Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • πρίν από 6 λεπτά , Blue Velvet είπε:

      Εννοείται πως θα τους παίρνεις τηλέφωνο όταν δεν νιώθεις καλά,δεν χρειάζονται ντροπες!Άντε μερικές εβδομάδες έμειναν και σε λίγο καιρό θα κρατάς τον μπέμπη αγκαλίτσα 🥰 ❤️Μοναδικό συναίσθημα ❤️

      μμμ δεν ξέρω για βδομαδες…. με προβλημάτισαν τα πονάκια αυτά! το μωρο επισης είναι τρομερά υπερκινητικό και δεν μπορώ να καταλάβω αν κάμω συσπάσεις ! 

Μανούλες Μαΐου 2022


Recommended Posts

On 24/3/2022 at 12:14 ΠΜ, MariaPan1988 είπε:

Γεια σας κορίτσια!!

Είμαι πλέον στην 35η εβδομάδα (34+3) και χθες πήγα για τον καθιερωμένο υπέρηχο όπου η μέτρηση που μου έβγαλε ο γιατρός είναι 2.650 gr !!

Το περίεργο στην υπόθεση είναι ότι 3 βδομάδες πριν στην Doppler άλλος γιατρός με άλλο μηχάνημα μας τον έβγαλε 1.710! Η πλάκα είναι ότι ο γιατρός του Doppler μας είπε ότι είναι λίγο κάτω από το φυσιολογικό ενώ ο δικός μας τώρα ότι είναι πάνω από το φυσιολογικό!Και οι δυο βέβαια μέσα στα πλαίσια…

Είναι δυνατόν να έχει πάρει όσο πολύ το παιδί μέσα σε 3 βδομαδες;;Μου ακούγεται κουλό!

Γεια σου.μπορει....αναπτυσονται πολυ τις τελευτ εβδ αν δ υπαρχει καποιο θεμα αλλα μην δινεις τοση σημασια γτ οι υπερηχοι δειχνουν ενδεικτικα δεν ειναι σιγουρο αυτο που μπρει να δειχνουν ουτε στο 100 τις 100..εμενα στην κορη μου εβγαζε βαρος 3600 2 εβδ πριν γεννησω κ τελικα βγηκε 3 κιλα.

12 ώρες πρίν, Natasa.90 είπε:

Κορίτσια τι κάνετε; πως πάνε οι ετοιμασιες; Σκέφτομαι να αγοράσω το χειροκίνητο θηλαστρο της medela και έναν θερμαντήρα.  Ποια είναι η γνώμη σας;

Καλησπερα η γνωμη μ ειναι πριν αγορασεις να περιμενεις να γεννησεια να δεις πως θα τα πας με τον θηλασμο πρωτα αν θα σ ταιριαζει αν θα θες αν θα μπορεις κανονικα χωρις θηλαστρο κτλ κτλ .γτ να βαλεις θηλαστρο καταρχας αν το παιδι πιανει θηλη;;

  • Μου αρέσει 2
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 607
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

7 ώρες πρίν, Suzukaki είπε:

Γεια σου.μπορει....αναπτυσονται πολυ τις τελευτ εβδ αν δ υπαρχει καποιο θεμα αλλα μην δινεις τοση σημασια γτ οι υπερηχοι δειχνουν ενδεικτικα δεν ειναι σιγουρο αυτο που μπρει να δειχνουν ουτε στο 100 τις 100..εμενα στην κορη μου εβγαζε βαρος 3600 2 εβδ πριν γεννησω κ τελικα βγηκε 3 κιλα.

