Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr

Μανούλες Μαΐου 2022


Recommended Posts

πρίν από 36 λεπτά , Eva92 είπε:

@K@trina κορίτσι μου ελπίζω να μην είναι τίποτα !! Έχεις κάνει τρίτη δόση ? Αν και θυμάμαι ότι πρόσφατα έκανες τη δεύτερη άρα μια χαρά καλυμμένη θα είσαι λογικά και να έχεις κολλήσει... κορίτσια να σας ρωτήσω εγώ έκανα τη δεύτερη δόση Αύγουστο και είχα ρωτήσει τον γιατρό πριν 3 εβδομάδες πότε να κάνω τη τρίτη δόση και μου είχε πει στους έξι μήνες από την τελευταία δόση. Εσάς σας έχει πει κατι παρόμοιο ? Από τη μια σκέφτομαι να το αφήσω στους 6 μήνες δηλαδή Φεβρουαριο και από την άλλη μήπως είναι πολύ το διάστημα μέχρι τότε και μείνω εκτεθειμένη φοβάμαι... 

Πάντως κορίτσια κι εγώ ανατριχιασα  με αυτά τα νέα σήμερα για την έγκυο και το μωράκι.. πολύ κρίμα.... Αλλά όχι δεν μπορώ να δεχτώ ότι θα το περάσουμε όλοι ! Δεν θέλω να το δεχτώ! Ειδικά για τις έγκυες ! Είμαστε σε ευπαθή ομάδα οφείλουμε να προστατεύουμε ! Εγώ μέσα θα κάτσω δεν θα έρθω σε επαφή με κανένα  γιατί μου είναι αδιανόητο να χάσω το μωρό μου από τον κορονοιο... Θα κάνω ότι είναι δυνατό να μη κολλήσω δεν μπορώ να σκεφτώ ότι μπορεί να κολλήσω και να το περάσω βαριά... Το θέμα είναι ότι δεν ξέρω τι να κάνω για να προστατευτω... Να κάνω τη τρίτη δόση ?? Να τη κάνω στους 6 μήνες ??? Και δεν υπάρχει κάποια καμπάνια ενημέρωσης να ενημερωθεί ο κόσμος! Μας έχουν αφήσει τους πολίτες στη τύχη τους !! 

Νοεμβριο έκανα τη δεύτερη. Δεν έχω συζητήσει ακόμα για την τρίτη. Είναι νωρίς... Κι εγώ μέσα είμαι και ο άντρας μου μόνο στη δουλειά πηγαίνει... αλλά και πάλι δεν μπορείς να το αποφύγεις.. 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 607
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

1 ώρα πρίν, K@trina είπε:

Νοεμβριο έκανα τη δεύτερη. Δεν έχω συζητήσει ακόμα για την τρίτη. Είναι νωρίς... Κι εγώ μέσα είμαι και ο άντρας μου μόνο στη δουλειά πηγαίνει... αλλά και πάλι δεν μπορείς να το αποφύγεις.. 

Κοιτα λογικο να φοβασαι ολες μας,φοβομαστε αλλα κ μεσα να,κλειστεις,παλι μπορει να το κολλησεις.θελω να πιστευω οτι εμεις με το εμβολιο δ θα κινδυνευσουμε τοσο θα εχουμε ενα τοιχος ανοσιας δεν μπορει....

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

Γεια σας εγω εκλεισα,για 3η δοση 25 γεναρη δ μπορω να το ρισκαρω φοβαμαι.αν δ ημουν εγκυος δ θα το εκανα αμεσα αλλα τωρα τρεμει η ψυχη μ.με συγκλονισε πολυ αυτη η κοπελα που εχασε το μωρο στην 22η κ απο τοτε αγχωθηκα πολυ.ευχομαι τλχ αν κολλησω να μην γινει μεχρι  25 γεναρη

Link to comment
Share on other sites

On 3/1/2022 at 11:18 ΜΜ, Eva92 είπε:

@K@trina κορίτσι μου ελπίζω να μην είναι τίποτα !! Έχεις κάνει τρίτη δόση ? Αν και θυμάμαι ότι πρόσφατα έκανες τη δεύτερη άρα μια χαρά καλυμμένη θα είσαι λογικά και να έχεις κολλήσει... κορίτσια να σας ρωτήσω εγώ έκανα τη δεύτερη δόση Αύγουστο και είχα ρωτήσει τον γιατρό πριν 3 εβδομάδες πότε να κάνω τη τρίτη δόση και μου είχε πει στους έξι μήνες από την τελευταία δόση. Εσάς σας έχει πει κατι παρόμοιο ? Από τη μια σκέφτομαι να το αφήσω στους 6 μήνες δηλαδή Φεβρουαριο και από την άλλη μήπως είναι πολύ το διάστημα μέχρι τότε και μείνω εκτεθειμένη φοβάμαι... 

