κ να χαρείτε ο ένας τον άλλον!!! Με υγεία να βλέπετε να μεγαλώνει!!

  • Ευχαριστώ 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 5,1k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

5 ώρες πρίν, xrys1988 είπε:

Καλησπέρα κορίτσια. Να σας ζήσουν τα μωράκια για όσες γεννησατε τις τελευταίες μέρες. Γερά και ευτυχισμένα να είναι όλα τα μωράκια!!

Γέννησα κι εγώ την Κυριακή τελικά... 08.35 το πρωί την μπεμπουλα μου! Χθες βγήκαμε από το μαιευτήριο και είμαστε σπιτάκι μας, προσπαθώντας να προσαρμοστούμε παρέα!!!

Να σου ζήσει κορίτσι μου γερή και δυνατή να είναι να είστε πάντα υγιείς και ευτυχισμένοι...καλή ανάρρωση και σε σένα 

  • Ευχαριστώ 1
Link to comment
Share on other sites

12 ώρες πρίν, Deppybach είπε:

Δύο βδομάδες μετά κ κάτι μέρες!!

Καλησπέρα!!! Γέννησα φυσιολογικά. Κορσέ δεν έβαλα!! Είμαι πλέον 2 κ κατι βδομάδων. Η κοιλιά μου έχει φύγει. Ρώτησα τη μαία κ τον γυναικολόγο μου κ μου είπαν πως μπορώ να ξεκινήσω την γυμναστική! Εξ αρχής μου είπαν να μην πάρω κορσέ. Τους εμπιστεύτηκα κ είχαν δίκιο.

Πληγωμένες θηλές δεν έχω. Στην αρχή με πονούσαν πολύ κ έβαζα γάλα απο το δικό μου. Τώρα πλέον...Έχουν ερεθιστεί κ πότε η μία πότε η αλλη με πονάνε λίγο. Βάζω αραιά κ που, κρέμα της μεντελα. Πολύ καλή!! Την συνιστώ!!! Υπομονή και επιμονή!!!

Γυμναστική βλέπω εδώ και είπα να ρωτήσω εγώ σκεφτόμουν να ξεκινήσω στις 20 μέρες θα ρωτούσα βέβαια και τη μαία ... Εσένα σου είπανε μπορείς από 2 εβδομάδων δεν υπάρχει θέμα ?? Εγώ από χθες νιώθω να ενώνουν οι κοιλιακοί με πονουσανε πάρα πολύ λες και έκανα γυμναστική μόνο περπάτησα λίγο τίποτα άλλο ... Και μένα η κοιλιά μου έχει μαζέψει βέβαια τώρα μετά από 10 μέρες φυσικά τα κόκκαλα είναι ακόμα ανοιχτά και έχω εκεί κάτω από τον αφαλό λίγο χαλαρό δέρμα ακόμα αλλά φυσικά θέλει δουλειά και χρόνο για να ξανά γίνουν οι κοιλιακοί όπως πριν και μετράω τις μέρες να κάνω γυμναστική κι εγώ !!

8 ώρες πρίν, xrys1988 είπε:

Καλησπέρα κορίτσια. Να σας ζήσουν τα μωράκια για όσες γεννησατε τις τελευταίες μέρες. Γερά και ευτυχισμένα να είναι όλα τα μωράκια!!

Γέννησα κι εγώ την Κυριακή τελικά... 08.35 το πρωί την μπεμπουλα μου! Χθες βγήκαμε από το μαιευτήριο και είμαστε σπιτάκι μας, προσπαθώντας να προσαρμοστούμε παρέα!!!

Να σας ζήσει η μικρή !!!!

