Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • 2 hours ago, Katiamaxiking said:

      Ευχαριστούμε!!! 

      Με μια μεγάλη χοριακή σου ευχομαι!!και εγω στην πρώτη εξωσωματική με θετικη χοριακή δεν είχα κανένα σύμπτωμα!

      Σε ευχαριστω πάρε πολύ !!!! Να είσαι καλα να σας πάνε και εσάς όλα δεξιά ! 

      2 hours ago, Blue Velvet said:

      Δεν έκανα άλλο,την Παρασκευή έχω τη χοριακη,οπότε ο,τι είναι να γίνει,θα γίνει.Κραταω μικρό καλάθι,φοβάμαι το αποτέλεσμα της εξέτασης..

      Να δεις θετική χοριακη σου εύχομαι !!!! Δεν έμεινε πολύ !!!!! Άσε από φόβο άλλο τίποτα αλλά θα πάνε όλα καλα !

      • Ευχή 1

Μανούλες Μαΐου 2022


Recommended Posts

2 ώρες πρίν, Eva92 είπε:

Εγώ νιώθω δύσπνοια που και που ειδικά μετά το φαγητό! Επίσης μετα το φαγητό με πιάνει καμιά φορά ταχυκαρδία... Ξαπλώνω μετά και ηρεμώ πέφτουν οι παλμοί.. τι να πω... Αλλά πίεση δεν έχω... 

Εμενα ειναι 2 τα μωρα κ ισως ειναι πιο εντονο.καλα η δυσπνοια ειναι επισης ενα δυσκολο συμπτωμα.τι να πω υπονονη μετραμε αντιστροφα κοντεουμε εγω θα γεννησω κ προωρα οποτε πλησιαζει η ωρα....

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 607
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

πρίν από 10 λεπτά , Suzukaki είπε:

Εμενα ειναι 2 τα μωρα κ ισως ειναι πιο εντονο.καλα η δυσπνοια ειναι επισης ενα δυσκολο συμπτωμα.τι να πω υπονονη μετραμε αντιστροφα κοντεουμε εγω θα γεννησω κ προωρα οποτε πλησιαζει η ωρα....

Τα έχεις έτοιμα όλα ? Βαραίνεις τώρα όσο πάει οπότε θα χρειαστεί να είσαι χαλαρή μην έχεις να κάνεις ψώνια έξω κλπ για τα μωράκια... Τώρα ποια εβδομάδα είσαι ? Τι έχετε πει με τον γιατρό θα γεννήσεις με καισαρική και αν ναι πότε περίπου?

 

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα 

Πώς είστε; 

Ακριβώς 30 εβδομάδων σήμερα! Πέρασε ο καιρός κορίτσια!! Πλησιάζουμε!! 

Να σας ρωτήσω.... βγάλατε ραγαδες;;; εγώ καμία... και δεν βάζω κρέμα.... είναι νωρίς ακόμα ή λέτε να τις γλιτώσω;;; ποτε βγαίνουν συνήθως;;

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

11 ώρες πρίν, K@trina είπε:

Καλημέρα 

Πώς είστε; 

Ακριβώς 30 εβδομάδων σήμερα! Πέρασε ο καιρός κορίτσια!! Πλησιάζουμε!! 

Να σας ρωτήσω.... βγάλατε ραγαδες;;; εγώ καμία... και δεν βάζω κρέμα.... είναι νωρίς ακόμα ή λέτε να τις γλιτώσω;;; ποτε βγαίνουν συνήθως;;

Απίστευτο μου φαίνεται πόσο γρήγορα πέρασε ο καιρός !! Πλησιάζουμε !! Εγώ είμαι 27η εβδομάδα την Δευτέρα μπαίνω στην 28η. Αύριο έχω γιατρό να δούμε τη μπέμπα. 

Εγώ μέχρι τώρα δεν έχω βγάλει ραγαδες πουθενά ! Έχω πάρει κρέμα αλλά τη βάζω μια στο τόσο γιατί βαριέμαι και τη ξεχνάω.. καμιά φορά μετά το μπάνιο και όχι πάντα ! Η μητέρα μου μου είπε ότι είναι κληρονομικό αν θα κάνεις ραγαδες και πως εκείνη δεν είχε κάνει οπότε ελπίζω να τις γλιτώσω κι εγώ... Και εγώ το είχα διαβάσει πως τις ραγαδες δεν τις γλιτώνεις αν είναι να κάνεις θα κάνεις όση κρέμα και να βάζεις.. 