Καλησπερα η γνωμη μ ειναι πριν αγορασεις να περιμενεις να γεννησεια να δεις πως θα τα πας με τον θηλασμο πρωτα αν θα σ ταιριαζει αν θα θες αν θα μπορεις κανονικα χωρις θηλαστρο κτλ κτλ .γτ να βαλεις θηλαστρο καταρχας αν το παιδι πιανει θηλη;;

Έλεγα να το έχω γιατί μετά από 2-3 μήνες θα γυρίσω στη δουλειά. Βέβαια όσο περνούν οι μέρες και το σκέφτομαι μάλλον θα περιμένω γιατί αν δεν έχω γάλα πχ τσάμπα θα το έχω αγοράσει 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια καλημερα! να σας ρωτήσω, θα κάνετε η έχετε κάνει μαθήματα τοκετού ? Πρώτη εγκυμοσύνη και όπως καταλαβαίνετε με αγχώνει λίγο η διαδικασία του τοκετού. Εντάξει όχι λίγο αλλά πολυ!

Θα ρωτήσω τον γιατρό μου τι έχει να μου προτείνει την άλλη εβδομάδα που θα τον δω, αλλά για πείτε αν έχετε βρει κάτι καλο

Link to comment
Share on other sites

10 ώρες πρίν, Natasa.90 είπε:

Έλεγα να το έχω γιατί μετά από 2-3 μήνες θα γυρίσω στη δουλειά. Βέβαια όσο περνούν οι μέρες και το σκέφτομαι μάλλον θα περιμένω γιατί αν δεν έχω γάλα πχ τσάμπα θα το έχω αγοράσει 

Ναι για αυτο στο λεω καποιες γνωστες μ τα ειχαν παρει ολα μα ολα κ τα περισσοτερα πηγαν τσαμπα.γενικα μην μπαινεις στην παγιδα του εμποριου οτι χρειαστεις θα το παρεις μολις σ χρειαστει εγω ειμαι αυτης της αποψης.μπορει να θηλασεις κανονικα κ αν η ροη σου ειναι μεγαλη να φυλαξεια στα σακουλακια στην καταψυξη.γτ να βαλεις θηλαστρο;;;δ το συστηνουν κ οι μαιες να ξερεις

Link to comment
Share on other sites

8 ώρες πρίν, Suzukaki είπε:

Ναι για αυτο στο λεω καποιες γνωστες μ τα ειχαν παρει ολα μα ολα κ τα περισσοτερα πηγαν τσαμπα.γενικα μην μπαινεις στην παγιδα του εμποριου οτι χρειαστεις θα το παρεις μολις σ χρειαστει εγω ειμαι αυτης της αποψης.μπορει να θηλασεις κανονικα κ αν η ροη σου ειναι μεγαλη να φυλαξεια στα σακουλακια στην καταψυξη.γτ να βαλεις θηλαστρο;;;δ το συστηνουν κ οι μαιες να ξερεις

Συγνώμη βρε κορίτσια γιατί έχω μπερδευτεί... Για να βάλουμε το γάλα σε σακουλάκια στην κατάψυξη θηλαστρο δεν θέλουμε ;  Εγώ αυτό ξέρω, οπότε αν έχει μεγάλη ροή θα χρειαστεί θηλαστρο για να βάλει το γάλα στα σακουλάκια, υπάρχει άλλος τρόπος? 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

10 ώρες πρίν, Eva92 είπε:

Συγνώμη βρε κορίτσια γιατί έχω μπερδευτεί... Για να βάλουμε το γάλα σε σακουλάκια στην κατάψυξη θηλαστρο δεν θέλουμε ;  Εγώ αυτό ξέρω, οπότε αν έχει μεγάλη ροή θα χρειαστεί θηλαστρο για να βάλει το γάλα στα σακουλάκια, υπάρχει άλλος τρόπος? 