  • Ευχαριστώ 1
Link to comment
Share on other sites

5 ώρες πρίν, Brigitt είπε:

Γυμναστική βλέπω εδώ και είπα να ρωτήσω εγώ σκεφτόμουν να ξεκινήσω στις 20 μέρες θα ρωτούσα βέβαια και τη μαία ... Εσένα σου είπανε μπορείς από 2 εβδομάδων δεν υπάρχει θέμα ?? Εγώ από χθες νιώθω να ενώνουν οι κοιλιακοί με πονουσανε πάρα πολύ λες και έκανα γυμναστική μόνο περπάτησα λίγο τίποτα άλλο ... Και μένα η κοιλιά μου έχει μαζέψει βέβαια τώρα μετά από 10 μέρες φυσικά τα κόκκαλα είναι ακόμα ανοιχτά και έχω εκεί κάτω από τον αφαλό λίγο χαλαρό δέρμα ακόμα αλλά φυσικά θέλει δουλειά και χρόνο για να ξανά γίνουν οι κοιλιακοί όπως πριν και μετράω τις μέρες να κάνω γυμναστική κι εγώ !!

Να σας ζήσει η μικρή !!!!

Γεννησα 11/10 !! Γυμναστική μου είπαν μπορώ να κάνω, κοιλιακούς κ περπάτημα. Όχι όμως πιο έντονη!! Σιγά σιγά !! Να απορροφηθούν τα ράμματα εντελώς κ μπορώ να κάνω πιο έντονα. Το δέρμα στην κοιλιά κάτω , είναι κ μένα χαλαρό. Φυσιολογικό είναι!! Θαύματα δεν γίνονται τόσο γρήγορα κ χωρίς κόπο!!! ;-)

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 22 λεπτά , Deppybach είπε:

Γεννησα 11/10 !! Γυμναστική μου είπαν μπορώ να κάνω, κοιλιακούς κ περπάτημα. Όχι όμως πιο έντονη!! Σιγά σιγά !! Να απορροφηθούν τα ράμματα εντελώς κ μπορώ να κάνω πιο έντονα. Το δέρμα στην κοιλιά κάτω , είναι κ μένα χαλαρό. Φυσιολογικό είναι!! Θαύματα δεν γίνονται τόσο γρήγορα κ χωρίς κόπο!!! ;-)

Α ωραία ρώτησα και γω τη μαία τώρα περιμένω να μου στείλει να μου πει πότε μπορώ ... Εγώ από κάτω είμαι άθικτη βέβαια δεν έχω ούτε ράμματα ούτε τραυματίστηκα καθόλου στη γέννα νιώθω λες και δεν γέννησα τώρα πιο πολύ τα λοχεία είναι το θέμα μου που προχθές που πήγα με τον άντρα μου στα μαγαζιά να πάρουμε ένα καρότσι για τον μεγάλο ήμουν κάποιες ώρες όρθια και τα λοχεια άρχισαν να τρέχουμε ποτάμι!!! Έγινα χάλια ... Αφού μια στιγμή αναρωτήθηκε αν κατουριεμαι πάνω μου και δεν μπορώ να το σταματήσω . Όταν γύρισα σπίτι έβγαλα και ένα ολόκληρο κομμάτι πιγμα αίματος (σόρρυ για την περιγραφή αλλά τρόμαξα) καλά θαύματα σίγουρα δεν γίνονται καλά θα ήταν 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

3 ώρες πρίν, Brigitt είπε:

Α ωραία ρώτησα και γω τη μαία τώρα περιμένω να μου στείλει να μου πει πότε μπορώ ... Εγώ από κάτω είμαι άθικτη βέβαια δεν έχω ούτε ράμματα ούτε τραυματίστηκα καθόλου στη γέννα νιώθω λες και δεν γέννησα τώρα πιο πολύ τα λοχεία είναι το θέμα μου που προχθές που πήγα με τον άντρα μου στα μαγαζιά να πάρουμε ένα καρότσι για τον μεγάλο ήμουν κάποιες ώρες όρθια και τα λοχεια άρχισαν να τρέχουμε ποτάμι!!! Έγινα χάλια ... Αφού μια στιγμή αναρωτήθηκε αν κατουριεμαι πάνω μου και δεν μπορώ να το σταματήσω . Όταν γύρισα σπίτι έβγαλα και ένα ολόκληρο κομμάτι πιγμα αίματος (σόρρυ για την περιγραφή αλλά τρόμαξα) καλά θαύματα σίγουρα δεν γίνονται καλά θα ήταν 

Περίμενε να σου πει κ η μαία ή ο γιατρός σου κ αναλόγως πράξε!!! Εγώ ακόμα λίγο θα το αναβάλλω να σου πω.... Να απορροφηθούν τα ράμματα...