Πάντως κορίτσια κι εγώ ανατριχιασα  με αυτά τα νέα σήμερα για την έγκυο και το μωράκι.. πολύ κρίμα.... Αλλά όχι δεν μπορώ να δεχτώ ότι θα το περάσουμε όλοι ! Δεν θέλω να το δεχτώ! Ειδικά για τις έγκυες ! Είμαστε σε ευπαθή ομάδα οφείλουμε να προστατεύουμε ! Εγώ μέσα θα κάτσω δεν θα έρθω σε επαφή με κανένα  γιατί μου είναι αδιανόητο να χάσω το μωρό μου από τον κορονοιο... Θα κάνω ότι είναι δυνατό να μη κολλήσω δεν μπορώ να σκεφτώ ότι μπορεί να κολλήσω και να το περάσω βαριά... Το θέμα είναι ότι δεν ξέρω τι να κάνω για να προστατευτω... Να κάνω τη τρίτη δόση ?? Να τη κάνω στους 6 μήνες ??? Και δεν υπάρχει κάποια καμπάνια ενημέρωσης να ενημερωθεί ο κόσμος! Μας έχουν αφήσει τους πολίτες στη τύχη τους !! 

Και εγώ την δεύτερη δόση την έκανα Αύγουστο!! Αλλά μου είπε ο Γυναικολογος Μου να κάνω την Τρίτη δόση και την έκανα!! Βέβαια δεν σας κρύβω ότι νιώθω άγχος !! Γιατί έχω και την μικρή μου 4 ετών η οποια πρέπει να Πάει παιδικό!! Και δεν ξέρω πως μα το χειριστώ !!! Ήδη έχω αρρωστήσει με κρύωμα από την μικρή μου και τις δυο φορές το πέρασα κάπως άσχημα !! Που εγώ γενικά δεν αρρωσταίνω καθόλου εύκολα! Άρα ποσό μάλλον από Covid!!!!τι να πω, εύχομαι να μην τύχει σε καμία μας κάτι άσχημο !! Γιατί πραγματικά θα είναι πολύ άδικο!!!  Εγώ είναι 17η εβδομάδα!! Έχω δικερος μήτρα και σύμφωνα με τα στατιστικά του γιατρού μου τέλος Μαΐοου….. πρόωρα όπως και η μικρή μου. 

  • Μου αρέσει 2
Link to comment
Share on other sites

10 ώρες πρίν, Lelaki83 είπε:

Και εγώ την δεύτερη δόση την έκανα Αύγουστο!! Αλλά μου είπε ο Γυναικολογος Μου να κάνω την Τρίτη δόση και την έκανα!! Βέβαια δεν σας κρύβω ότι νιώθω άγχος !! Γιατί έχω και την μικρή μου 4 ετών η οποια πρέπει να Πάει παιδικό!! Και δεν ξέρω πως μα το χειριστώ !!! Ήδη έχω αρρωστήσει με κρύωμα από την μικρή μου και τις δυο φορές το πέρασα κάπως άσχημα !! Που εγώ γενικά δεν αρρωσταίνω καθόλου εύκολα! Άρα ποσό μάλλον από Covid!!!!τι να πω, εύχομαι να μην τύχει σε καμία μας κάτι άσχημο !! Γιατί πραγματικά θα είναι πολύ άδικο!!!  Εγώ είναι 17η εβδομάδα!! Έχω δικερος μήτρα και σύμφωνα με τα στατιστικά του γιατρού μου τέλος Μαΐοου….. πρόωρα όπως και η μικρή μου. 

Κ εγω αυγουστο εκανα την δευτερη.ενταξει πιστευω παιζει πολυ ρολο αν εισαι τελιως ανεμβολιαστη η οχι.αλλα σιγουρα ας οχυρωθουμε κ με την τριτη δοση να ειμαστε σιγουρες

  • Μου αρέσει 2
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Πώς είστε κοριτσια; Επιστρέφω με καλά νέα.... βγήκε η Κυστική του άντρα μου.. Δεν έχει μετάλλαξη ευτυχώς! Έκανα και τη β επιπέδου όλα καλά!! Ελπίζω από εδώ και πέρα να μοιραζόμαστε όλες μόνο ευχάριστα!!

