Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • πρίν από 4 λεπτά , Eflenew είπε:

      Αν δε σου ειναι κόπος ναι...σε ευχαριστώ. Δε κρατήθηκα έκανα τώρα το απόγευμα το Predictor early...αχνη γραμμη και αυτό αλλά πιο αξιοπρεπή...αχνη όμως....έπρεπε να πάρω κανονικό που δείχνει πάνω από 25 εκεί θα καταλάβαινα που βρίσκομαι...

      Εγώ και τα 2 early...clearblue early και predictor early.  Έχεις βάλει έμβρυα 3 ημερών ή 5?

      Αχ τι τέλεια νέα!!!! Μπράβο κορίτσι μου❤️

      Την ανέβασα,αυτό είναι από την Τετάρτη,δλδ μια εβδομάδα από την εμβρυομεταφορά.Εσενα είναι πιο έντονο? Μπορείς να το ανεβάσεις?

Μανούλες Μαΐου 2022


Recommended Posts

πρίν από 52 λεπτά , K@trina είπε:

Εμένα με βοηθάει να έχω δύο μαξιλάρια... να μην είμαι δηλαδή εντελώς ξαπλωμένη άλλα κάπως πιο όρθια η πλάτη.. Στο πλάι με βολεύει και βάζω μαξιλάρι ή διπλωνω το πάπλωμα ανάμεσα στα πόδια. 

Πήρατε μαξιλάρι εγκυμοσύνης;

Εγώ πήρα άλλα δεν με βολεύει... ξυπνάω με μουδιασμένα πόδια όταν το χρησιμοποιώ...

Στον υπνο επειδη κοιμαμαι η αληθεια ειναι δ με ενοχλει κατι αλλα τωρα στον καναπε σημερα επειδη εχω ενοχληση κ καουρα παρατηρηαα πως οταν η πλατη ειναι πολυ πισω δ βοηθαει 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 607
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

11 ώρες πρίν, K@trina είπε:

Καλώς ήρθες κορίτσι μου και ολα με το καλό! Πρώτη εγκυμοσυνη κι εγώ! Περιμένω κοριτσακι.. εμένα μου το ειπε το φυλο στην αυχενικη... αλλά ήταν σε καλή θεση με ανοιχτά τα ποδαράκια.. 

Η υπνηλία και σε μένα υποχώρησε μετά το Α τρίμηνο... αλλά γενικά κοιμάμαι περισσότερο από ότι συνήθιζα... κρέμα πήρα την prevenstria της frezyderm αλλά δεν την βάζω καθημερινά..  την ξεχνάω και βαριέμαι και λιγάκι... νύχια λέω να το αποφύγω καλύτερα... πιο πολύ από φόβο για covid, αλλιώς μπορεί να έκανα...

@Eva92 καλύτερα να αποφεύγεις να είσαι πολύ ώρα ανάσκελα... Δεν αιματωνεται καλά η μήτρα.. 

Πολύ άγχος κορίτσια για τα αποτελέσματα της κυστικης του άντρα μου... δεν ξεκολλάει το μυαλό μου από εκεί.. Φοβάμαι πολύ 

Η αλήθεια είναι αυτό σου έλειπε τώρα στις γιορτές... Να έχεις και το άγχος για τα αποτελέσματα της κυστικής ινωσης... Και λέγαμε άντε να έρθουν οι γιορτές να χαλαρώσουμε λίγο θυμάσαι ? 

Αλλά άκου με που σου λέω όλα καλα θα είναι και τζάμπα ανησυχείς! Πήρα κι εγώ σήμερα στο μητέρα να ρωτήσω αν βγήκαν τα αποτελέσματα τίποτα ακόμα... Θα πάρω πάλι τη Πέμπτη.... Άντε να δούμε... 

Link to comment
Share on other sites

12 ώρες πρίν, Eva92 είπε:

Η αλήθεια είναι αυτό σου έλειπε τώρα στις γιορτές... Να έχεις και το άγχος για τα αποτελέσματα της κυστικής ινωσης... Και λέγαμε άντε να έρθουν οι γιορτές να χαλαρώσουμε λίγο θυμάσαι ? 

Αλλά άκου με που σου λέω όλα καλα θα είναι και τζάμπα ανησυχείς! Πήρα κι εγώ σήμερα στο μητέρα να ρωτήσω αν βγήκαν τα αποτελέσματα τίποτα ακόμα... Θα πάρω πάλι τη Πέμπτη.... Άντε να δούμε... 