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

πρίν από 42 λεπτά , Deppybach είπε:

Περίμενε να σου πει κ η μαία ή ο γιατρός σου κ αναλόγως πράξε!!! Εγώ ακόμα λίγο θα το αναβάλλω να σου πω.... Να απορροφηθούν τα ράμματα...

Ναι μου είπε σε 10 μέρες να ξεκινήσω που θα έχουν περάσει 20 μέρες από τη γέννα χαλαρά πράγματα πχ. πιλάτες και τότε θα ξεκινήσω και μετά τις 40 μέρες να κάνω κανονικά... Ναι καλύτερα οπότε νιώσεις εσύ καλά 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

Κοριτσια να ρωτησω εσας που δουλευετε και ειστε στο ικα, αυτες τις 119 μερες της περιγεννητικης αδειας θα της πληρωθειτε μονο απο το ικα; ή δινει ενα μερος και ο εργοδοτης; 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πρίν, depifish είπε:

Κοριτσια να ρωτησω εσας που δουλευετε και ειστε στο ικα, αυτες τις 119 μερες της περιγεννητικης αδειας θα της πληρωθειτε μονο απο το ικα; ή δινει ενα μερος και ο εργοδοτης; 

Αν εννοείς τα λεφτά της κυοφορίας και της λοχείας τις πληρώνεσαι μόνο από το ΙΚΑ...λογικά όμως της κυοφορίας τα έχεις πάρει όπως όλοι ...εγώ έχω πάρει και της λοχείας γτ πήγα πολύ γρήγορα αφού γέννησα και έφτιαξα τα χαρτιά....από εκεί και πέρα πριν το εξαμηνο του ΟΑΕΔ ,αν το πάρεις, ο λογιστής του εργοδότη σου θα πρέπει να σε βάλει στην ετήσια άδεια την οποία στην πληρώνει κανονικά ο εργοδότης σου...

Link to comment
Share on other sites

On 22/10/2021 at 6:52 ΜΜ, depifish είπε:

 

Κοριτσια γεια σας! Να ρωτησω για μαρσιπο, το χαμε συζητησει και παλιοτερα αλλα δεν θυμαμαι τι ειχαμε πει.

Θελω να παρω εναν μαρσιπο απο το babywearing. Το θεμα μου ειναι αν ειναι καλη ιδεα για τοσο μικρη ηλικια. Λενε οτι ειναι απο νεογεννητο, αλλα η παιδιατρος με προβληματισε, μου ειπε οτι δεν πολυθελει μαρσιπο γιατι δεν θελει να καθεται πολυ το μωρο. Εγω παλι λατρευω το μαρσιπο και ειδικα αυτους στο site που ειναι απευθειας πανω σου το μωρο. Αλλα φοβαμαι κιολας να μην του κανω καμια ζημια! Εσεις χρησιμοποιειτε μαρσιπο; και αν ναι, απο ποια ηλικια και μετα; 

Αν ειναι εργονομικος μια χαρα μένει ολη μερα το μωρο. Ποια η διαφορα πες στον γιατρό σου απ το να κρατας αγκαλια η να το εχεις στο μαρσιπο; Ετσι οπως το λεει τοτε ειναι απαγορευτικό να τα κρατάμε και αγκαλιά τα μωρά μας. Ο εργονομικός μιμείται άριστα την αγκαλια. Εχουν ακριβώς ιδια στάση σε αντίθεση με τους μη εργονομικους που ειναι σα να σηκωνεις το παιδι απ'το βρακί (πανα βασικά)

Εγω ολα μου ολη μερα σε μαρσιπο τα.ειχα. 

Τωρα που το 4ο ειναι προωράκι φοραω wrap που δε χρειάζεται να ανοιξουν καθόλου περισσότερο τα ποδαρακια του.

