Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

Μανούλες Μαΐου 2022


Recommended Posts

2 ώρες πρίν, Natasa.90 είπε:

Κορίτσι μου κανε λίγο υπομονή! Μην το ρισκάρεις!

Εγώ διανύω την 35η αισίως.. Δευτέρα μπαίνω στον μήνα μου..

Μου είπε ότι αν μέχρι 5-6 Μαΐου δεν έχω γεννησει θα μπω στις 7 με πρόκληση!

Κατά τ άλλα ο μικρός καλά.. απλά λίγο μικρόσωμος.. έχει μικρή κοιλίτσα και στην 34 εβδομάδα ήταν 2100 ± 10%

Ενταξει  το βαρος απο υπερηχο εχει αποκλιση δ ειναι παντα αυτο που δειχνει.ενδεικτικα το παμε.γτ να σε βαλει πριν τις 40;ενα μωρο δ κυοφορεις;;

6 ώρες πρίν, Eva92 είπε:

Καλημέρα ! Πότε πηγές 34η? Κορίτσια περνάει ο καιρός ! Έρχονται τα ζουζούνια μας !η αλήθεια είναι όσες έχω ακούσει με δίδυμα έχουν γεννήσει 36+4 κάπως έτσι δηλαδή 36+ που σημαίνει 37η εβδομάδα... 

Μη το ρισκάρεις να μπουν θερμοκοιτίδα χωρίς λόγο... 

 

Θα εφτανα κ εγω στις 34 οπως ολες μας που περασε ο καιρος αλλες το καταλαβαμε πιο πολυ απο τις αλλες ετσι ειναι αυτα.36 +θα ειμαι απλα αυτος θελει να εκλεινα τελειως κ την 37η

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 607
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

1 hour ago, Suzukaki είπε:

Ενταξει  το βαρος απο υπερηχο εχει αποκλιση δ ειναι παντα αυτο που δειχνει.ενδεικτικα το παμε.γτ να σε βαλει πριν τις 40;ενα μωρο δ κυοφορεις;;

Θα εφτανα κ εγω στις 34 οπως ολες μας που περασε ο καιρος αλλες το καταλαβαμε πιο πολυ απο τις αλλες ετσι ειναι αυτα.36 +θα ειμαι απλα αυτος θελει να εκλεινα τελειως κ την 37η

Θεωρει ασφαλέστερο τον τοκετό στις 39 εβδομάδες.. Και γενικά απ ότι έχω καταλάβει με άλλες μέλλουσες μανούλες που μιλάω, πλέον πολλοί γιατροί έχουν την ίδια άποψη!

Link to comment
Share on other sites

4 ώρες πρίν, Natasa.90 είπε:

Θεωρει ασφαλέστερο τον τοκετό στις 39 εβδομάδες.. Και γενικά απ ότι έχω καταλάβει με άλλες μέλλουσες μανούλες που μιλάω, πλέον πολλοί γιατροί έχουν την ίδια άποψη!

Καλα ενταξει ναι δ ειναι μεγαλη διαφορα 39 με 40 απλα εγω ξερω πολλους που σε πανε ως 40 βασικα σε παβνε μεχρι να σπασουν τα νερα.εκτος αν ξερεις ηδη οτι θα πας καισαρικη

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Suzukaki είπε:

Καλα ενταξει ναι δ ειναι μεγαλη διαφορα 39 με 40 απλα εγω ξερω πολλους που σε πανε ως 40 βασικα σε παβνε μεχρι να σπασουν τα νερα.εκτος αν ξερεις ηδη οτι θα πας καισαρικη

Οχι μου είπε 39+ με φυσιολογικό 

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 14 λεπτά , Natasa.90 είπε:

Οχι μου είπε 39+ με φυσιολογικό 

Αν δ μπεις με προκληση παντως κανεις δ ξερει ποτε θα γεννησεις.μπορει να σ σπασουν τα νερα αφου κλεισεις κ τις 40 πχ δεν εξαρταται απο εσας αλλα απο το μωρακι σου.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

5 ώρες πρίν, Suzukaki είπε:

Αν δ μπεις με προκληση παντως κανεις δ ξερει ποτε θα γεννησεις.μπορει να σ σπασουν τα νερα αφου κλεισεις κ τις 40 πχ δεν εξαρταται απο εσας αλλα απο το μωρακι σου.