Έχετε κάνει γραμμή εγκυμοσύνης? Την σκούρα γραμμή κάτω από τον αφαλό εννοώ... Εγώ όχι ακόμα... Ελάχιστα αχνοφαινεται πολύ χαμηλά μια γραμμουλα μου είπε ο άντρας μου γιατί δεν φτάνω να δω ! Κατά τα άλλα έχει ξεκινήσει και με πονάει η μέση με το που κάθομαι σε καρέκλα η στο αυτοκίνητο μετά από λίγη ώρα... 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

9 ώρες πρίν, Eva92 είπε:

Απίστευτο μου φαίνεται πόσο γρήγορα πέρασε ο καιρός !! Πλησιάζουμε !! Εγώ είμαι 27η εβδομάδα την Δευτέρα μπαίνω στην 28η. Αύριο έχω γιατρό να δούμε τη μπέμπα. 

Εγώ μέχρι τώρα δεν έχω βγάλει ραγαδες πουθενά ! Έχω πάρει κρέμα αλλά τη βάζω μια στο τόσο γιατί βαριέμαι και τη ξεχνάω.. καμιά φορά μετά το μπάνιο και όχι πάντα ! Η μητέρα μου μου είπε ότι είναι κληρονομικό αν θα κάνεις ραγαδες και πως εκείνη δεν είχε κάνει οπότε ελπίζω να τις γλιτώσω κι εγώ... Και εγώ το είχα διαβάσει πως τις ραγαδες δεν τις γλιτώνεις αν είναι να κάνεις θα κάνεις όση κρέμα και να βάζεις.. 

Έχετε κάνει γραμμή εγκυμοσύνης? Την σκούρα γραμμή κάτω από τον αφαλό εννοώ... Εγώ όχι ακόμα... Ελάχιστα αχνοφαινεται πολύ χαμηλά μια γραμμουλα μου είπε ο άντρας μου γιατί δεν φτάνω να δω ! Κατά τα άλλα έχει ξεκινήσει και με πονάει η μέση με το που κάθομαι σε καρέκλα η στο αυτοκίνητο μετά από λίγη ώρα... 

Καλημέρα!! Εγώ 30+2 σήμερα!! Προχθές πήγαμε για να δούμε τον μπεμπη.. 1400 είναι.. 

Ραγάδες και εγώ δεν έχω κάνει ακόμα βέβαια βάζω κρεμα 2 φορές τη μέρα αλλά και εγώ πιστεύω ότι είναι κληρονομικό.

Περιμένω μέσα στη μέρα λίστα από την μαια για το τι θα πρέπει να έχω μαζί μου στο μαιευτήριο. 

Επίσης μου είπε να μιλήσω με παιδίατρο για το εμβολιο του κοκκυτη .

Και τέλος του μήνα θα ξαναπάω να με δουν και πλέον να συζητήσουμε για την διαδικασία του τοκετού..

Επίσης έχω κάνει και εγώ αυτή τη σκούρα γραμμή η οποία όμως φτάνει μέχρι το στομάχι, κάτω από το στήθος ακριβώς. 

  • Μου αρέσει 2
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

On 2/3/2022 at 11:32 ΜΜ, Eva92 είπε:

Τα έχεις έτοιμα όλα ? Βαραίνεις τώρα όσο πάει οπότε θα χρειαστεί να είσαι χαλαρή μην έχεις να κάνεις ψώνια έξω κλπ για τα μωράκια... Τώρα ποια εβδομάδα είσαι ? Τι έχετε πει με τον γιατρό θα γεννήσεις με καισαρική και αν ναι πότε περίπου?

 

Τα εχω ετοιμα απο την κορη μ βασικα ε κανα μπιμπερο πανες πιπιλες  τετοια θα παρω.μπαινω 30η.με καισαρ ναι βια να φτασω στις 37 αν κ δ το βλεπω.....

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια θα ήθελα να κάνω κάποιες ερωτήσεις!

1. Για τις ραγαδες τι χρησιμοποιείτε; Εγώ έβαζα bio oil αλλά με φρικαρε μια γνωστή μου ότι δεν θα έπρεπε να την βάζω γιατί έχει ρετινολη.

2. Προς τις μαμάδες που έχουν ήδη παιδί και όσες γνωρίζετε. Τι ρούχα πρέπει να πάρουμε για το μωρο για το μαιευτήριο και τι νούμερο; έχω μπερδευτεί γιατί άλλοι λένε 0-3 και άλλοι 3-6

Link to comment
Share on other sites

10 ώρες πρίν, Natasa.90 είπε:

Κορίτσια θα ήθελα να κάνω κάποιες ερωτήσεις!