Φυσικά και θυμάμαι... είναι σαν μαύρο σύννεφο τώρα πάνω μας αυτό... και όλοι τώρα μας εύχονται καλές γιορτές και με το καλό το μωρο και τοσες ευχές και τρέμει η καρδιά μου... και όταν τη νιώθω να κινείται τη μικρούλα μου φοβάμαι τόσο πολύ να μην τη χασω... ας είμαστε τυχεροί να φύγει αυτο το το πράγμα από πάνω μας... 

Και ανησυχώ πως μπορεί να πάνε όλα καλά στο τέλος και εγώ να την αναστατωνω χωρίς λόγο... αλλά πως να το ελέγξω;;; δεν μπορώ... 

Τέλος πάντων μην σας μεταδιδω αρνητικές σκέψεις μέρες που είναι... όλες έχουμε ανάγκη από ηρεμία.. 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, K@trina είπε:

Φυσικά και θυμάμαι... είναι σαν μαύρο σύννεφο τώρα πάνω μας αυτό... και όλοι τώρα μας εύχονται καλές γιορτές και με το καλό το μωρο και τοσες ευχές και τρέμει η καρδιά μου... και όταν τη νιώθω να κινείται τη μικρούλα μου φοβάμαι τόσο πολύ να μην τη χασω... ας είμαστε τυχεροί να φύγει αυτο το το πράγμα από πάνω μας... 

Και ανησυχώ πως μπορεί να πάνε όλα καλά στο τέλος και εγώ να την αναστατωνω χωρίς λόγο... αλλά πως να το ελέγξω;;; δεν μπορώ... 

Τέλος πάντων μην σας μεταδιδω αρνητικές σκέψεις μέρες που είναι... όλες έχουμε ανάγκη από ηρεμία.. 

Σε νιώθω... Νιώθω την αγωνία σου.... Αλλά έχε πίστη κατά 95% όλα θα είναι καλά ! Είναι ελάχιστες οι πιθανότητες να μη πάνε καλά.. ειπαμε πρέπει και ο σύζυγος να έχει κάποια μετάλλαξη και πέραν αυτού ακόμα και ο σύζυγος να έχει έχεις μετά 75% πιθανότητες το μωρό να είναι υγιέστατο! 

Όλα καλά θα πάνε ! Θα είναι το δώρο σου με τη νέα χρονιά τα καλύτερα νέα θα δεις ! 

Το ξέρω δεν θα ηρεμήσεις μέχρι να μάθεις ότι όλα είναι καλά... Αλλά προσπάθησε να σκέφτεσαι θετικά για να μη την αγχωνεις όπως είπες και εσύ... 

Σε φιλώ κορίτσι μου ! 

  • Μου αρέσει 2
Link to comment
Share on other sites

@Suzukaki κορίτσι μου έχεις ξαναδεί τον αιματοκρίτη σου ? Ανέβηκε? Θυμάμαι που ήταν χαμηλός... Κι εμένα μου κατέβηκε πήγε 33... Αλλά η αιμοσφαιρίνη είναι 11 και κάτι είπε αν πέσει κάτω από 11 θα με ξεκινήσει σίδηρο... 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

πρίν από 18 λεπτά , Eva92 είπε:

@Suzukaki κορίτσι μου έχεις ξαναδεί τον αιματοκρίτη σου ? Ανέβηκε? Θυμάμαι που ήταν χαμηλός... Κι εμένα μου κατέβηκε πήγε 33... Αλλά η αιμοσφαιρίνη είναι 11 και κάτι είπε αν πέσει κάτω από 11 θα με ξεκινήσει σίδηρο... 

Δ το εχω ξαναμετρησει.εμενα στο 31.μ δινςι 3 φορες την μερα σιδηρο χθες κ σημερα δ ηπια ομως γτ ειναι πολυ χαλια το στομαχι μου.

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 22 λεπτά , Suzukaki είπε:

Δ το εχω ξαναμετρησει.εμενα στο 31.μ δινςι 3 φορες την μερα σιδηρο χθες κ σημερα δ ηπια ομως γτ ειναι πολυ χαλια το στομαχι μου.

Μήπως να τον ρωτήσεις για το στομάχι αν μπορείς να πάρεις κάτι να σε βοηθήσει... Κάποιο φάρμακο... 

Έχεις και δίδυμακια λογικό να ταλαιπωρεισαι περισσότερο... 

3 φορές την ημέρα ε?? Πωπω πολύ... Εμένα τίποτα...για να δούμε...