Εμενα ειναι και γκρινιάρης μονο πανω μου θελει να ειναι οποτε το ραπ με έχει σώσει.

  • Μου αρέσει 2

yplDp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


πρίν από 21 λεπτά , violeta3 είπε:

Κορίτσια καλησπέρα!!!Ήρθαμε κ εμείς την Παρασκευή σπίτι και από τότε στο στήθος σχεδόν όλη μέρα .Απορώ δεν κοιμούνται καθόλου :).

Καλησπερα...Έτσι ακριβώς....όλη μέρα στο στήθος...και τις πιο πολλές φορές για πιπιλισμα όχι για τάισμα...

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

πρίν από 24 λεπτά , violeta3 είπε:

Κορίτσια καλησπέρα!!!Ήρθαμε κ εμείς την Παρασκευή σπίτι και από τότε στο στήθος σχεδόν όλη μέρα .Απορώ δεν κοιμούνται καθόλου :).

Χαχαχαχα!!! Να σου ζήσει!!!! Εγώ απορούσα το αντίθετο μέχρι που το μετάνιωσα!!! Απορούσα δεν θα ξυπνήσει να φάει επιτέλους;;;!!!  Κ ανησυχούσα κ έπαιρνα τηλέφωνο τον ξαδελφουλη μου που είναι παιδίατρος κ την κανονική μου παιδίατρο. Μου λέγανε πως είμαι τυχερή αλλά να την ξυπνάω να τρώει!! Πέρασαν οι μέρες κ γύρισε ο τροχός!!! Τώρα έχει πονακια κ κλαίει αρκετά συχνά με αποτέλεσμα να παρακαλάμε να κοιμηθει!!.... Έχουμε κατεβάσει εφαρμογή με λευκούς ήχους κ πραγματικά μας βοήθησαν πάρα πολύ!!! 

πρίν από 19 λεπτά , Dimitra93 είπε:

Καλησπερα...Έτσι ακριβώς....όλη μέρα στο στήθος...και τις πιο πολλές φορές για πιπιλισμα όχι για τάισμα...

Ακριβώς κ μένα έτσι!!! Άσε τι την κάνω για να ξεκινήσει να ρουφάει!!!!!!! Καλά λέγανε ο θηλασμός θέλει υπομονή κ από τους δύο!!! 

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, violeta3 είπε:

Κορίτσια καλησπέρα!!!Ήρθαμε κ εμείς την Παρασκευή σπίτι και από τότε στο στήθος σχεδόν όλη μέρα .Απορώ δεν κοιμούνται καθόλου :).

Εμένα έτσι ήταν ο γιος μου θήλαζε πάρα πολύ νεογέννητο (αυτό κάνει και τώρα βέβαια ) η μικρή ούτε καν θηλάζει λίγο και κοιμάται 2ωρο 3ωρο και επειδή ο παιδίατρος μας έχει δώσει ζυγαριά βάζει γραμμάρια φουλ κάθε μέρα βέβαια έχω μεγάλη ροή οπότε δεν αγχώνομαι καθόλου ...

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

πρίν από 47 λεπτά , Brigitt είπε:

Εμένα έτσι ήταν ο γιος μου θήλαζε πάρα πολύ νεογέννητο (αυτό κάνει και τώρα βέβαια ) η μικρή ούτε καν θηλάζει λίγο και κοιμάται 2ωρο 3ωρο και επειδή ο παιδίατρος μας έχει δώσει ζυγαριά βάζει γραμμάρια φουλ κάθε μέρα βέβαια έχω μεγάλη ροή οπότε δεν αγχώνομαι καθόλου ...

Έχει κατέβει το γάλα φουλ από την τρίτη μέρα ,είδη από το μαιευτήριο θήλαζε παρά πολύ.Σημερα έχουμε από της 5 το απόγευμα στο στήθος δεν έχω κοιμηθεί καθόλου από της 8 το πρωί.Ευελπιστω κάποια στιγμή να τρώει ανά 2,3 Ώρο 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...