Ε ναι αυτό λέω..Μου είπε ότι αν δεν έχω γεννήσει μέχρι 39+3 θα με βάλει με προκληση

Link to comment
Share on other sites

3 ώρες πρίν, Natasa.90 είπε:

Ε ναι αυτό λέω..Μου είπε ότι αν δεν έχω γεννήσει μέχρι 39+3 θα με βάλει με προκληση

Παντως εσυ με το ενα αφου ειναι ολα καλα αν αντεχεις μπορεις να το αφησεις κ να ερθει εντελως μονο του μπορει να ερθει 39και 6 πχ δ εγινε κατι.απλα μηπως θελει να παει πουθενα αυτος κ δ θελει να σε εχει εννοια.εκτος να σε αγχωνει μην σπασουν τα νερα.στο λεω γτ κ η προκληση ειναι δυσκολη πιο δυσκολη απο τα ερθει απο μονο του τελιως.κ εγω στην κορη μ με τεχνητους πηγα.

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 20 λεπτά , Suzukaki είπε:

Παντως εσυ με το ενα αφου ειναι ολα καλα αν αντεχεις μπορεις να το αφησεις κ να ερθει εντελως μονο του μπορει να ερθει 39και 6 πχ δ εγινε κατι.απλα μηπως θελει να παει πουθενα αυτος κ δ θελει να σε εχει εννοια.εκτος να σε αγχωνει μην σπασουν τα νερα.στο λεω γτ κ η προκληση ειναι δυσκολη πιο δυσκολη απο τα ερθει απο μονο του τελιως.κ εγω στην κορη μ με τεχνητους πηγα.

Οχι δεν τίθεται θέμα να λείπει ούτε θέμα υπομονής από μέρους μου. Η γιατρός μου είναι μια εξαιρετική εμβυολογος- υπερηχογραφίστρια  που την εμπιστεύομαι με κλειστά μάτια.

Παρ όλα αυτά επειδή γενικά μου αρέσει να ψάχνω τα παντα παραθέτω και σχετική έρευνα σχετικά με αυτό την τελευταία εξέλιξη όσον αφορά τη μη διενέργεια τοκετού μετά τις 40 εβδομάδες..  

Εμένα αυτή η πρακτική μου προτάθηκε και αυτή θα ακολουθήσω!