Καλα δ ξερω σιγουρα να σ πΩ δ μ χρειαστηκε ποτε δ ειχα πολυ γαλα κ ουτε με θηλαστρο δ εβγαινε

  • Ευχαριστώ 1
Link to comment
Share on other sites

Κοριτσια καλημερα! Τι κανετε? να σας ρωτησω, απο μπουρνουζακια, πετσετες, ποσα χρειαζομαστε? εγω εχω 2 μπουρνουζακια και 2 μεγαλες πετσετουλες για τη μπεμπα... φτανουν? επισης, θα χρειαστουν και μικρουλες πετσετουλες για οταν θα κανουμε μπανιο τον ποπο μετα απο αλλαγμα πανας? ας με διαφωτισουνε οι ηδη μανουλες <3

Link to comment
Share on other sites

On 3/4/2022 at 1:58 ΜΜ, Eva92 είπε:

Κοριτσια καλημερα! Τι κανετε? να σας ρωτησω, απο μπουρνουζακια, πετσετες, ποσα χρειαζομαστε? εγω εχω 2 μπουρνουζακια και 2 μεγαλες πετσετουλες για τη μπεμπα... φτανουν? επισης, θα χρειαστουν και μικρουλες πετσετουλες για οταν θα κανουμε μπανιο τον ποπο μετα απο αλλαγμα πανας? ας με διαφωτισουνε οι ηδη μανουλες <3

Γεια σου μια χαρα ειναι γτ θα τα χεις πλυνε βαλε κ θα σ φερουν κιολας.κ για αλλαγη πανας θες πετσετουλα ναι εκτος κ αν την σκουπιζεις κ με το μπουρνουζι

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

πρίν από 51 λεπτά , Suzukaki είπε:

Γεια σου μια χαρα ειναι γτ θα τα χεις πλυνε βαλε κ θα σ φερουν κιολας.κ για αλλαγη πανας θες πετσετουλα ναι εκτος κ αν την σκουπιζεις κ με το μπουρνουζι

Τέλεια ευχαριστώ πολύ ! Να ρωτήσω, θέλουμε ολόσωμα φορμακια από αυτά που μπαίνουν οι πατούσες μέσα ? πόσα περίπου? Έχω 3 να πάρω κι άλλα λέτε ? Μετά έχω πάρει ζιπουνακια μπόλικα... Σκέφτομαι μην κάνει ζέστη και δεν της έχω πάρει άλλα φορμακια  ολόσωμα 

Link to comment
Share on other sites

8 ώρες πρίν, Eva92 είπε:

Τέλεια ευχαριστώ πολύ ! Να ρωτήσω, θέλουμε ολόσωμα φορμακια από αυτά που μπαίνουν οι πατούσες μέσα ? πόσα περίπου? Έχω 3 να πάρω κι άλλα λέτε ? Μετά έχω πάρει ζιπουνακια μπόλικα... Σκέφτομαι μην κάνει ζέστη και δεν της έχω πάρει άλλα φορμακια  ολόσωμα 

3 λιγα μ φαινονται αλλα αν εχεις κοντομανικο απο μεσα απεξω βαζεις κ κορμακι με παντελονακι.συην αρχη θες αυτα με τα κουμπια μπροστα γτ θα φοβασαι να του περνας το κεφαλακι μεσα απο τα υπολοιπα ρουχα

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Κορίτσια καλησπέρα σας, βρίσκομαι στην 31η εβδομάδα μου!! Γενικά τον τελευταίο καιρό νιώθω τα βραδιά περίεργα!! Και γενικά μέσα στην μέρα σαν να μην μπορώ να πάρω ανάσα!!! Το βράδυ είναι ποιο έντονα γιατί προφανώς εγώ το κάνω να το νιώθω πιο έντονα επειδή είμαι χεστρου!! Αλλά εσείς πως νιώθετε;; Έχετε πίεση στο στήθος ; Μου έχει δώσει και ο γιατρός μου κρέμα προγεστερωνης γιατί είχα κάτι τσιμπήματα από κάτω … αλλά δεν ξέρω αν παίζει ρόλο αυτό!!! 