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Eva92 είπε:

Μήπως να τον ρωτήσεις για το στομάχι αν μπορείς να πάρεις κάτι να σε βοηθήσει... Κάποιο φάρμακο... 

Έχεις και δίδυμακια λογικό να ταλαιπωρεισαι περισσότερο... 

3 φορές την ημέρα ε?? Πωπω πολύ... Εμένα τίποτα...για να δούμε...

Ε αν σ πεσει κ αλλο θα σ δωσει λογικα.το ξερει για το στομαχι μ μονο malox και gaviscon με αφηνει τα οποια δ με βοηθανε ιδιαιτερα

  • Ευχαριστώ 1
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σε όλα τα κορίτσια!

Είμαι αισίως στην 22 εβδομάδα και πριν λίγες μέρες έκανα τις καθιερωμένες εξετάσεις αίματος.

Σε γενικές γραμμές δεν ήταν άσχημες αλλά είχα πάνω από τα όρια τις τρανσαμινάσες  και γενικά ότι σχετίζεται με το συκώτι!

Η ενδοκρινολόγος μου, μου είπε ότι είναι σύνηθες φαινόμενο στις εγκύους αλλά ο γυναικολόγος με προέτρεψε να σταματήσω ότι χάπια παίρνω (βιταμίνες,σίδηρο,ασβέστιο,μαγνήσιο) και να επαναλάβω τις εξετάσεις μετά απο μία εβδομάδα.

Είχε καμία σας κάτι αντίστοιχο;;Έχω αρχίσει να ανησυχώ και να με προβληματίζει έντονα…

Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πρίν, MariaPan1988 είπε:

Καλημέρα σε όλα τα κορίτσια!

Είμαι αισίως στην 22 εβδομάδα και πριν λίγες μέρες έκανα τις καθιερωμένες εξετάσεις αίματος.

Σε γενικές γραμμές δεν ήταν άσχημες αλλά είχα πάνω από τα όρια τις τρανσαμινάσες  και γενικά ότι σχετίζεται με το συκώτι!

Η ενδοκρινολόγος μου, μου είπε ότι είναι σύνηθες φαινόμενο στις εγκύους αλλά ο γυναικολόγος με προέτρεψε να σταματήσω ότι χάπια παίρνω (βιταμίνες,σίδηρο,ασβέστιο,μαγνήσιο) και να επαναλάβω τις εξετάσεις μετά απο μία εβδομάδα.

Είχε καμία σας κάτι αντίστοιχο;;Έχω αρχίσει να ανησυχώ και να με προβληματίζει έντονα…

Καλημερα δ το ξερω αυτο το τρανσαμ........ πως το πες εχει να κανει με το συκωτι σ ειπαν;εγω με το συκωτι το μονο που εχω  ακουσει απο κοπελα αλλα δ λεω οτι εχει σχεση με εσενα ετσι κουβεντα να γινεται ειναι οτι δ επαρκουσαν οι βιταμινες που του παρηχε στο εμβρυο κ ξεκινησε να της τρωει απο το συκωτι κ αυτη ειχε πολυ φαγουρα εκει κ το καταλαβαν .αλα σσενα σ ειπε το ακριβως αντιθετο να σταματησεις να παιρνεις απο βιταμινες τα παντα

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


4 ώρες πρίν, MariaPan1988 είπε:

Καλημέρα σε όλα τα κορίτσια!

Είμαι αισίως στην 22 εβδομάδα και πριν λίγες μέρες έκανα τις καθιερωμένες εξετάσεις αίματος.

Σε γενικές γραμμές δεν ήταν άσχημες αλλά είχα πάνω από τα όρια τις τρανσαμινάσες  και γενικά ότι σχετίζεται με το συκώτι!

Η ενδοκρινολόγος μου, μου είπε ότι είναι σύνηθες φαινόμενο στις εγκύους αλλά ο γυναικολόγος με προέτρεψε να σταματήσω ότι χάπια παίρνω (βιταμίνες,σίδηρο,ασβέστιο,μαγνήσιο) και να επαναλάβω τις εξετάσεις μετά απο μία εβδομάδα.

Είχε καμία σας κάτι αντίστοιχο;;Έχω αρχίσει να ανησυχώ και να με προβληματίζει έντονα…

Καλημέρα ! 

Εγώ δεν έχω κάνει αυτές τις εξετάσεις ακόμη όσο είμαι έγκυος. Είμαι 17η εβδομάδα. Δεν έχουμε δει γ-gt αν αυτό εννοείς και τα υπόλοιπα που είναι για το συκώτι. 