"Η Πρόκληση Τοκετού στις 39 εβδομάδες είναι Καλύτερη Επιλογή για τη Μητέρα και το Έμβρυο
Σεπτέμβριος 26, 2018
Μια συζήτηση που έχει ανοίξει εδώ και αρκετά χρόνια στην ιατρική κοινότητα και εξακολουθεί να διεξάγεται με αμείωτο ενδιαφέρον.
Ο βέλτιστος χρόνος τοκετού για τις γυναίκες με εγκυμοσύνη χαμηλού κινδύνου υπήρξε πάντοτε μια συνεχής πηγή διαμάχης μεταξύ των γιατρών. Μια πρόσφατη συζήτηση, όμως, για την εκούσια πρόκληση τοκετού στις 39 εβδομάδες που έγινε προ λίγων ετών στο Αμερικανικό Συνέδριο Μαιευτήρων και Γυναικολόγων, δείχνει να φέρνει μια μορφή συναίνεσης επί του θέματος.
Οι δύο παρουσιαστές των διαφορετικών απόψεων συμφώνησαν ότι υπάρχουν αποδείξεις ότι η αναμονή πέρα από τις 39 εβδομάδες δεν είναι ενδεδειγμένη.
“Η συνέχιση της εγκυμοσύνης μετά τις 39 εβδομάδες είναι πιο επικίνδυνη από ό, τι πιστεύαμε για το έμβρυο”, δήλωσε ο Errol Raymond Norwitz, MD, PhD, πρόεδρος του Τμήματος Μαιευτικής και Γυναικολογίας στην Ιατρική Σχολή του Πανεπιστημίου Tufts στη Βοστόνη. Επιπλέον, οι κίνδυνοι για τη μητέρα που συνδέονται με την συνηθισμένη πρόκληση τοκετού “είναι χαμηλότεροι από ό,τι εκτιμάται”, είπε.
“Ήμουν απολύτως αντίθετος” με την εκούσια πρόκληση τοκετού στις 39 εβδομάδες, δήλωσε ο Charles Lockwood, MD, κοσμήτορας του Morsani College of Medicine στο Πανεπιστήμιο της Νότιας Φλόριντα στην Τάμπα. Στην πραγματικότητα, ήταν διατεθειμένος να αποκηρύξει εντελώς την ιδέα. Αλλά μετά από πολλή μελέτη, «είναι εντελώς σαφές ότι η εκούσια πρόκληση τοκετού είναι η λογική στρατηγική», είπε.
Τα μέλη του ακροατηρίου στην πολυπληθή αίθουσα του συνεδρίου φαίνεται ότι πείστηκαν  από τους Drs Norwitz και Lockwood. Πριν από τις παρουσιάσεις των ομιλητών, το 20% δήλωνε ότι θα ήταν καλύτερο να γίνεται πρόκληση τοκετού στις 39 εβδομάδες, το 17% ήταν σίγουρο και το 63% ήταν αντίθετο με την ιδέα.
Μετά τις παρουσιάσεις, το 81% των συμμετεχόντων ανέφερε ότι άλλαξαν ή επανεξέτασαν την άποψή τους. Στην πραγματικότητα, το 70% δήλωσε ότι συμφώνησε ότι είναι καλύτερο να γίνεται πρόκληση τοκετού στις 39 εβδομάδες, το 21% εξακολουθούσε να είναι σίγουρο, και μόνο το 9% ήταν αντίθετο με την ιδέα.
Θνησιγένεια: Κίνδυνος μεγαλύτερος από τον εκτιμώμενο
Παρόλο που υψηλότερα ποσοστά θνησιγένειας μετά από τις 39 εβδομάδες έχουν καταγραφεί από τα τέλη της δεκαετίας του 1980, εξακολουθεί να φαίνεται ότι ο κίνδυνος υποτιμάται, δήλωσε ο Δρ Νόρβιτς.
Επισήμανε αρκετές μελέτες που έδειξαν ότι ο κίνδυνος θνησιγένειας είναι μεγαλύτερος στις περιπτώσεις κύησης 40 εβδομάδων και περισσότερο.
«Οι περιπτώσεις θνησιγένειας αντιπροσωπεύουν το μεγαλύτερο ποσοστό περιγεννητικών θανάτων, συγκριτικά με τις επιπλοκές του πρόωρου τοκετού ή των SIDS», ανέφερε, παραθέτοντας μια έκθεση που εκτιμά ότι υπήρξαν τουλάχιστον 26.000 περιπτώσεις θνησιγένειας στις Ηνωμένες Πολιτείες το 2004. Τα ευρήματα αυτά “έχουν ανακεφαλαιωθεί σε πολλαπλά σύνολα δεδομένων”, εξήγησε.
Παρουσίασε, επίσης, μια μελέτη που δείχνει αυξανόμενο κίνδυνο θνησιγένειας και νεογνικής θνησιμότητας για κάθε επιπλέον εβδομάδα κύησης.
Δεν είναι γνωστό γιατί αυξάνεται ο ρυθμός της θνησιγένειας, αλλά μπορεί να σχετίζεται με τη δυσλειτουργία της ουδετεροπλαγκτίας. Μπορεί, επίσης, να αντικατοπτρίζει την αποτυχία προσδιορισμού παραγόντων κινδύνου, όπως η πολλαπλή εγκυμοσύνη, η υπογονιμότητα, η χαμηλή αρτηριακή πίεση, ο περιορισμός της ενδομήτριας ανάπτυξης ή ένας πρόωρος τοκετός κατά το παρελθόν.
Χωρίς αύξηση του αριθμού των καισαρικών
Ο κύριος κίνδυνος μιας αποτυχημένης πρόκλησης πρόωρου τοκετού στις 39 εβδομάδες είναι η χρήση καισαρικής τομής, αλλά τόσο ο Dr Lockwood όσο και ο Δρ Norwitz ανέφεραν ότι δεν φαίνεται να υπάρχουν ενδείξεις αύξησης και ότι ίσως μάλιστα να μειωθούν τα ποσοστά συγκρινόμενα με αυτά της συνήθους διαχείρισης.
Ορισμένες μελέτες έχουν δείξει ότι ο ρυθμός των καισαρικών τομών αυξάνεται πολλαπλάσια σε περιπτώσεις δυσμενούς εξέτασης του τραχήλου της μήτρας, δήλωσε ο Δρ Νορβιτς.
Ωστόσο, τα συγκριτικά δεδομένα των ποσοστών καισαρικής τομής και άλλων αποτελεσμάτων μετά την πρόκληση τοκετού στις 39 εβδομάδες και μετά από τη συνήθη διαχείριση στις 41 εβδομάδες, είναι αδύναμα έως ανύπαρκτα, εν μέρει επειδή θα χρειάζονταν 2 έως 12 εκατομμύρια εγκυμοσύνες για να πάρουμε αξιόπιστες απαντήσεις, εξηγεί ο κ. Lockwood.
Έτσι, με τους συναδέλφους του, πραγματοποίησε μια συγκριτική ανάλυση αποτελεσματικότητας. “Εκτιμήσαμε κάθε πιθανό αποτέλεσμα που μπορούσαμε να σκεφτούμε”, είπε. Το μοντέλο περιλάμβανε πιθανότητες για 60 διαφορετικά αποτελέσματα. Στη συνέχεια, η ομάδα δημιούργησε μια μικροσυστοιχία Monte Carlo για να καταγράψει την αποτελεσματικότητα των περιπτώσεων μία προς μία.
Η συνήθης διαχείριση συνδέεται με υψηλότερα ποσοστά καισαρικής τομής συγκριτικά με την πρόκληση τοκετού στις 39 εβδομάδες και «σαφή αύξηση της περιγεννητικής θνησιμότητας», ανέφερε. Τα ποσοστά θανάτου στη μητέρα δεν ήταν σημαντικά διαφορετικά στις δύο ομάδες, αλλά τα σοβαρά ποσοστά επιπλοκών ήταν χαμηλότερα τόσο για το βρέφος όσο και για τη μητέρα στην ομάδα πρόκλησης τοκετού, δήλωσε ο Dr Lockwood.
Το βασικό συμπέρασμα είναι ότι “η εκούσια πρόκληση τοκετού στις 39 εβδομάδες είναι πάντα μια καλύτερη στρατηγική” συγκριτικά με την συνήθη διαχείριση στις 41 εβδομάδες, είπε.
Τόσο ο Δρ Norwitz όσο και ο Dr Lockwood δήλωσαν ότι συμφωνούν ότι η επιτυχία της πρόκλησης τοκετού απαιτεί πολύ ακριβή χρονολόγηση της ηλικίας κύησης. “Εάν είστε μακριά, θα μπορούσατε να θέσετε σε κίνδυνο τον ασθενή”, δήλωσε ο Dr Lockwood.
Επίσης, προειδοποίησε ότι η πρόκληση τοκετού “πρέπει να είναι μια πραγματική πρόκληση τοκετού – όχι μία που τελειώνει στις πέντε η ώρα”."