1. Για τις ραγαδες τι χρησιμοποιείτε; Εγώ έβαζα bio oil αλλά με φρικαρε μια γνωστή μου ότι δεν θα έπρεπε να την βάζω γιατί έχει ρετινολη.

2. Προς τις μαμάδες που έχουν ήδη παιδί και όσες γνωρίζετε. Τι ρούχα πρέπει να πάρουμε για το μωρο για το μαιευτήριο και τι νούμερο; έχω μπερδευτεί γιατί άλλοι λένε 0-3 και άλλοι 3-6

Kαλησπερα! 

Εγώ χρησιμοποιώ την prevenstria της frezyderm 

κορίτσια να σας ρωτησω, 894γρ για 27η εβδομάδα καλά είναι; τόσο ήταν η μπεμπα μου την παρασκευή.

το κεφαλακι της και η κοιλια της ηταν μια χαρα στις μετρησεις, το μηριαιο οστο μας βρηκε πιο μικρο μια εβδομαδα πισω, αλλα μετα μου ειπε ο γιατρος να μην ανησυχω και πως ειναι λογω του οτι δεν εκανε σωστα την μετρηση και μου εδειξε φωτογραφια, μου ειπε πως αν το ειχε τραβηξει πιο περα θα ηταν σωστα και οπως πρεπει. μου ειπε να ξαναπαω σε ενα μηνα και να μην ανησυχω....

Link to comment
Share on other sites

On 8/3/2022 at 10:09 ΜΜ, Eva92 είπε:

Kαλησπερα! 

Εγώ χρησιμοποιώ την prevenstria της frezyderm 

κορίτσια να σας ρωτησω, 894γρ για 27η εβδομάδα καλά είναι; τόσο ήταν η μπεμπα μου την παρασκευή.

το κεφαλακι της και η κοιλια της ηταν μια χαρα στις μετρησεις, το μηριαιο οστο μας βρηκε πιο μικρο μια εβδομαδα πισω, αλλα μετα μου ειπε ο γιατρος να μην ανησυχω και πως ειναι λογω του οτι δεν εκανε σωστα την μετρηση και μου εδειξε φωτογραφια, μου ειπε πως αν το ειχε τραβηξει πιο περα θα ηταν σωστα και οπως πρεπει. μου ειπε να ξαναπαω σε ενα μηνα και να μην ανησυχω....

Καλημέρα! Φυσικά να μην ανησυχείς.... δεν είναι δυνατό να βγαινουν όλα κοντά στο μέσο όρο... άλλωστε κατά προσεγγιση είναι οι μετρησεις... 

Κοριτσια, για πείτε... τι έχετε ετοιμάσει μέχρι στιγμής;;;; Εγώ τίποτα ακόμα.. άλλα σήμερα ετοιμάζομαι να πάω να δω για καρότσι, καθισματακι αυτοκινήτου, κούνια και ο,τι άλλο....

Κατά τη γνώμη σας βολεύει καλύτερα το σύστημα μεταφοράς με καρότσι πορτ μπεμπέ και αβγό ή το καθένα χωριστά;;; Σκέφτομαι να παρω κάτι καλό τύπου inglesina, cam, peg perego..... άλλα είναι πανάκριβα.. 

 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

On 11/3/2022 at 10:49 ΠΜ, K@trina είπε:

Καλημέρα! Φυσικά να μην ανησυχείς.... δεν είναι δυνατό να βγαινουν όλα κοντά στο μέσο όρο... άλλωστε κατά προσεγγιση είναι οι μετρησεις... 

Κοριτσια, για πείτε... τι έχετε ετοιμάσει μέχρι στιγμής;;;; Εγώ τίποτα ακόμα.. άλλα σήμερα ετοιμάζομαι να πάω να δω για καρότσι, καθισματακι αυτοκινήτου, κούνια και ο,τι άλλο....

Κατά τη γνώμη σας βολεύει καλύτερα το σύστημα μεταφοράς με καρότσι πορτ μπεμπέ και αβγό ή το καθένα χωριστά;;; Σκέφτομαι να παρω κάτι καλό τύπου inglesina, cam, peg perego..... άλλα είναι πανάκριβα.. 

 

Τα καρότσια πραγματικά είναι πανάκριβα !! 

Για εμένα είναι καλύτερο το πολυμορφικό ώστε να έχεις το αβγό σαν κάθισμα αυτοκινήτου και ταυτόχρονα όταν θα είσαι έξω απλά θα βγάζεις από το Πορτ παγκαζ το καρότσι και θα τοποθετείς εκεί πάνω το αυγό όπως είναι... Εξοικονομείς χώρο έτσι νομίζω... Και πιστεύω θα βόλευε καλύτερα να αλλάζεις όποτε θέλεις στο καρότσι το αυγό με το Πορτ μπεμπέ... 