  • Μου αρέσει 3
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, K@trina είπε:

Πώς είστε κοριτσια; Επιστρέφω με καλά νέα.... βγήκε η Κυστική του άντρα μου.. Δεν έχει μετάλλαξη ευτυχώς! Έκανα και τη β επιπέδου όλα καλά!! Ελπίζω από εδώ και πέρα να μοιραζόμαστε όλες μόνο ευχάριστα!!

Μπραβοοοο εγω το ηξερα πως δεν θα εχει ειναι σπανια παθηση ολα καλα λοιπον.εγω β επιπεδου κανω 11 γεναρη

  • Μου αρέσει 2
Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πρίν, K@trina είπε:

Πώς είστε κοριτσια; Επιστρέφω με καλά νέα.... βγήκε η Κυστική του άντρα μου.. Δεν έχει μετάλλαξη ευτυχώς! Έκανα και τη β επιπέδου όλα καλά!! Ελπίζω από εδώ και πέρα να μοιραζόμαστε όλες μόνο ευχάριστα!!

Μπράβο κορίτσι μου ! Αναμενόμενο βέβαια για εμένα !! Πάει και αυτό πλέον σιγά σιγά ξεκινά να κάνεις έρευνα αγοράς για τα μωρουδιακα ! 

Εγώ έχω 27/1 β επιπέδου ανυπομονώ και φοβάμαι !! 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα κορίτσια και Καλη χρονια και Χρόνια πολλά!!!

Εμείς κάναμε τη β επιπέδου.τη Δευτέρα είμαστε πολύ καλά και όσον αφορά.για τον κορονοιο και τα εμβόλια να σας πω την εμπειρία μου. Ήταν να κάνω το εμβόλιο το καλοκαίρι αλλά τότε ήταν που έμαθα ότι είμαι έγκυος.Λογω της παλινδρομης κύησης τον χειμώνα που πέρασε φοβόμουν να κάνω το εμβόλιο το πρώτο τρίμηνο.Βεβαια είχαν εμβολιαστεί όλοι οι γύρω μου και γενικά προσέχαμε πάρα πολύ. Έφτασα το δεύτερο τρίμηνο και όταν έκλεισα να κάνω εμβόλιο είχε κολλήσει ο άντρας μου (ευτυχώς εμβολιασμενος) κι εγώ προφανώς από εκείνον. Και λέω ευτυχώς γιατί το πέρασα πολύ πολύ πολύ ήπια και το μωρό είναι μια χαρά .Τώρα που έκανα την Β μου είπε η γιατρός να κάνω πρώτα της γρίπης που θα το κάνω στις 23γεναρη και μετά από ένα δεκαήμερο και του κορονοιου. Α

  • Μου αρέσει 2
Link to comment
Share on other sites

πρίν από 38 λεπτά , Argy_91 είπε:

Καλησπέρα κορίτσια και Καλη χρονια και Χρόνια πολλά!!!

Εμείς κάναμε τη β επιπέδου.τη Δευτέρα είμαστε πολύ καλά και όσον αφορά.για τον κορονοιο και τα εμβόλια να σας πω την εμπειρία μου. Ήταν να κάνω το εμβόλιο το καλοκαίρι αλλά τότε ήταν που έμαθα ότι είμαι έγκυος.Λογω της παλινδρομης κύησης τον χειμώνα που πέρασε φοβόμουν να κάνω το εμβόλιο το πρώτο τρίμηνο.Βεβαια είχαν εμβολιαστεί όλοι οι γύρω μου και γενικά προσέχαμε πάρα πολύ. Έφτασα το δεύτερο τρίμηνο και όταν έκλεισα να κάνω εμβόλιο είχε κολλήσει ο άντρας μου (ευτυχώς εμβολιασμενος) κι εγώ προφανώς από εκείνον. Και λέω ευτυχώς γιατί το πέρασα πολύ πολύ πολύ ήπια και το μωρό είναι μια χαρά .Τώρα που έκανα την Β μου είπε η γιατρός να κάνω πρώτα της γρίπης που θα το κάνω στις 23γεναρη και μετά από ένα δεκαήμερο και του κορονοιου. Α

Καλη χρονια.μια χαρα μπραβο.εγω της γριπης το εκανα οκτωβρη.εσυ τλχ το περασες κ ηπια εχεις μια εμπειρια

  • Μου αρέσει 2
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Γεια σας!!!! Πώς είστε κορίτσια;;;; Σε ποια εβδομαδα είστε;;;; εγώ μπήκα χθες στην 23....