Link to comment
Share on other sites

16 ώρες πρίν, Lelaki83 είπε:

Κορίτσια καλησπέρα σας, βρίσκομαι στην 31η εβδομάδα μου!! Γενικά τον τελευταίο καιρό νιώθω τα βραδιά περίεργα!! Και γενικά μέσα στην μέρα σαν να μην μπορώ να πάρω ανάσα!!! Το βράδυ είναι ποιο έντονα γιατί προφανώς εγώ το κάνω να το νιώθω πιο έντονα επειδή είμαι χεστρου!! Αλλά εσείς πως νιώθετε;; Έχετε πίεση στο στήθος ; Μου έχει δώσει και ο γιατρός μου κρέμα προγεστερωνης γιατί είχα κάτι τσιμπήματα από κάτω … αλλά δεν ξέρω αν παίζει ρόλο αυτό!!! 

Γεια σου λογικο ειναι δ εχεις διαφραγμα πλεον εγω εδω και πολλες εβφ κοιμαμαι με σπρει στην μυτη

Γεια σας κοριτσια πως πατε;εγω πηγα χθες γιατρο διανυω την 34η ολα καλα απλα διαπραγματευομασταν την ημερομηνια τοκετου νομιζα οτι ισως παω κ μεγ εβδ μ ειπε αν δ σπασουν τα νερα οχι δ υπαρχει λογος κ ενιωσα οτι μεγαλωνει παλι το διαστημα μεχρι να γεννησω.θελει ιδανικα να κλεισω τις 37 εμενα αυτο μ φαινεται βουνο κ να παω εως 3 μαη.εγω θελω την εβδ μετα το πασχα αντε να κλεισω τις 36 μ λεει  ισως πανε θερμοκοιτιδα πιο πριν κ γτ να τα βγαλεις προωρα εγω ξερω εντωμεταξυ οτι στην 36η τα διδυμα δ θεωρουνται τοσο προωρα κ μαλλον δ θα παω ουτε 26 απριλη που ελεγα να του πω ισως παω 29 εως τις 3 δ ξερω αν θα την παλεψω ασε που παει μαης κ ειχα πειστει οτι γενναω τελη απριλη.απο την αλλη μιλησα με μια φιλη μ που γεννησε διδυμα 35 εβδ κ μπηκαν θερμοκοιτιδα βεβαια αυτη ηταν ατυχη της ετυχαν παρα πολλα κ εκατσαν καιρο μεσα κ τι τραβηξε με τις θερμοκοιτιδες μ.ελεγε οτι σε κοιτανε σαν περιστατικο ενω εσενα ειναι το παιδι σ σε αφηνουν μονο ωρες κ μερες επισκεπτηριου τσακωνεσαι για να τα δεις κτλ κτλ κ με προβληματισε πολυ.δ ξερω πφφφφφφφφ

Link to comment
Share on other sites

3 ώρες πρίν, Suzukaki είπε:

Γεια σου λογικο ειναι δ εχεις διαφραγμα πλεον εγω εδω και πολλες εβφ κοιμαμαι με σπρει στην μυτη

Γεια σας κοριτσια πως πατε;εγω πηγα χθες γιατρο διανυω την 34η ολα καλα απλα διαπραγματευομασταν την ημερομηνια τοκετου νομιζα οτι ισως παω κ μεγ εβδ μ ειπε αν δ σπασουν τα νερα οχι δ υπαρχει λογος κ ενιωσα οτι μεγαλωνει παλι το διαστημα μεχρι να γεννησω.θελει ιδανικα να κλεισω τις 37 εμενα αυτο μ φαινεται βουνο κ να παω εως 3 μαη.εγω θελω την εβδ μετα το πασχα αντε να κλεισω τις 36 μ λεει  ισως πανε θερμοκοιτιδα πιο πριν κ γτ να τα βγαλεις προωρα εγω ξερω εντωμεταξυ οτι στην 36η τα διδυμα δ θεωρουνται τοσο προωρα κ μαλλον δ θα παω ουτε 26 απριλη που ελεγα να του πω ισως παω 29 εως τις 3 δ ξερω αν θα την παλεψω ασε που παει μαης κ ειχα πειστει οτι γενναω τελη απριλη.απο την αλλη μιλησα με μια φιλη μ που γεννησε διδυμα 35 εβδ κ μπηκαν θερμοκοιτιδα βεβαια αυτη ηταν ατυχη της ετυχαν παρα πολλα κ εκατσαν καιρο μεσα κ τι τραβηξε με τις θερμοκοιτιδες μ.ελεγε οτι σε κοιτανε σαν περιστατικο ενω εσενα ειναι το παιδι σ σε αφηνουν μονο ωρες κ μερες επισκεπτηριου τσακωνεσαι για να τα δεις κτλ κτλ κ με προβληματισε πολυ.δ ξερω πφφφφφφφφ