 

Link to comment
Share on other sites

14 ώρες πρίν, K@trina είπε:

Καλημέρα κορίτσια! Εμείς που θα γεννήσουμε άνοιξη  χρειάζεται να έχουμε μαζι μας και σκουφάκι για το μωρό; 

 

 

Καλησπέρα κορίτσια και από μένα ! Να σας ρωτήσω, πως σκοπεύετε να ντύσετε τα μωράκια σας κατά την έξοδο από το μαιευτήριο? Τέλος μαϊου που θα γεννήσω εγώ περίπου, θα μπορεί λέτε να φορέσει ένα φορεματακι η είναι επικίνδυνο να είναι τα πόδια έξω ? Παρόλο που θα φοράει καλτσακια και θα έχει τη κουβερτουλα από πάνω ? Μήπως καλύτερα να της βάλω ένα ολόσωμο φορμακι για σιγουριά ?

 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Καλησπέρα κορίτσια !! 5 Μαΐου στο Ιασώ προγραμματισμένη γεννά. Υπάρχει καμία άλλη κοπέλα την ίδια μέρα ; 

1 ώρα πρίν, Eva92 είπε:

Καλησπέρα κορίτσια και από μένα ! Να σας ρωτήσω, πως σκοπεύετε να ντύσετε τα μωράκια σας κατά την έξοδο από το μαιευτήριο? Τέλος μαϊου που θα γεννήσω εγώ περίπου, θα μπορεί λέτε να φορέσει ένα φορεματακι η είναι επικίνδυνο να είναι τα πόδια έξω ? Παρόλο που θα φοράει καλτσακια και θα έχει τη κουβερτουλα από πάνω ? Μήπως καλύτερα να της βάλω ένα ολόσωμο φορμακι για σιγουριά ?