Εγώ έχω πάρει κούνια, στρώμα, μου έχουν δώσει καρότσι και κάθισμα αυτοκινήτου (ξεχωριστά δεν κουμπωνουν στην ίδια βάση δυστυχώς), μου έδωσαν επίσης αποστείρωτη και θερμαντήρα για το μπιμπερο (dr brown και τα δύο) οπότε θα πάρω και μπιμπερο dr brown νομίζω 

Μου έχει πάρει επίσης λίγα ρουχαλακια η μαμά μου, ζιπουνακια και κάτι φορμακια και λίγα φορεματακια... 

Αύριο θα πάμε εμείς για ψώνια.. τι πήρατε τελικά σήμερα ? Ψωνίσαμε τίποτα? 

 

Κορίτσια εγώ πήρα μια τρομάρα σήμερα ! Αφήστε τα ! Ήμασταν στα Λητώ, και σκόνταψα σε ένα σκαλοπάτι δεν το είδα που ήταν μες στη μέση και έπεσα προς τα πίσω προσγειώθηκα με τον ποπό ! Φοβήθηκα τόσο πολύ ! Ήρθαμε σπίτι κατευθείαν και πήρα τον γιατρό πήγαμε για υπέρυχο και η μπέμπα ήταν μια χαρά ! Όλα καλά μας είπε... Πήρα μεγάλη ανακούφιση... Τα χειρότερα πέρασαν από το μυαλό μου μέχρι να δω ότι είναι καλά... 

 

 

 

 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


11 ώρες πρίν, Eva92 είπε:

Τα καρότσια πραγματικά είναι πανάκριβα !! 

Για εμένα είναι καλύτερο το πολυμορφικό ώστε να έχεις το αβγό σαν κάθισμα αυτοκινήτου και ταυτόχρονα όταν θα είσαι έξω απλά θα βγάζεις από το Πορτ παγκαζ το καρότσι και θα τοποθετείς εκεί πάνω το αυγό όπως είναι... Εξοικονομείς χώρο έτσι νομίζω... Και πιστεύω θα βόλευε καλύτερα να αλλάζεις όποτε θέλεις στο καρότσι το αυγό με το Πορτ μπεμπέ... 

Εγώ έχω πάρει κούνια, στρώμα, μου έχουν δώσει καρότσι και κάθισμα αυτοκινήτου (ξεχωριστά δεν κουμπωνουν στην ίδια βάση δυστυχώς), μου έδωσαν επίσης αποστείρωτη και θερμαντήρα για το μπιμπερο (dr brown και τα δύο) οπότε θα πάρω και μπιμπερο dr brown νομίζω 

Μου έχει πάρει επίσης λίγα ρουχαλακια η μαμά μου, ζιπουνακια και κάτι φορμακια και λίγα φορεματακια... 

Αύριο θα πάμε εμείς για ψώνια.. τι πήρατε τελικά σήμερα ? Ψωνίσαμε τίποτα? 

 

Κορίτσια εγώ πήρα μια τρομάρα σήμερα ! Αφήστε τα ! Ήμασταν στα Λητώ, και σκόνταψα σε ένα σκαλοπάτι δεν το είδα που ήταν μες στη μέση και έπεσα προς τα πίσω προσγειώθηκα με τον ποπό ! Φοβήθηκα τόσο πολύ ! Ήρθαμε σπίτι κατευθείαν και πήρα τον γιατρό πήγαμε για υπέρυχο και η μπέμπα ήταν μια χαρά ! Όλα καλά μας είπε... Πήρα μεγάλη ανακούφιση... Τα χειρότερα πέρασαν από το μυαλό μου μέχρι να δω ότι είναι καλά... 

 

 

 

 

 

 

 

Φαντάζομαι πόσο τρόμαξες! Αλλά δεν παθαίνουν τίποτα τα μωράκια... θέλει πολύ δυνατό χτύπημα για να πάθουν κάτι... είναι προστατευμένα.

Δεν αγορασαμε κατι ακόμα αλλά έχω ψιλοκαταλήξει... θα πάρω καρότσι το inglesina aptica και λογικά το αντίστοιχο κάθισμα για να κουμπωνει όπως είπες κι εσύ... βολεύει πολύ.. Πορτ μπεμπέ δεν θα πάρω... είναι μόνο για 6 μήνες και πιστεύω θα είναι πολύ ζεστό για το καλοκαίρι... ούτε λίκνο θα πάρω επίσης γιατί χρησιμοποιείται πολύ λίγο και το θεωρώ περιττά έξοδα... Ίσως πάρω παρκοκρεβατο  ώστε να το έχω δίπλα μου στο κρεβάτι σαν λίκνο και μετά να παίζει σαν πάρκο ή και σαν μεταφερόμενο κρεβατάκι αν τύχει και χρειαστεί... 