Καλημέρα ! Πότε πηγές 34η? Κορίτσια περνάει ο καιρός ! Έρχονται τα ζουζούνια μας !η αλήθεια είναι όσες έχω ακούσει με δίδυμα έχουν γεννήσει 36+4 κάπως έτσι δηλαδή 36+ που σημαίνει 37η εβδομάδα... 

Μη το ρισκάρεις να μπουν θερμοκοιτίδα χωρίς λόγο... 

 

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας κορίτσια, για καλοκαιρινό μωρό έχω πάρει ζιπουνακια μακρυμάνικο έξω πόδι τελείως νούμερο μηδέν. Το μωρό βγαίνει μεγαλύτερο από τώρα, θεωρείτε δεν πρέπει να αγοράζω μηδέν ; Ρωτάω εσάς που είστε προχωρημένη εβδομάδα και έχετε πιο καλές μετρήσεις γι βάρος ύψος μωρου. 

Link to comment
Share on other sites

7 ώρες πρίν, Suzukaki είπε:

Γεια σου λογικο ειναι δ εχεις διαφραγμα πλεον εγω εδω και πολλες εβφ κοιμαμαι με σπρει στην μυτη

Γεια σας κοριτσια πως πατε;εγω πηγα χθες γιατρο διανυω την 34η ολα καλα απλα διαπραγματευομασταν την ημερομηνια τοκετου νομιζα οτι ισως παω κ μεγ εβδ μ ειπε αν δ σπασουν τα νερα οχι δ υπαρχει λογος κ ενιωσα οτι μεγαλωνει παλι το διαστημα μεχρι να γεννησω.θελει ιδανικα να κλεισω τις 37 εμενα αυτο μ φαινεται βουνο κ να παω εως 3 μαη.εγω θελω την εβδ μετα το πασχα αντε να κλεισω τις 36 μ λεει  ισως πανε θερμοκοιτιδα πιο πριν κ γτ να τα βγαλεις προωρα εγω ξερω εντωμεταξυ οτι στην 36η τα διδυμα δ θεωρουνται τοσο προωρα κ μαλλον δ θα παω ουτε 26 απριλη που ελεγα να του πω ισως παω 29 εως τις 3 δ ξερω αν θα την παλεψω ασε που παει μαης κ ειχα πειστει οτι γενναω τελη απριλη.απο την αλλη μιλησα με μια φιλη μ που γεννησε διδυμα 35 εβδ κ μπηκαν θερμοκοιτιδα βεβαια αυτη ηταν ατυχη της ετυχαν παρα πολλα κ εκατσαν καιρο μεσα κ τι τραβηξε με τις θερμοκοιτιδες μ.ελεγε οτι σε κοιτανε σαν περιστατικο ενω εσενα ειναι το παιδι σ σε αφηνουν μονο ωρες κ μερες επισκεπτηριου τσακωνεσαι για να τα δεις κτλ κτλ κ με προβληματισε πολυ.δ ξερω πφφφφφφφφ

Κορίτσι μου κανε λίγο υπομονή! Μην το ρισκάρεις!

Εγώ διανύω την 35η αισίως.. Δευτέρα μπαίνω στον μήνα μου..

Μου είπε ότι αν μέχρι 5-6 Μαΐου δεν έχω γεννησει θα μπω στις 7 με πρόκληση!

Κατά τ άλλα ο μικρός καλά.. απλά λίγο μικρόσωμος.. έχει μικρή κοιλίτσα και στην 34 εβδομάδα ήταν 2100 ± 10%

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...