Έχετε αρχίσει να ψάχνετε για μωρουδιακα ;;;; εγώ λέω να αρχισω σιγά σιγά.... για πείτε οι πιο έμπειρες τι παίρνουμε πρωτα;;; γενικά είμαι στα χαμένα... Δεν θέλω να αγοράσω ακόμα πολλά πολλά άλλα θέλω να έχω μια λίστα ετοιμη...

Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πρίν, K@trina είπε:

Γεια σας!!!! Πώς είστε κορίτσια;;;; Σε ποια εβδομαδα είστε;;;; εγώ μπήκα χθες στην 23....

Έχετε αρχίσει να ψάχνετε για μωρουδιακα ;;;; εγώ λέω να αρχισω σιγά σιγά.... για πείτε οι πιο έμπειρες τι παίρνουμε πρωτα;;; γενικά είμαι στα χαμένα... Δεν θέλω να αγοράσω ακόμα πολλά πολλά άλλα θέλω να έχω μια λίστα ετοιμη...

Εγώ είμαι 22+2 ... προς το παρόν κοιτάω τι έχουν να μου δώσουν οι τριγυρω..

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα κορίτσια ! 18+4 σήμερα ο υπέρυχος έβγαζε τη μπέμπα 19+1 όμως. Εγώ μόλις γύρισα από τον υπέρυχο, η μπέμπα μεγάλωσε είναι 268 γρ, κουνιόταν η μικρούλα πολύ όλα καλά μας είπε ο γιατρός και τώρα περιμένουμε την β επιπέδου στις 27/1. 

Μου είπε να κάνω όσο πιο σύντομα την τρίτη δόση για τον κορονοιο και μετά από 15 μέρες να κάνω το εμβόλιο της γρίπης. 

Όσον αφορά για τα μωρουδιακα, εγώ προτείνω να ξεκινήσουμε με τα μεγάλα και βασικά όπως κούνια, κάθισμα αυτοκινήτου και καρότσι... Πείτε μας κάθε εσεις που είστε ήδη μανουλες...

  • Μου αρέσει 3
Link to comment
Share on other sites

4 ώρες πρίν, K@trina είπε:

Γεια σας!!!! Πώς είστε κορίτσια;;;; Σε ποια εβδομαδα είστε;;;; εγώ μπήκα χθες στην 23....

Έχετε αρχίσει να ψάχνετε για μωρουδιακα ;;;; εγώ λέω να αρχισω σιγά σιγά.... για πείτε οι πιο έμπειρες τι παίρνουμε πρωτα;;; γενικά είμαι στα χαμένα... Δεν θέλω να αγοράσω ακόμα πολλά πολλά άλλα θέλω να έχω μια λίστα ετοιμη...

Χαιρεται.κοιτα για επιπλακι άλλαξιερας αρχικα αν δ σ δωσουν.καροτσι κουνια πορτ μπεμπε πρεπει να τα δεις.αμεσα κ αυτα.βασικα πρεπει να δειτε αν θα σας δωσουν κατι αλλα ζευγαρια.αλλιως ειναι καμποσα κοριτσια.εχετε καιρο.για τα ευρεως χρησεως πανες πιπιλες μπιμπερο χτενα ψαλιδακι νυχιων φυσιολ ορους συριγγες.ειναι τα ρουχαλακια τα σεντονακια πετσετες μπανακι αλλα.στην αγορα το.ενα θα φερει το αλλο θα τα βλεπετε κ εκει κ θα τα παιρνετε.αποστειρωτη θελετε πολυ βασικο.των πρωτων ημερων ας πουμε τα σος ειναι πορτ μπεμπε λικνο κατι ππθ θα το κοιμησετε.αποστειρωτη για.μπιμπερο μπανιο το.κανεις στα χερια τον πρωτο καιρο κ καπου να το αλλαζεις.και το αυγο για να το παρετε απο.το.νοσοκομειο.κ απο τα ευρεως που μπορειτε να τα παιρνετε κ να τα εχετς σε ενα ντουλαπι απο τωρα αν βρειτε προσφορες ειναι πανες νουμερο.1 φυσιολ ορο σε αμπουλες συριγγες οινοπνευμα γαζες αποστειρωμενες μωρομαντηλα σαμπουαν απορρυπαντικο κ μαλλακτικο πλυντηριου για βρεφη (εγω βολευτηκα το  proderm)επισης ενα σημαντικο που ξερω εγω το.τηρησα κ μ.βγηκε σε καλο μπιμπερο.κ πιπιλες μιας μαρκας ιδιας για να μην παθει το παιδι συγχυση θηλων εγω πηρα εξ αρχης ολα nuk εψει πολυ καλη θηλη δειτε τα αν θελετε μπορειτε να ρωτησετε κ τον παιδιατρο κ να σας κατατοπισει.εγω ειχα παει ραντεβου οσο.ημουν εγκυος κ.μ.ειε τι να παρω να τα εχω ηδη πριν ερθει το παιδι  στο.σπιτι για να μην τρεχω τελευτ στιγμη αλλα εγω ειμαι κ.προνοητικη οσο.δ παει.ειναι κ.θεμα χαρακτηρα