Κάπως έτσι τα σκέφτομαι.. θα ήθελα να ακούσω γνώμες...

Νυχτικα μαιευτηρίου έχετε πάρει;; 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

On 12/3/2022 at 12:56 ΜΜ, K@trina είπε:

Φαντάζομαι πόσο τρόμαξες! Αλλά δεν παθαίνουν τίποτα τα μωράκια... θέλει πολύ δυνατό χτύπημα για να πάθουν κάτι... είναι προστατευμένα.

Δεν αγορασαμε κατι ακόμα αλλά έχω ψιλοκαταλήξει... θα πάρω καρότσι το inglesina aptica και λογικά το αντίστοιχο κάθισμα για να κουμπωνει όπως είπες κι εσύ... βολεύει πολύ.. Πορτ μπεμπέ δεν θα πάρω... είναι μόνο για 6 μήνες και πιστεύω θα είναι πολύ ζεστό για το καλοκαίρι... ούτε λίκνο θα πάρω επίσης γιατί χρησιμοποιείται πολύ λίγο και το θεωρώ περιττά έξοδα... Ίσως πάρω παρκοκρεβατο  ώστε να το έχω δίπλα μου στο κρεβάτι σαν λίκνο και μετά να παίζει σαν πάρκο ή και σαν μεταφερόμενο κρεβατάκι αν τύχει και χρειαστεί... 

Κάπως έτσι τα σκέφτομαι.. θα ήθελα να ακούσω γνώμες...

Νυχτικα μαιευτηρίου έχετε πάρει;; 

Ναι κατατρομαξα ! Αν δεν είχα πάει για τον υπέρυχο δεν θα ηρεμουσα ! Η μικρούλα μου τίποτα δεν κατάλαβε! 

Από τότε κοιτάζω και τι μισό βήμα που κάνω ! Κοιτάζω κάτω πριν κάνω βήμα ! 

Αχ το καρότσι που θα πάρεις είναι τέλειο ! 

Συμφωνώ που δεν θα αγοράσεις τα υπόλοιπα καθώς είναι περιττά έξοδα... Το πάρκο πολλές το χρησιμοποιούν και σαν λίκνο στην αρχή το έχω δει πολύ έτσι και εμείς αυτό θα κάναμε αλλά ευτυχώς χωράει η κούνια μας οπότε το πάρκο θα το πάρουμε πολύ αργότερα για να παίζει. 

Εγώ πήρα επιθέματα στήθους για το μαιευτήριο κι όλας να έχω, αλλά νυχτικά δεν έχω πάρει... Σκέφτομαι να πάρω 2-3 νυχτικά με ρόμπα... Πιτζάμα δεν ξέρω αν θα βολεψει, το παντελόνι δηλαδή. Θα πάω να κοιτάξω αυτη την εβδομάδα να κλείνω με αυτό... από το ίντερνετ φοβάμαι να παραγγείλω μην μου είναι κοντά... Γενικά όλα τα φορέματα μου που ήταν οκ στο ύψος έχουν γίνει πολύ κοντά μπροστά πλέον λόγω της κοιλιάς. Δεν το περίμενα τόσο. 

 

 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

On 2/3/2022 at 11:22 ΜΜ, Suzukaki είπε:

Εμενα ειναι 2 τα μωρα κ ισως ειναι πιο εντονο.καλα η δυσπνοια ειναι επισης ενα δυσκολο συμπτωμα.τι να πω υπονονη μετραμε αντιστροφα κοντεουμε εγω θα γεννησω κ προωρα οποτε πλησιαζει η ωρα....

Πω και εγώ μια από τα ίδια!!! Δύσπνοια μετά το φαγητό !! Και ταχυκαρδίες και όταν πάω να ξαπλωσω δεν με αφήνουν τόσο εύκολα!! Νιώθω κάτι να με πιέζει στο στήθος!!! Και εγώ πρόωρα θα γεννήσω !! Αύριο έχω ραντεβού , να με δει πως πάμε για την ώρα!! Είμαι 27ηΚαι 5 μέρες, υπερυχογραφικα ομως μια εβδομάδα πίσω …τι να πω… κουραγιο!!!! 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...