 

Καλησπέρα !! Εγώ πήρα ένα ολόσωμο λεπτό βαμβακερό να είμαι σίγουρη !!! 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

On 9/4/2022 at 9:52 ΠΜ, K@trina είπε:

Καλημέρα κορίτσια! Εμείς που θα γεννήσουμε άνοιξη  χρειάζεται να έχουμε μαζι μας και σκουφάκι για το μωρό; 

 

 

Καλησπερα παρε να εχεις ενα ετσι ελαφρυ οχι μαλλινο πχ κ θα δεις τις θα σ πουν κ οι μαιες

On 10/4/2022 at 12:40 ΠΜ, Eva92 είπε:

Καλησπέρα κορίτσια και από μένα ! Να σας ρωτήσω, πως σκοπεύετε να ντύσετε τα μωράκια σας κατά την έξοδο από το μαιευτήριο? Τέλος μαϊου που θα γεννήσω εγώ περίπου, θα μπορεί λέτε να φορέσει ένα φορεματακι η είναι επικίνδυνο να είναι τα πόδια έξω ? Παρόλο που θα φοράει καλτσακια και θα έχει τη κουβερτουλα από πάνω ? Μήπως καλύτερα να της βάλω ένα ολόσωμο φορμακι για σιγουριά ?

 

Γεια σου.κ εγω φορμακια πηρα με κοντομανικο απο μεσα.οσο καλο καιρο κ να εχει να ξερεις αυτα εχουν αλλη θερμοκρασια κρυωνουν λιγο παραπανω απο εμας εκτος αν εχει καυσωνα οπου εκει δ ξερω να σ πω.

  • Μου αρέσει 2
Link to comment
Share on other sites

On 10/4/2022 at 2:13 ΠΜ, AngelikiAng είπε:

Καλησπέρα κορίτσια !! 5 Μαΐου στο Ιασώ προγραμματισμένη γεννά. Υπάρχει καμία άλλη κοπέλα την ίδια μέρα ; 

Καλησπέρα !! Εγώ πήρα ένα ολόσωμο λεπτό βαμβακερό να είμαι σίγουρη !!! 

Εγω μεχρι 3μαη.η 29 απριλη η 3 μαη.ιασω κ εγω.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα κορίτσια!

Δυστυχώς την πάτησα!Θέλω την θετική σας ενέργεια!

Είμαι εμβολιασμένη με 2 δόσεις(δεύτερη δόση 10 Φλεβάρη) και μέσω του άντρα μου που το πέρασε χαλαρά κόλλησα κόβιντ!

Έχω ΠΗΤ 01 Μαΐου και έχω μπει στο μήνα μου…Την Κυριακή το βράδυ που βρέθηκε ο άντρας μου θετικός εγώ ήμουν αρνητική…Τα ξημερώματα της Δευτέρας άρχισα να έχω πυρετό , διάρροια μπούκωμα και το πρωί βγήκα θετική σε σελφ τεστ μάλιστα!

Σημερα έπεσε ο πυρετός και αρχίζω να Νοιώθω καλύτερα..Το θέμα μου είναι ότι όπως μου είπε ο γυναικολόγος μου εάν γεννήσω και βρεθώ θετική δεν θα μπορέσω να γεννήσω με τον γιατρό κου στο ΡΕΑ αλλά σε δημόσιο νοσοκομείο!!

Οι μέρες και τα περιθώρια στενεύουν και από ότι ξέρω το μοριακό σε βγάζει θετικό μέχρι και 10-14 μέρες μετά…Πραγματικά έχω τρελαθεί και έχω πεθάνει από το άγχος μου για πολλούς λόγους…

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα κορίτσια μου! 

Μπήκα ξανά στο φόρουμ για να σας ευχηθώ να υποδεχτείτε τα μωράκια σας με το καλό! Κοντευετε!!! Σε λίγες μέρες θα τα κρατάτε!!! 

Και ένα χαρμόσυνο νέο για εμένα! Μετά από οοολα όσα περάσαμε τα περσινά Χριστούγεννα (υπάρχει όλη η ιστορία μου στις πιο πάνω σελίδες) πήρα εχθές θετικό τεστ! Φεύγω για Μανούλες Δεκεμβρίου! Ο,τι και να συμβαίνει, παίρνουμε τον χρόνο μας, θετική σκέψη και όλα έρχονται! 

Να είστε όλες καλά και με υγιή μωράκια! Σας φιλώ!!! 

  • Μου αρέσει 4
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...