  • Μου αρέσει 2
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα κορίτσια να σας πω κ γω τι θα χρειαστείτε πάντα κατά την γνώμη μου!

1.καθισνα αυτοκινήτου όσες έχετε αυγό θα έχετε αυτό είναι όμως ως 9 κιλά!εγώ πήρα κάθισμα αυτοκινήτου από 0 μηνών ως 4 ετών!το πήρα στα 230€ πολύ καλό μάρκα jolie κ τώρα που περιμένουμε δεύτερο όντως φάνηκε χρήσιμο γτ ο πρώτος μου είναι 2 ετών!

2.λικνο συν επιπλέον στρώματακι και σεντόνια λικνου συν σελτε να μην λερώνει τσισα το στρώμα!το λίκνο είχε 150€ μαζί με το στρώματακι

3.κουνια με στρώμα κ σελτε συν μομπιλ για να χαζεύει συν πάντες!αυτά οι τιμές παίζουν!

4.μπανιερο κ ένα κανατακο εμένα με βόλεψε πολύ για να ρίχνεις σιγά σιγά νεράκι ειδικά στην αρχή!50€ το μπανιερο ξ βάση με φοβίζει δν την πήρα

5.αποστειρωτη μπιμπερο πιπίλες θερμό να διατηρείτε ζεστό το νερό για το γάλα κ βραστηρα να το ζεσταίνεται γρήγορα!παρόλο που θήλασα τον γιο μου του έδινα ένα γεύμα ξένο την νύχτα οπότε τα χρειάστηκα αυτά!ααα στα μπιμπερο να είναι οι θηλές για 0 μηνών η η νυκ το λέει νούμερο small

6.παρκο κ καρέκλα κι φαγητού τα αγοράζετε πιο μετά

7.ενδοεποικωνισ δν πήρα ποτε

8.καροτσι δν είχε αυγό αυτό που πήρα δν μου έλειψε!συνήθως όμως είναι το τριπλό καλαθουνα για αρχή για βόλτες κ ύπνο το κανονικό καρότσι κ το αυγό στο αμάξι η για μικρή κοντινή βόλτα!τσάντα καροτσιου

9.ρουχαλακια περιμένετε να βγουν τα καλοκαιρινά σεντονακια σελτεδες για να τα αλλάζετε πάνες αγκαλιας κ πετσετακια γουλιας απ' αυτά περίπου 10 είχα φορμακισ είχα αλλά 10 γτ λερώνονται είτε με τσισα γάλα κακά!κ πετσετουλες μικρές να σκουπίζεται ποπό όταν πλένεται μόνο από κακά!κ 2 μπουρνουζακια κάπες 

10.αλλαξιερα δν πήρα ποτέ τον άλλαζα στο κρεββάτι με βόλευε πολύ!

11.συρταριερα για τα ρούχα και την πήρα 100€ ΙΚΕΑ!ένα καλαθάκι για πάνες κ καλλυντικά

12.καλυτερη κρέμα συγκαματος πάντα κατά την γνώμη μου frezyderm κ αφροκουτρο παρτε κάτι απλό αν κ γω τελικά πήρα μετά για ατοπικα δέρματα γτ ο μπέμπης είχε τέτοιο δέρμα!δν μπορείς να το ξέρεις αυτό από πριν 

Αυτά κορίτσια σίγουρα κάτι θα ξέχασα χαχαχα με το καλό τα μωράκια σας όλα θα πάνε υπέροχα κ θα τα παίζεται στα δαχτυλα

  • Μου αρέσει 2
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...