Εγώ εδώ και 3-4 χρόνια είχα λίγο πιο ανεβασμένη την γ-gt ενώ τα υπόλοιπα ήταν φυσιολογικα. Δηλαδή ενώ το όριο είναι 39 αν θυμάμαι καλά μου ήταν 49 μετά πήγε 60. 

Αυτό με έκανε να ψάχνω σε ένα σωρό γιατρούς και ειδικότητες και τελικά ανακάλυψα ότι έχω πέτρες στη χολή από υπέρυχο άνω κάτω κοιλίας. 

Όταν άρχισα να έχω κρίσεις και να πονάω τις έβγαλα δηλαδή πριν ένα χρόνο. Ο χειρουργος τότε μου είπε ότι μπορεί να είναι από τις πέτρες στη χολή που είχα μπορεί και όχι. Πιστεύει ότι μπορεί να είναι και λίπος στο συκώτι και με σωστή διατροφή και προσοχή θα πέσει... Τώρα τι να σου πω δεν ξαναέκανα από τότε τις συγκεκριμένες εξετάσεις και κακώς βέβαια... Ο γυναικολόγος μου έχει γράψει ότι εξέταση εκτός από αυτή... Έτσι δεν ξέρω τι έχει γίνει τώρα που είμαι.... Αλλά όταν είχα ξεκινήσει διατροφή και γυμναστική είχα παρατηρήσει ότι μου είχε πέσει το γ-gt από 60 που ήταν σε 49. Δύο μέρες πριν το χειρουργείο δηλαδή για τις πέτρες στη χολή. 

Άρα μάλλον δεν ευθύνεται η χολή και λογικά θα ήταν αυτό που μου είπε ο χειρούργος ότι είναι εξαιτίας λίπους στο συκώτι... Και με διατροφή θα φτιάξει.... 

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια καλησπέρα, χρόνια πολλά με υγεία! Καλά Χριστούγεννα να έχουμε και με το καλό να έρθουν γερά τα μωράκια μας !! 

Εγώ σήμερα πήρα τις απαντήσεις από την κυστική ίνωση. Ευτυχώς όλα καλά δεν υπάρχει κάποια μετάλλαξη καταγεγραμμένη... 

Πως είστε εσείς τι νέα ? 

  • Μου αρέσει 3
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Eva92 είπε:

Κορίτσια καλησπέρα, χρόνια πολλά με υγεία! Καλά Χριστούγεννα να έχουμε και με το καλό να έρθουν γερά τα μωράκια μας !! 

Εγώ σήμερα πήρα τις απαντήσεις από την κυστική ίνωση. Ευτυχώς όλα καλά δεν υπάρχει κάποια μετάλλαξη καταγεγραμμένη... 

Πως είστε εσείς τι νέα ? 

Χρονια πολλα!!!!μπραβο!ειναι σπανια παθηση καλε αμα ηταν να ειχαμε ετσι κυστικη θα ειχαμε αφανιστει το ανθρωπινο ειδος.

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

3 ώρες πρίν, Eva92 είπε:

Κορίτσια καλησπέρα, χρόνια πολλά με υγεία! Καλά Χριστούγεννα να έχουμε και με το καλό να έρθουν γερά τα μωράκια μας !! 

Εγώ σήμερα πήρα τις απαντήσεις από την κυστική ίνωση. Ευτυχώς όλα καλά δεν υπάρχει κάποια μετάλλαξη καταγεγραμμένη... 

Πως είστε εσείς τι νέα ? 

Τέλεια κορίτσι μου! Πάει κι αυτό! Με το καλό και στη Β επιπέδου τώρα! 

Καλά Χριστούγεννα σε όλες!!!!!!! Και του χρόνου με τα μωράκια μας αγκαλιά !!!!!

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

πρίν από 48 λεπτά , K@trina είπε:

Τέλεια κορίτσι μου! Πάει κι αυτό! Με το καλό και στη Β επιπέδου τώρα! 

Καλά Χριστούγεννα σε όλες!!!!!!! Και του χρόνου με τα μωράκια μας αγκαλιά !!!!!

Ναι ευτυχώς πήρα μια ανάσα ακόμα τώρα μέχρι τη Β επιπέδου... Τέλος Ιανουαρίου θα την κάνω. Εσύ 27/12 έχεις τη β επιπέδου σωστά κοριτσάκι μου ? Με το καλό !! 

Να περάσετε όμορφα αύριο !!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...